VOOR ONZE KINDEREN. KRUSCHENSALTS Henk en Gert uit logeren RAADSELS. DE ZAADKORREL Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! OBDAM SCHOORL HET VOGELTJE UIT DE KOEKOEKSKLOK KRUISWOORDPUZZLE. TWEEDE BLAD. Als U qeen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Solt. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Uok U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG PxowHdaal Tlieuws De Coöp. Boerenleenbank bestaat 40 jaren. Op 3 Maart a.s. zal de Coöp. Boerenleen bank 40 jaren hebben bestaan. De kassier, de heer H. J. Schneiders, was zoo welwil lend ons eenige mededeelingen te doen over het wel en wee der bank in de afgeloopen periode. De heer van Rijckevorsel reisde voor 40 jaren door Nederland en sprak op vergade ringen over de Raffaisen Bank. Naar aan leiding van zoo'n in Obdam gehouden ver gadering, spraken de heeren Schneiders en C. Ursem af, alhier een boerenleenbank op te richten, waartoe mede de heeren J. Blauw Pz., N. Mul (dezer dagen overleden), Jac. Dekker Cz., L. van der Laan, P. Beere- poot, D. Rood en J. Duijn, hun medewerking gaven. Door notaris Gottmer, destijds alhier, werd dan 3 Maart 1898 de acte van oprich ting bekrachtigd. Er werden 5 bestuursleden en 3 leden van den raad van toezicht be noemd. De heer Schneiders werd kassier. 5 Juni daarop volgende werd de eerste algemeene vergadering gehouden. Gedurende den eersten tijd van 't bestaan der Bank ging het kalm aan met de zaken. Zes jaren is de Bank op zichzelf gebleven, maar de zaken namen in omvang toe en zoo kwam men tot aansluiting bij de Alk- maarsche Bank. In 1922 is deze bank geli quideerd en alle aangesloten banken, 30 a 40 in getal, moesten in 't verlies bijdragen, de bank alhier 12000. De reserve van rt 13000 op dat oogenblik was dus nage noeg verloren. Maar thans is de reserve weer gestegen tot ruim 26000. In 1922 is er tevens een scheiding ontstaan tusschen het katholieke en protestantsche gedeelte der leden van onze boerenleen bank. Bij meerderheid van stemmen is toen besloten zich bij Eindhoven te voegen, wat een uitgesproken katholieke bank is. Het protestantsche gedeelte scheidde zich toen af en richtte de Coöp. Boerenleenbank Hens broekObdam op. Momenteel bedraagt 't aantal leden 112, het aantal spaarbankboekjes 400. De vooruitzichten voor de Bank zijn gun stig en ondanks de zorgelijke tijdsomstan digheden wordt de rente zeer behoorlijk betaald. De heer Schneiders jubileert dus als kas sier met de Bank. Van de overige oprichters is nog slechts de heer J. Blauw Pz. in leven. A.s. Donderdag zal een feestvergadering plaats vinden. Jaarvergadering tuinbouwvereeniging „Schoorl". Deze voor de Schoorlsche tuinbouwers zoo nuttige vereeniging hield Woensdag avond in de Rustende Jager te Schoorl haar j aarvergadering. De voorzitter, de heer Wognum, zeide het wenschelijk te achten even terug te blikken op het afgeloopen jaar. Uit de verslagen van de vergaderingen van verschillende veree- nigingen was spr. gebleken, dat voor die vereenigingen het jaar 1937 gunstiger was, dan vele der voorgaande jaren. Spr. betreurde het, dat hij voor de Tuin bouwvereeniging niet hetzelfde kon zeggen. Hoewel spr. van oordeel was, dat de tuin bouwers dankbaar konden zijn voor de van overheidswege ontvangen steun, ware het toch beter indien men dien steun niet van noode had. Voorts zeide spr. nog, dat het slechte weer ïn den zomer 1937 ook zijn nadeeligen in vloed had doen gelden. Thans is er eenige Verruiming van uitvoer naar Duitschland mogelijk, waardoor de prijzen der tuinbouw- gewassen gunstig beïnvloed zullen worden. Uit het jaarverslag van den heer Mooij bleek, dat de vereeniging thans ruim 100 leden telt, doch dat het noodzakelijk is, dat door de leden een goede poging wordt ge daan tot werving van nieuwe leden. De ontvangsten voor de verschillende tuinbouwproducten