gssr Geen goede beurt voor mr. Pollema. PARLEMEMT öo©oo®oo Jtudioptogcauuiw Qmnmtand JeuilletoH ET SCHIP DER VERSCHRIKKING Minister de Wilde in de Eerste Kamer. DE GULDEN. DRUKKERIJ COSTER. Sooon 0Q00Q04MI4 Prinselijk Paar naar Indië? Uit het Amerikaanse!» door HERMAN ANTONSEN. TWEEDE BLAD. (Vtn onzen parlementairen medewerker.) Toen minister de Wilde gistermiddag om streek drie uur in den Senaat aan het woord kwam cm het debat naar aanleiding van de begrooting van financiën voor 1938 te beant woorden, moest hij niet minder dan 14 spre kers bedenken! „Zijn er nog leden, die nog niet het woord hebben gevoerd, die nog iets zeggen willen?" vroeg de voorzitter, mr. baron de Vos van Steenwijk, nadat de laatst- ingeschreven spreker, de heer van Citters, van het spreekgestoelte was gestapt! Deze opmerking verried eenig ongeduld, maar noch uit den toon van den voorzitter, noch uit zjjn houding gedurende het debat was er ook maar iets te bespeuren geweest van misnoegen omtrent de onverwachte spreeklust van zijn discipelen! Een kwestie van zelfbeHeersching, van hoffelijkheid! Zonder nu te willen beweren, dat hij allen veertien sprekers de volle maat toebedeel de, moet toch worden erkend, dat mr. de Wilde aan wat belangrijk was in de discus sie recht heeft doen wedervaren. Dat hij de Kamer ook tevreden heeft gesteld, zou een koene veronderstelling zijn. Niettemin ap plaudisseerden verscheidene leden aan het slot van zijn knap betoog, dat eindigde met een citaat uit de rede van mr. Trip, den directeur van de Ned. Bank die. gelijk te verwachten was, gisteren meermalen is aan gehaald dat den voorstanders van de huidige monetaire en economische politiek uit het hart gegrepen moest zijn. Bedoeld citaat had betrekking op het in orde bren gen van de budgetten van de publiekrechte lijke lichamen en op samenwerking met het bedrijfsleven, terwijl tevens gewag gemaakt werd van het gevaar van oneconomisch en kortzichtig ingrijpen, waarna gewezen werd op de energie van bedrijfsleiders en van de werkzame bevolking, factoren tezamen waaruit vertrouwen voor de toekomst mocht worden geput. Dat sloeg natuurlijk in na een redevoe ring, waarin de Kamer op talrijke punten in het gelijk werd gesteld, maar waarin haar tevens te verstaan werd gegeven, dat er voorloopig niets veranderen zou, alhoewel de bewindsman ten aanzien van de deva luatie en het sindsdien gevoerde monetaire beleid ongetwijfeld de sterkste troeven in handen had en kon uitspreien. De heer van den Bergh (lib.) mocht den heer Pollema wel toevoegen: „Jammer voor u, dat de heer Trip niet tweemaal 24 uur vroeger heeft ge sproken!", de bewindsman heeft dagelijks •contact met den man van de geldpolitiek in ons land: den president van de Nederland- sche Bank, is derhalve met alle knepen van het Egalisatiefonds vertrouwd, waarvan hy er echter geen onthullen mag! Eigenlijk was dit gedeelte van het debat, hoe theretisch-academisch dikwijls ook, het interessantste, het spannendste. Het was te vergelijken met het spelen met vuur; en zeker gold dit voor den chr. hist. mr. Polle ma, die zich misschien gisteren reeds zijn openhartigheid van den vorigen dag heeft berouwd, aangevallen als hij werd door zijn geestverwanten en ten slotte nog door den voorzitter van zijn eigen fractie, prof. de Savornin Lohman, die het woord had ge nomen „om eenige misverstanden uit den weg te ruimen", in de eerste plaats de reeds in