SFINX VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. fucfitvaart NAAR DE OPLOSSING VAN MET MOND- EN KLAUWZEER-VRAAGSTUK. GEMENGD NIEUWS. Glimlachje Land- en Tuinbouw DOOR GECOMBINEERDE TOEPASSING VAN IMMUUM-SERUM EN CULTUUR-ViRUS. Belangwekkende mededeelingen van dr. Frenkel. Alleen SFINX bewaart het 'geheim der poreuze choco lade - BENSDORP "^yFoZ/e Melk chocolade CONCENTREER TWEEDE BLAD. VOLGENDE WEEK WEER NOORDERLICHT? Sprekend tot de leden van de Man chester Astronomical Society heeft Pater Rowland S.J. directeur van 't beroemde Stonyhurst-Observatorium van Blackburn (Eng.), verklaard dat het Noorderlicht waarschijnlijk weer te zien zal zijn op een avond tusschen 18 en 24 Februari; 21 en 22 Februari komen hiei\oor het meest in aanmerking. POGING TOT MOORD? Of in het water gevallen? De politie te Heerlen heeft gisteren een jongeman aangehouden, tegen wien ver denking is gerezen, dat hij Zondagavond te Valkenburg een poging zou hebben gedaan tot moord op mejuffrouw C. uit de gemeente Klimmen (L.) Een verloofd paartje uit Valkenburg, dat Zondagavond tegen half acht een wande ling op den Oosterweg maakte» hoorde even voorbij de boerderij van kasteel Oost hevig gegil. Korten tijd later kwamen zij een jongen en een meisje tegen. Het meisje droop van het water. Hun werd verteld, dat de hoed van mejuffrouw C. was afge waaid en dat zij bij een poging om deze uit het water te halen, zelf in de Geul was gevallen. Deze lezing schijnt echter niet geheel juist te zijn geweest, want gisteren heeft de politie te Heerlen in het voorgevallene aanleiding gevonden, den jongeman, die mejuffrouw C. had vergezeld, onder ver denking van poging tot moord te arrestee ren. Hij zou mejuffrouw C. hebben willen wurgen en toen in de Geul verdrinken. Toen zij hevig gilde en haar metgezel het verloofde paar uit Valkenburg in de buurt ontdekte, zou hij zijn poging hebben op gegeven en haar naar huis hebben bege leid. VEENARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen, op wier territoir veen arbeiders wonen, medegedeeld dat ook in den loop van dit jaar weer een vrij groote werkgelegenheid bestaat in de Duitsche grensveenderijen zoowel als in de verderaf gelegen veenderijen in Oldenburg, Hann over en Westfalen. In de maand Februari nemen reeds vele veenderijen arbeiders in dienst, terwijl de indienstneming in de maand Maart belangrijk zal worden uitge breid. De loonen en arbeidsvoorwaarden zjjn naar het oordeel van den minister zoo, dat Nederlandsche arbeiders in het verrich ten van voorschreven arbeid en behoorlijk bestaan kunnen vinden. De minister heeft medegedeeld, dat hij het wenschelijk vindt, dat de agenten van de Arbeidsbemiddeling in alle gemeenten na gaan, welke arbeiders voor dit werk geschikt zijn en de namen der gegadigden met na dere bijzonderheden opgeven aan de districtsarbeidsbeurs te Emmen of te Win schoten. De arbeidsbeurs te Emmen is als centrale voor deze bemiddeling aange wezen, terwijl de leiding van het geheel is opgedragen aan den heer R. Edens te Gro ningen, die als arbeidsterrein aangewezen gekregen heeft de provincies Groningen, Friesland, Drente en Overijsel. De minister geeft te kennen dat deze veen- arbeid in het algemeen geschikt geacht is voor de veenarbeiders, zoodat bij weigering tot het aanvaarden van dezen arbeid de be trokken arbeiders, die steun ontvangen of bij een werkverschaffing zijn geplaatst, voor dergelijke overheidszorg voorloopig niet meer in aanmerking dienen te komen. Wan neer zij uitkeering uit een werkloozenkas ontvangen, behoort daartegen bezwaar te worden gemaakt, wanneer de betrokken arbeiders dezen arbeid hebben geweigerd, tenzij de minister of iemand daartoe door hem gemachtigd anders beslist. Kuikens naar Engeland. - Groote zen dingen Geldersche kuikens zullen over de Noordzee gevlogen worden ter verbetering van den Engelschen pluimveestapel. Bin nenkort heeft de K.L.M. alleen al van één enkele fokkerij vijf-en-twintig duizend kui kens van Rhode-Island-hennen te verzen den gekregen. Woensdag heeft een transport van 1200 eendags kuikens van Schiphol naar Londen plaats. De kuikens worden in