Agwda Vakkundige reparatie de N.V. Nassau Garage. Eden erkende den Volkenbond Overweg-wantoestand. tusschen buffers bekneld. klein meisje aangereden. „ziekenhuis verpleging". geslaagd. zwervend hondje. heropening cafe. ver. voor volkshuisvesting alkmaarsche vrijwillige brandweer. esperanto. EERSTE BLAD. (Van onzen Londenschen correspondent.) Londen, 22 Februari 1938. De dramatische politieke ontwikke ling van dit week-einde, die culmi neerde in het aftreden van minister Eden, zullen niet licht vergeten worden De sfeer in Downing street was Zondag avond, toen het kabinet voor de tweede maal op dien dag bijeen kwam, even triest en suggestief als op den negenden December 1936, den vooravond van de abdicatie van Koning Edward de acht ste. Toen zwichtte een koning voor zijn gevoelens, gisteren verliet een com- moner zijn hooge positie voor zijn prin cipes. Zoo zal dan Eden, de jongste minister van buitenlandsche zaken, die Engeland de laat ste honderd jaar gekend heeft, vandaag zijn plaats niet meer innemen in de groote eiken- betimmerde kamer van het Foreign Office. De bekende roode doozen, die de geheime rapporten bevatten, die uit alle deelen van de wereld naar Whitehall komen, zullen nog wel den naam Anthony Eden esq. dragen maar zij zullen niet meer door hem geopend worden. Niet langer zal de man, die bekend stond als de best gekleede diplomaat ter wereld, oprijzen van de regeeringsbanken om de vraaglustige Parlementsleden te be antwoorden. Geen democratische staatsman heeft zoo zeer de aandacht op zich gevestigd als Eden, tijdens de twee jaar dat deze de leiding had van het ministerie van buitenlandsche zaken van het grootste Empire dat de wereld ooit gekend heeft. Hij werd hoofd van dit departement in December 1935 toen het beruchte Hoare Laval-plan de wereld met verbazing en ont zetting sloeg. De hoofdfiguren van dit drama verloren hun positie omdat ze den Volken bond miskenden, twee jaar later moest de opvolger van een dezer figuren zijn plaats verlaten omdat hij den Volkenbond erkende. Reeds lang heeft men de botsing der ideeën tusschen Chamberlain en Eden voe len aankomen. Maar de snelle ontwikkeling dezer crisis was zelfs voor ingewijden een verrassing. Zelfs sommige der ministers die Zaterdag naar de spoedzitting van het kabi net togen, hadden er geen idee van dat Eden zijn ontslag had aangeboden. Uit een passage van de rede die Eden veertien dagen geleden in Birmingham voor de jonge Conservatieven gehouden heeft, en die we hieronder citeeren, blijken wel heel duidelijk de redenen die Eden genoopt heb ben zijn ontslag aan te bieden. „Als we in de toekomst vrede willen heb ben dan moeten we er voor zorgen, dat er bij de overeenkomsten die we nu maken geen sprake behoeft te zijn van het opgeven van onze principes of het beperken van onze verantwoordelijkheid, terwille van snelle resultaten die misschien niet duurzaam zul len blijken". „Niet door het koopen van tijdelijke good will, maar door eerlijke wederzijdsche waardeering moet vrede verkregen wor den". Een groot deel van zijn succes had Eden te danken aan zijn welsprekendheid. In een omgeving die gewoon was aan het pedante praten van oude heeren die zich zelf gaarne hoorden, was de snelle, vlotte voordracht van Eden een verademing. Hij had het ta lent de dingen raak en goed te zeggen. In het vuur van zijn rede week hij soms af van de zorgvuldig voorbereide regels van zijn manuscript, „We definitly prefer butter to gons", een uitspraak die tot een gevleugeld woord werd, was een van die geniale impro visaties. Tijdens