de pers post gevat hebbende meening als zouden de chr. historischen zich afbuigen van de lijnen der regeering op financieel- economlsch gebied. Daar was niets van aan! Neen, de heer Pollema, hoe prijzenswaar dig het ook is voor zijn eerlijke meening uit te komen, heeft, vreezen we, van partij standpunt bekeken, voor de c.h. geen goede beurt gemaakt! Het is niet prettig, als een van de ver tegenwoordigers van de bevriende groepen (de heer Blomjous) zyn teleurstelling over de gesproken woorden uit en er op wijst, dat ze juist bij de politieke tegenstanders, de soc.-democraten, in casu den heer de Zeeuw, instemming verwerven. Of, wanneer later blijkt, dat ze ook bij felle tegenstanders als de n.s.b. bijval hebben verworven De heer Blomjous (r.k.), die van harte de regeering steunt, keek mr. Pollema wel heel erg verwijtend aan; de heer ter Haar (c.h.), lof toe zwaaiend aan het boeiende betoog van zijn politieken vriend, vond zijn con clusie, „dat de regeering royaler moest gaan leven" zeer bedenkelijk, en de "liberaal van den Bergh beriep zich maar al te graag op de rede vanmr. Trip te Amsterdam. Er zijn nog eenige bijzondere wenschen naar voren gekomen naast den algemeenen aandrang op den minister om ons belasting stelsel, dat zeer ingewikkeld is en onbillijk werkt, te vernieuwen, aan welken wensch de minister helaas geen kans ziet te vol doen, omdat de eerste taak van de over heid op het oogenblik is, het geld in het laadje te krijgen; hoe, dat doet er minder toe. Van die andere verlangens noemen we een betere verhouding tusschen de directe en de indirecte belastingen. Een oude klacht, waarvoor zeker grond is, erkent ook de be windsman, maar... welke gemeente (zoo vroeg hij den heer de Zeeuw) zou nu af stand kunnen doen van de winsten uit de gas- en electriciteitsbedrijven? Geeneen! Welnu, het rijk, dat even hard gedrukt wordt als de gemeenten, kan evenmin iets missen van de indirecte heffingen op het oogenblik. De heeren de Zeeuw (s.d.) -en Nivard (r.k.) drongen aan op vrijstelling van om zetbelasting voor herstellingsoorden. Daar van kan volgens den minister echter niets komen, wegens de concurrentie met de pen sions e.d. De heeren Blomjous (r.k.) en ter Haar (c.h.) deden bij voorbaat al een poging om de geheele doodehandsbelasting van de baan te krijgen, die dit jaar afloopt. De heer ter Haar zou al blij wezen, indien voor de kerkelijke goederen, waaruit de eeredienst wordt bekostigd, vrijstelling zou worden gegeven, de minister, die van zins is de belasting te verlengen, wuifde de heeren vriendelijk af, met de mededeeling dat er nog wel over de zaak gesproken zal worden, als het wetsontwerp tot verlenging er is! De heer Bruineman (r.k.) hield een wel sprekend betoog ten gunste van een mildere houding van den fiscus tegenover de groote gezinnen, wier belangen hy als een van de 2000 vaders hier te lande van een gezin met 12 of meer kinderen, zeer zeker wel mocht behartigen! Hy wees op de accijnzen (bijv. op suiker en vleesch) en de hooge prijzen van andere voedingsmiddelen, waar in de groote gezinnen waarlijk wel hun portie bijdragen, op het bezwaar, dat een tweede dienstbode niet vrij voor de belas ting is, ook al uit het oogpunt van werk verruiming, want nu schaft een groot gezin, dat het even doen kan, zich geen tweede meid aan. Tegenover welk pleidooi minister de Wilde aanvoerde, dat deze regeering waarlyk niet een gebrek aan