NOORDHOLLAND IN GEVAARI Tttoomciaal Tlieuws SCHOORL BROEK OP LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE ZUIDSCHARWOUDE ST. PANCRAS LANGENDIJK EGMOND A. D. HOEF AKERSLOOT CASTRICUM HEILOO Pleidooi tegen de ontluistering der provincie. BERGEN EGMOND AAN ZEE DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938. BLOEMBOLLENVEILINGSVEREENIGING „WEST-FRIESLAND". Onder zeer groote belangstelling werd de eerste veiling van plantgoed van gladiolen gehouden. De aanvoer van plantgoed be stond uit ruim 3000 nrs., waarvan pl.m. 1800 nrs. kralen. Prijzen waren zeer laag, practisch waardeloos, vooral de nieuwere soorten. Oude soorten als Early Sunrise worden nog gretig gekocht. De kwaliteit was zeer matig, slechts enkele mooie partij en waren aangevoerd, er was oud goed bij. Ook wijn In Schoorl. Ook deze gemeente krijgt haar deel van den wijn. Gister spoelden zeven vaten aan, waarvan één met witte wijn. De vaten heb ben een inhoud van 620 liter en bevatten Fransche wijn. Uitslag verkooping. Huis, schuur, erf en een akkertje, ach ter het pand, groot 4 snees; kooper W. Jz. Balder voor 3750. Drie akkers bouwland ten zuiden van den Hasselaarsweg bij de Spoordijk te sa men groot 67 snees; kooper de heer J. Kooij te Heerhugowaard voor 41.60 per snees. Kooltelling „Groentencnltuur". 7 Febr. 1938: 145 wagons gele kool; 37 wagons Deensche witte kool; 12 wagons Roode kool; 5 wagons Peen; 6 wagons uien. 7e Febr. 1937: 222 wagons gele kool; 48 wagons Deensche witte kool; 20 wagons Roode kool; 10 wagons Peen; 76 wagons uien. 6 Dec. 1937: 259 wagons gele kool; 59 wagons Deensche witte kool; 24 wagons roode kool; 15 wagons Peen; 30 wagons uien. Inventarisatie Tninbouwbelang. Roode kool 106 (122), gele kool 99 (139), Deensche witte 119 (167), uien 5 (20), peen 4)4 (9) wagons van 10.000 K.G. Tusschen haakjes is van December 1937. De kleuterschool. In de dezer dagen gehouden vergade ring van het thans zelfstandig geworden bestuur van de kleuterschool van Volkson derwijs werden de functies als volgt ver deeld: voorzitter de heer Westenberg, Broek op Langendijk; secretaris de heer J. Schoorl te Zuidscharwoude; penningmeester de heer A. Dirkmaat te Broek op Langendijk; be stuursleden de dames N. GlasTwisker te Zuidscharwoude; R. VlugSchoenmaker te Noordscharwoude en de heer J. Fr. Weder te Broek op Langendijk. Begrafenisvereeniging. De begrafenisvereeniging Memento Mori vergaderde 10 Febr. in het lokaal van den heer Ottink, voorzitter de heer A. Ver duin, door ontstentenis van den heer Schuur. Uit 't jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester stippen wij aan, ontvangsten 1634.89, uitgaven 1423.57, saldo 221.32 Bezit der vereeniging 3464.44 een voor uitgang 555.93. Twaalf leden ontvielen de vereeniging, tien niet-Ieden werden door de vereeniging begraven, het leden-aantal bedraagt thans 1211, voor de vereeniging was 1937 een gunstig jaar. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de heeren A. Verduin en D. Bruin herkozen werden. De vorige vergadering is door den heer Jb. Kloosterboer voorgesteld om de bijko mende kosten, uit te keeren, als rondzeggen openen en sluiten van het graf e.d. Het bestuur diende het volgende voorstel ln: 5 vergoeden voor het rondzeggen, en indien men dit niet verlangt, dit geld uit te keeren. De heer Kloosterboer verdedigde zy'n voorstel op grond van gelijkheid. Het zal voor een minder gesitueerden niet pret tig zijn om dit geld te moeten aannemen om de andere kosten te dekken. Een breedvoerige discussie volgde thans. Het bestuur was bevreesd voor contribu tie-verhooging, en dat zou volgens het voorstel Kloosterboer met zich brengen. Ten slotte deed de heer Wever het voorstel om het rondzeggen in te sluiten bij