de laatste a'gemeene verkiezingen was Eden de meest gevraagde spreker van de regeeringspartij. Hij was de groote apos tel van het vernieuwde vertrouwen dat de aloude Tory-partij aan den Volkenbond ge geven had. In dienst van deze missie is hij gevallen. Langzamerhand, zeker na het vertrek van Baldwin, veranderde de koers der Conser vatieve politiek. Mussolini wenschte den Vol kenbond niet meer te gebruiken als een in strument voor besprekingen. Hij maakte de erkenning van de verovering van Abessinië een voorwaarde tot onderhandelingen. Chamberlain en Hoare vonden dat het nooit de bedoeling van het Volkenbond-idee geweest kan zijn, om onderhandelingen bui ten hem onmogelijk te maken. Eden vond dit wel. Hier ligt het begin der moeilijkhe den die tot de crisis van Zondag geleid heb ben. Toen aan een lunch in Geneve een Fransch journalist aan Eden vroeg of h\j inderdaad met Chamberlain overhoop lag, antwoordde deze: „In het geheel niet, hij is in Schotland en ik heb hem in geen veer tien dagen gezien". Het publiek, dat deze man noode ziet weggaan, vraagt zich af wat de toekomst voor hem brengen zal. Persoonlijk zal zijn aftocht hem tezeer getroffen hebben om deze zaak onder de oogen te zien. Geen succes in zijn politieke carrière is grooter geweest dan deze opoffering voor zijn prin cipes. Duizenden mannen en vrouwen in Enge land bewonderden hem, omdat hij de pols slag der jeugd in de duffe atmosfeer der politiek gebracht had. Tegenover het cynisme der beroepsma- tigen stelde hij het idealisme der jeugd. Tegenover de harde politiek van „de macht van den sterke" stelde hij de hoop van de „macht door recht". Wat ook zijn fouten geweest mogen zijn, hij is de personificatie van de beste Engel - sche tradities: de rechtvaardigheid, de vrij heid en het gezond verstand. v. d. B. \1 kinaar, Woensdag. Over de misère bij den spoorweg-overweg aan den Bergerweg is in den loop der jaren al zooveel geklaagd, al zooveel strijd ge voerd, dat het welhaast overbodig lijkt nog- eens weer de pen op te nemen om uiting te geven aan de verontwaardiging over een dergelijken, jaar in jaar uit maar voortbe- staanden, wantoestand. Maar het is goed met een stipten regel maat telkens en telkens weer er op te wij zen, dat een overweg als deze in bepaalde gevallen een absurditeit is, waartegen met den meesten klem geprotesteerd dient te worden. Want het is al erg genoeg, dat honderd tallen automobilisten dagelijks zich van er gernis verbijten over dezen overweg-toe stond, doch wat er van te zeggen, als er zooals hedenmiddag het geval was een Roode Kruis-ziekenauto met een ernstige patiënte, komende uit de richting Bergen, terwille van een onbenullig rangeergedoe gedoemd is niet minder dan 10 minuten te wachten. En dan te weten, dat elke minuut eerder in het ziekenhuis een menschenleven meer of minder kan beteekenen. Het is een schande, dat het behoud van een menschen leven al dan niet zal kunnen afhangen of het den spoorwegwachter kan of wil be hagen de boomen even op te trekken, als er een of anderen goederentrein gerangeerd dient te worden. Het geval van hedenmiddag, dat wij toe vallig van het begin tot het einde gadesloe gen, werpt weer eens een schril licht op een overweg-wantoestand, zooals Alkmaar het twijfelachtige genoegen heeft. Het wordt dan ook dringend tijd, dat van officieele zijde nogmaals een poging in het werk gesteld wordt om met de leuze „de aanhouder wint" te trachten aan dezen er gerlijken toestand een einde te maken. Bij het rangeeren op het stationsempla cement te Broek op Langendijk, geraakte