buitenland ^Rechtszaken .Ingezonden Stukken fyMUaties Vakkundige reparatie de N.V. Nassau Garage. „MUSSOLINI HEEFT ALTIJD GELIJK" Tien geboden voor de fascistische militie. Mislukte opstand te Kanton. Japansche actie leed schipbreuk. Mutaties bij de weermacht. Nieuws in 't kort. TWEEDE BLAQ„ plaatselijke afdeeling van „de Dierenbe scherming", die toezegde, spoedig te zullen onderzoeken. Dien nacht spookte die oude, naamlooze, wrakke hond door mijn gedachten en in mijn droom en ik overdacht, hoe vele ja ren dit gehavende, wègroestende leven nacht en dag heeft liggen rillen en kreu nen in zijn open hok, dat geen hok was; hoe hij niets anders dan onheil heeft erva ren, zonder dat dit éénigen zin had welke dan ook. Den volgenden ochtend al ontving ik bericht. Het bestuurslid had den bleeken, verbeten man nog dienzelfden dag bezochten deze had hem verteld, dat hij het dier maar verdronken had. Dat gezeur van de dierenbescherming vond hij wat vervelend Het onderzoek bij menschen, die den toestand kenden, had helaas geen resultaat, zoodat een vervolging niet kon worden in gesteld. En wellicht is in hetzelfde hok, dat geen hok is, maar een soort aan één zijde open kist, al weer een andere kettinghond ge kluisterd. Een ander tot langzamen onder gang gedoemd ondervoed schepsel, dat, zoolang het leeft, ligt te hunkeren of te ril len, staat te rukken en te janken aan zijn ketting niet, omdat het ergens toe dient; niet omdat er een redelijke zij het nóg zoo geringe noodzaak voor is; niet, om dat wie dan jok er hoe dan ook mee ge baat is! Alléén, omdat in ons land wettelijk toegestaan, nog wel aangemoedigd, wordt, dat zelfs de infaamste en stompzinnigste bruut de onnoodige gewoonte van het houden van kettinghonden volgt, en dat hij feitelijk aan niemand rekenschap verschul digd is. Hoe tastbaar in strijd met de eenvoudig ste begrippen van menschelijkheid ook wordt gehandeld; hoe groof en stuDide men zich aan het weerlooze dier gelieft te ver grijpen dat doet niets ter zake! Er is ten huidigen dage zoo goed als niets aan te veranderen. Nu wacht ik maar op de volgende wrange „grap" van den man met het blee-' ke, verbeten gezicht. Hij is volkomen in zijn „recht!" Wie, die 'm „wat doet?" C. M K. DR. D. M. DIJT NIET LANGER IN DE REDACTIE VAN „DE WAAG". Met ingang van het heden verschenen nummer, aldus bericht het „Algemeen Han delsblad", is opgetreden als hoofdredacteur van „Schakels", het weekorgaan van de Ver van fabrikanten van en handelaars in kunstmest en veevoeder, benevens van de Ver. Amsterdamsche Graanbeurs, dr. M. D. Dijt, die tot dusver economisch redacteur was van het weekblad „De Waag", welke functie hij nu neerlegt. De „Times" meldt uit Rome, dat de bla den aldaar nieuwe tien-geboden publicee- ren, bestemd voor de fascistische militie. Zij luiden als volgt: 1. Bedenk, dat zij, die vielen voor de re volutie en voor het imperium, aan het hoofd van uw kolonnes marcheeren. 2. Uw kameraad is uw broeder. Hij leeft met u, hij denkt met u, hij staat in den strijd naast u. 3. Gij kunt Italië diensten bewijzen op alle tijden, op alle plaatsen en met alle middelen. De prijs daarvoor is zwoegen en somtijds uw bloed. 4. De vijand van het fascisme is uw vijand; verleen hem geen onderdak. 5. Tucht is de glorie van de legers. Zij zet de overwinning luister bij. 6. Hij, die in den aanval vastbesloten voorwaarts schrijdt, heeft de overwinning reeds in zijn greep. 7. Bewuste en volkomen gehoorzaamheid is de deugd van den legionair. 8. Er bestaan geen onbelangrijke en be langrijke dingen. Er bestaat alleen plicht. 