VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Waar het recht zijn loop heeft. Stad en Omgeving. SCHAGEN HEILOO BIROEK OP LANGENDIJK DERDE BLAD. 2 Eerste lustrum van La Norda Stelo. In het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen vond Zondag de jaarvergadering plaats van de Noordhollandsche Esperanto- vereeniging „La Norda Stelo De vergade ring droeg ditmaal een zeer feestelijk ka rakter, daar het vijfjarig bestaan van de vereeniging gevierd werd. De leiding berustte bij den heer K. Rog geveen, die oprichter en tot heden voor zitter van de club is. In zijn openingswoord memoreerde hij het ontstaan en doel der Norda Stelo. Een speciaal woord van welkom werd ge richt tot de buitenlandsche gasten, de heeren Julio Baghy uit Boedapest, Roland Dupuis uit Rouen en Höppner uit Chemnitz. In 1933 werd de vereeniging met 20 leden opgericht, om de toen nog verspreide Espe rantisten gelegenheid te gever het gebruik van Esperanto practisch toe te passen, nu waren er bij de opening reeds 150 tegen woordig. De secretaris, de heer J. Mandemaker uit Alkmaar, bracht een geestig jaarverslag uit. De heer C. Govers uit Den Helder, de penningmeester, rapporteerde over den financieelen toestand der vereeniging en het bleek, dat het jaar ook in dit opzicht gun stig was verloopen. Vastgesteld werd, dat de volgende verga dering den lOen April te Alkmaar zal wor den gehouden. Om 2 uur begon het eigenlijke feest. Allereerst kwam het voorlezen der geluks telegrammen en felicitatie-brieven aan de orde. Hierna volgden de afgevaardigden van verschillende Esperanto-vereenigingen en tot slot de bekende Hongaarsche auteur en Esperantoleereer Julio Baghy, die allen hun gelukwenschén aanboden en dank brachten aan den voorzitter voor zijn uitstekende leiding. Onder leiding van de heeren Heres en Möls uit Den Helder volgde een uitstekend verzorgd programma, bestaande uit tooneel- stukjes en muziek, declamatie en zang. Jaarvergadering Witte Kruis. De afd. Schagen van Het Witte Kruis vergaderde in het lokaal van G. Boontjes. Door afwezigheid van den voorzitter open de dr. Nanninga als vice-voorzitter. Waar- deerende woorden werden uitgesproken aan het adres van wijlen den heer Lap (be stuurslid). Getracht zal worden individueel de leden op te wekken de vergadering te bezoeken vooral met 't oog op de volgende bestuurs verkiezing. De heer Slotemaker vroeg inlichtingen hoe het staat met de districtevorming. De voorzitter deelde mede dat nog niet tot vorming besloten is. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer Aij hoe het staat met de douche-inrichting en rijwiel- bergplaats bij de badinrichting. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak in 't voorjaar onder oogen zal worden ge zien. De douche zal wel een verlangen blij ven, aangezien de kosten hiervoor te groot zijn. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek het ledental teruggeloopen van 763 tot 746 leden. De moedercursus werd door 24 cursisten bezocht. Aan de badinrichting werd door jongens en meisjes 8999 baden genomen. Door 557 personen werd aan het magazijn 946 stuks artikelen in bruikleen afgestaan. Door de wijkverpleegster werden 166 bezoeken afgelegd in verband met de tuberculose-bestrijding. Vier personen wer den uitgezonden waarvan de kosten f 1427 bedroegen. De Emma-collectie heeft dit jaar 98.48 opgebracht. De rekening van den penningmeester sloot met een totaalbedrag in ontvangst