^Buitenland OUdlicaties £antU en Juin louw Spoel tweede blad. NABESCHOUWING OP ADOLF MITLER'S REDE. Zijn verontwaardiging over „de vrije pers" voor een groot deel zelfverwijt. Duitsche pers gemuilkorfd. GEMENGD NIEUWS. Nieuws in 't kort. Aanvallen op Fransche schepen. De regeering over de ontruiming van Teruel. Glimlachje 3 (Van onzen Berlijnschen correspondent) Berlijn, 22 Februari. De van journalistiek oogpunt be schouwd zeer teleurstellende groote rede van den Duitschen Rijkskanselier ligt alweer achter ons. Ze heeft Europa en de wereld geen stap nader tot een wat rustiger atmosfeer gebracht. Dat is tenminste de indruk in breede inter nationale kringen in Berlijn. Ofschoon Hitier in den „Rijksdag" sedert 1933 nog niet zoo lang en zoo uitvoerig gespro ken heeft. Maar het was dan ook in hoofdzaak een feestrede ter gelegen heid van de herdenking van het eerste Lustrum van het Derde Rijk. Hitier heeft de behoefte gevoeld, binnen- en buitenland nu eens in details te ver tellen, wat de Duitschers onder zijn leiding en dank zij zijn leiding in die korte spanne tijds van vijf luttele jaren tot stand gebracht hebben. Zonder eeni- gen twijfel was het enorm veel. Daar hebben we op deze plaats zoo vaak van getuigd, dat de woedende verwijten van den „Führer", in zijn rede tot een zeker deel van de internationale pers gericht, ons per soonlijk koud kunnen laten. Wij zijn zelfs gaarne bereid na kennisneming van alle statistische gegevens, die Zondagmiddag door Hitier voorgelezen werden, openlijk te er kennen, dat de positieve prestaties nog veel indrukwekkender bMjken, nu we ze hier in compacten vorm verzameld zien. Maar we moeten er onmiddellijk aan toevoegen, dat we pok gaarne daarnaast vernemen hadden, welke toekomstige gevolgen voor 's rijks financiën deze geweldige uitgaven ten bate van al die werken onvermijdelijk met zich moeten brengen. Iedere onderaanvoerder op de banken der regeering en der afgevaardig den, die voor een deel aan het opbouwend werk meer direct verantwoordelijk is, kreeg te hooren, welke prestaties hij en zijn mede werkers den „Führer" in staat gesteld hadden, met zoo imponeerende cijfers voor den dag te komen. Maai de rijksminister der financiën vernam over zijn afdeeling slechts algemeene opmerkingen over toe name van het volksvermogen door toege nomen productie en werkkracht, en over het nu niet bepaald nieuwt feit, dat goud en geld en buitenlandsche geldswaarden op zichzelf beschouwd geen werkelijk bezit zijn, maar alleen als ruilmiddel waarde hebben. Over de financieele situatie van het Rijk vernam men niets, dan dat de Duitsche Mark binnen de rijksgrenzen sta biel blyft daarbuiten is ze vooral de laatste weken nu niet bepaald „gestegen"! en dat het vertrouwen van het eigen volk in het geld ten e1' He de hoofdzaak is Wij meenen, dat de tweede en derde ge neratie, die na ons komen, in Duitschland een financieele erfenis te aanvaarden zullen hebben, die dit komend geslacht over zekere onbegrensde tevredenheid van de mannen van heden wellicht eenigszins anders zal doen oordeelen dan deze zich de toekom stige stemming voorstellen. Zeer uitvoerig heeft de Duitsche Rijks kanselier zich ditmaal met de buitenland sche pers bezig gehouden. Het is bekend, dat hij voor een vrije pers en voor haar die naren bitter weinig sympathie heeft. In eigen huis heeft hij aan die vrijheid on middellijk radicaal een einde gemaakt, en ofschoon in het Derde Rijk op persgebied geen preventieve censuur bestaat, d.w.z. niet