belangstelling voor de groote gezinnen mag worden verweten Eerstens hebben ze al een flinken belasting-aftrek, voorts kunnen ze profiteeren van kosteloos onderwijs, en dan zyn er de voorstellen van minister Romme (kindertoeslagregeling) nog. Op een enkel ondergeschikt punt heeft de minister slechts een toezegging gedaan; hy zal eens nagaan of de vermogens van de bezitters van landgoederen en kasteelen niet op een andere manier moeten worden ge schat. Want dat iemand 92 of meer pet. van zijn vermogen aan belasting moet betalen, gaat te ver. En die gevallen doen zich voor! Verder vertelde de bewindsman, dat een winstbelasting van naamlooze vennootschap pen in vergevorderden staat van voorbe reiding is. Niet alleen aan belastingontdui king (door misbruik te maken van den vorm van de N.V.) moet een einde worden gemaakt, ook moeten onbillijkheden, welke geen fraude zijn, ophouden. Zooals hierboven reeds werd medegedeeld was een belangrijk deel van het antwoord van minister de Wilde gewijd aan de mone- taire politiek en de werking van het Egali satiefonds. (Een kostelijke verspreking van prof. de Savornin Lohman; hij had 't, zonder te bemerken, over het „Evangelisatiefonds"! en bespeurde eerst aan het hartelijk gelach der Kamer, dat er iets aan 't handje was!) De heer de Wilde zette nog eens de be doeling van dit fonds, dat na de depreciatie van den gulden was ingesteld, uiteen: be ïnvloeding van den koers van den gulden, teneinde schommelingen daarvan te voor komen. Dit fonds heeft in hooge mate heilzaam werk voor handel, scheepvaart, nijverheid en landbouw verricht. Zoolang de gulden zwevend blijft, kunnen we het Egalisatie fonds niet missen. De minister van Finan ciën die de volle verantwoordelijkheid voor de gestie van het fonds blijft dragen heeft dagelijks contact met den president van de Nederlandsche Bank. De manipulaties van het fonds moeten strikt geheim blijven; anders kan het er evengoed niet zyn! De gulden moet zoo stabiel mogelijk worden gehouden, anders kunnen er geen zaken worden gedaan. Handel en nijverheid enz. hebben er slechts nadeel van als de gulden als een oude Scheven ingsche bom van de eene golf op de andere zou worden gegooid. Mr. de Wilde houdt er een plastische beeldspraak op na. Nog een staaltje: hoe wel de gulden zwevend is, is zyn koers zoo vast als van een vliegtuig! Hy noemde de bewering, als zou de gul den naar beneden worden gedrukt perti nent onjuist. Het doel van het Egalisatie fonds ii, dat de gulden, losgemaakt van het goud, zijn eigen economische waarde vindt. Een onnatuurlijke styging van den koers moet worden tegengegaan. We hebben thans een financieel-economisch evenwicht Doch er zijn krachten werkzaam, die dit even wicht trachten of kunnen verstoren. Er is een toevloed van buiten- en binnenlandsch kapitaal, van spaarkapitaal, dat op 't mo ment geen belegging kan vinden, en dan zyn er de speculanten, die er op uit zyn het evenwicht van den gulden te verstoren Bovendien is er nog de psychologische waarde van den gulden, die thans, doordat men vertrouwen in ons land en zijn finan- cieele politiek heeft, zeer hoog is. Wanneer er een einde zal komen aan den goudstroom, valt niet te zeggen; er is nog altijd een surplus van vraag naar guldens. Tegenover die tegenkrachten moet de regeering paraat zijn; daarvoor bedient zij zich, in samenwerking met de Ned. Bank, van het Egalisatiefonds. De heer Pollema