en uitgaaf van 3019.75 Batig saldo 310.12. De rekening der tbc-bestrijding sloot met een ontvangst en uitgaaf tot 'n bedrag van 2758.77. Bij monde van den heer Bronder werd tot goedkeuring van de diverse reke ningen besloten. De begrootingen voor 1938 werden zonder bemerkingen vastgesteld. Tooneeluitvoering. Zondagavond gaf de St. Jozeph-Gezellen voor een uitverkochte zaal een opvoering van „Om 10.000 Dollar", een Amerikaansch blijspel in 3 bedrijven. Het stuk heeft weinig inhoud. Alleen komt tot uiting, hoe moeilijk het is al is het gedurende 24 uur de waarheid te zeggen. Ook komt nog naar voren hoe een makelaar in effecten, die zijn cliëntèle eer lijk en naar waarheid bedient, het beste af is. Voorts is er de noodige humbug en ruim gelegenheid tot lachen. Een gezellig bal besloot den avond. Optreden voor de radio. 'Van onzen plaatsgenoot Nico Splinter, die reeds meerdere malen met zijn vrouw Sanna Klaver optrad voor de radio (Vara en Phohi) wordt Vrijdag om 2 uur door de Phohi uitgezonden een schets in revue stijl, getiteld „Westfriesche humor". Hieraan werken mee Sanna Klaver, Jo de Leeuw van Schoorldam en Nico Splinter. Deze plaatsgenooten zijn voor de Indische luisteraars geen onbekenden. i Naar concours. Door het chr. mannenkoor De Lofstem, onder leiding van den heer Paul Kok is be sloten dit jaar deel te nemen aan het inter nationaal concours te TieL Het koor zal uit komen in de afdeeling Uitmuntendheid. Benoeming kerkvoogd. In de plaats van den heer A. Boon Cz. is tot kerkvoogd der Ned. herv. kerk alhier benoemd de heer H. van Zuijlen. K.S.D fonds. Als tweede verdeeling voor het spaar fonds is van den minister van sociale zaken een bedrag ontvangen van 46.23, alzoo in totaal 145.88. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 15—22 Febr. '38. Nieuwe zaken: Alkmaar: P. Wallaart, Nieuwpoortslaan 84, metselaars- en timmerbedrijf. Heiloo: F. J. R. Pesser, Heerenweg F 67, schoenmaker en winkelier in fournituren. Den Helder: Tuindorp's Levensm.- en Manuf.bedrijf „B.B.", Brakkeveldweg 67'89 „Gerard Leen", Keizerstraat 107, mode artikelen en tricotage. Schagen: R. Kolkman, Nieuwe Laagzijde B 69, hydro-technisch-bureau. W ij z i g i n g e n.' Alkmaar: firma H. Schoonhoven en Zoon, Langestraat B 100, meubelmakers, enz., rechtsvorm gewijzigd. A. Bruin, Verdronkenoord 123, kolon. waren, enz.; fil. gevestigd te Alkmaar, Snaarmanslaan 147. A. Indri, Fnidsen 6, terrazzo-houtgraniet, enz.; rechtsvorm gew. Jac. Bruin en Zoon, Verdronkenoord 52, handel in bakkerswaren; rechtsvorm ge wijzigd. Barsingerhorn: „Steunt Elkander", On derhuurt F 34, Kolhorn; bestuurswijziging, Bergen: N.V. „Valerius", maatschappij tot exploitatie van Onroerend goed in Neder land, Hertenlaan 4, exploitatie van vaste goederen (gekomen van Amsterdam). C. Koopman Hz., Stroomerlaan 15, smid, enz. overgegaan aan C. Koopman. Castricum: H. G. Kriek, Uitgeest, loodgieter; fil. gevestigd te Castricum, Dorpsstraat 72. Den Helder: J. Tiessen, Weezenstraat 14. expeditiebedrijf, enz.; overgegaan aan Joh. Tiessen. Fa. Gebr. de Boer, Weststraat 89, schilder, enz.; overgegaan aan C. Th. de Boer Jr. J. M. de Bruijn, Joubertstraat 53, winkel in tabak, enz.; overgegaan aan mevrouw G. A. E. de BruijnHas. Oudkarspel: firma K. W. Möller, A 323, winkel in manufacturen; overgegaan aan H. W. Möller. Texel: „Vooruitgang is ons doel", Groene- plaats 9, Den Burg; bestuurswijziging. D. J. en J. D. Blom, Havenstraat 