^Buitenland JUxwinciaal Tlieuws De redding van Papanin. Eerst de instrumenten in veiligheid gebracht. Glimlachje Betoogingen in Tokio. Demonstratie tegen de Japansche partij-groepen. De overstrooming in Norfolk. Ernstige gevolgen. Nieuws in 't kort. Verkeersongelukken. SCHOORL Vlugger met Mijnhardties" DERDE BLAD. ALKMAABSCHE COURANT VAN VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938. De verbinding tusschen den ijsbre- ker Taimyr en het kamp van Papanin is thans door vliegtuigen tot stand gebracht. Woensdag had reeds een klein amphibie-vliegtuig, bestuurd door Tsjerewitsjny, het kamp bereikt en hier voor tien dagen lever smidde len gebracht, waarna het toestel naar de Taimyr terugkeerde. Gistermiddag heeft de vliegenier Wlassof het kamp van Papanin bereikt en levensmidde len gebracht. Beide vliegeniers hebben medegedeeld, dat Papanin en zijn gezellen een goede ge zondheid genieten en vol moed zijn. Papanin heeft er bij den commandant van de Taimyr op aangedrongen, dat eerst het wetenschappelijke materiaal en zijn aan- teekeningen in veiligheid wordei ge bracht. Hij voegde hieraan toe, dat hij het nog wel drie maanden kon uithouden, wanneer dit noodig zou zijn. Het ijs is goed en er zijn voldoende levensmiddelen. Hoe Papanin gevonden werd. De vlieger Wlassof heeft omtrent zijn bezoek aan het kamp van Papanin op 16 Februari het volgende verteld: Toen ik boven de ijsvelden vloog, zag ik een grijze vlek, zooals Papanin die voor onzen start per radio beschreven had. Wij daalden eenigszins en beschreven op een hoogte van ongeveer 50 meter twee be groetingscirkels boven het kamp. Om ons het kamp duidelijker zichtbaar te maken, hadden de leden van het kamp hun kleedingsstukken te voorschijn ge haald en aan stokken opgehangen, terwijl zij ook fakkels ontstoken hadden. Het kamp van Papanin bevindt zich op een kleine ijsschots, die omringd is door ijs blokken. Het doet denken aan een boeren hofstede met een muur van ijs er om heen. In het kamp staan een motor en twee tenten. De kampbewoners gesticuleerden om ons te verwelkomen en riepen ons iets op opgewonden wijze toe. Papanin, die een filmapparaat in de hand had, filmde onze vlucht. Hij wees ons de richting naar het vliegveld, dat op twee kilometer van de ijsschots ligt, en liep ons tegemoet. Wij landden. Ik liep op Papanin toe. Mijn adem stokte van overweldigende vreugde, tranen sprongen mij in de oogen. Het is moeilijk te spreken over de gevoelens tij dens deze ongewone ontmoeting. Vele malen omhelsden Papanin en ik elkander. Hij is door de Poolwindën gebruind, en heeft zich een baardje laten staan. Papanin en ik gingen naar het vliegveld. Hier be groette mijn metgezel Dorofejef Papanin. Wij overhandigden den kamnbewoners brieven van hun verwanten en geschenken van de bemanning van den TaimyiMos kousch bier en sinaasappels. Papanin zegde ons opgewonden dank en gaf ons de groe ten mee voor de leden van onze expeditie Toen begon het te sneeuwen en wij moes ten snel opbleken. Wij namen afscheid var Papanin en vlogen terug naar den ijsbreker Moeilijke 'luchten. Het draadloos telegram, dat op 16 Fe bruari over de vlucht van Tsjerewitsjny naar het kamp van Papanin verzonden was, blijkt tengevolge van slechte atmos ferische omstandigheden verminkt te zijn. Tsjerewitsjny, die op 16 Februari gestart was om het kamp van Papanin op te zoe ken, raakte in de sneeuw en was gedwon gen door het slechte zicht te landen op een ijsschots ten noorden van den Moerman. Op 17 Februari ontdekte de vlieger Wlas sof de landingsplaats van Tsjerewitsjny