beliepen over 1937 f 2852.14, welk bedrag 123.25 hooger was dan in 1936. De teelt van O.I. kers was niet loonend, terwijl dit ook gold voor tuinboonen. De prijzen voor schorseneeren waren iets hoo ger dan in 1936. Voorts bleek uit het verslag, dat groenten en fruit wordt geveild te Alkmaar en dat aardbeien en zwarte bessen in hoofdzaak te Heiloo aan de veiling worden gebracht. De penningmeester, de heer Sevenhuijsen, gaf hierna een overzicht van de financiën der vereeniging. De uitgaven beliepen voor de vereeniging f 242.72 en de ontvangsten 250.15, zoodat het saldo 7.43 bedroeg. Een voorstel van het bestuur tot aan schaffing van aardbeiensloffen voor een prijs van 4.65 per 100 stuks werd aanvaard. Ter vergadering werden reeds 3500 besteld, ter wijl de gelegenheid tot bestelling nog 14 dagen openblijft. Hoewel naar O.I. kerszaad reeds veel vraag bestaat, bleken de geboden prijzen, welke varieerden tusschen 42 en 55 cent wel zeer laag te zijn, het bestuur adviseerde de leden ter zake een afwachtende houding aan te nemen. Voor de aankoop van komkommerkruid- zaad, krulkers, doperwten en stamboonen be stond geen animo. De bestuursleden W. Druijven, W. Seven huijsen en M. de Zeeuw, die aan de beurt van aftreding waren, werden met algemeene stemmen herkozen. door MAJA VAN HEYMEN. „Moeder, wat zei de dokter? Zou ik al gauw op kunnen staan?" Joop lichtte zijn hoofd van het kussen op en keek Moeder aan, die binnen kwam. Moeder moest even zuchten. Joop was nog veel te zwak om op te staan. Heel, heel erg ziek was hij ge weest en ze was nu al zo bly, dat het gevaar was geweken, maar het zou nog wel maan den duren voor haar jongen weer helemaal de oude was en stoeien en ravotten. Maar dat zei ze niet tegen Joop, ze lachte en vertelde: „Weet je wat de dokter zei? Hij heeft je een nieuw drankje voorgeschreven en als je dat elke dag neemt, een grote lepel, telkens na het eten en als je flink eet, dan zul je weer helemaal sterk worden en alles mee kunnen doen". Joop legde zijn hoofd weer neer. Ja, drankjes slikken en eten, dat zou hij wel doen, hoe eerder hij weer naar school kon gaan, hoe liever. Hij ging een beetje liggen denken. Wat waren de avonden al lang licht, 't zou gauw zomer worden. Toen hij ziek werd, was het nog winter geweest. Als hij straks beter was en op mochtJoop dacht en dacht en soesde een beetje in. Hy schrikte op door dat de klok in zijn kamertje begon te slaan. Koekoek! Koekoek! Telkens kwam het vo geltje uit de koekoekklok even te voor schijn. Kijk maar wat was dat? Kwam de koekoek er nu helemaal uit? Dat had hy nog nooit gezien. Joop wreef in zijn ogen. Toen hy weer opkeek, was de klok stil, maar buiten op de vensterbank zat de koe koek. Ja, Joop dacht heus een ogenblik, dat de koekoek uit de klok daar zat. Maar toen moest hij toch lachen. Wat dacht hij toch 'n rare dingen! Wat daar zat, was im mers maar een gewone mus en de houten koekoek kwam vast niet uit de klok, dat had hij natuurlijk gedroomd. Hij was in slaap gevallen. Lachend vertelde hij het aan Moeder, die de kamer binnen kwam. Ze was blij, dat Joop zo lachte en keek naar het vogeltje, dat er nog steeds zat. „Het is een jonge mus, het kan niet vliegen", zei ze. „Kijk het heeft nog haast geen veer tjes". Ze wilde het vogeltje pakken, maar het maakte een sprongetje en piepte ang stig. Vliegen kon het niet. Toen het diertje helemaal in een hoekje was gekropen, vat te Moeder het voorzichtig aan. „Laat es zien, Moeder, laat es zien!" riep Joop. Het kleine musje zat op haar hand en bleef nu stil in elkaar gedoken zitten. „Laten we het houden, Moeder, het is zeker uit het nest gevallen en anders eet de kat van hiernaast het op!" zei Joop opgewonden. „Goed, ik zal iets opzoeken waar het in kan zitten en dan moet je gauw gaan slapen, anders wordt het te laat". Even later kwam Moe der terug