L JltaQqis/lrwna HIIMHARDTJES' Spanje in het teeken van den strijd. Kou en Griep AMSTERDAMSCHE BEURS Zürich Kopenhagen Weec&eticht Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. GEMENGD NIEUWS. thans voordeligernieuwe navulprijzen FLACON O :ti) cent iaat Uw ledig Maggiftesje opnieuw bij Uw winkelier vullen £aat$te A Aan den rand van Madrid wordt zwijgend gevochten met onzichtbare oogen, die toch iedere beweging volgen. HET GELUIDLOOZE VLIEGTUIG. tweede blad. verdrijft U wondersnel met cachets MIJNHAROT 1P°^ "er 72 cachet» SO ct. Proefdoosje 2 stuks Wet DE VERDEDIGING VAN NED-INDIE. Een uitlating van de Chicago Tribune. Naar het Marineblad meedeelt, kwam in de Chicago Tribune het volgende voor, wat Nederland zich met betrekking tot de ver dediging van Nederlandsch-Indië voor ge zegd kan laten houden, ook al komt daarin niet uit, dat ons land in den laatsten tijd meer aandacht aan de versterking ook van de Indische defensie heeft besteed: „De situatie in Europa maakt het voor Engeland en Frankrijk onmogelijk om ter verdediging van hun bezittingen in het Verre Oosten aanzienlijke maritieme en an dere militaire strijdmiddelen beschikbaar te stellen. De Amerikaansche marine-auto riteiten zijn het er over eens, dat operatiën van de vloot in het Verre Oosten door ge brek aan bases onmoglijk zijn. De Neder- landsche bezittingen en Australië en Nieuw- Zeeland zijn dus afhankelijk van hun eigen defensiemiddelen. En deze zijn thans niet sterk. De regeeringen van deze gebieden hebben voor hun verdediging vertrouwd op de vloten van Engeland en de Vereenigde Sta ten. Zij hebben voor zich zelf geld gespaard en de defensielasten door anderen laten dragen. Het leek een aardige politiek, doch thans denkt men daar anders over. Het wordt tijd, dat zij den last zelf dragen, hoe onaangenaam het ook is. Zoowel Ned.-Indië als Australië en Nieuw- Zeeland kunnen een veel sterkere weer macht in stand houden dan thans en de hui dige situatie dwingt hen om met vaart de noodige maatregelen tot versterking van hun defensie te nemen". HET SPOORWEGONGELUK IN DE WATERGRAAFSMEER. Het verkeer in beide richtingen hersteld. Tot laat in den middag hebben de man nen van de „spoor" ononderbroken doorge werkt, om de schade aan het rijdend mate riaal en de spoorlijnen op het emplacement Watergraafsmeer te herstellen. Om twee uur gistermiddag was men zoo goed als klaar met het verwijderen van de verongelukte wagons, aanzienlijk vroeger dus, dan men in de ochtenduren had ver ondersteld. van Vrijdag 25 Februari 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 3—3y, Neder1. 1938 100»%, 3 Ned-indië 1937 100 5H DuitschL '30 m verkL 31»/w BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank158% Handel Mij CerL v. 250 159 Koloniale Bank 1273/e Ned. Ind. Handelsbank 137'/« 1NDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie CaTvé Delft Ce-t. 42'/, 93'/, 301 30s'/4 156% Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel43% Citie* Service General Motors Kennecott Copper R public Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Rediang Lebong PETROLEUM. 39% §25%6 IVlS 27% 29'%, 6 41Vl« 4 Va 443 159'/, 134 72'/, 871/, 177 352% 362% 87 29% 11W» Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. SNoteering per 50. fExclaim 'Exdividend. Prolongatie vorige koers n, heden n WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers 221% 144 143% 152% 107 3% 130% 118% 109 87% 250 306 3091/s 283/4 14% 9%6 59'/, 5'/, laatste k. 2.30-45 101 100.%, '1% 159% 16.J 127% 137% 42-% 92% 300% i07%-8 156% 38 24't/w 42% l'/ie-'/s 26%, 29-% 13H/16 6". 40%-'/, 4 443'/, 158 134 72'A 86»/, 175 351»/, 361-3/, 86% 28% ll"/w "Vwt 219-% 143 137 148 105 3%-*/i« 129'/4 119-% 108% 86 2501-IJ 310" 311-2 28% 147/i» 8'Vw 59 5% x) ex-coupon New-York Londen Berlyn Parijs Brussel (Belga) Stockholm Oslo Italië 1.78»/,, 8.96'%, 72.32 5.823% 30.35 41.531% 40.05 46.22 )4 45.0754 9.42)4 Heden: 1.78'/, 8.96"/.. 