en maakte naast diens toestel een landing. Het bleek, dat dit vliegtuig met zijn koud gewortir i motor niet starten kon, weshalve Wlassof den piloot en zijn metgezel, Kara- banpf naar den Moerman meenam. Vervolgens steeg Wlassof weer op en wees den Moerman den weg naar het vliegtuig van Tsjerewitsjny, dat op de ijsschots was achtergelaten, "^as^of bleef toen nog vier uur in de lucht om den Taimyr, die op weg is naar 1 et kamp van Papanin den weg te wijzen. De positie van de Taimyr. Van boord van den ijsbreker Taimyr wordt gemeld, dat de weersomstandig heden slechter zijn geworden. De Taimyr werkt zich door de ijsmassa. Naar de groep van Papanin zullen versche coteletten, sigaretten en potlooden worden gezonden, die door Wlassof gedurende zijn volgenden vliegtocht boven het kamp zullen worden uitgeworpen. „U houdt zeker veel van dieren?" „'k Heb kouwe handen!" Ongeveer 400 leden van het z.g. ver dedigingscorps tegen het communisme hebben gisteren de partijgebouwen van de Minseito en van de Seiyoekai, wel ker afgevaardigden zich in den rijksdag bevonden, bezet. Zij eischten ontbinding van deze beide artijen, en vorming van een groote nationale eenheidspartij, waartoe zij onderhandelingen met de besturen dezer partijen wilden openen. Daar onderhandelingen echter werden afgewezen en de bezetting voortduurde, richtten de partijbesturen zich tot den mi nister van binneniandsche zaken, admiraal Soeyetsoegoe, die na overleg met den hoofd commissaris van politie, de 400 demonstran ten liet arresteeren. De Japansche bladen noemen het voorval ernstig. De demonstranten droegen borden met opschriften „weg met de politieke par tijen". Zij beweerden zelf lid der beide par tijen te zijn, en dat het betreden van hun eigen partijhuizen hun niet kon worden ontzegd. De pers maakt er den minister van binneniandsche zaken een verwijt van, dat zulk een demonstratie tijdens een zitting van den rijksdag mogelijk is geweest. Op grond van het politierapport heeft de woord voerder van het departement van buiten- landsche zaken zich eveneens over dit in cident uitgelaten, en verklaard, dat ongeveer 250 leden van de vereeniging „Bokyogoko- koedan", welke op 15 Januari j.L is opge richt, en zich uitspreekt voor nationale ver dediging en tegen de Komintern, zich naar de hoofdkwartieren der beide politieke par tijen hebben begeven. Het doel van hun be zoek was de beweging voor de vorming eener nieuwe politieke partij als eenheids front in den huidigen moeilijken toestand, te verhaasten. De woordvoerder zeide, dat het hier een zuiver interne aangelegenheid der partijen betrof, en dat de zaak geen andere beteekenis had. De „Hotsji Sjimboen" meent, dat deze ge beurtenis de voorlooper kan worden van een groote wijziging in de beide politieke par tijen en in dit verband wordt herinnerd aan de veelvuldige actie welke reeds op touw is gezet voor de organisatie van een natio nale of totalitaire partij. Lord Hastingr heeft gisteravond in een radiotoespraak de hulp, vooral financieel, ingeroepen van het groote publiek omdat de toestand in Norfolk veel ernstiger was dan uit de oppervlakkige berichten in de bladen was gebleken. De springvloed van Zaterdagnacht had voor de eerste maal in Norfolks jongste geschiedenis de duinen van 7 tot 13 M. hoogte overstroomd en een bres geslagen van 700 yard breedte, waardoor het water tot een diepte van 8 K M. het land was binnengestroomd en een gebied van 40 vierkante K M. met zout water had bedekt, dai op sommige plekken 2 M. hoog stond. Het stadje Horsey was nog steeds volkomen