DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET VLOOT VRAAGSTUK. De grondwetsherziening afgekondigi No. 37 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Maandag 14 Februari 1938 140e Jaargang De algemeene toestand. ,11» Japansche weigering om het vlootprogram bekend te maken DE AMERIKAANSCHE MEENING. Nieuws in rt kort. Prinses Juliana en haar dochter maken het uitstekend Heden publicatie in het Staatsblad. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aen de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Te'et. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. ALKMAAR, 14 Februari 1938. Hoewel in den laatsten tijd heel wat staatshoofden of leiders van regeeringen verschillende hoofdsteden bezocht hebben en besprekingen voerden met mdere eerste ministers zonders dat .men veel resultaten daarvan zag, heeft de plotseling opge komen reis van den Oostenrijkschen kanselier voor een conferentie met Hitier toch nog wel alle aandacht kunnen trek ken. De samenkomst, welke plaats had op den Obersalzberg op het landgoed van den Führer op diens uitnoodiging, werd van Duitsche zijde nog bijgewoond door den ambassadeur te Weenen, von Papen en den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, terwijl dr. Schuschnigg vergezeld was van den Oos tenrijkschen staatssecretaris van buiten landsche zaken, dr. Guido Schmidt. Het gold hier, zooals gemeld werd, een onofficieele ontmoeting ter uitwisseling van gedachten over alle kwesties die de verhouding tusschen het Duitsche rijk en Oostenrijk betreffen en die zijn er nog al wat, grootendeels veroorzaakt door de actie der nazi's. Het over deze conferentie uitgegeven communiqué is uiterst sober en noemt zelfs geen enkel punt waarover gespro ken is. De Parijsche Intransigeant concludeert hieruit, dat er geen positief resultaat is bereikt, nu het „klaroengeschal te Berlijn ontbreekt." Over het algemeen blijft het bij gissingen en hetgeen de bladen der buitenlandsche hoofdsteden over de be sprekingen schrijven. Men verwacht wel, dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk door Duitschland bevestigd is en dat Hitier door deze samenkomst zijn in Duitschland geschokte prestige heeft trachten te her stellen door de aandacht van de militaire moeilijkheden af te leiden. De kortheid van het officieele commu niqué over de bespreking te Berchtes- gaden was ook in Weenen gister het be langrijke feit van den avond. De meening in welingelichte kringen is, dat nog vele belangrijke vragen onbeantwoord zijn ge bleven. Men verklaart, dat Oostenrijk loyaal de politiek, voortvloeiende uit de overeenkomst van 11 Juli, zal blijven vol gen, welke moeilijkheden die ook mede brengt. Men had den indruk, dat de kwes tie van een regeeringwijziging veel min der actueel is dan zij kort geleden scheen. Dat het resultaat der gevoerde bespre kingen den Duitschers niet is mee gevallen, schijnt door te schemeren in het volgende Reuter-bericht uit Berlijn. „Ondanks het stilzwijgen dat de Duitsche openbare mee ning bewaart, is den correspondent van Reuter door welingelichte diplomatieke kringen te kennen gegeven, dat het, ge zien den uitgebreiden omvang der tusschen Hitier en Schuschnigg besproken proble men, niet mogelijk is geweest in alle bij zonderheden tot een onderlinge overeen komst te geraken. Men hoopt echter, dat er spoedig eensgezindheid van opvatting tot stand zal komen in alle aangelegen heden, die nog open staan." De Tsjechoslowaaksche minister van justitie, Derer, heeft gister te Kosice een groote politieke redevoering uitgesproken, waarin hij over de besprekingen van Schuschnigg met Hitier zeide: „Oostenrijk biedt sinds jaren weerstand aan buiten- landschen druk. Het onderhoud tusschen Schuschnigg en Hitier is het resultaat van de Oostenrijksche politiek, die geen com promis toelaat, wanneer het gaat om de onafhankelijkheid des lands. Door het feit alleen, dat deze besprekingen gevoerd zijn, heeft de sterkste staat de gelijkheid kend van den zwaksten staat.Ditsucces is uitsluitend mogelijk gemaakt Oostenrijk zich energiek aan dezelfde p tiek gehouden heeft. „nthin- Ook Tsjechoslowakije mag g kiie denden invloed duiden. Tsje 1 heeft zich in twintig jaar een tiek systeem opgebouwd. Er is g reden om hierin wijziging te brenge Wanneer het land dit systeem behou^ zal het de