Voor de Eentaligheid van Vlaanderen. AHSTERDAHSCHE BEURS £aatste AecUhtm Uicaties HEERHUGOWAARD hENSBROEK OTERLEEK EGMOND AAN ZEE LIMMEN ZUIDSCHARWOUDE NOORDSCHARWOU DE NIEUWE NIEDORP Een krachtige beweging in de Vlaamsche steden. DE „RAAD DER DAAD". «Vis 93% 314Vs 5»/» 42-V, 1.78»/. TWEEDE BLAD. Opening kleuterschool Parochie H. Dionysius. Zaterdagmiddag had de opening plaats van de tweede r.k. kleuterschool in onze gemeente. Deze vond plaats in het gebouw, dat zich bevindt naast den weg naar het gemeente lijk sportterrein. Reeds van buiten af maakt dit door den heer Bot gebouwde perceel een solieden en gunstigen indruk en als we bin nen komen door de breede deuren in een portaal met gegranieten vloer, zien we rechts vóór ons de liliputter sanitaire inrichtingen en links en rechts een lokaal, stemmig en sober, doch alles licht en lucht. De sober heid wordt gebroken door een langs den wand in lichte kleur op ongeveer 1)4 M. hoogte zich bevindende doorloopende wand- beplakking in moderne uitvoering. Pastoor de Meulder opende met een wel komstwoord aan alle aanwezigen speciaal aan den heer Feringa, inspecteur l.o. in de inspectie den Helder. Hij zei, dat er al eens eerder gedurende zijn twintigjarig herderschap in de parochie over het oprichten van een kleuterschool was gesproken, doch vasten vorm had dit pas aangenomen, toen de heer Spierings er korten tijd geleden de schouders onder gezet had en op de hem eigen manier alles vlug en goed tot een einde had gebracht. Hij bracht dank aan het bazarcomité en aan de heeren van de bouwonderneming „Ons streven", die hun volle medewerking hadden betoond en zelfs boven het gevraag de waren gegegaan; voorts aan wien het was te danken, dat de school als zij haar deuren opende, dit kon doen „schuldenvrij Tenslotte bracht spr. hulde en dank aan mevr. Sutman Meijer als secretaresse en de penningmeesteresse. Na nog eenige woorden tot den heer Ohms, hoofd der parochiale lagere school, tot het voorloopig comité van oprichting, de benoemde onderwijzeres mej. Huisken en diverse andere aanwezigen gesproken te hebben, volgde de inwijding, waarbij de school gewijd werd aan de H.Theresia. Hierna voerde de heer Feringa, inspecteur van het L.O., het woord, die zeer waardee- rend sprak over het kleuter-onderwijs. Namens het gemeentebestuur voerde wet houder Krom, als loco-burgemeester, het woord. De heer Ohms, hoofd der parochial school, zette uiteen, dat een dergelijke in richting door de lagere school slechts als winst kon worden beschouwd. De heer Spierings haalde in enkele korte woorden enkele momenten uit de wordings geschiedenis van het gebouw naar voren. Nadat pastoor Hosman nog een woord ter felicitatie had gesproken, sloot ce pastoor der parochie met een woord van dank aan alle aanwezigen. Floralia en Huisvlijt. Zaterdag en Zondag heeft de Floralia- vereeniging haar jaarlijksche tentoonstel ling van trektulpen gehouden in café Kos- sen. Tevens is hier nog aan verbonden de afd. „Huisvlijt" waar eveneens een tentoon stelling van is gehouden. Na 2 dagen van hard werken werd Zaterdagavond de ten toonstelling geopend. Een prachtige collec tie mooi bloeiende tulpen is ingezonden, ook de afd. Huisvlijt was zeer goed. On danks het buitengewoon slechte weer van Zondag, viel het aantal bezoekers nog al mee. Door den voorzitter der Floraliaver. burgemeester Kooiman, werden Zondag middag en -avond de prijzen uitgereikt. Daarna had de verloting plaats van de dameskrans, die evenals andere jaren ten bate der kinderuitzending wordt gehouden. Onderwijzersjubileum. Woensdag a.s. zal het £5 jaar geleden zijn, dat de heer Jb. ?.e W t als hoofd der school te Oterleek werd beroemd. Het zal den jubilaris overmorgen zeker riet aan belangstelling ontbreken. Steeds meer kiezers. Volgens de nieuwe kiezerslijst zullen 1711 kiezers aan een eventueele stemming voor de vertegenwoordigende lichamen mo gen deelnemen. Verleden jaar waren er 1652 kiezers. Priesterjubileum van pater D. Valkering. Zondag herdacht pater D. Valkering onder bijzondere omstandigheden zijn kope ren priesterjubileum in zijn parochie. Pater Valkering heeft, om gezondheidsredenen, verlof en ver van zijn missie in de tropen zon viert hij het nu thuis. Pater Valkering is nog precies dezelfde eerlijke ronde jongen als vroeger. Vol jolijt en geestige opmerkingen beweegt hij zich onder zijn vrienden en het was dan ook te verwachten dat er groote belangstelling voor „Dirk" zijn jubileum bestond, 's Mor gens droeg hij een plechtig dankoffer op in de smaakvol versierde kerk. 