1913 n 1938 DE HEER D. A. KLOMP ALS ZILVEREN V.V.V. BESTUURDER. i t t H f A.-v a «i V DERDE BLAD. Hartelijk. huldi9i„g i„ d. Ieden,e,3aderi„9 te Bergen. Geschenken en bloemen, speeches en woorden van dank. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 3 FEBRUARI 1938. In de jaarlijksche ledenvergadering van de V. V. V. Bergen, welke gister avond in „Dè Rustende Jager" gehouden is en waarvoor een groote belangstelling bestond, is nadat de vice-voorzitter de heer D. A. Klomp bij acclamatie her kozen was tevens het feit herdacht, dat het j.1. Maandag 25 jaar geleden was, dat de herkozene zitting in het bestuur nam en sindsdien onafgebroken daarin werkzaam is geweest. Dit feit is voor de vereeniging terecht aan leiding geweest het zilveren bestuurslid een huldiging te brengen, welke aan hartelijk heid niets te wenschen overliet. Doch voor men tot de eigenlijke feestelijke huldiging overging, werden op de gebruike lijke wijze de agendapunten afgewerkt. In het openingswoord van den voorzitter, den heer Zeiler, wees deze erop, dat de vergadering wel verzet geworden was, doch dat er in verband met de blijde gebeurtenis alle reden was verheugd te zijn. Spr. heette in het bijzonder welkom het college van B.en W. alsmede den gemeentesecretaris, de ter vergadering zijnde raadsleden en spe ciaal ook den voorzitter van de V. V. V. Alcmaria, mr. J. P. Bosman. De secretaris, mr. Judell, las hierop de notulen voor, welke onder dankzegging goedgekeurd werden. En alvorens de secre taris overging tot mededeelingen over de ingekomen stukken, bracht de voorzitter dank aan de vervaardigers van de prachtige kaart van Bergen, de heeren Cijffers en Roggeveen. Spr. maakte van de gelegen heid gebruik deze kaart bij de aanwezigen hartelijk aan te bevelen. Tot lid van de financieele commissie werd in de plaats van den heer S. Koster gekozen de heer Verhagen. De heer Klomp, hierna het woord ver krijgend, deelde al motiveerend hierna mede, dat er plannen bestaan weer tot de federatie terug te keeren, omdat gebleken is, dat men een anderen en beteren weg wil gaan bewandelen en voor welks terugkeer spr. de goedkeuring van de vergadering vroeg en onder applaus verkreeg. Mr. J. P. Bosman bracht namens deze federatie het bestuur dank voor deze sympa thieke geste en hoopte, dat men thans door samenwerking tot goede resultaten zal weten te komen. Bij de behandeling van de begrooting, welke door de vergadering werd goedge keurd, deelde de vice-voorzitter mede, dat er voor het a.s. seizoen weer plannen bestaan om te komen tot een bloemencorso, alsmede tot een harddraverij. En hierop werd zooals reeds gezegd het aftre dende bestuurslid, de heer D. A. Klomp onder groote instemming van de vergade ring, bij acclamatie herkozen. De heer Klomp zeide hierop zich stellig voorgenomen te hebben, zijn functie neer te leggen, omdat spr. van meening was, dat door de telkenjare gemakkelijke wijze van verkiezen van bestuursleden de oppositie niet de grootste kans geboden wordt, ande ren aan te wijzen. Doch nu de geheele ver gadering zich eenstemmig voor zijn her kiezing heeft verklaard, kon spr. accoord gaan met zyn herbenoeming. (Applaus). De huldiging. Nadat de agenda afgehandeld was, nam de voorzitter, de heer Zeiler, het eerst het woord om den jubilaris te huldigen met zijn zilveren feest. Het speet spr., dat de ver gadering, welke oorspronkelijk op 31 Jan. gehouden zou worden, verzet was, doch de beteekenis van het voor de V. V. zoo be langrijke feit zal er zeker niet minder om zijn. Het was dan de jubilaris zelf geweest, die getracht had deze vergadering op een ander tijdstip dan den 31-sten te zetten, waardoor het bestuur bijna niet in de ge legenheid gesteld zou kunnen worden, hem met zijn zilveren bestuurslidmaatschap huldigen, maar ditmaal had spr. weten door te drijven, waardoor Klomp niet de kans kreeg zich huldiging te onttrekken. Want het is, aldus spr., niet in de eerste plaats, dat we Klomp gelukwenschen met dit gedenkwaardige feit, Klomp zullen we gaan huldigen, maar de V. V. V. willen we geluk wenschen met een zoo actief bestuurslid als voord, V. V. V. boleekont, moge genoegzaam bekend zyn, ieder Berg naar en zeker ieder V. V. V.