had voor zyn stellingen, naar de minister meende, niet altyd vol doende bewijzen aangevoerd. Het was Z E. niet duidelijk wat hij nu eigenlijk met zyn rede had bedoeld: moet het Egalisatiefonds weg of moet het in de openbaarheid wer ken? Of meende hij, gelijk het vorige jaar, dat men beter voorraden in goederen dan in goud kon maken? Maar dan, als het buiten land zijn tegoed opvraagt? Hoe realiseert men dan? Dan gaat het den weg van Enge land op, dat tot devaluatie werd gedwongen! Van den raad van mr. Pollema, om „royaler te gaan leven" stond de minister versteld. Als vandaag die raad zou worden opgevolgd, zou Zaterdag het geld het land uit zyn! Een kwestie van vertrouwen! Vandaag zou er vermoedelijk nog worden gerepliceerd. De heer Pollema zal dan nog wel iets op te merken hebben ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 Vrijdag 11 Februari. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (8.—12.—4.—7.30 en 9.—12.— VARA, 12.—4.— AVRO en de VPRO van 7.30—9.— uur). 8.— Gr.pL 10.— VPRO-morgenwyding. 10.20 Deel. 10.40 Zang met piano- begeleiding en gr.pl. 11.10 Vervolg deel. 11.30 en 12.— Orgelspel. 12.30 Johny Kroon's ensemble en gr.pl. 2.— Zang en piano. 2.30 Avro- dansorkest en solisten. 4.05 Gr.pl. 5,— Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.— Amateurs-uitz. 6.30 Politiek radiojournaal. 8.50 Orgel spel. 7.— Herinneringen aan „de nieuwe school", causerie. 7.20 Gr.pl. 7.30 Ber. 7.35 Lezen in den Bijbel, causerie. 8.— Bas-bariton en piano. 8.30 De beteekenis van gezondheid in een menschenleven, causerie. 9.— VARA-orkest, Gemengd koor ensolisten. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwijding. 11.Cello en piano. 11.25 Gr.pl. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.55—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301,5 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing, medita tie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. Gr.pl. 11.15 Viool en piano. 12. Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble van der Horst en gr.pl. 2.Gr.pl. 2.30 Christ. lectuur. 3.Bariton en piano. 4.Gr.pl. 4.15 Het Busch- kwartet. 5.45 Gr.pl. 6.30 Voor tuin- liefhebbers. 7.— Ber. 7.15 Lit. half uur. 7.45 Rep. 8.— ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Deel. 9.— NCRV- orkest. (10.ANP-ber.) 10.45 Cau serie over zwemmen. 11.12.— Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.50 Pianovoordr. 12.10 Orgelconcert. 12.50 Al Collina en zijn Band. 1.35 2.20 't Hirsch Strijkkwartet. 4.20 Gr.pl. 4.50 Deel. 5.20 Mario de Pie- tro's Mandoline-orkest. 6.20 Ber. 6.45 Deel. 7.OrgelspeL 7,20 Koor van de Universiteit te Heliingfors. 7.50 BBC-Harmonie-orkest en so list. 8.35 Frank Walke's Octet, de Radio Three en solisten. 9.20 Ber. 9.40 The Northern Kingdoms, cau serie. 10.Londensch Film-Symph. Orkest. 10.40 Harpvoordr. 11.The disappearance of Ghosts, causerie. 11.20 Jack Jackson en zijn Band. 11.5012-20 Dansmuziek (gr.pL) RADIO PARIS. 1648 M. 7 50, 8 55, 10.40 en 11.20 Gr.pl. 12.20 Goldy- orkest en zang. 3.05 Pianovoordr. 3.20 Gr.pl. 4.35 Zang. 5.20 Reitlin- ger-kwartet en zang. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 10.50 Gr.pl. 11.20— 12.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Schupo- orkest. 7.50 Omroepkleinorkest en solist. 11.20 Bedryfsorkest. 12.35 Landessymph.-orkest Saarpalts. 1.35 en 2.35 Gr.pl. 3.20 Omroep- blaas-ensemble en Keulsch Cello kwartet. 