KOU IDKü lüeerêeckfit £uchtoaaet Jbucgec&ike Stand Jifdsdiciften si/ Ml eerste blad. Verwacnting: Buitenlandsch weeroverzicht. IS FIETSRECHT 3 het prachtig. Het geheel was omgetooverd in een filmstudio met witte en gekleurde wanden waartusschen tal van groote foto's en schilderingen van filmberoemdheden op de menigte neerkeken. Op het podium vormde een reusachtige Chaplin-kop een prachtigen achtergrond en door de exclu sieve verlichting van de beide bands was een aardig geheel verkregen. De huldiging. Het was zoo ongeveer tegen het midder nachtelijk uur, dat de heer J. Robert Jr. als voorzitter vain de jury het eerst het woord nam om den heer Englander geluk te wenschen met zijn tweede lustrum. Spr. ge waagde van de vreugde, welk bereid was aan zoovelen, die voor het eerst de wankele passen op de parketvloer hadden aangedurfd en die door den heer Englander tot goede danseurs zijn geworden. Spr. wenschte de ouders van den heer Englander eveneens van harte geluk. Een stoffelijken blijk van hul de vergezelde deze sympathieke woorden, alsmede een fraaie bloemenmmand. Hierna complimenteerde mevr. Ansingh Slotemaker den jubilaris nog namens Za- terdagmiddagdamesclub, de heer v. d. Slig- tenhorst namens de Woensdagclub, de heer v. Laarschot uit naam van verschillende andere clubs, die tevens de gelegenheid waarnam om den heer Englander geluk te wenschen met zijn verjaardag en al deze sprekers boden bloemenmanden aan. De jubilaris dankte met eenige welgeko zen woorden. Na het démasqué werd de feestvreugde in steeds enthousiaster stemming voortgezet. De uitslagen luiden: Heeren (enkel): 1. Emile Zola (met lof (H. Orgelist), 2. Fred. Asaire (J. Woud stra), 3. Charlie Chaplin (A. Daalder), 4. Turk (A. B. Maas), 5. Iwan Mosjowkine (P. Kleef), 6. Graaf de Beaufort (L. Evenhuis), 7. Buffalo Bill (G. Arpeau). D a m e s (e n k e 1): 1. Ballerina (mej. v. Veen), 2. Half zomer, half winter (G. Middelbeek), 3. Russische boerin (M. Lode- Wijks), 4. Filmmaniak (L. Stol), 5. Blokken doos (R. Ochquee), 6. Fanny Elsller(mevr. Kohier), 7. Hertogin v. Wiftdsor (J. Mole naar), 8. Tjechische boerin (S. de Groot), 9. Fransch herderinnetje (M. Verberne), 10. Fantasie (L. Koger), 11. Filmenthousiaste (mevr. Orgelist). Dames (dubbel): 1. Micky en Miepie (Kuiten en Groot), 2. Vleermuizen (B. Bol en dame), 3. Jagerinnen (dames Paping). Groepen:! Hollywood-revue (Gene- faas e.a.), 2. Schotsche Hooglanders (B. v Eyk e.a.), 3. Waarzegster met kaarten (A. Veel e.a.). Dameen heer:! Boerenpaar (M Prins en dame). GEMEENTERAAD ALKMAAR. Donderdag a.s. om 1 uur zal de raad in vergadering bijeen komen. De ageiida luidt: 1. Beëedigiiig van den heer P. van der Borden als lid van- den raad. 2. Vaststelling van de notulen der bei de vorige vergaderingen. Mededeelingen. Iligekcmen stukken. 3. Benoeming van een lid van de Com missie van bijstand voor de financiën; van de commissie van bijstand voor het ge meentelijk pensioenfonds <n 't ongevallen fonds en van de commissie van bijstand voor het onderwijs. Wijziging van de sa menstelling der 3e afdeeling van den Raad. 4. Benoeming van een plaatsvervan gend Commissaris van de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" (bijlage nr. 17). 5. Benoeming van een lid van de com missie tot wering van schoolverzuim (bij lage nr. 33). 6. Voorstel in verband met een van Gedeputeerde Staten van Noordholland ontvangen schrijven inzake de gemeente- begrooting voor 1937 (bijlage nr. 21). 7. Idem inzake vaststelling van het uitbreidingsplan „Noord" en de daarop betrekking hebbende bebouwingsvoor schriften (bijlage nr. 14). 