i' Storm, sneeuw en hagel over Schiphol. JUMicaties DE WESTELIJKE EERSTE KLASSERS. Alkm. Boys - Assendelft 2-2. let van Feggelën verovert een wereldrecord. Ik kan er niet ge. noeg op hameren! Niet alleen bij ver koudheid, maar ook bij rheumatiek en griep is Aspirin hef middel bij uitne- mendheidl In Marseille moesten Zondag twee K.LM. machines blijven staan wegens orkaanIn Amsterdam ging de P.H.-J.U.H. de lucht in. DRUKKE WEERBERICHTENDIENST. DERDE BLAD. 2 V.S.V.—Ajax 3—1. Het op papier zoo zwakke V.S.V. heeft Ajax een leelijke kool gestoofd, want haar kansen op het kampioenschap zijn thans zoo goed als verkeken. De strijd begon en eindigde onder een hevige sneeuwbui. Een halve minuut vóór de rust bracht Sterk den stand fraai op 1—0. Het tweede doelpunt ontstond uit een hoekschop. Bot kopte fraai in het doel en Been wist niet an ders te doen dan den bal in eigen doel te trappen. Van der Lugt bracht tien minuten voor het einde den stand op 30. Tenslotte kon Blomvliet nog op het nip pertje de eer redden, zoodat het einde kwam met een vesrassende en welverdiende 31- overwinning voor de IJmuidenaren. D.W.S.K.F.C. 3—0 Met 30 heeft D.W.S. revanche genomen voor de in de Koog geleden nederlaag. Na acht minuten kwam D.W.S. aan een vrij ge lukkig doelpunt, toen Huisman van de lijn af hoog in schoot en Klokkemeijer den bal in eigen doel sloeg. In de tweede helft was D.W.S., gesteund door den wind, direct sterker. Na twintig minuten kopte Wiertz uit een mooien voor zet van Drager, fraai in (20). Toen een der backs bij een aanval van D.W.S. uit gleed was DrSger er snel bij om het derde doelpunt te scoren, waarmede de strijd be slist was, 30. Door deze 3O-overwinning en mede door de nederlaag van Ajax is D.W.S. practisch kampioen van haar af deeling ge worden. D.F.C.Sparta 1—1. De Spartanen waren al spoedig sterk in de meerderheid, voornamelijk door hungroo tere geestdrift. De rust kwam echter met blanken stand. Na de hervatting viel Sparta weer ener giek aan en zoowaar slaagde Voormolen er in de Rotterdamsche club een 10-voor- sprong te bezorgen. Lang waS echter de vreugde niet, want kort daarop maakte Mijnders op fraaie wijze gelijk. Wat men aan beide kanten ook probeerde, de verdedigers bleken sterker te zijn dan de aanvallers, zoodat er geen verandering meer in den stand kwam. ExcelsiorV.U.C. 16. Dadelijk waren de aanvülen van de Ha genaars gevaarlijker dan die van Excelsior. Bij een dier aanvallen trapte Achterberg in eigendoel (01). Bonder, de middenvoor, maakte er met een goeden kopbal 02 van en mooi samenspel tusschen Bonder en van Gelder stelde den laatsten in staat met een stevig, goed gericht schot den stand op 03 te brengen. Ook in do tweede helft bleven de Hage naars sterker. De linksbuiten Harder scoor de op fraaie wijze het vierde doelpunt, 04. Handig passeeren van de Excelsior-achter- hoede door den linksbuiten Harder, besloten met een goed schot leverde het vijfde doel punt voor V.U.C. op, 05. Daarna wist Maaskant voor Excelsior in vrije positie staande, het tegenpunt te scoren, 15. Vlak voor het einde profiteerde Bonder, van een fout van achterspeler Nlehof en bracht den eindstand daardoor op 16. 