met een kartonnen doos met houtwol en lapjes erin en daar werd de mus in gezet. „Nou allebei gaan slapen, hoor kindertjes", lachte Moeder. Het vogeltje mocht op de vensterbank blijven staan. De volgende morgen trachtte Joop het te voeren met brood, in melk en water ge weekt, maar eerst ging het helemaal niet. Het musje had een reusachtige snavel voor zo'n klein diertje, en hij moest het helemaal achter in zijn keek leggen, zei Vader. Ja, toen ging ei heus wat naar binnen en met onuitputtelijk geduld probeerde Joop het telkens weer. „Weet U een mooie naam?" vroeg Joop aan Vader. „Voor die mus? Noem hem Es- meralda", zei Vader ernstig. Joop schaterde, „wat een naam! Maar het is toch wel goed. Zo'n klein diertje mag wel een grote naam hebben, we noemen je Esmeralda, hoor!" Het musje wende langzamerhand heus aan het eten, dat Joop hem gaf het begon er al beter uit te zien. En Joop? Die begon er ook ineens beter uit te zien. Hij had het gewoon druk met zijn pleegkind en daar door smaakte het eten hem veel beter. Wel was hij moe, als hij een poosje met Esme ralda bezig was geweest, maar dan sliep hy ook weer goed en dat was best voor hem. De dokter moest er zelf om lachen, hij keek altijd getrouw naar beide „patiënten", zoals hij zei en daar hij een groot liefhebber van vogels was, gaf hy vaak goede raad. De naam Esmeralda vond hij ook prachtig. „Echt geschikt voor een mus", zei hij. Op een keer nam hij een blikje met wormen mee, die moest Esmeralda nu slikken. En ofschoon Moeder het griezelig vond, die wormen op het bed van Joop, kreeg Esme ralda toch elke dag een portie en ze werd er heus dik van. In het nest, dat op het dak lag, onder de pannen, lagen de broertjes en zusjes van Esmeralda en Joop zag vaak Vader en Moeder mus met eten naar het nest toe vliegen, ,,'k Ben toch benieuwd, wie het hardst groeien, die anderen of jij", zei hij dan tegen Esmeralda. Maar Esme ralda bleef niet langer in de doos zitten, ze sprong over de rand en wipte in de ven sterbank rond; liet zich soms op het bed van Joop vallen en schrok dan zelf, dat ze zo brutaal was. Op een morgen was Esmeralda wel erg onrustig, ze sprong op en neer, zat geen ogenblik stil, duwde het kopje tegen de ruit en Joop keek bezorgd naar zijn pleeg kind. Maar toen 's middags de dokter en het onrustige vogeltje zag, zei hij: „Ja, nu wordt het tijd, dat Esmeralda de vrijheid krijgt, ze moet ook leren vliegen en ver langt naar buiten. Zet het raam maar eens open". Hy deed het zelf al en Esmeralda sprong naar buiten, fladderde een beetje met de vleugeltjes, ging op het uiterste randje zitten en opeens daar vloog ze weg, een heel klein eindje maar, naar de tak van de boom, die er vlak bij stond. „Nu komt ze niet weer", zei de dokter. „Nee?" vroeg Joop en keek met verdrie tige ogen den dokter aan. „Had U het raam dan maar dicht gelaten", bromde hij. „En het musje moest dan maar opgesloten blij ven, terwijl het zo verlangde om vrij te zijn?" zei de dokter heel ernstig. „Ja, maar begon Joop verlegen, „ze had het hier toch goed". „Ja, dat is zo", zei de dokter. „Nu, jij hebt het hier ook goed in bed, dan moet je daar maar in blijven. Je zou anders morgen wel even op mogen, maar..." „O, dokter!" Joop straalde opeens. „Zie je wel, jongen",' zei de dokter met een klopje op Joops schouder, „jij verlangt ook naar de vrijheid en je bent blij, als je straks weer vrij kunt rondlopen, dan moet je het 't musje toch ook gunnen'.' Ja, dat begreep Joop ook wel. Hy keek nog eens naar buiten, maar Esmeralda was niet te zien. Koekoek! zei de klok. Joop be gon te lachen, want hy dacht aan de eerste kennismaking met Esmeralda, toen hy haar voor een koekoek had aangezien. door P. O. P. Henk en Gert waren te logeren gevraagd bij oom Ja wen tante Jes. Een week gels den was de Drief gekomen, en ze konden bijna niet slapen van het