Uw Zenuwen Jiiutsi en Wetenschap Vtaaq en A ^Binnenland Wat is kandeel? De eerste toast op prinses beatrix. Glimlachje STEENHOUWERIJ LAAT 3. TWEEDE BLAD. worden gekalmeerd en gesterkt en uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletieiw Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Zooals men heeft kunnen lezen is, ter voldoening aan een zeer oude vaderland- sche traditie, bij het eerste officieele be zoek aan het paleis Soestdijk na de ge boorte van de prinses Kandeel ge schonken. Het bericht, waarin deze mede- deeling vervat was, sprak in dit verband van „warme kruidenwijn in porseleinen koppen". Het behoeft echter niet te ver wonderen, dat een gebruik dat zóó ver in de geschiedenis teruggaat, ook aan be paalde modes onderhevig is geweest; dit uit zich zoowel in de samenstelling als in de manier van opdienen. Om met dit laatste te beginnen: in de schets ,,'s Win ters Buiten", welke voorkomt in de Ca mera Obscura van Hildebrand, en die het jaartal 1840 draagt, wordt gesproken van een glas warme punch of streelende kandeel. Men verneemt ook van koppen met deksels, terwijl het veel vroeger blijkbaar in zoo'n dikken toestand werd bereid, dat het uit een schotel werd ge geten. Sommige schrijvers vergelijken kandeel dan ook met advocaat. Maar met dat al weten vele lezers misschien nog niet wat kandeel nu eigenlijk is. Zeer algemeen gezegd: een mengsel van een zwak alcoholhoudende drank, melk, sui ker, eieren en kaneel, dat meestal warm, doch ook wel koud, werd genuttigd. De bereiding in ons land schijnt van meet af den invloed te hebben ondergaan van de hier gewonnen producten; zoo werd aanvankelijk het gebruik van boter, later van room, en nog later van melk aanbevolen. Hierbij werd de kandeel blijkbaar in eerste instantie beschouwd als een versterkingsmiddel voor de jonge moeder. We vinden in het eerste kook boek, dat in de Nederlanden werd ge drukt, n.1. in 1510 te Brussel bij Thomas van der Noot, en waarvan het eenige be kende exemplaar zich in de bibliotheek te München bevindt, een goeden raad om te dik geworden kandeel weer vloeibaar te maken: „Als een candeel gheronnen es .foe ,,/alment /etten in covt watere ende „rveret altoos tot dat covt /ij. Ende „met de/er maniere /alt ontrinnen. „Dan /uldijt over tvier doen ende la- „tent /ieden". „Als een kandeel dik is geworden, „moet men ze in koud water zetten „en steeds roeren tot ze geheel is af gekoeld. Op de volgende wijze zal „het weer vloeibaar worden. Zet de „kandeel op het vuur en laat het koken". Gecompliceerder wordt het recept in de 17e eeuw; de in 1668 verschenen „Ver standige Koek of sorghvuldige Huyshoud- ster" gebruikt behalve „caneel" ook „foe lie, notemuskaet en nagelen". Kandeel is, zoo wordt ons verzekerd „goet om te drincken" en dan volgt de raad om er bo ter aan toe te voegen. Ook kwam het voor dat kandeel van bier werd bereid, een tweede bewijs dat men zich aan producten van eigen land ging aanpassen. Deze drank, welke we tegenkomen onder den naam» van „boter- bier" werd dus eveneens met het vet der melk aangevuld. In den lateren tijd is men er de melk zelf aan gaan toevoegen; zoowel de woordenboeken van Koenen als van Dale vermelden n.1. als bestanddeel melk. Tenslotte nog een opmerking over de uitbreiding van het begrip en het gebruik van kandeel. Was het in de eerste plaats een verkwikking voor de kraamvrouw, zeer spoedig werd het als een tractatie voor de visite gebruikt en vandaar kreeg het de beteekenis van algemeeoen feest- drank. Zoo wordt het woord „Kandeel dag" zoowel gebruikt in combinatie met doopfeesten als huwelijksmaaltijden. En tenslotte is het een algemeen artikel ge worden, zooals uit vele plaatsen in de lit teratuur blijkt. Met vele andere dranken zooals bruidstranen, hippocras en kardi- naalswijn is ook de kandeel in vergetel heid geraakt. Het blijkt echter dat men in het Prinselijk gezin dit oude gebruik niet is vergeten en het in eere heeft hersteld om aan de jonge prinses een dronk „toe te breng .5". „Ik heb Je geen kwartje beloofd voor een kat, maar om mijn kana rie terug te krygenl" Crisia-pubiicatie. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 31 Januari tot en met 5 Februari 1938, 1.10 per 10O kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan, het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en 0.60 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedena tureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal 2.20 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 4 Februari 1938. SCHETSEN VAN KALVEREN. De Nederlandsche Veehouderij centrale maakt het volgende bekend. Hoeiyel in de meeste gewesten het schetsen van kalveren reeds ja vollen gang is, zijn er enkele, waar dit nog riet het ge val is. Daarom is bepaald, dat de onderste gewichtsgrens voor kalveren, welke van een identiteitsbewijs voorzien dienen te zijn, gedurende Februari (evenals in Januari) nog 160 kg. zal zijn. Tevens zal de voor reserve-kalveren ten aanzien van Januari vastgestelde bovenste gewichts grens, te weten 325 kg., voor Februari gehandhaafd blijven. vMet nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat met ingang van 1 Maart 1938 de normale grenzen, n.1 100 kg. als onderste grens voor kalveren, welke van een identiteitsbewijs voorzien dienen te zijn, en 250 kg. als bovenste grens voor reserve-kalveren, weder van kracht zullen zijn. Derhalve wordt den veehouders aange raden, in de eerste plaats de zwaardere kalveren, voor welke zij een identiteits- bewijs-1938 wenschen, ter schetsing aan te bieden. 's-Gravenhage, 4 Februari 1938. WADDENZEEHARINGVISSCHERIJ 1938. De Nederlandsche Visscherycentrale maakt bekend, dat aanvraagformulieren ter verkrijging van een vergunning tot het aanvoeren of verhandelen van Wad denzeeharing verkrijgbaar zijn by de volgende adressen: Nederlandsche Visscherycentrale, Juliana van Stolberglaan 3-4, 's-Gravenhage. de directeuren der vischafslagen te Den Helder, Den Oever, Makkum, Harlingen; den heer H. Brands, Havenstraat C. 73, Zoutkamp (gem. Ulrum); den heer C. Bakker, agent der Nederland sche Visscherycentrale, Oudeschild 308, Texel. Aanvraagformulieren voor visschers wor den bovendien beschikbaar gesteld aan de secretarie der gemeenten Urk. Het Bildt (St. Anna Parochie) en Barradeel (Sex- bierum), terwijl de formulieren voor handelaars voorts nog verkrijgbaar zijn aan het Vischuitvoercertificatenbureau, Ryksvischhal, IJmuiden. 's-Gravenhage, 4 Februari 1938. DE DICHTER J. SLAUERHOFF. Lezing van Jan Engelman. Voor de maatschappij der Nederland sche letterkunde hield gisteravond de heer Jan Engelman een lezing over den dichter J. Slauerhoff. Bij wijze van proef vond de vergade ring der maatschappij ditmaal plaats in de nieuwe behuizing van het Oostersch instituut, de vroegere woning van wijlen prof. dr. Snouck Hurgronje aan het Ra penburg te Leiden. Spreker schetste de figuur van Jan Jacob Slauerhoff als de onopgesmuktheid zelve. Ook zijn letterkundig werk was, althans naar den vorm, grootendeels al dus. Kon hij ook bij tijd en wijle voor hen, die zijn genegenheid hadden, zeer harte lijk zijn, in het algemeen was hy een van de minst sociale menschen die men kon ontmoeten. „Hij leidde recht en slecht een onverdraagzaam leven", die dicht regel van Slauerhoff's hand is door Mars man bij zijn dood volkomen terecht op hemzelf toegepast. Slauerhoff voelde zich een „poète maudit" en hij was er ook een. Het rustelooze, het onmaatschappelijke, het radelooze bijwijlen, het loswezen van iedere traditie en geijkte moraal, de bijna komische poging tot maatschappe lijke rechtvaardiging van zijn uitzonder lijkheid, de hoon, de wrok en de bitter