't Gooi—C.V.V. 2—1. In de eerste helft was het over het geheel een gelijk opgaande strijd, waarin 't Gooi het eerste succes veroverde door Winthorst. C.V.V. scoorde door Schoone spoedig tegen, 1—1. In de tweede helft was aanvankelijk C.V. V. aan bod, doch geleidelijk nam 't Gooi het initiatief over en slaagde er in door Wint horst een dubieus doelpunt te scoren, dat evenwel werd toegekend. H.B.S.Xerxes 35. De Rotterdammers beschikten over een beteren aanval en vooral ook over een ster kere middenlinie en dat heeft tenslotte den doorslag gegeven. Het begin was veelbelovend voor H.B.S., want van der Vegt kon reeds na 8 minuten uit een hoekschop zijn club de leiding go- ven. Maar 20 minuten later was het door La- gendaal 11 en toen de rust inging was het 13 door doelpunten van Westdijk en Kok. Toen H.B.S. na de rust den wind in den rug kreeg en v. d. Vegt spoedig uit een strafschop den achterstand verkleinde leken de kansen voor de thuisclub niet ongunstig, maar van Oort maakte er 24 van en weer wat later was het Kok die den stand op 25 bracht. Toen de doelman van Xerxes door Ophorst in het nauw werd gebracht draaide hij zich met den bal in de handen in het doel om en zeer terecht kende de scheidsrechter een doelpunt toe, 35. FeijenoordBlanw-Wlt 61. Het spel was ruim een kwartier oud, toen Vente een voorzet van Linssen oppikte en met een schitterend schot Feijenoord de lei ding gaf, 10. Vier minuten later wist Vrauwdeunt een voorzet van Linssen onbe rispelijk te benutten, 20. Daarna kwam ook Blauw-Wit tot eenige aanvallen en een maal had Bergman pech, toen hij hard te gen de paal schoot. Eerst kort voor de rust werd het 30, toen Paauwe voorzette en den toesnellenden Linssen fraai inkopte. Spoedig na de rust bracht Kantebeen met een hard schot den stand op 40. Blauw- Wit wist na tal van vergeefsche pogingen door van Nol een tegenpunt te maken, 4—1. Verder was Feijenoord aan het woord en maakte nog twee doelpunten. H.-D.V.S.Stormvogels 42. Na een slecht begin, dat H.-D.V.S. reeds na drie minuten een doelpunt kostte, heeft H.-D.V.S. goed gebruik weten te maken van de omstandigheid, dat het zeer zwaar bespeelbare veld in het voordeel was van de lichtere thuisclub. Stormvogels gaf onge veer een half uur den toon aan, doch toen verdween het overwicht. Acht minuten voor de rust maakte Borra- ni een fraai doelpunt en eenige minuten la ter maakte de Vries zijn eerste fout door zich te ver voor zijn doel op te stellen, zoo dat een boogschot van T. van der Tuyn over hem heen ging, 21. Na de hervatting werd het al spoedig door een vleugelschot van B. Janse en een schot van Borrani na een voorzet van den rechtsbuiten 41. Stormvogels spande zich zeer in. Van der Steen maakte er 42 van. Daarbij bleef het. Slechte tweede helft van de Boys. De rood-witte kaasmenschen hebben het er tegen Assendelft niet bijster goed afge bracht. Aanvankelijk ging alles nog goed, want menig goede open en gevaarlijke aan val werd genoteerd, reeds dadelijk een be hoorlijk doelpunt gemaakt, terwijl meer te verwachten was. We willen echter niet verheelen, dat de verdediging ons reeds dadelijk weinig ver trouwen schonk en vooral de linker verde digingshelft speelde bepaald zwak. Het was dan ook maar goed, dat zoowel Pater als v. d. Horst nog goed op dreef waren en de Zaansche aanval er al evenmin wat van terecht bracht, want oogenschijnlijk goed opgezetten aanvallen, werden al heel slechts afgewerkt. Was ondanks alles, het Alkmaarsche spel voor de rust nog van een betrekkelijk be hoorlijk gehalte, na de rust was het hope loos slecht. Er werd geknoeid op de meest erbarmelijke wijze en het kon al niet an ders of meerdere doelpunten moesten in verband met het destructieve