speciale doozen ge borgen, die zoo zijn ingericht, dat de vijftig jonggeborenen erin onmogelijk doodge drukt kunnen worden. Een doos met vijftig kuikens weegt ongeveer drie kilogram. Een koninklijke order. - H.M. de ko ningin Farida van Egypte heeft de bekende firma Zaalberg te Leiden opdracht gege ven voor de levering van de wollen dekens in de koninklijke appartementen en voor de appartementen der hofhouding. Koningin maakt autotocht. - Niettegen staande den scherpen kouden wind is H. M. de Koningin gistermiddag van paleis Soest- dijk wederom in een open auto uitgereden, waarbij zij vergezeld was van een hofdame. De tocht werd ditmaal in de omgeving van Soest gemaakt en duurde ca. een uur. Prof. dr. A. Kluyver. t - In den ouder dom van 79 jaren is gisteren te Groningen overleden prof. dr. A. Kluyver oud-hoog leeraar aan de rijksuniversiteit aldaar. Koker 12 stuks 50 cf. Proefdoosje 2 stuks 10 ct Crisia-pablicatie. TEELT VAN WARMOEZERIJGEWASSEN VOOR ZAADWINNING. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale vestigt er de aandacht op, dat degenen, die in 1938 warmoezerijgewassen, bestemd voor zaadwinning in 1938, wen- schen te telen zonder dat deze teelt 'gedekt is door de benoodigde tuinbouwteeltver gunning. daarvan vóór 15 Juni 1938 opgave moeten doen. welke opgave kan geschieden aan de Landbouw-Crisis-Organisatie, afd. Tuinbouw, van de provincie, waartoe zij behooren Van zaadteelt, gedekt door een tuinbouwteeltvergunnir.g, behoeft geen opgave te geschieden. Fr zal streng op worden gelet, dat de oppervlakten, welke men opgeeft voor de zaadteelt te bestemmen, ook daadwerke lijk voor dit doel worden gebruikt, daar het verboden is gewassen, daarop geteeld, voor de consumptie te verhandelen. 's-Gravenhage, 14 Februari 1938. „Wie weet nu, hoeveel 288 ge deeld door 6 precies is?" De Maatschappij voor Diergeneeskunde heeft te Utrecht een buitengewone bijeen komst belegd, gewijd aan het mond- en klauwzeer-vraagstuk. Op deze bijeenkomst hield dr. H. S. Frenkel, directeur van het Staats- en Veeartsenijkundig Onderzoe- kings-instituut, een voordracht over de tot nu toe verrichte onderzoekingen in verband met het mond- en klauwzeer en ovei de daarbij bereikte voorloopige resultaten. Spreker deelde aan zijn collega's een en ander mede over zijn experimenten. Er volgde een beschrijving van de metho de volgens welke het mond- en klauwzeer- virus gekweekt wordt. Dit geschiedt in prin cipe volgens de methode van Carrel, welke methode door dr. Frenkel en zijn medewer ker G. M. van Waveren, gewijzigd is, ten einde het kweeken van genoemd virus op groote schaal mogelijk te maken. Zooals be kend is, geschiedt de cultiveering op weef selculturen van embryonale runder-, scha pen-, of varkenshuid, waarbij aanvankelijk bindweefsel, later epitheel tot groei komt. Voordat spreker tot bevredigende resultaten gekomen was, heeft hij talrijke wijzigingen in de gevolgde techniek moeten aanbrengen. Ter verdere volmaking van de kweek- methode zullen er in de toekomst nog wel veranderingen moeten worden aangebracht. Thans is men in het staatsveeartsenijkun- dig onderzoekingsinstituut zoover gevor derd, dat men groote kwantiteiten virus kan kweeken, ruim voldoende voor een enting met de smetstof als zoodanig, om daarmede den Nederlandschen veestapel te enten. Het mond- en klauwzeervirus vertoont tof Jat de dieren soms vrij ernstig, gedurende een immunisatie der runderen tegen mond en klauwzeer is te bereiken en dat men door toepassing van bovengenoemde hygiënische maatregelen secundaire infecties kan uit schakelen, welke in hoofdzaak de groote schade bij de dieren teweeg brengen. Voor toepassing op groote schaal, als be- strijdingsmethode, kan echter aan deze z.g. Simultaanenting geen beteekenis worden toegekend wegens de groote hoeveelheden serum die ervoor zouden noodig zijn. In verband hiermede besloot spreker een experiment te verrichten waarbij geen se rum, doch slechts virus werd toegepast. Door strenge inachtneming van de hygië nische maatregelen, zou getracht worden immunisatie der runderen te bewerkstelli gen met de instralinguale virusenting zon