grootste binnenlandsüi en tenlandsche moeilijkheden te bov Het feit, dat een krachtige soonlijkheid president is, is m dit slechts gissingen en verwachtmgen aanzien van wat men zelf het liefs willen. Veel is er waarover nog wei 1e» naders zou mogen worden gezegd, of en zoo ja, in hoeverre Italië beke geweest met Hitler's uitnoodiging a<" Schuschnigg. Men meent te weten na Mussolini een telefonisch gesprek met aen Führer had, alvorens deze zich richtte den Oostenrjjkschen kanselier. Schuschnigg- heeft een bezoek gebrac aan Oostenrijkschen bondspresident M1" De Japansche regeering heeft Zaterdag de nota's van Engeland, Amerika en Frankrijk van 5 Februari, betreffende de bewapening ter zee, beantwoord, door de overhandiging van een nota aan de ambassadeurs dezer staten. In dit antwoord verklaart de Japansche regeering niet het voornemen te hebben zich een bewapening aan te schaffen, welke een bedreiging voor de andere landen vormt, en geeft zij als haar meening te kennen, dat het verstrekken van inlichtingen betreffende den vlootbouw niet tot een redelijke ont wapening zou bijdragen, aangezien een kwantitatieve beperking der bewapening ontbreekt. De Japansche regeering is daarom niet bij machte aan den desbetreffenden wensch dezer staten gevolg te geven. In het feit, dat de Japansche regeering de gevraagde inlichtingen niet wenscht te ver- srtekken, kan zij geen logische reden zien voor de veronderstelling der mogendheden, dat zij bezig is aan een vlootbouwplan voor schepen, welker tonnenmaat de bij het ver drag van 1936 vastgestelde grenzen over schrijdt. De japansche regeering maakt zich daarom dan ook niet bezorgd, indien de andere staten het „escalator" recht zouden uitoefenen, zooals vervat in genoemd ver drag, waarbij Japan niet is aangesloten. Wat betreft de mededeeling der staten, dat zij bereid zijn hierna met de Japansche regeering te praten over eenige beperking van tonnenmaat en caliber, vermeldt het Japansche antwoord, dat de Japansche re geering van meening is, dat zulk een be spreking op geen enkele wijze zou leiden tot een verwezenlijking van de verlangens der Japansche regeering betreffende de ont wapening. Niettemin is de Japansche re geering te allen tijde bereid besprekingen aan te gaan, waarbij een redelijke kwanti tatieve beperking der bewapening een eerste plaats zou innemen. Gelijktijdig met dit antwoord aan de drie vlootmogendheden, heeft de Japansche re geering een mededeeling gepubliceerd, waar in zjj o.a. het volgende verklaart: De Japansche regeering zou het diep be treuren, indien de groote vlootmogendheden tot een uitbreiding van hun bewapening en van hun vlootbouw zouden overgaan. In dat geval zouden zij Japan geen andere keus laten, dan wijziging te brengen in de be staande Japansche vlootbouwplannen, ten einde aan de nieuwe ontwikkeling het hoofd te kunnen bieden. De meening der Amerikaansche regeering. Naar de Amerikaansche minister Huil Zaterdag verklaarde, betreuren de Ver- eenigde Staten het antwoord van Japan. De Amerikaansche regeering is, naar men meent te weten, van oordeel, dat het op het oogenblik geen nut heeft, met Tokio be sprekingen aan te knoopen. Uit het Japan sche antwoord maakt men op, dat Japan alleen in besprekingen wil treden, indien de verhouding 5:5:3 wordt prijsgegeven om plaats te maken voor een gelijke hoogste limiet voor de Vereenigde Staten, Engeland en Japan, hetgeen voor de Amerikaansche regeering onaanvaardbaar is. Waarschijnlijk zullen thans nieuwe be sprekingen tusschen Washington, Londen en Parijs worden gehouden, teneinde te be slissen, in hoeverre de drie mogendheden gebruik zullen maken van de „Escalator"- clausule. In welingelichte Amerikaansche kringen verklaart men, dat de Amerikaansche re geering als gevolg van het Japansche ant woord, haar volle vrijheid van handelen zal hernemen, hetgeen, naar men aanneemt, beteekent, dat de regeering zich thans vrij acht slagschepen grooter dan 35.000 ton te bouwen. De verklaring van Japan, dat zij bereid is te spreken over quantitatieve beperking, wordt beschouwd als een nieuwe poging, pariteit met de Vereenigde Staten en Enge land te verkrijgen. Het antwoord ook in Londen ontvangen. Het Japansche antwoord op de Britsche vlootnota is thans ook te Londen ontvangen. Het is echter nog niet bestudeerd. De diplo- klas, wien