Jieck S. School Opuiten land 'Rechtszaken Jiidschcifteit bovenkarspfl st. pancras. hensbroek egmond a. d. hoef zijpe bergen vier mannen op een ijsschots. ti he* v't"r"vjr,%. GiinUachie Russische geleerden onderzoeken de Poolstreken. Nieuws in 't kort. Voor kleine tuinen. derde blad. Stationschef. Tot opvolger van den heer Jansen, die met pensioen den dienst heeft verlaten, is tot stationschef te Grootebroek—Boven- karspel benoemd de heer J. Verzeld, af komstig uit Enschedé. Een nieuw orgel. Het gereformeerd kerkbestuur alhier heeft een nieuw orgel aangekocht in ver band waarmede de kerk zal worden ver bouwd. Memento Mori. De algemeene vergadering der begra- fenisvereeniging „Memento Mori" werd ge houden op Woensdag 23 Februari 's avonds 7% in café Kossen. Wegens ziekte van den voorzitter opende de vice-voorzitter, de heer D. Stapel, de vergadering. Spreker betreurde het, dat de vergadering zoo slecht bezocht is, doch dit vindt waarschijnlijk zijn oorzaak, dat er ook juist dien avond een ouderavond wordt ge houden. De secretaris las de notulen der vorige vergadering voor. Deze worden on veranderd goedgekeurd en geteekend. De rekening van den penningmeester gaf aan een ontvangst van f 921,43 en een uitgaaf van 212,90. Alzoo een saldo van 708,53 In 1936 was een saldo van 588,34 Er is dus een winst van 120,19. De kascommis- sie adviseerde tot goedkeuring der rekening De secretaris deelde mee, dat de heer Frank fort om gezondheidsredenen ontslag heeft gevraagd als drager. Dit werd den heer Frankfort met dank verleend en in diens plaats werd de heer Edel benoemd. Ook werd medegedeeld, dat voortaan de Habo de begrafenissen buiten de gemeente zal uitvoeren en dat de heer Wolfswinkel, die de begrafenissen in de gemeente uitvoert, voortaan 1 volgkoets geeft voor 2.50. De by de bestuursverkiezing aftredende heer K. Speets werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Als afgevaardigden naar de bondsvergadering werden gekozen de heeren Jn. v. Leyen en Jb. Nap. Naar wij vernemen, is dr. R. Fischer, geneesheer tevens gemeentearts te Egmond aan den Hoef, voor een beengewrichtsbehan deling naar het St. Elisabeth-ziekenhuis overgebracht. Diens praktijk wordt nu tij delijk waargenomen door dokter Schröder, vroeger te Alkmaar. Wegenschouw. De jaarlijksche schouw over de daar voor in aanmerking komende wegen in de gemeente Zijpe is door het gemeentebestuur bepaald op Maandag 7 Maart a.s. Benoeming Ieerares. Tot Ieerares in de fraaie handwerken aan. de meisjesschool der Berger schoolver- eeniging alhier is benoemd mej. H. R. Schrieken te Purmerend. Nog meer op z'n kerfstok. Met de arrestatie van den inbreker te Bergen aan Zee, D. S. uit Alkmaar, blijkt de politie een goeden slag geslagen te heb ben. Reeds bij de huiszoeking werden ver schillende goederen aangetroffen waarvan de herkomst twijfelachtig was, zoodat de Dolitie het raadzaam vond het onderzoek in een beoaalde richtine voort te zetten. Thans is gebleken dat D. S. zich nog aan meer dere inbraken en diefstallen heeft schuldig "emaakt o.a. te Uitgeest, Zaandam en Wormerveer. Reeds enkele maanden ope reerde hij in de provincie. Er is toch niets heerlijkers, dan de rust na Welvolbrachten tuin- arbeid! Ondanks de vele sensaties van de laatste weken, waardoor de aandacht van het publiek telkens afgeleid werd (men denke aan de gebeurtenissen in Oostenrijk, die wereldhistorische ge volgen kunnen hebben; aan de tragi- comedie van den Russischen diploma- tieken vertegenwoordiger in Roemenië Boetenko, aan de redevoering van Hitier, ondanks al deze