akker's Abdijsiroop Die GRIEP-aanval wordt gestuit! VERSCHRIKKING Tweede Kamer Interpellatie aanvrage-Wijnkoop over de Abessiinsche kwestie. Verschillende wetsontwerpen aan de orde. I Tweede Kamer weer bijeen. l'BUmetdand. Een meisje verdronken. êoseooeo JhldiopcOQCCUtUHQ ©««ooo»® üeuilletm Uit het Amerikaansch door HERMAN ANTONSEN. TWEEDE BLAD. (Van onzen parlementairen medewerker.) De Tweede Kamer is gistermiddag weer met haar werkzaamheden begonnen, na een flinke vacantie, volgend op de inspannende begrootingsperiode. Er vielen heel wat ingekomen stukken voor te lezen, adressen, ingekomen missives van het Kabinet der Koningin, waarbij er een was, waarin de directeur den dank van H.M. vertolkte voor de gelukwenschen, door de Tweede Kamer ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix aangeboden. Verder was er de mededeeling van den voorzitter, dat de erven Toon Dupuis ter plaatsing in het Tweede Kamergebouw heb ben aangeboden de bustes van Nolens, de Savornin Lohman en de Stuers, vermaarde leden onzer Volksvertegenwoordiging. De commissie voor de huishoudelijke aange legenheden heeft dit geschenk met grooten dank aanvaard. Nadat de afdcelingen opnieuw waren samengesteld en de voorzitters en onder voorzitters hiervan benoemd, vroeg de heer Wijnkoop (comm.) het woord. Hij verzocht aan de Kamer verlof, den minister van bui- tenlandsche zaken vragen te mogen stellen over de erkenning van den koning van Ita lië als keizer van Ethiopië, over de interna tionale politiek in het algemeen en de hou ding der regeering tegenover den Volken bond, in het bijzonder met betrekking tot Italië en Spanje. Hedenmiddag zou over dit nerzoek worden beslist. De evenredige vrachtverdeeling. Met een en ander was ongeveer een uur heengegaan. Eerst toen kon begonnen wor den met het eerste op de agenda prijkende wetsontwerp, dat betrof de goedkeuring van het Kon. besluit van 4 Augustus 1937 tot verlaging van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch. Het ging hier hoofdzake lijk om een tegemoetkoming aan Denemar ken, waartegen onze regeering compensa ties verwierf voor uitvoer van industrieele- en landbouwartikelen naar dat land. De heer Dieters (n.s.b.) was nogal ver stoord over deze tariefsverlaging en achtte ze ongerijmd, te meer, omdat wij zelf een teeltbeperking van het vee hebben inge voerd; hij zou het liefst den geheelen invoer van vleesch uit het buitenland hebben zien stopgezet. De minister van financiën, mra de Wilde, bracht dezen afgevaardigde de voor ons land verkregen voordeelen onder het oog, betoo- gend, dat de Tariefmachtigingswet niet on juist was gehanteerd, waarna het wetje er zonder hoofdelijke stemming door ging, met aanteekening dat de n.s.b.-fractie wilde ge acht worden te hebben tegengestemd. Van meer omvang, ofschoon niet heel veel beteekenis, was de discussie over de wijzi ging van de wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtver deeling in de binnenscheepvaart. Naar aan leiding van dit ontwerp, een wetje, is er nogal veel critiek op het hoofd van den nieuwen minister van waterstaat terechtge komen, is er geïnformeerd naar zijn voor nemens met betrekking tot de verkeers- coördinatie, waarvan de binnenscheepvaart deel moet uitmaken en in het bijzonder naar de toekomstige regeling voor de binnen scheepvaart zelve. Het wijzigingswet je zelf hield slechts een artikel in. Een beetje eigenaardige kwestie was het wel. Volgens art. 13 van de aangehaalde moest vóór 1 Januari 1938 een