in dien vorm, dat redacties haar meeningen eerst aan een censor ter lezing moeten geven, voordat ze gedrukt worden, komt het practisch ten slotte feitelijk op hetzelfde neer, waar de opvatting der regeering da gelijks in een persconferentie vastgelegd wordt en redacties daarvan wel in den vorm, maar niet wat de strekking betreft mogen afwijken en bij herhaalde per soonlijke vrijheden op uitsluiting uit het beroep mogen rekenen. Onder zulke om standigheden is een preventieve censuur dus werkelijk overbodig, aangezien geen enkele Duitsche journalist het wagen zal, tegen welk onderdeel van den officieelen koers duidelijk in oppositie te komen. Wie dat toch deden, hebben hun afwijkende meening dan ook reeds in vele gevallen met schrap ping van de beroepslijst moeten boeten. Adolf Hitier beschikt daarom in Duitsch land over een pers, die hem hetzij uit over tuiging, dan wel uit vrees zoo volkomen toegewijd is, dat het geen verwondering kan wekken dat een chef der regeering, die ook op elk ander gebied nauwelijks meer tegen werking ontmoet, op den duur zich zoo verwend gaat voelen, dat hij perscritiek, die uit het buitenland komt en waarop hij geen of weinig invloed kan uitoefenen, des te meer tot verzet en boosheid prikkelt. En nu wülen we hier werkelijk geen lans breken voor de vaak onzinnige en in hun strekking al te doorzichtige geruchten, die telkens weer in bladen buiten Duitschland opduiken, als de internationale politieke situatie dat wenschelijk doet schijnen. Dat zijn geen werkelijke, maar in zekere gif keukens verzonnen berichten, die het dubbele doel hebben, de eigen volksmassa's gunstig voor steeds sterkere bewapening te stemmen en het Duitsche Rijk te schilderen als een staat, die slechts sterk en eensgezine lijkt, het in werkelijkheid allesbehalve is Zulke verzonnen berichten zijn slechts dar ongevaarlijk, als ze een grotesken vorm aannemen als dat in de afgeloopen twee weken het geval geweest is. Dan waaien ze weliswaar veel stof op, geven aanleiding tot een vinnig Duitsch antwoord, maar ze zijn te leugenachtig om lange beenen te hebben. De lezers buiten Duitschland schrikken even op, maar een dag later vernemen ze al, dat hun twijfel aan zooveel onzin vol komen gerechtvaardigd geweest is. Veel gevaarlijker zijn de dagelijksche, er veel onschuldiger uitziende berichten, die voor diepere inwerking gefabriceerd zijn, op halve waarheden berusten of ware feilen in ten- dentieuse belichting toonen. Maar daartegenover staat, dat het Duit sche Rijk ze voor een niet gering deel aan zijn eigen politiek te wijten heeft. Wie hier in Duitschland woont en goed ingelicht is, weet, dat heele reeksen van gebeurtenissen in de Duitsche pers opzettelijk verzwegen worden, dat andere weer zeer eenzijdig gun stig worden voorgesteld, omdat de Duitsche pers sedert 1933 niet meer weergeeft, wat er in het Duitsche volk leeft en wat er in Duitschland geschiedt, maar uitsluitend, wat voor ondersteuning van het nationaal- socialistische programma en de nationaal- socialistische wereldbeschouwing wensche lijk is, dat in breede kringen bekend wordt De buitenlandsche pers krijgt daardoor een begrijpelijke neiging, deze eenzijdigheid, die Duitsche bladen over Duitschland ten beste geven, aan te vullen met bijzonderhe den, die tezamen met de Duitsche gegevens een zoo mogelijk juist totaal beeld opleve ren. Ze voelt er onder deze bijzonderheden weinig voor, het prijzend materiaal uit eigen beweging nog te vermeerderen, maar be paalt