78, om gezet in een vennootschap onder firma. Hotel „De Hoop", de Cocksdorp 47; over gegaan aan mevr. de wed. K. Kikkert Peereboom. Fa. S. Eelman, P-rkstraat 20, Den Burg, winkel in damesmode-artikelen; rechtsvorm gewijzigd. Zijpe: C. Leek, Heerengracht I 137, 't Zand, motorbootondememer; overgegaan aan mevr. de wed. A. LeekBeers. Opheffingen: Bergen: J. J. Kaldenbcch, Noordlaan 48, timmerman en aannemer. CAUSERIE OVER BOVEN-DIGOEL. In een gezellige causerie van ruim 2 'A uur heeft de gouvernementsarts dr. Schoonheyt gisteravond in de goed bezette bioscoopzaal van de Handelsschool voor de Volksuniver siteit, na een korte inleiding van den voor zitter dezer instelling, een schat van wetens waardige dingen verteld over hef als ver banningsoord bekend geworden Boven- Digoel. Mede naar aanleiding van wat meer malen over Indië verteld is door menschen, die er zelve nooit zjjn geweest, merkte spr. op, dat de toestanden daar heel anders zijn dan ze vaak worden verondersteld. Men treft er heusch niet overal tijgers aan en met de ziekten is het veel beter gesteld dan tal van menschen denken. De naar Indië vertrekkenden behoeft men stellig niet aan te zien voor menschen die hier te lande min of meer zijn mislukt. Spr. schetste dan hoeveel Nederland zou verliezen, indien het zich te eeniger tijd uit Indië zou terugtrekken. Er heerscht in ons land een ontstellende onwetendheid over het gebied in de tropen en men realiseert zich niet hoe gevaarlijk de Japansche be langstelling voor onze bezittingen rond den evenaar kan zijn, vooral sinds den tijd dat Japan het mandaat kreeg over de vroegere Duitsche eilanden. Op grond hiervan be pleitte spr. de noodzaak van een sterke vloot, opdat nimmer bewaarheid zal kunnen worden de droom van de Japansche ultra nationalisten van een Japansch rijk, waar van de grenzen liggen bij de Soenda-eilan- den. Spr. vertelde dan van zijn reis naar Tanah Merah, het centrum van het Boven-Oigoel- gebied, waar hij een paar jaren als genees heer is geweest. Hij knoopte hieraan vast een beschouwing over het in 1926 als intei- neeringsterrein ingerichte gebied, dat ver deeld is in een bestuursterrein, een militair terrein eu dan het eigenlijke intemeerings- kamp, waar men een goed ingericht van steen gebouwd ziekenhuis heeft, in tegen stelling met de oude barak, welke daarvoor dienst doet op het bestuursterrein. Waren er in den beginne circa 20u0 ballingen, thans zijn er nog slechte ongeveer 560, van wie de onverzoenlijken zijn ondergebracht in Tanah Tinggah. Over de behandeling en den gezondheids toestand hoorden we tal van bijzonderhe den: de behandeling is zoodanig, dat heel vaak verzoeken inkwamen om de intrek- kmg van het interneeringsbesluit teniet te AA11' mja'T' het beviel den menschen er zóó goed, dat zü ook bij opheffing van de verbanning verzochten als vrije lieden op het terrein te mogen blijven wonen De ge zondheidstoestand mag zonder overdrijving zeer goed genoemd worden. Daarentegen is de verhouding tusschen de bannelingen onderling meermalen zeer slecht, waarvan spr. verschillende staaltjes gaf. Deze lieden zijn deels communisten, deels nationalisten uit verschillende deelen van Indië en bijna allen zijn beslist onont wikkeld, hoewel mén er ook gestudeerden onder aantreft, alsmede onderwijzers en ambtenaren en zelfs enkele militairen. Op kosten van het gouvernement zijn vele vrouwen, die de mannen wilden volgen, naar het kamp