de uit voering zonder contributie verhooging. Dit voorstel werd aanvaard. Met de rondvraag werd door den voor zitter medegedeeld, dat 10 nieuwe hoeden zijn aangeschaft. De kleeding is grondig nagezien. De vereeniging bestaat thans 15 jaar. Steeds heeft de heer Schuur de voorzitters hamer gehanteerd, veel heeft hij belange loos voor de vereeniging gedaan. Het bestuur stelde voor om den voorzitter als blijk van waardeering iets aan te bieden. Dit werd door de vergadering spontaan toe gejuicht. Het bestuur kreeg de toezegging om tot een zeker bedrag te gaan en daar voor een cadeau te koopen. Uitvoering Zanglust. Woensdagavond gaf Zanglust met mede werking van haar zustervereeniging Cres cendo van Stompetoren en het kinderzang koor haar eerste uitvoering onder leiding van den heer H. J. Zaal in het lokaal van den hee. Bouwstra. De voorzitter, de heer Volkers, riep het welkom tot de aanwezigen. Wij kunnen volstaan met te verklaren, dat deze avond voor Zanglust een succes is geweest. Het kinderkoor gaf ten gehoore de nieuwe kinder-oprette ,,De Rattenvanger van Hameln", compositie van den heer Zaal. Ook deze opvoering was een succes. Vooral de hoofdrol werd op voortreffelijke wijze ver tolkt en ook het koor heeft zich schitterend van hun taak gekweten. Een verloting en een gezellig bal besloot dezen in alle opzichten geslaagden avond. Pootaardappelen. Naar wij vernemen, is er nogal wat be langstelling voor goedgekeurde pootaardap pelen. Er schijnt eenige vraag te bestaan uit Duitschland. Momenteel worden prijzen besteed van f 5 per 100 K.G. en ook nog wel hooger. Of er nog veel aardappelen aanwezig zijn, is ons niet bekend. Deze gang van zaken is wel in tegenstelling met de vernietiging van de goedgekeurde poters in de laatste maanden van het vorige jaar. Voor hen, die thans nog wat goedgekeur de poters te verkoopen hebben, is dit een goede gelegenheid. Men maakt prijzen welke hooger zijn dan ln het potersseizoen. Jaarvergadering der B.VX. Woensdag hield de B.V.L., afdeel ing Egmond (Egmond aan Zee, Egmond aan den Hoef en Egmondbinnen) in de zaal van den heer P. Mooij te Egmond aan den Hoef haar groote jaarvergadering, die tevens steeds propagandistische doeleinden beoogt. Dit laatste werd dit jaar wel zeer sterk tot uit drukking gebracht, immers mee van de hoogste autoriteiten der B.V.L. waren aan wezig. Zeer vele B.V.L.ers met hun dames waren aanwezig. De zaal was geheel bezet. Om 8 uur opende burgemeester Bos met een woord van welkom, waarna terstond staande twee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. Daarna hield de plaatse lijke voorzitter een opwekkende speech, welke beëindigd v -d met een peroratie rondom het devies der B.V.L. „Als het moet". Hierna had de prijsuitdeeling plaats. De voor dit doel ingezamelde gelden en stoffe lijke bijdragen waren aanzienlijk te noemen zoodat er vele prijzen van goeden inhoud te verdeelen vieL Elke schutter, die op de zes oefenavond had meegeschoten, ontving een prijs. Burgemeester Bos had nog een bij zondere attractie en stelde voor den schut ter, die op genoemde zes oefenavonden de meeste rozen had geschoten een wissel beker en voor hem die het hoogst aantal had geschoten een zilveren medaille beschik baar. Beide prijzen werden gewonnen door H. Wijker te Egmond aan Zee. Deze had dan ook van den plaatselijken voorzitter een extra-complimentje in ontvangst te nemen dat met een welverdiend applaus werd on derstreept. Vervolgens was het woord aan kapitein Goedhart uit Arnhem, die een keurige pro- pagandarede hield, welke met een warm applaus werd beantwoord. Tusschen de redevoeringen door speelden „The Jolly Jazz Boys" van Beentjes telkens eenige vroo lijke nummertjes ter afwisseling. De toespraak van