hij in tegenwoordigheid van Guido Schmidt, een uitvoerige uiteenzet ting gaf van zijn besprekingen te Berch- tesgaden. Bovendien heeft hij verschillen de leden van het kabinet op de hoogte gebracht. matieke correspondent van Reuter merkt in dit verband op, dat uiteraard het Britsch- Amerikaansche-Fransche overleg voortgezet zal worden en dat, aangezien Duitschland en Rusland ook verbonden zijn met het vloot- verdrag, er in een of ander stadium van dit overleg natuurlijk ook contact gezocht zal worden met deze landen. Zal Japan toch nog mededeelin- gen verstrekken? De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft laten doorschemeren, dat Japan zijn weigering tot het verstrekken van inlichtingen over de tonnage der slagschepen wellicht nog zal herzien. Hij zeide, dat de mogendheden zich beter niet-officieel tot de Japansche regeering konden wenden. Het zou dan mogelijk zijn, dat de Japansche regeerin gen inlichtingen over de slagschepen zou verschaffen, hoewel dergelijke inlichtin gen niet bindend zouden zijn. Hongaarse!» journalist uit Italië gezet. - De journalist Imre Barcs, correspondent van het Hongaarsche blad „Az Est", dat te Rome als een anti-nationaal-socialistisch orgaan wordt beschouwd, is uit Italië gezet. Barcs is lange jaren te Rome geweest, hij was oorlogscorrespondent in Abessinië en is naar aanleiding daarvan gedecoreerd. An dere buitenlandsche journalisten zijn onder een bijzondere bewaking gesteld. Vertegen woordigers der Duitsche politie werken op het oogenblik met de Italiaansche politie samen. Gele koorts in den Belgischen Congo. - Van officieele zijde wordt bericht, dat te Bangui, in Fransch Equatoriaal Afrika, ge vallen van gele koorts zijn geconstateerd. Ook in den Belgischen Congo hebben zich aan de grens vier verdachte ziektegevallen voorgedaan onder de inlanders. De genees kundige dienst heeft thans alle maatregelen tegen uitbreiding der ziekte getroffen. Boycot van Japan. - Onder voorzitter schap van den Labour-afgevaardigde, Noel Baker, die Lord Cecil wegens ongesteldheid verving, is te Londen een internationale conferentie bijeengekomen tot hulpver leening aan China en boycot Japan. Er wa ren 850 afgevaardigden uit twintig landen aanwezig, o.a. een delegatie uit Nederland. Groote champagne-productie in Rus land. - Volgens de „Prawda" zullen de Sovjet-Russische staatswijnbedrijven te Rostof aan de Don dit jaar een millioen flesschen champagne afleveren, hetgeen neerkomt op een verdubbeling der afleve ring van 1937. Het bedrijf zou, indien in drie ploegen dag en nacht doorgewerkt werd, zoo noodig jaarlijks drie millioen flesschen champagne kunnen afleveren. Herdenking der kroning van den paus.# - Ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat paus Pius XI 16 jaar geleden gekroond is, is in de Sixtijnsche kapel een plechtige mis opgedragen, waarbij tegen woordig waren 28 kardinalen, het diploma tieke corps, de hooge prelaten en vele auto riteiten. Onder de toejuichingen der menig te begaf de paus zich naar de kapel, waar kardinaal Nasalli Rocca de mis opdroeg. De paus heeft talrijke geluk wenschen van staatshoofden, eerste ministers en andere autoriteiten ontvangen. Te Berlijn is in de kathedraal van St. Hedwig een pontificale mis opgedragen door den apostolischen nuntius, mgr. Orsenigo. De mis werd namens den Führer en de rijks regeering bijgewoond door rijksminister von Neurath, voorzitter van den geheimen kabinetsraad. Zeventien communisten gearresteerd. Het was de politie ter oore gekomen, dat in Carinthië heimelijk weer een afdeeling der communistische partij was opgericht. Ter stond zijn daarop de leiders der organisatie te Klagenfurth, alsmede eenige propagan disten, in totaal zeventien personen, in hechtenis genomen. Begrafenis van prins Nicolaas. - In tegenwoordigheid van koning George, den prins-regent van Joego-Slavië, Paul, den hertog van Kent en de overige leden der koninklijke familie, alsmede van de hoog ste geestelijkheid des lands, is heden het stoffelijk overschot van prins Nicolaas ter aarde besteld. Tot de aanwezigen behoorden voorts de Grieksche minister-president, alle leden van het kabinet en het diplomatieke corps. Gevecht om grondbezit. - Bij een ge vecht om het bezit van een strook grond in Mexico zijn twaalf arbeiders om het leven gekomen. Woldemaras