's Middags was er een plechtig lof, waarna receptie. Zeer velen hebben de sympathieke pater, die hier alleen vrienden heeft, de hand ge drukt 35-jarig bestaan der afd. S.D.A.P Zaterdagavond heeft de afd. Zuidschar- woude der S.D.A.P. in het lokaal van den heer P. Kramer alhier het 35-jarig bestaan op eenigszins feestelijke wijze herdacht. Bij deze herdenking waren tegenwoordig de twee nog in leven zijnde oprichters der afd., de heeren Jasper Glas en P. van der Molen. Ook mevr. de wed. Zeeman was aanwezig De voorzitter, de heer A. Schrijver, heeft in zijn openingswoord degenen herdacht, die zijn heengegaan de heeren G. Glas, P. Zeeman en J. Kist. Spr. schetste de moei lijkheden welke de pioniers hebben moeten overwinnen. Daarvoor heeft men grooten eerbied. Hierna heeft een lange rij van sprekers de afd. gecomplimenteerd, waarbij ver schillende geschenken werden aangeboden. De heer P. S. van der Vaart, gewestelijk secretaris van de S.D.A.P., heeft een korte rede gehouden, waarin hij het werk der pioniers den jongeren ten voorbeeld stelde. Spr. gaf een overzicht van hetgeen in de jaren van het bestaan der s.d.a.p. bereikt is, herinnerde aan de in werking treding van de knevel wetten van 1903. Ook de toestand van de arbeidersklasse in die dagen werd door den spreker belicht. Hij vergeleek daarmee den toestand van de arbeiders thans. Dan blijkt wel dat er iets is bereikt, al is men er nog lang niet. De voorzitter heeft vervolgens de van de oprichters nog in leven zijnde heeren Glas en P. v. d. Molen gehuldigd. Hun werd een boekwerk overhandigd. De avond werd opgeluisterd door muziek, zang en voordracht. Omzet Noordermarktbond De omzet van de veilingsvereeniging De Noordermarktbond te Noordscharwoude is in de maand Januari 1938 belangrijk gunst! ger geweest dan in dezelfde maand van verleden jaar. Hoewel van verschillende be langrijke producten de aanvoeren aanmer kelijk beneden die van verleden jaar Januari bleven, is de omzet ruim verdub' beid. In Januari 1938 werd aan den N.M.B geveild voor 138.892,63, tegen 59.171,73 in dezelfde maand van verleden jaar. D aanvoer van roode kool was pl.m. 44 spoor wagons minder, die van gele kool ongeveer 35 wagons minder, terwijl de aanvoer Deen sche witte kool met pl.m. 21 wagons toenam. Er werden bijna 7 wagons kroten meer ge veild, doch daar tegenover staat, dat in geheel geen vroege en late aardappelen zijn verhandeld, waarvan verleden jaar toch nog 5 wagons over de veiling werden verkocht Bij de vergelijking van deze cijfers diene in het oog te worden gehouden, dat Januari 1937 de slechtste Januari-maand is, welke men gekend heetf. Rundveefokvereeniging, In de algemeene vergadering van de Rundveefokvereeniging Vooruitgang ten huize van den heer Kossen bracht de contro leur verslag uit over het jaar 1937, waarin verschillende mooie cijfers worden aange haald, door de bemoeiingen der vereeniging verkregen. De rekening sloot in ontvangst op 581.04 en uitgaaf 583.93)4. Nadeelig saldo 2.89)4. Tot afgevaardigde naar de bondsvergade ring werd aangewezen de heer J. Rootjes, tot plaatsverv. de heer M. Grootes. Als be stuursleden wegens aftreden van den heer Jb. Rootjes (niet herkiesbaar) en den heer D. Kriller, die bedankte wegens beëin diging van zijn bedrijf, werden benoemd de heeren W. J. Keesom en H. Rezelman. Na enkele besprekingen werd aan den af gevaardigde naar de bondsvergadering vrij mandaat gegeven. Hierna volgde nog een geanimeerde be spreking naar aanleiding van een voorstel van den heer Grootes over het stieren-mate riaal. De voorzitter