JECOVITOL VRIENDJE WIP. VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN TWEEDE BLAD. Glimlachte Witter dan wit OUDKARSPEL NOORDSCHARWOUDE Verkeersonge'ukken. auto reed in de vecht. ongeval te boxtel. onvoorzichtige voetgangster. afloop van verkoopingen. MEERHUGOWAARD LANGENDIJK 3 VRAGEN AAN MINISTERS. Over de levering van uniformen. Mejuffrouw Alida de Jong (s.d.) heeft aan de ministers van Defensie en van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: le. Is het den ministers bekend, dat de levering van de kleeding voor het veld leger o.m. van tunieks, overjassen, broeken, te Amsterdam wordt aanbesteed en tegen buitensporig lage prijzen aan loonconfec- tionnairs (z.g. tusschenpersonen) wordt ge gund? 2e. Dragen de ministers er kennis van, dat tengevolge van deze lage prijzen de tusschenpersonen, wien het werk is ge gund, zich genoodzaakt zien. aan de bij hen in dienst zijnde arbeidsters en arbeiders buitengewoon lage loonen te betalen? 3e. Zijn de ministers bereid een onder zoek te doen instellen en aan de Kamer de resultaten van dit onderzoek mede te deelen: a. Naar de voorwaarden der inschrijving en naar de prijzen, waarvoor dit werk wordt gegund? b. Naar de loonen, die door de tusschen personen aan de bij hen in dienst zijnde arbeidsters en arbeiders worden betaald? 4e. Zijn de ministers bereid, indien mocht blijken, dat het in de vragen 1 en 2 ge noemde waar is, in overleg met de vertegen woordigers van werkgevers- en werk nemersorganisaties in het kleedingbedrijf te bevorderen, dat prijzen en loonen op een hooger niveau worden gebracht? UITBREIDING VAN HET CORPS K. l. M.-STEWARDESSEN. De geruchten blijkbaar onjuist. In tegenstelling tot de geruchten, dat de K. L. M., evenals verschillende buitenland- sche luchtvaartmaatschappijen, er toe over zou willen gaan, haar corps stewardessen geleidelijk op te heffen, teneinde dit vrou welijk personeel door stewards te vervangen, vernemen wij, dat met ingang van den zomerdienst het corps stewardessen in tegendeel zal worden uitgebreid, vermoede lijk met een tiental, welke opleiding binnen kort zal beginnen. De stewards zullen in hoofdzaak dienst blijven doen op de Indië-vliegtuigen en op een enkele Europeesche lijn als die naar Milaan. De positie van de stewardess aan boord is echter een eenigszins andere dan die der stewards. Zij treedt meer op als „air-hostess", zooals de Amerikanen het noemen, de vertegenwoordigster der maat schappij aan boord, en haar aanwezigheid wordt door de passagiers zoo zeer op prijs gesteld, dat de K. L. M. tot uitbreiding van het corps heeft besloten. STIJGENDE VISCHOMZET. Uit de officieele gegevens blijkt, dat in Januari voor 0.6 millioen gulden aan visch in den Rijksafslag te IJmuiden werd om gezet, tegen ruim 0.5 millioen gulden in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, aldus thans een grooten opbrengst van circa 0.1 millioen gulden. GARNIZOEN TE SOESTERBERG? Naar wij vernemen zijn er plannen in overweging om te Soestérberg een blijvend garnizoen van 700 man genietroepen te legeren. Tot dit doel zal het gemeentebestuur van Soest, behoudens goedkeuring van den raad, het rijk een complex terreinen, gele gen aan den Rijksweg Amersfoort Soesterberg, aanbieden, welke een waarde moeten vertegenwoordigen van 50.000. DE DERDE SLUISDEUR AANGEKOMEN. Transport goed verloopen. Gistermiddag arriveerde omstreeks vier uur de derde en laatste sluisdeur in de haven van Wijk bij Duurstede. Ondanks het stormachtige weer is het transport door het Merwedekanaal en over de