der meer. Spreker verdunde tot dit doel zijn cultuurvirus tot de uiterste grens, welke door middel van entingen op caviae kon worden vastgesteld. Ook bij deze proeven waren de resultaten gunstig en verliepen tot vólle tevredenheid van den bedrijfshouder. Niettemin worden ook hier de geënte dieren ziek en kan wor den opgemerkt, dat de jonge runderen het sterkst op de enting reageeren. De experimenten met virus (zoncTer se rum) omvatten plus minus 220 runderen en dienen nog te worden voortgezet. Men kan echter wel verwachten, dat op deze wijze een systeem voor immunisatie is op te bou wen. Er kleven voorloopig echter enkele be zwaren aan beide methoden, waarvoor men niet blind mag zijn. Met betrekking tot de simultaan-enting is reeds het groote kwan tum serum, dat er voor noodig is, naar vo ren gebracht. Voor beide methoden geldt. BIJ UWEN WINKELIER OF IN DE BENSDORP VERKOOP-FILIALEN EN DEPÓTS tuut een dienst georganiseerd, die belast was met het tappen van dit bloed. De resul taten, welke men met het hieruit bereide se» rum verkregen heeft, konden volgens de in gekomen rapporten als regel zeer gunstig genoemd worden speciaal waar het jong vee betrof. Tot slot werd een film vertoond, welke van de gevolgde viruskweekmethode een duidelijk beeld gaf. Een hierop gevolgde zeer geanimeerde discussie besloot deze hoogst interessante en belangrijke bijeenkomst. heden 3 hoofdtypen, welke door den Fran- schen onderzoeker Vallée, type O. en type A. genoemd werden, later voegde de Duit sche mond- en klauwzeerspecialist er nog een type C. aan toe. Het smetstof-type A. werd reeds geduren de Z'A jaar in ononderbroken passages door dr. Frenkel gekweekt. Het type O., dat de oorzaak is van thans heerschende epi- zootie, werd sedert het begin dezer epizootie gekweekt. Hygiënische maatregelen. Met deze cultuursmetstof heeft spreker met zijn medewerker, den heer van Wave- ren, proeven in de praktijk genomen en wel studie gemaakt in de eerste plaats van de z.g. simultaan-enting, waarbij gelijktijdig z.g. reconvalescentenserum onderhuids en cultuurmeststof in het tongslijmvlies werden ingespoten. Deze simultaan-enting ging ge paard met een door dr. Frenkel voorge schreven hygiënischen maatregel, welke hier in bestond, dat het melkend personeel tel kens vóór het melken van een koe de han den in een oplossing van procent natron loog moest wasschen. Deze maatregel had uiterst gunstige gevolgen aangezien bleek, dat hierdoor in den regel het optreden van tepelblaren en de daarbij aansluitende mas- titiden (uierontstekingen) grootendeels kon den worden voorkomen. Dr. J. H. Picard, inspecteur van den vee- rtsenijkundigen dienst, die dr. Frenkel met erschillende veehoudersbedrijven in zijn ambtsgebied in verbinding bracht, voegde aan dezen hygiënischen maatregel nog een zeer belangrijke toe, n.1. het vooraf in ste- rielen staat brengen van de klauwranden en tusschenklauwspleet door middel van her haalde dagelijksche penseelingen met 10 procent jodiumtinctuur. Het is spreker gebleken dat deze maatre gel van zeer groote beteekenis was, omdat, hoewel de resultaten ook zonder deze pro- phylactische behandeling met jodiumtinc tuur grootendeels gunstig waren, hierdoor toch een belangrijk grooter zekerheid kon worden verkregen. Door onvoldoende toe passing van de hygiënische maatregelen zijn dan ook enkele in de experimenten betrok ken dieren aan secundaire infecties ten gronde gegaan. Met de toepassing op strenge wijze van beide hygiënische hoofdmaatregelen konden echter steeds complicaties worden voorko men en is aldus een groot aantal dieren ge ïmmuniseerd. Opmerkelijk was, dat de geënte runderen, hoewel ze ziek werden, slechts gedurende enkele dagen minder melk gaven; de eet lust was meestal den 5en en 6en dag na de enting gering, maar keerde spoedig daarna weer geheel terug. De bestrijdingsmethoden. Uit deze experimenten is ten duidelijkste gebleken, dat door een gecombineerde toe passing van immuunserum en cultuur-virus enkele dagen, ziek zijn, óók al tracht men door vérgaande verdunning den aanval van de smetstof zoo zwak mogelijk te doen zijn. De juiste toepassing