dagblad voor alkmaar tm omstreken. n o* ^Buitenland |i Stad m Omgeving. i| im No. 33 Dit nummer bestaat uit twee bladen. De algemeene toestand. Woensdag 9 Februari 1938 140e Jaargang Het conflict tusschen China en Japan. De strijd in Noord Ahuwel. Het proces Niemöller. Nieuws in 't kort. 6 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 3^060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 9 Februari Zooals men gisteren heeft kunnen lezen, heeft Eden in het Lagerhuis een verklaring afgelegd betreffende de gebeurtenissen in de Middellandsche Zee, welke aan duidelijk heid niets te wenschen overlaat: elke onder zeeër, die in de buurt van vrachtschepen niet aan de oppervlakte vaart, zal beschoten worden, onverschillig van welke nationali teit de onderzeeër is. Naar aanleiding van deze duidelijke en krachtige taal schrijft de Times: „Deze open hartige verklaring (van Eden namens de Britsche regeering) moet des te meer uit werking hebben, omdat zij gepaard gaat met maatregelen voor de bescherming van de Britsche en neutrale scheepvaart- Men moet verwachten, dat de regeering te Salamanca zal inzien, dat het noodig is een einde te maken aan de zeeroovery van haar duikbooten en vliegtuigen, welker be stuurders, naar men kan aannemen, niet al len van Spaansche nationaliteit zijn. De „Times" maakt ook met voldoening melding van de solidariteit der Fransche en Italiaan- sche regeeringen. Het feit, dat Italië bereid is geweest het gemeenschappelijke belang te erkennen en tot verdediging daarvan mede te werken, wordt zeer gewaardeerd in Engeland, dat er van overtuigd is, dat Italië en Engeland veel gemeenschappelijke be langen hebben en die het beste door samen werking kunnen dienen. De Daily Telegraph and Morning Post verklaart, dat Franco goed zal doen de Brit sche waarschuwing niet te verwaarloozen, want daardoor zou hij kans loopen op on aangename gevolgen. O.m. zou hij de sym pathie van zijn aanhangers verliezen, die evenmin als de rest der bevolking bereid zyn, zonder protest de vernietiging van Britsche schepen te aanvaarden. Franco, al dus vervolgt het blad, zal ook goed doen er nota van te nemen, dat deze waarschuwing hoewel zij namens de Britsche regeering wordt geuit, onvoorwaardelijk wordt goed gekeurd, niet alleen door Frankrijk, maar ook door Italië. De News Chronicle schrijft, dat gisteren de hardste woorden gesproken zijn, die Franco ooit zijn toegevoegd. Volgens de Daily Herald zijn de duikboo ten van Franco opgesloten door het cordon van Fransche en Engelsche torpedobootja gers, dat om geheel Majorca gelegd is. Vloot- deskundigen gelooven, dat de duikbooten van Franco niet meer de haven kunnen verlaten om zich naar de scheepvaartwegen te begeven. Over de echo, welke na de jongste besluiten en maatregelen van Hitier buiten Duitsch- land heeft geklonken, schrijft de Duitsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz o.m., dat met voldoening gezegd kan worden, dat in de meeste landen, ook in Frankrijk, over wegend de wil tot objectieve en onbevangen beschouwing veld heeft gewonnen. Daarom scijnt het volgens dit blad des te meer on verantwoordelijk, dat de Temps een alar- meerend bericht over Duitschland heeft ge publiceerd, dat duidelijk zichtbaar het stem pel draagt van ongeloofwaardigheid. De beweringen over complotten zelfs met gedetailleerde data zijn zoo absurd, de strekking evenwel zoo ondubbelzinnig kwaadwillig tegenover Duitschland, dat dat werk met het oog op de goede informatie- mogelijkheden van het blad slechts den in druk maakt van besteld te zijn. In Duitschland kan men niet onverschillig staan tegenover het feit, dat schadelijke leu- genberichten over Duitsche binnenlandsche