Lek voorspoedig verloopen. Met het ophangen van de eerste deur zal vandaag een aanvang worden gemaakt, in dien de voorbereidende werkzaamheden normaal doorgang kunnen vinden. Het plaatsen der drie deuren zal ver scheidene dagen in beslag nemen. DE LAATSTE DADER VAN DEN GOUDDIEFSTAL. Thans gearresteerd. Nog steeds zocht de Utrechtsche recher- sche naar een van de daders van den goud diefstal in het tandheelkundig instituut te Utrecht. Terwijl alle andere verdachten zich reeds in. arrest bevonden, zag deze man, de typograaf de G., kans zich te Amsterdam schuil te houden. Gisteroch tend evenwel werd hij in de hoofdstad op straat door de politie herkend en on middellijk gearresteerd. In den loop van den middag werd hij overgebracht naar Utrecht, waar hij na verhoor in het huis van bewaring werd ingesloten. Ue vos, die zijn slimme streken niet verloor! UIT DE N.SJB. GETREDEN. De heer E. Moolhuysen te 's-Gravenhage deelt ons mede, dat hij, na zijn indertijd ge nomen ontslag als groepssecretaris en orga nisator der N.S.B, thans ook bedankt heeft voor de functie van vertegenwoordiger van den raad voor katholieken en voor het lid maatschap dier partij. PAMFLETTEN IN BESLAG GENOMEN. Inval in drukkerij. Naar wij vernemen was het ter kennis van de Haarlemsche politie gekomen, dat vanwege het orgaan „De Vrije Socialist" onmiddellijk na de blijde gebeurtenis pam fletten zouden worden verspreid, waarvan de inhoud ontoelaatbaar geacht moest wor den. Daarom werd Maandagmorgen een inval gedaan in de drukkerij „Renova" in de Burgemeester Rampstraat, waar „De Vrije Socialist" wordt gedrukt en inderdaad trof men daar een partij van ongeveer vierdui zend pamfletten aan, welke voor verzen ding gereed lagen. Een ongeveer gelijk aantal was echter reeds verzonden en kon niet meer worden achterhaald. De nog aan wezige partijen alsmede het zetsel zijn in beslag genomen. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. ELF MAANDEN IS HET MINIMUM! Aldus het oordeel der regeering. De regeering schrijft in haar memorie van antwoord aan de Eerste Kamer omtrent de wijziging der Dienstplichtwet, dat, zoo er een zaak is, waarover de deskundigen eenstemmig oordeelen, het wel deze is, dat een eerste oefentijd van vijf en een halve maand volstrekt ontoereikend is. Een aan redelijke eischen beantwoordende grens- beveiliging kan niet worden bereikt met een eerste oefentijd van zes maanden met ver deeling van de lichting over vier ploegen. Een zoodanige oefentijd is reeds, in ver band met de aan de geoefendheid der dienstplichtigen te stellen eischen, ontoe laatbaar. De regeering beschouwt de voorgestelde oefentijd van elf maanden als een mini mum. Ook zonder dat tot mobilisatie wordt overgegaan moet ons land in staat zijn, zich te verzetten tegen eventueele pogingen van buitenlandsche militaire vliegtuigen om over ons grondgebied te vliegen. De hiertoe vereischte maatregelen zijn voor een deel reeds getroffen en zullen overigens tot uit voering komen, naarmate meer materieel voor de luchtverdediging beschikbaar komt. Het over ons gebied vliegen door vliegers van andere nationaliteit, met de bedoeling om tegen een vijandelijk land oorlogshan delingen te plegen, beschouwt de regeering, zoolang de internationale opvattingen op dit punt onveranderd blijven, als schending van onze neutraliteit, welke zoo noodig met kracht van wapenen moet worden tegen gegaan. Uitbreiding luchtdoelartillerie. De instelling van een waarschuwings dienst is zoodanig voorbereid, dat deze terstond in werking kan treden. De luchtdoelartillerie is reeds versterkt en zal nog aanmerkelijk worden uitge breid. Het rapport der commissie, die zal advi- seeren omtrent de maatregelen, die getrof fen kunnen worden om zooveel mogelijk te voorkomen, dat dienstplichtigen door hun militairen oefentijd hun burgerlijke betrek king verliezen, kan dit jaar worden ver wacht. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. ItfO^OL Jeeovitol Levertraan, met ge« VBT ijkt vitaminengehalte, vergroot het weerstandsvermogen. On- xS&a ontbeerlijk voor Iedereen! In Apotheken en Drogisterijen f. 0.75 per ftesch. I JCetk S. School Ds. J. P. van Mullem te Akersloot heeft bedankt voor het beroep naar de her vormde gemeente te Wormer. TOT SCHOOLOPZIENER BENOEMD. By Kon. besluit is tot schoolopziener van het lager onderwijs in de inspectie 's-Gra- venhage benoemd de heer E. H. Bos, hoofd der christelijke u.l.o. school in Den Helder. De heer Bos is een bekwaam onderwijsman en goed leeraar en heeft zich ook buiten het terrein van het onderwijs, bewogen op het gebied van het vereenigingsleven van Den Helder. Hij is leeraar geweest aan de nor maallessen te Amersfoort en Hilversum en in Den Helder directeur van den gemeente lijken hoofdakte-cursus. zamenüjk met de arbeidersorganisaties in overleg te treden om te komen tot een col lectief contract voor de geheele streek, welke de kringen beslaan. Over de loonbasis heeft men nog geen vol ledige overeenstemming verkregen. Men was over het algemeen voor verbindend verklaring van de overeenkomst. Behoudens het kringbestuur van den NederL Tuindersbond, dat de rijksregeling wilde afwachten, hebben de organisaties hun sympathie uitgesproken over de invoering van de kindertoeslagregeling. Ten aanzien vun de loonbasis voor de arbeiders beneden 21 jaar achtte men het beter, dat voor de arbeiders van 1418 jaar een advies werd gegeven voor de vaststel ling van het loon en dat het niet in het col lectief contract werd opgenomen. Voor de arbeiders van 18 tot 21 jaar wilde men de loonnormen in het colL contract doen op nemen. Tot bestuurslid van de Kerk- en Derg- meerpolder alhier is herkozen de heer P. Kroon Pz. Tuinbouwvereeniging Tuinbouw- belang. De tuinbouwvereeniging Tulnbouwbe- lang alhier hield haar jaarvergadering in hotel Concordia op Woensdagmiddag te half twee. De heer K. van Dijk herdacht wijlen den heer J. Heeman, die in deze gemeente zeer veel heeft gedaan. N. a. v. het 40-jarig ju bileum van den heer J. Grootjes, die 40 jaren achtereen heeft gewerkt bij den heer Abr. Borst sprak voorz. een felicitatie uit aan het adres van werknemer en werk gever. Spr. hoopte, dat voor het volgend jaar een betere regeling voor den afzet van pootaardappelen zal kunnen worden getrof fen dan dit jaar het geval was. Nadat spr. de plannen tot herverkaveling van het Geestmerambacht had besproken vestigde hij de aandacht op de handelsbe lemmeringen, welke de export nog maar steeds bemoeilijken. Spr. wekte op, met moed voorwaarts te gaan. Aan de rattenverdelgingsdag zal men medewerking verleenen. Op zijn verzoek werd den kring van correspondenten van den Plantenziektenkundigen dienst een subsidie verleend van 5. De rekening van den penningmeester, den heer C. Keeman, vermeldde, dat ont vangen was 2708.67 met inbegrip van het aanvangssaldo van f 205.24. De uitgaven beliepen 2173.77. In kas was dus een be drag van 534.90. In de begrooting voor het jaar 1938 werd rekening gehouden met een verlaging van den omslag van 6 tot 4 cent per snees. De schuld op de poterbewaarplaats be draagt