72.32 H 5.83 30.34 X 41.53 H 40.05 46.20 45.071% Matige tijdelijk toenemende zuidelijke tot zuidwestelijke wind; toenemende bewol king; weinig of geen regen; iets zachter. Minder koud; toenemende bewolking. Het gebied van noogen luchtdruk breidde zich naar het noordoosten uit en nam weer aanzienlijk in beteekenis toe. De kern met barometerstanden boven 780 m.m. ligt over Beieren. De depressie in het noordoosten trok verder af, de oceaandepressie kwam veel dichter bij en breidde zich aanzienlijk naar het noorden uit, zoodat het lage druk- gebied zich thans van de Azoren tot over Groenland uitstrekt. IJsland en het westen van de Britsche eilanden verkeeren onder den invloed van deze depressie. Er waaien daar krachtige tot stormachtige zuidelijke winden met hooge temperaturen, Blacksod meldde vanmorgen 14 graden Celcius en regen, Valencia tapte over het afgeloopen etmaal 27 m.m. af. Ook langs de Noorsche kust waait een krachtige zuidelijke wind met zwaar bewolkte tot betrokken hemel. In noord-Scandinavië valt aan de achter zijde van de aftrekkende depressie nog hagel en sneeuw. In het hooge drukgebied is de wind meest zwak met lichte bewolking en in sommige gebieden ochtendnevel. De hooge Alpentoppen melden mooi helder weer met temperaturen van 5 tot 10 graden vorst. In zuid-Scandinavië nam de vorst toe, uit Frankrijk, België en het zuiden van ons land trok zij zich grootendeels terug. Overi gens daalde op het vasteland van west- Europa de temperatuur hedennacht weer tot onder het vriespunt met matige vorst in zuid-Duitschland. Verwacht wordt, dat de oceaandepres sie haar invloed geleidelijk meer naar het oosten zal uitbreiden, zoodat in onze omgeving de zuidelijke wind in kracht zal toenemen, ook de bewolking zal waarschijnlijk toenemen, neerslag van beteekenis wordt echter nog niet verwacht. De temperatuur zal geleide lijk blijven stijgen, zoodat voor van nacht geen vorst van beteekenis meer te wachten is. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 18.tot 6.25 uur licht op. Om tien minuten over twee was de laat ste wagen, de goederenwagen, weer op de rails gezet en inmiddels was men begonnen met het leggen van den wissel, die in de plaats van de vernielde stukken rails zou komen. En toen het half drie geworden was, was ook het afgaand spoor geheel her steld er waren vier nieuwe stukken rails ingelegd zoodat de eerste treinen weer konden passeeren, naar men ons ver zekerde met volle snelheid. De eerste was de trein naar Twente, die op den vastgestelden tyd, 14.11 uur van het Centraal Station was vertrokken. Bij de laatste seinpaal voor de plaats van het on geluk werd een oogenblik gestopt, waarna de baan vrij werd gegeven. Onder gejuich van het arbeidende personeel, en niet min der van de inzittende reizigers reed de trein over de vernieuwde baan. Het werk, dat de Nederlandsche Spoor wegen hier hebben verricht, getuigt, gezien den enormen spoed, die erbij betracht is, van een groot doorzettingsvermogen. De service voor het publiek bleek hier op hoogen prijs en ook op de eerste plaats gesteld te wor den. Tegen 4 uur was het verkeer in beide richtingen hersteld, zoodat de forensen, die Amsterdam des morgens langs den omweg moesten bereiken, weer langs de gewone route huiswaarts konden keeren. POGING TOT BEROOVING. Haagsche stucadoor gearresteerd - Gistermiddag was een 60-jarige bewoner van Bussum op bezoek bij de 32-jarige vrouw J. H. K. in haar woning aan de Jan van Riebeekstraat te Den Haag. Op een ge geven oogenblik miste hij zijn portefeuille, waarin 255.aan bankpapier geborgen was. De man liep onmiddellijk de straat op, en riep een agent aan. Toen deze het huis binnen ging, bleek, dat de vrouw de porte feuille al aan den eigenaar had teruggege ven, en zelf gevlucht was. De agent arresteerde daarop een mede bewoner den 33-jarigen stucadoor W. H. Toen de vrouw 's avonds naar huis terug keerde, werd zij door een agent, die voor de woning post had gevat, aangehouden. Zoowel de man als