4.30 Omroep-Amuse- mentsorkest. 8.30 Omroeporkest, solisten, vocaal sextet, Keulsch Pianoduo en instrumentaal kwartet. 8.30 Cabaretprogr. 9.50—11,20 O. Heyden's orkest en Arcari-Mando-' line-kwartet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 1220 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. I.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Orrroepdans- orkest. 6.05 Cellovoordr. 6.50 Gr.pl. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest. 8.50 RadiotooneeL 9.50 Vervolg concert. 10.30—11.20 Frank Temmerman'» orkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.502.20 Gr. pl. 5.20 Omroepkleinorkest en zang. 6.38 Gr.pl. 8.50 Pianovoordr. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroepsymph.-orkest en soliste. In de pauze gr.pl. 10.30 II.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Omroeporkest, vocaal sextet, vroolijk instr. kwartet en solisten. 8.05 Causerie. 8.20 Gr.pl. 9.20 Ber. 9.35 Sportrep. 9.50 Pianoduetten. 10.05 Scheepsweerber. 10.20 Leo Malachowski's orkest. 10.30—10.45 Sportreportage. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.20—12.05, Luxemburg 12.05—12.20 Parijs R. 12.2013.20, Brussel VL 13.2013.35, Keulen 13.35—14.20, Luxemburg 14.2015.05, Parijs R. 15.05—15.20, Keulen 15.20—16.20, Droitwich 16.2016.50, Keulen 16.50—17.20, Brussel Fr. 17.20— 18.20, Keulen 18.2020.20, Radio PTT Nord 20.20—20.35, Lond. Reg. 20.35—21.45, Boedapest 21.45—22.20, Brussel VI. 22.20—22.30, Keulen 22.30—23.20. Parijs R. 23.20-24.-% Lijn 4: Brussel VL 8.—9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3512 50. Droitwich 12.50—13.35 Lond. Reg. 13.3.*—17.20. Droitwich 17.20—21.40, Lond. Reg. 21.40—21.— Droitwich 22.23.—» Lond. Reg. 23.-23.20, Droitwich 23.20-24.—, Lijn 5: Diversen. Reeds meer dan een jaar geleden is het vermoeden geopperd, dat prinses Juliana en prins Bernhard na hun hu welijk een reis zouden ondernemen naar Ned.-Indië. Sedertdien hebben meerma len nog geruchten hieromtrent de ronde gedaan, doch positief waren zy veelal geenszins. Thans weet het Alg. Indisch Dagblad te melden, dat de reis dóórgaat. Het prinselijk paar zou in April van het volgend jaar scheep gaan naar de Oost. terwijl het niet onmogelijk is, dat de te rugreis wordt gemaakt via Amerika. OP PALEIS SOESTD1JK. Aanbieding van geschenken. Twee verpleegsters hebben gisteren na mens de vereeniging B(ijstand) A(an) Zie kenhuizen) E(n) S(anatoria) aan de konin gin en prinses Juliana een gedenkboek aan geboden in verband met het 10-jarig bestaan dier vereeniging. Gistermiddag arriveerden voor het paleis twee autobussen uit Hulst, waarin een depu tatie van de kinderen uit Hulst, bestaande uit 14 meisjes en 1 jongen, gezeten was, ver gezeld van ouders en andere belangstellen den, tezamen ongeveer zestig personen. 1 De kleine meisjes waren in oranje jurken gekleed, terwyl de grootere witte japonne tjes droegen, gesierd met roode en blauwt strikken. De kinderen, die een bloemstuk met had- den gebracht, waarop een lint met de woon den: hulde aan het prinselijk gezin, werden op het paleis ontvangen door den ksmerhe» van de prinses, mr. J. C. baron Baud, die het geschenk namens het prinselijk paar aan vaardde. ENCEPHALITIS NA INENTING. Geval met doodeltjken afloop. Er heeft zich hier te lande wederom ten geval van encephalitis na inenting voorge daan, en wel bij een kind, dat den z.g. im- munen leeftyd