toestanden zonder protest de wereld zou den kunnen worden ingestuurd. Door het verbod van verspreiding van dit blad in Duitschland is dit op niet verkeerd te begrijpen wijze tot uitdrukking gekomen. Duitschland heeft voldoende ^ys gele verd, dat het bereid is met alle lande"> die van goeden wille zijn ook op het de pers de betrekkingen zoo te organisee- ren, opdat ook daar een vriendelijker en vertrouwelijker opvatting, welke beïnvloeding der openbare meening van zoo groote beteekenis is, kan intreden. Des te scherper is daarom de pog veroordeelen van zekere klieken zie dienen van „een vrye pers' om betrek kingen tusschen de volken niet te beteren. Tenslotte mogen wy in deze rubriek nog even melding maken van de planne Mussolini, zooals de Daily Herald deze onthuld. Het gaat over het Spaansche av "volgens het Engelsche blad zou Mussolini eindelijk hebben ingezien, dat het standigst is het Spaansche avontuur te iiq - deeren. Het blad gelooft, dat de duce een terugtrekken uit Spanje voorbereidt. De na- liaansche inmenging, die snel met succes e- kroond had moeten worden, duurt te lang en kost te veel, terwijl het resultaat onzeker blyfL Zoo vertelt de Daily Herald althans. Van Chineesche zijde wordt gemeld: 2500 man Japansche troepen zyn reeds de rivier Hwai in Noord Anhwei overgetrokken na de bezetting van Weiyoean, een op 5 K.M. ten Westen van Pengpoe gelegen stad. Deze troepen rukken thans van drie kanten op. Ten noordwesten van Weiyoean wordt thans verbitterd gestreden. De Chineezen zijn vastbesloten er den opmarsch der Ja panners tot staan te brengen. De Japanners hebben de beschikking over 2000 man in fanterie en 300 man cavalerie, terwijl zij beschikken over een tiental stukken ge schut en eenige tientallen tanks. Er worden nog steeds Japansche verster kingen aangevoerd langs den Zuidelijken oever van de rivier Hwai, waar reeds twee Japansche devisies zijn gestationneerd. De Japanners hebben de districten Pengpoe, Fengjang, Linweikwan en Weiyoen bezet. Het eerste werd door de Japansche voor hoede geplunderd. Ook de Koreanen en de troepen uit Mandsjoekwo hebben zich mis dragen. Steden werden in brand gestoken, de bewoners werden hevig mishandeld en de vrouwen werden aangerand. Volgens nog niet bevestigde berichten zou Tingyoean, op 60 K.M. ten Zuidoosten van Pengpoe gelegen, door Chineesche onge regelde troepen zijn heroverd. De Chineezen maken het den Japanners in de spoorweg zone tusschen Tientsin en Poekau zeer lastig. Gevechten in Sjansi. In Midden Sjansi hebben Chineesche vliegtuigen onlangs een Japansche verster king op ongeveer 25 K.M. ten Noorden van Taiyoean gebombardeerd. Er zijn daarbij meer dan 600 Japanners gedood. Tot nu toe hebben zich slechts schermutselingen in dezen sector voorgedaan, doch men ver wacht binnenkort een slag. De Chineesche troepen, die versterkingen hebben ontvan gen, zyn reeds tot een tegenaanval over gegaan. Nieuw Japansch offensief in Noord-China. Na een stilstand van drie maanden is gisteren, volgens Japansche mededeelingen, een nieuw Japansch offensief in Noord- China begonnen, en uit Zuid-Hopei komen berichten binnen over hevige gevechten, waarby de Japanners oprukken langs den spoorweg PekingHankau en den meer Oostelijk gelegen straatweg. Langs den spoorweg hebben de Japanners een groote troepenmacht geconcentreerd te Tsjangteh in Noord-Honan, en voorzichtig trekken de voorhoeden langs de spoorlijn. De Chineesche strijdkrachten verzetten zich krachtig tegen den Japanschen opmarsch langs den stiaatweg, waarvan het uitgangs punt is 't op 80 K.M. ten N.O. van Tsjangteh gelegen Teming, doch de Japanners beweren bezit te hebben genomen van het 24 K.M. Zuidelijker gelegen Nanlo. Volgens