er zich toe en hierin schuilt weer een gevaarlijk element voor het Derde Rijk onaangename dingen af te drukken, wat ten slotte de neiging moet aankweeken, het toch vele gunstige nieuws maar liever geheel weg te laten. Dat de «kanselier van het Duitsche Rijk het Zondag noodig gevonden heeft, zich zeer uitvoerig over de methodes der buiten landsche pers uit te laten en dat hij ver klaard heeft, die pers zoo gevaarlijk voor den vrede te vinden, dat hij zich daartegen wapent door een nieuwe versterking van de weermacht, bewijst, hoe uiterst belangrijk deze kwestie geworden is en hoe verstandig het ware, indien zich buiten Duitschland regeerings- en beroepsinstanties eens wat nader met deze dingen gingen bezig houden. Natuurlijk is Hitler's kijk op deze zaken van een storende eenzijdigheid niet vrij te pleiten. Hij heeft telkens weer verklaard, dat hij een positieve daad duizendmaal hooger schat dan critiek. Maar hij vergeet, dat hij zelf en zijn beweging van den be ginne af onmeedoogende critiek hebben uit geoefend en dat heden vinniger dan ooit doen. Zij critiseeren het marxisme, de hou ding der kerken, het liberalisme, het conser vatisme, het parlementarisme, het bolsje wisme, de „nieuwe kunst", de vrijmetselarij, de democratie, en tot op zekere hoogte zelfs het Christendom. Zü laten geen goed haar aan de opvattingen, die in de meeste landen nog overheerschen over persvrijheid, staats inrichting, bankwezen, productieve werk verschaffing, sociale wetgeving, enz. enz. Ze zijn, kort gezegd, de meest fanatieke critici 'er wereld. Maar ze dulden geen critiek op lun eigen theorie en practijk. En dat maakt lat hun anders wellicht nog tot ernstige, •ustige debatten uitlokkende bezwaren tegen andersdenkenden, reeds lang den vorm hebben aangenomen van heftige mee- ningsverschillen. Die helaas ook tot uitingen van haat en campagnes van verzet hebben geleid, en tot excessen, die waarlijk niet al leen door den heer Adolf Hitier betreurd worden. feit geconstatec. doch vooral was de schok duidelijk waar te nemen op het hoog ste gedeelte van het eiland. Dit is het Wes telijk gedeelte, dat ongeveer vijf meter bo ven den zeespiegel ligt. In de cshool, die op dat gedeelte staat en waarin juist les werd gegeven, sprongen de ramen open. Voor- loopig is van schade ten gevolge van den schok nog niets bekend. ONZE RIJWIELACHTERLICHTEN. Regeeringsmededeeling. In de pers zijn in den laatsten tijd klach ten geuit ten aanzien van de rijwielachter lichten die, hoewel zy van het rijkskeur voorzien zijn, toch gebreken zouden ver- toonen: zij zouden defect raken, lostrillen en onvoldoende contact maken. Gevraagd werd, waarom het achterlicht juist op het achterspotbord moest zijn bevestigd, en waarom bijv. niet aan de bagagedrager, waar het minder aan trilling onderhevig zou zijn. Wij vernemen hieromtrent van offi- cieele zijde, dat het achterlicht als het onklaar mocht raken, als reflector moet dienen. Daartoe moet het laag en ook overigens gemakkelijk zichtbaar zijn aangebracht, ten einde voor achterop- rijdende automobilisten ook bij gedemd licht, zichtbaar te zijn. Het lostrillen kan in vele gevallen voor komen worden, indien men zorg draagt, dat het lampje stevig in den lamphouder wordt bevestigd. Tevens zorge men dat de leiding uit deugdelijk materiaal bestaat. Door controle van overheidswege zal zoo veel mogelijk ervoor gezorgd worden, dat slechts deugdelijke lampjes in den handel worden gebracht. Met driehonderdvijfenzeventig gulden op