den algemeenen secre taris, den heer Ottenbros, bevatte voor namelijk eenige algemeene richtlijnen en eenige nadere verklaringen van het regle ment van den B.V.L. Vervolgens gaf de zelfde spreker nog een explicatie van de aan leken B.V.L.er uitgereikte gedenkplaat. Overste van Houten reikte (hier en daar met de noodige humor) de brevetten aan de daarvoor in aanmerking komende scherp schutters uit. Burgemeester Middelhof sprak hierna nog een krachtig woord en herdacht met eenige stemmingwekkende woorden het aanstaan de regeeringsjubileum van H.M. de Konin gin. Een gezellig samenzijn met bal-na be sloot deze prachtig geslaagde B.V.L. jaar- propaganda-vergadering. Doves blijft intact. De gymnastiekvereniging Doves heeft vergaderd in verband met het bedanken van de heeren J. L. Groot als voorzitter en D Bos als secretaris. De vrees, dat de vereeni ging nu „op de flesch zou gaan", is niet uit gekomen. Blijkbaar dacht men dat andere personen niet bij machte waren, een vereeniging te besturen. Als nieuwe voorzitter zal nu fungeeren de heer P. Köhne, hoofd van de o. 1. school en de heer W. E. Borjeson heeft zich bereid verklaard, wederom een bestuursfunctie te aanvaarden. Gelukkig is de heer J. Heines, de ervaren leider, ook aangebleven. De vergadering heeft besloten twee uitvoeringen te geven in de maand Maart. De twee uitvoeringen zijn noodig om de honderden donateurs gelegen heid te geven de voorstelling bij te wonen. Het nieuwe bestuur bestaat thans uit de volgende dames en heeren: P. Köhne, voor zitter, mej. D. Jansen, secretaresse, N. Akker man, penningmeester, W. E. Borjeson, P. van Steeg, P. Roozing en mej. N. Kruif. Alweer mond- en klauwzeer. Alhier doet zich onder het vee van den veehouder Veenboer aan de Oostdijk we derom een geval van mond- en klauwzeer voor. In het laatst van het vorige jaar kon de ziekte als geweken worden beschouwd en ook het vee van dezen veehouder is door de ziekte aangetast geweest. De jachthaven wordt verbeterd Het baggeren voor het uitdiepen van de vaargeul van de jachthaven naar het Alk- maardermeer door den baggermolen van den heer Pranger van Alkmaar is in vollen gang. De uitkomende grond wordt benut voor het ophoogen van het eiland in het Alkmaardermeer van de Zaanlandsche Zeilvereeniging, wat een groote verbetering beteekent, want met een weinig verhoogden waterstand stond dit eiland onder water. Een en ander wordt uitgevoerd in werk verschaffing. Zij vonden, dat bet niet hoefde! Het soc.-dem. raadslid mevr. E. Bakker Pieters, had het initiatief genomen om ook in deze gemeente gedaan te krijgen, dat de kinderen op de scholen melk drinken, gelijk dit op vele plaatsen in ons land geschiedt. Hoewel de burgemeester zyn volle mede werking hierin betoonde, is, naar het Vbld. meldt, haar initiatief afgestuit op de afwij zende houding van de beide schoolbesturen der twee bijzondere scholen, die van mee ning waren, dat de kinderen dit melkdrin- ken in het gezin moeten doen en niet in de scholen. Een adres. In verband met de nieuwe tariefregeling inzake het vastrecht waartoe de gemeente raad voor eenigen tijd geleden een besluit nam, hebben de besturen van de samenwer kende organisaties aangesloten bij het N.V.V. zich met een adres tot den gemeenteraad gewend waarin zij o.a. verzoeken, voor werkloozen en minvermogenden een andere regeling te treffen, daar dezen door de nieuwe tarieven, welke de gemeenteraad vastatelde, ernstig gedupeerd zijn. Wit-Gele Kruis. In het jaarverslag van de vereeniging is wel tot uiting gekomen, dat men op de tot heden gevoerde werkwijze niet kan door gaan, omdat de financieele opzet voor Huis- en Kraamverzorging niet was verant woord. Het bestuur kreeg mandaat om zóó te handelen, dat de kosten