een on bevestigd bericht van Chineesche zijde zou den ongeregelde troepen het Japansche gar nizoen van Soenkiang verrast en de stad heroverd hebben. De Japansche verliezen. Ofschoon volgens de officieele opgave van het Japansche ministerie van oorlog de Japansche verliezen 20,000 bedragen, ge looven betrouwbare buitenlandsche waar nemers, dat ongeveer 50,000 Japanners ge dood en 150,000 gewond zijn, terwijl de Chineesche verliezen waarschijnlijk onge veer viermaal zoo groot zijn, met naar ver houding een grooter aantal dooden als ge, volg van het ontbreken van sanitaire diensten. Lessen uit den oorlog. Ofschoon de Japanners gestadig oprukken naar hun objectieven, ontmoeten zy veel sterkeren tegenstand dan zij verwacht had den. Van Chineesch standpunt zijn de lessen uit den oorlog in grcote trekken deze: 1. numerieke meerderheid biedt geen voor deel tegenover betere mechanisatie; 2. China heeft meer bekwame officieren boven den rang van regimentscommandant noodig en 3. De wapens moeten gestandaardiseerd wor den. Het bombardement van Amoy. Volgens de eerste berichten heeft het bom bardement van Amoy 40 slachtoffers ge maakt en eenige honderden personen ge wond. Er is een paniek ontstaan onder de Chineesche inwoners wie bij honderden tegelijk trachtten een goed heenkomen in de internationale concessie te vinden. Na het ophouden van het bombardement zyn velen echter weer naar hun haardsteden terugge keerd. De keizer ongesteld. De Japansche keizer is lijdende aan een lichten aanval van griep. Zijn lijfarts heeft hem enkele dagen rust voorgeschreven. Op den tweeden dag van het proces- Niemöller heeft het Hof de aan twee ver tegenwoordigers van de belijdeniskerk ver leende vergunning, de zitting bij te wonen, ingetrokken, zoodat thans behalve de rechters en ambtenaren van het gerechtshof slechts vertegenwoordigers van de mini steries van justitie, kerkelijke zaken en propaganda aanwezig zijn. De verdediging heeft twaalf dikke deelen bewijsmateriaal ten gunste van den be klaagde verzameld. Naar men meent te weten, heeft ds. Niemöller tijdens de verdediging aange voerd, dat hij een vurig patriot is. Hij beschreef zijn oorlogsjaren als duikboot commandant en betoogde, dat hij na den oorlog de Spartakisten had bestreden en reeds in 1924 voor de nationaal-socialisten had gestemd. Hij zeide verder alle aan klachten tegen hem te kunnen weerleggen aan de hand van uitlatingen van de leiders zelf. De Duitsche pers maakt in het geheel geen melding van het proces. Het gerucht doet de ronde, dat de ministers Göbbels en Kerrl als getuigen gedagvaard zijn. De behandeling wordt 10 Februari voort gezet. Een Belgische massamoordenaar. - De moordenaar van de dienstbode Julia de Kempeneer, wier lijk te Steanne bij Ant werpen gevonden is, heeft gisteravond be kend nog een moord gepleegd te hebben. Het slachtoffer van dezen tweeden moord is een Gentsche herbergierster, Bertha Petit. Men had ten huize van den moordenaar, Edouard Bru geheeten, kleedingstukken ge vonden van Bertha Petit. Bovendien had hij sieraden op de Bank van Leening ge bracht. Tijdens zijn ondervraging hierover is Bru door de mand gevallen en heeft hij ook dezen moord bekend. Ten slotte ver denkt men hem er van een jong meisje, dat bij hem in de buurt woonde, te hebben doen verdwijnen. De rechter van instructie heeft enkele dagen geleden ook de vrouw van Bru doen arresteeren. Men verdenkt haar ervan, zoo al niet medeplichtig dan toch op de hoogte te zijn geweest van dezen laatsten moord. Edouard Bru heeft vannacht bekend nog een derden moord bedreven te hebben, en wel op een vrouw, in een hotel aan de Emile Jacqmainlaan te Brussel. Dit misdrijf is reeds een jaar geleden