heid van de mislukking, dit alles was in zijn wezen en naar zijn wezen. Hy vereen zelvigde zijn eigen physieken en psychi- schen toestand met den toestand van een wereld in verval. Hij was een geteekende, door den dood op de hielen gezeten. De indruk schijnt echter niet onjuist dat men geneigd is elkaar over deze dingen na te praten. Wie hem intiem gekend hebben, verhalen van veel charmante eigenschap pen, getoond aan hen die den draad in zijn wezen herkenden. Echter is het niet te veel gezegd, wanneer men Slauerhoff een nagenoeg klassiek voorbeeld noemt van de verscheurdheid der romantische kunstenaarsziel. In zijn werk bewees hij een ryk en slor dig talent te zijn met een bijzondere op merkingsgave voor atmosferen, die aan de grenzen van het geestelijk mogelijke lig gen. Het is van belang, dat hij in onze vaak zoo huiselijke litteratuur het type van den zwalkenden zeeman heeft ge schapen. Spreker gaf dan een overzicht van Slauerhoff's leven en werk. Voor veel van zijn oeuvre had spreker een sterke be wondering, maar het is wel waar dat men het schiften moet en dat het te gemakke lijk is het voor te stellen alsof men hem iedere onhandigheid a priori dient te ver geven, omdat hij nu eenmaal de onver De rytoer 1 de koninklijke familie door Soest en Baarn. In het rijtuig ziet men H. M. de koningin en Z. K. H. prins BernhaiC vangbare persoonlijkheid was, die hij was. Soms beantwoordt de „onvolmaaktheid" van den vorm aan den inhoud, soms ech ter is deze zelf onvolkomen, bedrijft hij grootspraak en vertoont hy een overdre ven neiging voor de romantiek van den piraat of conquistador. Wat de gedichten betreft, is Slauerhoff wellicht nooit hooger gestegen dan in „Archipel" en in „Clair obscur". Na op deze kwesties nader te zijn inge gaan, kwam spreker tot de conclusie, dat de Nederlandsche letterkunde in Slauer hoff een zeer boeiende figuur bezit, een door diepe menschelijke accenten aan sprekend kunstenaar, wiens warrlyk „ge leefde" werk een verfrissching is tusschen veel realisme van de huiskamer, omdat het ruimte om zich heen heeft. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bjj vooruit betaling. Te koop: Ledikant met springveer matras, ka pok bed mét" kussens, wasch- tafel met waschstel, nachtkastje en 2 stoelen. Ook afzonderlijk. LINDENLAAN 97. Te koop gevraagd: een lichte auto, zuinig in gebruik. Brieven met prijsop gaaf, jaartal, merk enz. aan de N. L. ZAAK Mient 14 te Alkmaar. Prima merken Stofzuigers met nieuwe motoren waarop 1 jaar gqrantie, vanaf 10 by de Reparatie-Wikkelinriöhting Peperstraat 3 by den Dijk. Ter overname aangeboden: ongeveer 130 Weckflesschen met ketel. KENNEMERSTRAATWEG 17. Aangeboden: 3 Philips Radiotoestellen z g. a. n., vanaf 45. GARAGE JAN WITTE, Bierkade 6. Te koop zoo goed als nieuw: gouden heeren- en dameshorloges. S. W. VET, Verdronkenoord 5. Groote Buard-kruik 6, Porcelein olie lampen vanaf 2.50, blaasbalg 5.00, koperen ketels vanaf 1.50, een soliede brandkast 20. DE STER, Zaadmarkt 48. Telef. 4339. Te koop: Maho 3 dlg. linnenkast br. 180 x 230, 2 gezondheids prima matrassen 1 pers. a 8 en 5, 1 prima haard compl. met voorplaat 25. Adres Verl. Zevenh.- laan 44 M, Heiloo. Pfaff handnaaimachine met alle onder deden en met garantie 15, pracht Deventer groot vloerkleed (koopje). Prima veeren bed 12.50 Brandkast 15, Karpet 2.50. DEKKER, Nieuwesloot 89. Te koop: Eersteklas August-Försterpiano (koopje) als nieuw. Tevens een goede p;ano voor 55, huisorgel 25, Steck- pianola enz. Adres JONKER. Mr. Piano- techniker, Vogelenzang 17. Pracht Dunesrijw. 15.00, H ryw. met Tc-pd.naaf 15.501 15.00, Jongensf. 