DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Fransche buitenlandsche politiek. Maandag 28 Februari 1938 140e Jaargang Belangwekkende verklaringen van Delbos en Chautemps. Nadat in de Fransche Kamer tal van afgevaardigden het woord gevoerd hadden over de buitenlandsche politiek en daarbij herhaaldelijk de ge beurtenissen in de laatste week in Oostenrijk, Duitsch- land en Engeland in betrok ken hadden, hebben Deibos en Chautemps namens de regee ring gesproken. Deibos verklaarde, dat Frankrijk zoodra er gevaar zou komen slechts één partij zou ken nen Frankrijk zelf. Hij ver klaarde bovendien, dat de onaf hankelijkheid van Oostenrijk een vitaal belang was voor den vrede in geheel Europa. Frankrijk blijft trouw. Muil' De algemeene toestand. Onrustige Zondag te Graz. Nazi's wilden groote betooging houden. Het stakingsrecht in Frankrijk. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse uumraers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 «-egels f 1-25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. No. 49 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Deibos, de minister van Buitenlandsche Zaken, kreeg Zaterdagavond het woord, nadat verscheidene afgevaardigden over de Fransche buitenlandsche politiek hadden gesproken. De minister verklaarde, zulks naar aanleiding van het gesprokene door de afgevaardigden, dat Frankrijk trouw zou blijven aan zijn vrienden, in het bijzonder Engeland. Delbos zeide, niet aan de onvermijdelijk heid van een oorlog te gelooven. Door ge zamenlijke inspanning van alle krachten kan men dat gevaar bezweren. Het bond genootschap tusschen Frankrijk en Enge land beheerscht de wisselvalligheden der politiek. De minister verklaarde een gere serveerde houding te moeten aannemen ten aanzien van de Britsche regeeringscrisis, doch hij wilde een oprechte hulde aan Eden brengen. Chamberlain heeft bij talrijke ge legenheden aan de zijde van Frankrijk gestaan. Frankrijk zal het verdrag met Rusland eerlijk nakomen en het buiten de politieke propaganda plaatsen. Het is en blijft in de voorste rijen voor den Volkenbond strijden. Europa blijft afglijden op de gevaarlijke helling der bewapening. Als men niet tot beperking komt, loopt het gevaar onder te gaan. Frankrijk zal er voor waken, dat de onafhankelijkheid van Spanje geëerbiedigd wordt, omdat ieder volk het recht heeft zelf over zijn lot te beslissen en omdat de veiligheid der Fransche grenzen het eischt. Delbos verklaarde vervolgens, dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk een vitaal onderdeel van den vrede in Europa is. Ik moet, aldus de minister, bovendien nog eens verklaren, dat de Fransche verplichtingen ten aanzien van Tsjecho-Slowakije zoo noodig trouw nagekomen zullen worden. Delbos eindigde met de woorden: „Frank rijk heeft den vrede lief, doch niet den vrede tot eiken prijs". Zijn rede werd luide toegejuicht en goed gekeurd met uitzondering door de uiterste linkerzijde. Flandin heeft ernstige klachten. Toen daarna Flandin het spreekgestoelte besteeg, werd hij door de communisten met „Heil Hitier" begroet, terwijl de rechterzijde hem toejuichte. Flandin verklaarde, dat men thans handelend moet optreden, aangezien de vrede, zooals deze door het Verdrag van Versailles werd gegarandeerd, niet meer Yvon Delbos bestaat. Spr. drong erop aan, dat Frankrijk zijn samenwerking met Engeland niet be perkt tot den Volkenbond en hij vroeg de regeering of zij de Britsche formule wil aannemen. Vervolgens herinnerde hij aan de politiek van Barthou na den moord op Dollfuss, welke den toestand rijp maakte voor het uit den weg ruimen van het misverstand met Italië. Ook herinnerde spr. aan het Verdrag van Rome tot garantie van Oostenrijk, dat hijzelf heeft gesloten en dat leidde tot de