^Buitenland De kerkstrijd in Duitschland GEMENGD NIEUWS. Verkeersonge' ukken. De internationale vredes conferentie te Londen. Een autoweg onder het kanaal. Het proces-Niemöller. De nieuwe toestand in Roemenië. De vlootbasis te Singapore. De tachtigste verjaardag van koning Gustaaf. Japan en Duitschland. Storm in Engeland. Nieuwe Japansche successen. DE GARNIZOENSPLANNEN TE SOESTERBERG. Ged. Staten onthouden hun goedkeuring. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring onthouden aan het raads besluit van de gemeente, d.d. 3 Februari tot aankoop van 5 H. A. grond te Soester- berg. welke oppervlakte aan het rijk zou worden afgestaan ter vestiging van een garnizoen. Gedeputeerde Staten achten, dat de voor deden, welke een garnizoen met zich brengen, niet opwegen tegen het bedrag, n.1. 50.000 gulden, dat daartoe voor de ge meente is gemoeid; Maandag zal een spoed- raadsvergadering worden gehouden, waarin deze kwestie nader zal worden bezien. DE levensverzekeringstarieven. Per 1 April verhoogd. De levensverzekeringmaatschappij die alle, zooals bekend, met ingang van 1 Januari j.L haar lijf rentetarieven belangrijk hebben ver hoogd, zullen, naar wy vernemen, thans met ingang van 1 April a.s. alle overige tarieven met een gelijk bedrag verhoogen, in ver band met de daling van den rentevoet. De nieuwe tarieven zullen berekend zijn op de rentebasis van 3 JAN CUPIDO BEGRAVEN. Treffende plechigheid op Terschelling. Zaterdagmiddag om twee uur is te Hoorn op Terschelling het stoffelijk overschot van den heer Jan Cupido, oud-schipper van de motorreddingboot „Brandaris" begraven. Onder de vele belangstellenden, die den oud-schipper naar zijn laatste rustplaats vergezelden, bevonden zich de voorzitter van de Noord- en Zuidhollandsche redding maatschappij, de heer P. E. Tegelberg, de penningmeester dier maatschappij, de heer H. de Booy, de leden van de plaatselijke commissie der Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij en de huidige beman ning van de „Brandaris". Aan de groeve sprak de heer Tegelberg een afscheidswoord, waarin hij zeide, dat in Cupido een der beste schippers van de maatschappij was heengegaan. In de tien jaren, dat hij schipper was. redde hij meer dan 200 menschen het leven. Hy was een man, aan wien ors volk met trots mag denken. Voor de maatschappij was hii een -'"ere kracht, welke zij noode zal missen. FELLE VUURGLOED TE BREDA. Weverij totaal verwoest. Zondagochtend heeft een felle brand de weverij van de N.V. Textielfabriek v.h. J. Verest, gelegen aan de Markkade te Breda, geheel verwoest. De brand brak omstreeks elf uur in den ochtend door tot nu toe onbekende oorzaak uit. Toen de brandweer, die spoedig nadat zij gewaarschuwd was, ter plaatse ver scheen, het blusschingswerk aanving, stond reeds vast, dat van het farieksgebouw zelf niets te redden zou zijn. Aangewakkerd door den feilen wind grepen de vlammen snel om zich heen. In het gebouw, dat het eigendom was van de N.V. „Albouw", waren ongeveer veertig weeftoestellen opgesteld. De brandweer tastte met zestien stralen het vuur aan, waarbij zij het grootste ge deelte van haar kracht moest geven om de belendende perceelen. eveneens toebehoo- rende aan de N.V. „Albouw" en de op de aangrenzende terreinen liggen voorraden hout, te behouden. Tevens dreigde het vuur over te slaan naar de opslagplaats van kunstmeststoffen van de firma Sol. De brandweer slaagde er evenwel in het vuur tot de weverij te beperken. De aan grenzende gebouwen kregen weliswaar brand- en vooral veel waterschade, doch konden worden behouden. Na ruim een uur werken, onder leiding van den opper-brandmeester Korteweg, was de brandweer het vuur meester en be stond geen vrees meer voor verdere uit breiding. Van