en vele andere opzienbarende gebeurtenissen volgden millioenen menschen met veel belang stelling de mededeelingen van de vier mannen op een ijsschots in het Verre Noorden, wier positie nu en dan hache lijk was, zoodat het ergste gevreesd was. Die vier mannen waren: Fjodorow (astronoom en deskundige op het gebied van magneetstoringen), Krenkel (radio- deskundige;, Sjirsjow (hydroloog en hydrobioloog) en Papanin (de chef van de groep). In de bladen werd gewoonlijk over de „vier Russische geleerden" gesproken, wat niet juist was. Geleerden, in de werkelijke beteekenis van he woord, waren er slechts twee: Fjodorow en Sjirsjow. De taak van Krenkel was beperkt tot het verzenden van de berichten en het opvangen van de radio- mededeelingen van Moskou en andere stations. Papanin, de chef, was in het geheel geen geleerde. Zijn taak bestond hoofd zakelijk in het bereiden van de maaltijden, in het repareeren van primussen e.d. en in administratieve werkzaamheden. Bovendien moest hij, evenals de overige leden der expeditie, behulpzaam zijn by het ver richten van allerlei werkzaamheden. Weten schappelijk werk kon Papanin niet ver richten, omdat hij een geringe wetenschap pelijke kennis bezit. Hij kent echter het Hooge Noorden uit ervaring, hy schijnt een goed administrateur te zijn en verder geniet hij het vertrouwen van deoverheid, wat in Sovjet-Rusland van veel belang is. Onder gewone omstandigheden, indien de politieke toestand niet zoo gespannen was als nu, indien de bladen geen sensaties voor eiken dag hadden, zouden de avonturen van de vier Russen op een ijsschots in het centrum van de belangstelling van de ge ee e wereld hebben gestaan. Nu was de belang stelling in het Westen niet zoo groot (in Rusland natuurlijk veel grooter), maar toch heeft vrijwel iedereen in zyn krantje nu en dan berichten over de vier moedige kerels op de ijsschots gelezen. Het leven op de ijsschoteen. Het verloop was als volgt: Den vorigen romer hebben Russische vliegmachines een tocht naar de Noordpool gemaakt. De leider van die expeditie, de beroemde poolonder- zoeker prof. Schmidt, daalde met zijn man- nen op een Ijsveld, waar een Russisch pool- station werd ingericht. Daarna vertrok Schmidt met zyn mannen en op het ijsveld bleven vier mannen achter: Papanin, Fjodo- row, Sjirsjow en Krenkel. Zy waren van alles ruim voorzien. Hun taak bestond daar in, dat zy geregeld wetenschappelijke waar nemingen moesten doen, materiaal moesten verzamelen, Moskou op de hoogte moesten houden van hun verrichtingen, weerberich ten moesten sturen enz. Zoo ontstond het Russische Noordpoolstation. Spoedig bleek, dat de ijsschots niet op één plek bleef, maar door een stroom getrokken werd. De radiografische berichten van Krenkel over de geografische ligging van het sta tion toonden al dadelijk aan, dat de stroom in Zuidelijke richting ging. Na eenigen tijd waren de Russische geleerden het er over eens, dat de Ijsschots, waarop de vier Rus sen zaten, in de richting van Groenland dreef. Ok grond van de verplaatsingen van de Ijsschots in den eersten tijd werd te Mos kou uitgerekend, dat de ijsschots ongeveer een jaar na de landing van Schmidt c.s. bij Groenland moest komen. Tegen dien tyd zouden schepen met vliegmachines gezon den worden om de overwinteraars van de Ijsschots te halen. Later ontdekte men ech ter, dat de ijsschots zich veel sneller bewoog, dan gedacht was. Dat plaatste prof. Schmidt. die als opperste leider moreel verantwoor delijk was, voor een zeer moeilijk probleem. In de wintermaanden konden de vier man nen alleen door machtige