Het nieuwe verblijf der Spanjaarden. JCtuist en Wetenschap lüeecBecickt £uchtuaact Jiidschciftett JUmnieuws JtactdèecuMen DE VLIEGTUIGRAMP BIJ BATAVIA. Thans zullen zij in een hotel te Bennekom in een omgeving vertoeven waar de controle minder drukkend gevoeld wordt. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. tf TWEEDE BLAD. (Van onzen specialen verslaggever.) Over eenige dagen zullen de Span jaarden die men na de ontvluchting van eenigen hunner strenger behan delde dan aanvankelijk in de bedoeling lag de stad Gorcum verlaten. Een voor hen zeker prettiger verblijfplaats is uitgezocht. Grooter bewegingsvrijheid zal hen te Bennekom toegestaan worden. Niet meer zooals thans te Gorcum het geval is, moeten zij binnen de stadsgrenzen ver blijven, terwijl ook de ontspanningsuren buiten het werkelijke verblijf (het woord tehuis zal hen hier vreemd zijn meer zullen zijn in aantal. Hotel de Neder-Veluwe zal hen de ko mende maanden huisvesten. Tenminste als de situatie in Spanje niet verandert. Zoo niet, dan zullen zij minstens tot 1 Juni van dit jaar te Bennekom blijven. Zoo vertelt de eigenaar van het hotel, de heer van Went. Zeer spoedig zullen de „gedwongen" gasten hun intiek te Bennekom nemen met degenen die met de controle over hen belast zijn. Luitenant Brugman, o.a. zal met de Spanjaarden meekomen. In totaal zal het hotel 45 man onderdak verschaffen. „Als pensiongasten zullen zij behandeld worden", zoo zegt de heer van Went. „Zij krijgen niet dezelfde maaltijden die be stemd zijn voor andere „gewone" hotel gasten. Maar zeker zal ik er voor zorgen dat er variatie in het menu is. Trouwens, op eigen kosten kunnen zij alles krijgen buiten het menu om dat zij*vanwege de regeering verstrekt krijgen. Bezoek mogen zij ont vangen, kortom een zoo gewoon, normaal mogelijk leven zullen zij hier kunnen leiden". Maar steeds zullen zij zich toch hebben te melden op de daarvoor vastgestelde uren. Niet zal het voor hen mogelijk zijn buiten het hotel te ontbijten, lunchen of dineeren. Immer zullen zij moeten opgeven wanneer zij uitgaan en wanneer zij terugkomen. Maar wel zal hen een groot gebied gelaten worden om zich te verpoozen. Want van Bennekom tot Wageningen en van Bennekom naar Ede met de bosschen en heidevelden in de omtrek zal hun domein zijn waarin zij naar hartelust kunnen vertoeven. Meer zullen zij in deze buurten het gevoel vrijheid hebben dan in Gorcum tusschen kazernemuren. Hier te Bennekom is alles normaal, zij leven in een hoteL zij wandelen in de vrije natuur. Zij mogen met de bus naar Ede of Wageningen. Velen zijn van oordee1 dat het hier een proef betreft. Verloopt deze naar wensch der autoriteiten gunstig, dan zou er groote kans bestaan dat de Spanjaarden weder in het bezit van dezelfde rechten gesteld zouden worden die zij vroeger hadden. Inderdaad, de meer gunstige omstandigheden waarin zij over eenige dagen zullen komen te leven, duiden wel op een dergelijk streven. De reis van Gorcum naar Bennekom zul len de Spanjaarden en hunne begeleiders geheel per autobus maken. NIEUW WERK VAN A. COLNOT. Zaterdag werd in „De Ronde Brug" te Amsterdam een tentoonstelling van het nieuwe werk van den Bergenschen kunste naar A. Colnot, die ook met belangrijk werk is vertegenwoordigd op de tentoonstelling in de Kunstzaal Boendermaker te Bergen, ge opend. Wij hebben Colnot steeds getypeerd als den schilder van het Hollandsche land schap en het doet ons groot genoegen, dat thans de erkende kunstcritici tot eenzelfde erkenning zijn gekomen. Voor tijdgenooten valt het altijd moeilijk het eeuwigheidswerk in de kunst van de levende kunstenaars te ontdekken. Colnot heeft steeds naar het hoogste gestreefd en er zich nimmer over beklaagd, dat de massa zijn werk niet kon volgen. Hij wist, dat wie tot de massa wil spreken, tot het peil van de massa moest afdalen. Als rasechte kunste naar dacht Colnot daar niet aan. Hij nam het 't publiek niet kwalijk, dat dit