stap. - Hoewel hij pas geduren e week in dienst was van de firma H. Jonker Fransstraat te Rotterdam, ha zeventienjarige fietsjongen M. van er - zoodanig het vertrouwen weten te winnen van de vrouwelijke chef, dat zy hem bedrag van 375 gulden ter hand stelde, a de jongen moest brengen naar het fïliaaL van de zaak aan de Hoogstraat te Rot*erd® Be jongen droeg er het geld niet af. we trok het de aandacht, dat er een paar been kappen /oor het betreffende filiaal op straa. stonden. Wat was er gebeurd? De fietsjon gen was inderdaad naar het filiaal aan «- Hoogstraat gefietst. Daar had hy zijn fie.s voor de pui gezet en zijn beenkappen er naast, maar zelf had hij met de 375 gulden de beenen genomen. Tot dusverre heeft men niet, kunnen ontdekken, waarheen de zeven tienjarige de wijk heeft genomen. Auto tegen trein gebotst. - Gistermid dag is op den onbewaakten overweg in den weg de Lichtmis-Nieuwleusen, een auto, be stuurd door den heer G. P. Biekart uit Zwolle tegen den sneltrein uit Groningen opgereden. Hoewel het uitzicht ter plaatse goed is, had de bestuurder te veel zijn aan dacht aan het verkeer links van hem be steed, zoodat hij den van rechts komenden trein niet heeft opgemerkt. Het voertuig werd van voren geheel in elkaar gedrukt. Doordat het door de botsing van den trein werd afgeworpen, bleef de bestuurder ge spaard. Diamanten huwelijksfeest. - Heden zal het echtpaar A. Baltinkd. Marsman te Holten (O.) zijn 60-jarige echtvereeniging gedenken. Nalatenschap. - De erven van wijlen den heer Toon Dupuis hebben aan de Twee de Kamer aangeboden, ter plaatsing in het gebouw der Kamer, borstbeelden van de oud-Kamerleden Nolens, de Savornin Loh- man en de Stuers. Dr. J. de Groot weer thuis. - Dr. J. de Groot is gistermiddag van Soestdijk in Den Haag aangekomen. De dokter van prinses Juliana was verrast bij zijn thuiskomst vele bloemen in zijn woning te vinden en brie ven en telegrammen, voornamelijk van patiënten. Te goedgeloovig. - Een naïef dienst meisje uit A'dam-Zuid is dezer dagen het slachtoffer geworden' van haar goedgeloo- vigheid, uitgebuit door een „zigeunerin" uit een woonwagenkamp te Haarlem. Behalve haar koopwaar bood de vrouw ook een blik in de toekomst langs de huizen aan. Het meisje moest dan op iedere hand een bankbiljet van tien gulden leggen en met deze waardepapieren zou de vrouw zich dan ter meerdere concentratie eenige dagen terugtrekken. Na korten tijd kwam de zigeunervrouw weer opdagen. Thans moest het meisje nog eens op iedere hand een rijksdaalder leggen en dan zou zy zeer spoedig heel veel te weten kunnen komen. Na een korte periode van geduldig wachten kwam zij inderdaad iets te weten. Namelijk dat zy voor haar gespaarde schat, te weten vijfentwintig gul den, was opgelicht. Gelukkig kon het meisje de vrouw aan de politie aanwijzen, waarop de zigeunerin op het bureau Overtoom is ingesloten. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 Botsingen te Graz. - Ondanks de pogin gen der politie om de tegenstanders te scheiden heeft zich ook te Graz (Oosten rijk) een botsing voorgedaan tusschen na- tionaal-socialisten en een honderdtal betoo- gers, dat zich bij een stoet van het vader- landsche front hadden gevoegd. Er vielen twaalf gewonden, onder wie zich vier na- tionaal-socialisten bevinden. Te Graz ver zekert men, dat het niet juist is, dat er bij de gevechten een doode zou zijn gevallen. Er zouden te Graz ruim 10.000 nationaal-socia- listen betoogd hebben. Huiszoekingen in Roemenië. - Hard