nog 9600. De voorzitter deelde mede, dat voor de teelt van Blauwe aardappelen een regeling is getroffen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Kliffen vermeldde de werkzaamhe den van de vereen, in het belang van den tuinbouw, zoowel op zichzelf als in samen werking met de andere organisaies. Hierna werden verschillende verslagen uitgebracht door de commissies, welke door de vereeniging zijn gevormd. Het bestuur stelde voor de statuten te wijzigen, in verband met het besluit van de vorige vergadering om in het bestuur twee vertegenwoordigers van de standsor ganisaties te benoemen. In antwoord op een vraag zeide de voor zitter dat deze bestuursleden dienden te worden gekozen door de leden van de tuin bouwvereeniging. De secretaris voegde hier aan toe het gewenscht te vinden, dat in overleg met het bestuur de voordracht voor deze bestuursfuncties werd opgemaakt. Verscheidene sprekers voerden over dit onderwerp het woord. Het bestuursvoorstel werd tenslotte onge wijzigd aangenomen. De heer J. Kliffen werd herkozen als vertegenwoordiger van de vereeniging, in 't Noordermarktbond-bestuur. Voor de algemeene vergadering van den Noordermarktbond had men geen voor stellen doch de heer IJ. Kaan zou gaarne zien, dat een onderzoek werd ingesteld naar de mogelijkheid van een herziening van de regeling voor de pootaardappelen., Hij zou gaarne een scheiding zien aange bracht tusschen de vroeggerooide en de la ter gerooide poters. Daar is wel degelijk verschil tusschen en ze moeten niet tegelijk en bloc worden geveild. Hij wilde voor 1 September een garantieprijs zien gesteld, welke gelijk was aan de ophoudprijs. Meerdere personen spraken hun bezwa- DE NOOD DER KOUDE-GROND- TUINDERS. Dezer dagen zijn de koude-grondtuinders te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer J. v. d. Voort bijeengekomen. Besloten werd nog niet over te gaan tot het oprichten eener nieuwe vereeniging, doch uit de aanwezigen eerst een commissie van contact en advies samen te stellen, welke tot taak heeft in studie te nemen: a. Of een zoo nauw mogelijk contact kan worden verkregen en behouden met de bij de reeds bestaande bonden georganiseerde koude-grondtuinders: b. Op welke wijze, in samenwerking met de ree'ds bestaande bonden de organisatie kan geschieden van de nog niet georgani seerde koude grondtuinders; c. Op welke wijze zoo spoedig mogelijk een bedrijfs-boekhoudkundig overzicht kan wor den verkregen van een zoo groot mogelijke greep van koude-grondtuinders in Neder land oodat een zoo duidelijk en zoo goed mogelijk gedocumenteerd overzicht den mi nister van economische zaken kan worden aangeboden. Met algemeene stemmen werd de com- miss'e als volgt samengesteld: W. van Dok, wethouder te Beverwijk, voorzitter; A. P. B. J. Duynstee, gemeente raadslid Maarsseveen, secretaris en G. Schrama, te Sloten, tweede secretaris. Aan de commissie werden toegevoegd de heeren J. v. d. Voort te Halfweg, G. den Rooyen, te Badhoevedorp, A. Veltrop, te Beemster en J. Hogenbirk te Akerpolder, gemeente Amsterdam. „GEEN ZEKERHEID", ZEGT DE MINISTER. Collecten voor Spaansche kinderen. Op vragen van mej. Ribbius Peletier betreffende de vernietiging van het be sluit van B. en W. van. Idaarderadeel, hou dende vergunning tot het houden van een collecte ten bate van de uitzending van Spaansche kinderen naar het zuiden van Frankrijk heeft de minister van binnen- landsche zaken o.m. geantwoord: De bedoelde collecte vond haar grond slag in het bestaan van bijzondere toe standen buitenslands, met name