ingesloten, maar daarbuiten waren 100 boerderijen ontruimd moeten worden en de kleine boeren die er woonden, waren hun levensonderhoud tenminste voor een vol jaar volslagen kwijt. De helft der hof steden en bijna alle schuren en verdere op stal waren verloren en de schade was nog niet eens te overzien, omdat het water, of schoon de bres nu gedicht was, nog zeker in een week niet zou zijn weggetrokken. Er waren als door een wonder geen menschen- levens te betreuren, maar de getroffenen hadden bijna alles verloren en konden niet door Norfolk alleen geholpen worden. Archeologische expeditie naar Turkije. Tegen het einde van deze maand zal een expeditie naar Turkije vertrekken onder leiding van A. W. Persson, hoogleeraar in de archeologie aan de universiteit te Upsala. De expeditie, die onder het beschermheer schap staat van kroonprins Gustaaf Adolf, zal opgravingen doen naar voorhistorische Grieksche nederzettingen in de nabijheid van de stad Milas in de provincie Carie. Reeds bij zijn bezoek aan Istanboel ter ge legenheid van het tweede groote congres van oudheidkunde heeft Persson voorberei dingen getroffen voor deze expeditie. Bij vroegere opgravingen in Griekenland en op Kreta heeft hij verschillende leiddraden ge vonden, die zich richtten naar Anatolie. Dank zij de belangstellende houding van kroonprins Guustaaf Adolf heeft men niet veel moeite ondervonden met het verkrij gen van toestemming tot het doen van op gravingen. Chineesche roovers gevangen geno men. - De politie der internationale neder zetting te Sjanghai heeft in een gevecht met Chir.eesche roovers, die goederen uit een Amerikaansche pakhuis hadden ge stolen, twee roovers gedood, vijf gewond en 45 gevangen genomen. Onmenschelijke straffen in het Duit- sche leger. - Op last van den Führer is in de Duitsche militaire strafgevangenissen een zeer strenge straf ingevoerd. De manschap pen, die zijn ingedeeld bij de strafbataljons, kunnen voor zekere misdrijven worden ge straft met absolute vrij heidsberoo ving, ter wijl van elke drie dagen één moet wórden doorgebracht zonder voedsel of verwarming. Deze straf mag echter nooit langer dan tien dagen duren. Plaats in Louisiana door wervelstorm geteisterd. - Het in een petroleumgebied ge legen plaatsje Rodessa is door een hevigen wervelwind geteisterd. Er zouden minstens 10 dooden en een vijftigtal zwaar gewonden zijn. Volgens verhalen van vluchtelingen is een groot deel van het dorp verwoest De gewonden zijn in verschillende naburige ■teden in ziekenhuizen opgenomen. Lawine heeft 21 personen bedolven. - Gemeld wordt, dat op Moermansk (Noord Rusland) 21 personen door een lawine zijn bedolven. De sneeuwmassa was van de Koekiswomboer-berg omlaag gekomen op een mijnwerkersdorp. De mijn werd ver nield. Boven het geheele gebied woeden thans sneeuwstormen. Verscheiden bedrijven wor den door lawines bedreigd. 25.000 Ambtenaren ontslagen. - De nieuwe Roemeensche regeering heeft 25.000 personen, die tijdens de regeering van Goga als ambtenaar waren aangesteld, ontslagen. Het betreft voor Boekarest alleen reeds 2400 personen. Nog steeds terroristische aanvallen. Een hervatting van systematische aanvallen op joodsche kolonies en landbouwonder nemingen in Pr ;tina kan worden gecon stateerd. Groepen van zes tot vijftien ge wapende mannen zijn waargenomen in zeer uiteenliggende gebieden, waar zij afzonder lijk staande huizen aanvallen en schrik ver spreiden. De kolonies Ataroth en Neveyaakov ten Noorden van Jeruzalem, Bensheim in de vlakte van Tel Aviv, Aintaroth in de vlakte van Galilea zijn met