ongeveer gedekt waren. Het bestuur heeft thans besloten om bij bevalling 12 dagen bakerhulp te ver- leenen (tegen een laag tarief of in enkele gevallen gratis en voorts op een soort pro- gessieve basis) en de verdere huishoudelijke hulp te laten vervallen. Indien men het toch wenscht zal het betaald moeten worden. Het bestuur heeft de functies verdeeld als volgt: M. J. G. van Rossum, voorzitter; W. Brantjes, secretaris; J. W. Garritse, penning meester en P. J. Th. Marres en J. Ranzijn. Steun aardbeien. In het bericht over den steun aardbeien voor de tuinders, is gemeld voor de gemeente Heiloo. Dit moet zijn: voor de veiling Heiloo. waarbij de uitkeering van steun ook gaat over de tuinders uit de Egmonden en Schoorl. Wijkverpleging. In het afgeloopen jaar zijn in totaal 3111 huisbezoeken door de wijkverpleegster afgelegd in 68 gezinnen. In 1936 werden 2935 bezoeken gebracht in 74 gezinnen. Gevonden voorwerpen. Bruin lederen handschoen; paar glacé kinderhandschoenen; zwarte handbescher mer; blauwe ceintuur; bruine sportriem;' terra cotta ceintuur met metalen sluiting; gevoerde glacé handschoen: bruine bont kraag; grijze heerenhoed; lange gebreide grijze handschoen; Philips rijwielachterlicht. Jaarvergadering der Onderlinge Ver. voor Ziekenhuisverpleging. De Onderlinge Ver. v. Ziekenhuisver pleging hield Donderdagavond haar jaar vergadering in den wintertuin van Het Witte Huis. De voorzitter, de heer J. C. Roodhart, die den heer C. Pluimgraaf! verving, speet het zeer, dat ziekte den heer Pluimgraaf! aan huis bindt, terwijl de vereeniging zijn stuwkracht niet missen kan. Met den wensch, dat hij spoedig hersteld zou zijn, opende hij de vergadering. De secretaris, de heer L. Dekker, bracht een keurig verzorgd jaarverslag uit over 1937, waarin hij constateerde, dat de ver eeniging nu 10 jaar bestaat en zich in dien tijd voor de Egmondsche ingezetenen onmis baar heeft gemaakt. Het aantal verzekerden vermeerderde door toetreding van 199 en door bedanken, overlijden en vertrek ver loor men 77 leden. De vooruitgang was dus 122 leden. Verzekerd zijn nu 578 gezinnen met 2147 leden. Voor ligging zijn verzekerd 1593 leden en bovendien voor operatiekos ten 554. In 1937 werden 81 patiënten uitgezonden waarvan 56 naar het Sint Elisabethzieken- huis met 884 verpleegdagen, 25 naar het Centraal Ziekenhuis met 516 verpleegdagen en 1 elders. In 10 jaar werden verpleegd 470 leden met 8820 verpleegdagen! Met inbegrip van de reserve ad 2364, waren de inkomsten 6553 en de uitgaven 4575, zoodat er weliswaar nog een kas saldo is van 1978, maar 1937 toch een exploitatieverlies gaf van 386. Waar bo vendien nog 400 betaald moet worden, is er een verlies van 786. De penningmeesteresse, mevr. Koeman Prins werd gedéchargeerd. De heer de Graaff wenschte hieraan de opmerking toe te voegen, dat opgevallen was, hoe verze kerden de volle 6 weken waarop zij recht hadden, verpleegd werden, terwijl dat meest niet noodig was. Er was zelfs een patiënt 2 weken verpleegd wat in het geheel niet noodig was. De voorzittei zeide, dat het bestuur dit grootendeels onderschreef. Merkwaardig is wel, dat de behandelende doktoren veelal vragen hoe lang de patiënt recht heeft op liggeld. Het bestuur bestaat echter uit leken. De bestuursleden, de heeren C. Pluim graaf! en L. Dekker en mej. C. de Graaff werden bij acclamatie herkozen. Het bestuur stelde, met het oog op het exploitatietekort voor, artikel 15 van het reglement weder volledig toe te passen. Hierin is bepaald, dat verpleging in sana toria, barakken, rusthuizen en zenuwinrich ting niet betaald wordt. Dit heeft men 2 jaar lang buiten werking gesteld, omdat de kas dit toeliet, maar nu kan het niet meer. Dit voorstel werd aangenomen, nadat de heer