ijsbrekers gered worden. Rusland had echter geen ijsbrekers beschikbaar. Drie ijsbrekers zitten in de Laptew-Zee (ten Noorden van Siberië) in gevroren en worden door een stroom naar het Noorden gedreven, waardoor hun positie met den dag moeilijk wordt. Een paar an dere ijsbrekers zaten eveneens ingevroren, terwijl de overige in dokken lagen, waar zij gerepareerd werden. De werkzaamheden vorderden uiterst langzaam, omdat er in Rusland gebrek aan geschoolde werkkrach ten heerscht, terwijl de levering van de noodige grondstoffen en fabrikaten veel te wenschen overlaat. En intusschen werd de positie der vier mannen op de ijsschots met den dag gevaar lijker. Hun Ijsveld brokkelde af, de over win tercars moesten hun tenten en opslag plaatsen telkens weer naar veiliger gedeel ten overbrengen, hetgeen met veel levens gevaar gepaard ging. Daarna ontstonden groote scheuren in het ijsveld, het ijsveld spleet, het werd steeds kleiner om ten slotte een ijsschots van geringe afmetingen te worden. Die Ijsschots werd door orkanen van ongekende kracht geteisterd. Er ont stond het gevaar, dat de storm de Ijsschots tegen de rotsen van Groenland zou werpen, hetgeen tot een catastrofe zou leiden. Met adembenemende belangstelling volgde men toen in geheel Rusland de berichten van Krenkel. Redding-vraagstukken. Moskou moest dus iets doen, om de man nen te helpen. Daar de Sovjet-overheid geen enkelen ijsbreker tot haar beschikking had, zond zij naar de Groenland-Zee een klein schip „Moermanets" genaamd. Het was een houten schuit van geringe tonnage, die naast haar zeilen ook een machine had. Het schip had echter één eigenschap, waardoor het eenige, zij het uiterst geringe, kansen had om iets te kunnen verrichten: het was gebouwd volgens de oude teekeningen van de „pomoren" (de Russische inwoners van de kust van de IJszee), zoodat het door het ijs niet platgedrukt kon worden, maar naar bovep geperst. Het sturen van de „Moer manets" was een wanhoopsdaad: er moest hulp gezonden worden en er was geen en kele ijsbreker beschikbaar. Zooals te ver wachten was, bleek de „Moermanets" niet in staat zich een weg door het ijs te banen, het schip was genoodzaakt naar het Zuiden te gaan en er voor te zorgen om zelf niet door het ijs ingesloten te worden. Moskou wendde zich toen tot Denemarken en Noorwegen. De besprekingen met Dene marken werden bijzonder levendig op de dagen, toen velen het ergste vreesden. De Denen waren bereid hulp te bieden, maar alleen voor zoover dit mogelijk zou blijken te zijn en bovendien waren zij alleen bereid de mannen te redden, terwijl hun uitruS' ting, de wetenschappelijke instrumenten, het verzamelde materiaal enz. opgeofferd moest worden. Moskou kon hierop moeilijk ingaan. Er werden daarom haastig maat regelen getroffen om de mannen met eigen krachtci te hulp te komen. Voor het afhalen met vliegmachines was de afstand te groot. Er werd daarom een schip gezonden, „Tajmyr" genaamd. In het Westen wordt „Tajmyr" steeds een ijsbreker genoemd, maar dat is niet geheel juist. Het is een oud schip, dat reeds 25 jaar geleden een tocht door de IJszee had gemaakt, een ijsbreker is „Tajmyr" echter niet. Daarna werd een echte ijsbreker, „Moerman ge zonden. Dank zij de maatregelen van prof. Schmidt, is het gelukt den ijsbreker „Jer- mak" in snel tempo te repareeren. Schmidt scheepte zich op de „Jermak" in en voer uit Leningrad (Petersburg) naar de Groenland Zee, maar de afstand was te groot, de ijs breker kon niet bijtijds komen. Tegelijker tijd werd in allerijl aan de voltooiing van een luchtschip