de vrouw blijven in arrest en zullen zich hebben te verantwoor den wegens poging tot berooving. Zij ont kennen echter hardnekkig de bedoeling te hebben gehad, den man de portefeuille af handig te maken. Geen Bisamrat te Budel. - In verband met een berioht, volgens hetwelk te Budel gisteren een Bisamrat zou zijn gevangen, deelt de burgemeester van Budel ons mede, dat deskundigen hebben geconstateerd, dat hier geen sprake is van een Bisamrat. Het betreft hier slechts een gewone rat. Doodelijk ongeval. - Vanmorgen om streeks negen uur is bij het lossen van een schip de 46-jarige Holleman op de loop plank, die tengevolge van de vorst glad was, uitgegleden. De man viel in het water en kwam om het leven. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. r H 9 3 IN KWALITEIT ONVERANDERD! (Ongecorrigeerd.) TIEN JAAR RADIOTELEFONIE MET INDIE. Goedkoope jubileumgesprekken van 28 Februari tot 5 Maart. In verband met de omstandigheid, dat thans 10 jaar geleden de radiotelefoni- sche verbinding met Indië ter beschik king van het publiek werd gesteld, zal van 28 Februari tot en met 5 Maart a.s. gelegenheid worden gegeven tot het voeren van gesprekken met Indië te gen een zeer bij zonder tarief, n.L van 5 met Java, Madoera en Bali en van 6.50 met Sumatra en Makassar (de normale prijs is f 15, resp. 18). Aanvrage voor de gesprekken waar voor de eenige beperking is dat de duur beperkt is tot 3 minuten en dat geen zakelijke aangelegenheden mogen wor den behandeld, kunnen op alle kantoren worden ingediend, alwaar tevens na dere inlichtingen worden verstrekt. ONZE GEZANT NAAR ROME VERTROKKEN. Dr. J. B. Hubrecht naar Italië. De nieuwe Nederlandsche gezant te Rome en mevrouw Hubrechtvan Al phen zijn hedenochtend van hun buiten plaats „Moersbergen" bij Doorn per auto naar Rotterdam gereden, vanwaar zij met den pullman om 11.42 uur van het station Delftsche Poort naar Rome zijn vertrokken. 21 DOODELIJKE LONGPEST- GEVALLEN OP MIDDEN-JAVA. Uit Cheribon (Midden-Java) meldt Aneta heden: Van 6 tot 12 Februari zijn in de desa Koeloer, district MaJjalen, 21 gevallen van longpest voorgekomen, alle met doodelijken afloop. ZIJN MINDERJARIG KIND OP ZOLDER VERBORGEN. Een maand gevangenisstraf opgelegd. De los-werkman- C. T. te Amsterdam, was uit de ouderlijke macht ontzet en zijn zoon tje was naar een opvoedingsgesticht ge bracht. Hij wist daar echter te ontvluchten en bij zijn vader terug te komen, die hem op zolder verborg en zoodoende in overtre ding kwam met art. 280 van het wetboek van strafrecht. Het zoontje werd ten slotte toch door de politie ontdekt en de vader moest zich hedenochtend voor den Haag- schen politierechter verantwoorden. De man bleek reeds verscheidene malen o.a. wegens openbare dronkenschap te zijn veroordeeld. Conform den eisch werd hem thans een maand gevangenisstraf opgelegd. GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Vanmorgen kwam de 47-jarige wissel loop er J. Marijt, wonende te Leiden, per rijwiel van den Vinkenweg onder Oegst- geest en moest den nieuwen rijksweg dwars oversteken. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de richting Amsterdam een per sonenauto, bestuurd door den heer G. Hunik uit Wijhe (Ov.) met groote snelheid aanrijden en een aanrijding was niet meer te voorkomen. De wielrijder werd door de auto gegrepen en over den weg ge slingerd. De man bleef met een gecompli ceerde onderbeenbreuk en verdere inwen dige kneuzingen liggen. Een passeerende geneesheer verleende de eerste hulp. Toen deze daarmede bezig was, kwam uit de richting Den Haag een personenauto, bestuurd door den heer A. S. Overvliet wonende te Voorburg. Deze auto wilde ter plaatse stoppen. Een achter hem rijdende personenauto, bestuurd door den- heer Glazer uit Amsterdam, die met zeer groote snelheid reed, wilde tusschen de uit den Haag en Amsterdam komende auto's passeeren. De heer Glazer zag op het laat ste oogenblik dat dit niet ging en remde toen uit alle macht. Deze