b.v. liever de uitzending van den Dinsdagavondtrein volgt, dan een voorstelling van een werk van Shakespeare bijwoont, maar was zich bewust, dat dit met kunst niets te maken had. Dikwijls hebben wij 't meegemaakt, dat Colnot, wanneer men hem om uitleg van zijn werk vroeg, rustig antwoordde, dat het werk zelf tot den aanschouwer moet spre ken en door uitleggingen niet nader tot den aanschouwer kan komen, doch slechts door meer zien. Het is met de beeldende kunst als met de muziek. Een nieuw muziekwerk moet ook meermalen gehoord worden om de schoon heid er van te genieten. Over de thans geëxposeerde tentoonstel ling schreef M. V. in het Handelsblad het volgendé: „Een kunstenaar op wien de ongunst van den tijd klaarblijkelijk geen vat heeft is Ar- nout Colnot, die in „De Ronde Brug" een dertigtal schilderijen exposeert, alle ontstaan binnen het laatste jaar. Dit onvervaarde volhouden is een ken merk van zijn Hollandschen aard. Holiandsch van voorstelling en karakter zijn dan ook zijn schilderijen, verwant aan die onzer 17de eeuwsche meesters. Noordholland en Fries land, is zijn uitverkoren terrein; het ruige landschap, somber en guur, de norsche pol ders, de eenzame duinstreek, de stormige zee: de natuur waarin hij als 't ware gewor teld is met zijn wezen en zijn kunst. Colnot is, in tegenstelling tot velen zijner schilderende kameraden, dan ook geen groote reiziger. Het Zuiden, het blanke land schap, het brooze licht, trekt hem niet. Hij was in Zuid-Frankrijk, maar kon er den aard niet krijgen. Alleen wat hem door lan gen omgang innig vertrouwd is geworden, doorleefd en eigen, krijgt in zijn beste werk leven en eigenheid: grootheid van vorm, ge bondenheid van compositie, gloed en rijk dom van kleur; een macht van expressie, die de moeiten van het verwerkelijken over won. Een tentoonstelling als deze, met de for- sche sneeuwgezichten, de zomersche land schappen met het verzadigde groen, waar over de zware wolkenluchten varen, de stil levens diep van toon met fonkelingen van laaienden gloed, geeft het verheugende be wijs dat Colnot, de vijftig reeds geparseerd, zich niet tevreden stelt met het verkregen resultaat, maar nog altijd vooruitgaat, nog zwoegen blijft, als het moet, op de materie, tot ze zich geeft naar zijn wil. Onder de vele tentoonstellingen verdient DE Jl'NKER 52, DIE BIJ P ARIJS IS VERONGELUKT. Een Duitsch vliegtuig Juncker 52, dat in gebruik was voor den nachtdienst op de lijn Keulen—Parijs, is gisteren te Cha- tenay bij Louvres tengevolge van den dich ten mist in aanraking gekomen met den grond. Het toestel vloog in brand: de inzit tenden, n.1. een bemanning van drie perso nen kwamen in de vlammen om. Gendarme rie en autoriteiten van Le Bourget zijn ter plaatse aangekomen. In het noorden meest zwakke verander lijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken; weinig of geen neerslag; weinig verande ring in temperatuur. In het zuiden zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen neer slag; temperatuur om het vriespunt des nachts; overdag weinig verandering in tem peratuur. Weinig verandering te verwachten. Het gebied van hoogen luchtdruk nam weer verder in beteekenis af. Het noord oostelijke deel van het waarnemingsgebied verkeert onder invloed van passeerende se cundaire depressies. Het waait hier krachtig tot stormachtig uit het noordwesten, met zware bewolking en plaatselijk regen of sneeuw. In het hooge drukgebied, dat zich uitstrekt tot over de Britsche eilanden, onze omgeving en zuidwest Duitschland, is de wind zwak en de bewolking vrij zwaar, met in west-Duitschland veel mist. In het zuid westelijke deel van het waarnemingsgebied waaien matige zuidoostelijke winden, met gedeeltelijk bewolkte lucht en ook veel nevel of mist. De vorst nam in Frankrijk en zuid west Duitschland af. Zij breidde zich echter verder over noord-Duitsehland uit. In noord- Scandinavië werd het veel warmer. De tem peratuur is op IJsland en in