gistermiddag de 47-jarige arbeider-telegra fist D. v. d. Wijngaarden bekneld tusschen de buffers. De rechterschouder van den man werd geheel verbrijzeld. In zorgwekkenden toestand is het slacht offer in het St. Elisabeth-gesticht alhier op genomen. Naar wij nader vernemen is slachtoffer in het ziekenhuis overleden. Gistermiddag om circa vijf uur is het achtjarig meisje van W., wonende aan den Omval, doordat zij spelenderwijs plotse ling den weg overstak, aangereden door een auto, bestuurd door den heer K. Het meisje werd ongeveer zes meter weggeschoven en kreeg een zware hersen schudding. Zij is per ziekenauto naar het Centraal ziekenhuis overgebracht. Den automobilist treft geen schuld daar het kind plotseling den weg overstak. Het meisje dat in be- wusteloozen toestand verkeerde, heeft een vrij onrustigen nacht doorgebracht. Waarschijnlijk behoeft niet voor levens gevaar gevreesd te worden. Woensdag 2 Maart vergadert de vereeni- ging voor Ziekenhuisverpleging 's avonds 8 uur in ,,'t Gulden Vlies". De agenda bevat o.m. jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, verkiezing van een nieuw bestuur en contributieverhooging en an dere maatregelen, die een sluitende exploi tatie dienstig kunnen zijn, een en ander ter beslissing van het nieuwe bestuur. DE ROOFOVERVAL BIJ OTERLEEK. De politie te Heerhugowaard, die het on derzoek naar den roofoverval waarvan wij Maandag melding maakten nader onder zoekt, omdat het z.g. misdrijf in deze ge meente had plaats gehad, heeft den 24-jarigen J Snel aan een nauwkeurig verhoor onder worpen, omdat het geheele geval verdacht voorkwam. Tenslotte is S., die geestelijk in een overspannen toestand verkeerde, door de mand gevallen en hij heeft bekend het verhaal te hebben verzonnen en zich zelve de messteken te hebben toegebracht. S. heeft een zwaartillende natuur en is in een waanvoorstelling, waar hij niet overheen kon komen, tot zijn zonderlingen daad geko men. Hij wordt thans in de woning van zijn pleegouders te Bergen verpleegd. PLOTSELING OVERLEDEN. Hedenmorgen omstreeks half twaalf zakte de 62-jarige tuinbouwer P. Klein, wonende te Koedijk, tijdens het laden van zijn groen ten in een wagon aan het stationsemplace ment te Broek op Langendijk, plotseling in elkander. De ijlings ontboden geneesheer, dr. Ver donk, kon slechts den dood constateeren. Men had K. juist het droevig ongeval, dat gister op het emplacement had plaats ge had, verteld, van welk verhaal hij met groote ontsteltenis kennis had genomen. De vermoedelijke doodsoorzaak is hart verlamming. RAADSVERGADERING. Het ligt in' de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 3den Maart 1938 een raadsvergadering te beleggen. AMSTERDAM TELEFONEERT AUTOMATISCH MET DE PROVINCIE. Op Maandag 28 Februari zal het gemeen telijk telefoonnet van Amsterdam aange sloten zijn op de geautomatiseerde netten der districten Alkmaar, Amsterdam, Haar lem en Utrecht. De gisteren vermelde naam van geslaagd in de tachographie is niet-geheel juist. Dit moet zijn mej. W. Helling te Heiloo <165 182 per minuut). Op het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen over een klein zwart-wit gekleurd hondje, dat zwervend werd aangetroffen. Morgenavond om 7 uur heropent de heer C. Admiraal aan de Bierkade no. 16 zijn van binnen geheel vernieuwd café. Het ruime café „Schoonzicht" heeft een groote verandering en verbetering ondergaan. Het biljart is opnieuw overtrokken, zoodat de biljarters mede door de nieuwe biljart ballen hun hart weer zullen kunnen ophalen. Niet alleen hierom