9. De fascistische revolutie heeft in het verleden gesteund en steunt nog op de bajonetten van haar legionairs. 10. Mussolini heeft altijd gelijk. Ondanks de officieele tegenspraken wordt algemeen aangenomen, dat Kanton gisteren het tooneel is geweest van een poging tot opstand tegen de provinciale Chineesche regeering, doch dat deze poging dank zij krachtige maatregelen, waaronder arrestaties op groote schaal, in de kiem gesmoord werd. Onder de gearresteerden bevinden zich verscheidene jonge officieren. Tal van personen, die van spiopnage ver dacht werden, zijn doodgeschoten. In Chineesche kringen gelooft men, dat de Japansche luchtraids van vandaag op Kanton demonstraties waren, die samen hadden moeten vallen met den staatsgreep, di®, naar men voorts verklaart, door Japan gesteund werd. De Chineezen veronderstellen, dat de Japanneezen den organisatoren van den staatsgreep hadden beloofd, niet Kwan- toeng binnen te zullen dringen, indien de laats ten zich van de macht meester zouden maken en de nationale Chineesche regee ring hun steun zouden onthouden. De gebeurtenissen van vandaag hebben de Chineesche aanhangers van Tsjang Kai Sjek diep geschokt, daar zij de eerste scheu ring vormen in de eenheid, waartoe de oorlog met Japan het land heeft gebracht. Hohsien beschoten.' Vier Japansche oorlogsschepen hebben Hohsien aan de Jangtse gebombardeerd, terwijl Japansche mariners een aanval op de stad hebben ondernomen. Hohsien werd een paar weken geleden door de Japanneezen ingenomen en daar na, toen de Japanneezen zich hadden terug getrokken, opnieuw door de Chineezen bezet. In het leger en bij het luchtwapen zijn talrijke belangrijke mutaties uitgevoerd en velen op non-actief gesteld. Op non- actief is o. m. generaal Lees gesteld, com mandant van legergroep no. 2. Voorts generaal von Kleist, commandant van legergroep no. 8. Behalve deze zijn nog zeven generaals van het leger en zeven generaals van het luchtwapen op non- actief gesteld. Uit talrijke benoemingen en promoties blijkt de instelling van leger corps no. 14, waarvan men thans voor de eerste maal hoort spreken en aan het hoofd waarvan generaal von Wietersheim staat. De reorganisatie van het luchtwapen betreft o. m. de instelling van de functie van een chef der luchtverdediging, van een inspecteur-generaal der luchtvaart en van een chef van het ministerieel bureau. Er zijn drie groepen van het luchtwapen in het leven geroepen, die zetel hebben in Berlijn, Brunswijk en München, door samentrekking van de tot dusverre be staande districten. BRITS CHE NOTA TE TOKIO. De Britsche ambassade heeft op het ministerie van buitenlsndsche zaken een nota overhandigd, waarin, naar gemeld wordt, de Japansche regeering verzocht wordt, zich aan te sluiten bij de hoofd bepalingen van het vlootverdrag 1936. Men meent te weten, dat de Amerikaan- sche ambassade een soortgelijke opdracht heeft gekregen, doch op het ministerie van buitenlandsche Z2kcn wordt verklaard, dat nog geen Amerikaansche nota is overhan digd. De Britsche ambassadeur heeft vanmor gen een onderhoud met minister Hirota ge had, dat, nrar men gelooft, betrekking had op het vraagstuk der Chineesche douane en op het bekende onderhoud met Matsoei, dat nog niet in Japan gepubliceerd is. Verzwakking der Amerikaansche brug gen. - Naar in een verslag van de Ameri kaansche vereeniging van ingenieurs ver meld wordt, komt het wel voor, dat groote stalen onderdeelen van bruggen door „ver moeidheid" voor tweederde aan kracht ver liezen. Zulks is vastgesteld door proef nemingen met groote stalen platen in de universiteit van Illinois onder leiding van prof. W. M. Wilson, die verklaarde, dat „de eerste indruk