K Wijker opgemerkt had, dat Maat schappelijk Hulpbetoon deze verpleging dan wel zal betalen, maar dat men het dan terugbetalen moet, hetgeen de vergadering ook niet meer dan plicht achtte. Tevens stelde het bestuur voor den ver- pleglngstermyn van 6 weken tot 5 terug te Het is nu reeds weer eenigen tijd geleden, dat we opgeschrikt werden door geruchten, volgens welke er plannen zouden bestaan, om een paar van de mooiste veengebieden van Noordholland te ontwateren. Een nog altijd niet "bevestigde telefonische mede- deeling van de zijde van den Provincialen Waterstaat gedaan aan den Wormer burge meester, deed de inmiddels opgekomen protestactie tegen deze plannen voorloopig luwen. Dat het luwen van de actie slechts een voorloopig karakter kan hebben, bewijst de belangrijke mededeeling door Gedepu teerde Staten van Noordholland gedaan in de winterzitting van de Provinciale Staten. Daar werd toch te kennen gegeven, dat de plassen en moerassen van onze provincie bedreigd worden door cultuurtechnici, die met inpolderingsplannen rondloopen, uit te voeren in werkverschaffing! Zonderlinger kan het al niet: aan den eenen kant een be sliste ontkenning aan den anderen kant en ter zelf der tijd een positieve mededee ling! Nu staat de zaak zoo, dat wij spreken van „bedreigd", maar Gedeputeerden stellen de zaak voor, alsof dat droogleggen één der zegeningen van hun bewind zal worden. En als we dan in de memorie van antwoord van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen lezen, dat er een nieuw ont werp van wet inzake de natuurbescherming op de betrokken departementen is gereed gekomen, doch dat er tusschen hem en zijn ambtgenoot van economische zaken nog geen overeenstemming is verkregen, dan bekruipt ons de bange vrees, dat de boven genoemde pertinente ontkenning een poging is geewest, om den protesteerenden wat zand in de oogen te strooien. In elk geval zal men zéér waakzaam moeten zijn, om niet de kans te loopen, dat men onverhoeds zyn piassen- gebied ziet verdwijnen door toedoen van menschen, die voor hun vak groote ver diensten hebben, maar wien duidelijk ge maakt moet worden, dat de ontluistering van het landschap reeds veel te veel om zich heen heeft gegrepen. In het algemeen heeft het in de laatste jaren niet aan waarschuwende stemmen ontbroken. Vele moties op gewestelijke zoo wel als landelijke bijeenkomsten aange nomen, zyn ter kennis van de regeering ge bracht. En het is nu te wenschen, dat de heeren ministers maar spoedig tot overeen stemming komen, anders loopt men nog de kans, dat de natuurbeschermingswet over bodig is, omdat er geen natuurschoon meer is! Dat gevaar is lang niet denkbeeldig. Van de Europeesche landen is geen land zoo ge cultiveerd als Nederland. By een goede cul tuurtechnische behandeling van den grond, inpoldering van plassen en moerassen, ont watering van vennen en natte heiden is zoo goed als elke bunder van ons land in cultuur te brengen. Voordat men daartoe overgaat moet aller- eersct de rekening eens worden opgemaakt. Zelfs de verwoedste ontginner zal toch moeten toegeven, dat het bezitten van woeste gronden voor een land als het onze, van haast even grootbelang is, als het bezit van cultuurgronden, want wat men gewend is „woeste grond" te noemen, bezit een groote waarde voor wetenschap, gezondheid en ontspanning. Alleen zal moeten worden uitgemaakt in welke verhouding de beide gebieden tot elkaar moeten staan. Nu weet niemand, hoe groot de totale oppervlakte woeste grond is. Rekent men stranden e.d. daar ook toe, dan is er maar zeer weinig woeste grond meer over en dan nog op vele plaatsen versnipperd en geheel door cultuur land omgeven. Het is dus in hooge mate gewenscht. dat er van overheidswege eens wordt