gekomen, iets wat geen en kel ander land voor zijn verbannenen doet. Van zwaar werk is geen sprake. Er wordt door wie werken wil 4 yt uur per dag ge werkt en de belooning is aanmerkelijk hon ger dan die van een koelie op Java. Ernstig becritiseerde spr. het, dat men aan oud-Dl- goelisten vrijheid toestaat om in Nederland actie te voeren tegen het interneeringskamp, waarbij men dan speculeert op de onwetend heid der Nederlanders op dit gebied. In dit verband noemde hij het een moreelen slag in het ge2icht van het gezag, dat één der geïnterneerden verkozen is kunnen worden tot lid der Tweede Kamer, waarvan deze echter gelukkig, zei spr. nimmer deel heeft kunnen uitmaken, dank zij een besluit der regeering, dat de gekozene (Sardjonoj het kamp niet mocht verlaten, zoodat een ander (de heer Schalker) zitting kreeg. Ernstig waarschuwde spr. ertegen om Europeesche toestanden te vergelijken met die in Indië, omdat zoo'n vergelijking nim mer kan opgaan, zooals hij het met voor beelden aantoonde. Tal van schrijvers en kelen werden door spr. met name genoemd hebben zich aan deze fout schuldig ge maakt. Uitvoerig stond spr. stil bij de gewoonten der eigenlijke bewoners van het land, de Papoea's, waaronder men nog kanibalen aantreft. Eveneens wijdde spr. een beschou wing aan het nut van zending en missie, hoewel hij er de voorkeur aan zou geven, dat deze beide niet in hetzelfde gebied wer ken. De heer Schoonheyt besloot zijn belang wekkende causerie met hulde te brengen aan kapitein Bekking, die in twee maanden tijds temidden van het oerwoud het inter neeringskamp wist in te richten, waarvan hij de directie neerlegde, toen men meende dat hij te streng was voor de daar onderge- brachten. Spr. ging hier nog nader op in. waarbij hij aantoonde, dst de kapitein het heusch nog niet zoo slecht had ingezien. Im mers, toen deze later als hoofd van de goud exploratie in die streek terug kwam, werd hij met grooten eerbied door de menschen ontvangen. Een ander bewijs van waardee ring voor zijn optreden was wel, dat op ver zoek van de geïnterneerden de school van het kamp genoemd werd Bekking-school. Een serie meerendeels goed geslaagde foto's, alsmede een film van het heele Bo- ven-Digoelgebied gaf den spreker gelegen heid op verschillende punten van zijn be toog nader in te gaan en toelichtingen te geven. Met een kort woord dankte aan het eind van de causerie de heer Voorthuijsen den spreker voor zijn zeer op prijs gestelde cau serie en het publiek voor de opkomst. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Bureau van Politie zijn te be vragen: bruin wollen handschoen, kinder- portemonnaie, hondenpenning, portemonnaie met inhoud, kinderhandschoentje, roode kindermuts, molton deken, kindergymnas tiekschoen, bruine portemonnaie met inhoud, zwarte handwarmer, bruine mantelceintuur, kinderhandschoen, blauwdruk, alpinomuts. Aan onderstaande adressen zijn te bevra gen: 1 p. br. nappa handschoenen, S. Jong kind, Liefdelaan 30; hangslotje met kettink je, K. v. Til, Boterstraat 20; portemonnaie met inhoud, P. Helder, Nieuwpoortslaan 89: dameshandschoen, T. Bek, Landstraat 31; portemonnaie, M. Kes, Zocherstraat 20'; da- mesparapluie, C. Jansen, Vrouwenstraat 13; pakje met nachtzak, L. Martin, Ropjeskuü 40; 1 p. roode kinderhandschoenen, G. Drie sen, Tesselschadestraat 6; rijwielbelasting- merk, J. L. Boots, Schermerweg 12; zilveren ringetje, J. Neijmeijer, Spoorstraat 56; bruine damestasch met inhoud, J. Wieren, Laat 174; zilveren rozenkrans, G. Koster, Hout weg 25; 2 oorbelletjes, A. Meijer, Baansin- gel 22; 1 paar beenkappen, C. de Boer, Var- nebroek 12; rijwielbelastingmerk, J. L. Klugt, Ropjeskuil 5; vulpen, v.d. Put, Tromp straat 24; autowieldop (Lincoln), A. v. h. Veen, Fnidsen 101; wit breiwerk met pen nen, K. de Jong, Korte Landstr. 