overeenkomst van Stresa. Dit had vervol maakt moeten worden met een militair ver drag met Italië, waarbij Frankrijk gegaran deerd zou moeten zijn tegen de bezetting van het Rijnland. De Ethiopische kwestie heeft dit alles vernield. Niettegenstaande aan de andere zijde van het Kanaal een man de leiding had, die een voorstander was van den Volkenbond, is deze toch ineen gestort ten aanzien van de gebeurtenissen in Spanje en het Verre Oosten en thans weer in Oostenrijk. Spr. betreurde, dat de regeering niets heeft gedaan. Vervolgens behandelde spr. de betrekkin gen met Duitschland, waarbij hij herinnerde aan de pogingen van Leon Blum om tot een regeling te komen met Duitschland. De besprekingen tusschen Blum en Schacht hadden evenwel geen succes. Flandin zeide, dat Chamberlain besprekingen met Duitsch land heeft aangekondigd en Frankrijk zal zeker volgen en hij vroeg waarom men hem behandelt als agent van Hitier, wanneer hij deze besprekingen voorspelt. Frankrijk kan zonder vrees besprekingen voeren, want indien Duitschland een land van veroveraars is, dan is Frankrijk een land van soldaten. Tenslotte zeide hij, dat gekozen moet worden tusschen de politiek van de com munisten en een politiek van besprekingen. Persoonlijk is hij van meening, dat een politiek van omsingeling tot een oorlog leidt. Een nachtzitting. Bij het begin van de nachtzitting nam de radicaal Archambaud het woord. Hij zeide, met Delbos eens te zijn. dat een overeen komst met Engeland een garantie voor den vrede is. Ook zeide hij, dat het Fransch- Russisch Verdrag voor Frankrijk noodzake lijk is. Beide landen hebben een gemeen- schappelijken vijand, Duitschland. De minister-president. Onder toejuichingen nam vervolgens minister-president Chautemps het woord en betuigde Delbos zijn volledige solidariteit, zoowel als van de geheele regeering. Zich richtend tot Flandin, zeide de minis ter-president: „Flandin heeft ons sarcastisch gebrek aan energie verweten, doch in vele gevallen heeft hijzelf evenmin energie getoond". Het is nu juist niet de taak van Flandin, de regeering zwakheid te ver wijten. De regeering wil trouw blijven aan de traditioneele politiek van de republiek, zonder in iets de vriendschap met Engeland te schaden. Wel heeft de Volkenbond des illusies gebracht, doch heeft niet de Britsche miriister-president gezegd, dat hij aan geen enkel artikel van den bond wil raken in de hoop, dat deze eens zijn rol zal terugvinden? De Volkenbond is volgens Chautemps nog de beste garantie voor den vrede in de be schaving. Vooral de kleine naties moeten het nut van den bond voor hun veiligheid begrijpen. Alle verdragen zijn hier inge schreven en zonder twijfel baseert men de veiligheid niet op het handvest, doch op de verdragen tusschen de mogendheden. Chautemps wenschte Engeland en Italië succes bij de besprekingen. Frankrijk staat sympathiek tegenover het Italiaansche volk Chautemps en het zou gaarne nieuwe banden aanknoo- pen. Er zijn conflicten gerezen, welke Frankrijk gaarne uit den weg zou ruimen. Dat kan geschieden, wanneer het voldoende garanties krijgt voor de niet-inmenging in Spanje en inzake zijn positie in de Middel- landsche Zee. Ten aanzien van de betrekkingen tot Duitschland herinnerde Chautemps aan de besprekingen van Blum en Schacht. Spr. betreurde verder de gebeurtenissen en ver klaringen van den laatsten tijd en hij zeide evenals Delbos, dat Frankrijk zijn plicht om de mogendheden van Midden-Europa te be schermen, niet zal verzaken. Hij hoopte even wel dat onderhandelingen tot stand zullen komen tot een toenadering tusschen Frank rijk en Duitschland. Chautemps wil, dat alle energie van Frankrijk zich verzamelt en dat een maxi mum van nationaal samengaan zich zal scharen rond de regeering. Op zekere