voorstel van wet zijn ge daan, waarbij de intrekking van de wet, zoo mede de overgang tot den normalen toestand wordt geregeld. In verband echter met de in bewerking zijnde regeling tot coördinatie van het goederenverkeer te land en te water, achtte de regeering eenige ver lenging van genoemden termijn wenschelijk, terwijl zij overgang tot den „normalen toe stand" als uitgesloten beschouwde. In het eenig artikel nu wordt het woord „Januari" gewijzigd in „Juli" en vervallen de woorden, zoomede de overgang tot den normalen toe stand. Verscheidene leden nu, de een met meer, de ander met minder nadruk, betoogden, dat de minister in verzuim was gebleven: er had met 1 Jan. j.1. al een geheel niquwe regeling van de evenredige vrachtverdeeling moeten zijn. Maar zij zagen tegelijk in, dat er weinig anders viel te doen dan het wetje goed te keuren. De heeren Ruys de Beerenbrouck (r.k.), zoon van den vroegeren minister en voor zitter van de Kamer hij hield zijn eerste speech, erg rad lezend, omdat hij in „tijd nood" kwam voorts Wendelaar (lib.), Duymaer van Twist (a.r.), de Visser (comm.), Woudenberg (n.s.b.), Drop (s.d.) en Posthuma (c.d.u.) voerden het woord. Zij drongen zonder uitzondering aan op opheffing van de bezwaren tegen de bestaan de regeling, doch er was tevens een alge- meene wensch naar een regeling binnen het kader van de verkeerscoördinatie. Minister van Buuren antwoordde, dat hij er ernstig naar had gestreefd op tijd een wetsontwerp in te dienen, maar dat dit hem niet had mogen gelukken. Pas sedert de eerste helft van het vorige jaar kwam de binnenscheepvaart onder zijn materie in te werken, voordat hij beslissingen ging nemen .Een uitvoerig onderzoek en overleg met verschillende organisaties en instanties vorderden veel tijd. Vandaar dat hij nu met een noodwetje kwam, dat de bestaande wet nog tot 1 Juli handhaaft; tot zoolang had hij dan de gelegenheid om een nieuwe rege ling in te dienen. Uitstel tot 1 Jan. 1939, waarop de heer Drop had aangedrongen, vond hij niet noodig. In de nieuwe regeling zal het rpparaat worden veranderd; er zal eenheid in beslissing en gelijkheid in de ver deeling van vracht komen. De belangen van de schippers zullen de volle aandacht van den minister hebben. De nieuwe regeling zal betrekking hebben op het vervoer te land en te water; ook de spoorwegen zullen erbij betrokken zijn. Na een kort repliekje van den heer Wen delaar werd het wetje zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna eenige wets ontwerpen tot wijziging van de Indische be grooting voor 1937 onder den hamer door gingen. Surinaamsche begrootine. En toen kon men den jaarlij kschen klaag zang gaan hooren over Suriname, door vrij wel dezelfde menschen aangeheven. Bij de liberalen heeft oud-minister van Lidth de Jeude den kolonialen specialiteit van Kem pen vervangen, maar tot dusver hoorden we wederom den heer IJzerman (s.d.) en mr. Joekes (v.d.) Laatstgenoemden hadden ook nog te klagen over het beleid van den gou verneur, prof. Kielstra, ten aanzien van de Koloniale Staten. Zij meenden, dat hij zelfs in strijd met de letter van de wet op de staatsregeling had gehandeld, door in en kele daartoe niet geëigende gevallen de z.g. korte conflicten-ijegeling toe te passen. Mr. Joekes wilde de vraag, of den gouverneur inderdaad de bevoegdheid gegeven moet worden, te handelen tegen amendementen van de Koloniale Staten in, buiten beschou wing laten z.i. stond vast, dat Z E. zijn be voegdheden overschreden had. Maar