stelde tenslotte voor om na na de centrale stierenkeuring nog eens een algemeene vergadering te beleggen' om dan nog eens het idee onder de oogen te zien. Droomen, verzen van Wilhelmina Smit- Van de Wall. Uitgave N.V. Uitgevers maatschappij C. A. J. van Dishoeck te Bus- sum. Als wij ons goed herinneren hebben wij van deze dichteres uit onze omgeving al eens meer een kleine bundel gelezen en besproken. Thans is het weer een twintigtal verzen, dat onze aandacht vraagt, verzen, die over het algemeen van een reeds ver afgelegd levenspad spreken, van berusting en ver trouwen, dat het wonderlijke leven ten slotte tot een toestand van gelukzaligheid zal voeren. Het is een grenzeloos vertrouwen dat eens uit duisternis en leed wij 't eenige zullen aanschouwen Gods Geest die van geen einde weet! Het is een danken voor alle goede gaven, voor alles wat het leven mooi gemaakt heeft, zelfs voor het leed, dat een strenge meester is geweest, om tot het besef te ko men, dat God onuitsprekelijk goed is. Al deze verzen zijn gebeden, een zich richten tot den Allerhoogste met een blik naar het verleden, dat afgedaan heeft. En het rnachtloos handen strekken naar een afgedragen kleed zoo vol scheuren zoo vol vlekken is zoo bitter is zoo wreed De tijd komt, dat de mensch de grens tusschen leven en dood nadert in de hoop, dat men het Licht tegemoet zal treden en ten slotte de zekerheid des geloofs. Gelooven moeten wij gelooven Gods weg is zoo gemdk'lijk niet Als wij niet telkens weer naar boven de oogen heffen om een Lied Als wij niet altijd blijven smeeken om ondanks alle moeite en strijd te zien het onmiskenbaar teeken van Zijne tegenwoordigheid Het zy'n eenvoudige versjes, blanke bloe men, gesproten uit een hart, dat lief en leed gekend heeft, bloemen, die hun kopjes vol verwachting naar de zijde van het Licht gekeerd hebben. Er zit veel prijzenswaardigs in den lust om dingen zélf te doen of ze te laten opknappen door een aardigen kennis die er een beetje slag van heeft. Maar voor behangen mag dat nooit gelden, nóóit! Dat is werk voor den vakman. Dat moet nauwgezet en deskundig gebeuren, an ders slaat het behang door en komen er vuile naden en plakselvlekken of andere ongelukken van. Doe Uzelf geen schade: Ongecorrigeerd. AZIJNEXTRACT GEDRONKEN. Driejarig kindje overleden. Gisteravond zag het driejarige dochter tje van de familie Theunissen in de Vries- straat ce Eindhoven kans in een onbewaakt oogenblik op tafel te klimmen, een ge opend fleschje azijnextract te grijpen en het leeg te drinken. Krimpend van pijn werd het kind naar het Binnenziekenhuis overgebracht, waar het korten tijd later is overleden. DE STAKING BREIDT ZICH UIT. Voorschotkas keert 2)4 dag loon uis. Vanochtend is wederom vergaderd met de arbeiders, betrokken bij het conflict bij de firma van Heek te Losser, waarbij de uitbetaling van het loon voor twee-en- een-halve dag aan de arbeiders ter sprake kwam. De directie heeft geweigerd, dit loon uit te keeren. Hierop is besloten, den werk nemers het geld uit de voorschotkas uit te betalen. Vier arbeiders hebben zich van ochtend bij de 9takers aangesloten. DUITSCH PROTEST BU JAPANSCHE AUTORITEITEN. De Duitsche consul-generaal Fischer heeft bij de Japansche autoriteiten een krachtig protest ingediend naar aanleiding van den aanval op den Duitscher Birt. Vóór het protest was ingediend, had Fischer bezoek ontvangen van den Japan- schen consul Kamoto, die zijn leedwezen betuigde en de verzekering gaf, dat na beëindiging van het onderzoek de noodige stappen zouden worden ondernomen. INVOER VAN UIEN IN FRANKRIJK. De ili reet ie van den landbouw deelt mede, dat blijkene telefonisch bericht van den rijkslandbouw-consulenit te Parijs, de Fransche Journal Officiel van heden een besluit bevat, waarbij de invoer in Frank rijk van 6500 ton uien wordt toegestaan. WINKELSLUITINGSWET 1930, S. 460. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR hebben bij hun besluit van 26 Februari 1938 aan het Bestuur der Alkmaarsche Hulpzendingsvereeniging „HET MOSTERDZAADJE", alhier, ontheffing ver leend van de verbodsbepalingen der Winkel sluitingswet 1930, S. 460, ten behoeve van den verkoop van verschillende handwerken en andere luxe en huishoudelijke voorwer pen bij den te houden bazar, in het gebouw „WAAKT EN BIDT', Laat 271, alhier, in zooverre dat deze bazar ook geopend zal mogen zijn op Dinsdag 8 en Woensdag 9 Maart a.s. van des namiddags 8 tot 12 uur en op Donderdag 10 Maart a.s. van des na middags 8 tot des nachts (Vrijdag) 1 uur. Alkmaar, 28 Februari 1938. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. was om te trachten hem door een „best ming" van de gevangenis te verlossen. D^" incidenten zijn u overigens wel bekend. T wijl hij aangehouden was waren and^ Vlaamsche schilders uit geweest met noodige tuig om de straatnamen te Ton ren in orde te brengen met de taalwet, vf is een beweging, waartegen ten slotte a autoriteiten niets kunnen uitvoeren, naast elk tweetalig opschrift dat inderd4"' onbetwistbaar in strijd met de taalwet is 48(i handhaafd, kan toch geen agent of gertdar^" worden geplaatst om het te verded'"*"1 waarhij nog komt dat de openbare meei?^1' aan de zijde staat van Grammens, al ka"*"8 zekeren zin dan de hardnpiriri«k„:j n in hardnekkigheid Sniw niet altijd sympathiek schijnen voor d nen die openlijk verzet steeds afkeerio halen. Het is bijzonder verrassend de °nf" standers van den Vlaamschen opgg. ?en" hooren over deze handelingen. Al de ,e menten die men versleten waande wn nogmaals opgehaald. Men tracht de w 01 uit te leggen, dat de straatnamen g^2?0 zijn tot een vreemd publiek en dat»* vreemd publiek een zoo onbelangrijke t als het Nederlandsch niet verstaat en d de Fransche vertaling van de straatnar moet worden aangebracht voor alle vent»!^ dige lieden Een argument dat een ze^" waarde schijnt te hebben is, dat de wet nilt uitdrukkelijk de gemeentebesturen verbiedt Fransche vertalingen bij de Vlaamsche tek sten te voegen. Doch dit zou dan een mid" del zijn om de draagkracht van de bestuur lijke taalwet te verminderen en te wijzigen Eigenlijk moet gezegd worden dat de Walen sedert lang het voorbeeld hebben gegeven en elk Vlaamsch opschrift uit Wallonië heb ben geweerd, desnoods door het te vernie- len, zelfs wanneer de wet de tweetaligheid oplegde. Men begrijpt te goed, dat de eisch van tweetaligheid in Vlaanderen door niets anders wordt ingegeven dan door het ver langen, onder andere voorwendsels, zekere voorrechten ten koste van de Vlaamsche ongereptheid te bestendigen. Van tweetalig heid in Wallonië zal er nooit sprake zijn Twee maten en twee gewichten worden niet meer aanvaard. De vrienden van Grammens komen overigens slechts op voor de wette lijkheid en het is bijzonder kenschetsend dit door Grammens te hooren zeggen tot de rechters die hem moeten vonnissen en die veelal moeten erkennen, dat de toestand waartegen geprotesteerd werd, onwettelijk is, er bijvoegende echter dat de heer Gram mens en zijn vrienden ook op onwettelijke wijze aan hun protest uiting geven en bijge volg moeten worden gestraft. Hoe deze be weging zal eindigen is niet te voorzien. Maar hoe dan ook, het is een feit, dat onweer staanbaar het eentaligheidsproces in de Vlaamsche steden het winnen zal, waar wellicht op de taalgrens zelf terrein zou kunnen worden verloren. Sedert geruimen tijd komt de Vlaam sche kwestie in België opnieuw ernstig op den voorgrond. De Vlamingen laten zich niet meer zooals vroeger veelal gebeurde, de kaas van het brood nemen. Met de zaak van de Vlaamsche Acade miën is duidelijk bewezen dat er een volledige eensgezindheid bestaat in het Vlaamsche land om oplossingen te eischen die steunen op autonomie. Nu is er weer eensgezindheid om den eisch te steunen van de onverminderde prin- cipieele eentaligheid van Vlaanderen, welke eisch is gesteld door de actie van de leden van den zoogenaamden „Raad van de Daad", geleid door den heer F. Grammens, opzichter van het technisch onderwijs te Ronse. Deze actie komt hierop neer dat de heer Grammens er op uitgaat om eigenmachtig in de steden en gemeenten waar de bestuurlijke