gewerkt. Het luchtschip ver ongelukte echter. En intusschen beleefden de vier mannen op de ijsschots bange dagen Moskou zag zich genoodzaakt Kopenhagen mede te deelen, dat het op alle Deensche voorwaarden inging en dat 't bereid was de kosten van de organisatie der reddingsploe gen op Groenland te betalen. De regeering te Moskou beschouwde de Deensche hulp echter als een noodmaatre gel. Waren de vier Russen door de Deen sche reddingsploegen gered, dan zou dat een slag voor het Russische prestige geweest zijn. De kapiteins van de ijsbrekers kregen daarom bevel, al het mogelijke te doen om de vier mannen te redden, zonder de hulp van de Deensche kajaks. Onder moeilijke omstandigheden baanden de „Tajmyr" en de „Moerman" zich een weg door het ijs. Zi. konden al spoedig door lichtsignalen den vier mannen te kennen geven, dat hulp na bij was. De vliegenier Tsj ere wits jnyj (de meeste Hollandsche bladen hebben zyn naam zoo verbasterd, dat wij in het begin niet begrepen, welke vliegenier bedoeld was) vloog op zoek naar de ijsschots. Hij was echter genoodzaakt op 'n ijsveld te da len en bracht twee dagen in een uiterst be narde positie door. Toen werd de vliegenier Wlasow gezonden. De machine van Wlasow is echter klein, hy kon slechts één man mee nemen, zoodat hij twee vluchten moest ma ken om de twee vliegeniers (Tsjerewitsjny. en Karamanow) te redden. Daarna voer de ijsbreker „Moerman", geholpen door de aan wijzingen van Wlasow, naar het ijsveld, waar de vliegmachine zat, en nam het vlieg tuig aan boord. De waarnemingen van de vliegeniers heb ben aangetoond, dat de vier overwinteraars per vliegmachine niet gered konden worden. De „Tajmyr" en „Moerman" moesten dus hun moeilijken tocht voortzetten en naar de ijsschots van de vier mannen varen. Dat is hun tenslotte gelukt. De vier overwinteraars waren gered. Eerst werden de instrumenten e.d. aan boord van de ijsbrekers gebracht. Daarna ontstond de vraag, welk schip de eer zou hebben de vier mannen aan boord te nemen. Er werd besloten, dat elk schip twee overwinteraars zou mogen vervoeren, waar bij het lot zou beslissen, wie het zouden zijn. Krenkel zond zijn laatste rapport aan Sta- lin en de Sovjet-regeering, waarna hij de mededeeling zond, dat het station opgehou den heeft te bestaan. Vóór dat de mannen zich konden inschepen moesten de voor Sov jet-burgers onvermijdelijke plechtigheden plaats vinden, met vaandels, portretten van Stalin, hoerageroep ter eere van den dicta tor enz. Een schitterend hoofdstuk in de geschie denis van de Russische Noordpoolexpedities is geëindigd. De namen van de vier moedi ge mannen zullen in de geschiedenis voort leven. 40-JARIG AMBTSJUBILEUM DS H. BUISKOOL. Den 6en Maart a.s. zal het 40 jaar geleden zyn, dat ds. H. Buiskool te Grosthuizen predikant werd. Ds. Buiskool is geboren in 1873 en werd candidaat in 1897. Hij was achtereenvolgens werkzaam te Koedijk, Otterdum, Beetgum, Paramaribo en Oude- schild. Te Den Helder was hij daarna vloot- predikant in dienst der vereen. Geestelijke Bijstand predikant speciaal voor de marine, en vlootpredikant. In 1922 nam hij een beroep aan naar Zijpe, vanwaar hij in 1926 naar Frederiksoord vertrok. Sinds 1928 staat de jubilaris in Grosthuizen. Ds. Buis kool is praeses van de classis Hoorn en praetor van den ring Hoorn. Het zal den in de geheele classis zoo po- pulairen predikant dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 27 FEBRUARI 1938. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Warners. Kapelkerk, 10 uur, ds. Klein Wassink (H. doop, waarvoor aangifte hedenavond 78 uur); Woensdag, 11.30 uur, huwe lijksinzegening, ds. Warners. Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Ev. Luth. Kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. v. d. Woude; av. 7 uur, ds. Gronloh. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Treffers (extra coll.) Geref. Kerk, 10 en 5 uur, ds. von Meyen- feldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 en 4.30 uur en Woensdagav., 8 uur, dienst. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 en 7 uur, ds. Ruys, onderwerp: „Blik en troon". Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek 40, Zaterdagavond, 8 uur, openluchtsamenkomst op de Steenenbrug Zondag, 10 uur, heiligingsdienst; 3.30 uur, verblydingsmeeting, bij goed weer open- luchtsamenkomst op den Kattenberg; 8 u., bijzondere samenkomst; Leidster kapiteine J. M. Stofregen; Dinsdag, soldatenmeeting Donderdagav., 8 uur, heiligingsdienst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, av. 7 uur, ds. van Mullem BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Ger. kerk, 10 en 5 uur, ds. Bosma, van Krabbendam. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds, Waardenburg, van Haarlem; Donderdag avond evangelisatie-avond, ds. van Pete- gem, van Hilversum. BARSINGERHORN, 10 uur, ds. Eikema. BARSINGERHORN, Doopsgezinde Ge meente, 10 uur, ds. van der Veen. BURGERBRUG, geen dienst. DIRKSHORN, geen dienst. DRIEHUIZEN, 's morgens, 10 uur, ds. J. Heep. EGMOND AAN ZEE, av. 7 u„ ds. Roobol. EGMONDBINNEN, 10 uur, ds. Rasch. GROET, 10 uur, ds. Boeke. GROOTSCHERMER, 9.30 uur, ds. Loysen. HEILOO, 10 uur, ds. Doorenbos, van Midden-Beemster. Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 u„ ds. ter Linden, van A'dam. LIMMEN, n.m. 2 uur, ds. v. d. Kieboom. NIEUWE-NIEDORP, av. 7 u., ds. Boeke. Doopsgezinde Gemeente, geen dienst. NOORDSCHARWOUDE, 10.30 uur, ds. Roobol. van Egmond aan Zee. OUDESLUIS. geen dienst. OOST-GRAFTDIJK, geen dienst. OUDORP, geen opgaaf ontvangen. OTERLEEK, 10 uur, ds. Boerendonk. OUDKARSPEL, 9.30 uur, ds. Roobol, van Egmond aan Zee. PETTEN. 10 uur, ds. Vorstman. SCHAGEN, 10 uur, bijeenkomst onder leiding van den heer Korndörffer, van Wieringerwaard, Woensdag, 2.30 uur, ds. Eikema, huwelijksinzegening. SCHAGEN, geref. kerk, Landbouwstr., 9.30 en 5 uur, de heer Eriks, cand. te Leeu warden. SCHERMERHORN, geen dienst wegens vacaturebeurt. SCHOORL. zie Groet. SINT-PANCRAS, geen opgaaf ontvangen. STOMPETOREN, geen dienst wegens va caturebeurt. Evangelisatie, 10 uur, de heer Delfos uit Haarlem. ST. MAARTENSBRUG, geen dienst. SCHAGERBRUG, 10 uur, ds. Witkop. UITGEEST, av. 7 uur, ds. Hanneman. Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer van Tuinen, van Amsterdam; 11.40 u„ Zondagsschool. URSEM, 10 uur, ds. Boers. VEENHUIZEN, 10 uur, ds. v. d. Kam. WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. de Leeuw. WINKEL, geen dienst. WESTGRAFTDIJK, 's avonds, 7 uur, ds. J. E. Loysen. ZUIDSCHERMER, geen dienst. Vonnis in spionnageproces. - Na een behandeling van vier dagen heeft de mili taire rechtbank te Metz (Fr.) gister uit spraak gedaan in een ernstige spionnage- zaak. Baron von Juchen, handelsvertegen woordiger te Parijs, geboren te Keulen, werd veroordeeld tot 15 jaar vestingstraf, terwijl hem verder verblijf in het land ont zegd wordt. De voormalige Oostenrijksche kolonel, Albrecht, vertegenwoordiger van een Duitsche firma, werd eveneens tot 15 jaar vestingstraf veroordeeld, terwijl Hart- mann, de correspondent van een Weensch dagblad te Parys, tot twaalf jaar vesting straf en een Nolte genaamd