afgezien nu van dit staatsrechtelijke puntje in het debat, was er werkelijk geen nieuws. Het is nog steeds de zwakke eco nomische toestand van het gewest, dat dit jaar nog met ruim 3 millioen moet worden geholpen door het moederland, welke aan de orde is. Toen er op Curagao nog geen olie-industrie was, behoorde dit eiland ook tot de zorgenkinderen, maar sedert jaren al kan het zich zelf bedruipen. Suriname is nog verder daarvan af. Er wordt aan allerlei cultures gedokterd, telkens zijn er tegen slagen, zooals nu weer met de koffie (al schijnt de oogst van dit jaar in Duitschland al zijn afzet te hebben gevonden), en alleen de rijst-, citrus- en bacovencultuur houdt beloften voor de toekomst in, als het gou vernement er krachtig achterheen zit, steun Duizenden hebben reeds vroeger de vet ressende werking van Akker s Abdijsiroop bij griep aanvallen ondervonden. Door haar hoest-stillende werking, haar ziektekiem doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op de borst, keel en ademhalings organen u de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddell r»r floeon 90 ct., f. 1.50, f. 2.40. Ovaral varkrijgbaor. Ho* groot*r flacon, ho* »oord**llg*r h*« gebruik. geeft aan het particuliere initiatief, hier en daar flink subsidieert, zorgt voor weten schappelijke voorlichting, selectie van de producten met het oog op den export be vordert, en vooral ook de emigratie van Ja vanen stimuleert, war.t er is nog altijd be hoefte aan werkkrachten. In de bauxite- productie zit ook wat, aangezien de vraag naar aluminium, waarvoor dit de grondstof vormt, sterk toegenomen is. En zoo zjjn er enkele lichtpuntjes, Suri name heeft een vleugje van de opleving meegehad, maar florissant is het nog lang niet! Dat hebben we gisteren weer gehoord! Auto met drie inzittenden te water. Gisteravond om elf uur kwam ds heer van der Biggelaar uit Roosendaal, juist toen hij met ziin auto de Sluis brug te Dordrecht was gepasseerd met een vrachtauto, bestuurd door B. V. uit Barendrecht, in botsing. De schok van de aanrijding was zoo hevig, dat het portier open sloeg en de bestuurder uit den wagen werd geslingerd. Stuurloos reed de auto met drie inzittenden op de Kalkhaven toe en stortte in het water. De zeventienjarige zoon van den heer van der Biggelaar en de zeventienjarige dochter Nelly van den ijzerfabrikant Konings uit Roosendaal konden zich onder water uit de auto bevrijden en zich zwemmende in veiligheid brengen. De derde inzittende, mejuffrouw C. H. M. Konings, eveneens een dochter van den fabrikant, verdronk. Het lijk werd later met een dreg opgehaald. KOLEN'DIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Succes voor rivierpolitie. De Rotterdamsche rivierpolitie heeft zes personen aangehouden, die gedurende on geveer twee maanden er hun werk van maakten des nachts met een roeiboot er op uit te trekken om kolen te stelen van di verse met steenkolen geladen Rijnschepen. Bovendien zijn twee mannen gearresteerd, van wie men weliswaar niet kan bewijzen, dat zij bij deze diefstallen zijn betrokken, doch deze lieden hebben zich aan het einde van het vorige jaar aan ijzerdiefstallen schuldig gemaakt. Het na de eerste aangifte van kolendief- stal ingestelde onderzoek leidde tot aan houding van den 26-jarigen varensgezel J. C. N., alsmede de drie broers van der V. Het viertal ontkende, ondanks hun zon- denregister, zich aan andermans kolen te hebben vergrepen. De eerste twee vielen echter spoedig door de mand, toen de po litie hun