be dreigingen zal de regeering antwoorden met een versterking van de landsverdediging en het sterker maken van de oorlogsindustrie. Hij besloot met te zeggen: „De Fransche republiek zal het meest edele antwoord geven op zekere bedreigingen en zal over winnen, niet in een oorlog, doch in vrede". De rede van den minister-president werd herhaaldelijk door gejuich onderbroken en aan het slot luide toegejuicht. Motie van vertrouwen. Nadat Marcel Heraud verklaard had tegen de regeering te zullen stemmen, bracht de voorzitter van de radicaal-socialistische frac tie een motie van vertrouwen in de regee ring in stemming. Zij^ kreeg 439 stemmen, terwijl twee leclen tegen stemden. De indruk in Italië. De debatten in de Fransche Kamer zijn in Italië met zeer levendige belangstelling ge volgd en over het algemeen, te oordeelen naar de wijze waarop de Romeinsche bladen er verslag van uitbrengen, worden zij opgenomen in een geest van sympathie. Zij wijzen er echter op, dat Chautemps in zijn rede den Britsch-Italiaanschen bespre kingen succes heeft toegewenscht, evenals de toenadering tot Duitschland. Ook laat men het licht vallen op het feit, dat de Fransche premier gezegd heeft, dat geheel Frankrijk jegens het Italiaansche volk ge voelens van vriendschap en sympathie koestert. Wat de verklaringen van Delbos betreft, stelt men in het licht, dat hij de mogelijkheid uitgesproken heeft van het tot stand brengen van een accoord met de mo gendheden, die geen lid meer zijn van den Volkenbond. Engeland is voldaan. Hoewel nog geen officieel commentaar is verschenen op de rede van Delbos in de Fransche Kamer, verneemt men toch, dat de woorden van Delbos over de sterke vriend schap tusschen Engeland en Frankrijk door competente waarnemers te Londen gunstig ontvangen zijn. Men is erover voldaan, dat Delbos op gelijke wijze denkt als Chamber lain. Ook het verzet van Delbos tegen het denkbeeld van oorlog is in de Engelsche hoofdstad goed ontvangen. Flandin Alkmaar, 28 Februari. De gebeurtenissen in Oostenrijk blyven onze aandacht trekken, al bepalen zich deze op het oogenblik gelukkig tot interne aan gelegenheden. Toen na de besprekingen te Berchtesgaden het leek, of Oostenrijk vrij wel geheel zou komen te staan onder het Hitler-regime, dacht men, dat de Oosten- ryksche nazi's hun propaganda met onge kende kracht en ongehinderd zouden voe ren. Zij zijn daarin echter zeer teleurge steld, omdat Schuschnigg een tijdelijk ver gaderverbod uitvaardigde voor alle poli tieke partijen, dus ook voor de nazi's. Dat wil niet zeggen, dat de nazi's stil zit ten. Zij werken hard aan hun organisatie, opdat zij hun openbare propaganda straks na de opheffing van het vergaderverbod, met volle kracht kunnen aanvangen. Toch kan men niet zeggen, dat het rustig is in Oostenrijk. Zoo heeft de stad Graz in Stiermarken gisteren een zeer ongewonen Zondag meegemaakt. De nazi's zouden daar groote betoogingen op touw zetten, maar de regeering had bereids maatregelen genomen, om ongeregeldheden te voorkomen. En zoo was Graz gisteren feitelijk in staat van be leg: de toegangswegen werden bewaakt en talrijke patrouilles doorkruisten de stad. Graz wordt beschouwd als een nazi-stad. Niet minder dan 80 der bevolking zou tot de nationaal-socialisten behooren. En in die stad zou men een grootsche betooging hou den tegen „de communistische actie in het Vaderlandsche Front". Zelfs zou minister Seyss Inquart er een rede houden! 