ten opzichte van de resultaten der proeven groote ongerustheid veroor zaakt", doch tegelijkertijd wees hij er op, dat deze „vermoeidheid" over het algemeen niet sterk aan den dag treedt en in het leven van een brug slechts eenmaal op de duizend voorkomt. Dit is onvoldoende om eenig ge vaar op te leveren. De „vermoeidheid" van staal, waardoor dit zelfs kan breken, is reeds langen tijd bekend, doch tot dusver is zij volgens pro fessor Wilson slechts in zeer geringe mate bestudeerd. Voorhistorische beschaving in de Bel gisch Congo. - In de buurt van Loeboedi in de Belgische Congo heeft men geslepen steenen teruggevonden, welke dagteekenen uit den voorhistorischen tijd. Deze ontdek king is gedaan door een wetenschappelijke expeditie en in den laatsten tijd zijn reeds de overblijfselen blootgelegd van vijftien nederzettingen uit het steenen tijdperk. Deze nederzettingen, die zeer rijk zijn bevonden aan ijzermateriaal, werden ont dekt op 1360, 1390, 1425 en 1455 meter. Een der leden van de expeditie heeft voorts in de streek van Zuid-Kalule vier ijzergroeven ontdekt, terwijl de expeditie tevens op zes kilometer van Jadotville een kleine huisvormige gietvorm heeft ge vonden. Ontploffing in dynamietfabriek. - Bij een ontploffing in een dynamietfabriek te Somerset-West bij Kaapstad (Z.-Afr.) zou den negen personen om het leven gekomen zijn. Een gebouw, waarin patronen werden gevuld, werd met den grond gelijk gemaakt. Twee Europeanen en negen inboorlingen werden uiteengereten. Vijf mijnwerkers verongelukt. - Te Sudbury (Ontario, Canada) zijn vijf mijn werkers door een neerstortend rotsblok ver pletterd. Palestijnsche jood ter dood veroor deeld. - Voör de tweede maal hebben giste ren de militaire gerechtshoven te Jeruzalem een doodvonnis tegen een jood uitgesproken. De veroordeelde werd er van beschuldigd op Arabieren geschoten te hebben. Hij beweerde, dat hij in wettige zelfver dediging gehandeld had. In zionistische kringen heeft de veroordeeling diepen in druk gemaakt. Antisemietische uitspattingen te Wee- nen. - Gisteravond hebben zich te Weeneri anti-semietische uitspattingen voorgedaan, die vrij ernstige afmetingen aannamen. Jeugdige wielrijders wierpen, terwijl zij met groote snelheid voorbij joodsche zaken reden, projectielen door de ruiten. Acht per sonen werden gearresteerd. Verdachten in de zaak der wapen depots blijven in hechtenis. - De rechtbank heeft gistermiddag de voorloopige hechtenis van zes verdachten in de zaak der wapen depots verlengd. Eugène Deloncle en Parent blijven in de gevangenis tot het onderzoek beëindigd is. Van generaal Duseigneur en Douville Maillefeu is de voorloopige hechtenis ver lengd met twee maanden, en van Pozzo di Borgo en Jacques de Place met slechts een maand. Aan de gevangenisdirectie wordt het over gelaten, of generaal Duseigneur in de ge vangeniskliniek moet blijven. Jurquet de la Salie, die Donderdag in verband met de C.S.A.R.-affaire is aange houden, is naar de gevangenis overgebracht. Hem wordt aansluiting bij boosdoeners en in het bezit hebben van oorlogswapens ten laste gelegd. Slachtoffer van een aanslag. - Naar vernomen wordt, is mevrouw Colenewitsj de vrouw van den Wit-Russischen directeur van een anti-communistisch Russisch dag blad te Sofia Donderdag door de ont ploffing van een helsche machine in een vertrek dat zij met haar echtgenoot be woonde, ernstig gewond geraakt en heden overleden. De daders van den aanslag zijn nog niet gevonden, maar de politie heeft verscheidene verdachte personen gearresteerd. Tijdens zijn verhoor verklaarde Colenewitsj, dat toen hij eenige jaren geleden in Parijs woonde, hij verscheidene malen met den dood is bedreigd, indien hij zijn anti-sov- jetactie niet zou staken. Militaire trein verongelukt. - Bij Ipamery in den staat Sao Paulo (Brazilië, Z.