DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMSTREKEN. De algemeen© toestand. SÜ5X -è.er DRIE ONDERHANDELINGS-POGINGEN VAN JAPAN MISLUKT. Nieuws in 't kort. Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. No. 38 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Dinsdag 15 Februari 1938 140e Jaargang Herald" heeft Duitech- CHINA KON OP DE VOORWAARDEN NIET INGAAN. DE BEDREIGING VAN DEN LOENGHAI-SPOORWEG. Het proces Niemöller. Verzekering tegen zakken voor examens. De overwinning van het socialisme in één enkel land. Een uiteenzetting van Stalin. Het wintert in Europa. Zware sneeuwval. ALKMAARSCHE COURANT, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 15 Februari. De indruk, dat Oostenrijk sinds de ge ruchtmakende besprekingen te Berchtes- gaden (die ongeveer 11 uur geduurd heb ben!) geplaatst is voor een beslissend alternatief, wordt steeds meer bevestigd. Uit een reeks met elkaar in overeenstem ming zijnde inlichtingen uit betrouwbare bron volgt, dat Oostenrijk de keuze heeft tusschen twee oplossingen. De eerste be treft uitvoering van den paragraaf in het gentlemens agreement, waarin de bonds kanselier zich verbond vertegenwoordi gers van de z.g. nationale oppositie tot samenwerking en politieke verantwoorde lijkheid op te roepen, waaronder men aan Duitschen kant een deelneming aan de regeering verstaat. In dit geval zou Hitier straks in den Rijksdag opnieuw de onaf hankelijkheid van Oostenrijk en het be ginsel der niet-inmenging uitspreken in een nog duidelijker vorm dan te voren, waarbij zelfs het Oostenrijksche Vader- landsche front erkend zou worden en de Oostenrijksche nationaal socialisten zouden worden uitgenoodigd zich rustig te hou den. De tweede oplossing zou de chaos in de Oostenrijksch-Duitsche betrekkingen beteekenen. Bevestigd wordt o.m., dat de kern van het geheele probleem de benoe ming van Seiss Inquart aan het hoofd van het departement der veiligheidspolitie is. Politieke kringen noemen Seiss Inquart een „nationaal socialistisch katholiek". Gisteravond was men in. Weenen van meening, dat deze combinatie de overhand zou krijgen. Seiss Inquart zou benoemd worden tot minister veiligheidspolitie en Skubl, thans ondersecretaris der veilig heidspolitie zou in zijn functie gehand haafd blijven en onder Seiss Inquart komen te staan. Ten aanzien van de Italiaansche houding in deze aangelegenheid is niets naders be kend geworden. Men veronderstelt echter niet, dat Italië een anderen raad heeft kunnen geven dan een impasse te vermij den, welke internationale gevaren en complicaties met zich mede zou kunnen brengen. De monarchistische kringen zijn zeer terneergeslagen, maar blijven over tuigd, dat Schuschnigg geen concessies heeft gedaan in. de kwestie der restauratie. Von Papen, zal deze week definitief zijn post verlaten. Uit bovenstaande blijkt, dat vooral de eventueele benoeming van Seiss Inquart tot minister van binnenlandsche zaken in Oostenrijk een belangrijke rol speelt. Ook in het buitenland wordt deze kwestie sterk op den voorgrond geplaatst. Men wijst er op, dat Hitier de benoeming" van Seiss Inquart ronduit geëischt heeft en dat hij zelfs gedreigd heeft met moeilijkheden in Oostenrijk, als het niet tot een d ?rgelijke benoeming zou komen. Volgens de Fransche „Oeuvre" heeft men in de Europeesche hoofdsteden het gevoel, dat de beslissing van Schuschnigg aangaande deelneming van Seiss Inquart aan de regeering een nieuwe bladzijde in de geschiedenis van Oostenrijk en geheel Europa zal beteekenen. De onderwerping van Rome aan Berlijn in de spilpolitiek en de hechtheid van die spil moeten zelfs den ongeloovigen langzamerhand als feiten V° Vol genade „Peuple" heeft Schuschnigg niets te verwachten van het fascistische Italië afgezien van het feit, dat de spil Rome-Berlijn een soort neutraliteit van SKwïïtand onderstelt. Kan hij, aldus vraagt het blad, nog rekenen op ^.weste lijke democratieën naar welke hij zich reeds schijnt te willen orienteeren. Het lot van Oostenrijk en dat van Mid den-Europa hangt ten slotte van den steun der westelijke landen af. zoo althans meent dit Fransche blad te moeten besluiten. [1 v^lffens d~n Weenschen correspondent vJdSes rou de .