-hd weet, dat hij de motor van het bestuur is. Ongetwijfeld heeft deze motor niet altijd op t juist toe rental gedraaid, meerdere malen wasereen defectje en soms een ernstige storing, altijd kwam de motor weer °P 8angue(n™ nu de beeldspraak te laten rusten, e je onkreukbare eerlijkheid, je groo i - voor Bergen en de V. V. V. en je kuns ongelijkheid te bekennen Sewewt, waa we je zoo buitengewoon hebben waardeeren. Weest dan ook ervan verze dat we je allemaal een erkentelljkf warme sympathie toedragen, wees verzekerd, dat geen van ons 00lt za geten wat jij voor de V. V. V. heb en ontvang daarvoor op dezen dag grooten dank. (Langdurig applaus). Zich wendend tot mevr. Klomp zeide sp dat het den heer Klomp zeker niet gelukt zou zijn, zooveel goed werk voor Bergen verrichten, als zijn vrouw hem daarbij met terzijde had gestaan. Wat U en Uw echtge noot voor de V. V. V. beteekenen, laat zi moeilijk in korte bewoordingen beschrijven, doch dat wij in deze hulde ook U wilden betrekken, lag als vanzelfsprekend voor de te zijn zin de heer aan deze D. A. Klomp hand. Spr. bood hierop onder hartelijke in stemming van de vergadering aan mevr Klomp een fraaie bouquet aan en het echt paar Klomp een sierlijk-bewerkte, exclu sieve leuning voor de bank in den tuin van huize-Klomp. Deze leuning, vervaardigd uit Bergensch hout uit het bosch van den bur gemeester, ontworpen door den heer Rogge veen en gemaakt door den heer Korver, werd hierop onder dankzegging aanvaard. De burgemeester huldigt het zilveren bestuurslid. Hierna was het woord aan den burge meester van Bergen, mr. H. D. A. van R e e n e n, die namens het gemeentebestuur uiting wenschte geven aan de diepe ge voelens van waardeering, welke men den jubilaris toedraagt. Uw groote persoonlijk heid en Uw welbekende liefde voor de goede zaak zijn jaren geleden den stoot geweest om het contact tusschen de V. V. V. en het gemeentebestuur zoodanig te doen zijn, dat er een hechte band tusschen beide is gesmeed, waarover spr. zich zeer ver heugt. Uw impulsief, snel en practisch werken zijn voor den gemeenteraad aanleiding ge weest in den loop der jaren de subsidie van 100 op 1000 te brengen en daarvan zal het college nimmer spijt hebben. Integen deel, het verheugt spr. zeer. Het is niet alleen Uw noesten arbeid om te komen tot een natuurreservaat geweest, dat U belangrijk werk verrichtte, op velerlei wijze heeft U Uw talenten ten dienste van Bergen ontplooid en een bescheiden bloe menhulde moge hiervan op l^w zilveren jubileum getuigenis afleggen van onze groote dankbaarheid. (Applaus). Een verrassing. Een verrassing was het ongetwijfeld, toen na de woorden van den burgemeester het tooneelscherm vaneen ging en Bergen's Harmonie, staande voor een prachtigen, voor deze gelegenheid vervaardigden achter grond een vroolijken feestmarsch ten gehoo- re bracht. De speciaal door den heer Beek man gecomponeerde marsch werd door de vergadering staande aangehoord. De voorzitter van Bergen's Harmonie, de heer Blankendaal, noemde deze ver rassing een aanval in den rug en zeide ver der, dat zijn corps niet heeft willen achter blijven in de huldiging van een zoo sympa