geweervuur be stookt. De schade bleef van materieelen aard, o.m. zijn telefoonverbindingen ver broken. In het bergachtige gebied heeft het leger onder bevel van den generalen staf manoeuvres van grooten omvang gehouden met het doel de vermoedelijk schuilplaatsen der terroristische benden te omsingelen. Italiaansch schip verdwenen. - Het Ita- liaansche schip „Gianicolo", dat elf Februari in het Westen van de Middellandsche Zee S.O.S. seinen heeft uitgezonden, is nog niet gevonden, niettegenstaande door schepen en vliegtuigen werd gezocht. LANDBOUWER OOG UITGERUKT. Terwijl de landbouwer K. Donnink te Rouveen zich met een met twee paarden bespannen wagen naar huis begaf, sloegen de paarden op hol. Bij zijn pogingen, de dieren weer in bedwang te krijgen, is D. van den wagen gevallen, onder de wielen geraakt en vervolgens aan een uitstekend gedeelte van het voertuig een eindje mee gesleurd. Toen men hem opnam bleek de man er ernstig aan toe te zijn. Hij had inwendige kneuzingen en hoofdverwondingen opge- loopen. Een zijner oogen was uit de kas gerukt. De landbouwer is terstond naar Zwolle vervoerd. Men vreest echter voor zijn leven. ARBEIDER IN BRAND GERAAKT. Gisteren is in de gieterij van „Werk spoor" te Utrecht, naar het „U. D." meldt een der arbeiders, de zeventienjarige Van B., wonende in de Westinghousestraat al daar op een gegeven oogenblik in brand geraakt. De kleeding aan de rechterzijde van zijn lichaam brandde geheel weg, zoodat het slachtoffer zware brandwonden opliep aan zijn rechterbeen en aan zijn rechterheup. In zorgwekkenden toestand is de jonge man per ziekenauto naar het Sint Antonius- ziekenhuis vervoerd, waar hij ter verple ging is opgenomen. REIGER PIKTE JONGETJE IN EEN OOG. De heer Tj. v. d. Heide te Veenwouden (Fr ving een blauwe reiger Na het dier wat te hebben bewonderd liet hij het weer vliegen. De vogel vloog op eenige kinderen, die de reiger ook wel eens van zoo nabij wilden zien, toe en pikte het zoontje van den heer A. van Wieren in het oog. De kleine is op advies van den dokter naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Hy zal vermoedelijk het oog moeten missen. DS. KERSTEN NAAR AMERIKA? Ds. G H. Kersten, die voor de Staatkun dig-gereformeerde Party in de Tweede Kamer zitting heeft, is te Grand Rapids in de Vereenigde Staten beroepen. Op de vraag aan den predikant of hy dit beroep zou aanvaarden, deelde ds. Kersten mede, dat hy zich daarover nog niet be raden heeft, aangezien hy nog drie of vier weken den tyd heeft, alvorens hy een be slissing behoeft te nemen. DOODELIJK ONGELUK IN DE RESIDENTIE. Moeder ziet haar kind voor haar oogen verongelukken. Gistermiddag is in de Stuwstraat te Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Juist nadat een tramwagen van lyn 10 was ge passeerd, wilde het 5-jarig jongetje J. A., wonende in die straat, den rijweg overste ken, waarby het kind waarschijnlijk niet op het verdere verkeer heeft gelet Want nauwelijks had het eenige passen gedaan, of het werd door een uit de andere richting komenden tramwagen gegrepen, met het gevolg, dat het onder den baan- schuiver terecht kwam. De verwondingen waren zoo ernstig, dat de knaap vrijwel onmiddellijk moet zyn overleden. Na op vijzeling ven den tramwagen is het deerlijk verminkte lijkje door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Als tragische bijzonderheid kan nog wor den gemeld, dat de moeder van het kind vanuit haar woning het vreeselyk ongeluk zag gebeuren. WIELRIJDERS TEGEN ELKANDER GEBOTST. Doodelijk ongeluk. Gisteravond is de heer van Balveren, toen