in vrijheid. - Wegens het a.s. 20-jarig jubileum der onafhankelijkheid van Lithauen heeft de president der repu bliek op groote schaal amnestie verleend. Hiervan profiteert o.a. de vroegere minister president professor Woldemaras, die wegens den militairen opstand van 1934 tot 12 jaren opsluiting was veroordeeld. Hij wordt on voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Dr. de Groot deelt mede, dat het met den gezondheidstoestand van H.HJLK.H.H. prinses Juliana en prinses Beatrix in alle opzichten uitstekend blijft gaan en dat prinses Juliana Zondag voor het eerst het bed heeft verlaten. POOOOoooooooooooooooooooooooco s<xxxxx>o<xx>o<xxx>ooooo<x>c>oooo<x>oooooooooo<xxxxxxxxxxx>cooocc 's-GRAVENHAGE, 14 Februari. Heden is uitgegeven Staatsblad no. 180, bevattende de „publicatie van 11 Februari 1938, betreffende de plechtige afkondiging van de vastge stelde veranderingen in de Grondwet", welke luidt als volgt: Wij, Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Aan allen, die deze zullen zien of hooren lezen, saluut! Overwegende, dat bij zes wetten van 19 Januari 1938 op de voor geschreven wijze veranderingen in de Grondwet zijn vastgesteld betreffende: het inkomen der Kroon; de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; het openen van de mogelijkheid ministers te benoemen, niet-belast met de leiding van een ministerieel departement; het kiesrecht; het openen van de mogelijkheid openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen; het overgangsrecht; dat ingevolge artikel 199 van de Grondwet de vastgestelde verande ringen plechtig moeten worden afgekondigd en bij de Grondwet gevoegd; Gezien artikel 1 en artikel 72 van de Grondwet, artikel 2 van de wiet, houdende algemeene bepalingen der wetgeving van het Koninkrijk, artikel 95 van de Indische Staatsregeling, artikel 43 van de Surinaamsche Staatsregeling en artikel 43 van de Curagaosche Staatsregeling; hebben goedgevonden en verstaan, gelijk wij goedvinden en verstaan bij deze: I. de wetten van 19 Januari 1938, houden veranderingen in de Grond wet, worden geplaatst in het Staatsblad van het Koninkrijk der Neder landen, in het Staatsblad van Nederlandsch-Indië, in het Gouverae- mentsblad vap Suriname en in het Publicatieblad van Curagao. De Staats-', Gouvernements- eji Publicatiebladen, waarin de wetten worden geplaatst, worden uitgegeven op 22 Februari 1938, des namid dags half drie uur wettelijken tijd in Nederland. II. De wetten worden, op het tijdstip onder 1 genoemde, voorgelezen: a. in Nederland: in eene plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van elk der Gerechtshoven en der Arrondisse- ments- rechtbanken b. in Nederlandsch-Indië in eene plechtige openbare zitting van het Hooggerechtshof van van Nederlandsch-Indië; c. in Suriname: in eene plechtige openbare zitting van het Hof van Justitie; d. in Curagao: in eene plechtige openbare zitting van het Hof van Justitie. Van de voorlezing in de rechterlijke colleges wordt proces-verbaal opgemaakt. III. Van het tijdstip af van inwerkingtreding van wetten: in Nederland: klokslag middernacht tusschen 13 Maart en 14 Maart 1938; in Nederlandsch-Indië: klokslag middernacht tusschen 23 Maart en 24 Maart 1938; op Java en Madoera: elders: klokslag middernacht tusschen 1 Juni en 2 Juni 1938; in Suriname: klokslag middernacht tusschen 23 Maart en 24 Maart 1938; in Curagao: klokslag middernacht tusschen 23 Maart en 24 Maart 1938; zijn de vastgestelde bepalingen bij de Grondwet gevoegd. Onze Ministers van Justitie, van Binnenlandsche Zaken en van Koloniën zijn belast met de uitvoering van deze publicatie, welke: zal worden geplaatst in het Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden, het Staatsblad van Nederlandsch-Indië, het Gouvernements blad van Suriname en het Publicatieblad van Curagao; Op het tijdstip onder 1 genoemd, zal worden afgelezen, in Nederland: in iedere gemeente van de pui of voor de deur van het huis der gemeente, in Nederlandsch-Indië van het paleis te Batavia van den Gouverneur- Generaal, en in Suriname en in Curagao: van het Paleis van den Gouverneur. SOESTDIJK, den llden Februari 1938. WILHELMINA. Het stuk is gecontrasigneerd door alle ministers. ^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^OOS

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1