spel der Zaankanters uitblijven, terwijl de Zaan sche uitvallen lang niet altijd van gevaar ontbloot waren en hetgeen we vreesden: de gelijkmaker op het meest ongunstige tijdstip, zou komen. En,zoo was het dan ook inderdaad! Wel vielen de Boys nadien verwoed aan, doch het wou niet meer lukken. Het einde kwam met de puntendeeling. Fouten zijn er uit deze ontmoeting genoeg aan te wijzen; we zullen ons echter bepalen by de voor naamste factoren. Hoe ontstonden de Alkmaarsche doel punten, niet alleen nu, maar ook in vele voorafgaande wedstrijden? Meestal zijn het de resoluut open aanvallen en de lange passen, die het grootste succes brengen, terwijl ieder persoonlijk dribbelen en pas seeren met den bal en de oneindig korte combinaties, nagenoeg steeds worden afge straft. We kunnen ons dan ook niet voor stellen, waarom de rood-witten zoo vaak in een derkelijke speelwijze blijven volharden, een speelwijze, die reeds na een klein half uur zoo doorzichtelijk is, dat vrijwel iedere tegenstander zich er afdoende kan op in stellen. Dat een dergelijke methode in eigen verdediging veel risico met zich brengt, spreekt van zelf. Het hoofd koel! Er is nog een andere voorname factor en dat is, dat men wel eens te vaak z'n hoofd verliest. Ook hier bezondigt men zich in de verdediging het meeste aan. In alle ijver, om toch maar zelf den bal te kunnen weg werken, laat men vaak te veel een speler vrijstaan, die dan op betrekkelijk gemak kelijke wijze nog een doelpunt kan scoren Dat gebeurde niet alleen in Amsterdam bu Volewijckers, maar dat gebeurde ook weei gister. De linksbinnen v. 't Veer had hier niet veel moeite, in tegenstelling met de Alkmaarscche aanvallers zelf, die geen schijn van kans kregen. Daarnaast staat, hebben de geblokten een geheelen of gedeeltelijken achterstand te verwerken, dan dringt men de tegen partij in een massieve verdedigende hou ding, een positie, die de rood-witte aan vallers heelemaal niet ligt. Zoo heeft dus de ontmoeting van gister al is het dan ook misschien wel duur betaald weer veel geleerd. De wedstrijd. Onder leiding van scheidsrechter Crab- bendam die verdienstelijk en correct floot zagen we de volgende opstellingen binnen de lijnen. Alkm. Boys: v. d. Horst Pater Slikker Brouwer Hartog v. Eerden Goudsblom Kwadijk Mulders Schenke de Grand de Graaf P. v. 't Veer Visser Schipper Ris Kleijne Winter Bak de Smit Eenhoorn J. v. 't Veer Assendelft. De Boys hebben de toss gewonnen, zoo dat de bezoekers de eerste aanvallen opzet ten, die allen worden afgeslagen. Meteen volgt een prachtige Boys-aanval, waar bij Kwadijk handig een speler omspeeld en onhoudbaar scoort, zoodat de ge- blokten na één minuut reeds een voor sprong hebben, 1—0. En even later hebben de bezoekers over geluk niet te klagen, als hun doel op zeer gelukkige wijze aan een hernieuwde door boring ontkomt. Ook Assendelft zal het eens probeeren, maar haar aanvallen worden afgeslagen, terwijl eenige tegenaanvallen een paar gevaarlijke corners van Mulders laten zien, die v. 't Veer echter prachtig verwerkt. Dan weer gaat het Boys-doel door het oog van de naald, maar v. d. Horst en Pater zijn er goed in. Reeds is de strijd 27 minuten oud, als Mulders bij verrassing goed over links door breekt, laag voorzet en Kwadijk en Schenke de-kans-van-den-dag biedt, die deze on houdbaar benut, 20. Goede Boys-aanvallen volgen, doch wor den resoluut afgeslagen. Eenmaal heeft Mulders pech, als zijn hard schot rakelings naast gaat. Langzaam zakt het Boys-tempo en nadat v. d. Horst een hard schot van Ris prachtig stopt en z'n heiligdom een hache lijk moment doorstaat. Een corner van Ris wordt weggewerkt, doch een volgende dito levert meer resultaat, als de vrijstaande v. 