overschreden had. Het patientje, een meisje van negen jaar, ia blijkens een mededeeling van het staatstoe zicht op de volksgezondheid aan de ziekte bezweken. Intusschen heeft de koe po kin richting te Amsterdam in de maand Januari van dit jaar entstof afgeleverd voor 4681 personen, die te Rotterdam voor 523 en die te Gronin gen voor 123, in totaal dus voor 5327 pat* sonen. In Januari van het vorige jaar werd koe pokstof afgeleverd voor in totaal 2460 paf" sonen (door de drie inrichtingen resp. 208* 319 en 89). „Dit ellendige vervloekte schip!" riep ze weer. „Waarom hebben jullie geen dokter aan boord? We moeten naar de eerste de beste haven en een dokter zien te krijgen. Ik sta erop, dat u van koers verandert en een der gewone passagiersschepen zoekt en om een dokter vraagtIk koop desnoods dit heele schipnumeteen!" zei ze met overslaande, gillende stem. „Kom, kom, stakkerd!" zei kapitein Sohme. „Toe Valcour, geef haar toch wat water te drinken. Ze verliest anders haar verstand nog". „Mevrouw Poole!" zei Valcour en het klonk als een zweepslag. „Ik zal een nieuw schip voor u koo- penniet zoo'n akelig oud prul als „Groote goedheid, Valcourdoe dat toch niet!" De handpalm van Valcour tintelde nog van den slag, dien hij mevrouw Poole op haar gezicht gegeven had. De klap bracht haar uit haar evenwcht, maar hy steunde haar met zijn arm, dien hy om haar schou ders geslagen had. Ze keek hem totaal verbluft aan, haar mond hing half open en de tranen biggelden langs haar gelaat. „Mevrouw Poole!" „Wat dwaas van me", zei ze kleintjes, maar ze keek niet meer zoo verdwaasd. „Als u iets kon doen", zei ze, kapitein Sohme aanziende, „dan ben ik ervan over tuigd, dat u het wel doen zoudt". „O, alles en alles!" Wanhopig keek hij Valcour aan. Wat kon hij nu doen, nu de dood was ingetre den? „Ik ben ervan overtugd, dat u van koers veranderen zult, kapitein", begon ze weer in groeiende opwinding, „en dadelijk de gebruikelijke passagiersroute zult opzoe ken en een dokter zien te krijgen en „Maar... hij is.... dood!" (Arme, arme stumper!) Kapitein Sohme vreesde, dat ze weer zou beginnen te gillen en dan zou Valcour het noodig vinden, haar een nog harde ren slag te geven en dat zou hij niet kun nen uitstaan na alles, wat er reeds ge beurd was. Het was verschrikkelijk, zoo'n opschudding in tegenwoordigheid van een doode, vond hij. „Mevrouw Poolt!" zei Valcour, haar even heen en weer schuddend. „Mijnheer Valcour". „Zoudt u met kapitein Sohme willen meegaan naar de hut van miss Sidderby? Die houdt u dan wel een poosje gezel schap". „Ik zie geen reden, om hier vandaan te gaan". „Toch wel, mevrouwtje'", zei Sohme. „Gaat u nu maar met mij". „Er zyn enkele noodzakelijke dingen, een onderzoek bijvoorbeeld waarbij „Maar ik heb toch zeker wel het recht, om te helpen?" Ze hield zichzelf verdacht goed in bedwang. „Bent u dan heelemaal niet van plan iets te doen, om te trachten, de levensgeesten op te wekken? Kunstma tige ademhaling? Denkt u dan, dat mijn man aan een kwaal gestorven is?" Ze lachte schril en liep naar het bed, waar van ze de dekens aftrok. „Laat me zien. waar hy gewond is", zei ze. De deur werd opengedaan, mevrouw Sandford kwam binnen en liep op haar toe. Kabeltelegram van de havenautoritei ten van Bermuda aan den Commisaaris van Politie te New-York: Plaatselyke agent Mercantile Trans port Line schat normale positie van SS Eastern Bay binnen straal van