hij op den Anholtscheweg te Ulft (Geld.) fietste, by het snijden van twee andere wielrijders met dezen in botsing gekomen. De heer van Balveren kreeg hierbij zoo ernstige inwendige verwondingen, dat hy is overleden. Eén der wielrijders zou namelijk een voorwerp op zijn fiets hebben vervoerd, dat de verwondingen zou hebben veroorzaakt, STROOMLEVERING P. E. N. LANGENDIJK EN ST. PANCRAS. Nu het G. E. B. voor den Langendyk en St. Pancras met ingang van 1 Januari j.L in handen van het Prov. Electriciteitsbedryf is gekomen is het, gehoord de vele vragen om inlichtingen, niet ondienstig de ver bruikers mede te deelen op welke wyze het P. E. N. voortaan den stroom zal berekenen In het overnamecontract is vastgelegd, dat de verbruikers tot 1 Januari 1943 practisch niet meer voor hun stroom zullen betalen als bij de tarieven van het G. E. B. Ter toe lichting hiervan diene, dat, zooals bekend mag verondersteld worden, het P. E. N slechts één tarief heeft voor lichtverbruikers, n.L het vastrechttarief, waarby de stroom verbruiker een vast bedrag per maand heeft te betalen en de stroomprys 5 cent per kwh bedraagt. Dit tarief was ook reeds sinds eenige jaren by het G. E. B. in gebruik, zoodat voor deze categorie verbruikers geen enkele verande ring optreedt. Er waren echter nog twee categorieën verbruikers bij het G. E. B., n.1. de enkeltarief- en de dubbeltariefverbrui- kers, die na de overname ook vastrecht tarief-verbruikers worden en voor deze is de volgende berekening aangenomen. Als vastrecht voor den enkeltarief-ver bruiker, die by het G. E. B. voor zijn stroom 23 cent per kwh moest betalen, wordt aan genomen zyn verbruik in het tjjdvak December 1936 tot en met November 1937, dit verbruik wordt tegen 18 cent berekend en geeft, gedeeld door 12, het maandelyksche vastrechtbedrag. Ter toelichting het volgen de voorbeeld: Een verbruiker volgens enkeltarief heeft in bovengenoemd tijdvak 120 kwh afge nomen en heeft daarvoor betaald 120 X 23 cent 27.60 meterhuur 3. Voor dezen verbruiker wordt thans als vastrecht in rekening gebracht 120 x 18 cent 21.60 of 1.80 per maand, terwijl het aantal afge nomen kwh tegen 5 cent berekend wordt. Hy heeft dus voor hetzelfde verbruik by het P. E. N. te betalen vastrecht 21.60 120 kwh a 5 cent 6. 27.60 meterhuur 3. dus precies hetzelfde als by het G. E. B. Voor den dubbeltarief-verbruiker wordt de berekening iets anders, deze betaalde by het G. E. B. voor den afgenomen avond- stroom 23 en voor de dagstroom 10 cent, terwyl hy voor meterhuur 3.per jaar meer betaalde als de enkeltarief-verbruiker. Waar by vastrecht de dubbeltariefmeters vervangen worden door een gewonen meter met een meterhuur van 3.in plaats van 6.per jaar, wordt voor de berekening van diens vastrecht deze mindere meterhuur ad 3.daarin opgenomen, wat met het volgende voorbeeld duidelijk zal zyn: Een verbruiker volgens dubbeltarief heeft in bovengenoemd tijdvak 120 kwh tegen 23 cent en 60 kwh tegen 10 cent afgenomen en heeft daarvoor betaald 120 x 23 cent 27.60 60 x 10 6.— meterhuur 6. ƒ39.60 Het vastrecht voor dezen verbruiker wordt thans als volgt bepaald: 120 x 18 cent 21.60 60 x 5 3. mindere meterhuur 3. 