't Veer ten slotte net onder de lat kan in schieten, zoodat de rust met een 2—1 stand komt. Nadat enkele wederzijdsche aanvallen worden afgeslagen, waarbij v. d. Horst een maal prachtig kan redden, mag Mulders weer een paar hoekschoppen nemen; de tweede wordt goed door de Grand inge schoten, doch even goed door v. 't Veer ge stopt. Ook een hoekschop van Goudsblom levert niets op. Vele zwakke wederzijdsche aanvallen worden -afgesloten met een cor ner van de Graaf. Brouwer kopt mis en de vrijstaande v. 't Veer maakt den stand gelijk, 2—2. De laatste. 10 minuten zijn voor de Boys. Een corner van Goudsblom wordt door Kwadijk rakelings overgekogt. Een vrije schop van Mulders levert niets op. Een ver re trap van Slikker en een paar hoekschop pen van Goudsblom evenmin. En" dan klinkt het eindsignaal. Zwemmen. 400 Meter rugslag in 5 min. 41,4 sec. Op volkomen onverwachte wijze is Iet van Feggelen er Zondagmiddag in het Sportfondsenbad te Amsterdam in geslaagd het wereldrecord 400 meter rugslag, dat sedert 4 April van het vorig jaar op naam stond van Ragnhild Hveger met een tijd van 5 min. 44,5 sec., gevestigd te Kopenhagen, aanzien lijk te verbeteren en te brengen op 5 min. 41,4 sec. Starter was de heer G. Blitz, officieele tijdwaarnemers mevr. S. W. de Dood Koene, H. van Es en J. Coerengel, terwijl de heer Hazenberg als keerpuntcommissaris fungeerde. De eerste 100 meter werden af gelegd in 1 min. 19,8 sec., terwijl de 200 meter in 2 min. 48 sec. opgingen. Als men het zestienjarige meisje zoo zag zwemmen, zou men in het geheel niet den indruk krijgen, dat zy een ernstige poging deed een beroemd wereldrecord te verbeteren. Met haar rustigen langen slag ging zij door het water en toen voor de 300 meter een tijd van 4 min. 15,8 sec. werd genoteerd was het duidelijk, dat zij in haar poging glansrijk zou slagen. Iet van Feggelen bleef, zonder haar tempo te verminderen, gelijkmatig en zeer gemakkelijk doortrekken en toen zij na 16 banen aantikte wezen de chronometers een tijd van 5 min. 41,4 sec aan. Het wereld record was met niet minder dan 8,1 sec. verbeterd! Tiende Nederlandsche zwemster met een wereldrecord. Iet van Feggelen is de tiende Nederland sche zwemster, wier naam op de lijst der wereldrecords kan worden ingeschreven. Marie Baron was onze eerste wereldrecord- houdster (thans mevr. Puy—Baron), toen volgden WiUy den Turk, zus Braun (thans mevr. PhilipsenBraun), Jennie Kastein, Wüly den Ouden, Rie Mastenbroek, Tini Wagner, Nida Senff, Jopie Waalberg e" thans Iet van Feggelen. Geen land ter wereld beschikt over een dergelijke lijst met namen, ook Denemarken niet Het feit doet zich voor, dat het nieuwe wereldrecord van Iet van Feggelen in Deensch bezit was. Was de verdeeling der records dezer dagen 139 ten gunste van de Denen geworden, dank zij de verovering van het record op de 4 x 100 meter esta fette, thans is de situatie zoo, dat Dene marken over 12 en Nederland over 10 wereldrecords beschikt. Kolven. LANGENDIJKER KOLFBOND. De uitslag van de gehouden wedstrijden van den Langendijker Kolfbond is voor den korpswedstrijd als volgt: Eerste klasse: Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude 2167 