is een bezoek aan café Admiraal aan te bevelen, ook de consumptie en bediening zijn in orde. B. en W. schrijven in bijlage no. 17: Ingevolge de voorwaarden, waaronder aan de vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" krachtens de woningwet door de gemeente voorschotten zijn verstrekt, benoemt de raad in deze vereeniging een commissaris en een plaatsvervangend com missaris. In 1935 benoemde de raad in laatstge noemde functie den heer J. Vogelaar. Aangezien in verband met het overlijden van den heer Vogelaar thans opnieuw een plaatsvervangend commissaris moet worden benoemd, stellen wy U voor tot deze be noeming over te gaan. Jaarvergadering in huize London. De Alkmaarsche vrijwillige brandweer heeft gisteravond in huize London haar jaarljjksche vergadering gehouden. Behalve de geheele brandweer waren aanwezig mr, Koelma namens het gemeentebestuur, de heer Walraven, commissaris van politie, in specteur Stienstra en de eereleden G. Rin- gers, J. v. Dijk en J. Buys. De heer F. Ringers, commandant der brandweer, opende de vergadering op de traditioneele wijze. Het speet spr., dat de burgemeester niet aanwezig kon zijn wegens ziekte. In zijn welkomstwoord had spr. een apart woord voor de hier bovengenoemde autori teiten en eereleden. Wij mogen hier nog even melding maken van het korte afscheids woord, dat de commandant sprak tot onzen scheidenden collega, deil heer G. Koopmans, die over enkele dagen naar Zutfen vertrekt, om daar zijn journalistieke loopbaan te ver volgen. Spr. wenschte hem in zijn nieuwe woonplaats alle goeds toe en dankte hem voor het medeleven met de brandweer in zijn Alkmaarsche jaren. Spr. herinnerde er nog aan, dat juist op dezen Dinsdag de nieuwe brandweer kazerne 5 jaren in gebruik is; de kazeme heeft in deze 5 jaren aan alle verwachtingen beantwoord. Spr. besloot zijn openingswoord met een uitnoodiging tot allen, om ter eere van de geboorte van prinses Beatrix het Wilhelmus te zingen, aan welke uitnoodiging gaarne ge volg werd gegeven. Jaarverslag 1937. De secretaris, de heer J. H. W. Lutje- harms, kon dit jaar, wat het aantal bran den betreft, geen belangwekkend nieuws in zijn jaarverslag vermelden, omdat er in 1937 slechts één groote brand geweest is! Vermeldenswaard is wel, dat in onze stad thans 247 brandkranen aanwezig zijn. In de nieuwe wijken was de brandweer ten deze ook nu weer actief. Bij Alkmaar sloten zich dit jaar de ge meenten Schoorl en Broek op Langendijk aan, zoodat het aantal gemeenten, waarmee de brandweer een overeenkomst heeft in zake hulpverleening, thans gestegen is tot 12. Volgens het politierapport zijn in Alkmaar in 1937 30 branden en brandjes gemeld, en wel 14 binnenbranden, 7 schoorsteenbran den, 5 uitslaande branden en 4 andere brand jes. Herinnerd werd nog aan het broeien in een schip, geladen met granaatscherven, en aan den brand in de bakkerij van den heer Cramer aan het Ritsevoort. De secretaris kreeg aan het einde van zyn verslag zijn welverdiende hulde, zoowel van den commandant als van de vergadering. Ledennieuws. Partir, c'est mourir un peu. Zooals elk jaar moesten ook dezen keer een paar brandweerlieden worden „uitge luid" wegens het bereiken van den leef tijdsgrens of wegens vertrek. Wie de brand weer kent, weet wat dat beteekent: het is een afscheid, dat voor beide partijen even tjes moeilijk is. Daarnaast worden ook elk jaar eenige nieuwe leden „gedoopt", omdat het corps nu eenmaal op volle sterkte moet blijven. En zob moest thans afscheid genomen worden van de heeren Duinmeyer en Kop pens. Namens het