thiek man. Ook Bergen's Harmonie heeft den heer Klomp leeren kennen en hem weten te waardeeren ondanks of beter ge zegd, juist door een-enkel-elkaar-misver- staan. Dat wij van U zijn gaan houden, moge U door deze muzikale hulde duidelijk zijn, voor zoover U dit nog niet wist. Met den wensch, dat het den heer Klomp nog jaren gegeven moge zijn, voor Bergen te kunnen blijven strijden, besloot spr. zijn sympathieke woorden, waarna het corps wederom een pittigen marsch ten gehoore bracht. Wethouder Mac Donald aan het woord. Het was hierop wethouder Mac D o na 1 d, die den jubilaris toesprak als voorzitter van het huldigingscomité. De V. V. V.-leden, aldus spr., waardeeren U bijzonder en willen er thans getuigenis van afleggen, dat wij U niet kunnen missen. Uw gezond optimisme, Uw groote werkkracht en Uw ongekende liefde in alles wat Bergen betreft, zijn aanleiding geweest U op dit feest een stof felijk blijk van waardeering aan te bieden. En omdat spr. zijn dankwoorden gaarne in geschakeld zag met betrekking tot het werk van mevr .Klomp voor de V. V. V., deed het spr. genoegen om juist aan de echtgenoote van den jubilaris een Persisch divankleed namens de leden te kunnen aanbieden. (Langdurig applaus). Mr. J. P. Bosman spreekt namens V. V. V. Alcmaria. Namens V. V. V. „Alcmaria" sprak ver volgens mr. J. P. B o s m a n in zyn hoedanig heid van voorzitter. Dat „Alcmaria" bij deze huldiging gaarne aanwezig wilde zyn, spreekt welhaast vanzelf, want wy kennen den heer Klomp in Alkmaar niet alleen door zijn verslagen uit de „Alkmaarsche Courant", maar zijn roem als V. V. V.- bestuurder in Bergen is ons al sinds jaren en jaren bekend. Wij kennen den jubilaris niet anders als „de groote man in een kleine plaats". Gy, meneer Klomp, hebt altijd maar weer op de A. N. V. V.-vergaderingen gewezen op het dilettantisme van het vreemdelingen verkeer in Nederland, gij hebt steeds ervoor gevochten het peil van de A. N. V. V. op een hooger plan te brengen, en onder de namen van hen, die een deel van hun leven geven ten dienste van het vreemdelingen verkeer in Nederland, neemt de Uwe een uitzonderlijke plaats in! Wij beschouwen de figuur Klomp als een groote figuur en wij wenschen den vice-voorzitter van Ber gen's V. V. V. nog vele jaren van gezond heid toe, opdat Bergen mede door zijn toe doen een eerste plaats in de rij van geliefde vacantieplaatsen zal blijven innemen. (Ap plaus). Een bloemenmand vergezelde deze woorden. Kunstenaars brengen dank. Namens „de Bergensche School" voerde de heer Matthieu Wiegman het woord. De kunstenaars van Bergen zouden aldus spr. nimmer een zoo groote be kendheid hebben kunnen verwerven als zij Klomp gemist hadden. Spr. vergeleek het kunstenaarsleven met een schip in den storm. Bij tijden slaat alles over boord en lijkt het schip reddeloos verloren. Doch een mast en een roer brengen redding. In zulk een storm was Klomp ons roer en hij bracht het schip in veilige haven. Namens de Ber gensche School bood spr. het jubileerenden bestuurslid een gedenkplaat aan. (Applaus). Berger Winkeliersver. uit haar waardeering. De heer Kleyberg bracht den jubilaris namens de Berger-winkeliersver. hulde in verband met dit zilveren feest. Deze ver. is ervan overtuigd, dat de heer Klomp voor het ver. leven „de groote man" is gebleken en waar de voorzitter sprak over de motor- Klomp, daar hoopte spr., dat deze motor dan nog maar jaren en jaren zal mogen blijven draaien. Een bloemenmand was den jubilaris reeds overhandigd geworden. De secretaris deed mededeeling van een gelukstelegram van de A. N. V. V., alsmede van schriftelijke gelukswenschen van de gym. ver. „Be Quick", van den heer Voute, van de