-Am.) is een militaire trein ontspoord, waardoor vier menschen om het leven kwa men en 44 gewond werden. WETHOUDER STAAT TERECHT. Als kantoorbediende een halve ton verduisterd. Gedurende een tiental jaren heeft een 52- jarige kantoorbediende van een haringhan- del te Vlaardinger-Ambacht, die tevens de functie van wethouder van Vlaardinger- Ambacht vervulde, kans gezien knoeierijen te plegen, zonder dat de directie en de ac countants er iets van hadden bemerkt. In totaal beloopt het bedrag, dat hü zich heeft toegeëigend, ongeveer 50.000. De knoeierijen zijn op een wel zeer ge- rafffineerde wijze gepleegd. Verdachte, die ruim 40 jaren bij de firma IJzermans in dienst was, had tot taak de inkomende en uitgaande facturen en de inkomende chè- ques te boeken. Hij genoot een salaris van 35 per week. Verdachte pleegde de knoeierijen op tweeërlei manieren. In den beginne boekte hij de chèques, hield deze achter, en boekte een gelijkluidend bedrag als vracht voor verzonden haring. Thuis bootste hij de handteekening van dengene. die procuratie had na, en endosseerde de chèque aan zich zelf. Zelfs toen de procura tiehouder overleden was, zette hij toch diens naam op de chèques. Toen er in 1935 eenige accountants werden benoemd om de boeken voortaan te controleeren, boekte hij noch de uitgaande factoren, noch de chè ques. Eerst in Octöber 1937 werden de knoeierijen door een toevallige omstandig heid ontdekt. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Hij zeide, het geld voor zijn gezin te heb ben besteed. Gespeculeerd had hij niet. Op een vraag van den president, hoe het kwam dat men de knoeierijen niet aan de hand van de rekening courant met de bank heeft bemerkt, zeide verdachte, dat hij ook tot taak had het bankboëk bij te houden. De officier van justitie, mr. H. A. J. Reu- mer, zeide in zijn requisitoir, dat hij in de dagvaarding verduistering in dienstbetrek king van een bedrag groot 35000 ten laste had gelegd. Toen de dagvaarding was uit gebracht bleek dat de man ook nog een be drag groot 15.000 had verduisterd. Na uit voerig de levenswijze van verdachte, die te Vlaardinger-Ambacht gunstig stond aange schreven, te hebben geschetst, eischte het O. M. een gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaar, met aftrek van de preventieve hech tenis. Mr. H. Groot wees er in zijn pleidooi op, dat de controle te wenschen heeft overgela ten. Pleiter achtte het salaris van verdachte, die een vertrouwenspositie genoot, veel te laag. Hij vroeg uiterste clementie. PREDIKBEURTEN. UITGEEST, herv. kerk, av. 7 uur, ds. van Mullem, van Akersloot (verb. opgaaf). HET VISCHRECHT. Geachte Redactie! Uw correspondent van Egmond aan den Hoef komt nog eens terug op 't Vischrecht van jhr. Six en wil derhalve eenige correc tie aanbrengen in deze affaire. Omdat ik onlangs eenige opmerkingen gemaakt heb in Uw blad, zou ik tot goed begrip nog wel iets willen zeggen. Eerstens gaat 't hier niet tegen den persoon van jhr. Six of Uw be richtgever. 