geheel Scan dinavië aanzienlijk boven normaal, in zuid- Engeland, Frankrijk en over het algemeen ook in Duitschland is zij onder normaal. Verwacht wordt, dat het zuidelijk deel van ons land onder invloed zal blyven van de oostelijke strooming, met gedeeltelijk bewolkte lucht, waarbij er kans is, dat de temperatuur in den nacht tot onder het vriespunt daalt. Het noordelijk deel van ons land kan tijde lijk den invloed van de in het noord oosten passeerende depressie ondervin den, waardoor de wind vermoedelijk veranderen zal, met zware bewolking en weinig verandering in temperatuur. Neerslag van beteekenis wordt voor ons land niet verwacht. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 17.56 uur tot 6 30 uur licht op. In opdracht van het gemeentebestuur van Bussum wordt door den bekenden kunst schilder Willy Sluiter een schilderij vervaardigd van H.M. de Koningin. De schilder bij zijn werk, dat bijna voltooid is. deze van Colnot een aandachtig bezoek: men kan er genieten van echt Hollar.dsche, vitale kunst". ALKM. SYMPHON1EORKEST. Een jubileumconcert. Gisteravond toch werd door het Alkmaarsch Symphonieorkest met een concert in 't Gulden Vlies het vijf jarig bestaan van dit orkest herdacht. En het programma voor dit concert was even eens van een feestelijken inhoud. Onder Köhler's leiding voerde men uit de ouver ture „Die Entführing aus dem Serail", van Mozart, een direct aansprekend, opgewekt nummer, gevolgd door een symphonie, ook van Mozart, waarin alles licht en zonne schijn is. Dit werk, geschreven in opdracht van de familie Haffner, had eerst den vorm van een Serenade, doch werd later door den componist tot symphonie hervormd. Aldus de toelichting op het programma, waarmede Kohier een goed werk verricht. Na de pauze, de tweede symphonie van Beethoven, mede een werk, waarvan de inhoud verreweg op wekkend, feestelijk, uitbundig (de finale) is. En nu zegge men niet, van dergelijke werken is met dilettanten nooit of haast nooit een vertolking te geven, die z(j ver- eischen, maar waar, zooals bij dit orkest alles in het werk gesteld wordt om zoo goed mogelijk voor den dag te komen, en men gisteravond een uitvoering hoorde, die werkelijk geprezen mag worden worden, hoop ik, dat Kohier met zijn musici steeds meer steun en waardeering zullen vinden begonnen werk te kunnen voortzetten. Bij om het met zooveel ijver en volharding de Alkmaarsche vereenigingen, die de muziek beoefenen behoort ook een dergelijk orkest. De heer W. F. Dorgelo, onze stadgenoot, was de solist en speelde de Variations Symphoniques, voor violoncel met orkest begeleiding van Boëllmann. Geen gemakkelijke taak, door den heer Dorgelo uitstekend vqlvoerd. De instrumen tatie voor de begeleiding is zoo nu en dan wat dik, en daardoor kwam de solist er wel eens niet genoeg bovenuit, doch overigens, een prestatie van solist en orkest, 't Was een succesvolle avond voor allen. De solist werd met bloemen gehuldigd en de jubileerende vereeniging niet vergeten, 'n Schitterende mand met bloemen was er van den beschermheer, burgemeester van Kinschot, die zelf niet aanwezig kon zijn, felicitatie's vergezeld met bloemen, kwamen er van het mannenkoor „Orpheus", en van de nog jonge muziek vereeniging van de post. Anderen toonden hun belangstelling door het zenden van telegram of brief. De heer Piepenbroek, bestuurslid der vereeni ging, huldigde den dirigent en bood hem namens het orkest een boekwerk aan, en bedankte ten slotte het publiek voor de goede opkomst, donateurs en kunstlievende leden voor hun steun, de pers, en beval het orkest in aller belangstelling aan. A. K. AFLOOP VERKOOPINGEN. Dinsdagavond werd in het lokaal van de heer P. Kramer te Zuidscharwoude door notaris Smit een openbare verkooping ge houden van landerijen, behoorende aan den heer C. Bak Jacz. De uitslag van deze ver kooping was; Vijf akkers bouwland, onder Zuidschar woude. beneden den Winterweg, waarvan 4 benoorden de