voorhield, dat de 45-jarige vracht rijder H. L. S. eveneens was aangehouden. Deze gaf namelijk toe, dat hij voor ver scheidene personen en ook voor enkelen van de gearresteerden kolen had vervoerd, waarvan hij vermoedde, dat zij van diefstal afkomstig waren. De gebroeders H. en W. van der V. bleven echter ontkennen en ten slotte moesten zij wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Uit het verdere onderzoek bleek echter, dat de gebroeders van der V. een zwager hadden, n.L den 24- jarigen koopman A. V. Een huiszoeking bij dezen zwager lever de resultaat op. Er werden kolen aange troffen, welke waarschijnlijk afkomstig zijn van de schepen. Donderdag 24 Februari. -uLVERSUM. 1875 en 415,5 M. AVRO-uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Mor genwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Om roeporkest. 11.Kniples. 11.30 Om roeporkest en solist. 12.30 Gr.pl. I.15 Lyra-Trio. 2.Voor de vrouw. 2.30 Orgelconcert. 3.— Kniples. 3.45 Piano en viool. 4.— Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Piano en viool. 4 50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian- orkest. 6.30 Sportpr. 7.— Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8 ANP ber., mede- dtalingen- 8.15 Concertgebouw orkest en solist. (In de pauze rep.) 10.30 Disco-nieuws. II.ANP-ber., gr.pl. 11.30—12.— AvTO-dansorkest. HILVERSUM, 301,5 M. (8.—9.15 en II.—2 KRO. de NCRV van 10.— 11.en 2.12.uur). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godtd. halfuur. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 KRO- orkest. (1.en 1.30 Gr.pl.) 2. Handwerkles. 2.55 Gr.pl. 3.Vrou wenhalfuur. 3.30 Gr.pl. 4.Bijbel lezing. 5.Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gr.pl. 5.45 Orgelspel. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.Ber. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Rep. Evtl. gr.pl. 8.— ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Haarlem's gemengd koor, kinderkoor, Haarl. Orkestver. en solisten. (9.25 Deel.) 10.20 ANP- ber. 10.25 Gr.pl. 10.45 Gymnastiek les. 11.12.Gr.platen. Na afloop Schriftlezing. DROITWICH, 1506 M. 11.25—11.45 Gr.pl. 12.05 Gr.pl. 12.50 Deel. 1.20 Gr.pl. 1.502.20 Het Orpheus-trio. 3.10 Why do you believe that?, dia loog. 3.25 Gr.pl. 3.35 Het Sted. Or kest van Bournemouth. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 T. Kinsman en zijn Band. 6.05 Rep. 6.20 Ber. 6.40 Cau serie. 7.BBC-Schotsch-orkest en solist. 7.50 Radiotooneel met mu ziek. 8.50 The way of peace, cause rie. 9.20 Ber. 9.40 T. Joyce en zijn Dames-band en solisten. 10.20 Kerk dienst. 10.40 BBC-Harmonie-orkest. 11.20 Joe Loss en zijn Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 7.50, 8.55 en 10.40 Gr.pL 12.40 Bailly-Orkest. (1.50 Zang). 3.05, 3.20 en 4.20 Zang. 5.20 Radiotooneel. 8.35 Zang. 8.50 Nat. orkest, koor en solisten. KEULEN, 456 M. 5.50 Plietzsch- Marko-orkest. 7.50 E. Börschel's orkest. 8.50 Piano-voordracht. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Fa- brieksorkeat. 12.35 Orkest van het Sted. Theater Konstanz. 1.35 Am.- sextet en solisten. 3.20 Gr.pl. 4.35 Collegium Musicum van de Univer- sitait Keulen. 6.30 Am.-orkest en solisten. 7.20 Omroeporkest en Omroepkoor. 9.40—11.20 Omroep, orkest, vocaal sextet, vroolDk initr. kwartet en «olist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 jj 12.20 Gr.pl. 12.50 De Witte MorJa'.' nen. 1.Omroepsalonorkest. 1.35 Omroepdansorkest. 1.50 De Witt^ Morianen. 