nagegaan, wat er nog aan natuurschoon over is. In de tegenwoordige samenleving openbaart zich een steeds sterker neiging naar ontspan ning en sportbeoefening in de vrije natuur. Het toerisme naar allerlei gebieden, bekend om hun natuurschoon, breidt zich krachtig uit en bewyst daarmee haar belangrijke sociale waarde. Wanneer men nu in verband met boven staande eens gaan bezien, hoe het daarmee in Noordholland gesteld is, valt ons ook daar onmiddellijk de groote natuurverarming op. Niet alleen, dat aan het duingebied groot* stukken voor de waterleidingen zijn ont trokken (iets waar niemand bezwaar tegen mag hebben), erger is dat men met de al- geheele ontwatering der duinen veel te ver gaat, zoodat flora en fauna verarmen, maar zelfs het bestaan der duinen, onze natuur lijke zeewering, ernstig wordt bedreigd! De afgravingen, maar ook de onbperkte villa- parkbouw-exploitatie van groote stukken duinlandschap, men denke aan de omgevin^ Bloemendaal, Santpoort, Velsen, heeft mooi^ duincomplexen voor goed bedorven. Wa'* thans het Hoogovenbedrijf huist, lag Voo r heen een zeer aantrekkelijk en merkwaard duingebied. De duinen van het Pro vinei» landgoed tusschen Castricum en EgniorfJ worden al te veel gecultiveerd en in fiets- wandelparken veranderd, hetgeen aan natuurschoon niet altijd ten goede kom* Men stelle zich vooral niet te veel voor v genivelleerde terreinen en gegraven vijJ^ tjes en late zich niet met de gedachte suss dat voor hetgeen voor immer verloren nieuw natuurschoon in de plaats kan kom Zulks is mogelijk, maar deze kunstmatig' gebieden blijven bij de vrije natuurrujmtfe met een wilde flora en fauna sterk »€n echter. De omgeving van Bergen zal nu onti.^ worden door de militaire luchtvaart wil weten wat dat zeggen wil, inforn^6 maar eens naar den toestand op het onvo* prezen Texel, waar motorgeronk en mitraü" leurgeraas in letterlijken zin niet van dj lucht zijn en de bewoners schier wanhopi» en zenuwziek maken. Zoo wordt Bergen het slachtoffer van het feit, dat er nog een fac. tor is, n.L defensie, die er ook al op eigen gelegenheid en zonder het minste overleg 0f nadenken op uit trekt, om een kostelijk stuk natuurschoon zonder noodzaak te ver nietigen. Weg rust- en ontspanningsoord voer tienduizenden Nederlanders! Van de staatsduinen onder de gemeente Schoorl kan ook niet alleen goeds gezegd worden. Er zijn daar door het Staatsbosch- beheer zeer mooie bosschen aangelegd en er zijn ook belangwekkende stukken jong bosch in wording, die veel voor de toekomst beloven. Maar wie de groote stukken woest duin ten westen van Groet nu al beplant ziet met dennen en eiken en bespannen met ki lometers prikkeldraad, slaat den schrik om het hart! Moet dan persé alles beboscht worden en blijft er van de woeste schoon heid der grootsche Schoorlsche duinen hee- lemaal niets gespaard? Het zou wenschelijk zijn, het geheele Hol- landsche duin tot een onderwerp van studie te maken, mede in verband met zijn be stemming in de toekomst Het is een maat schappelijk belang van de eerste orde, waar aan echter niet de zoo hoog noodige aan dacht wordt besteed, zoolang er niet een lichaam is, dat alles van nationaal standpunt beziet en beoordeelt. Nu doet ieder onge stoord wat hij wiL We zyn echter helaas met het opsommen van de ontluistering van Noordholland nog niet klaar. Is daar niet de Zuiderzee, die binnen niet te langen tijd verdwenen zal zyn, waarmee tegelijk aan een zeer bijzonder gebied van natuur- en stedeschoon, folklore en volksnyverheid een einde zal komen? Bijtijds heeft men de schamele resten van het Gooi voor totalen ondergang kunnen be waren. Maar werkelijk het zijn de schamele resten van wat by een juist en tijdig in grijpen, volgens een vooraf opgemaakt