11; 10 rit- tenboekje N. S., N. C. Hopman, Stations straat 36; portemonnaie, A. Bakker, Stuart- straat 77; passer, A. Bonnet, Juliana v. Stol berglaan 17; wieldop (Chevrolet), A. Stoop, Oudegracht 219a; blauwe mantelceintuur, T. Vlaar, Baanstraat 10a; blauwe kinderman tel, H. Mors, Overdiesti aat 43; kindertaschje met inhoud, H. v. d. Berg, K. v. 't Veerstraat 31; portemonnaie met inhoud, J. Blank, Pier- sonstraat; bruin wollen vest, Klerks, Wester- weg. VERTROKKEN PERSONEN. L.Griepsma, Ger.K., landarbeider, van Westdijk 10, naar Oterleek. H. Horbeek, N.H., onderwijzer, en gezin, van Corfstraat 48, naar Velsen. G. Bruin, R.K., dienst bode, van van Everdingenstraat 18, naar Harenkarspel. P. F. Krijgsman, N.H., van Dijkgraafstraat 32, naar Amsterdam. H. FunckeDekker, R.K. z. b., en kinderen, van Wolfpad 11, naar Haarlem. M. Mante, geen, verpleegster, van Koorstraat 33, naar Willemstad (Cur.) J. van den Hof, Ger.K., ass. i/d huish., van Stationsweg 168, naar Zoetermeer. B. J. Stadegaard, R.K., choc. décorateur, en echtg., van Regulierslaan 17, naar Oudorp. J. A. Boereboom, R.K., banketbakkersbediende, van Payglop 15, naar Amsterdam. B. A. Weiland, N.H., inspecteur Verz. Mij., en echtg., van Laat 186a, naar Nieuwer-Amstel. J. Bakker, N.H., dienstbode, van Eikelenbergstraat 66, naar Koedijk. L. P. G. Frijters, R.K., kan- toorbediende, van Snadrmanslaan 157, naar Alphen a/d Rijn. J. H. H. Sillevis—de Jong, N.H., z. b., van Helderscheweg 18a, naar Beverwijk. D. Roet, N.I., handels reiziger, en gezin, van K. van 't Veerstraat 10, naar Arnhem. A. W. Beemsterboer, R K., boekdrukker, en gezin, van Druiven- laan 37, naar Bergen. M. van Wieringen, N.H., landbouwersknecht, van Nieuwpoorts laan 134, naar Winkelhorst (Dl.) A. M. Verduin—Kerssens, R.K., z. b., en echtg., van Lombardsteeg 17, naar Heiloo. D. J. Eecen, geen, onderwijzer, van Metiusgracht 5. naar Avenhorn. W. van Deutekom, N.H., h. i/d huish., van Hoogstraat 10, naar Varik. Wed. A. C. Bakker, R.K., z. b., van Westerhofje 14, naar Schagen. INGEKOMEN PERSONEN. C. Zijdewind, N.H., slagersknecht, Ridder straat 14, van Anna Paulowna. C. Kieft R.K., dienstbode. Klppingstraat 7, van Heer- hugowaard. A. Frankfort, N.H., z. b., gezin, Lyceumstraat 79, van Nederl. Indië -H. Huese, N.H., kantoorbediende, Emma- straat 63, van 's-Gravenhage. M. C. Tiche* laar, N.H., a/b vaartuig Uranus, postadres Overdiestraat 15, van Antwerpen. j Mammen, geen, timmerman, van der Liin" straat 20, van Oterleek. H. Waal, dien t bode, Prinses Julianalaan 14, van Bergen S G. Nap, N.H.. verpleegster. Prinses Juli;,„T~ laan 14, van Utrecht. C. M. Janssen Rv' dienstbode, Bergerweg 78, van Zijne a •T C. Sch ierNa gel k erke, N.H., Uitenboseh' straat 110, van Hoorn. L. S. Spruit fotograaf, Wilhelminalaan 5, van 's-Gr/66"' hage. D. Engel, geen, dienstbode, d/ïÏ' van Oudkarspel. C. C. Koreman R v' dienstbode,' ©udegracht 143, v. Amsterdam' Arrondissemenls-Rechibank Ie AHtm0af (Zitting van Dinsdag 22 Februari). Op oneerlijke wijze geld van een weduwe losgekregen. Voor de meervoudige strafkamer