8. Idem tot het toekennen van voor schotten op de gemeentelijke vergoedingen voor 1938 in de kosten van instandhouding van het bijzonder lager onderw js en in de kosten van vakonderwijzers bij dat onder wijs (bijlage nr. 15). 9. Idem tot wijziging van de bij raads besluit van 18 November 1937 vastgestelde werkverschaffingsloonen (bijlage nr. 16). 10. Idem tot verkoop van grond aan de Rembrandtstraat (bijlage nr. 19). 11. Idem tot verhuur van een stukje bouwgrond in de gemeente Bergen (bijla ge nr. 20). 12. Idem tot goedkeuring var. een sup- pletoire begrooting voor 1937 van de ge meentelijke instelling voor maatschappe lijk hulpbetoon en tot toekenning van een aanvullend subsidie (bijlage nr. 22). 13. Ideftn inzake toetreding als lid van de Vereeniging tot ijsbestrijding in Noord holland benoorden het Noordzeekanaal „IJsstrijd" (bijlage nr. 23). 14. Idem tot aankoop van een gedeelte weiland in den polder Overdie en Achter- meer (bijlage nr. 24). 15. Idem inzake vaststelling van een verordening tot wijziging van de verorde ning op de heffing en invordering van rechten ingevolge de Besmettelijke Ziek- tenwet (bijlage nr. 15). 16. Idem tot verkoop van grond aan de Rozenstraat (bijlage nr. 26). 17. Idem tot verkoop van grond aan de Rembrandtstraat bijlage nr. !7). 18. Idem tot verkoop van grond aan de Rembrandtstraat (bijlage nr. 28). 19. Idem inzake de verzekering van ge meentegelden (bijlage nr. 29). 20. Idem inzake het verzoek van den heer J. j. Mobron, alhier, om vergunning tot het maken van een in- en uitrit in het trottoir van den Geestersingel (bijlage nr. 30). 21. Idem tot aanvulling van de met de gemeente Oudorp gesloten overeenkomst inzake de levering van gas (bijlage nr. 31). 22 Idem inzake de levering van electri- schen 'room door de provincie (bijlage nr. 32). 23. Idem tot afwijzing van een verzoek van de Arbeiderswoningbouwvereeniging „Rochdale" om bouwgrond te reserveeren gelegen tusschen de Jan van Scorelkade, de Nicolaas Beetsekade en de Emanuel de Wittestraat (bijlage nr. 18). 24. Idem om voorshands niet over te gaan tot overkluizing of demping van het water tusschen de beide steenen bruggen (bijlage nr. 152 van 1937). „SWING IS IN THE AIR!" Men schrijft ons: Onder bovenstaand motto organiseerde Zaterdagavond de nieuwe Alkmaarsche vereeniging: „The Alkmaar Dancing Society Everybody", haar eerste soiree in de dan cing van „de Harmonie". Er heerschte al spoedig een gezellige sfeer. De Haarlemsche zustervereeniging: The Haarlem Dancing Society „Everybody", die reeds enkele jaren bestaat, had ook blijk gegeven van belangstelling en was met 't bestuur en een tiental leden naar Alkmaar gekomen om het eerste soiree van „Every body" Alkmaar bij te wonen. „Everybody" had voor een interessant en gevarieerd programma zorg gedragen. De dansmuziek was uitstekend verzorgd door „Teddy Mason his Rhytm. Melodians", die in swing-formatie optraden en waarin vooral de guitarist J. Endenburg door zijn soli-werk opviel. „The Croaking Nightingales", een imita tie Mills-Brothers, die nog kort te voren voor den Avro waren opgetreden, voldeden al evenzeer. Verder presenteerde Everybody iets ge heel nieuws voor Alkmaar, n.m.1 „The Bamboozlers", een string-quartet bestaand uit 2 guitaren, 1 bas en 1 klarinet, die uit- stekènd Jazz ten gehoore brachten, waarin vooral „The swing" goed uitkwamen. En last not least traden „The Radiotone Washboard Kings", de eigen hot-club op. Deze heeren boekten ook groot succes. Vooral de heer Boulonois oogstte met zijn zang en tap-dance enthousiasme. De voorzitter, de heer H. Godijn, sprak nog ëhkele