wagen sloeg echter over den kop en kwam tegen den wagen van den heer Overvliet terecht, waardoor deze auto eveneens kantelde. De inzittenden, in de auto van. den heer Overvliet zaten twee passagiers, lie pen geen noemenswaardig letsel op. De wielrijder, die later door dr. Hugen- holtz uit Oegstgeest is verbonden, is per ziekenauto naar het Academisch zieken huis te Leiden vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen. Van de twee auto's zijn alleen de caros- serieën beschadigd. Het rijwiel is totaal vernield. ONZE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Oehoe te Singapore; Reiger te Basra; Emoe te Napels. Thuisreis: Wielewaal te Jodhpoer; Nan- doe te Singapore. DE DUITSCHE VLIEGERS VERTROKKEN. De drie Duitsche militaire vliegers, die Zaterdagmorgen j.L in Dortmund zijn opge stegen en des middags bij Heerenveen een noodlanding hadden gemaakt en Woensdag op aanwijzing van het Departement van Defensie naar het vliegveld Eelde waren vertrokken, hebben vanochtend om kwart voor twaalf de terugreis naar het vaderland aanvaard. De start geschiedde vlot en bij zeer mooi weer. Spoedig waren de drie ma chines, die in Noordelijke richting via Gro ningen langs het Winschoterdiep vlogen, uit het gezicht verdwenen. (Van onzen bijzonderen correspondent.) SALAMANCA, Februari. Voor lieden, die in het bezit zijn van een gezonde eetlust is de Maandag een triest begin van de week. Vreemdelingen, die nog niet de gewoonten van het land kennen, vooral de gouimands onder hen worden daarmee danig verrast. De maaltijden in Spanje zijn voor Neder landsche begrippen rijkelijk uitgebreid al moet men wel even aan de tijden, waarop die gebruikt worden, wennen. Een diner om tien uur 's avonds zou vele landgenooten wat al te dicht bij bedtijd vallen! De lunch, die om twee uur 's middags genuttigd wordt is steeds een warme maaltijd, gewoonlijk met soep, visch en vleesch. Ook in minder voorname pensions is dat het geval en is brood slechts een onmisbare aanvulling. Boter verschijnt slechts op de tafels in de betere hotels. Op Maandag evenwel schijnt deze hoorn des overvloeds uitgeput te zijn. Om twee uur verschijnt één gerecht op tafel en het diner is al niet uitgebreider. De be doeling van deze massa „hongerproef" is een zeer materialistische. Voor de „Ein Topf'- maaltijden wordt n.1. dezelfde prijs betaald als gewoonlijk. Hotels en pensions staan de meerwaarde af aan den staat. De opbrengst is voor het leger. De Vrijdag is een klein na proefje van den Maandag; er wordt dan geen fruit geserveerd. Controle op de nakomst van deze voorgeschreven maatregelen ge schied op eenvoudige wijze door de politie, die een nauwkeurige opgave van het aantal hotel- en pensiongasten in haar bezit heeft. Niet zonder verbazing slaat men de reac tie van een bombardement op een overbe volkte stad als Salamanca gade. Zondag avond cirkelden de bundels van vele schijn werpers langs den blauw-violetten hemel. De kathedraal ving het helle licht in haar okerkleurigen steen op en stond daar als een symbool van schoonheid en vrede, ter wijl toch ergens vernieling dreigde. Nie mand let daar echter meer op. Zelfs duurde de indruk van het bombardement, toen na drie verkenningsvluchten der regeerings- toestellen, eindelijk een vlieger zijn projec- tieeln-handle omhaalde en vijf dooden te betreuren vielen, hoogstens twee dagen. Er is meer noodig om het moreel van de bevol king te schokken. Overigens, zoo zei mij een officier, is dit een kwestie van organisatie, n Toledo, een stad die slechts twee tot drie kilometers van het front verwijderd is bij goede windrichting is het krijgsrumoer duidelijk hoorbaar gaat het leven even rustig zijn gang als in Salamanca. Het vlieg tuig heeft de veiligheid van een stad „ach ter het front" al zeer relatief gemaakt. Wat doet de bevolking tijdens een lucht aanval? Waarschijnlijk zouden de meeste Nederlanders zich in een kelder verbergen. De Spanjaard doet dat zoo hij niet over een