2.2.20 Gr.pl. 5.20 Om- roepsalonorkest. (In de pauze gr.pl.) 6.50 en 8.20 Gr.pl. 8.30 Radiotoo neel. 9.20 Radiotooneel met muziek. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.502.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Omroeporkest. 7.5011.50 Tris tan und Isolde, opera. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Omroeporkest. 8.20 Ber. 8.35 Radiotooneel met muziek. 9.20 Ber. 9.40 Sportrep. 10.05 Weerber. 10.20 11.20 O. Kermbach's orkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.50, Norman- dië 9.5010.35, Parijs R. 10.35 12.05, Radio PTT Nord 12.0512.20, Parijs Radio 12.2012.40, Brussel VI. 12.40—13.35. Keulen 13.35—14.20 Radio PTT Nord 14.20—15.05, Lond. Reg. 15.0516.35, Keulen 16.35 17.20, Brussel VI. 17.20—18.30, Keu len 18.30—21.20, Radio PTT Nord 21.2021.40, Keulen 21.4023.20, Stuttgart 23.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3513.20, Droitwich 13.2014.20, Lond Reg 14.2015.1C, Droitwich 15.10—18.55, Lond. Reg. 18.55—19.20 Droitwich 19.2024. Lijn 5: Diversen. Voorts heeft de politie de hand gelegd op den mede-verkooper van G. V., den 41-ja- rigen klinker L. de H. hoewel deze beiden ontkenden, iets met de diefstallen uitstaan de te hebben, werden ook zij ter beschik king van de justitie gesteld. Het grootste gedeelte van de steenkolen is voor eigen gebruik bestemd geweest. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Echtpaar om het leven gekomen. In den St. Annapolder te Rockanje is het echtpaar 't Mannetje in den afgeloopen nacht door kolendamp-vergiftiging om het leven gekomen. De broer van den man, die in het naast gelegen huis woont, kwam tot deze ont dekking, toen hij hedenmorgen om zes uur zijn broer, die in den regel om vijf uur reeds buiten is. nog steeds niet gezien had hij ging het huis binnen en trof daar het echtpaar levenloos in nachtgewaad aan. Uit het feit, dat de man met een lantaarn in de hand gevonden, kan worden afgeleid, dat hij de kolendamp moet hebben be merkt. Waarschijnlijk heeft hij niet meer de krachten gehad verder dan de deur van de slaapkamer te komen, waar men ook zijn vrouw heeft gevonden. Een kind van vier maanden werd nog in leven aangetroffen. DR. HENRI POLAK 70 JAAR. Groote belangstelling. Dr. Henri Polak, voorzitter van den al- gemeenen Nederlandschen diamantbewer- kersbond en oud-lid van de Eerste Kamer, vierde gister zijn zeventigsten verjaardag Het bondsbestuur heeft dit heugelijke feit aangegrepen om dr. Polak een grootache hulde te bereiden in den vorm van een drietal feestelijke bijeenkomaten. In de vroege middaguren kregen aller eerst de leden der organisatie gelegenheid den jubilaris en diens echtgenoote hun ge lukwenschen aan te bieden. In de nieuw- gerestaureerde bondsraadzaal van het ge bouw aan de Plantage Franschelaan wai daartoe een défilé georganiseerd. Eenige duizenden vakgenooten kwamen hun op wachting maken. De zaal was versierd met tal van bloemstukken, door het personeel van verscheidene diamantslijperijen ge schonken. Van drie tot vijf uur werd in de Ko ningszaal van Artis te A'dam een receptie gehouden voor deputaties van vereeni- gingen en particulieren buiten de arbei dersbeweging. Ook hier was de belangstel ling buitengewoon groot SCHOK GEVOELD OP URK. Deuren spronren open; een vreemd verschijnsel. Gisteravond omstreeks kwart over zeven is te Urk op duidelijke dijze een aardschok waargenomen. Het was het geluid als van een dof gerommel zooals wel gehoord wordt bij onweer uit de verte dat onge veer twee seconden duurde. De schok was zóó hevig, dat alle ramen rinkelden en deu ren opensprongen. Toen de inwoners van het eiland dit geluid hoorden, wisten zij geen verklaring te geven van dit zonder linge voorval. Doch toen de bevolking, die uit de huizen was geloopen, op straat het geval druk besprak, kwam men tot de con clusie dat het een aardschok moest geweest zijn. Vrijwel over het geheele eiland is het 35) HOOFDSTUK XVII. 35 0 12 Noorderbreedte. 