arb. tooneelver. „Bergen", van de B. S. V. en van de r. k. tooneelver. „Alk maar". Namens de Bergensche esperanto- club werd een bloemstuk overhandigd. Het woord van den jubilaris. Op de hem bekende wijze bracht de heer Klomp aan allen, die gesproken hadden, hartelijken dank. Improviseerend sprekend ging spr.'s dank in de eerste plaats uit naar den heer Zeiler, die geleken is een goed regisseur te zijn. Het verheugde spr., dat de voorzitter niet de botsingen verzwegen had. Ze zijn er ge weest en zullen ook in de komende jaren niet uitblijven, maar het feit, dat het altijd spoedig in orde kwam, danken we aan den heer Zeiler, die altijd den toon weet te vinden, die bindt. En spr. was ook den burgemeester zeer erkentelijk voor zyn welgemeende woorden. Inderdaad heeft spr. Bergen lief gekregen en is hem niets te veel om voor deze gemeente werk te verrichten. Maar als daarbij den overheids steun gemist zou zijn geworden, dan had Bergen zeker niet die welvaart gekregen als het thans heeft. Liefde kweeken voor Bergen, dat zij ons hoogste devies en in deze zag spr. den burgemeester als een der voor mannen. Waar echter de heer Bosman er op gewezen heeft, dat de samenwerking tusschen gemeentebestuur en V. V. V. voortreffelijk is, hetgeen gelukkig inder daad zoo is, daar hoopte spr. toch, dat het gemeentebestuur nu niet zou gaan denken, dat de financieele steun meer dan genoeg is! (Hilariteit). Om de vreemdelingen zooveel mogelijk ter wille te zijn, moge geen offer zwaar ge noeg blijken (applaus). Voor de leuning voor de tuinbank was spr. dankbaar en woorden van dank kun- ner nauwelijks zeggen hoezeer spr. door dit cadeau getroffen is. Ook het huldigings comité bracht de heer Klomp dank voor zijn werken om spr. dezen avond tot een onvergetelijken te maken. En dan Bergen's Harmonie! Hoezeer was spr. ontroerd geworden door de muzikale verrassing. Moeilijke jaren heeft ook het corps gekend, doch het mag trotsch zijn op zijn componist, den heer Pranger, die alle hulde verdient. Worden van dank bracht de jubilaris aan mevr. Evenhuis en den heer Pesie, die door het zenden van een bloemenmand hun belangstelling in dit zilveren feest getoond hadden. En tenslotte deed spr. een beroep op het gemeentebestuur, op de leden van de V. V. V. en op ieder Bergenaar öm door geza- menlijken arbeid ertoe te komen Bergen grooter te maken. Zonder uw medewerking kan niets gelukken, met en door eikaars waardeering voor ieders werk zal Bergen naar buiten uit het geliefde vreemdelingen oord blijven. (Krachtig applaus). Nadat de fotograaf het bestuur en zijne dames op de gevoelige plaat vereeuwigd had en er van de gelegenheid om den heer en mevr. Klomp te complimenteeren een druk gebruik was gemaakt, bleef men nog ge- ruimen tijd in gezellige stemming bijeen. Mr. Judell, secretaris van de V. V. V. te Bergen schrijft ons het volgende: Ondanks de vele hartelijke woorden, welke onze Vice-voorzitter gisterenavond ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid van de V. V. V. te hooren heeft gekregen en waaruit hij overduidelijk heeft kunnen beluisteren hoe zeer men van alle zijden zijn persoon en zijn werk op prijs stelt, zoo wil ik toch, gebruik makend van de mij door de redactie van de Alk maarsche Courant verleende gastvrijheid, met een enkel woord zijn persoon nog eens kortelings belichten. Dit zal den jubilaris zelf zeker volkomen overbodig toeschijnen, maar denkend aan de Latijnsche spreuk: „Woorden vervluchten, maar het geschre vene blijft", vind ik de vrijheid nog eens met nadruk er op te wijzen, hoeveel dank niet alleen de leden van de V. V. V. te Bergen, maar de geheele bevolking dezer gemeente aan den vicè-voorzitter