gepleegd. Het verdwijnen van den Russischen zaakgelastigde. - In het gisteravond door het Roemeensche ministerie van buiten landsche zaken uitgegeven communiqué worden de omstandigheden, waaronder de Russische zaakgelastigde Butenko, verdwe nen is, opgesomd. Hieraan wordt toege voegd: „Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft terstond den procureur-gene raal in kennis gesteld en deze heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld, in samen werking met den rechter van instructie, den prefecteur van politie en den algemeenen veiligheidsdienst. Dit onderzoek, dat op 7 en 8 Februari ingesteld is, duurt nog voort. De 1 resultaten zullen gepubliceerd worden, zoo dra zij vasteren vorm hebben aangenomen". Theater te Milaan door brand ver woest. - Het Teatro Lirico te Milaan, dat eenige jaren geleden geheel was gerestau reerd, is in den afgeloopen nacht door brand verwoest. Slechts de buitenmuren staan nog overeind Markies de Portago gearresteerd. - Markies de Portago, een persoonlijkheid uit de Spaansche kolonie te Biarritz, is gisteren te St. Jean de Luz gearresteerd, toen hij per auto uit Spanje kwam en de brug van Nivelle passeerde. Hij werd naar het com missariaat van politie te St. Jean de Luz ge- j bracht, waar hij werd verhoord, waarna hij naar Biarritz geleid werd. Hier deed de politie een huiszoeking in zijn woning. Gisteravond om 8 uur is Portago naar het gerechtsgebouw te Bayonne overgebracht, waar hij door den rechter van instructie is verhoord. De politie bewaart de grootste ge heimhouding over deze zaak. Schilderijen van Rembrandt en van Gogh uit musea verwijderd? - De „Daily Herald" meldt uit Praag, dat de directeuren van Duitsche musea opdracht hebben ont vangen schilderijen van Vincent van Gogh en van Rembrandt te verwijderen. De di recteuren werden naar Berlijn ontboden, waar zij lezingen hebben aangehoord van de schilders Hansen en Willrich, die van Gogh een „halven bolsjewiek" noemden en Rembrandt veroordeelden, omdat hij in de Amsterdamsche jodenbuurt heeft gewoond. Robert Schmitt verliet met eenige ande ren ten teeken van protest de bijeenkomst. Hij is ontslagen. Vele museumdirecteuren saboteeren het bevel. Hansen en Willrich hebben verleden jaar de tentoonstelling van „Ontaarde Kunst" te Munchen georgani seerd. Het lijk in de rivier de Severn. - De politie van Cheltenham heeft in samenwer king met Scotland Yard gister een bezoek gebracht aan een tuinhuisje te Leckhamp- ton waar den geheelen nacht gegraven is om de nog ontbrekende ledematen van het in de Severn gevonden lijk te vinden. Het huisje behoorde aan een verpleegster die het bewoonde als zij buiten betrekking was. Deze vrouw had een zoon van 27 jaar die eenigen tijd in hotels te Londen is opgetre den als beroepsdanser, maar die kort voor Kerstmis naar huis kwam met de mededee- ling dat hij zijn betrekking er aan gegeven had. Op 10 Januari belde hij zijn moeder op om te zeggen dat hij toch weer naar Londen terugging en wel zou bellen of schrijven. Toen de verpleegster 14 dagen later nog niets van haar zoon had vernomen, ging zij naar haar woning waar zij het lijk van Brian Sullivan aantrof. Het lag in pyama op bed en de doodsoorzaak was gasverstik- king. In de auto van Sullivan vond de politie krantenknipsels met berichten over het vinden van bloedsporen te Haw-Bridge op den lOden Januari, den dag waarop Sullivan weer zoogenaamd naar Londen was vertrokken. De politie heeft haar on derzoek uitgestrekt tot een hotel te Chelten ham, waar een gast den 2den Januari was aangekomen, die den volgden dag vertrok ken en niet teruggekeerd is. Waarschijnlijk is deze gast de vermoorde man wiens torso in de Severn gevonden is. Het