de weverij zelf is niets blijven staan. Het geheele gebouw is verwoest, zoodat het bedrijf voorloopig niet kan worden hervat. De schade is zeer aanzienlijk. ERNSTIGE AUTOBOTSING TE IJMUIDEN. Op het kruispunt TrompstraatFrans Naereboutstraat te IJmuiden—Oost zijn gis termiddag een personenauto en een autobus met elkaar in botsing gekomen. Van de Rede van kardinaal Faulhaber. De aartsbisschop te München, kardinaal personenauto werd het voorstuk geheel in- Faulhaber> hefft een,in krachtige bewoor- gedrukt, terwijl de autobus aan den linker kant werd opengescheurd. In de personenauto zaten twee heeren uit Haarlem en twee kinderen uit IJmui denOost. Een der heeren kreeg een her senschudding. Hij is in het St. Anthonius- ziekenhuis te IJmuiden ter verpleging op genomen. Het ongeluk is te wijten aan het feit, dat de bestuurder van de personenauto ver zuimde den autobus den voorrang te ver- leenen. Oude molen te Millingen afgebrand. - Tijdens een kort, doch hevig onweer is Zondagnacht de bliksem ingeslagen in de bekende oude molen te Kekerdom in Gel derland. Er ontstond brand en de molen, die een sieraad van de streek was, werd geheel vernield. De familie Huls, die de molen bewoon de, kon zich tijdig in veiligheid stellen. Teraardebestelling Anton H. Tierie. - Onder zeer groote belangstelling is Zater dagmiddag op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam het stoffelijk overschot van Anton H. Tierie, oud-hoofdleeraar aan het Amsterdamsche conservatorium ter aarde besteld. Dr. de Groot nog op paleis Soestdijk. - Dr. J. de Groot, de behandelende genees heer van H. K. H. prinses Juliana heeft in het badhotel te Baarn, waar zijn familie vertoeft, zijn verjaardag gevierd. Dr. de Groot, die zijn verblijf ten paleize Soest- dijk niet heeft onderbroken, zal daar voor loopig nog blijven vertoeven. Onervaren schippers. - Twee werk- looze landarbeiders uit Ellewoutsdijk, vader en zoon, begaven zich Zaterdagmid dag omstreeks vijf uur in een open roei boot cp de Westerschelde, doch al spoedig konden zij wegens het zware stormweer en het onstuimigs water niet meer terug en geraakten zij in een zeer hachelijke positie. In de haven van Ellewoutsdijk waar men de bsids mannen kon> waar nemen, vreesde men het ergste, weshalve men de hulp van een sleepboot uit Terneu- zen inriep. Deze slaagde er in de waaghal zen vóór donker aan boord te nemen en hen kletsnat en totaal verkleumd naar El lewoutsdijk te brengen. Jongen door hakselmachine gedood. - Zaterdag is het veertienjarig zoontje van de weduwe van Eerden uit Barlo, gemeen te Aalten, door de drijfas van een haksel machine gegrepen. Het knaapje werd zoo danig met het hoofd tegen den grond ge smakt, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Historische kamer in badhotel te Baarn. In het badhotel zal de telexkamer, deel met Thomas Morus die in 1935 zalig verklaard is en die wellicht de grootste dingen gestelde preek gehouden voor een j buitengewoon groot gehoor. De rede werd heden uitgesproken ter gelegenheid van den zestienden verjaardag van het pausschap van Pius XI. Tienduizend personen ver drongen zich in de grootste kerk van Mün chen, de St. Michael en nog tienduizend anderen luisterden naar de preek in twee andere kerken, waar luidsprekers de woor den van kardinaal Faulhaber overbrachten. Tenslotte stonden nog vele geloovigen op straat naar de preek te luisteren. Kardinaal Faulhaber sprak over de aan vallen, die in redevoeringen en dagbladen op den paus worden gedaan. Deze laster, zoo zeide hy, schreit ten hemel. Hoe zijn zulke verklaringen mogelijk? Alleen haat jegens de katholieken kan dergelijke geruchten verspreiden. Met klem sprak de kardinaal den laster tegen, dat de paus een bondgenootschap