der Alkmaarsche rechtbank stond heden terecht de 28-jarige Texelsche schilder Albertus Marinus H. terzake, dat hij op 13 October van het vorige jaar zich op oneerlijke wij ze had weten meester te maken van geld van een bejaarde weduwe. Verdachte kwam nogal vaak bij de oude weduwe op bezoek en zoo in den loop der weken bracht de vrouw het gesprek op een koopacte van de boedelscheiding uit de nalatenschap van haar man. Deze vrouw, de wed. Dekker de Ridder, beweerde n.1., dat het met die koopacte lang niet in orde was en de ver dachte bood welwillend aan, deze zaak eens aan een onderzoek te onderwerpen en daar over mr. Prins uit Alkmaar te raadplegen. Maarom naar Alkmaar te kunnen komen was reisgeld noodig en derhalve vroeg ver dachte aan de weduwe een tientje, hetgeen hem overhandigd werd. En inderdaad is verd. toen naar mr. Prins gegaan en heeft gevraagd, hoe het met die koopacte zat. Deze advocaat constateerde, dat er niets aan mankeerde en daarmee zou de zaak feitelijk beëindigd kunnen zijn. Wat deed verdachte echter? Hij keerde naar het eiland Texel terug en hing de weduwe een heel verhaal op, de acte zou n.L niet in orde zyn en om haar wel in acte te krijgen was 50 guldën noodig. Het zou de weduwe echter geen 50 gulden behoeven te kosten, want als ze verdachte nu maar een tientje gaf, zou hij daarvoor een bewijs van onver mogen koopen en dan kwam het wel in orde. Met dat al had verdachte toen twintig gulden van de weduwe in de wacht gesleept en daarvoor had hij zich thans te verant woorden. De heer Wiggers, die als reclasseerings- ambtenaar gehoord werd, achtte, mede in verband met het advies van dr. Barnhoorn uit Heiloo, een koloniestraf het beste. De man is niet ten volle toerekeningsvatbaar en een gevangenisstraf zou hem beslist niet beter maken. De officier van justitie, mr. v. d. Feen de Lille, wees er in zijn requisitoir op, dat het hier niet alleen een zonderlingen man betrof, doch dat ook de oude weduwe wel zeer zon derling gehandeld had. Immers, wie gaat er nu aan een willekeurigen gast dergelijke opdrachten geven? De man heeft al 7 veroor deelingen achter den rug, maar in verband met diens geestesgesteldheid eischte spr. voor dit geval een voorwaardelijke straf van een jaar met een proeftijd van drie jaar en bovendien met bijzondere voorwaarden, n.1. het opzenden naar een of ander kolonie huis. De verdediger mr. de Groot kon geheel meegaan met het requisitoir en achtte den eisch in overeenstemming met het gepleegde teit. Een helende vrouw. Eenigen tijd geleden heeft de rechtbank een lid van het Leger des Heils uit Den Helder veroordeeld tot gevangenisstraf wegens het stelen van gouden en zilveren ringen en kostbare kettingen. Het staartje van dit muisje is vanmorgen behandeld in den vorm van een aanklacht tegen de vrouw, die destijds de gestolen goederen had gekocht yoor het luttele bedrag van... 50 centen en die op haar beurt de genoemde sieraden weer aan een goudsmid te Den Helder had verkocht, die haar voor de ju- weelen een bedrag van 10.40 gulden uit keerde. Deze vrouw Evertje H., ook verbonden aan het Leger des Heils, stond nu terecht wegens heling. Zij vertelde onder een vloedgolf van tranen, dat ze werkelijk niet geweten had, dat de ringen en de kettingen echt waren. R. had haar deze dingen gegeven, zeg gende, dat hij ze gevonden had in een vuil- nisvat en ze had hem voor zijn vriendelijke attentie toen maar een paar kwartjes ge geven. Zij