't Is niet gebeurd: Schuschnigg verbood zijn minister om naar Graz te gaan en daar een redevoering te houden. Zoodat alles met een sisser afliep en het buitenland tegelijkertijd leerde, dat Schuschnigg's macht nog steeds groot is en dat de bondskanselier toch niet denkt aan Hitler's wenschen, zoolang het binnen- landsche aangelegenheden betreft. Wij moeten zoo nu en dan den oorlog in Spanje releveeren. Wat gebeurt er niet veel, dat de moeite waard is, om gepubli ceerd te worden de gevechten om Teruel beteekenen in feite niet veel maar als er internationale kwesties komen, dan mogen die hier niet vergeten worden. Zoo wordt thans in verband met wat er de vorige week in Engeland gebeurde de vraag gesteld: welke resultaat kan de terug trekking van vrijwilligers hebben? Er bestaat groot verschil van meening over het juiste antwoord. Dat komt, volgens een militairen medewerker van de Times, omdat slechts weinigen weten, hoe precies de verhouding van militaire belangrijkheid in een modern leger is tusschen mensch, machine en technisch personeel. Men kan zeggen dat alleen een terugtrekking van alle buitenlandsche vrijwilligers zonder één enkele uitzondering, een groot verschil zou maken in de militaire situatie van het oogenblik. Beide partijen hebben thans hun eigen geveehtstroepen al zoover opgeleid (en hierbij worden de Mooren en andere Afrikaansche troepen aan de zijde van Franco niet als buitenlanders gerekend), dat zij daarvoor geen buitenlandsche soldaten meer noodig hebben. Het eenige, maar dan ook groote, belang van buitenlandsche vrij willigers aan beide zijden is de beschikking over vliegers, tankpersoneel, en andere tech nische deskundigen. Deze buitenlanders vormen slechts een klein percentage van het totaal der buitenlandsche troepen. Het ligt voor de hand dat de beide legerleidingen in Spanje dit technisch personeel pas het aller laatste zouden laten gaan, dus pas nadat alle ndere buitenlanders teruggetrokken zouden zijn. Het is vrij zeker dat het aantal buiten landsche specialisten aan Franco's zijde veel grooter is dan aan de zijde van de regeering Franco en zijn bondgenooten zullen zich dus met hand en tand verzetten tegen een accoord om zonder uitzondering alle buiten landers uit Spanje terug te trekken, en zij zullen minder bezwaar maken tegen een gedeeltelijke wegzending van buitenland sche vrijwilligers aan beide zijden. Zooals wij hierboven opmerkten, beteeke nen de gevechten rondom Teruel niet veel. Dat Teruel weer in hemden van Franco is overgegaan, was voor alle door Franco veroverde steden en dorpen aanleiding tot luidruchtig vreugdebetoon. Van republikeinsche zijde wordt er daar entegen op gewezen, dat de ontruiming van Teruel geheel vrijwillig en zonder strijd ge schiedde, aangezien dit gebied uit strate gisch oogpunt slechts secundaire waarde heeft. Men wilde manschappen en materiaal sparen voor een mogelijk meer kansen bie denden strijd op de andere fronten. Hoe het ook zij, de val van Teruel betee ken t zeker niet dat het terrein tusschen deze stad en de Middellandsche Zeekust voor een opmarsch van Franco's troepen open ligt. Hoewel deze laatsten na de bezetting van Teruel verder zijn opgerukt, zijn ze toch niet meer dan 6 K.M. ten Zuiden van de stad doorgedrongen. Doordat het terrein hier verder zeer bergachtig en onbegaan baar begint te worden, zal een verdere wij ziging in frontlijn daar voorloopig wel niet te verwachten zijn. Hoogstwaarschijnlijk zullen de fronten in het Zuiden en in het Westen, waar beide partijen in den laatsten tijd veel troepen en materiaal hebben gecon centreerd, zonder dat de operaties daar tot nu toe veel te beteekenen hadden, het ter rein van voortzetting van dezen troosteloo- zen strijd vormen. Zoo doen beide partijen aan dit schaak bord afwisselend een zet in hun voordeel, maar het resultaat lijkt voorloopig nog het meest op een remisestelling. Misschien zal het uiteindelijke resultaat door arbiters van buitenaf moeten worden vastgesteld. De hoofdstad van Stiermarken, Graz, heeft een merkwaardigen Zon dag beleefd. Het was bekend, dat in deze