Aqwda £aatste {betichten zachtsmeltend méér aroma lichter verteerbaar BENSDORP Steun aan noodlijdende gemeenten. Proces tegen Ds. Niemöller hervat. OBDAM EERSTE BLAD. BROS ALS BESCHUIT BIJ UWEN WINKELIER OF IN ONZE EIGEN VERKOOP-FILIALEN EN DEPOTS Alkmaar, Vrijdag. WILHELM RIS t Toen voor eenige maanden, om gezond heidsredenen, de raad var. Bergen aan den heer Ris, oud-directeur-commissaris der Condensed Milk Company of Holland, ;Js voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, onder dankbetuiging voor de aan de ge meente bewezen' diensten, eervol ontslag verleende, wisten ingewijden reeds dat de gezondheidstoestand van den heer Ris vrijwel hopeloos was. Toch was er nog een kleine hoop dat verblijf in warmer streken het gewensehte herstel zou brengen. De heer Ris reisde daarvoor naar Niee en daarna naar Tanger, waar hij evenwel dermate ziek werd, dat hij met een van onze stoomvaartlijnen naar ons vaderland wederkeerde. Gister is rij in het centraal ziekenhuis alhier, na een kort doch smar telijk lijden, overleden. De crematie van zijn stoffelijk overschot heeft a.s. Maan dagmiddag te Westerveld plaats. In Bergen zal het verscheidt van dezen rustig-n burger, die als voorzitter van het B. A. zijn groote verdienste voor de ge meenschap had, als een verlies worden ge voeld. Zooals wij hierboven' reeds mededeelden, was de heer Ris mede-directeur van The Condensed Milk Company of Holland die toen nog in Rotterdam was gevestigd, doch thans in Alkma""- 's '-eer<i. To°n de heer Ris in 1925 zijn functie neerlegde vestigde hii zich in B"»-*er. terwiil h" rog vele jaren de functie van commissaris van The Condensed Milk Company of Holland, waarnam. In de vennootscbao heeft men steeds hooge waardeering gekoesterd voor deze correcte TJersonnH'Vheid. BOLBLOEMENTENTOONSTELLING. Door Alcmaria V. V. V. alhier is met me dewerking van eenige kweekers en bloe misten een bloemen-tentoonstelling in den stedelijken muziektuin georganiseerd, welke zal worden gehouden van 23 tot en met 27 Februari a.s. Daartoe werden in het afgeloopen najaar door tusschenkomst van de hoofden der scholen aan ruim 4000 schoolkinderen alhier gratis potten met tulpen, hyacinthen, nar cissen en crocussen verstrekt, die door ver schillende kweekers tot dat doel aan de vereeniging werden geschonken. Het resul taat van dezen zoogenaamden huisbroei zal nu op de tentoonstelling moeten blijken. De keuring voor de toekenning van prij zen zal geschieden in den morgen van den 23sten Februari a.s. CANDIDA BIJ COVOTO. Het Covoto schrijft ons: Op 25 Februari a.s. zal als derde abonne mentsvoorstelling worden gegeven Candida van Bernhard Shaw door het Rotterdamscn Hofstad Tooneel. Het stuk is niet nieuw: Het werd in de negentiger jaren geschreven en behandelt het toen zeer actueele conflict tusschen een toenmaals overheerschende za kelijke, practische levensopvatting, be lichaamd in de figuur van den Christen- socialistischen predikant Morell en de daar mee in botsing komende groep jongeren, met een sterken hang naar mystiek, verte genwoordigd door den „schwfirmenden" dichter Marchbanks. De regie heeft dan ook terecht het stuk gehouden in décoi en kleed ij van die dagen. Evenmin kan men de intrige oorspronke lijk noemen, n.1. die van de vrouw, welke op een gegeven oogenblik heeft te kiezen tusschen twee, haar liefhebbende mannen. Echter door de wijze, waarop de schrijver probleem en intrige heeft behandeld, blijft