„.rede zelfs v.rug sematigd nationaal-socialist als T-nmiart in de Oostenrijksche regeering het te verdedigen. Talrijke °osf zen een nieuwe crisis, zelfs a compromis tot stand zou konf"' Schuschnigg aan de regeering zou blijven m Sennjk zelf het toezicht op de poli- Verontrust door den ernst van de be dreiging van den Loenghai-spoorweg door de Japanners, zijn de Chineesche militaire leiders te Hankau in conferen tie bijeengekomen, en naar verluidt hebben zij besloten, alles in het werk te stellen om, althans tijdelijk, stand te houden in, ten eerste, Sinsiang, gelegen aan den spoorweg Peiping-Hankau, on geveer 100 K.M. ten Noorden van den Loenghai-spoorweg, ten tweede, Tsjeng- tsjau, het punt van samenkomst der twee spoorlijnen en het doel van den Japanschen opmarsch, en, ten derde, Kaifeng, aan den Loenghai-spoorweg, 80 K.M. ten Oosten van Tsjengtsjau. Men voorspelt echter een spoedigen val van Sinsiang. Een verschijnsel, dat zich reeds in meni- gen oorlog in de geschiedenis heeft voorge daan en dat dus ook volstrekt niet dadelijk ongeloofwaardig moet worden geacht, wordt thans gemeld uit Peking. Het schijnt n.1., dat de Japansche troepen bij hun opmarsch naar de Gele rivier uit Tsjangte, welke op marsch geschiedt langs den PekingHan- kau-spoorweg, thans als hulptroepen Chi-1 neesche soldaten gebruiken, die zich aan hen hadden overgegeven, en die dus thans de Chineesche nationale regeering bestrijden. Zoo zouden 1500 man Chineesche troepen onder generaal Sjang Sjin-tai, die zich te Tsjangte hadden overgegeven, thans bij Sjoeijetsjen samen met de Japansche troe pen vechten tegen de trouw gebleven Chi neesche troepen. Chineesche berichten. In Zuid-Anhwei hebben de Chineesche troepen, volgens hun zeggen, Wantsji her overd. Wantsji is een strategische positie aan den grooten weg, welke Woehoe en Soetsjeng verbindt. Wanneer de Chineezer. deze stad kunnen behouden, zullen zij de Japansche verbindingen tusschen Woehoe en Soetsjeng kunnen verbreken. In het Noorden van Tsjekiang rukken de Chineesche troepen langs drie wegen op naar de Japansche stellingen. In centraal Sjansi hebben een duizendtal Japansche soldaten de buitenwijken van Pingjau bereikt. Pingjau is een belangrijke marktplaats. De Japansche oorlogschepen hebben de wateren van Kwantoeng verlaten en van daag zal vermoedelijk de barrikade in de rivier bij Kanton worden weggenomen. De Japansche luchtmacht heeft Kwantoeng we derom bestookt, terwijl het eiland Hainan, de meeste Zuidwaards gelegen Chineesche bezitting, nog dikwijls door Japansche oor logsschepen wordt bezocht. Dreigende hongersnood te Nanking. Te Nanking wordt een kwart millioen Chineesche vluchtelingen met den hongers nood bedreigd, aangezien de Japansche auto riteiten nog steeds geen levensmiddelen in de stad binnenlaten. Bovendien zullen vol gens de laatste berichten de levensmidde len welke ter beschikking staan van de in ternationale commissie voor de vluchtelin- genwijk te Nanking, binnen vier dagen zijn uitgeput. Behalve dat de internationale com missie zich voor de schier bovenmensche- lijke taak geplaatst ziet, de vluchtelingen te voeden, heeft zij ook het dreigende gevaar van epidemieën te bezweren. Drie Japansche vredesaanbiedingen. In welingelichte Chineesche kringen verklaart men, dat Tokio drie pogingen heeft ondernomen om met China te onderhandelen. De eerste keer was vlak voor de conferentie van Brussel. China wees besprekingen van de hand, aange zien het wilde afwachten, wat de ne land den bondskanselier een strik gespan nen. „Indien, aldus het blad, de Duitsche uitnoodiging tot het benoemen aan bin nenlandsche zaken van een door Berlijn gekozen persoon wordt afgewezen, zal Hitier den Rijksdag kunnen zeggen, dat hij Oostenrijk zijn vriendschap heeft aange boden, maar dat dit land die vriendschap heeft afgewezen. Hij zal die weigering dan kunnen gebruiken om de uitspattingen der nationaal-socialistische