64 29 Westerlengte. Door de openstaande patrijspoorten drong het slaan van acht glazen heen, gedempt door den motregen, en als van heel veraf. Niemand dan Valcour keek mijnheer Sand- ford recht aan. „Dat is dan wel in orde, mijnheer Sand- ford", zei hij bedaard. „Het is maar een onvormelijk onderzoek geweest. We pro- beeren alleen 'n goede voorstelling van het geval te krijgen. Miss Ella Sidderby kan ons niet van dienst zijn, omdat ze, zoo als ik weet, zat te bridgen met den kapi tein, mevrouw Poole en mijzelf van dade lijk na het souper af. Maar u, miss Sidderby, zoudt u nog iets van belang kun nen vertellen in verband met het oogen- blik, dat u mijnheer Gans gevonden hebt O ik weet zeker, dat er verder niets is, mijnheer Valcour". Miss Sidderby was bleek geworden van angst bij de gedachte, dat mogelijk vlak tegenover haar aan die kleine tafel de schaamtelooze moordenaar van dien armen mijnheer Gans gezeten was. Haar handen geleken op bladeren, die wachten op een zuchtje om in trilling te geraken. „Waar hebt u den avond doorgebracht, miss Sidderby?" vroeg Valcour uiterst vriendelijk. „Ik was op visite bij mevrouw Sandford in haar hut, mijnheer Valcour. Ik weet me niet precies meer te herinneren, waar over we hebben zitten praten zoo heel gewoon over koetjes en kalfjes, zooals menschen op vacantie doen. En dat is toch eigenlijk ook met ons allen het geval". De wind begon op te steken en haar handen begonnen te trillen. „We zijn niet anders dan een groepje menschen, die allemaal ons gelukkig behoorden te voelen, omdat we allemaal op vacantie zijn". Ze deed een droevig misluke poging om te glimlachen. „Nadat ik van mevrouw Sandford wegge gaan was, heb ik een oogenblikje op het benedendek gestaan en ben toen naar het sloependek gegaan". Haar stem klonk zoo vreemd, dat ze zich afvroeg, of iemand haar wel verstaan kon. „En toenvond ik mijnheer Gans". „Dank u, miss Sidderby. We zullen u niets meer te vragen hebben. Zou het niet het beste zijn, dat u met uw zuster een poosje in uw eigen hut ging rusten?" Ella hielp haar uit haar stoel op en ze rilde en schokte en Valcour zei tot Ella: „Kunnen we misschien iets voor u doen, miss Sidderby?" en mevrouw Sandford was ook opgestaan en dreef achter haar aan als een dikke wolk; en iemand (ze kon zich niet voorstellen, dat ze het zelf was) schreeuwde: „Laat haar niet meekomen, Ella! Laat haar niet meekomen". „Neen, neen, lieveze komt nietdat beloof ik jeze komt heusch niet!" En Ella keerde zich, juist toen ze de deur doorgingen, om en zei met een hard en bitter lachje, zooals ze nooit van haar gehoord had: „Onze vacantie?" „Verdraaid, Valcour, nu zijn we er toch zeker wel doorheen? Dat kleine vrouwtje heeft me bijna aan het huilen gebracht". Kapitein Sohme, die huilen kon zooveel en zoo vaak hij maar wilde, haalde een grooten rooden zakdoek te voorschijn en snoot zijn neus met veel lawaai. Valcour zei een oogenblik niets. Hij staarde naar mevrouw Sandford, die weer op haar stoel was gaan zitten. De kleur van haar gezicht stond hem niet aan. Ze scheen heelemaal