zou hebben gesloten met de bolsjewisten, dat hij een vijand zou zijn van het Duitsche volk, en dat hij gedeeltelijk de schuld draagt van den wereldoorlog. In zijn rede heeft kardinaal Faulhaber o.m. nog verklaard: Men heeft gezegd, dat de kerk in Duitsch land niet vervolgd wordt, omdat de kerken niet verbrand en de priesters niet opge hangen zijn. Maar wanneer men weet, dat 82 religieuze scholen gesloten zijn en dat 15000 katholieke leerlingen zijn overgeplaatst naar andere onderwijsinstellingen, heeft men het recht te spreken van een kerkvervolging. Ook de Berlijnsche bisschop protesteert. De Berlijnsche bisschop, von Preysing, heeft in de rijkshoofdstad een preek uitge sproken in de katholieke kathedraal. Hij verklaarde, dat het Duitsche volk den paus heeft aangevallen, op grond van de over weging, dat hij aan de politiek deelneemt. Niets is minder waar. De paus heeft slechts één zorg, n.1. de kerk. Het is niet de eerste maal, dat men over een eenheidskerk spreekt. De katholieke kerk wenscht die vurig en zij betreurt niets zoozeer als de afscheiding, die in de zes tiende eeuw ontstaan is. De tegenwoordig verspreide denkbeelden echter gaan het kader van een nationale kerk te buiten: zij hebben ten doel de schepping van een natio- nalen god. Zij, die deze denkbeelden ver kondigen, miskennen het wezen zelf der goddelijkheid, wanneer zij er het monopolie van één enkel volk van willen maken. Eén kerk, één God, voor alle volkeren, maar dan de ware kerk, het ware geloof, de ware God. Men heeft den Heiligen Vader verweten politieke zaken te willen doen Niets ligt verder buiten zijn gedachten. Hij kent slechts de kerk van St. Petrus. Sommigen hebben geloofd, dat een overeenstemming tusschen de kerk en het vaderland niet tot stand gebracht kan worden. Engeland levert het bewijs van het tegen- JOURNALISTENKRING PROTESTEERT. Inzake ontijdige publicatie van foto's Prinses Beatrix. In de Zaterdag gehouden vergadering van het bestuur van den Nederland- schen Journalistenkring is het feit ter sprake gekomen, dat eenige Nederland- sche dagbladen in navolging van een Engelsch blad de eerste foto's van prin ses Beatrix hebben geplaatst voor deze door prins Bernhard waren vrijgegeven. Het bestuur, betreurende dat aan een ver zoek van den prins, die deze foto's welwil lend ter beschikking van de pers had ge steld, door bedoelde bladen niet op loyale wijze is voldaan, en overwegend, dat slechts commercieele factoren hierbij den doorslag kunnen hebben gegeven, heeft met waar deering kennis ger.omen van het voornemen van de directeurenvereeniging „De Neder- landscl.e Dagbladpers om deze aangelegen heid tot een punt van ernstige bespreking te nemen. ONGELUK IN DEN STAATSMIJN MAURITS. Zaterdagavond is in den staatsmijn Mau- rits te Geleen een wagon van een personen- treintje ontspoord. Van de vier arbeiders, die zich hierin bevonden, werden twee ernstig gewond, namelijk T. uit Broek- Sittard en L. uit Bunde. L. is met een sche delbreuk in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Een derde arbeider liep eveneens verwondingen op, maar van minder ernstigen aard. waarin de officieren, vertegenwoordigers van den minister van defensie, en de re dactie van het A.N.P. zooveel weken hebben gewerkt, als historische kamer worden ingericht, ter herinnering aan de dagen voorafgaande aan de blijde ge beurtenis. Geheime zender „Do Nachtegaal". - Naar gemeld is in een boerderij te Die- con penheim, de in den Achterhoek van Gel- 1 gaf' derland, zoo populair geworden geheime zender „De Nachtegaal" in beslag geno men. Doch Zondagmorgen was deze weer op het appel en liet zooals voorheen zijn geluid weer hooren. De omroeper maakte bekend, dat in beslag waren genomen voor ruim