dit stuk, met zijn uitermate schitterende dia loog en sterke speelscènes ook nu nog zeer genietbaar. Het is echter vooral de vrouwelijke hoofd figuur, waaraan dit vroege Shaw-blijspel zijn groote waarde ontleent. Candida is ze ker het meest boeiende, meest omstreden vrouwenkarakter, dat Shaw heeft gescha pen en het is geen wonder, dat de grootste actrices deze rol hebben gespeeld en er triomfen mee hebben gevierd. Vera Bon dam, een van onze helaas weinige tooneel- spelsters van werkelijk groot formaat, speelt haar hier. Ze zou voor haar geschreven kunnen zijn; ze kan hier alle facetten van haar groot en veelzijdig talent tot uiting doen komen. Zoo als men weet, vervult zü bü dit gezelschap slechts gastrollen; eind dezer maand is deze verbintenis afgeloopen en het Comité heeft gemeend ditmaal van zijn oorspronkelijk voornemen (Priestley's „Time and the Con- ways" te doen geven) te moeten afwijken ten einde Alkmaar in de gelegenheid te stel len een van onze grootste actrices, die we hier wellicht in langen tijd niet meer zullen zien, te kunnen bewonderen in een van haar beste rollen, in een sterk, belangrijk amusant en boeiend stuk, dat nog steeds hoog uitsteekt boven het meeste van ons, aan belangrijke stukken niet bepaald over- rijk, modern répertoire. De groote pers heeft deze voorstelling ook nu weer zeer gunstig beoordeeld. Eenige uit treksels mogen hier volgen: Zou er in Nederland op het oogen blik wel een betere Candida te vinden zijn dan Vera Bondam? Er ging liefdevolle warmte, wijze humor en natuurlijke gratie van deze Candida uit. Dit was werkelijk een meesterlijke prestatie, die aan de geheele voorstelling een hoog niveau gaf.... De le den van het Hofstadtooneel hebben Shaw's stuk weer fonkelend en levend gemaakt. ....Zoo kwamen de vele briljante dialogen in dit stuk, dat een van de knapste van den schrijver blijft, goed tot hun rechtDat ln deze voorstelling alle modulaties perfect waren, pleit voor het intelligente en fijnzin nige kunstenaarschap van de regisseuse. De regie is in handen van Beta Ranucci- Beckman, de décors zijn van Karei Brück- man en de costumes zijn vervaardigd door Ninette Suikerman. DE KAASMARKT. De factoren die de vorige week tot een gewilden handel en een kleire piijsstijging aanleiding gaven, hebben ook op de markt van heden nog hun invloed doen gelden. De hoogste markt, 24, was wederom een halven gulden per 50 K.G hooier dan de vorige week, hoewel de aanvoer 41.000 K.G., 9000 K.G. grooter was In dezelfde week van het vorig jaar. toon de hoogste markt 22.50 bedroeg werd 32000 K.G. aangevoerd en in die van 1936 39000 K.G., terwijl toen de hoogste markt 19 was. In dezelfde week van 1935 be droeg de aanvoer 44000 K.G. en was de hoogste markt 17. Hieruit blijkt wel dat de aanvoer ter markt stabiel blijft, terwijl de prijs tot tevredenheid stemt. De verhooging van het birnenlandsch verbruik speelt hierin een niet onbelang rijke rol. „WIT GELE KRUIS". In de maand Januari zijn door de Wijk verpleegster 448 bezoeken afgelegd bij 26 patiënten. Hiervan waren 281 bezoeken bij leden van het A. A. Z. A., 118 bezoeken bij leden van het Wit Gele Kruis. 