't Gaat om de zaak zelve. Uw berichtgever zegt: „Nu moet men niet beweren, als zou de grondwet heerlijke rechten hebben afgeschaft. Niets is minder waar. Additioneel Art. III tweede lid, luidende: „de opheffing der overige heerlijke rechten en de schadeloosstelling kunnen door de wet worden geregeld en vastgesteld". Alzoo verschuift men de op heffing naar de Visscherijwet. En ook deze wet heft de heerlijke rechten niet op". Hoe heb ik 't nu? Eerst beweert men: Heerlijke rechten zijn niet opgeheven en nog in denzelfden zin spreekt een bericht gever van overige heerlijke rechten, die worden verschoven naar de Visscherijwet. Voelt een berich gever niet, dat hij probeert op deze wijze beide beenen in één kous te steken. Hoe kan men zeggen: heerlijke rechten zijn niet opgeheven en gelijktijdig spreken van overige rechten, enz. Er is in ons land nog veel water, waar 't vischrecht van den eigendom van 't water is afgescheiden. Dit kan en mag niet bestaan volgens de Vis scherijwet. Nu meen ik volstrekt niet, dat ik in deze de wijsheid in pacht heb. Doch al is 't lang geleden, ik heb leeren lezen en be veel ieder die lezen kan Art. 5 algem. be palingen Binnenvisscherij-reglement aan. Nu is 't waar, dat alle vischrechten niet DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens KOSTWINNERSCHAP betreffende den hieronder genoemden per soon de uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld: GERHARDUS MARI FRANCISCUS LANTMAN, lichting 1938 Uitspraak: voor één jaar vryge- s t e 1 d. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na den dag dezer be kendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelijken vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met re denen omkleed, worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 5 Februari 1938. De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. denzelfden oorsprong hebben. Er zijn er die gekocht en betaald zijn en tot nu toe smijt men zijn geld niet voor niets in 't water. Dit is juist 't haakje, waar de kan aan hangt. Dit vischrecht moet öf door den eigenaar van 't water öf door den staat worden afgekocht, na verhoor van des kundigen door de rechtbank van 't arron dissement waarin die wateren gelegen zijn. Wanneer men dan bedenkt, dat dit 't werk is van staatsambtenaren, die belast zijn met toezicht en naleving der Visscherijwet en daarvoor jaarlijks aan salarissen en pen sioenen honderdduizenden guldens op strijken, dan zal 't wellicht ieder duidelijk zijn, dat men geen haast maakt met zoo iets. Immers 't scheppen van harmonie en orde hoort in onzen tijd niet thuis. 't Is nu reeds dertig jaar geleden dat de visscherijwet-Talma afgekondigd werd. Voordien werd door de georganiseerde vis- schers onder leiding der hoofdafd. Zoetwa- tervisscherij der Ned. Heidemaatschappij 'n leiddraad of richtsnoer ontworpen, waarnaar de wet-Talma werd ingericht. Met vertrou wen zagen wij de nieuwe wet tegemoet. Te goeder trouw legde de minister in de wet vast, dat alles geregeld zou worden bij maatregel van bestuur. O, wreede ontgoo cheling. Een dorpsonderwijzer met een jaarwedde van minder dan 1000 kreeg door de nieuwe wet een betrekking van 5000 plus 5000 voor reis- en verblijfkos ten. Er z(jn meer zulke baantjes uitgedeeld, 't Parool was: laat belanghebbenden maar modderen, hoeveel méér gekrakeel onder ling, zooveel beter kunnen de ambtenaar tjes zich handhaven. Er is zoo ellendig veel wat te wenschen laat en wat te danken is aan hen, die de leiding hebben en ons ge bruiken als object om op te parasiteeren. Als ik oud en arm naarmate mijner krachten 't bedrijf wil uitoefenen, dan moet ik zorgen, dat ik water heb, waarvan 't vischrecht niet verduisterd is. Heb ik dit, al is 't voor nog zoo weinig en ik zou als mijn krachten 't toelieten een enkelen keer de aan niemand toebehoorende visch willen vangen, dan moet ik een akte hebben die 7.50» kost, te betalen aan Vadertje Staat, terwijl het patentrecht allang afgeschaft is. Bij 't in werking treden der wet betaalde men 2.50 en toen leek 't wel of men daar iets voor