extremisten te ver ontschuldigen, ja, te rechtvaardigen. Als de nazi's den weg vrij zagen voor hun pro paganda, zou Oostenrijk in. enkele jaren een tweede Dantzig worden," genmogendhedenconferentie zou gaan doen. Daar de conferentie niets opleverde, kreeg de Duitsche ambassadeur in Chi na, dr. Trautmann, opdracht naar Han kau te gaan en de Japansche vredes voorstellen voor te leggen aan maar schalk Tsjang Kai Sjek. Hij was daarbij vergezeld van Hsoe Mo, den Chinee- schen onderminister van buitenlandsche zaken. De toen gestelde voorwaarden waren fei telijk gelijk aan die, welke den eersten keer waren aangeboden. De grondslag was, dat China zou toetreden tot het anti-Komintern - verdrag en op economisch gebied met Japan zou samenwerken. De Chineesche regeering was van mee ning, dat de geboden voorwaarden ten min ste een basis voor beraadslaging zouden kunnen vormen. Verklaard wordt, dat het toen Japan was, dat zich terugtrok. Tokio was blijkbaar na de verovering van Nanking van meening, dat het strenger voorwaarden kon stellen. Dit blijkt uit het derde en laatste vredes aanbod van December. De erkenning van Mandsjoekwo en zijn opneming in een eco nomisch blok met China en Japan werden toen aan de orde gesteld, terwijl ook voor jden eersten keer gesproken werd over scha deloosstelling. Opnieuw werd dr. Trautmann als bemid delaar aangezocht. Hij had verscheiden be sprekingen met Tsjang Kai Sjek en drong er bij dezen op aan vóór 31 December te antwoorden, hoewel hij daaraan, volgens Chineesche kringen „veelbeteekenend" aan toevoegde, „dat een klein uitstel er niet zoo erg op aan zou komen". Er wordt onthuld, dat de Chineesche re geering begin Januari verdere uitlegging vroeg op zekere punten, waarbij zij er op wees, dat de Japansche voorwaarden „te vaag waren en aanleiding zouden kunnen zijn tot een te ruime uitlegging". Japan antwoordde op 16 Januari met de mededeeling, dat het niets verder te doen wenschte te hebben met de Chineesche na tionale regeering. Men zegt, dat het tweede vredesaanbod einde November door de Chineesche verte genwoordigers in het buitenland ter kennis van de mogendheden werd gebracht. Reeds 5000 brieven ontving de predikant. Het bericht, dat het proces tegen dr. Nie möller met gesloten deuren wordt behan deld, heeft overal in Duitschland zooveel medegevoelen gewekt, dat de brieven bij den predikant binnenstroomen. Sedert den aanvang van het proces hebben hem niet minder dan 5.000 brieven en berichten bereikt. De staatsautoriteiten hopen nog steeds, dat de moeilijkheden tusschen de rechtbank en de verdedigers van Niemöller overbrugd zullen worden, in welk geval de behandeling van het proces 19 Februari zal worden voortgezet. Naar men meent te weten, zal ds. Nie möller slechts zijn eigen raadsman erkennen en wil hij niets te doen hebben met een hem van staatswege toegevoegden ver dediger. Op de universiteit te Providence (Rhode Island) kunnen de studenten zich tegen woordig verzekeren tegen het zakken voor examens. De „maatschappij" is opgericht door eenige ondernemende „seniores" en tegen betaling van 50 dollarcents voor eerstejaars en 35 cents voor oudere studen ten wordt een volledig studieprogramma verzekerd voor een Semester. Indien de student niet mocht slagen, betaalt de ver zekeringsmaatschappij hem alle extra col legegelden uit, t.w. twee dollar voor de eerste poging en vijf dollar voor de volgen de twee pogingen. In navolging van gewone verzekerings maatschappijen, die brochures uitgeven over ziekten enz., zal deze studentenorga nisatie een werkje uitgeven met „tips" over de houding van studenten bij tentamens en examens. Stalin In de Prawda wordt een schrijven ge publiceerd van een propagandist en jong-communist uit het district Mantoe- rowo in het gebied Koersk, Iwamof ge naamd, die Stalin verzocht hem ophel deringen te geven over het probleem van de overwinning van het socialisme in één enkel land. Het antwoord van Stalin wordt daaronder afgedrukt. Stalin zegt daarin o.m.: Wij moeten met eigen krachten onze bourgeoisie overwinnen en de