nekkig doet te Boedapest het gerucht de ronde, dat de Hongaarsche autoriteiten huis zoekingen verricht zouden hebben in ver schillende lokalen der nationaal-socialis- tische partij. Verscheidene partyleiders, o.m. Szalassy, zouden in arrest zyn gesteld. De autoriteiten weigeren iets over deze aan gelegenheid mede te deelen. Methaangasbron ontdekt. - In de Ita- liaansche provincie Petenzano heeft men tijdens het zoeken naar petroleum een methaangasbron ontdekt, welke een natuur lijken druk had van 70 atmospheer. Men heeft de exploitatie van deze bron ter hand genomen. De verdwijning van generaal Miller. - Uit de Seine bij Versailles is een lijk opge haald van een taxichauffeur, Alexis Tsjeme- rin geheeten, uit het onderzoek is gebleken, dat de man, alvorens in het water te zijn geworpen, half gewurgd was. Hij had brie ven op zich, die het vermoeden wettigen, dat hij op de hoogte was van bijzonderheden over het verdwijnen van generaal Miller. Men vermoedt, dat de man in een hinder laag gelokt is. Leprozen uit gesticht ontsnapt. - De bewoners langs de Beneden Donau en die van Bessaribië zijn verontrust over de aan wezigheid in hun gebied van een honderd tal leprozen, die uit een gesticht zijn ont snapt. De leprozen hadden zich al eenigen tijd beklaagd over de behandeling en de voeding en waren voortdurend in verzet gekomen. 120 hunner waren ten slotte ontvlucht, doch 18 waren weer gepakt. Er wordt nog ge zocht naar de anderen. Een smulpartij. - In het dorpje Bacsal- mas in het Zuiden van Hongarije is dezer dagen het huwelijk voltrokken tusschen twee leden van rijke boerengezinnen. Het huwelijksfeest, dat vier dagen heeft aange houden, werd door het geheele dorp bijge woond, en in den loop van de feestdagen hebben de gasten o.m. verorberd een os, twee kalveren, 120 kippen, 120 huwelijks- taarten, een varken en tallooze vaten wijn. Een ongeluk met gevolgen. - Voor de tweede maal in deze maand is het voor gekomen, dat in Australië de radio-installa tie van een vliegtuig in aanraking gekomen is met telefoondraden, waardoor de inter communale telefoonverbindingen van Mel- bourne voor eenigen tijd verbroken waren. Ook ditmaal heeft men pas na drie uur de schade volledig kunnen herstellen. Visschersboot wordt vermist. - Men maakt te Zeebrugger ust over een visschers boot, aan boord waarvan zich vijf personen bevinden, die reeds een week geleden te Zeebrugge had moeten terugkeeren. Men vreest het ergste, temeer daar het onlangs zulk zwaar weer op zee is geweest. Het radiostation van Marseille heeft gister het volgende bericht opgevangen van den radiopost der Fransche marine te Toulon: „Het Fransche stoomschip Prado is op 15 mijl van Valencia door vliegtuigen met ma chinegeweren beschoten. Aan boord is een persoon gewond. De Fransche torpedojager Epervier begeeft zich naar het Fransche schip". Havas meldt voorts, dat volgens 'n mede- deeling uit Tanger de Fransche mailboot „Maréchal Lyantey" geseind heeft, dat het Fransche vrachtschip „Regina Pacis" op twaalf mijl ten Oosten van Valencia gebom bardeerd is. De Regina Pacis behoort thuis te Oran. Regeeringscommuniqué. Het Spaansche ministerie van defensie heeft een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de vijand Teruel niet is binnengetrokken, voordat de regeerings- troepen haar verlaten hadden. Tevoren had de commandant de troepen, die het centrum der stad verdedigden, bevolen de stad te ver laten, zoodra zy een totale omsingeling vreesden. Daar de toestand