in ruil kreeg. Doch 't Rijks water, evenals 't water der Ned. Staatsspoorwegen, wordt nog altijd in massa verpacht aan de vischhandelaar-waterpachter, 't Vischrecht van de provincie is blijkbaar zoek. Veel is er al over 't een en ander te doen geweest. Commissiën zijn in 't leven geroepen, mooie rapporten zijn uitgebracht. Maar 't resultaat is als altijd „Men dronk een glas en liet de zaak zooals zij was", 't Lust mij niet verder uit te weiden, 't zou ook te ver voeren. Eén ding moet mij nog van 't hart, dat is de bewondering voor de commissie, die nu weer in 't leven is geroepen om meer har monie en samenwerking te brengen in vis- scherij-aangelegenheden. Daar is moed voor noodig en ik hoop dan ook nog eens in contact te mogen komen met de nieuw opgerichte commissie. Dankend voor plaatsing, teeken ik met achting J. VELDHUIS, Ooievaarstraat 27, Oudorp. NEDERLANDSCHE BLINDENBOND. Vele zijn de vereenigingen en bonden in den tegenwoordigen tijd die in eigen of ruimeren kring belangstelling vrag'en voor haar daden en verrichtingen. Een bepaalde schare van belangstellenden wordt voort durend voor een meer of minder concreet doel bewerkt. De bond, wiens naam boven dit artikel tje staat, richt zich on-onderbroken, van dag tot dag, van maand tot maand, en van jaar tot jaar tot een bijna niet te beperken publiek: Het Nederlandsche volk. Met gerustheid èn met aandrang doet hij dit, daar het doel, dat hier wordt voor gestaan het medeleven verdient, de sym pathie moet worden geschonken van de gansche Nederlandsche gemeenschap. De blinde, hij die het gezichtsvermogen mist, staat ten achter bij andere menschen: veel, wat voor ons gewoon is, moet de blinde voortdurend ontberen. Het is aller plicht naar vermogen den blinde' bij te staan! Sinds de blindenbond bestaat is deze plicht niet zwaar: systematisch en groeiend in er varing heeft deze bond den blinden niet slechts getroost of verpoozing gebracht in hun lot neen!! met ontzaggelijke moeite, met onbluschbaar enthousiasme en met groote liefde en ijver van velen is het in vele jaren gelukt de blindheid terug te brengen tot den kleinsten omvang van haar kwaad. De blinde is geworden tot een nuttig en werkend mensch, een lid van de samen leving, die zijn vak verstaat en een taak verricht! De blindenbond brengt levens geluk in de volle grootheid van dit woord in het bestaan van den blinde. Maar alléén kan hü zün taak niet doen: belangstelling en steun zyn vereischt (o, in zoo kleine mate!) van allen, die den zegen kennen van het goede gezicht. Daarom roepen wij alle Alkmaarders op, te komen naar den kunst- en filmavond, die a.s. Maandagavond zal worden gegeven in het „Gulden Vlies" te Alkmaar. Met mede werking van het mannenkoor „Orpheus" zal de blinde^ond op velerlei wüze toonen, waartoe hij is in staat, wat de blinden kun nen presteeren! Laat de zaal te klein zijn als de blinde propagandist Joh. van den Berg, spreker als weinig anderen, U boeiend vertelt uit die andere wereld: „Het leven der Blinden", waarvan de film „Lichtende Verten" een alomvattend, wetenswaardig beeld geeft. Wie Maandagavond terug wil zien op een goed-besteden dag, bezoeke des avonds deze treffende en merkwaardige bijeenkomst! Het kan U tot voordeel en winst slechts zijn!!! Het comité van voorbereiding, Ds. F. KUIPER. Dr. A. W. VAN KLEEFF. H. DE WINTER. Mej. Dr. S. P. BARTSTRA. Mevr. R. PRINS—VLESSING. Dr. N. H. LOUIS. K. BLAUBOER. A. A. WIESE. C. F. KOHNERT. KONINKLIJKE NATIONALE VEREENIGING TOT STEUN AAN MILICIENS, AFD. ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Bestuur van bovengemelde Ver eeniging verzoekt Uwe Redactie beleefd het navolgende te willen publiceeren. Zooals U wellicht reeds uit de dag bladen bekend is, heeft het onze Be schermvrouwe, Hare Majesteit de Ko ningin, behaagd, een ruime bijdrage te schenken, als blijk van belangstelling in den zeer nuttigen arbeid der Vereeniging. Met het oog op de komende uitbreiding van den dienstplicht, welke zware eischen zal stellen aan de middelen onzer Ver eeniging, is deze bijdrage hoogst welkom. Wij hopen dan ook, dat dit Koninklüke voorbeeld allerwege navolging moge vin den. Om een beeld te geven van de stijging der steunuitkeeringen van de Vereeniging in Nederland, gedurende het afgeloopen jaar, laten wij hier de totale bedragen over de laatste twee jaren volgen. In 1936 7000,steun, of 3000, meer dan de contributies over 1936. In 1937 8600,steun of 4000,meer dan de contributies over 1937. Niet alleen in verband met de stijging der steunuit keeringen, doch bovendien met het oog op de uitbreiding van den dienstplicht is het dringend noodig, dat de inkomsten vermeerderen. Wat is echter het geval? In stede van vermeerdering van inkomsten komt het toch herhaaldelijk voor, dat leden hun lidmaatschap opzeggen of hun contributie verminderen, terwijl het bitter noodzake lijk is,dat voor hen, die dit mogelijk is, de contributie wordt verhoogd, wil de Ver eeniging in staat blyven haar zegenrijk werk te kunnen voortzetten. Tot onze Vereeniging wenden zich dik wijls jonge mannen, die onder de wape nen zijn geweest en uit hun burgerklee- ding zijn gegroeid, terwijl het ook nog al eens voorkomt, dat in het werklooze gezin gedurende den diensttijd noodge dwongen burgerkleeding en schoeisel van den militair zijn afgedragen. De Afdeeling Alkmaar heeft in het laatste kwartaal 1937 9 personen aan kleeding, schoeisel, enz. geholpen, wat eene uitgave van 98.75 noodig maakte. Verder verleenden wy zooveel mogelijk steun by het verkrijgen van werk, wat vooral in dezen tijd zeer moeilyk is. Niet tegenstaande den slechten tyd voor werk zoekenden, mocht het ons toch nu en dan gelukken eenige ontslagen miliciens aan werk te helpen, terwijl de vereeniging meermalen steun verleende bij eene sol licitatie. Uit het bovenstaande blykt, dat wy dikwyls hulp hebben kunnen verleenen, waar dit noodig bleek. Hierbij wordt op gemerkt, dat ons werk zeer wordt ge steund door den Armenraad alhier, die steeds bereid was inlichtingen te verschaf fen omtrent het al of niet noodzakelijk zijn van de gevraagde hulp. De Vereeni ging is geplaatst op de lyst van instel lingen van weldadigheid der gemeente. Wij hopen door het bovenstaande er eenigszins toe te hebben bijgedragen te kunnen beseffen met welke bezwaren mi liciens veelal te kampen hebben bij ver trek met groot verlof. Dit geldt in het bijzonder voor jongelieden uit minder goed gesitueerde gezinnen. Met groot leedwezen moeten wij het feit constateeren, dat de inkomsten van de Afd. Alkmaar en Omstreken steeds achteruit gaan, niettegenstaande de po gingen van het Bestuur om het ledental op peil te houden. Wy doen dan ook een ernstig beroep op allen, die dit lezen: steun ons werk, wordt lid of donateur van de vereeniging, en voor hen, die reeds lid zyn: verhoog zoo mogelijk Uw contributie of schenk ons een geldelijke bydrage. Laat ons niet aan doovemans deur kloppen en helpt ons bij ons zoo mooie, doch moeilyke werk. De minimum contributie bedraagt 1.—. Adres Secretaris-Penningmeester, Em- mastraat E 79, Alkmaar. Giro No. 13328. Jhr. Mr. F. H. VAN KINSCHOT Eere - V oorzit ter J. G. HAREMAKER, Voorzitter. J. TEUNISSEN, x__ Secretaris-Penningmeester,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7