socialistische maatschappij opbouwen. Trotzki, Sinofjef, Kamenef en andere hee- ren, die later spionnen en agenten van het fascisme werden, ontkenden de mogelijkheid van den opbouw van het socialis me in ons land zonder vooraf gaande overwin ning der socialis tische ideëen in andere landen, in de kapitalisti sche landen. Deze heeren wilden feitelijk ons land achteruit zetten op den weg der burgerlijke ont wikkeling, waar bij zij hun renegatendom door valsche ver wijzingen naar „de overwinning der revo lutie" in andere landen verdekten. Juist daarom ging het bij den strijd van onze partij met deze heeren. De verdere gang der ontwikkeling van ons land toonde, dat de partij gelijk had en dat Trotzki en Co. geen gelijk hadden. Kan het zegevierende socialisme van één enkel land, landen overwinnen, evenals het zijn binnenlandsche bourgeoisie overwonnen heeft? Met andere woorden: kan men de overwinning van het socialisme in Rusland definitief achten, d.w.z. vrij van het gevaar van een oorlogsoverval en van pogingen tot herstel van het kapitalisme? Kan men, uit gaande van de voor-onderstelling, dat de overwinning van het socialisme in één en kel land aanwezig is en ligt in een kapita listische omsingeling, terwijl in de omrin gende wereld krachtige kapitalistische lan den zijn, zich volledig gewaarborgd achten tegen het gevaar van een militaire invasie (interventie) en dus tegen pogingen tot her stel van het kapitalisme in ons land? Kun nen onze arbeidersklasse en onze boeren stand met eigen krachten, zonder ernstige ondersteuning van den kant der arbeiders klasse in de kapitalistische landen, stand houden? Dat zijn de problemen, die samen hangen met dezen tweeden kant van het probleem der overwinning van het socia lisme in ons land. Het Leninisme geeft op deze vragen een ontkennend antwoord. Inderdaad, het zou belachelijk en dwaas zijn de oogen te slui ten ten aanzien van het feit der kapitalisti sche omsingeling en te denken, dat onze bui tenlandsche vijanden, b.v. de fascisten, niet zullen trachten bij gelegenheid een oorlogs overval op de USSR te ondernemen. Zoo kunnen slechts blinde pochers of verkapte vijanden denken, die het volk willen doen inslapen. Niet minder belachelijk zou het zijn te loochenen, dat de interveniënten bij het minste succes der militaire interventie trachten zullen in de door hen bezette ge bieden de Sovjetorde te vernielen en de burgerlijke orde te herstellen. Het gevaar van militaire interventie en pogingen tot restauratie ontkennen, terwijl een omringende kapitalistische wereld be staat, kunnen alleen botterikken of verkap te vijanden, die hun vijandschap willen ver bergen onder opschepperij en die trachten het volk te demobiliseeren". De dreigende taal van Stalin. De Duitsche ochtendbladen brengen com mentaar op de verklaringen van Stalin in zake de leerstelling der wereldrevolutie van het bolsjewisme. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft: „Zelden is het ware karakter eener wereld revolutie van het bolsjewisme zoo openlijk toegegeven en op zoo onmiskenbare wijze in verband gebracht met den buitenlandschen politieken arbeid der Sovjet-Unie als in dit betoog van Stalin. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben steeds meer bewezen, dat de offi- cieele ambtenaren der Sovjet-Russische bui tenlandsche politiek, de ambassades en lega ties, niets anders dan bolsjewistische propa- gandacellen zijn. Wat Moskou jaren geleden nog zocht te verdoezelen, wordt thans bru taal toegegeven". Opzien in Warschau. Het schrijven van Stalin aan Ivanof heeft opzien gebaard in Poolsche politieke krin gen, waarin men zegt: „Wij hebben altijd sceptisch gestaan tegenover de vredelieven de verklaringen van Litwinof en hebben daar nooit een opgeven van de oude stelling van den communistischen oorlog, die de we reldrevolutie bepleit, in gezien". Zij zien dan ook in deze verklaring van Stalin een teeken, dat de politiek van Litwinof wordt opgegeven, en zelfs een teeken voor een terugkeer tot de stellingen van TrotzkL Men voegt hieraan toe, dat