ontbrekende hoofd is, ofschoon de politie met zes man gedregd en gegraven heeft, nog niet gevon den. Perpetuum mobile ontdekt? - Een 29- jarig inwoner van Durham, H. Fennick-Stow, heeft verklaard, het geheim van het per petuum mobile te hebben ontdekt. Zijn theorie is, dat het soort, dat algemeen be ken staat als „levenloos", zoover gebracht kan worden, dat het energie opwekt voor zichzelf onder zekere omstandigheden, welke hij thans, naar hij beweert, gevondey heeft. „Perpetuum mobile kan verkregen worden door het atoom-evenwicht te ver breken", aldus de uitvinder. In zijn huis heeft hij een gewone stop- flesch, aan welker stop een ring van dun staaldraad is bevestigd. Het einde van de staaldraad is vastgesoldeerd aan de binnen zijde van de stop, en om dit soldeersel heen is een papieren cylinder vervaardigd. Ge durende een half uur trilde bij proefneming de draad, alsof er een electrische wissel stroom doorgevoerd werd, terwijl toch geen enkele electrische verbinding zichtbaar was. De uitvinder verklaarde de draad een spe ciaal procédé te hebben doen ondergaan, waarover hij zich verder niet wilde uitlaten, „en haar zoodoende tot leven gebracht te hebben". Alle andere dingen, die naar be- hooren behandeld worden, zullen volgens hem op eenzelfde wijze reageeren. In de toekomst ziet hij reeds groote ma chines, die op eigen kracht werken, als zijn uitvinding geperfectionneerd is. Fennick- Stow heeft het voornemen besprekingen te voeren met vooraanstaande geleerden en htm zijn vinding te demonstreeren. Al Capone ziek? - Het Amerikaansche departement van justitie deelt mede, dat de beruchte ganster Al Capone sedert Zaterdag j.1. opgenomen is in de ziekenafdeeling van de gevangenis op Alcatraz in de baai van San Francisco. De autoriteiten weigeren de reden bekend te maken die hiertoe aanlei ding gegeven hebben. Zij verklaren slechts, dat Al Capone in observatie is. Watervliegtuig verongelukt. - Een Fransch watervliegtuig van den dienst op Ajaccio en Tunis is bij het opstijgen te Marignane tegen een dijk gebotst. Het toe stel werd vernield. Er zouden acht dooden zijn. Zeeziek! - Dezer dagen keerde het Britsche linieschip Resolution terug naar Plymouth. In het Kanaal ontmoette het zwaar weer en ter hoogte van Ouessant kwam men tot de ontdekking, dat een van de matrozen op het appèl ontbrak. Toen het schip te Plymouth binnen was geloopen, kregen de ouders van den matroos een tele gram, dat htm zoon vermist werd en ver moedelijk was verdronken. Den dag daarop kreeg de moeder een brief van rouwbeklag van den commandant van het schip, waarin hij o.a. schreef, dat haar 19-jarige zoon pas eenige uren vermist was. Even na dit tele gram belde de politie bij de ouders aan om mee te deelen, dat hun zoon behouden was. Wat was er gebeurd? Lee, zoo heette de jonge matroos, was zeeziek geworden; hij was weggekropen in een hoekje en had daar buiten westen gelegen tot het schip de So lent binnenliep en weer in kalm water was. Toen was hij langzaamaan bijgekomen en had zich gemeld. In zyn schuilplaats was hij door niemand opgemerkt. Alkmaar, Woensdag. TERAARDEBESTELLING WIJLEN P. VAN 'T VEER. Voor de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van wijlen den heer P. van 't Veer op de begraafplaats te Heiloo bestond gistermiddag een belangstelling zóó groot als slechts zelden werd opgemerkt bij een dergelijke droeve plechtigheid. De oorzaak hiervoor moet gezocht worden in de groote belangstelling, welke de overledene steeds toonde voor de openbare zaak. Ten deze zij het voldoende te herinneren, dat de heer van 't Veer van 1911 tot heden lid was van den gemeenteraal van zijn woonplaats, met een onderbreking van 1931 tot 1935, dus ge