47 bezoeken bij stadspatienten en 2 bezoeken bij parti culieren. De Wijkkraamverpleegster legde 188 be zoeken af bij 9 patiënten en verleende 2 maal assistentie bij den dokter. TERREIN „NOOIT GEDACHT". Het bouwrijp maken van een gedeelte van het terrein „Nooit Gedacht" is heden gegund aan de laagste inschrijvers, de hee- ren De Moei en Hermes voor 61900. Maandag zal met de werkzaamheden worden begonnen. VOLKSUNIVERSITEIT. Lezing van dr. Schoonheyt over Boven-Digoel. Men schrijft ons: Het is inderdaad een gelukkige gedachte geweest van het bestuur der Volksuniver siteit, om den auteur van het boek Boven- Digoel dr. L. J. A. Schoonheyt uit te noodi- gen, zijn bevindingen omtrent land en volk van Fanah-Merah hier ter stede te komen weergeven. Immers Fanah-Merah, het kamp der geïnterneerden in Nieuw-Guinea, heeft al zooveel pennen en rongen in beweging gebracht, dat het zeker de aandacht van het Ne'derlandsche publiek geboeid houdt. En ongetwijfeld zullen er velen 'zijn, die eens iets positiefs willen hooren over dit oord, temeer daar het uit den mond komt van een Nederlander, die een deel van zijn leven in ait nog zoo onbekend doch aan fantastische verhalen zoo rijke Neder- landsch gewest verblijf heeft gehouden. En wie kan beter een juiste uiteenzetting geven van toestanden en verhoudingen daar dan een reizend geneesheer, die zelfs zoo veel studie van land en volk heeft gemaakt, dat hij zich geroepen achtte het verzamelde materiaal in een boekwerk vast te leggen Zeer zeker zal dit mooie werk, dat in kor ten tijd in Indië groote opgang maakte, ook hier te lande de algemeene aandacht tTek- ken. De prettige verteltrant en de zeer duide lijke uiteenzetting, toegelicht door film en foto's, hebben niet nagelaten in vele krin gen belangstelling te wekken. Het waren dan ook niet minder dan het Koloniaal Instituut en de Studiekring voor Indische belangen te Den Haag, die dr. Schoonheyt nu tijdens zijn verlof in Europa direct uitnoodigden een causerie over Digoel te komen houden. De besturen dezer instellingen oordeelden deze zeer leer zaam, en voerend tot nieuwe inzichten, welke het bestudeeren overwaard zijn. SCHOOL EN HISTORIE. Door het locaal comité der Unie „Een school met den bijbel" was gisteravond in de geref. kerk aan de Oudegracht een open bare samenkomst belegd, waarin als spre ker optrad dr. J. C. van der Does, leeraar aan de chr. H.B.S. te Amsterdam, met het onderwerp „School en historie". Tot onze verbazing was de opkomst van belangstel lenden slechts gering. Nadat gezamenlijk gezongen was Ps. 74 1 en 4, las de heer C. Knaap, hoofd der chr. school aan de Doelenstraat, enkele ver zen uit Ps. 45, waarna hjj voorging in gebed. De heer Knaap sprak vervolgens een welkom tot de aanwezigen, mededeelende, dat deze vergadering was uitgeschreven in verband met het feit, dat de belangstelling voor het christelijk onderwijs in deze stre ken minder groot is dan verwacht mocht worden. Hierna kreeg dr. v a n der Does het woord, voor het behandelen van zijn onder werp, waarvoor hij als uitgangspunt koos het bijbelverhaal van de joodsche omzwervingen in de woestijn en met name het overtrekken van den Jordaan. Spr. wees erop, dat het wonderverhaal van den uittocht uit Egypte nog telken jaie met het isr. Paschen in de joodsche gezin nen verteld wordt, waarbij de loffelijkheid des Heeren en Zijn kracht naar voren ko men. En dit nu, zei spr., is de achtergrond van onze chr. scholen, lagere zoowel als hoogere. Welbewust moeten bij het onder wijs in de geschiedenis de groote lijnen worden vastgehouden, al is dat wel eens moeilijk. Echter, als we ons even verheffen boven het gewone niveau, zien we den vinger Gods in de historie. Spr. maakte duidelijk hoe in de middel eeuwen de kerk het centrale punt was voor al'e groepen, totdat het groote wereldrijk van den Duitschen staat met de twee hoof den: keizer en paus, zich splitste in ver schillende staten en een andere wereldbe schouwing zich baan brak. Een streven naar macht van ie zijde der vorsten ver oorzaakte meermalen oorlogen en dit ging Bioscopen. Bioscoop Harmonie. 