werkelijk bomvrijen kelder beschikt beslist niet. Het Spaansche woonhuis lijkt mij over het algemeen even solide in zijn constructie als het Nederlandsche. De vloeren zijn, ook op hooger gelegen etages, dikwijsl van tegels, die zelfs een betere bescherming geven te gen brand- e.a. bommen. De praktijk heeft evenwel geleerd, dat normale, niet versterk te kelders door instortingsgevaar niet ge schikt zijn als schuilplaats. Daarom stelt het gezin zich liever onder deurposten op, die dicht bij den uitgang van het huis gelegen zijn. Mocht het huis instorten, dan blijven ge woonlijk de deuromramingen intact. Voor- beelden daarvan zijn overal te zien, het meest frapant wel in het Alcazar te Toledo, dat toch tijdens de wekenlange beschieting en de ontploffingen van twee ondergrond- sche mijnen, heel veel te verduren kreeg. Verschillende regeeringen hebben het noo dig geacht profijt te trekken van de helaas zoo duur gkochte oorlogservaring in Spanje. Zij gingen daarbij vanzelfsprekend niet zoo ver als Italië en Duitschland, die o.a. in het Franco-gebied hun oorlogsmateriaal in de praktijk beproeven. Eenige landen zonden officieel militaire attaché's, andere deden dit op meer bedekte wijze. De ontdekking van den Zwitserschen attaché was niet zonder humor. Eenige verslaggevers maakten nabij Bilbao kennis met een collega, die door zijn stramme lichaamshouding niet weinig op viel. Enkele journalisten rooken lont en be gonnen een opgewekt gesprek over hun be roep, waarin de Zwitsersche collega zich zoo verstrikte, dat hij tenslotte ruiterlijk het doel van zijn reis opgaf. Tot het nieuwe oorlogsmateriaal behoort o.a. het geruischlooze vliegtuig, waarover veel, doch weinig positiefs, geschreven is. Dit toestel is zeker een sensatie, ondanks alle verschrikkelijke bijbedoelingen, die er aan verbonden zijn. Een kort dof geluid, dat slechts een fractie van een seconde hoorbaar is, verraadt het passeeren van deze machine. Men gelooft zijn oogen en ooren niet, wan neer in de seconde die noodig was om naar het balcon te loopen, het toestel, dat van Ita- liaansch maaksel en buitengewoon rank van bouw is, reeds als een geluidlooze groote vogel uit het gezicht verdwijnt. Italië moge op oorlogsgebied sterk geïnte resseerd zijn voor Spanje, zijn economischen invloed is daaraan evenredig. Het 1 peseta biljet is daar o.m. een bewijs voor. Het ge brek aan wisselgeld werd den laatsten tijd inderdaad te lastig. Voor de winkelcassa's stonden de klanten dikwijls in rijen, niet om te betalen, doch wachtend tot de juffrouw achter het raampje weer een nieuwe zen ding kleingeld zou ontvangen. Tot voor kort bestond de 1 pesata slechts als een zilveren muntstuk. Het nieuwe papiergeld is gedrukt te Milaan. Vroeger werd Nederland nog wel eens met den druk van vreemde bankbiljetten ver eerd, doch ook op dit gebied bleef de invloed van Italië niet uit. De uitvoering van het bil jet vraagt eenige aandacht. De symbolen van de republiek komen er n.1. in het geheel niet op voor. Dit zou in de richting kunnen wij zen, dat Franco-Spanje niet ongeneigd zou zijn het monarchistisch bewind eventueel te herstellen. Hoewel nimmer het tegendeel is beweerd, lijkt dit op het oogenblik minder waarschijnlijk dan ooit. De vlag of het in signe van de koningsgezinden overheersch- ten nooit Den laatsten tijd is daarentegen een opmerkelijke overheersching en ver meerdering van de phalanx-aanhangers te constateeren, die naar men weet, van het herstel der monarchie afzien. Of de Spaan sche geschiedenis een parallel zal vertoonen met die van Duitschland valt niet te voor spellen, doch lijkt niettemin waarschijnlijk. Ook textielproducten worden thans van Italië betrokken. Dat het hier niet kleine orders betreft behoeft nauwelijks betoogd te worden. Enorme hoeveelheden worden tot militaire uniformen verwerkt. Een der be langrijkste ateliers bevindt zich te San Se- bastiaan in een oud schoolgebouw. De stof ligt op lange tafels soms in vijftig lagen