prettige vooruit zicht. Stel je voor, met z'n tweetjes naar Greidorp, naar tante Jes en oom Jan, op de boerderij met de koeien, schapen, kippen, paarden en nog veel meer beesten. Ze waren op school allebei overgegaan met een mooi rapport en ja, dan mocht het toch vanzelfsprekend. Henk wist nog te herinneren, dat tante een mooie kap op had, en Gert wist nog, dat oom een snorretje had, maar veel meer konden zij zich niet herinneren. Eindelijk was het de grote dag. Henk en Gert zaten veilig en wel in de trein. Ze hadden ieder een koffertje naast zich en voelden zich heel gewichtig, zo helemaal alleen op reis. Eindelijk stopte de trein voor de vijfde maal, en Gert zei: „Kom hier moeten we er uit, kijk maar naar dat bord, daar staat Greidorp". Haastig pakten ze hun koffertjes, en twee minuten later lagen ze in ooms armen. „Hallo robbedoesen", lachte oom, „hol maar vlug vooruit naar de wagen. Bles staat al te wachten". Dat lie ten de jongens zich geen tweemaal zeggen, en een ogenblik later zaten ze ieder aan een kant van oom op de bok. „Bles liep op een sukkeldrafje. „Zie je dat rode dak daar in de verte?" vroeg oom. „Daar is de boer derij. Tante zal wel op de uitkijk staan". En ja hoor. Toen ze even later het erf op reden, stond tante al op de drempel. De jongens sprongen van de wagen en vlogen tante om de hals. Die lachte maar en zei „ga maar vlug naar binnen, jullie zullen wel trek hebben". En of ze trek hadden. Ze aten als wolven. Na het eten gingen ze met oom mee de boerderij bekijken. Ze vonden de kleine varkentjes misschien wel 't leukst en dan de kuikentjes en de lamme tjes die zo vrolijk konden rondspringen. Ze mochten allebei een tochtje op de rug van Piet het zwarte paard maken en hiel den zich stevig aan zijn manen vast, om er niet af te rollen. En toen ze 's avonds een brief aan vader en moeder geschreven had den, zei tante: „Nu maar vlug naar bed jongens, morgen is er weer een dag, en er is hier nog een heleboel te zien". En toen ze eenmaal onder de wol lagen, sliepen ze als marmotten. Misschien vertel ik jullie een andere keer nog wel eens meer. eerste Dit is een kruiswoordpuzzle, waarby ver ticaal en horizontaal alle rijtjes woorden vormen. Probeer maar eens wat je er van terecht brengt, misschien zyn er wel een paar moeilijke woorden voor je bij, maar die moet je dan eerst maar open laten en later invullen. Eerst horizontaal, dus van links naar rechts: het bovenste woord is een scherp voorwerp, daaronder een meisjesnaam, die vooral in [Duitsland voorkomt, dan de naam van een gesternte, een uiteenspattende vuurpijl en een ouderwets woord voor kommetje. Verticaal, dus van boven naar beneden gelezen; een voorwerp, dat men onder een open raam [zet, een Italiaanse stad in Tirol, een andere naam voor de heideplant, enkele treden voor de deur van een huis, een afgekorte meisjesnaam. 1. Het is een lang woord, dat jullie dit maal te raden krijgen, want het bestaat uit niet minder dan 26 letters. De eerste lettergreep is iets, dat iedereen mooi vindt en dat in de zomer niet alleen onze tuinen maar dikwijls ook onze huizen versiert. Het tweede deel bestaat uit twee letter grepen en noemt iets waar dit het vaak voortkomt. Het derde deel van het woord is het moe' lijkste en bestaat uit vier lettergrepen. H»t iets waar veel mensen naar komen kijken e dat gewoonlijk in een grote zaal wr,r*i gehouden. 2. Welk beroep hebben de volgenrU mannen? De letters zijn een beetje rtn„e elkaar geraakt. T Rimtanmen. Dins. Salemtare. Koelbrem. Krebka. 3. Het geheel bestaat uit 15 letters en een voorwerp, dat in vele huizen staat waar vele mensen dagelijks gebruik maken. Op een 12, 13, 7, 14, 15 kun je gemakW zitten. 6, 1, 9, 6, is een jongensnaam. 10, 11, 14, 3 is niet weinig. Een 5, 2, 4 komt in vele sprookjes voor Oplossing is een volgende kindercourant ANTWOORDEN OP DE RAADSELS IN HET VORIG NUMMER. 