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De model-echtge noot (amus.); hoofdrol Heinz Rühmann. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Gasparone (operette); hoofdrollen Joh. Heesters en Marika Röjck. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, heden (Vrijdagav.) 8 uur, hoofdnummer Captain Blood (rom.); hoofd rollen Errol Flynn en Olivia de Havilland; van Zaterdagav. af, telkens om 8 uur, hoofdnummer Het leven van Emile Zola (hist.-rom.); hoofdrol Paul Muni. Toegang boven 14 jaar. Zondag om 2, 4.30 en 8 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, eerste hoofdnum mer Wanneer bent u jarig? (amus.); hoofd rollen Marian Marsh, Fred Keating, Edgar Kennedy; tweede hoofdnummer De schrik van wijk 7 (sens.); hoofdrol Pat O'Brien. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 18 Februari. 8 uur, café Central, lezing met lichtbeel den over vaste planten en rotsplanten door C. Sipkes uit Haarlem. Zaterdag 19 Februari. 8 uur, 't Gulden Vlies, feestavond 20-jarig estaan afd. Alkmaar Ned. Padvinders- ereeniging. Zondag 20 Februari. Café Kamsteeg te Stompetoren, gemaskerd bal gymnastiekvereniging Voorwaarts. door tot 1914, toen met den grooten wereld oorlog een naar spr.'s overtuiging nieuw tijdperk aanving: het humanisme stortte in een, de wetenschap verloor wat zij als een vasten steun had gemeend te mogen be schouwen. Spreker stelde hiertegenover de rustige sfeer van de kerk en merkte op, dat veel van wat hij had aangestipt niet aan de kin deren behoeft te werden verteld, omdat zij dat niet kunnen omvatten. Vele verhalen van strijd en oorlog en moeilijkheden kun nen achterwege blijven. Er is ruimte ge- rceg op het gebied van wetenschap en kerk geschiedenis, waarvan spr. een paar voor beelden vertelde. Er dan de geschiedenis der beschaving en van de staatkunde. Deze wil de spr. zien op den achtergrond van het Wilhelmus, den Nederlandschen nationalen psalm. Hij beschouwde de volkliederen van de Boeren, de Franschen, Engelschen en Duit- schers en stelde vast. dat ons Wilhelmus de grondtoon is van onze nationale historie, omdat de deemoed er in doorklinkt. Herinnerend aan de geschiedenis van het beleg van Alkmaar, wees spr. erop, dat de geschiedschrijver Nanning van Foreest den lof van de overwinning gaf aan God. Spr. schetste hoe het Huis van Oranje steeds voor ons land en volk op de bres stond en hoe het ons heeft kunnen leiden door de woelige tijden, dank zij den steun van boven, die kracht gaf tot langen en vaak moeilijken strijd. Uitvoerig stond spr, stil bij de figuur van Willem I en hij stelde vast, dat het Oranjehuis mannen en vrou wen heeft voortgebracht, die van grooten invloed zijn geweest op de gesdhiedenis van Nederland. Dan sprak hij over geboor ten in hot Oranjehuis, waarbij nog dezer dagen bleek het ook het volk in groote spanning verkeerde. In verband hiermee werd naar voren gebracht de figuur van prins Willem III, dien spr. den eenzame noemde, die ons volk in 1672 voor Fransche overheeisching wist te vrijwaren en die door de staatkunde gedwongen werd tot een huwelijk