worden. Hij dankte allen voor de samenwerking, die het mogelijk heeft gemaakt deze vereeniging in Alkmaar op te richten. Spr. sprak er zijn teleurstelling over uit, dat er geen latere vergunning, dan tot 12 uur was gegeven. Hij betreurde dit ten zeerste en hoopte, dat „Everybody" de volgende maal iets meer op de politio- neele gunst zou mogen rekenen. De heer F. v. Hees, voorzitter van ..Eve rybody" Alkmaar voor de hartelijke woor den. Verschillende introducé's gaven zich als lid op en het is aan te zien dat deze ver eeniging haar weg in Alkmaar wel zal vin- Jen, daar het streven van „Everybody", n.m.1 het bieden van zooveel mogelijk amusement aan haar leden, het steunen van liefdadige instellingen, het bevorderen van het V. V. V„ een sympathiek streven is. GEMEENTEBEGROOTING DIENST 1937. Thermosflesschen meebrengen. B. en- W. schrijven in bijlage no.'21: Gedep. Staten van Noordholland hebben ons bij brief van 2 Februari bericht, dat zij omtrent de begrooting voor 1937 dezer gemeente andermaal overleg hebben ge pleegd met de door de regeering ingestel de commissie. In het algemeen kan die commissie zich vereenigen met hetgeen wij in onzen, mede bij de stukken gevoegden, brief van 24 November j.1. ten aanzien van genoemde begrooting hebben opgen erkt. De commissie blijft echter bezwaar maken tegen de uitgaven voor het ver strekken van thee tijdens de vergaderingen van den raad, omdat in alle gemeenten, die voor een bijzondere bijdrage uit het werkloosheids-subsidiefonds in aanmer king komen, tegen deze uitgaven bezwaar is of wordt gemaakt. Voor deze gemeente kan in dat opzicht geen uitzondering worden gemaakt. Waar het hier een algemeen toegepasten regel betreft, stellen wij U voor aan den gestelden eisch te voldoen door voorloopig het gebruik van thee tijdens de raadsver gaderingen voor rekening van de gemeente af te schaffen. Voorts delen Gedep. Staten ten aanzien van het presentiegeld voor de leden van de stembureaux mede dat zij, zoolang de gemeente voor het sluitend maken van haar begrootingen op bijzondere bijdragen uit het: werkloosheids-subsidi: fonds zal zijn aangewezen, er niet in zullen berusten, dat meer dan 4 per lid per verkiezing zal worden uitgegeven. Het afwijzend advies van de commissie tot bijstand voor de financiën ten aanzien van dit punt geeft ons aanleiding er uw aandacht op te vestigen, dat het presen tiegeld voor de leden der stembureaux geen onderwerp is, waaromtrent van re- geeringswege een bindende regeling aan de gemeente kan worden opgelegd. Door een extra-bijdrage en een belas- tingbijdrage uit het werkloosheids-subsi diefonds aan te vragen, heeft de gemeente zich in den zin van de artikelen 9 en 13 van ht Werkloosheids-subsidiebesluit verplicht volledig te voldoen aan de voor waarden, welke door de ministers van sociale zaken, binnenlandsche zaken en financiën, na overleg met Gedep. Staten, ten aanzien van de gemeemt, begrooting worden gesteld. Weigert de gemeente te voldoen aan een voorwaarde als de thans gestelde, die, nadat de gemeente gelegenheid had haar bezwaren daartegen kenbaar te maken, met nadruk wordt herhaald, dan stelt zij zich bloot aan het gevaar, dat genoemde ministers niet bereid zullen zijn de toe kenning van de gevraagde bijdragen in overweging te nemen. Naar ons voorkomt is de zaak, waar het hier om gaat, niet van zoodanig belang, dat terwille daarvan allerlei moeilijk heden, die ongetwijfeld uit verder verzet zullen voortvloeien, mogen worden geris keerd. tt. en W. stellen den raad dan ook met den meesten aandrang voor ook deze voorwaarde te aanvaarden. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Tel. 4395. De directeur Van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: i waterbouwkun dige, 3 glas in loodzetters, 1 glazenwas- scher, 1 steenbikker, 2 steenhouwers, 6 stratenmakers, 2 stratenmakers opperlie den, 2 stuc. opperlieden, 1 granietwerker, 8 betonwerkers, 16 voegers, 33 opperlie den, 25 stucadoors. 70 schilders, 94 grond werkers, 54 metselaars, 102 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 8 bankwerkers, 3 blikslagers, 1 carrosse riebouwer, 1 constructiewerker, 12 elec- triciens, 2 fitters, 1 instrumentmaker, kernmakers, 2 ketelmakers, 4 klinkers, 14 loodgieters, 4 lijnwerkers, 5 machinisten, 3 machineteekenaars, 5 metaüdraaiers, metaalvijler, 1 metaalslijper, 19 monteurs, 2 orgelmakers, 1 pianostemmer, 3 plaat- werkers, 1 ponser, 3 rijwielherstellers, 1 rijwiellakker, 1 scheepsbouwer, 1 scheeps timmerman, 2 scheepswerktuigkundigen, 6 smeden, 8 stokers, 1 tandtechniker, 1 voor- slaander, 3 vuurwerkers, 3 wagenmakers, 4 ijzerwerkers, 1 zandbereider. Groep verkeerswezen: 71 chauffeurs, 14 schippers, 1 kapitein binnenvaart, 1 ma chinist binnenvaart, 2 expeditieknechten, 8 koetsiers, 22 pakhuisknechten, 26 maga zijnbedienden, 1 emballeur, 4 kellners, I loopknechten, 1 hotelknecht. Groep voedings- en genotmiddelen: 58 sigarenmakers, 5 sorteerders, 1 kistenplak- ker, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 2 koks, 10 slagers, 9 chocoladebewerkers, 1 koffie- stroopbrander, 2 bierbottelaars, 1 ouwel bakker, 3 zuivelbereiders, 25 bakkers. Groep houtbewerking: 23 meubelma kers, 9 stoffeerders, 7 mach. houtbewer kers, 2 kistenmakers, 1 borstelmaker, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 biljartmaker. Groep handel: 23 vertegenwoordigers, 6 winkelbedienden, 2 colporteurs. Groep boek- en steendrukkerijen: 6 let terzetters, 3 drukkers. Groep land- en tuinbouwbedrijven 18 tuinlieden, 29 landarbeiders, 5 bloemisten. Overige beroepen: 8 boekbinders, 4 was- schers, 1 kleermaker, 1 rietwerker, 4 schoenmakers, 1 port. huiskn., 1 verfbe- reider, 3 kalkbranders, 1 huidenzouter, 1 klompenschilder, 1 onderwijzer, 1 papier werker, 3 controleurs, 2 bedrijfsleiders, 1 tegelmaker, 1 batikker, 2 administrateurs, 3 boekhouders, 1 secretarieambtenaar, 3 incasseerders, 4 zakkenstoppers, 1 recla- meteekenaar, 2 verzekeringsagenten, 15 kantoorbedienden, 39 transport- en 264 losse arbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 10, overige beroepen 3.. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 43. Vrouwelijk personeel: 2 steno-typisten, 6 kantoorbedienden, 1 verkoopster, 1 costuurnaaister, 1 huishoudster, 4 dag meisjes, 2 dienstboden, 7 werksters. Alkmaar, 26 Februari 1938. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. LEVERING VAN ELECTRISCHEN STROOM DOOR DE PROVINCIE. Bijlage no. 32 bevat den reeds door ons gepubliceerden brief aan de diverse be trokken gemeenten, waarin B. en W. schrijven: Het daarin bedoelde onderhoud heeft op 23 dezer plaats gehad. Zoowel uit den brief als uit de bespreking zal U blijken, dat de gemeentelijke stroom- distributie in gevaar verkeert. De regeering wenscht vóór 1 Juni a.s. een beslissing van de gemeente op haar bovenomschreven voorstel. Het spreekt vanzelf, dat wij U niet reeds in de eerstvolgende vergadering voor een beslissing konden plaatsen. Niettemin is het van belang, Uwe vergadering reeds thans volledig van den stand van zaken op de hoogte te stellen. Wel moeten wij U thans in overleg met de commissie van bij stand voor de lichtbedrijven machtiging vragen, de krachtens Uw besluit van 30 