27.60 of 2.10 per maand, terwyl het aantal afge nomen kwh tegen 5 cent berekend wordt. Hy heeft dus voor hetzelfde verbruik bij het P. E. N. te betalen vastrecht 27.60 180 kwh a 5 cent 9. meterhuur 3. ƒ39.60 dus wederom hetzelfde als bij het G. E. B. Bij g e 1 ij k stroomverbruik verandert er derhalve voor de verbruikers niets door de overdracht van het G. E. B., alleen valt nog te vermelden, dat het minimum vastrecht 0.45 per maand zal bedragen, en de meter- huren voor alle lichtverbruikers 0.25 per maand. Voor nieuwe stroomverbruikers en voor afnemers, die geen vol jaar stroom hebben betrokken, gelden de tarieven, zoo als die vermeld zyn in het aan iederen ver bruiker toegezonden boekje: „Tarieven voor Kleinverbruik". „Draagt Elkanders Lasten". De Vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging „Draagt Elkanders Lasten" hield Donderdagavond in het café van den heer G. Marees te Groet haar algemeene leden vergadering. De voorzitter, de heer R. Wognum, zeide, dat de financieele omstandigheden van de vereeniging momenteel zorgelijk genoemd kunnen worden. De veelvuldiger voorko mende opnamen in het ziekenhuis hebben de uitgaven voor ziekenhuisverpleging zoo belangrijk hooger gemaakt dan voorgaande ;aren, dat 1937 met een niet onaanzienlijk verlies sloot. Uit de door den secretaris-penningmeester voorgelezen jaarverslagen vermelde» wij, dat de vereeniging op 31 December 1937 on geveer 700 leden telde. De uitkomsten van de vereeniging zyn de laatste jaren van dien aard, dat tot de vor ming van een reservefonds als door de regeering voorgesteld niet kan worden overgegaan. De uitgaven over 1937 bedroegen f 1868.38 en de ontvangsten f 1767,45, zoodat een ver lies van 100,93 wordt geleden. Het aantal voor rekening der vereeniging opgenomen personen bedroeg 27 met een gemiddeld aantal verplegingdagen van 22. In zijn toelichting op het jaarverslag wees de heer Schoone er op, dat van de leden propaganda dient uit te gaan ter ver meerdering van het ledentaL In de toekomst zullen vereenïgingen als Ja dit is zaker, dat zij een gevatte koude allerlei pijnen niet alleen vlugger, maar veel grondiger en meer blijvend genezen verdrijven Mijnhardtjes zijn geen ronde, maaü hartvormige cachets en zijn verkrijgbaar W' Apothekers en Drogisten. Koker 12 st sn 1' Proefverpakking 2 st 10 ct. ct „Draagt Elkanders Lasten" niet door <j regeering gemachtigd worden te bleven be* staan, indien er niet een reserve aanwezi" is van een bedrag gelijk aan één jaar tributie. TOn- De aftredende bestuursleden, de heeren W. Kooy en J. Hoogland werden herkozJ! en de heer P. Mantel te Schoorldam werd w bestuurslid benoemd. 04 De heer F. Mosk deed hierna verslag va» zyn bezoek aan de federatievergadering De heer Wognum wees er de leden di niet aangesloten zyn by de z.g. doktersfond* sen, nog op, dat het voor hun belangrjj as aan te sluiten by de O.K.K.-verzeke. ring, welke gevormd wordt door de i*» van de Vereenigingen voor ziekenhuisv.efl pleging, welke verzekering de operatief tot zeker maximum vergoedt. Hierna kwam aan de orde een voorst^ het bestuur om de contributie voor de vof wassenen te brengen van 4 cent per wegw op 5 cent, het aantal ligdagen van 42 op 35 terug te brengen en vry vervoer per auto naar de ziekenhuizen af te schaffen. De voorzitter lichtte toe, dat dit zoo zeer belangrijke voorstel een gevolg was van de zeer slechte financieele omstandigheden der vereeniging. Ook ondanks de voorgestelde verhooging kan de contributie nog laag ge noemd worden in vergelijking tot die in omringende gemeenten, terwyl ook het aan tal ligdagen aan den hoogen kant is. T.a.v, het vry vervoer per auto zeide de heer Wognum, dat in vroegere jaren in verband met den gezonden financieelen toestand het grais vervoer buiten het reglement om was ingevoerd. De heer Wognum erkende, dat het wel in- grijpende voorstellen waren, doch men moet hier noodgedwongen toe overgaan, wil het in staat blijven deze voor