met een Engelsche prinses, een vrouw, die hem aanvankelijk niet begreep, maar hem om zijn werk hoogachtte en ten slotte liefde toedroeg, groot genoeg om hem te volgen zelfs in den strijd tegen haar eigen vader, den koning van Engeland, een liefde die de prins pas toen ontdekte en die van dat oogenblik hun huwelijk tot een ge lukkig huwelijk maakte. Ook andere persoonlijkheden werden door dr. v. d. Does besproken: prinses Louise, die deugdzaam bleef aan het weelderige Duit- sche hof, dank zij een goede christelijke op voeding door haar moeder, prinses Wilhel- mina. Op interessante wijze vertelde spr. van een en ander, waarbij hij menig ge schiedverhaal in herinnering bracht, mede aan de hand van de dagelijksche brieven, die moeder en dochter elkaar schreven. Via den Franschen tijd kwam spr. tot den terugkeer der Oranje's. Toen bleek hoe diep die naam gegrift was in het hart der Neder landers. Van koning Willem III zei hij o.a., dat diens leven moeilijk werd gemaakt door zijn wensch om invloed uit te oefenen op het wereldgebeuren. Heel anders was en is zijn dochter, die in alles met groote wijsheid den middenweg wist te kiezen en rustig leidde waar velen den weg niet konden vinden. Een aardig verhaal omtrent een paar een voudige schipperskinderen uit Broek op Langondijk, die slechts met de toestemming van Willem III hadden kunnen trouwen, wero door spr. in zijn causerie ingeweven Ook van koningin Wilhelmina wist de spr een interessante geschiedenis te vertellen, getuigend van meeleven met een zieke. Spr. meende, dat van H.M. kan gezegd worden, dat haar naam met eerbied zat blijven genoemd, omdat zij in den tijd dei verdwazing tijdens den grooten oorlog der naam van God heeft willen bewaren. De vaderlandsche geschiedenis is groot, zei spr, zij vindt weerklank in onze harten en wij willen pogen ons heele volk te win nen voor onze levens-visie. Wij bidden voor ons Oranjehuis en willen God erkennen als de groote kracht. Na gezamenlijken zang van Ps. 6816 en 17 ging dr. van der Does voor in gebed, waarmee de bijeenkomst werd besloten. BRAND TE 'T ZAND. Te 't Zand brak hedenmorgen ongeveer 7 uur, tengevolge van een ongeluk met een petroleumkachel, brand uit in de kappers zaak van den heer M. Meijer. De motor- brar.dspuit uit Schagerbrug was spoedig aanwezig maar kon niet voorkomen dat de kapperszar.k en het bijbehoorende woon huis tot der grond afbrandden. Slechts een radiotoestel en een naaimachine kon den worden gered. Verzekering dekt de schade. (Ongecorrigeerd. ZITTING EERSTE KAMER. Voortzetting defensie-begrooting. Hedenmiddag vergaderde de Eerste Ka mer. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk VHI (departement van defensie) der rijksbegrooting voor 1938 c.a., en het wetsontwerp tot wijziging van de dienst plichtwet. De heer van de Bilt (s.d.) dringt er bij den minister op aan, méér te doen voor oud- gepensionneerden, mobilisatieslachtoffers en burgerwerklieden. De minister zegt, dat aan redelijke eischen is voldaan, doch spr. stelt daar re delijke wenschen tegenover. Het zal den minister aan goeden wil niet ontbreken; hij overwege nog eens de vraag: waarom tweeërlei pensioen, voor gepensionneerden en voor oud-gepensionneerden. De bezwaren tegen den niet-rechtvaardigen toestand zijn niet onoverkomelijk. Spr. bepleit een on partijdig beroeps- of adviesorgaan, dat klach ten en bezwaarschriften van mobilisatie- slachtoffers zou moeten behandelen. De heer