zeide verder hoogst verbaasd te zijn geweest, dat de goudsmid haar meer dan tien gulden had gegeven en als de dief niet spoedig na zijn diefstal gepakt ge worden was, zou ze hem zeker een paar rijksdaalders geschonken hebben. De officier vond veel tegenstrijdigs in het verhaal van de vrouw, maar het is aan den anderen kant uiterst moeilijk positief te kunnen uitspreken dat de vrouw een heler is. In verband echter met het feit, dat ze in deze zaak niet geheel vrij uit gaat, eischte spr. een boete van 25 gulden of 15 dagen hechtenis. Een oude testamentaire zaak uit Hoorn. In de middagzitting van de rechtbank is een zaak behandeld tegen den 79-jarigen Jacob Z., zonder beroep uit Hoorn, die nu 12 jaar althans zoo beweren de erfge namen van Lourens Stam aldaar een leelijke rol gespeeld zou hebben in zijn functie van executeur-testamentair bi) de verdeeling van de erfenis van wijlen ge noemden Stam. Alles zou eerlijk verdeeld zijn, alleen vijf obligaties 4)4 Ned. Staats- leening 1917, welke de overledene achter gehouden had om daarvan geen vermogens belasting te betalen, zou de ex.-test op zijn beurt weer niet verdeeld hebben aan de kinderen, die er recht op hadden. Zoodoende kwamen de obligaties ook niet voor in de akten, hetgeen de notaris Hilbrand van Obdam ter terechtzitting bevestigde. De oude man stond thans terecht terzake weder- rechterlij ke toeëigening van deze obligaties, doch het bleek al spoedig, dat de zaak te lang geleden was om met voldoende bewijs middelen te kunnen aantoonen, dat het hier inderdaad een geval van oplichting betrof. Zoowel de notaris als de bankdirecteur, de heer Luyckx uit Hoorn, zoomede de andere bankdirecteur de heer Bos, konden ook maar eenig licht in de duisternis brengen. In zyn requisitoir zeide de officier van justitie, dat deze zaak hem al jaren bezig hield en dat spr. van oordeel was, dat het met dien boedel destijds lang niet in orde was geweest. Maar telkens en telkens was de zaak gestrand op hei gemis aan b* wijzen, totdat dan einde'ijk die vijf oblig» ties van 1000 gulden elk ter sprake waren gekomen. Het bleek echter uiterst moeilijk den levensloop van deze obligaties na te gaan, in vrijwel alle hoeken des lands was ernaar gezocht. Een feit is, dat die obliga ties het eigendom van den overledene waren, doch dat ze niet in de akten voor kwamen, omdat men ze achtergehouden had om de vermogensbelasting te ontduiken. Het is een duistere geschiedenis en welke rol verdachte gespeeld heeft in deze zaak, valt moeilijk na te gaan. Het zou niet kun nen komen tot een veroordeeling, omdat daartoe het bewijsmateriaal ontbrak, maar in ieder geval was nu het rechtsgevoel van de familieleden bevredigd, meer is er naar spr.'s meening niet aan te doen. Op grond van het ontbreken van bewijs materiaal eischte spr. vrijspraak. Uitspraken van deze zaken heden over 8 dagen. 165. De steen was tegen een klein huisje aangerold en daar blijven liggen. Wie zou daar wonen? Nieuwsgierig liepen de twee om het kleine witte huisje. „Dwergenhof" stond er op de deur. ,,Zou hier nog familie van ons wonen?, zei Flip. 166. „We hebben nog wel verre neven en nichten, die dwergen heten. Kom, we zullen eens kijken of er iemand thuis is." Ze klopten op de deur en jawel, een vriende lijk oud heertje met een baard tot op de grond deed de deur open. Hij leek wel wat op Flip, maar was twee keei zo groot.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10