13.50 enz. Motorryw. ('icht) 2% PK, merk „Triumph", koopje 40.00. NIEROP, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Te koop: party alle soorten boeken o.a. wet-, straf- en staatsboeken, enz. Spot koopjes, ziekenstoel op wielen 12.50, Canapé en 2 crapeauds 20, Gemakskoffer met pot 4.50. DEKKER, Nieuwesloot 89. Te koop: 3 zware gebruikte Driewielde karren, waarvan 2 zoo goed als nieuw en uitgerust met hooikroswielen. ELEC. WAGENMAKERIJ „DE VALK", Friescheweg 4, Alkmaar. Tel. 3939. Te koop een kippenhok, nachthok, met dubbele ren. Te bevr. UITENBOSCHSTRAAT 29. Te koop: gebruikte schoorsteenmantels, marmeren tegels en vloerplaten in alle maten. DE UITSPRAAK VAN DEN NAAM BEATRIX. Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat zooals by de officieele geboorte-aangifte is gebleken het Prinselijk Paar wenscht, dat de naam van de jonggeboren Prinses wordt uit gesproken met den klemtoon op de e, dus Béatrix. STERFTE EN DOODSOORZAKEN. Statistische cijfers. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de jaargang 1936 van de statistiek van sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood gepubliceerd. De algemeene sterfte bedraagt over 1936 voor het rijk 8.68 per 1000 inwoners tegen 8.73 in 1935. Aan de verlaging hebben vrij wel alle provinciën deel gehad De mannen- sterfte overtrof constant de vrouwensterfte. Het verschil wordt echter geringer en is teruggeloopen van 2.06 in 1840/'48 tot 0.21 in 1935 en 0.13 in 1936 per 1000 inwoners. Gelijk bekend is, is de daling der sterfte van kinderen beneden een jaar zeer be langrijk en is het desbetreffend cijfer van grooten invloed op de totale sterfte. Voor 1936 bedroeg de sterfte der beneden een jarigen 3.89 per 100 levend aangegeven, tegen 4.ir. 1935. Bij beschcuwiiig der sterfte naar doods oorzaken blijkt, dat de sterfte aan ziekten van het hart de voornaamste plaats inneemt. Ruim 15 der sterfte was in 1936 aan deze ziekte toe te schrijven, tegen ruim 15 in 1935 Een bijna even belangrijke plaats neemt de kanker in. Deze was de ookzaak van ruim 15 der sterfgevallen in 1936, tegen bijna 14in 1935. Een vrij groote rol speelt voorts de ziekte der adem halingsorganen (sterfte aan t.b.c. niet in begrepen). Zoowel in 1936 als in 1935 over leed ruim 10 aan deze ziekten. De sterfte aan tuberculose is belangrijk gedaald (hy giënische maatregelen). In 1936 stierf 5.76 tegen 5.99 in 1935. Van de overige doods oorzaken zijn nog als vrij belangrijk te noemen: hersenbloeding (7.68 in 1936 tegen 7.69 in 1935), ziekten van het uro- genitaalstelsel (5.37 in 1936 tegen 5.25 in 1935), aangeboren lichaamszwakte (5.02 in 1936 tegen 5.29 in 1935), ouderdom (6.29 in 1936 tegen 7.18 in 1935). Ruim 3.20 der overledenen stierf in 1936 een gewelddadi- gen dood (in 1935 3.06 verdrinking en verkeersongevallen namen de belangrijkste plaatsen in. Het grootste aantal slachtoffers by verkeersongevallen werd veroorzaakt door auto's, rijwielen en motorrijtuigen. Het aantal zelfmoorden nam iets toe (0.94 in 1936 tegen 0.92 in 1935). Het aantal doodgeborenen bluft in de latere jaren vrij constant en bedraagt per 1000 geborenen ongeveer 25. LIEFDESDRAMA VOORKOMEN. Poging tot diefstal van een revolver mislukte reeds G.jtermiddag bevonden zich in een wa penhandel in de Nobelstraat te Utrecht de 23-jarige teekenaar M. S., die vroeg enkele revolvers te mogen zien. Hem werden daar op enkele modellen met bybehoorende mu nitie getoond. Op een oogenblik, dat de wapenhandelaar zich even van de toonbank verwijderd had om munitie te halen, greep de jongeman een revolver en wilde daarmee den winkel ont vluchten. De handelaar greep hem echter bij de deur en hield hem binnen in bedwang. Middelerwijl was de politleg ewaarschuwd, die, daar de jongeman weigerde zijn naam op te geven en aankondigde geen stap te zullen verzetten, krasse maatregelen nam, hem de boeien aandeed un hem gevankelijk overbracht naar het bureau Wittevrouwen- singel, waar hij werd ingesloten in een cel. Daar trok hij zijn broek uit, knoopte de beenen ervan om zijn