persoon tot vijf jaar vestingstraf veroordeeld werd. De lei der van de spionnenbende, Lorentz, werd bij verstek tot twintig jaar vestingstraf ver oordeeld. Moedige daad beloond. - De Engelsche soldaat J. E. Mott, van het eerste bataljon van het Essex-regiment, die op Eersten Kerstdag een bom, welke in een druk be zocht café te Haifa werd geworpen, opnam en naar buiten wierp, waar het projectiel ontplofte, is voor deze moedige daad be loond. Het ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat de koning hem de mili taire medaille van het Britsche keizerrijk voor moedig gedrag heeft verleend. Wolkbreuken in Brazilië. - Tenge volge van zware wolkbreuken zijn te Rio de Janeiro (Brazilië) talrijke huizen inge stort. Hierdoor zijn acht personen om het leven gekomen, terwijl velen werden ge wond. Kunstmatige Smaragden. - In het Ame- rikaansche natuurhistorische museum te New York wordt op het oogenblik een smaragd tentoongesteld, welke op kunst matige wijze is vervaardigd op eenzelfde wijze als het proces zich in de natuur ont wikkelt. Het is een 25-karaat steen, die de grootte heeft van een kininepil. Hy is ver vaardigd door de I.G. Farben-industrie, die de geheime formule in bezit heeft. Deze uitvinding maakt een einde aan de jacht op het geheim van de kostbare stee- nen, welke in 1848 ontstond. Precies een jaar geleden vonden de geleerden een ge deeltelijke oplossing voor het vraagstuk, kleine smaragden in groepsvorm, gelijken de op een tros druiven, te vervaardigen. Na tuurlijke smaragden zijn echter zuivere zeshoeken en hun grootte loopt in de hon derd karaat. De nieuwe steen is niet zes hoekig, doch toont het begin van de zes kanten, welke kenmerkend zijn voor de werkelijke smaragd. De kwestie van den Gran Chaco. - De Chaco-vredesconferentie, welke na drie jaren van onderhandelen om te trachten het be kende geschil tusschen Bolivia en Paraguay te regelen feitelijk op het doode punt is ge komen, heeft den oud-president van Argen tinië, Justo, benoemd tot eere-voorzitter in de hoop, dat zyn prestige een spoedige overeenstemming moge bevorderen. Anti-semitisme in braille-schrift. De uitgeverij van „Der Stürmer" te Neu renberg is er thans toe overgegaan ook anti semitische lectuur voor blinden te doen ver schijnen. Dezer dagen is uitgegeven een ge heel in braille-schrift samengestelde uit gave „Die Judenfrage im Unterricht". Deze uitgave, die het vorige jaar reeds in gewo nen boekvorm verscheen, is speciaal be stemd voor blinde onderwijzers om hun blinde leerlingen te onderwijzen in de ras senhaat. Het boek heeft een voorwoord van Julius Streicher. IETS OVER VIOLEN. In het voorjaar schaffen vooral de be zitters van kleine tuintjes zich meestal wat violenplantjes aan, hetzij voor een perkje, hetzij voor een groepje op muurtje of rotstuin of in de border. Waar vroeger alleen de Viola tricolor maxima, de be kende Pensee's, hiervoor in aanmerking kwamen, is er thans ook zeer veel vraag naar de kleinbloemige cornuta variëteiten, die het voordeel hebben eendge jaren vast te kunnen blijven staan. De meest voor komende kleuren by deze violen zijn licht blauw of lila in verschillende nuances, alleen de variëteit lutea is geel en de va riëteit Thüringen, purperblauw met wit oog. Onder de cornuta's vinden we ook nog grootbloemige variëteiten, vooral in Engeland zeer goed bekend onder den naam Tufted Pansies. Prachtig hiervan is de variëteit Schwarzer Prinz, fluweelig zwart van tint, de White Perfection, zuiver wit, en de Ardwell Gem, chomaatgeel. De Viola cornuta kan niet op dorre zandgrond gekweekt