Maandag ge vaarlijk was geworden, ging men over tot de ontruiming, die in volstrekte orde ge schiedde, nadat de tegenstand van Mooren en falangisten, die den regeeringstroepen den weg trachtten te versperren, gebroken was. Terwijl de regeeringstroepen de stad indertijd in acht dagen hebben genomen, al dus vervolgt het communiqué, hebben de opstandelingen daarvoor twee maanden noodig gehad. De regeeringstroepen zijn nog meester in Villa Espesa, Castraivo en Cas- tellar. De luchtmacht der opstandelingen heeft tweemaal Barcelona gebombardeerd en ma- terieele schade aangericht. In den middag hebben de kruisers Canarias, Baleares en Almirante Cerveras, twee andere oorlogs schepen en drie vliegtuigen Sagunto en de haven van Valencia gebombardeerd. Iemand werd gedood, terwijl twee personen verwon dingen opliepen. Watervliegtuigen bombar deerden vervolgens Sagunto, waar vijftig bommen groote schade aanrichtten. Republi- keinsche vliegtuigen hebben vijandelijke oorlogsschepen gebombardeerd. Waarschijn lijk is de Almirante Cerveras getroffen, ter wijl later nog een schip moet zijn getroffen, daar men een groote rookkolom waarnam. waarheen in Jan. 1937 slechts 44 ton werd geëxporteerd, nam in Jan. 1938 459 ton af. Zwitserland's import nam toe van 199 ton tot 353 ton. De uitvoer van roode kool is niet zoo sterk gestegen in hoeveelheid, doch wel in waar de. Van 1420 ton ter waarde van f 36 000 in Jan. '37 tot 1856 ton ter waarde van f 112.000 in Jan. 1938. Ook hierbij was Duitschland's invoer flink gestegen. Van 249 tot 545 ton. Voor de overige landen was het verschil slechts gering. Er is heel wat meer peen ge ëxporteerd. 391 ton in Jan. 1937 en 1221 ton in Jan. 1938. Het aandeel van Engeland hier in nam geweldig toe. Van 11 ton in Januari 1937 steeg de uitvoer naar dat land tot 857 ton in Januari 1938. Uit het bovenstaande blijkt dus wel, dat Duitschland nog wel een goede afnemer kan zyn, al is men nog lang niet op het peil aangeland van voor de crisis. Verheugend stemt het voorts, dat men in Oostenrijk een belangrijke afzet voor witte kool heeft ge vonden. Voor de Langendijker tuinbouwstreek is het te hopen, dat deze stijgende export door moge gaan. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN O VERDIE EN ACHTERMEER. Het hoofd van het gemeentebestuur van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat van 25 Februari a.s. af ter secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage zijn gelegd het plan tot herziening van het uitbreidings plan, betrekking hebbende op het Zuidelijk en Oostelijk deel der gemeente, zooals dit nader op de daarbij behoorende kaarten is aangegeven, en de by dit plan tot herziening behoorende bebouwingsvoorschriften, welk een en ander is vastgesteld bij Raadsbesluit van 18 November 1937, nr. 28 en goedge' keurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland bij hun besluit van 16 Februari 1938, nr. 59. ALKMAAR, 23 Februari 1938. Het Hoofd van het gemeentebestuur, F. H. VAN KINSCHOT. DE AFZET VAN DE LANGENDIJKER TUINBOUWPRODUCTEN. In Januari belangrijke hoeveelheden geëxporteerd. De afzet van de Langendijker tuinbouw producten gaat nog niet geheel en al zooals men dat zou wenschen, doch er wordt toch al heel wat meer naar het buitenland ver zonden, als men de cijfers van thans ver gelijkt met die van vorige jaren. Voor ver schillende koolsoorten bestond in de maand Januari een flinke belangstelling. Vooral Duitschland heeft in Januari een belangrijk grooter kwantum grove