plan, tot een gaaf geheel, in juiste verhouding tot de bebouwing, had kunnen zijn! En of al deze verminkingen van het aan gezicht onzer goede provincie nog niet ge noeg zijn, worden nu de weinige plassen en moerassen bedreigd. Dubbel is dat te be treuren, omdat deze gebieden gedeelten be vatten, even mooi en rijk aan merkwaardige planten en vogels, als b.v. het Naardermeer. Hier vinden we de flora en fauna van het oude deltagebied en hebben zich de water en weidevogels gevestigd. Op de natte weiden van het nog niet ingepolderde water land evenaart de vogelstand die van de te recht beroemde Friesche veenen en Texel- sche polders. Maar de Provinciale Water staat heeft ontdekt, dat hier een zeker getal „mandagen" werkverschaffing braak ligt (men kan maar niet aan het duinen afschep pen blijven) en men gaat aan het plannen maken! Zoo maar zonder systeem aan het hakken en vernielen, spaart hier misschien toevallig een brokje, om elders groote cul- tureele waarden te vernietigen. En dat alles, omdat er een hoogere regeling der ver schillende belangen ontbreekt. Door dat ontbreken van een krachtige, deskundige leiding blijft de onzekerheid voortduren en staat het verdwijnen van vele onmisbare natuurruimten in ons dichtbewoonde land schap te vreezen. Op het oogenblik ontbreek elke richtlijn voor de ontwikkeling, zoomede elk rechtsmiddel tot behoud van de schoon heid onzer provincie. Moge de stichting „b® NoordhoUandsche Landschap" aan het te- houd van fraaie duincomplexen en stukk waterland haar volle aandacht schenken. Wormerveer, Februari 1938. F. MARS. brengen. De heer K. Wyker was hier tegen. Er is toch nog een reserve, zoodat het eerst nog een jaar aangezien kan worden. De voorzitter vond het niet verantwoord de laatste reserve op te maken. De heer Clausing meende, dat 5 weken bijna altijd genoeg was, maar als de pa tiënten 6 weken recht hebben worden ze ook zoolang in het ziekenhuis gehouden. Nadat de heer Wyker nog in overweging gegeven had de artsen dan aan te schrijven om zuinig te zyn, hetgeen volgens den voor zitter ongeoorloofd was, werd het bestuurs voorstel aangenomen met de stemmen van de heeren Wyker en Gravemaker tegen. Bjj de rondvraag verzocht mej. A. Zwart de operatiekosten voor haar man te betalen, daar zij door een vergissing zich alleen verzekerd had voor het liggeld en niet voor operatiekosten. Na langdurige discussie werd dit verzoek afgewezen, omdat, zelfs als het een vergissing was, er geen recht bestaat en de consequenties niet te overzien zouden zijn. Mej. Zwart: Als ik dat geweten had, was hij niet gegaan. Een stem uit de vergadering: „Een begra fenis kost ook geld!" Hierna sloot de voorzitter onder groote hilariteit de vergadering. Aanbesteding- Het bestuur der Egmondzeeër Reddings brigade heeft aanbesteed den bouw van een clubhuis. Hoogste inschrijver was de nee A. Wijker te Egmond aan Zee voor 4 laagste W. de Graaff te Egmond aan voor 319. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Fonds voor behoeftige kraam vrouwen. Het damescomité, dat zich gevormd had om na de geboorte van het prinsesje, enke jonge moeders te bedenken, heeft thans ee^ blijvend fonds gesticht. De bedoeling ®8ar" van is ln de toekomst steun te verleene aan behoeftige kraamvrouwen. Begin van brand- Bij den heer J. Pronk in de Voorstraat ontstond een begin van brand, door rocu^s in den voorraad brandstoffen. Gelukkig ontdekte men den brand tijdig genoeg 0 het vuur met emmers water te dooven •n erger te voorkomen. Rijkssteun voor 19J7- De regeering heeft aan de gemeente voor het jaar 1937 een bijdrage in de huis houding der gemeente wegens noodlijdend' heid toegekend tot 'n bedrag van 34.00U-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10