van die vereeniging is verschuldigd. Hij is een man van daden en niet zoodanig, dat hij die daden, vooral als een en ander veel werk met zich brengt, door anderen bij voorkeur laat verrichten, maar hij zet zijn geheele persoon, hoe overbelast hij ook moge zyn, in om de eenmaal op zich genomen taak te volbrengen. Gemakkelijk is het niet hem voor het een of ander warm te maken. Klomp gaat niet over één nacht ijs en onderzoekt alles nauwkeurig vóór hij zal zeggen of hij met iets accoord kan gaan of niet. Maar als hij eenmaal zoo ver is dan zet hij er met het grootste enthousiasme de schouders onder en rust niet, voordat de zaak, waarvan hij overtuigd is, dat deze het algemeen belang kan dienen, tot stand is gekomen. Met zulk een man is het natuurlijk zeer aangenaam samen te werken en ik mag dan ook wel zeggen, dat, ondanks zijn impulsi viteit, welke op de bestuursvergaderingen wel eens plotseling en onverwacht de rus tig voortkabbelende besprekingen dreigt te verstoren, toch in die bijeenkomsten nooit eenige wanklank opkomt en zulks is niet in de laatste plaats te danken aan een an dere goede karakter-trek van den jubilaris, n.L dat hij te allen tijde volledig bereid is, indien hem zulks althans beredeneerd wordt aangetoond, ongelijk te bekennen of zijn eerstgekoesterde meening te herzien. Deze twee karakter-eigenschappen heb ben er m.i. dan ook zeker in hooge mate toe medegewerkt, dat onze vice-voorzitter zich in alle kringen zoo vele en goede vrienden en vriendinnen heeft verworven. Volkomen juist is het gedichtje, dat ik eens las op het schutblad van een boek, dat de jubilaris mij leende en dat door een zij ner vrienden daarop geschreven was, een gedichtje, waarmede ik dit artikeltje wil besluiten: Wanneer Gij weten wilt, wat vriendschap is In den meest oprechten zin, Tracht dan voortdurend en met vlijt, Dat Gij Klomp's vriendschap win. 4 i - I rm if* -< - s:' A'k. mMmÊmÊmmmmmmÊMMmmmmmMMmmmmmmMmmmmmfflfflmmmmÊMfflMÊmÈMMmm i&MWM 1 Een foto van de V.V.V.-bestuurderen met hunne dames. Staande v.l.n.r. de heeren J. Leyen, mr. J. P. Bosman, C. F. Zeiler, J. H. Roggeveen en mr. H. Judell. Zittend v.lji.r. mevr. Roggeveen, mevr. Klomp, de heer D. A. Klomp, mevr. Zeiler, mevr. Judell en mevr. Evenhuis. HAD HIJ DE VISCH GESTOLEN? Vrijspraak bij gebrek aan bewijs. Veertien dagen geleden heeft voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan de IJmuider vischsorteerder K. van S., N.S.B.- lid van de provinciale Staten van Noord- holland, die er van verdacht werd op 25 Augustus j.1. in de rijksvischhal te IJmui- den visch weggenomen te hebben. Een politiebeambte van het staatsvis- schershavenbedrijf had zich dien dag ver dekt opgesteld in de hal en gezien, dat van S. driemaal een paar visschien in een kist had gegooid, waarin dat soort visch nooit gesorteerd wordt. Doordat er op dat mo ment een ongeluk op een botter gebeurde kon de politie-man eerst eenigen tyd later een onderzoek instellen. De visch was toen echter uit de kist ver dwenen, hoewel deze toen op een zeer on gewone plaats stond. De officier van justitie ekchte vyf maan den gevangenisstraf. De rechtbank, heden uitspraak doende, achtte het bewijs niet geleverd en sprak den verdachte vrij. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSIER. HET NIEUWE PAUKENPAARD VAN HET VIERDE HALF REGIMENT HUZAREN. Op den nationalen feestdag, is het paukenpaard, geschonken door de burgerij van Deventer aan de kapel van het vierde half-regiment huzaren, op plechtige wijze aangeboden. Het paukenpaard waarop gezeten de paukendst I. de Roos, wordt naar de plaats van de overdracht geleid.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9