den in Spar.je heerschenden burgeroorlog. Deze omstandigheid noopte de overheid tot het verkrijgen van volledige zekerheid ten aanzien van de wijze, waarop de inge zamelde gelden zouden worden besteed, alvorens de haar gevraagde medewerking kon worden verleend. Een dergelijke ze kerheid, in het algemeen reeds moeilijk te verschaffen, was, r.aar oordeel van den minister, in het onderhavige geval in het geheel niet te geven, nu de opbrengst van de collecte in het buitenland zou worden besteed. Geen twijfel derhalve aan de bedoelin gen, doch twijfel aan het vermogen van het organiseerende lichaam om den loop van het geld ook buiten onze grenzen te beheerschen, vormde de grond voor de overwegingen., dat de overheid zich ten deze van medewerking onthouden moest. DE GENIE BOUWT DE KAZERNES. M. v. A. dienstplichtwet. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Dienstplichtwet deelt de regeering mede, het niet alleen gewenscht, doch ook noodzakelijk te ach ten, dat de kazernes door de genie worden gebouwd. Deze dienst, aldus het' standpunt der regeering, heeft daarvan bijzondere studie gemaakt en weet door jarenlange ervaring aan welke gebruikseischen moet worden voldaan. Jongetje verdronken. Gisteravond is een melkauto, rijdende in de richting Maarssen, door onbekende oor zaak bij Breukelen ter hoogte van den „Steenoven" aan den rechterkant van den weg tegen een boom gereden, vervolgens over den weg geslingerd naar den linker kant, daar tegen een kleinen boom gebotst en tenslotte in de Vecht terechtgekomen. De chauffeur, zekere A. C. Snel uit Oude water, die door toevallig passeerende men- schen uit de cabine van de auto kon worden gehaald, is met een zeer zware hersenschud ding naar de Rijksklinieken te Utrecht ver voerd. Een jongetje van twaalf of dertien jaar, dat eveneens in de auto zat, is er uit geval len en onder den wagen terechtgekomen. Hierbij is hy jammerlijk verdronken. Het lijkje is later opgehaald. He* uitstapje liep slecht af. De adj.-gemeente—architect van Hoorn is met ziekteverlof in Beverwijk, waar hij ten huize van zijn kinderen is, den heer en mevr. Van DugterenRodenhuis. Deze maakten van de gelegenheid gebruik om 'n uitstapje per motor met zijspan te maken. Nabij Boxtel gekomen merkten zij niet, dat er roode lantaarns stonden ter aanduiding dat er een werk in uitvoering is. De berij der kwam in 't mulle zand terecht en sloeg met zijn motorrijwiel tegen een prikkel draadversperring, waardoor de motor over den kop sloeg. Mevouw Van Dugteren werd er uit geslingerd, terwijl de berijder zelf onder den motor kwam te liggen. Beiden zijn met zware hersenschudding opgenomen in het ziekenhuis te Boxtel. Gistermiddag is de 74-jarige mevrouw A. W. te Amsterdam bij het passeeren van den overweg bij de Jan van Galenstraat over de tramlijn van de E.S.M. door onoplettendheil tegen een rijdenden tramwagen geloopen. Zij werd tegen den grond gesmakt en moest door de G.G.D. met een armfractuur en een hersenschudding naar het Wilhelminagast- huis worden gebracht. Haar toestand is ernstig. Bij de veiling bij opbod, gister gehouden ten overstaan van notaris J. de Groot te Alkmaar, zijn in bod gebracht: Het huis en erf te Heiloo aan den Hee- renweg, groot 5 A. 25 c.A. op 1710. Weiland in diverse perceelen tezamen groot 1 H.A. 40 A 35 c.A. op 3285. Totaal 4995. De afslag en combinatiën blijven bepaald op Woensdag 9 Feruari 1938, des namid dags 2 uur, in 't café van Morsch te Heiloo. OUDKARSPEL (Januari). Geboren: Maartje, d. v. Andreas Ja- cobus Kramer en Maartje Bakker. Overleden: Pieter Koning, 29 jaar, echtgenoot van Nceltje Koning. coooooooooooooooooooooooowow Hot groote publiek leest een dagblad. Gevolg: de dagblad-reclame is krachtig en afdoende. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO JkowHciaal THeaws Tuinbouwvereeniging. De algemeene vergadering van de tuin bouwvereeniging „Heerhugowaard" te Heer- hugowaard-Zuid had in het café van den heer Rus op Woensdag 2 Februari 1938 plaats onder voorzitterschap van den heer Jb. Glas. Ingekomen was een schrijven, dat ir. Ritsema zitting zal houden in het betaal- kantoor te Broek op Langendijk eiken Zaterdag van 1012 uur. Een selectiecursus zal wegens tijdsgebrek van den leider hoogstwaarschijnlijk niet doorgaan. Besloten werd om aan den Plantenziekte- kundigen Dienst en aan de afd. Heerhugo waard van de Vereeniging voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies een jaarlijk- sche subsidie van 5 te verleenen. De rekening van den penningmeester gaf aan een ontvangst van 759,60 en aan uit gaven 715,2614, saldo 44,33 - De heer A. Koster rapporteerde namens de commissie tot goedkeuring. Tot financieele commissieleden werden voor 't volgend jaar benoemd de heeren P. Bakker en P. Kool. Bestuursverkiezing. De aftredende heer P. Bas was niet her kiesbaar. Gekozen werd de heer P. Kool na herstemming met den heer D. Gootjes. De voorzitter merkte op, dat, wanneer iemand last heeft van koolduiven, dit bij hem kan woroen opgegeven. Dan zorgt de Plantenziektekundige Dienst voor verdel ging- De heeren P. Smit en Jb. Glas werden bij acclamatie herbenoemd tot bestuursleden der L. G. C., terwijl verschillende afgevaar digden en reserves werden benoemd voor de vergadering der L. G. C. Woorden van protest gingen op t.a.v. de heffing van 50 per H.A. voor aardappelen. De zetkoolregeling zal met de dagelij ksche besturen der zusterafdeelingen alhier be sproken worden. Getracht zal worden om een verbod tot telen van Zeeuwsche blauwen te krijgen, daar deze soms veel last veroorzaken ten opzichte van goedgekeurde schotten. De heer Kool raadde aan om hiervoor Koop- mans blauwe te verbouwen, die dit gevaar niet opleveren en bovendien nog wrat- ziektevrij zijn ook. Besloten werd om evenals het vorig jaar weer gezamenlijk aardappelkisten en Bayer sproeimiddel aan te knopen. Bij de rondvraag werd nog besloten om nog een tweetal sproeiers aan te koopen, daar gebleken is, dat deze in een groote behoefte voorzien, waarna de voorzitter onder dank de vergadering sloot. Collectieve arbeidsovereenkomst. Woensdagmiddag hebben de kringbe- sturen van den Nederlandschen Tuinders- bond, den Chr. Boeren- en Tuindersbond en den r.k. dioc. Land- en Tuinbouwbond in hotel Concordia te Noordscharwoude een gecombineerde vergadering gehouden ter bespreking van een eventueel af te sluiten collectieve arbeidsovereenkomst met de landarbeidersbonden. Men heeft in principe besloten, om ge- *.£-1 131. De ooievaar had een prachtig ge schenk voor Flip meegenomen. „Hier heb je een steentje, dat 'nbyzondere kracht bezit. Ik heb 't meegebracht uit de rivier de Nijl, hier ver vandaan. Wanneer je dit steentje neergooit, gaat het rollen, en wel naar de plaats, waarvan het vandaan is gekomen". „Hoera", schreeuwde Flip", dat is nog eens een mooi cadeau. 132. Het werd een schitterend feest. Ieder deed zijn best om het zoo gezellig mogelijk te maken. De vogels zongen en floten dat het een lust was, de schildpad gaf een prachtig nummer koorddansen te zien.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7