Schoorl zoo onmisbare vereeniging te doen voortbe st; an. Voorts wees de voorzitter er nog op, dat het meerdere malen voorkomt, dat voor rekening der vereeniging verpleegde pa- tienten precies na 42 dagen door het zie kenhuis als genezen worden ontslagen, ter wijl het bestuur den indruk heeft, dat m vele gevallen eerder ontslag mogelijk is. De heer Groothoff zou zelfs een grootere contributieverhooging willen aanvaarden, doch achte verkorting van den verpleging* tijd en afschaffing van het gratis zieken- vervoerd zeer onjuist. Over deze aangelegenheid werd ampèl ge discussieerd. De heer Groothoff zou het juist achten, indien by financieele onmacht der vereeni ging de gemeente haar subsidie zou ver- leenen. De heer Gutter was van meening, dat dit door Ged. Staten niet zou worden goedgekeurd, tenzij een belangrijke wijzi ging in de contributieregeling wordt ge bracht De voorzitter zeide het ook liever zonder overheidssteun te willen stellen. Wel zou spr. het toejuichen, indien de gemeente in bijzondere gevallentijdelijk de contributie- voor armlastige leden wilde betalen. De heer Wognum en Schoone deden hier na nog een tusschenvoorsteL waarbij de contributie op 5% cent zou worden gebracht en de andere beperkingen zouden komen te vervallen. De meerderheid van het bestuur wenschte het oorspronkelijke voorstel te handhaven. In stemming gebracht werd het bestuurs voorstel met groote meerderheid aange nomen. Hierna bracht de voorzitter het voorstel van de federatie ter sprake, om over te gaan tot aanstelling van een controleerend arts, waarbij dan door dezen functionnaris ten eerste zal worden beoordeeld, of opname wenschelijk is en ten tweede of de opname beëindigd kan worden. De heer Gutter meende, dat daartoe slechts de behandelende geneesheer be voegd is. De heer Schoone lichtte toe, dat hierbij de eerste plaats het belang van den zie e op den voorgrond wordt gesteld, doch e zijn vele doktoren, die opname veelal drin gend noodig achten .indien zij weten, I deze voor rekening der vereeniging 8®®™* den en de ziekenhuizen ontslaan, als zy weten, dat de zieken voor rekening van e vereeniging worden verpleegd, ook me spoedig als wel mogelijk is. Indien nu een controleerend geneesti wordt benoemd, kan deze als °"Par arts over deze vraagpunten een nemen, uiteraard in overleg met den delenden geneesheer. t Na eenige discussie werd besloten, voortaan opname ter verpleging niet geschieden, voordat de geneesheer een vies van noodzakelijkheid aan het heeft afgegeven. Goedgekeurd werd het bestuursvoorswj tot het aangaan van een geldleening i) j Coöp. Boerenleenbank. rmot- By de rondvraag merkte de heer hoff op, dat het standpunt van de rt8e om slechts den vereenigmgen voor zf huisverpleging te laten voorbestaan, n zij voldoende reserve hebben, volkome ut84 haai De regeering, zoo zeide spr., beguiP eigen belang niet, want indien de ve ging „Draagt Elkanders Lasten 0 reden zou worden opgeheven, konri leden toch onherroepelijk voor rekening gemeenschap. van De voorzitter deelde de zienswy den heer Groothoff geheel, doch, naar zeide, blijft de regeering de voorwaar» een voldoende reservefonds hnncina^ c - jt Naar het oordeel van den voorf ,llisterd hierbij door de regeering te veel ge naar de bestaande particuliere x n(je ringsmaatschappyen die reeds vo reserve hebben. Spr. vond het s J .uijt van de reegering dan ook volkomen o De heer Duin vroeg het voorstel vu heer v. d. Garde over te nemen en fancy-rair te organiseeren. Aldus wer sloten. Hierna sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10