zeshonderd gulden aan instrumen ten, doch hij was van plan om voort te blijven gaan. Bovendien deelde hij mede, dat hij een versterkte zender aan het bouwen was. Het adres van „De Nachte gaal" was evenals de andere in Hengelo O. Koningin maakt een fietstochtje. - Alhoewel verwacht werd, dat op dezen Zondagmiddag veel belangstelling voor het paleis te Soestdijk zou bestaan, nu dit de eerste Zondag is, dat Soestdijk per auto is te bereiken, bleek deze niet grooter dan op een gewonen winter-Zondag. De ver keerspolitie had daardoor een gemakkelij ke taak. In den morgen maakte H. M. de koningin een fietstochtje in het park. Prins Bernhard maakte een wandeling. Om twee uur vertrok H. M. in g zeischap van een hofdame. Na een rit van een uur keerde H. M. weer naar het paleis terug. De „Nieuw Amsterdam" naar Wilton- Fejjenoord versleept. - Gistermiddag om een uur is Nederlands grootste mailboot, de „Nieuw Amsterdam" van de Holland- Amerika Lijn, zij het ook niet op eigen kracht, haar eersten tocht begonnen. Negen sleepbooten van Wilton en de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij hebben het schip overgebracht van de werven der R. D. M. naar Wil'.on-Feyen- oord, waar het in Europa's grootste dok is neergezet. Om drie uur was de nieuw Amsterdam in hetzelfde dok. waar eertijds ook de „Paris" werd ondergebracht. Nog in den laten middag is men begon nen met het schoonmaken. De 1200 arbeiders, die op de Nieuw Am sterdam hebben gewerkt, hebben vandaag bij Wilton-Feijenoord de werkzaamheden aan het schip hervat. Gevaarlijke kolendamp. - In de Nederl. hervormde kerk te Baarn ondervonden gisterochtend, tijdens den kerkdienst, de bezoekers last van kolendamp, vermoedelijk doordat de schoorsteen niet wilde trekken. Acht personen, die zich niet wel gevoelden, moesten het gebouw verlaten. De 20-jarige G. werd bewusteloos. Na naar buiten te zijn gedragen, waar hij nog eenigen tyd be wusteloos bleef liggen, is hij, nadat het bewustzijn was teruggekeerd, per auto naar zijn woning gebracht. G. heeft geen verdere nadeelige gevolgen van de kolendampvergif tiging ondervonden. Engelschman geweest is. Talrijk zijn de genen, die één kerk willen. Wij willen die ook, maar het is niet juist, dat de kerk de ontwikkeling van het volk belemmert. De geheele geschiedenis bewijst dit." Na den kerkdienst keerde de bisschop, ge volgd door geloovigen, naar het bisschoppe lijk paleis terug. Hij verscheen op het bal- vanwaar hij aan de menigte zijn zegen De Japansche aanval veroordeeld. Op de Internationale Vredesconferentie heeft Wellington Koo een toespraak ge houden, waarin hij zeide, dat China ten zeerste aangemoedigd is door deze inter nationale bijeenkomst. De conferentie heeft met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de Japansche aanval, „die den wereldvrede in gevaar brengt", veroordeeld wordt. Voorts wordt op de organisatie een beroep gedaan om alles, wat in haar vermogen is in het werk te stellen om China hulp te verleenen en Japan hulp te onthouden, ter wijl aan de verschillende regeeringen ge vraagd wordt geen oorlogsmateriaal te leveren of financieele faciliteiten of credie- ten aan Japan te leveren. Op het Japansche volk werd een beroep gedaan te toonen, dat het den aanval niet steunt. Kosten 10 millioen pond sterling. Een jong Fransch ingenieur, Andre Bas- devant, heeft volgens de Petit Parisien plan nen ontworpen voor een autoweg onder het Kanaal, welke in twee jaar gebouwd zou kunnen worden. Deze autoweg zou gelijk worden aan de route, die uitgedacht was voor een spoorlijn, Een daling van 1 op 20 ten Oosten van Folkestone zou de automo bilisten 360 voet diep in den kalksteen van de bedding van het Kanaal voeren. Tot aan het midden van het Kanaal