durende bijna 23 jaren. Daarnaast was hij gedurende vele jaren lid van het bestuur van den Baafjespolder, waaruit hij wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd ont slag nam. En voorts was hij sinds de op richting van de rederijkerskamer 't Ontlui kende Roosje bestuurslid en regisseur van dat college. Geen wonder dan ook, dat bij zijn laatsten gang tot uiting kwam hoezeer men zijn werken op prys stelde. Een zeer groote schare stond bij den ingang te wachten, toen de droeve stoet naderde uit de richting van de woning van den overledene. Een drietal kransen werden meegevoerd, t.w. van de familie en van de genoemde rederijkers kamer en als derde één van het gemeente bestuur van Heiloo, welke laatste groet bij het raadhuis aan de lijkkoets was gehecht. Onder de belangstellenden merkten wy o.a. op den burgemeester, jhr. N. van Fo- reest, den gemeente-secretaris, den heer W. BruuL den gemeente-opzichter, den heer Torken, den directeur van het G. E. B., den heer Wolzak, de raadsleden de heeren Kant, Opdam, Schuyt Heyne en Kamer, de oud wethouders de heeren Maas Geesteranus en Bakker, het oud-raadslid den heer de Jager, het bestuur en alle werkende leden van 't Ontluikende Roosje, het dagelyksch be stuur van de vereeniging Gemeentebelang, voor welke de overledene sinds 1935 als ver tegenwoordiger in den raad zat, alsmede eenige vertegenwoordigers van den Baafjes polder en leden van colleges der herv. kerk. Drie sprekers getuigden van de groote gaven van hoofd en hart van den overledene. Bij de geopende groeve werd het eerst het woord gevoerd door den burgemeester, die begon met erop te wijzen, dat zeker niemand zou hebben gedacht, dat de jongste raadsvergadering in Dec. LI., toen de heer van 't Veer als steeds opgewekt aan de besprekingen deelnam, voor hem de laatste vergadering der vroedschap zou zijn. Spr. constateerde, dat het woord van den heer v. 't V. gezag had in den raad, omdat het steeds weloverwogen was. Dat het gemeentebelang hem na aan het hart lag, bewees hij wel, toen hij bij zijn afscheid in den raad in 1935 (nadat hy voor een her verkiezing had bedankt) de beteekenisvolle woorden sprak: „Ik ga nu weg, maar als jullie 't niet goed doen, kom ik terug". De heer van 't Veer, aldus besloot spr., heeft gewerkt zoolang het voor hem dag was, zyn naam zal bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven. Hij ruste in vrede! De tweede spreker was de heer A. G r e e u w Jr., secretaris van 't Ontluikende Roosje, die getuigde van grooten dank en diepe erkentelijkheid voor wat de over ledene gedurende 46 jaren voor die rede rijkerskamer is geweest. Niemand kan eenig vermoeden hebben van wat de heer van 't Veer voor zijn vereeniging deed en het be stuur betreurt dan ook dit overlijden zoo midden in het werk ten zeerste. De belang stelling in 't Ontluikend Roosje was zelfs op zijn ziekbed onbluschbaar, en hij had een glimlach op zijn gelaat gekregen, on danks alle pyn, toen hem op zijn vraag hoe de jongste uitvoering was verloopen, ge antwoord kon worden, dat alles gegaan was zooals altijd. Namens de rederijkerskamer wenschte spr. den heengeganen regisseur een zachte rust na zijn welbesteed leven. Ds. Bloemhoff, die in de woning van den overledene reeds een troostwoord tot de familie had gesproken, sprak aan de groeve nog een woord van afscheid aan „de groote figuur in ons dorp, die met veel gevoel voor wat mooi en goed is zeer veel heeft mee opgebouwd". Spr. stelde vast, dat s heeren van 't Veer's goede wil en goede hoedanig heden bleken uit zyn heele doen en laten en hy schetste hem als een trouw kerkbezoe ker. Den Zondag vóór zyn heengaan nog naa

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1