van de hygiënische maatregelen vordert, met name wat de klauw-prophylaxis en klauwbehandeling be treft, veel ingespannen arbeid, terwijl ook de verpleging der dieren in het algemeen veel meer zorg vereischt. Ook zullen er ze kere eischen van hygiëne aan de stallen moe ten worden gesteld. Lang niet op alle stal len zal men zonder gevaar voor complicaties deze entingen in toepassing kunnen bren gen. Er zijn echter ook nog commercieele be zwaren, welke speciaal betrekking nebben op den export van vee, die, indien mogelijk, tot een bevredigende oplossing zouden moe ten worden gebracht. Hebben deze experimenten naar dr. Fren- kel's overtuiging ons reeds veel geleerd en ons inderdaad nader gebracht tot de oplos sing van dit zoo hoogst moeilijk vraagstuk, zijn streven blijft er op gericht een immu- r.isatie-methode te vinden, waarbij de dieren zeer weinig of niet ziek worden, hetgeen hij met behulp van gekweekt mond- en klauw zeervirus hoopt te bereiken. Voorts deed dr. Frenkel mededeeling van de toepassing van z.g. reconvalescenten- serum, gewonnen bij herstellende runderen. Voor het eerst is in Nederland dit serum bedrijfsmatig gewonnen en op groote schaal in toepassing gebracht. Hiertoe was door het Staatsveeartsenijkundig onderzoekingsins.ti- LAND- EN TUINBOUWERS. Zaterdagavond kwamen de leden van den bond van Land- en Tuinbouwers, afd. Schermeer, in café RenseS te Stompetoren bijeen, onder voorzitterschap van den heer Jb. de Boer Czn., die allen' het welkom toeriep. Ingekomen was een schrijven van den controleur van den plantenziekten- kundigen dienst, den heer v. Herwijnen, waarin hij zich beschikbaar stelde, om voor de afd. een lezing te houden, waarna eventueel gestelde vragen beantwoord zul len worden. Hiervoor bleek animo te be staan. De heer Jb. Bakker drong op spoed aan; de heer T. Vaal berg (secr.-penm.) zal zich met den heer v. Herwijnen in ver binding stellen. De heer C. Madderom deelde mede, dat ir. Rietsema de rijks- tuinbouwconsulent te Hoorn, iederen Za terdag te Broek op Langendijk zitting heeft, om inlichtingen aan land- en tuin bouwers te geven. Eenige brochures van de hand van den heer Rietsema zullen worden besteld. Verder was er bericht van de H. M. van Landbouw dat er 10 be schikbaar was gesteld voor de vernietiging van houtduiven. De secretaris deelde mede dat het schieten op deze dieren, de afdeelingskas flink gedund had. De voorzitter dankte den heer Vaalberg voor het uitstekende beheer. De leden be wezen daarmede daadwerkelijk hun in stemming, door hem en den heer C. Mad derom weer bij een vrije stemming, te herkiezen. Laatstgenoemde werd weder als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering van de L. G. C. gekozen, van welke vergadering hij een keurig verslag uitbracht .De heer Jansen vroeg inlichting over de verstrekte sproeimachines en be sprak de regeling der pootaardappelen, die het vorige jaar geenszins naar den zin was geweest. Ook gaf hij een waarschu wing welke de afgevaardigde op de alge meene vergadering zal verdedigen. De heer Wonder stelde voor zich met hand en tand tegen de ophaalprijzen te ver zetten en zag gaarne dat de aangevoerde kool aan het water werd gelost. Hierover werd gediscussieerd en algemeen was men het met den heer Jansen eens die in sa menwerking met de H. M. v. L., een spre ker wilde uitnoodigen die de pachtwet kon behandelen. De secretaris deelde mede, dat op den 7en Febr. van de inventaris nog aanwezig was: 152.000 K.G. roode kool, 65000 K.G. gele kool, 23000 K.G. witte kool en 20000 K.G. uien. INVOER VAN BOTER IN BELGIE. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat aan Nederland een extra contingent is verleend voor den invoer van boter in Bel gië gedurende Februari van 27.500 K.g., welke hoeveelheid uiterlijk 28 Februari in België moet zijn ingevoerd. NIEUWE CONSUMPTIEMELK- REGELING. Wat zjj is en wat zij beoogt. Zooals wij vorige week reeds hebben medegedeeld zal de nieuwe consumptie- melk-regeling op 3 April in werking treden. Wat deze nieuwe regeling behelst, vindt men ini het onderstaande uiteengezet. Met ingang van 3 April 1938 zal de .uit voering der regeling met betrekking tot de consumptiemelk, welke momenteel in handen is van de Nederlandsche Zuivel- Centrale, te 's-Gravenhage, worden over genomen door twee organisaties van belanghebbenden, n.1. door de Algemeene Vereeniging voor Melkvoorziening, voor zoover het de handelaren, en door de Consumptiemelk-Centrale voorzoover het de veehouders betreft. Iedere veehouder, in het werkgebied der vereeniging, die met ingang vai. 3 April a.s. consumptiemelk wil verkoopen, dus in de eerste plaats hij, die over taxerecht be schikt, moet aangesloten zijn bij de C. M. C. Het verkoopen, verhandelen, afleveren enz. van consumptie-melk zonder bemid deling van en zonder aangesloten te zijn bij de A. V. M. of de C. M. C. is in bedoeld gebied verboden. De bij de C. M. C. aan geslotenen verkoopen hun melk volledig aan de C. M. C. Het werkgebied van de vereeniging ligt in de provincies Noordholland, Zuid- Holland en Utrecht. Dit werkgebied is ingedeeld in zeven verkoopbureaux. De begrenzing daarvan zal binnenkort worden ingedeeld. Aangesloten kunnen worden alle vee houders, die in het werkgebied w~nen, een door het bestuur vastgestelde aanvrage hebben ingediend en de door de C. M. C. gevraagde gegevens hebben verstrekt. Veehouders, die gewend zijn de totale op hun bedrijf gewonnen hoeveelheid melk te verwerken of te doen verwerken, kunnen behoudens bijzondere gevallen niet wor den toegelaten. Taxegerechtigde veehou ders kunnen zich allen aansluiten. Door het indienen der aanvrage tot toelating als aangeslotene, verplichten de aanvra gers zich zonder eenig voorbehoud, te zullen naleven de statuten, reglementen en besluiten en voorschriften der vereeni ging, hetzij dat deze reeds zijn vastgesteld of nog vastgesteld zullen worden. Over de verplichtingen der veehouders zegt de nieuwe regeling het volgende: De veehouder is gehoudm: a. Alle op zijn bedrijf gewonnen melk te verkoopen aan de C. M. C. en deze af te leveren aan de door de C. M. C. op te geven adressen, tenzij de C. M. C. van deze ver plichting ontheffing verleent. b. Na te leven de besluiten en reglemen ten der vereeniging, alle medewerking te verleenen aan de uitvoering en die inlich tingen te verschaffen, welke door of na mens de C. M. C. worden gevraagd. c. Zich aan te sluiten bij een van Rijks wege erkende vereeniging tot bestrijding van de t. b. c. onder het rundvee. Door het bestuur kan een termijn worden gesteld, binnen welke de veehouders aangesloten moeten zijn bij een t. b. c.-bestrijd'ings- organisatie. Hier staat tegenover, dat de C. M. C. den prijs van de door de aangesloten veehou ders geleverde melk garandeert. De te geven prijs zal afhankelijk worden gesteld van: a. de taxe-rechten van het contract jaar 19371938 voorzoover deze door het bestuur worden erkend en nader vastge steld; b. de classificatie; c. de zindelijke melkwinning; d. de resultaten der t. b. c.- bestrijding; e. event. andere factoren. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de „Pelikaan" Bandoeng, de „Wielewaal" Rangoon en de „Nandoe" Alexandrië. Op de thuisreis landden de „Emoe" te Athene, de „Buizerd" te Jodhpoer en de „Valk" te Singapore. Hedenmorgen te 7.13 uur is het Indië- vliegtuig PH.ALI „Ibis" van Schiphol naar Indië vertrokken. Gezagvoerder is de heer Scholte. Het toestel vervoert 488)4 K.G. vracht, 348 K.G. briefpost, 32 K.G. pakketpost. Tien passagiers maken de reis mee, t.w. één AmsterdamNapels, twee Amsterdam Jodhpur, twee AmsterdamBatavia, één Napels—Palembang, twee Rangoon—Bang kok en twee BangkokSingapore. op het krachtigste reclame-middel COURANTENRECLAME V* 151. Van Spanje gaan we over een groot water naar het land, waar we onze ver blijfplaats hebben. Dit land heet Afrika. Het is daar zo heet, dat de mensen die er wonen, door de zon geheel zwart branden. Ze heten negers" 152. „Ziezoo, nu heb ik jullie heel wat verteld. Heb je misschien nog zo'n lek kere kikker voor me, Flip," vroeg de ooievaar. Flip keek verlegen. Hij vertelde de ooievaar van zijn jachtavonturen, en hoe hij met grote moeite één kikker had kunnen bemachtigen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7