gemeentebestuur deed mr Koelma dat in een kort, maar hartelijk speechje. Spr. bracht dank voor wat beiden in 30 en meer jaren als brandweerman gedaan heb ben voor de stad en haar omgeving, dank namens het gemeentebestuur, en hij hoopte dat de scheidenden nog vele jaren het werk van de brandweer van dichtbij zouden kun nen gadeslaan. Beide scheidenden brachten dank voor de woorden van den heer Koelma en dankte daarnaast den heer Ringers, van wien men hoopte, dat hij nog jaren de brandweer zou mogen leiden. De commandant installeerde daarna vier nieuwe leden, n.1. de heeren Tromp, Buys Tentoonstellingen. Van Woensdag t/m Zondag 27 Februari: Muziektuin: Bolbloemententoonstelling van Alcmaria V.V.V. Eiken dag van 10.30— 12; 15—18 en 19.30—21.30 uur. Dagelijks van 104 uur kunstzaal Boen dermaker te Bergen: tentoonstelling van teekeningen en aquarellen. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De model-echtge noot (amus.); hoofdrol Heinz Rühmann. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Gasparone (operette); hoofdrollen Joh. Heesters en Marika Rökk. Toegang vooi eiken leeftijd. City-theater, acht uur, hoofdnummer Het leven van Emile Zola (hist.-rom.); hoofdrol Paul Muni. Toegang boven 14 jaar, Donderdagavond geen voorstelling. Roxy-theater, 7.45 uur, eerste hoofdnum mer Wanneer bent u jarig? (amus.); hoofd rollen Marian Marsh, Fred Keating, Edgar Kennedy; tweede hoofdnummer De schrik van wijk 7 (sens.); hoofdrol Pat O'Brien, Toegang voor eiken leeftijd. Woensdag 23 Februari. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, feestavond afd. Alkmaar Int. Ver. Bellamy. 8 uur, Stadhuis, ledenvergadering Roode Kruis, afd. Alkmaar 8 uur, Logegebouw Nieuwesloot, psycho metrische seance door mevr. SterVerduijn, Donderdag 24 Februari. 8 uur, Harmonie, donateursconcert Vrijz.- herv. zangkoor. 8 uur. 't Gulden Vlies, opvoering van „Gebroeders Kalkoen" voor de buurtver. Kinheim. Vrijdag 25 Februari. 8.15 uur, Harmonie, voor Covoto opvoe ring van Candida door het Rott. Hofstad- Tooneel. Jr., Witte en Klitsie. Spr. wees op de plich ten, die alle vier vrijwillig op zich hebben genomen, wees echter ook op de kameraad schap, die onder het corps heerscht en ver klaarde daama het viertal in het corps te hebben opgenomen. De heer Ringers sprak daarna een kort slotwoord, waarmee het zakelijke gedeelte van den avond afgeloopen was. Het corps bleef daama nog eenige uren in eigen sfeer bijeen, en woonde o.m. de ver tooning bij van de groote Ford-film, een in teressante rolprent, waarin o.a. het werk der Alkmaarsche brandweer was opgenomen. Dat dit gedeelte door de aanwezigen zeer geapprecieerd werd, spreekt vanzelf. Dinsdagavond gaf de heer Julio Baghy 'n gratis proefles in esperanto in de Handels school. Hoe gaarne men dezen eminenten spreker hoort, bewees het aantal bezoekers, waarvan zeer velen reeds de eerste begin selen van de wereldtaal machtig waren. De heer Jo Mandemaker, voorzitter der afd. Alkmaar, vergeleek het Grieksche sprook je, waarin de geboorte van de muziekkunst wordt beschreven, met de wording van esperanto. Zeer vele moeilijkheden zijn reeds overwonnen, doch velen staan nog sceptisch en wantrouwend tegenover de hulptaal esperanto, door welke de broeder schap onder de volkeren levendiger kan worden. Daama begon de heer Baghy zijn les, zich bedienende van de Cseh-methode, na een inleiding in het esperanto, welke door den voorzitter werd vertaald. Het is niet mogelijk, de buitengewoon geestige wyze (waarbij de oogen en handen van den leeraar een even groote rol