December j.1. voor drie maanden getroffen schikking te verlengen tot 1 Juni as., op dat inmiddels op 1 April a.s. geen nieuwe moeilijkheden ontstaan. Nadat wij ons omtrent den brieg van den minister hebben beraden, zullen wij U daaromtrent een voorstel doen. INRIT GEESTERSINGEL. In bijlage no. 30 schrijven B. en W.: In de raadsvergadering van 23 December 1937 werd in handen van B. en W. om be richt en raad gesteld een adres van den heer J. J. Mobron, houdende het verzoek hem vergunning te verleenen voor het maken van een in- en uitrit in het trottoir voor zijn perceel Geestersingel 41. Naar aanleiding daarvan brengen B. en W. het volgende onder de aandacht van den raad. Bij de verbetering van den Geester- en Kennemersingel hebben wij ons op het standpunt gesteld, dat, aangezien de weg tot voorrangsweg is gestempeld, geen ver gunning moet worden verleend tot het maken van nieuwe in- en uitritten, omdat dit zou leiden tot verhooging van het ver keersgevaar. Om deze reden is een derge lijke verguning dan ook geweigerd aan den heer Mobron ten behoeve van zijn in het begin van 1937 gebouwd perceel Gees tersingel nr. 41. Wel hebben wij hem toe stemming verleend, om telkens wanneer zulks mogelijk is langs het trottoir een beun te leggen, welke onmiddellijk na ge bruik weer moet worden verwijderd. De meening van adressant, dat een der gelijke beun een nog grooter gevaar voor het verkeer oplevert, kunnen wij niet deelen. Natuurlijk hebben wij de reeds vroeger in den Singel aanwezige in- en uitritten moeten handhaven. Blijkens een brief van den hoofdinge nieur van den rijkswaterstaat worden ook aan de bij het Rijk in beheer zijnde binnen bebouwde kommen gelegen gedeelten van den Rijksweg nr. 9, waarin de Geester singel ren schakel vormt, geen vergunnin gen verleend tot het maken van nieuwe in- en uitritten. B. en W. stellen derhalve voor op het verzoek van den heer Mobron afwijzend te beschikken. VERORDENING BESMETTELIJKE- ZIEKTENGELDEN. In artikel 3, letter e, van de bij raadsbe sluit van 27 Januari j.L vastgestelde veror dening tot heffing en invordering van be- smettelijke-ziektengelden wordt, voor wat het recht voor reiniging en ontsmetting be treft, verwezen naar de tarieven van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" voor de ontsmettingsinrichting te Alkmaar. De voorzitter van Ged. Staten heeft mede gedeeld, dat, aangezien de ontsmettings- dienst van genoemde vereeniging niet door den minister van sociale zaken als een nood- zakelijken dienst is aangewezen, naar die ta rieven niet meer verwezen kan worden. Om het verband met den door de ge meente gesubsidieerden ontsmettingsdienst alhier te behouden, komt het B. en W. het meest gewenscht voor het tarief van dien dienst als verschuldigd recht in de verorde ning op te nemen. Zij stellen mitsdien voor het besluit van 27 Januari j.1. in dien geest te wijzigen. VERKOOP BOUWTERREIN. De heer G. Liefhebber, alhier, heeft ver zocht van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein aan de Rembrantstraat, groot ongeveer 673 M2., voor 4825, ten einde daarop vier woningen te bouwen. De heer P. Dekker heeft verzocht te mo gen koopen een perceel bouwterrein, gele gen aan de Rembrandstraat, groot ongeveer 150 M2„ voor 1125, teneinde daarop een woning te bouwen. De heer A. Vos heeft verzocht te mogen koopen een perceel bouwterrein aan de Ro zenstraat, groot ongeveer 596 M2., voor 5364, teneinde daarop vijf woningen te bouwen. B. en W. stelden voor om tot verkoop van al deze percelen bouwterrein te besluiten. VEREENIGING TOT IJSBESTRIJDING. Voorstel tot toetreding als