pnt.; Vriendenkring, Noordscharwoude, 2134 pnt.; Volharding, Oudkarspel, 2092 pnt.; Op Maat, Zuidscharwoude, 2079 pnt. Tweede klasse: Op Maat, Zuidscharwoude, 1987 pnt.; Vol harding, Oudkarspel, 1945 pnt.; Vrienden kring, Noordscharwoude, 1890 pnt.; Ons Ge noegen, Noordscharwoude 1792 pnt.; Gezel lig Samenzijn, Zuidscharwoude, 1788 pnt. Derde klasse: Op Maat, Zuidscharwoude, 1706 pnt; Ge zellig Samenzijn, Noordscharwoude, 1673 pnt.; Ons Genoegen, Noordscharwoude, 1626 pnt.; Volharding, Oudkarspel 1593 pnt. In den personeelen wedstrijd waren de bestgeplaatsten in de: Eerste klasse: P. Molenaar, op Maat, Zuid scharwoude, 764 pnt.; G. Deutekom, Vrien denkring, Noordscharwoude, 744 pnt.; Th. Rijper Jr., GezeUig Samenzijn, Zuidschar woude, 736 pnt. Tweede klasse: P. v. d. Welle, Op Maat, Zuidscharwoude, 682 pnt.; K. Ruiter, Ons Genoegen, Noordscharwoude, 681 pnt.; C. Plakman, Volharding, Oudkarspel, 668 pnt. Derde klasse: A. Rijper, Gezellig Samen zijn, Zuidscharwoude, 589 pnt.; C. Hopman, Ons Genoegen, Noordscharwoude, 589 pnt.; J. Deutekom, Volharding, Oudkarspel, 588 pnt. PREEKBEURT. The Star of Hope Mission, Donderdagav. 8 uur, in Waakt en Bidt, de heer J. Sevens- ma, van Amsterdam. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COlTtANT. TEL. 3320 ASflRls is een -0a»c4«-product.' Oranjeband en waarborgen de werkzaam. heid en onschadelijkheid 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kering dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1607 is opgenomen het besluit van Gedepu.' teerde Staten der provincie Noordholland van 15 September 1937, waarbij i» vastge- steld het plan van uitbreiding „Rozenstraat en omgeving". Dit gemeenteblad is ter gemeente secretarie in afdruk, tegen betaling der kos ten verkrijgbaar. Alkmaar, 14 Februari 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester A. KOELMA, secretaris. Waterpolo. D. W. R. 2—D. A. W. 1 3—4. Haarlemmers winnen verdiend. Terwijl de groene velden onder een dikke sneeuwlaag verborgen lagen en slooten en greppels reeds van een dun ijsvliesje voor zien waren, terwijl dus kortom aUes wat aan de buitenlucht bloot stond, een echt- wintersch karakter had aangenomen, spoedde zich daar gisteravond een auto met een Alkmaarsch zevental om de polohego- monie met de Haarlemsche Waterratten aan te binden. Een strijd, waarbij al spoedig bleek, dat het krachtsverschil te groot was om zelfs te hopen op een gelijk spel. Daar voor speelden de Haarlemmers te gerouti neerd, daarvoor buitten zij hun snelheid in dit groote bad te veel uit en daarvoor was de Alkmaarsche voorhoede te zwak om op soortgelijke wijze het doel onder vuur te nemen als D. W. R. deed bij den Alkmaar- schen doelwachter. Overigens heeft keeper G. v. d. Wilk gisteravond een van zijn beste wedstrijden gespeeld en heeft hij ondubbel zinnig bewezen keeperstalent te hebben en daarvan dan ook op uitstekende wijze ge bruik te maken. Dat er slechts drie doel punten gemaakt konden worden, is zijn werk. Al moet onmiddellijk erkend worden, dat de achterhoede hem daarbij zeer ver dienstelijk terzijde gestaan heeft. Want zoo wel Imhülsen als Soecker en Hansen hebben ieder voor zich hun mannetje gestaan en meerdere malen blijk gegeven met inzicht en tact tal van stormloopen onschadelijk te maken. Zoo werd ook op een goede manier gebruik gemaakt van de tactische methode om bij het bal-halen direct met vier man in de voorhoede te gaan liggen, om te ris- keeren, dat er in de vijandelijke achterhoede een hopelooze verwarring ontstaat. Dit werd bij dezen wedstrijd steeds met succes toe gepast, jammer echter, dat de fel-geschoten ballen geen doel troffen, hetzij daartoe be lemmerd door paal of Ut, hetzij door het feit, dat de Haarlemsche keeper handelend en met succes optrad. Zoo kon het gebeu ren, dat de D. A. W.