spelen als de woorden) waarop Julio Baghy les geeft, uit te beelden. Heel de zaal antwoordde schie lijk op zijn vragen, het contact was sterk. De heer Mandemaker gaf den raad, zooveel mogelijk den te geven cursus, welke spoe dig begint en waarvoor men zich Vrij dagavond kan opgeven te gaan volgen, en wij onderstreepen dit ten volle. Julio is als leermeester onovertrefbaar, de liefde voor esperanto is zyn drijfveer, de taalmuren wil hij sloopen, opdat een ieder, gelijk hy zelf, die enkel zijn moedertaal (Hongaarsche spreekt) zich met de hulptaal esperanto in de geheele wereld kan bewe gen, zich niet vreemd gevoelt, wijl hij overal zich verstaanbaar kan maken, en dus begrepen wordt. LIEFDEWERK „OUD PAPIER". Men schrijft ons: Zondag werd in intiemen kring feestelijk herdacht het 25-jarig bestaan der Centrale afdeeling Alkmaar en omstreken liefdewerk „Oud Papier". De dag werd aangevangen met een H. Mis, welke om 11 uur in de St. Laurentius Kerk werd opgedragen voor vrienden en weldoeners van het liefde werk. Om 12 uur kwamen bestuur, oud- bestuur, een 16-tal afgevaardigden van de afdeelingen en het personeel bijeen in het lokaal van den heer A. de Wit, waar ge zamenlijk de lunch werd gebruikt. Daarna werd de feestelijke jaarvergadering geopend door den voorzitter, den heer Jos. Vermeu len, die alle aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de heeren W. J. D. Appel en J. P. J. Kraakman, die resp. als voorzitter en secretaris tal van jaren hun krachten aan het liefdewerk gegeven heb ben. Van het zeer verzorgde jaarverslag van den secretaris, den heer B. Broers werd riV belan88telling kennis genomen, i net financieel verslag van den penning- heer N- SchaaP bleek o.a. dat ca_ f 2000 aan arbeidsloon was hrapMCH r een ^verdiend applaus Hierna werd door den heer N. Schaap namens het liefdewerk den heer Jos. Ver meulen gehuldigd, die 25 jaar als bestuurs lid zijn beste krachten daaraan had gege- geven. Hy overhandigde hem als aanden ken een geschenk. De jubilaris betuigde hiervoor zyn dank en vond de hulde te groot voor zyn persoon. Hij wilde deze hul de terugbrengen op zijn oud-medebestuurs leden de heeren Appel en Kraakman, die resp. 24 en 17 jaar met hem hebben saam- gewerkt. Door het personeel werd de jubi laris gehuldigd, waarby bloemen werden aangeboden, terwij] meerdere bloemstukken waren binnengekomen. De jubilaris was hierdoor zeer getroffen en dankte allen hartelyk. De oud-voorzitter, de heer W. J. D. Appej gaf een zeer interessante lezing over het' 25-jarig bestaan van het liefdewerk. De Centrale afdeeling Alkmaar werd op. gericht 6 Jan. 1913 dooi wylen den heer F* C J. Lissone, aan wiens nagedachtenis hij. de werd gebracht voor het vele werk door hem gedaan. Spoedig na de oprichting Wer_ den in verschillende gemeenten afdeeüngen opgericht. Moeilijke tijden maakte het lief. dewerk mede in de oorlogsjaren. Door de goede samenwerking kwam er na 1921 eenige opleving, waardoor behoorlijke lot», nen konden worden uitbetaald en duizenden guldens ten goede kwamen aan instellingen van algemeen nut. Interessant was het te vernemen dat in de afgeloopen 25 jaar de enorme hoeveelheid van ruim 3% millioen K.G. papier is verzameld. Een vodje oud papier wordt zoo achteloos weggeworpen. Jammer vond spr. het dat iedereen nog niet inziet, dat een vodje oud papier bewaard en afgegeven aan het liefdewerk een groote waarde verkrijgt, waardoor menschen aan het werk kunnen gaan, inplaats van naar het stempellokaal te moeten. Een krachtig applaus volgde op deze zeer interessante lezing. Namens