lid. In bijlage no. 23 schrijven B. en W.: Reeds in November 1935 wendde het Bestuur van de Vereeniging tot ijsbestrij ding in Noordholland benoorden het Noordzeekanaal „IJsstrijd" zich tot ons met een verzoek, om de gemeente als lid tot die vereeniging te doen toetreden met een contributie van 100 tot 250 per jaar. Bij besluit van 18 December 1936 is op dat verzoek afwijzend beschikt, omdat de financiën der gemeente een dergelijke uitgaaf niet gedoogden. Bovendien gold als overweging, dat de gemeente reeds aan de N. V. „Esona" te Den Helder een jaar- lijksche bijdrage van 25 verleent in de kosten van het openhouden van het Noord hollandsch Kanaal tusschen die en deze gemeente. Het bestuur van „IJsstrijd" heeft in' middels ook bij andere lichamen onver' poosd geijverd, en met succes, om de zoo nijodige medewerking te verkrijgen. Zoo heeft het Rijk zich bereid verklaard 50 te vergoeden van het bedrag, dat de ver eeniging aan het openbreken van het kanaal tusschen Purmerend en Den Helder ten koste zal leggen. Ook van andere zijde zijn toezeggingen verkregen. De provincie is evenwel eerst tot steun bereid, wanneer de belanghebbende gemeenten het voor beeld geven. Het bestuur zou het ook met het oog daarop reeds een zeerste waardee ren, wanneer de gemeente Alkmaar voor een bedrag van 100 of desnoods slechts van 25 tot de vereeniging zou willen toetreden. Aangezien het streven van deze vereeni ging ook een Alkmaarsch belang dient en Alkmaar als een van de belangrijkste aan het kanaal gelegen centra zich eigenlijk niet aan een, zij het bescheiden steun voor dit doel kan onttrekken, zouden wij een bijdrage van 25 willen toestaan, welke uitgaaf naar wij vertrouwen bij hooge.e instanties geen bezwaar zal ontmoeten. Onder overlegging van het schrijven van het bestuur en van het advies der com missie van bijstand voor de financiën stel len wij U voor de gemeente als lid tot bovengenoemde vereeniging te doen toe treden en haar, te beginnen in 1938, tot wederopzegging, een bijdrage toe te ken nen van 25 per jaar VERZEKERING GEMEENTEGELDEN. B. en W schrijven in bijlage no. 29: De artikelen 116 tot en met 119 der ge meentewet, regelende de zekerheidstelling van den ontvanger, zijn ingevolge de wet van 22 April 1937 en het Koninklijk besluit van 11 December 1937, met ingang van 1 Januari 1938 vervallen. De verplichting van den ontvanger tot het stellen van zeker heid kent de wet thans niet meer. De gewijzigde wet schrijft mede voor, dat de raad verplicht is een regeling vast te stellen omtrent verzekering van gemeente gelden tegen benadeeling door plaatselijke ambtenaren en bedienden of door anderen. Zooals bekend, is de gemeente thans tot en met 1941 door bemiddeling van de Incasso-Bank N V. te Amsterdam bij Lloyd's Underwriters verzekerd tegen schade, ont staan door fraude, verlies, geweldpleging enz. door of jegens ambtenaren gepleegd, tot een bedrag van 50.000. In deze ver zekering is de ontvanger begrepen. Wij zijn voornemens U vóór het eindigen van ge noemd tijdvak ten aanzien van deze aange legenheid opnieuw een voorstel te doen, waarbij kan worden overwogen, in hoever het raadzaam zou zijn de gemeente tot de inmiddels opgerichte Frauderisico-Onder linge van gemeenten te doen toetreden. B. en W. stellen voor de bestaande ver zekering voor het overeengekomen tijdvak voort te zetten. -tfB ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is heden: Uitreis: Buizerd te Alexandrië; Reiger te Singapore; Emoe te Jodhpoer. Thuisreis: Wielewaal te Marseille; Nan- doe te Bagdad. Krachtige tijdelijk wellicht stormachtige zuidwestelijke