tuinbouwproducten afgenomen dan in Januari 1937, blijkt uil de gegevens van het Centraal Bureau v. d Statistiek. De totaal-export van Deensche witte kool bijv. is toegenomen van 718 ton ter waarde van 13.000 tot 2134 ton ter waarde van 75.000. Van deze vermeerde ring komt een groot gedeelte voor rekening van Duitschland, dat nu 418 ton importeer de tegenover in Januari 1937 28 ton. Maar niet het minst is de uitvoer naar Oostenrijk toegenomen. Van 28 ton in Januari '37 steeg de Januari-export naar dat land in Januari 1938 tot 815 ton. De waarde steeg van f 1000 tot 29.000. De export naar België is ruim verdubbeld, n.L van 254 ton op 571 ton ge komen. Uit deze cijfers blijkt tevens, dat de gemiddelde prijzen aanmerkelijk hooger zijn dan verleden jaar. De gele kool-export is verdrievoudigd Werd in Jan. 1937 305 ton geëxporteerd, in Jan. 1938 was de export 924 ton. Duitschland, Voetbal. NEDERLAND—BELGIE. Het Belgische elftal samengesteld. Het Belgisch elftal, dat Zondag a.s. in het Feyenoordstadion te Rotterdam tegen Nederland zal spelen, is als volgt samen gesteld: Doel: Braet (C. S. Brugge). Achter: Paverick (Antwerp F. C.) en Smellinekx (Union St. Gilloise). Midden: Dalem (Standard Luik), Maer- tens (Gantoise) en Dewinter (Beerschot). Voor: Voorhof (Liersche Sportkring), Raymond Braine (Beerschot), Capelle (Standard Luik), Ceuleers (Beerschot), en St. van den Eynde (Beerschot). Reserves zijn: Badjou (Daring), Seys (Beerschot), van de Kerckhove (White Star) en Isenborghs (Beerschot). Op te merken valt, dat twee spelers niet beschikbaar waren. In de eerste plaats kon de Beerschotspil Meuldermans niet gekozen worden, omdat zijn blessure nog niet geheel genezen is. Voor hem werd Maertens, dien wij onlangs in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de „Zwaluwen" aan het werk zagen, in de nationale ploeg opgeno men. Voorts is van der Wouwer, de rechts buiten van Beerschot, verhinderd mee te spelen door militairen dienst. Hetzelfde team, dat tegen Nederland speelt, komt op 1 Maart a.s. tegen Londen in het veld. Kolven KOLFWEDSTRUDEN TE NIEUWE NIEDORP. Maandag was de laatste dag van de ge houden korpswedstrijden in de Prins Mau- rits te Nieuwe Niedorp. De uitslag was als volgt: le klasse gummie: 1. Gezellig Samenzijn van Zuidscharwoude, 416 p.; 2. Krommenie 397 p.; 3. De Volharding, Noordscharwou- de, 391 p. 2e kL gummie: 1. Koog aan de Zaan, 420 p.; 2. Volharding, Noordscharwoude, 369 p.; 3. Berkhout, 356 p. Afd. sajet: 1. Barsingerhorn, 392 p.; 2. Krommenie, 389 p.; 3. Nieuwe Niedorp, 338 punten. De volgende eerste personeele pry'zen werden behaald: sajet: D. Blaauboer te Barsingerhorn, 160 punten; gummie: le kl.: M. van Zanen te Krom menie met 154 p.; gummie: 2e kl.: P. Schipper te Koog a.d. Zaan met 149 p. Schaken. SCHAAKWEDSTRIJD ALKMAAR—OPPOSITIE. Dinsdag was de vereeniging „Oppositie" van Heiloo op bezoek bij de Alkmaarsche Schaakclub „Alkmaar". De resultaten wa ren: Alkmaar Oppositie P. HoekstraP. J. Ros 01 Jb. Wagenaar Czn.H. O. de Lange 3434 Jac. BruynL. Mohr 01 R. v. WezopM. J. de Groot 3434" H. BulthuisH. Lamer Jr. 3434 S. VosA. J. de Vos Burchart 10 J. B. te BrakeN. D. Otter 10 C. BlanikmanJ. Boelhouwer 10 J. de DoesH. de «fries 3434 H. KruiderinkJ. Brandse 1—0 A. HaytemaJ. C. Zander 01 B. VinikeJ. P. Ros 10 Eindstand 8—5 en daarom wordt dit dier „schip der woestijn" genoemd, jon- gen". „En pappie, dan heet dat kleintje zeker reddingboot??"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7