zou de weg langzaam stijgen tot een diepte van 294 voet, om dan weer iets dieper te gaan naar de kust van Sangatte, ten Westen van Calais, waar hij langzaam, met een glooiing van 1 op 50, naar de oppervlakte zou terug- keeren. De muren van den tunnel zullen circa 68 centimeter dik moeten zijn. In ieder geval biedt de kalksteen zelf genoeg weerstand tegen den druk van buiten. De bouw zal volgens Basdevant weinig moeilijkheden opleveren. De kalksteen is veel gemakkelij ker te bewerken dan het graniet van den Simplontunnel. Wel zal de ventilatie nog eenige moeilijkheden met zich meebrengen. De kosttn worden geraamd op tien mil lioen pond sterling. Het denkbeeld is ge opperd dit bedrag aan beide zijden van het Kanaal bijeen te brengen, en de onder houdskosten goed te maken met de passage gelden. Een beschuldiging van het O. M De speciale rechtbank, die de zaak tegen ds. Niemöller behandelt is, naar Reuter meent te weten, in onderhandeling met de drie advocaten, aan wie aanvankelijk de verdediging was toevertrouwd, teneinde hen ertoe te bewegen, de verdediging we der ter hand te nemen. Hef blijkt thans dat hun besluit, zich terug te trekken, een gevolg was van de door den openbaren aanklager geuite be schuldiging. dat zij in verbinding stonden met andere landen, die Duitschland vijan dig gezind zijn. De openbare aanklager zou, zoo zegt men, gewezen hebben op de gebeden, die in de Londensche Westminster Abbey voor Niemöller gezegd zijn. Hier voor zouden de drie verdedigers, naar Reuter meent te weten, de verontschuldi' gingen van den openbaren aanklager heb ben geëischt, alvorens tot hervatting van hun taak te besluiten. Gebeden voor Niemöller. Gister hebben in grooten getale opgekomen geloovigen in de kerk van ds. Niemöller te Dahlem wederom gebeden te zijnen gunste uitgesproken. Besluiten van den ministerraad. De ministerraad, die Zaterdagavond onder voorzitterschap van den koning bijeen is ge komen, heeft verscheidene besluiten geno men. Er zal een commissie ingesteld wor den, die het voorontwerp van een nieuwe grondwet zal opstellen. Aan alle personen in overheidsdienst zal het deelnemen aan politieke actie verboden worden. De patriarch is belast met het nemen van de noodige maatregelen om de geloovigen te ontheffen van' andere den wettige eeden, en alle priesters te straffen, die eeden van een politiek karakter afnemen. De autono mie der hoogescholen is tijdelijk opgeheven. De pers zal gereglementeerd worden door het verbieden van onnoodige of schadelijke publicaties en door controle op de fondsen, waarover de bladen beschikken. Een oproep der nieuwe regeering. In een oproep tot het land dringt de nieu we regeering er op aan, dat de hartstochten onder het volk bedwongen worden en dat een einde wordt gemaakt aan de binnen- landsche twisten, opdat vrede en eenheid regeeren, onder de Roemenen, die allen slechts vertrouwen hebben in koning en vaderland. De regeering geeft verder een samenvatting van haar programma, dat de volgende punten bevat: 1. Wijziging van de grondwet in overeen stemming met den wensch van het volk naar hernieuwing en verhooging van het ethische peil in het openbare leven. 2. Versterking van de nationale gedachte op ieder gebied van het openbare leven, waarbij rekening wordt gehouden met be ginselen van redelijkheid. 3. Herstel van de onrechtvaardigheden, in de geschiedenis begaan jegens het Roemeen- sche element, dat in de grensgebieden over- heerscht zonder daden van onrechtvaardig' heid tegenover de oude minderheden. 4. Een nieuw en nauwkeurig onderzoek van de burgerrechten, die na den oorlog verleend zijn. Intrekking van de burger rechten, die frauduleus verkregen zijn. 5. Organisatie van het vertrek uit Roe menië van elementen, die zich kort geleden in het land gevestigd hebben, het volks karakter schaden en het verzwakken. 