tot zuidelijke wind; betrok ken tot zwaar bewolkt, later wellicht op klarend; tijdelijk regen; aanvankelijk zacht; later iets kouder. Regen; later konder. Sinds Zaterdag voltrok zich een snelle verandering in het weertype. De actieve oceaan-depressie trox oost en noordoost- waarts, tegelijkertijd echter steeg de lucht druk in het zuiden en ontwikkelde zich een langgerekt gebied van hoogen luchtdruk van de Azoren tot de Alpen. Het luchtdruk- verval van zuid naar noord nam toe en tengevolge daarvan wordt de wind veel krachtiger. Op een eerste regenfront in den nacht van Zaterdag volgden op den Zondag een tweede en een derde, gescheiden tot een kort durende opklaring. Hedenmorgen lag een uitgebreid regengebied over Schotland en Ierland, dat snel onze omgeving nadert. In het westen werd het zeer zacht en steeg de temperatuur tot ver boven de normale waarden. In het centrum van den hoogen druk over zuid-Frankrijk en Zwitserland daalde de ochtendtemperatuur tot even beneden het vriespunt. Op IJsland blijft de temperatuur om het vriespunt, in noord- Scandinavië en in het oosten komt nog lichte tot matige vorst voor. In de Alpen in de lucht bewolkt en heérscht matige wind uit west tot noord. Het is te verwachten, dat het weer aanvankelijk zacht zal zijn met nu en dan regen en krachtigen wind, doch dat de opklaring later weer koude zal bren gen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 18.05 tot 6.19 uur licht op. ALKMAAR. GEBOREN: Johannes Gerardus, z. van Bartholomeus Johannes Teileman en Geertruida Afra Mulder. Cathrina Cornelia, d. van Jo hannes BernardusGeels en Anna Vestering. Margaretha Theresia, d. van Gerrit Coen- raad Fernée en Barbara Schouten. OVERLEDEN: Johanna Maria de Groot, gehuwd met Johannes Jacobus Schouten, 73 jaar. Ber nardus Gertrud van Helden 5 jaar. Panorama geeft een beschrijving van de zonderlingste ongelukken in het afgeloopen jaar en verder afbeeldingen van onze mi nisters en senatoren in de Eerste Kamer. In woord en beeld wordt een indruk gege ven van het vermaarde carnaval op ski's, het zoogenaamde Fürstalm in Beieren. Vele foto's van landschappen in onze om geving worden gepubliceerd in het licht van een grijzen winter en een dubbele pagina geeft weer hoe kleine Chineesjes kunnen schilderen en teekenen. De filmrecensent bespreekt: „Als vrouwen verliefd zijn" en geeft er eenige fraaie afbeeldingen van. Aan actueel nieuws in beeldvorm, aan mode en sport zijn weer vele pagina's gewijd. Novellen en verhalen zijn er ditmaal van Guy Gilpatric, het vervolgverhaal van Georgett Heyer, een novelle van Maurice Vauban en het vervolg van de levensge schiedenis van Keizer Frans Jozef en Keizerin Elisabeth van Oostenrijk. ,JJatuur en Mens". Het Februari-nummer van „Natuur en Mens", populair geïllustreerd maandblad, gewijd aan de natuurwetenschappen en haar toepassingen", geeft weer een schat van wetenswaardige artikelen en fraaie foto's en teekeningen. Van den inhoud noemen we „Erfelijkheid en geslacht", een belangwekkend artikel over Poollicht en aanverwante verschijnse len, bijdragen over nieuwe ventilatiewijzen, onze Limburgsche steenkolenmijnen, de „Rudqlphinische tafels van Kepler" etc. Uit deze opsomming blijkt wel weer de veelzijdigheid van dit tijdschrift, dat in dit opzicht dan ook een reputatie heeft op te houden! X Ja zeker, want da wat «tocht ap A flats: 1a aan «kt achterspotboed, 2a aan goedgekeurd rood achterhek», dot tevens: 3e ok reflector dlenet kt" doe*, 't k voor trw etgea velll jhkih" zorgt, dot «w fiets oog voedoog k> orde komd

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3