van Vessem (n.s.b.) komt terug op verschillende jegens de n.s.b. gemaakte opmerkingen. Spr. is niet verantwoordelijk voor elk artikel in „Volk en Vaderland". De heer de Savornin Lohman ontleende aan dit blad de verklaring, dat er tusschen Enge land en Nederland een militair verbond zou bestaan. Bij de begrooting van binnenlandsche za ken heeft spr.'s partijgenoot gevraagd of het opleggen van legervoorraden voor den land storm de mobilisatie van het leger niet zal belemmeren. De minister verwees toen naar zijn ambtgenoot van defensie. Daarom herhaalt spr. thans de vraag. De nx.b. heeft altijd gewaarschuwd tegen afbraak van het leger. De Volkenbond Is een tc langzaam werkend mechanisme om grens- schendingen te voorkomen en tegen te gaan. DE ONTIJDIGE PUBLICATIE VAN DE FOTO'S VAN PRINSES BEATRIX. Wij vernemen, dat uit het ingestelde politie onderzoek met zekerheid is ko men vast te staan, dat de ontijdige pu blicatie in een Engelsch blad van de door Z.K.H. prins Bernhard beschikbaar gestelde foto's van H.K.H. prinses Bea trix niet te wijten is aan eenige indis cretie of slordigheid van de sijde van hen, aan wie de ontwikkeling en distri butie van die foto's was toevertrouwd. RONSELAAR AANGEHOUDEN. Te Groningen. Reeds langen t(jd had de politie te Gro ningen ernstig vermoeden, dat ook aldaar jongemannen werden geronseld voor Span je. Het is de recherche thans gelukt een ronselaar, de 26-jarige werklooze B. de J. aan het Katterdiep te Groningen aange houden. Hij was daar in gesprek met twee jongens, die hij van tevoren van geld had voorzien en die nu reisgeld van de J. zoude ontvangen. Behalve de ronselaar zijn ook de beide jongens naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De werklooze had meer dan honderd gul den bij zich. Proces-verbaal is opgemaakt. OPNIEUW EXTRA BOTER-INVOER CONTINGENT. Voor België. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering voor invoer gedurende deze maand voor de tweede maal een extra contingent van in totaal 100.000 K.G. heeft vastgesteld. Het aandeel van Nederland hierin bedraagt 27 yx De betreffende hoeveelheid moet eveneens uiterlijk op 28 dezer in België worden ingevoerd. ONZE NIEUWE GEZANT TE ROME. Vertrek op 25 Februari. Naar wij vernemen, zal de nieuwe Nederlandsche gezant te Rome, dr. J. B. Hubrecht, op Vrijdag 25 Februari naar zijn nieuwe standplaats vertrek ken. VORDERING VAN KAPITEIN TEGEN KON. HOLL. LLOYD. Vordering van 39.000 toegewezen De tweede kamer der Amsterdamsche arr. rechtbank heeft vandaag de vordering van een kapitein tot uitbetaling van zijn gekapitaliseerd pensioen ten bedrage van 39.000, welke vordering hij had ingesteld tegen de bewindvoerders der Koninklijke Hollandsche Lloyd toegewezen. INTERNATIONALE INBREKERSBENDE TE EINDHOVEN. Een reeks inbraken thans opgehelderd. In den laatsten tijd werden in Eindhoven talrijke inbraken gepleegd, zonder dat het aanvankelijk gelukte de daders te ontdek ken. Naar wij vernemen is thans aangehouden een Eindhovenaar J. V., die met de onder wereld te Amsterdam en Antwerpen in nauwe verbinding stond. Deze liet voor dit doel o.m. verschillende Amsterdamsche in brekers naar Eindhoven komen, waarvan een 5-tal zich thans voor andere misdrijven in diverse strafgevangenissen bevindt. Een en ander geschiedde m samenwer king met een bekenden inbreker in Hel mond, zekeren M V., die o.m. betrokken is bij de inbraak in „Reoboth". Bij diens aan houding werden tal van inbrekerswerk tuigen op hem bevonden. De opsporing, welke geleid werd door inspecteur Dijs, hoofdagent-rechercheur van der Wiel en rechercheur Pinxt van de Eind- hovensche politie en tot arrestatie der daders heeft gevoerd, zal stellig een einde maken aan de verontrustende reeks inbraken te Eindhoven. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was heden: Uitreis: „Nandoe" te Bangkok; „Ibis" te Basrah; „Torenvalk" te Napels. Thuisreis: „Gier" te Singapore. Naar wü vernemen is het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot steun aan noodlijdende gemeenten, waarvan de minister van finanriën in de vergade ring van de Eerste Kamer van 10 Febr. IJ. verklaarde, dat het ,Jn de buurt zwevende was", heden bij den Raad van State ingekomen. Het verloop hangt af van de houding van den predikant. Vanochtend is te Berlijn het proces tegen ds. Niemöller voor de speciale rechtbank te Berlijn-Moabit hervat. De drie verdedigers van den beschul digde waren weer ter zitting versche nen, evenals de toegevoegde verdedi ger die de behandeling zal volgen voor het geval Niemöller zijn verdedigers opnieuw zou wegzenden. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat de duur van het proces zal af hangen van de houding van den predikant. Indien, zoo zegt men, de predikant er van zal afzien in vele gevallen zijn on schuld te bewijzen, zal het proces snellen voortgang xunnen hebben, maar het is ook mogelijk, dat talrijke getuigen uit ver schillende deelen van het land gehoord moeter worden. De drie voornaamste be schuldigingen, dii gehandhaafd zjin, zijn de volgende: ongerechtvaardigde aanvallen op de leiders van den Staat misbruik van den kansel voor politi^e doe'einden, aan zetting der kerkeanjff's tot ongehoor zaamheid aan de wetten. In reaeerings- kringen toont men zich verstoord op Niemöller, cmdat men var meening is, dat hjj voldoende gewaarschuwd was door de arrestatie van verscheidene predikanten in zhn omgeving. Ook bij de verdere behandeling blijven de deuren gesloten. Uitkeering K. S. D. Van den minister van sociale zaken is een bedrag van ruim negen en twintig gulden ontvangen, als aandeel in de twee de verdeeling van de opbrengst in de col lecte van het kleeding-, schoeisel en dekkingfonds. Kindertoeslagfonds. In deze gemeente komen voor het kindertoeslagfonds 11 gezinnen in aanmer king. De bedragen die uitgekeerd zullen worden varieeren van 4.7379.03. Plaatselijk Nut. De derde bijeenkomst in dit seizoen van het Plaatselijk Nut werd Woensdag avond in café Stammis gehouden. Alvorens met zjjn onderwerp te begin nen kwam de heer J. Blauw uit Henebroek met een in den beginne ernstige getinte „mededeeling" voor den dag, die in een met applaus beloonde „mop" eindigde. Hierna besprak hij in groote trekken de roman „Bartje" van Anne de Vries.. Mevr. v. LeyenKrab droeg vervolgens „Een moeder" en „Een moord" vooi. Mevr. J. JelsmaStammis bracht „Vooral niet jokken". De heer A. Blauw declameerde „De zee trekt," door K. Norel en tot slot kwam mevr. N. BlauwSaai met „Suc ces", uit Half om Half door den welbe kenden Nono. Den penningmeester werd voor zijn be heer dank gebracht. De ontvangsten be droegen over 1937 21 50, de uitgaven 0.90, batig saldo 20.60. Wegens bedanken van den heer G. M. Oonk als voorzitter werd de heer n. Ban- kert tot bestuurslid gekozen. Verdee ling der bestuursfuncties zal nog plaats hebben.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2