huls en klom op de ton, die in deze cel staat. Hij had het voor nemen zich aan een spijker op te hangen, maar de politie bemerkte tijdig, wat hij van plan was en verijdelde dit voornemen. Men heeft het hierna veilig geoordeeld den blijk baar in zeer overspannen toestand verkee renden jongeman naar de neurologische af- deeling va nhet Stads- en Academisch Zie kenhuis over te brengen. Men slaagde er in hem aan het praten te krijgen en daarbij is gebleken, dat S. het plan had opgevat om, daar de verkeering met zijn meisje verbroken was, een revolver te stelen, om aan het leven van het meisje en dat van zich zelf een einde te maken. Slechts aan het feit, dat hij zoo onbesuisd en zenuwachtig is opgetreden, is het te dan ken, dat hij aan dit voornemen geen uit voerig kon geven. JAARDIVIDEND FORD VERHOOGD. In de gisteren te Amsterdam cehoudes vergadering van den raad van beheer der Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek werd besloten aan de jaarlijksche alge- n.eene vergadering van aandeelhoudM voor te stellen het slotdividend te bepalen op 14 pet., hetwelk tezamen met het in December j.1. uitgekeerde interim-divi dend van 6 pet. een jaardividend vormt van 20 pet. over het boekjaar 1937 (v. j. totaal 10 pet., waarvan 3 pet. ad interim). MINISTER PATIJN'S INITIATIEF. Besprekingen te Genève. Naar de N. R. Crt. ter oore komt, heeft thans, als sluitstuk van het overleg, dat destyds op initiatief van minister Patijn tusschen de leden van de Oslo-groep be treffende het vraagstuk van de erkenning van de verovering van Abessinië was aan gevangen, nog een mondeling overleg te Genève tusschen de vertegenwoordiging van de hierbij betrokken staten plaats ge vonden. .'ij Men heeft hiertoe n.1. gebruik gemaakt van de jongste samenkomst der Commis sie van 28 inzake hervorming van hét Handvest in de Volkenbondsstad. Hebben wij het wèl, dan is hiermede hit overleg tot een einde gekomen; in tusschen is de minister van buitenlandsche zakan thans nog wachtende op de rapporten over hetgeen te Genève besproken is. INBREKER VERRAST. Dief weet te ontkomen. Voor de derde maal is thans een poging tot inbraak ondernomen bij het Naarden- sche raadslid, den heer B. aan den Amers- foortsche Straatweg Toen de breker Ni de thuiskomst van het dochtertje van den heer B. zich ontdekt zag, sprong hij pargnü van de bovenverdieping in den tuin. Toevallig werd dit opgemerkt door eenlgj voorbijgangers die den man vroegen of MJ zich bezeerd had. Deze antwoordde ontken nend en deelde mede dat hij hier thMj», hoorde. De man maakte zich daarop sn uit de voeten. Toen de politie die telefon gewaarschuwd werd een onderzoek insifjj de was er geen spoor van den inbreker bekennen. Wel vond de politie een ryww» dat de dief had achtergelaten. Ook dit bleek van diefstal afkomstig zijn. EEN NAAMLOOZE HOND STERFT Het was den 6den December van het vorige jaar, dat mijn weg door S. v Aan een stillen zyweg, in een aai. noordkant open hokje, lag op een vervuild, glibberig, nat hooi een kettinghond. Ik ging naar het want zijn smartelijk geblaf was z0 devol van wee en ellende, dat het w of al het onheil der wereld daarin saamgevat. v,r- Een nog jonge man, met een cue beten gezicht, kwam vragend op mu „O, die hond?" „Ja, die was van h«"> was óp; zeker wel vijftien jaar ou „Of-ie daar altijd zoo lag? „«Wf smeet-ie 'm wel in de schuur, s Maar d'r was 'm niks aan gelegen. 'm wel 's willen afmaken". „Hoè-d-ie dat deed? Wel, m i' e op stoppen en dan onder water, in den noait ton HU is niks meer waard; konu meer uit z'n hok; laat alles loopen „Ja, dat vindt-ie goed. De m>>r scherming kan 'm afmaken. „As n niet te lang duurt; géén maand o dagen Ik beloofde, dat het in een paai zglyen gebeurd zou zyn en bezocht dien 6den December een bestuurslid t

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6