worden, slechts in goed vochthoudenden, liefst wat kalk- arhtigen grond kunnen zij zich eenige jaren handhaven. Daarbij hebben zij veel behoefte aan zon, en wanneer we ze in het najaar flink snoeien, loopen ze in het hart opnieuw uit waardoor ze hun fraaien bossigen vorm behouden. Een heel onbekend viooltje vinden we in de Viola bosniaca, purper-rose van kleur, een alleraardigst kleinbloemig, overblijvend plantje, dat zeer mild bloeit en uitstekend geschikt is voor den rots- tuin. En dan noemen we nog de sierlijke Viola gracillis, met fijn blad, ongeveer 15 c.M. hooge polletjes vormend, die over blijvend zijn.. Als randt eplanting en voor den rotstuin prachtig materiaal, speciaal de variëteit Lord Nelson, violet purper. Over de gewone viooltjes of Pensees thans slechts een enkel woord, deze uit gebreide groep willen we liever tegen den zaaitijd in Juli wat meer van nabij bekij ken. Thans willen we alleen iets zeggen over de plantjes die we in het voorjaar koopen. Na het planten is het uitstekend om elke drie weken met Asef-korrels te mesten, waarvoor we 5 gram per liter water nemen. Als resultaat zullen we prachtige groote bloemen krygen, daar naast wordt de bloei nog sterk bevorderd door het wegnemen van alle uitgebloeide bloemen. x Evenals de Viola cornuta behoeven zij veel zon en daarbij vetten vochthoudenden grond. Droge zandgrond kunnen we eventueel geschikt maken door het toe voegen van wat turfmolm, oude bladaarde en verteerden mest. A. C. MULLER—IDZERDA. EEN GEVAARLIJKE HUURKOOPER. Gisteren stond voor het gerechtshof te Amsterdam terecht een slager uit Hoorn, die voor meer dan 1000 goederen in huur koop had gekocht. Toen hy in gebreke bleef met de afbetaling, kwam op een goeden of beter kwaden dag, de verkooper en twee helpers met een vrachtauto de meubelen terughalen. Hiertegen had de slager echter bezwaar, hy verzette zich er tegen en kwam met een zwaar stuk ijzer zwaaiende op zyn vermeende vijanden af met de bedreiging: „Er uit, allemaal er uit, of ik sla jullie alle drie dood". De politierechter te Alkmaar veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf. Als ik niet tegengehouden was, weet ik niet wat er gebeurd was", verklaarde ver dachte, die reeds drie maal wegens mishan deling veroordeeld was. De procureur-generaal requireerde beves tiging van het vonnis. De verdediger mr. Is. Coopman bestreed, dat hier sprake was van .bedreiging met zware mishandeling", zooals de strafwet vereischt. De man was in woede ontbrand, toen hij de meubelen zag weghalïn en wist niet meer wat hy deed. Pleiter drong aan op vrijspraak, subs. een lichte straf. stra"; geïll. maandblad. Het Maartnummer van Astra brengt een goed, psychologisch verhaal van Siegfried van Praag: „Nieuwe mém op korten ter mijn". Van Robert Pertwee een humoristische vertelling: „De buren", met kleurteeke- ningen. Van Ems I. H. van Soest een bij drage: „Laszlo danst in de eeuwige stad", een greep uit het artistenleven. Verder een korte beschrijving van de film: „De weg terug", naar Remarqué's bekende boek, met vele foto's geïllustreerd. „Wanno van Pavento" van „Eenhoorn" is een verhaal uit den Spaanschen burgeroorlog. Ook is er in dit nummer een bespreking opgenomen van prof.. Piccard's nieuwe plan: „5000 10.000 M. onder de zee-oppervlakte" en een schets van Mia Vroom: „Lente". De rubriek „Voor de vrouw" bevat de patronen voor het breien van een strandpakje, terwlJ ft leerbewerkingsrubriek aanwijzingen geerx aardige voorwerpen, voor r drie gevariëerde opgaven.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9