dik Met een electrisch bewogen vlijmscherp mes wordt het goed bliksemsnel in den juisten vorm gesneden. Onderbroeken, hemden, uniformjassen worden op deze wijze behan deld. Tientallen naaimachines roffelen den geheelen dag. Het personeel bestaat gedeel telijk uit vrouwen, die uit het regeerings- gezinde gebied afkomstig zijn. Vele vrou wen, waaronder een infante, boden zich als vrijwilligers aan en werken minimum vier uren in het atelier. In drie dagen tijds wer den hier eens 20.000 uniformen afgeleverd. Het voornaamste strijdtooneel ligt de laat ste maanden in Aragon, waardoor min of meer de aandacht van Madrid is afgeleid. De berichten over verbitterde gevechten in de universiteitswijk hielden op, slechts nu en dan druppelt eenig nieuws door over de activiteit der artillerie. Mocht het de recht- sche troepen na herneming van Teruel, waarop groote kans blijkt te bestaan, ge lukken de verbinding tusschen Valencia en Barcelona te bemoeilijken of te verbreken, dan zal automatisch de druk op Madrid weer toenemen. Slechts weinig Nederlan ders kunnen zich een idee vormen over de situatie van deze zoo by uitstek kunst matige hoofdstad. Nog in mindere mate, hoe daar soms op vier meter afstand twee vijan delijke kampen liggen. Juist daarom is een bezoek aan dit gedeelte van het front zoo interessant, nu de vijandelijkheden zich be perken tot het behoud van veroverde stel lingen en hoogsten kleine guerilla scher mutselingen. Madrid ligt gezien uit de richting Cara- "banchelGetafe in een ondiepe kom, die omgeven is door hooge bergmassa's. Op den achtergrond schijnt de stad gebouwd te zijn tegen een zacht glooiende helling. De om trek van de hoofdstad is een rots en steen- wcesternij van vele vierkante kilometers. De grond is nauwelijks hier en daar be bouwd. Natuurlijke bronnen van welvaart ontbreken geheel. Uit deze dorre rotsen partijen schijnt een sprookjesstad geheven te zijn, die blikkert en fel uit straalt in de zon. Hoog daarboven uit steekt het telefoon gebouw. Absolute stilte, geen mitrailleur- geknetter is te hooren. Bij de nadering van deze uit de verte bijna onwerkelijke stad verdwijnt meenige illusie, overal stuit men op wachtposten. Herhaaldelijk is legitimatie noodzakelijk. De spanning stijgt voelbaar. De auto moet achtergelaten worden. De lei ding gaat in militaire handen over. Het i? weer de bittere werkelijkheid van den oor log. Eenige mitrailleurs beginnen hun scherpe ratel. De weg wordt onder vuur gelegd om ons een eenigszins gedekte voort gang te geven. Van dit oogenblik af, gaat en staat ieder journalist voor eigen risico. Tien; twaalf meters moeten zoo snel mogelijk oversprongen worden. Dan geven de huizen weer dekking. Steeds meer naderen we de scheidingslijn. De huizen zyn ontruimd, versterkt met zandzakken. Een kapitein neemt een steen uit de muur. Daar aan de overzijde zyn.... huizen, een straat, de tegenpartij. Een paar kogels tikken op de muur. Dan is het weer stil. Even verder biedt een opening weer gelegenheid de hui zen aan de overzijde van de straat te zien. Ze zijn als gezichten met levenlooze oogen. Dat is de eenige herinnering, die men er van bewaart. Dan vertelt de begeleidende offi cier: „U zag den vijand niet. Ik ben hier reeds anderhalve maand en ik zag hem evenmin. Geen soldaat gezien". Dat de ver dedigers aan de overzijde waakzaam zijn, bewijzen de kogels die een oogenblik gele den op de muur tikten, toen wij den steen uit de muur namen. Afgezien van deze en» kele schoten bewaren beide partijen een dringend zwijgen. Schiet de een niet, dan doet de andere het evenmin. Toch is de oorlog hier misschien nog vreeselijker in zijn uitingen, dan aan het actieve front. Aan den rand van Madrid wordt zwijgend ge vochten met onzichtbare oogen, die toc.i iedere beweging volgen. Daarom wor daar, waar de illusie-sprookjesstad uit d rotsen oprijst de beste en meest beheerschte manschappen geplaatst.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7