1. Alkmaar, Oudorp, Bergen, Koedijk. Heiloo, SchoorL 2. Alkmaarsche Courant. 3. Lam, zebra, hond, aap. door MAJA VAN HEYMEN. Wat hebben die beide kaboutertjes daar? Wat voeren ze samen toch uit? Ze kijken gewichtig en hebben 't zo druk, Wat hebben ze daar voor een buit? Een zaadkorrel is het, dik, glanzend en [rond, Die vonden ze ginds in de weL Het is een byzorid're, ze kennen hem niet, - En daarom juist zyn ze zo blij. Ze hebben hem meegenomen naar huis i Ze droegen hem elk op z'n beurt. Nu wordt hy in 't tuintje begoten, verzorgt Bekeken en nog eens gekeurd. Ja, dat wordt bepaald wel een zeldzaigf f plint! Hoe zouden de bloemen wel zijn? Heel groot en heel prachtig misschien [en dan Dan ruiken ze zeker ook fijnl Jantje lacht en Jantje huilt, maar hij meent het niet. De heer Wognum deelde mede, dat met de fa. Sluijs reeds gecontracteerd was voor de levering van 5 H.A. tuinboonen. De moge lijkheid bestaat nog van uitbreiding van dit kwantum. Voorts deelde de voorzitter mede, dat een aanbieding was ingekomen voor de leve ring van zaad voor de teelt van dubbele sla- boonen zonder draad, waarvan de prijs f 1 per K.G. bedroeg. Spr. raadde de leden aan van deze aan bieding gebruik te maken. Besloten werd de eerste aardbeien weder om te Alkmaar te veilen en indien de aan voer belangrijk grooter gaat worden, de aardbeien weer aan de veiling te Heiloo te brengen. De waagmeester, de heer Sevenhuijsen, werd weer op de oude voorwaarde benoemd. Tevens besloot de vergadering den vracht rijder W. Druijven op dezelfde basis als in 1937 het vervoer der tuinbouwproducten te gunnen. De heer Mooij deelde voorts mede, dat hem thans bamboe boonenstaken waren aan geboden waarvan de prijs zeer laag was, 4 cent per stuk, terwijl ze in de praktijk zeer goed blèken te voldoen. Vele leden bestelden bij het bestuur deze stokken, terwijl de mogelijkheid tot aan vrage nog eenige weken open blijft. Voorts bracht de heer Mooy den leden ter kennis de bij de vereeniging nog beschik bare hoeveelheid schorseneerenzaad af te ne men. De voorzitter deelde mede, dat het nood zakelijk was, dat ook dit jaar weer een keu ringscommissie voor tuinboonen wordt aan gewezen. In dit verband merkte spr. op, dat de telers er voor dienen te zorgen, dat boo- nen die met zwarte bloemen bloeien worden uitgerukt, daar de kooper dit komt contro leeren, en er dan moeilijkheden kunnen ontstaan en de bedongen prijzen niet wor den uitbetaald. Bij de rondvraag verzocht de heer P. Wil- deboer het bestuur te willen bevorderen, dat in verband met de slechte uitkomsten in de tuinbouwbedrijven aan de kleine tuinders wederom door Maatschappelijk Hulpbetoon steun wordt verleend, opdat de tuinders niet genoodzaakt zijn plaatsing bij de werkver schaffing aan te vragen en zoodoende niet in staat zijn op hun bedrijfje te werken. De voorzitter kon zich met de zienswijze van den heer Wildeboer geheel vereenigen en zou deze aangelegenheid nader in het be stuur bespreken en zoonoodig overleg ple gen met den L.T.B. Voorts beval de voorzitter aan te bevorde ren, dat in den winter weer een aanvang worden gemaakt met de vorming van tweejaarlijkschen cursus, daar het voor tuinbouwers evenzoo noodzakelijk is ovff noodige kennis van zaken te beschikK*"j Voor den cursus zijn tenminste een deelnemers noodzakelijk. Hierna vond nog een uitvoerige discus»" plaats betreffende de verhandeling van... w lof aan de N.V. Alkmaarsche Exportvc' Verschillende leden konden zich met, «iit zichten van het veilingsbestuur ter zake vereenigen. De voorzitter raadde de leden aan. toch te Schoorl een groot aantal aaodee ders der veiling wonen de b'nncnkohel0e* houden aandeelhoudersvergadering te ken, opdat de leden daar het veilingsbe»"*"! hun inzichten kenbaar kunnen maken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8