sterk pro-nazi'sche stad de na tionaal-socialisten een groote betoo ging zouden houden, maar Schusch nigg heeft dat willen voorkomen. Hij wenschte en eischte rust. Zoo werd Zaterdagnamiddag beslist op de bondskanselarij, dat de nazi-betooging geen doorgang mocht vinden. Ordemaat regelen werden genomen en zelfs verbood Schuschnigg zijn minister van binnenland- sche zaken, dr. Seyss Inu&rt, om de rede, welke deze in Graz zou houden, uit te spreken: Het gevolg van een en ander was, dat Graz Zondagmorgen den aanblik bood van een stad, die in staat van beleg was. Over al liepen gewapende patrouilles door de straten, terwijl tanks en dergelijk oorlogs materiaal in gereedheid werden gebracht. Bovendien vlogen boven de stad militaire machines. De toegangswegen naar de stad waren alle afgezet en ieder, die uit of naar de stad trok, werd gefouilleerd. De orde-maatregelen bleken afdoende: geen enkel incident deed zich voor, hoewel bet in de straten zeer druk was. De voorzorgsmaatregelen werden des middags ten deele opgeheven en om twee uur gistermiddag was alles kalm. De universiteit, de polytechnische school en andere instellingen voor onderwijs zijn tot nader order gesloten. De spanning te Graz geweken. Behalve dat op sommige punten der stad de politiebewaking was versterkt, kon men geen enkel teeken van de genomen voor zorgsmaatregelen zien. De militaire maat regelen waren slechts buiten de stad merkbaar. Zoodra de autoriteiten hadden vernomen, dat de nationaal-socialisten in Stiermarken zich blijkbaar gereed maakten naar Graz op te marcheeren, was het na tuurlijk, dat de zwakke politiemacht werd versterkt met vliegende colonnes uit Wiener Neustadt. Deze colones hadden op dracht zich te beperken tot 't tegenhouden van te groote afdeelingen nationaal-socia listen. Particulieren mochten evenwel de stad binnentrekken. In tegenstelling met vroe gere berichten is geen afdeeling van het eigenlijke garnizoen van Weenen naar Graz gezonden. In den avond werd vernomen, dat zich in Stiermarken eenige incidenten hebben voorgedaan, o.a. te Admont, waar een na- tionaal-socialistische vergadering verstrooid moest worden. Hierbij werd niemand ge wond. Over het algemeen, zoo deelde men te Weenen mede, hebben de genomen voor zorgsmaatregelen hun doel bereikt. In Graz is het kalm gebleven en de pogingen van zekere extremistische nat.-socialisten om te Graz een toestand te scheppen, welke zou kunnen dienen als voorwendsel voor Duit- schen inmenging, is voorkomen. Het feit, dat het leger in volle disciplinie de gege ven bevelen heeft opgevolgd, is een goed teeken voor den huidigen toestand in Oos tenrijk. De minister-president Chautemps heeft in den Senaat het wetsontwerp inzake de procedure van arbitrage en verzoening verdedigd en is daarbij begonnen met te verklaren, dat, indien de Senaat de teksten van de Kamer zou wijzigen, een verzoening tusschen de beide Kamers onmogelijk zou worden en de regeering onmogelijk aan het bewind zou kunnen blijven. Volgens Chautemps zal een staking wet tig zijn, indien de meerderheid der arbei ders haar wenscht. Aan het einde van zijn rede werd Chautemps door de linkerzijde en afgevaardigden van het Centrum toege juicht. De vergadering wordt vervolgens ge schorst. Kort voor middernacht is de Senaat weder bijeen gekomen. De commissie van handel had een wijziging voorgesteld van artikel 8 van het ontwerp inzake verzoe ning en arbitrage in arbeidsgeschillen. Ondanks het feit, dat Chautemps er op wees, dat de voorgestelde tekst een ach teruitgang tegenover den oorspronkelijken tekst beteekent, nam de Senaat het artikel aan evenals de volgende artikelerL ontwerp werd tenslotte in zyn ge "STvSTirta* w.ni daarop middag verdaagd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1