Schagersloot (4 x 5 snees) en 1 bezuiden de Schagersloot (5 snees): kooper de heer J. Jonker te Zuid scharwoude. voor 53.07 per snees. ONZE POSTVLUCHTEN. De Gier is gistermiddag om 16.53 uur op Schiphol geland. De positie der vliegtuigen was gister avond: uitreis: Oehoe te Jodhpoer, Reiger te Napels, Torenvalk te Singapore; thuisreis- Valk te Bagdad, Wielewaal te Singapore. ,Jn weer en wind" van Februari. In de Februari-aflevering van „In weer en wind" publiceert R. A. Maas Geesteranus een groote reeks verrassende foto's, die zeer gedetailleerd in beeld brengen hoe de graafwesp Ammophila campestris haar buit, een verlamde rups, in haar onderaardsch hol sleept. Wim K. Steffen viel op Voorne het geluk te beurt een buizerd te betrappen bij het vangen van een konijn. W. H. Dingeldcin zet zijn belangwekken de studie over het „losse hoes" Groot-Bavel voort. Het feit, dat Rinke Tolmar. in 1937 in Soest een zeldzame vlinder (OmphalosceHs lunosa) ontdekte, is voor B. J. Lempe aan leiding aan genoemden vertegenwoordiger der schubvleugelingen een opstel te wijden. Van den verderen inhoud vermelden wij drs. J. J. Smith's boeiende beschouwingen over den mierenleuw met zijn merkwaar dige vangkuilen, A. J. de Boer's relaas over zijn botanische speurtochten op Walcheren. Het geheel een welverzorgd en waardevol nummer, dat zeker zijn weg wel zal vinden. FILMREGISSEUR PABST OP WEG NAAR CHINA. De filmregisseur G. W. Pabst is gisteren uit den Haag met het Indië-vliegtuig Reiger van de K.L.M. naar het Oosten vertrokken. Pabst werkt op het oogenblik voor eer. groot Fransch concern, dat een rolprent in uitvoering heeft, waarvoor vele opnamen in China gemaakt moeten worden. Enkele me dewerkers van Pabst zijn met het vorige Hjntoestel van den K.L.M.-dienst reeds ver trokken. Gezagvoerder te Roller brengt nu den regisseur zelf naar Bangkok, vanwaar hij per vliegtuig verder naar Hongkong reist Onder de negen passagiers, die voor de Reiger geboekt zijn, bevindt zich ook de 80- jarige heer J. Rose uit Londen, die van Am sterdam naar Penang vliegt. DE AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 23 Febr. 1938. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 227 Vette kalveren le kw. 7078 cent, 2e kw. 6068 cent en 3e kw. 50 58 cent per. K.G. levendgew.; 63 Nuchtere kalveren 5.509; 123 Varkens, vleesch- varkens, wegende van 90110 K.G. 7071 cent zware varkens 6870 cent en vette varkens 6667 cent per K.G. slachtgew.; 2 Veulens prijs niet genoteerd. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 23 Febr. 1938. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 394000 K.G. BROEK OP LANGEND IJK, 23 Febr. 1938. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt 20000 K.G. Roode kool 3.20—5.30; 7300J K.G. Gele kool 1.50—2.30; 36000 K.G. D witte kool f 1.30f 2.40; 6800 K.G. Sa* voye kool 0.502.60; 6400 K.G*. Uien 12.6012.90, grove uien 12.30f 12.80, drielingen 10.30f 10.60, stek 7.1,08; 600 K.G. Peen 2.70; 1600 K.G. Bieten 2.50 3.50. NOORDSCHARWOUDE, 23 Febr. 1938. (Noordermarktbond). 11100 K.G. Roode kool 3.40—5.70; 26400 K.G. Gele kooi 1.50—2.20; 2700 K.G. Taaie gele kool 3.10—3.30; 45200 K.G. D. witte f 1.30— 2.90; 2000 K.G. Groene kool f 2—4.20; 2600 K.G. Savoye kool f 1.60; 5000 K.G. Uien 11.90—12.40, Gele Drieling f 9.50— 9.80, Grove 11.50—f 11.80; 1100 K.G. Peen 2.302.60, kleine peen f 1.20. WARMENHUIZEN, 22 Febr. 1938. 33900 K.G. Roode kool f 2.806.20; 37800 K.G. Gele kool 1.50—2; 39500 K.G. D. witte kool 1.40—2.90; 1400 K.G. Uien f 12.50— ƒ1 2.90, grove uien 12; 750 K.G. Peen 3.10—3.20. Khouw Khe Hien, de bekende Chineesche sportvlieger, en ue neer nenn—— van den fotot»,h„i.„K._ ^Éi der s,achtoffers van de raniP llermanides, uien, ue nekende Chineesche sporiviic) van den lototechnischen dienst der K. N. I. L.M., twee der slachtoffers van de de Glenn-Martin, tijdens verduisteringsproeven te Batavia. chet

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8