vijftig mijl van 35 graden Noorder breedte en 64 graden 30 minuten Westerlengte stop Geen tr positierap port ontvangen per draadlooze van eenig schip binnen honderd mijl van vermoedelijke positie van Eastern Bay stop A General cq navraag be richtte draadloos na ontvangst van uw laatste bericht dat Belgische vrachtboot SS Haldier gelooft op 50 mijlen SS Eastern Bay gepasseerd te zijn van morgen tien dertig stop. Verzocht dat SS Haldier terstond poogt verbinding te krijgen met SS Eastern Bay wegens mogelijkheid dat radio van Eastern Bay wellicht buiten werking maar dat haar reservetoestel op korten af stand misschien nog bruikbaar stop. Tevergeefs geprobeerd stop. Begrepen nutteloosheid van vraag aan SS Hal dier om te stoppen en terug te keeren achter SS Eastern Bay omdat beide schepen even snel varen en dus niet inhalen stop. Denken niet dat normale koers van SS Eastern Bay het schip in contact zal brengen met andere sche pen voordat het op hoogere breedte ge komen is stop. Wachten verdere voor stellen af en betuigen algeheel» dienst willigheid stop. HOOFDSTUK XIII. 35 8 Noorderbreedte. 64 29 Westerlengte. „Ik snap er geen steek van, Valcour, dat je het niet zoo hebt weten te regelen, dat mevrouw Poole naar de hut van de Sand- fords is meegegaan. Mias Sidderby dreigt zelf al een zenuwtoeval te krygenen om haar dan een vrouw, die zoo overstuur is, ais mevrouw Poole, op haar dak te schui ven Kapitein Sohme atond met zyn groote handen diep in zijn zakken en zijn breede schouders tegen de deur gedrukt van de hut van Poole. De deur was weer gesloten en gegrendeld. „Er is niets beters voor het zenuwgestel van miss Sidderby dan zorg te dragen voor mevrouw Poole, kapitein". Valcour zette het onderzoek van het lijk van Ted voort. Hij wiit niet, wat hy ervan moest denken, dat hij nergens de minste verwonding of kneuzing kon ontdekken. „Misschien heb je daarin gelijk". Kapi tein Sohme stond naar buiten te kijken door een der partijspoorten der hut en hij scheen toch alles te zien, wat zich in hut achter hem afspeelde. „Hij was een flink gebouwde kérel, vtna* je niet?" „Heel stoer gebouwd". Wat gek, dat ner gens een wond te vinden was! En waarom was er ook geen enkel teeken ditmaal va» wurging? Zou het op slot van zaken toc nog een natuurlijke dood kunnen *Un Maar als dat zoo was, hoe kwamen d die vochtige schuimvlokken van «ep *c ter zijn ooren? „Hebt u soms in uw medicijnenkist of ander vergif, kapitein?" „Gelukkig niet", antwoordde Sohm „Wat zouten en wonderolie en nuxvom verband en watten en wat onschuldig zalfjes alles even onschuldig". Maar die sporen van vochtige z««P ac ter de ooren! Valcour liep naar den wa*c bak. HU zag, hoe schoon en droog die wa Er lag een stuk zeep en dat voelde voch B aan, toen hU het opnam. HU bukte en de den bovensten handdoek uit het wasc mandje te voorschUn. HU nam dien jn naar het venster, waar het licht iets he derder was en bekeek hem nauwkeurig „Die handdoek ia gebruikt om een 1 gezeept gezicht, dat niet afgespoeld was» af te drogen", zei hU- „HU is nog door. door vochtig en dus kort geleden gebrul* „Maar er zich toch geen bloed aan, w Valcour?" zei kapitein Sohme koppij- „Neen". „De arme kerel heeft geen enkele w°n op zUn heele lichaam, wel? Dat heb je w goed onderzocht?" „Maar ik heb vochtig schuim van ztt" achter zUn ooren gevonden". (Wordt vervol*®'-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6