-achterhoede bij voort during „voor heete vuren" kwam te sUan en een log, zwaar spel te spelen kreeg, waartegen ze niet te allen tijde bestand bleek, getuige de drie doelpuntenl En wat de voorhoede betreft, daar ver richtten D. v. d. Wilk, Mays en Stammes goed werk, doch ook zij hadden te lijden onder het zware, vermoeiende spel. Schoten werden wel gelost, maar deels in onder water zijnde positie, deels zwaar gedekt. Een fout was, dat de voorspelers te dicht op elkaar lagen en zichzelf in de uitoefening van hun functie tegenwerkten. Maar glo- baal gezien, een vlotte, leerzame wedstrijd. (Van onzen R.-redacteur.) Links van de deur van het restaurant op Schiphol, die toegang geeft tot een koude, winderige wereld, varieert de hemelkleur van stralend blauw tot zacht grijs maar rechts gloeit een valsch geel licht op loodzware, opeengestapelde wolken die een regen, sneeuw of hagel- belofte inhouden. Deze beloften zijn de laatste dagen immer nagekomen Maar soms is de lucht links van de deur roetdonker en straalt ter rechter zijde de zon. De vlieger, die met zon uit Londen vertrok, weet niet wat Berlijn hem zal brengen en de piloot, die met goed weer uit Berlijn is gestart, kan Croydon bin- nengehageld worden. De menschen in de starttorens van de vliegvelden zijn de croupiers van de lucht vaart. Zij flitsen naar de vliegers: „Mes sieurs, faites vos jeu", maar het weer zegt op de een of andere vlieghaven in Europa: ;,Rien ne va plus". Dan komt een tractor een plateau opge- rateld en even later hobbelt een zware ma chine naar een veilige hangar. Terwijl ver der het veld in menschen van de stormploeg hangen aan de vleugels van een verkeers- machine waar de wind stormaanvallen op doet. De bestuurder van deze kist heeft de meteorologischen dienst betere weersver wachtingen kunnen overhandigen. Voor de een de regen, den ander een zegen De „Meteo" staat meer dan anders het ge val is in het brandpunt van belangstelling der vliegers. Hun rapporten beslissen over de vraag vliegen of niet Telkenmale komen de berichten van de vreemde vlieghavens binnen, regelmatig wordt telegrafisch het weer gevraagd. Rotterdam wolken zicht 20—50 K.M. cumulus bewolking wind richting N.N.O. windsnelheid in K.M. per uur 1926. Maar Londen geeft bijna geen zicht, een storm blaaat over Engeland. De meteo-man zegt niets, maar een vlieger denkt na, terwijl een Duitache machine rustig koers zet naar Berlijn. Weerberichten komen om het half uur bin nen, uitgebreide mededeelingen om de drie uur. Seinsleutels tikken en de linten van de opneemmachines glijden vrijwel onafgebro ken en zij zijn lilliput monsterboekjes van de meest fijne weerstaaltjes. Een meteoroloog is bezig met de compositie van een Europa- kaart en zijn vaardige hand teekent lijntjes en streepjes die door de graad van donkerte den vlieger het sombere van zijn vliegmoge- lijkheden moeten doen inzien. Een telefoon rinkelt een informatie naar het weer in Zuid-Frankrijk. Welnu, zooals het weer daar is kan men het geen weer meer noemen, waarmede het doodvonnis geveld ia over vandaag thuiskomen