6. Internationale overeenkomsten voor het zoeken naar een nieuw vaderland voor de joden met de staten, die een teveel aan joodsche bevolking hebben. 7. Het losmaken van het algemeen belang van ieder politiek karakter, het onderdruk ken van misbruiken bij de administratie, die geheel op de moraal gebaseerd zal zijn. 8. Verhooging van het levenspeil van boe ren en arbeiders. 9. Handhaving van het begrootingseven- wicht, verdediging van de munt en volledige eerbiediging der eigendomsrechten. 10. Een groot programma van productieve beleggingen. 11. Onderdrukking van twist en verdeeld heid. 12. Volledige handhaving van de orde met waarborging van de rechten, door de wet aan alle burgers toegekend. 13. Versterking van het leger. Opmerkelijke Japansche persstem. In een Japansch persbericht wordt mel ding gemaakt van de voorbereidingen te Singapore voor de openingsplechtigheid van de vloctbasis, waarbij meer dan 12.00 gas ten tegenwoordig zullen zijn. Niettegen staande de Britsche verklaringen ten aan zien van het bezoek van drie Amerikaan- sche kruisers, aldus vervolgt dit bericht, wijst alles er op, dat dit bezoek niet anders is dan een demonstratie tegen Japan in het teeken van de Britsch-Amerika ansche vriendschap. De Amerikaansche oorlogs schepen Milwaukee, Menphis en Trenton zullen aan de plechtigheden deelnemen. Hoewel er 4000 inwoners van Britsch-Indië, de Strait Settlements en Chineezen zijn uit- genoodigd, mogen geen Japanneezen tegen woordig zyn, met uitzondering van den consul-generaal, die uit beleefdheid is uit- genoodigd. Ook de Japansche journalisten zijn niet genoodigd. In buitenlandsche krin gen, aldus het Japansche bericht, laakt men het, dat de Britsche autoriteiten zoo onver draagzaam zijn, dat zij de Japansche pers vertegenwoordigers niet gevraagd hebben. Niemand kan ontkennen, zoo vervolgt het bericht, dat Engeland, nadat het voor den wereldoorlog met succes een actie tot isola tie van Duitschland op touw had gezet, thans Japan van de wereld tracht te isolee- ren door het tot stand brengen van een Britsch-Amerikaansch-Nederlandsch front in den Stillen Oceaan. Hoewel Frankrijk met het oog op den internationalen toestand geweigerd heeft tot dat front toe te treden, zal Engeland niet verslappen in zyn voor nemen, collectieven druk tegen Japan uit te oefenen. Bestrijding rheumatiek en kinder verlamming. Op 16 Juni e.k. zal koning Gustaaf IV van Zweden zijn tachtigsten verjaardag vieren en ter gelegenheid van dit feit is een nationale inschrijving geopend, welker op brengst, ingevolge 's konings eigen wensch, ten bate zal komen van het onderzoek voor en den strijd tegen de kinderverlamming en rheumatische aandoeningen. Op de intee- kenlyst komt o.m. voor de handteekening van den Zweedschen minister-president Hansson. Overal zijn inteekenïijsten ge plaatst, o.a. aan de Zweedsche gezantschap pen en consulaten in het buitenland, waar door ook de elders gevestigde Zweden de gelegenheid krijgen hun liefde voor hun vorst te betoonen. Tien jaar geleden is, ter gelegenheid van den zeventigsten verjaardag van den vorst, een gelijkluidende oproep geplaatst, en deze bracht in totaal iets meer dan vijf millioen Zweedsche kronen op. Toen was de op brengst van het fonds beschikbaar gesteld voor het kankeronderzoek. Groote bedragen zijn toen uitgegeven voor den aankoop van radium. Het wetenschappelijk onderzoek naar kinderverlamming en rheumatische aan doeningen wordt over de geheele wereld erkend als een noodzaak van den modernen tijd. In medische kringen schat men het aantal personen, dat in zijn werk min of meer gehandicapt wordt door gewrichts- rheumatiek ,op ongeveer 50.000. De koning heeft thans den wensch te kennen gegeven, dat het fonds gebruikt zal worden voor het onderzoek naar de oorzaken van het ont dekken van afdoende geneeswijzen voor deze ziekten. De Japansche pers over den toestand in Duitschland. Hoewel de Japansche pers geen commen taar op de gebeurtenissen in Duitschland heeft geleverd, heeft zij nadrukkelijk mel ding gemaakt van de geruchten, als zou rijkskanselier Hitier vermoord zijn, de Rijks weer in opstand zijn gekomen en generaals terechtgesteld zijn. In buitenlandsche kringen verwondert men zich over de houding der Japansche bladen, omdat men tot dusverre had ge dacht, dat op grond van het Japansch-Duit- sche verdrag persberichten, die de vriend schap zouden kunnen schaden, onderdrukt worden. In Duitsche kringen maakt men bittere opmerkingen over de verandering van toon in de Japansche pers sedert het mislukken van Trautmanns bemiddelings pogingen en de publicaties van de Asahi over Duitsche wapenleveranties aan China. Huizen aan de Theems ontruimd. Zaterdag en gister woedde boven Enge land een ijskoude Noorderstorm, die groote schade veroorzaakt heeft. Zondagmiddag viel voor het eerst in dezen winter sneeuw in de Londensche binnenstad. Tengevolge van den storm stond het water in de Theems hoog. Hier en daar trad zij buiten haar oevers. In Chelsea, de bekende kunste- naarswijk, bereikte het hooge water de aan den oever staande huizen. Als voorzichtig heidsmaatregel heeft de politie de laag ge legen woningen langs den Londenschen oever doen ontruimen. Ook het plaatsje Horsey in Norfolk moest door de bevolking ontruimd worden. De Britsche torpedojager „Walrus", die op sleeptouw naar Scarborough zou worden ge bracht, heeft zich losgerukt en is op een rots geloopen. De strijd aan de rivier Hwai. De gevechten, welke tien dagen lang hebben gewoed aan de rivier Hwai heb ben Zaterdag hun einde gevonden. De Ja panneezen slaagden er in onder bescher ming van zwaar geschut de rivier over te steken. Op den noordelijken oever is het daarbij tot een bloedig gevecht van man tegen man gekomen. De Chineezen moesten hun front 30 K.M. noordwaarts verplaatsen tot Koets- jeng. Bij de gevechten zijn zes Chineesche regiments-commandanten gevallen. Het Chineesche regiment, dat den terugtocht zou dekken en dat behoorde tot het vroe gere leger van N. O.-Mandsjoerije, werd door de Japanneezen vernietigd. Ook de Japansche verliezen moeten zeer groot zijn. Volgens de Chineezen zouden de Japan neezen meer dan 2000 gesneuvelden, heb ben. De vier groote slagen, welke in de laat ste tien dagen zyn geleverd om den over gang over den Hwai, zijn naar de meening van Chineesche deskundigen de hevigste welke tot nu toe in den Chineesch-Japam^ schen. oorlog hebben plaats gevonden. De str|jd in Zuid-Hopei. De Japansche strijdkrachten aan het front in Zuid-Hopei hebben Kaitsjoe, het vroegere Poejang, bezet. Daarmede is het hoofdkwartier van de in dezen sector ope- reerende Chineesche strijdkrachten in han den der Japanneezen gevallen. De Japan neezen zyn thans nog slechts 25 K.M. van de Hwang-Ho verwijderd. De spoorbrug over de Hwang-Ho is door de Japansche luchtbombardementen) vernield. De tegen stand der Chineezen is, volgens Japansche berichten, van geen beteekenis meer. 20.000 Chineezen ingesloten. De Japansche troepen, welke zich zuid waarts langs de spoorlijn Peiping-Hankau bewegen, zouden er in geslaagd zijn ruim 20.000 man der Chineesche voorhoede in een val te laten loopen, door om hen heen te trekken en hun een terugtocht onmoge lijk te maken. Dit geschiedde te Dmutsjen, op 20 mijl ten zuiden van Tsjangteh. 1 - vens wordt beweerd, dat de Japanneeze..

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7