geen bloed meer in haar gelaat te hebben. „En, mijnheer Valcour, hebt u mij nu heelemaal niets te vragen?" zei ze. „Bent u in uw hut gebleven, mevrouw Sandford, nadat miss Sidderby u verlaten had?" „Ja, mijnheer Valcour. Ik ben daar ge bleven tot de menschen voorbij mijn hut begonnen te loopen. Toen ben ik hen ge volgd". „Dan valt er niets meer te vragen, me vrouw Sandford". Ze stond moeizaam op. Ze was erg ge zet en zag er verouderd uit. „Misschien lijkt het u vreemd", zei ze, toen ze op loome voeten naar de deur wag gelde, „maar ik ben ook op vacantie". Telegram van den commissaris van poli tie te New-York aan het regeerings-radio- station te Kaap Hatteras: „Als aanvulling op telefoongesprek van een uur geleden komma achten agenten van Mercantile Transport Line te New- York waarschijnlijke positie van s.s. Eastern Bay 35 graden 30 minuten Noor derbreedte 64 graden nul min. Wester lengte. Stop. Codebericht geadres seerd aan luitenant Valcour over te bren gen door signalen of anderszins door schip, dat s.s. Eastern Bay in zicht krijgt. Luidt aanhalingsteekens CABKA LCKLB 55130 TTGYR LILHS PREZZ aanhalingsteekens gesloten. Stop". „Me dunkt, we moesten dien Sandford op slag in boeien sluiten", meende Sohme. „Op welke gronden, kapitein?" Ze zaten in de hut van den kapitein te wachten tot Swithers met zijn onderzoek van het schip naar het goud klaar zou zijn. Kapitein Sohme, die zoover was, dat hU óf iemand in boeien moest sluiten, óf van ongeduld barsten, vroeg niet meer naar gronden. „Omdat ik geen woord van al wat hK gezegd heeft, geloof; zijn schuld stond duidelijk genoeg op zijn. gezicht te lezen, Valcour". „We hebben niet het minate bewija tegen hem, kapitein. Volg mijn raad en houd je nog een j>006je bedaard, man. We staan vlak voor de crisis. Ik voel het net zoo zeker, als dat iemand, die jicht heeft, stormweer voelt aankomen. En nu bedoel ik niet zoozeer een persoonlijk gevaar voor een der passagiers afzonderlijk, maar veel eer een gevaar voor het schip met al zijn opvarenden". „Wat meen je daar nu weer mee, Val cour? Het is een stevig schip en voor een schip nog heusch zoo oud niet: ik heb het altijd een flink en vertrouwbaar schip ge vonden. Ik heb er twee orkanen mee door gemaakt en al geloof ik niet, dat we bijzon der mooi weer krijgen, er is toch geen enkele reden voor ongerustheid. We zullen nog één, hoogstens twee dagen een be wolkte lucht hebbenwat regen en wat mistniet prettig, maar zoo veilig als op een vijver. We volgen een geregelden koers. Wat bedoel je dan, Valcour?" „Waarom was dat stuurrad vastgebon den, kapitein?" „Waren we het er niet over eens, dat de dief het gedaan had, om tijd te hebben voor het berooven van de safe?" „Maar dat was de ware redsn niet". Een biscuitje, waaraan kapitein Sohme had zitten knabbelen, kwam op zijn kooi terecht. „Wat ia de reden dan wel?" „We kunnen niet veel andera doen, dan wachten". „En ondertusschen kunnen we heel g<" schikt gek wordenBinnen!" Op het eerste gezicht van Swither». die binnenkwam en de deur achter zich sloot, wiat kapitein Sohme, dat het goud niet ge vonden was. „Niks gedaan, kapitein!" zei Swithers. „Groote hemel!" „We hebben alles doorzocht kapitein, zoo wel de passagiershutten als alle dekken en verder alle mogelijke hoeken en gaten". „Ja, Ja, Swithers. ik ben ervan overtuigd» dat jij je best geadan hebt". Swithers lachte een beetje zenuwachtig- „Chips is ook bestolen". (Wordt vervolgd^

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6