van twee Indië-vliegers. Tepa» en Blaak zullen hun genoegen moeten zoe ken in MarseiUe. Want sneeuw, hagel en windvlagen van een snelheid van een dikke honderd kilometer per uur liggen op den loer. En uit teleurstelling dat de twee ma chines veilig in Frankrijk blijven valt er thans op Schiphol sneeuw, rikketikt de hagel op de steenen van het plateau, maar is de wind goedertieren. En dat is de reden dat wel het kleine Leopardje van den sportvlieger Justus Heymans op kan stijgen om een spelletje te spelen met het weer. Hij heeft het makke lijker. Kan in de buurt blijven en op het laatste nippertje den beganen grond weer zoeken. Hij heeft geen recht toe, recht aan traject ai te leggen en mag krijgertje spelen met de wolken. Dag Tepas en dag Blaak! Jullie machines van in den zooveel P K staan, maar het luipaardprope liertje raast langs de wolkengrenzen. De vuilgele flarden strijken langs de aarde, maar inhalen doen ze het roode toestelletje niet. Dat blijft links aanhouden, naar de zon toe. Amsterdam is niet meer te zien, maar wel de hagel, dien naar ons striemt. Een Duitache machine, komende van Londen, vliegt wat zij vliegen kan om „met zicht" Schiphol binnen te komen. Het is aardig Om „een wolk als een oor deel" in de luren te leggen. Vlakbij komen, dan de machine op z'n kant en wegr^en. Waar een wolk, hoe machtig ook, toch nog altijd te gehoorzamen heeft aan den wind maar een vliegtuig, al is het een lilliputttr, met Aeolus kan itrijden, kan zonder gevaar zoo'n wolkenbank omtrokken worden ff m plaats van achtervolgde wordt men acht»" volger. Rustig is het weer vergeleken met eenii* uren tevoren, doodkalm is het na vergelijk met gisteren en de dagen daarvoor. Mast toch is het zaak in de buurt van het terra» te blijven. M Voor verre tochten is het weer niet hand zaam genoeg. Wel kan de meteo-man zet' gen hoe het op een bepaalde plaats spookt Het is een vrijblijvende mededceling. M** kan een bepaalde weersgesteldheid ver- wachten, voor de rest blijft het afwachten. En dikwijls vertoont het lint van de op neemmachines een half uur later ander» uitkomsten. Stormweer op Schiphol geeft iets gr>P" pigs. Het laat u zien menschen die hoe ui eenloopend van rang en stand, hier W* gemeenschappelijke gebaar naar den noea maken als zij het plateau gaan betreden. Hun jassen wapperen even sterk in a«j| N.N.O.-wind van kracht 8 tot 9. Het laat zien de zilvergrijze auto, waarin de stormplo*» zich telkenmale bevindt als een maenffl" neergestreken is en aan den wind t'ian® overgeleverd. Met de regelmaat van klok loopt een K.L.M.-bus van het restau rant naar de hangar, waarvoor de op P van vertrek zijnde machine windvrij is "P" gesteld. Dat de machine kan vertrekk*? dank zij den meteo. Want 1 ussel h Rotterdam gemeld, dat ei geland kan worden. Rotterdam telexte het d°° naar Amsterdam. Maar Keulen aleebt zicht door voor Berlijn. Z°°~* een piloot blijmoedig kan vertrekken een collega zijn nu reeds overtijd ziet aangroeien. Waakzaam is de weerberichtend ienst mer. Dag en nacht worden gegeven veis it aan hen die ze behoeven. Niet alleen op grond maar ook in de lucht krUfio'1 vliegers het weer thuis bezorgd. Totaa laatste der weerveroveraars neergestr la. Soms op eigen grond. Soms op g1"0/1"* de meesten zich eigen gemaakt hebben. Meteorologische dienst op Schiphol een deel van het net waarin Europa st tracht het weer te verstrikken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10