de binnenland sche toestand en vooral de economische moeilijkheden, die thans in Rusland heer- schen, het eerst aanleiding hebben gegeven tot deze afleiding naar buiten. Na deze ver klaring, zoo concludeert men in Polen, moet men een uitgebreide actie van de Komintern verwachten, niet alleen tegen de fascistische landen, maar ook tegen de democratische landen, aangezien Stalin geen onderscheid meer maakt tusschen beide. Deze actie zal des te gevaarlijker zijn, daar Stalin duide lijk het voornemen heeft haar te steunen met het argument van zijn gewapende macht. Polen is echter gereed voor iedere gebeurlijkheid en zal zich krachtiger dan poit verdedigen tegen iedere uit Moskou ko mende propaganda. De winter is gekomen! Na de betrek kelijk zachte maanden December en Januari is plotseling over West-Europa een soort koudegolf gekomen. Uit verschillende landen wordt gemeld, dat de temperatuur flink gedaald is, terwijl bovendien in een groot deel van Euro pa zware sneeuwval gemeld wordt. Te Verviers (België) heeft het zoo over vloedig gesneeuwd, als in jaren niet is voorgekomen. Ook uit andere Belgische plaatsen wordt gemeldt, dat er buitenge woon veel sneeuw gevallen is. Te Waimes bijvoorbeeld bereikte de sneeuwlaag een gemiddelde hoogte van 1 meter, op sommi ge plaatsen zelfs van 2 meter. Te Elsenborn daarentegen was de sneeuwlaag slechts een halven meter dik. De drie wegen naar Manderveld zijn geheel door de sneeuw geblokkeerd. De autobus, die den dienst onderhoudt tusschen Elsenborn en Verviers, is in de sneeuw vasfgeloopen. Men heeft een beroep moeten doen op een hulpploeg om het voertuig weder vrij te maken. Ook Baraque-St. Michel is geheel afge zonderd. Men is thans druk aan het werk met het vrijmaken van den weg van Bol land naar Herve. Op dezen weg zijn ver scheidene auto's ingesneeuwd. Uit Jemappes wordt gemeldt, dat tijdens den storm het dak van een woning is afgerukt. De bewoners vluchtten het huis uit. Kort daarop stortte de woning in, doch gelukkig zijn geen slachtoffers te be treuren. Slecht weer in Engeland. Ook Engeland maakt thans kennis met den winter. Zoo wordt uit Londen gemeld, dat hoog water en een van de hevigste stormen van dezen winter aanzienlijke schade hebben aangericht aan de kusten van Oost- en Zuid-Oost-Engeland. Gisteren woedde een verblindende sneeuwstorm bo ven het Kanaal. Tal van schepen hebben een schuilplaats gezocht in de havens. De reddingmaatschappijen hebben tal van ver zoeken ontvangen hulp te bieden. De torpedojager Walrus was op drift ge raakt en is bij Scarborough aan den grond geloopen. De bewoners van een klein dorpje, Hor- sey, dat door het water van de buitenwe reld werd afgesneden, zijn gered. Wegens een dijkdoorbraak bij Denver was eenige ongerustheid ontstaan, doch vrijwilligers slaagden er in het gevaar te keeren, hoewel toch 'n stuk grond ter grootte van 40 Acres onder water is gekomen. In Suffolk hebben de zomerhuisjes groote schade opgeloopen. Het olietankschip Tartary was in moei lijkheden, nadat het bij Hasboro Sands aan den grond was geraakt. De reddingboot uit Gorleeston verleende assistentie en heeft de opvarenden van het schip, de zes leden der bemanning en de vrouw van den schip per gered. De in de laatste dagen aangerichte schade wordt op vele honderdduizenden ponden geschat. Brand aan boord van de Berengaria. - Maandagavond is brand uitgebroken aan boord van de mailboot „Berengaria", die in de haven van Southampton, nabij de Queen Mary lag. Het vuur brak uit in de passa- giersverblijven. Zestig brandweerlieden en een sleepboot werkten aan de bestrijding der vlammen, die in een uur tijds konden worden gebluscht. Men had brandslangen door de patrijspoorten het schip binnenge voerd en wierp langs dezen weg groote hoeveelheden water op het vuur. Ofschoon verscheidene hutten schade bekomen heb ben, heeft het schip geen enkel oogenblik ernstig gevaar geloopen. De omvang van de schade is nog niet be kend. Ook weet men niet door welke oor zaak het vuur ontstaan is.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1