de afd. Spanbroek werd de jubilaris gehuldigd door den heer N. Rood. Na besprekingen van internen aard werd de vergadering met een woord van dank gesloten. BESTUURSCOMMISSIE VOOR DE WIERINGERMEER. In de gister gehouden voltallige vergade ring van de bestuurscommissie voor de Wieringermeer werd besloten de controle op de administratie van den gemeente ontvanger op te dragen aan het verifica tiebureau van de vereeniging van Ned. gemeenten. Vastgesteld werden verordeningen voor de heffing van honderd opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting en 50 opcenten op die van de vermogensbe lasting, alsmede de verordening op de bef fing van vergunnings- en verlofsrecht, krachtens de drankwet. Voorts werd besloten aan H. M. de ko ningin te vragen, het maximum aantal vergunningen en verloven A te bepalen elk op zes, terwijl werd bepaald, dat in elk der dorpen niet meer dan twee vergunningen en verloven A door het dagelyksch bestuur mogen worden verleend. Tenslotte werd besloten, medewerking te verleenen tot den bouw van twee bijzon dere scholen, n.1. één te Slootdorp en één te Middenmeer. VOLKSZANG. Men schrijft ons: Schreven wy, dat de slot-zangavond van dit seizoen er een zou worden met een feestelijk karakter, de Volkszangavond van gister was daar ongetwijfeld een voor proefje van. Te ruim 8 uur betrad de voorzitter, de heer van Burken, het podium, riep de vele aanwezigen een hartelyk welkom toe en wenschte hen een prettigen avond. Hij deed daarbij eenige mededeelingen omtrent de voorbereidingen van den bijzonderen slot- Volkszangavond van 8 Maart as. De avond van gister was er één van de allerprettigste soort. De leider, de heer Sixma, zorgde voor een prima stemming. De liederen werden op een spontane wijze gezongen, terwijl het programma één en al variatie was. Het dameskoortje van mej. Annie Vee- nenbos, hetwelk dezen avond luister bijzet te, was niet erg gelukkig, dat het 4 van de 13 zangeressen wegens ziekte moest missen. Toch heeft het koortje er zich moedig door heen geslagen. Over het geheel genomen werd van deze liederen volop genoten. Het koortje zingt zeer beschaafd en muzikaal. De leiding is, gehoord de wijze waarop gezongen wordt, in uitstekende handen en de zangeressen hebben alle aandacht voor de intenties van mej. Veenenbos. Wij hopen het koortje nog eens voltallig te mogen hooren. Niet onvermeld willen wjj nog laten den voorzang van mej. Netty Wijn van het lied „Voor 't Kantklossen". Zang en voordracht had aller waardeering. Ook voor de ge trouwe accompagnatrice mevr. Ohlen een compliment. En nu gaat Volkszang voorbereidingen maken voor den grooten slotzangavond en wy mogen veronderstellen, dat een ieder, die Volkszang een warm hart toedraagt, dan aanwezig zal zyn. R.K. VERPLEGINGSFONDS. Het R.K. Verplegmgsfonds te Alkmaar, meldt ons van zyn werkzaamheden over het jaar 1937 het volgende: Er werden 153 nieuwe deelnemers inge schreven en 74 afgevoerd. Dit beteekent een vooruitgang van 79 deelnemers, omvattende 243 verzekerden. Het fonds telde op 31 December 1937 1793 deelnemers, omvattende 7263 verzeker den. In het afgeloopen jaar hadden 362 opna men plaats, met een totaal aantal verpleeg- dagen van 6592. Hiervan waren er 399 dagen voor barak- verpleging. Het gemiddeld aantal verpleegdagen was 17 3/4 dag, voor gewone gevallen. De opnamen waren verdeeld over 158 mannelijke en 206 vrouwelijke patiënten. 40 pCt. der opnamen was voor kinderen van 0 tot 10 jaar. Het fonds telt 429 gratis risico's.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2