taalwet van 28 Juni 1932 niet behoorlijk wordt toegepast, de maatregelen te nemen om de toepassing ervan te ver zekeren. Het geldt hier een in den grond eenvoudig en toch vrij ingewikkeld geval voor wie met de toestanden hier te lande niet ver trouwd is. Voor sommige Nederlanders, die zoo gaarne pronken met een vreemd woord, moet het wel vreemd schijnen dat Vlamin gen plots alle bezinning schijnen te verlie zen, omdat openbare besturen in Vlaande ren ook de Fransche taal blijven gebruiken voor de straatnamen, de mededeelingen tot het publiek enz. Men vergete niet dat al degenen die den Vlaamschen opgang heb ben willen verhinderen, steeds hebben ge schermd met de zoogenaamde tweetalig heid van het Vlaamsche land, waar tegen over dan de eentaligheid werd gesteld van Wallonië, voor allebei op historische en moderne gronden. Deze tweetaligheid van Vlaanderen welke slechts schijnbaar heeft bestaan, moet dienen om eenerzijds de min derwaardigheid te doen blijken van het Nederlandsch als taal en anderzijds om de anderen het middel aan de hand te doen om geen Nederlandsch te kennen. De tweeta ligheid van Vlaanderen is steeds het slag woord geweest van de franskiljons, dat werd uitgespeeld tegen elke hervorming, welke de cultureele en politieke toestanden in Vlaanderen moest normaliseeren. Het was een van de drogredenen tegen de vervlaam- sching van de universiteit, van het middel baar onderwijs, van het gerecht. Doch met de overwinning van het beginsel der ge westelijke eentaligheid was ook de dood geteekend van de Franschsprekende taal minderheden in de Vlaamsche en Waalsche taalgroepen. De Vlamingen alleen hebben het zoo niet gewild. De Walen waren het scherpst in hun eischen. Zij hebben de twee taligheid beschouwd als een hinderpaal voor hen om tot zekere ambten te worden toegelaten en hebben daarom volstrekte eentaligheid geëischt, b.v. in de bestuur lijke taalwet, terwijl dit beginsel ook een vrij scherpe toepassing heeft gevonden in de wet op het gebruik der talen in rechts zaken. De wet heeft dus principieel de een taligheid van Vlaanderen bekrachtigd. Dat lijdt geen twijfel. De Vlamingen zullen op dat stuk overigens nooit de minste toe geving doen. Het openbare leven in Vlaan deren moet Vlaamsch zijn, zooals het volks leven Vlaamsch is. Fransch studeeren en grondig kennen, evenals andere vreemde talen, goed, maar deze kennis mag geen voorwendsel zijn om een tweetaligheid te eischen, eenzijdig trouwens, die niets anders is dan de bestendiging en bekrachtiging van een minderwaardigheidscomplex dat verdwenen is. De actie van de leden van den „Raad van de Daad" komt er in hoofdzaak op neer de straatbenamingen in orde te brengen met de bestuurlijke taalwet. De mededeelingen tot het publiek moeten in de Vlaamsche ge meenten in het Nederlandsch worden ge steld. Zfj moeten tweetalig zijn in de ge meenten waar 30 t.h. van de inwoners ver klaard hebben, dat zij de andere nationale taal spreken, of liever het meest gebruiken. Deze bepaling is in de wet opgenomen als toegeving aan de Franschsprekende taal minderheden in Wallonië. De Waalsche volksgemeenschap heeft steeds de Vlaam sche taalminderheden opgeslorpt. Het kon voor de Vlamingen slechts nuttig zijn op de taalgrens, waar in sommige gemeenten de Vlaamsche taalminderheden belangrijk zijn en omgekeerd de Waalsche overigens ook. Doch in de meeste gemeenten van het Vlaamsche land zijn heel wat besturen, waar nog de vertegenwoordigers nestelen van een verouderd regime, voortgegaan met de handhaving van de oude gewoonten van tweetaligheid en daar waar de eentaligheid werd ingevoerd, werd gehandhaafd wat er van de vroegere tweetaligheid overbleef, zooals b.v. de straatnamen. Daar tegen gaan nu de „Mannen van de Daad in. Zij redeneeren zoo, dat zij de wet niet overtreden, dat zij slechts voorzien in de tekortkomingen van degenen die de wet ten van 't land niet willen toepassen en dat ZÜ bijgevolg niet kunnen worden gestraft. Het is onbetwistbaar dat in 't Vlaamsche land deze redeneering een diepen indruk maakt op de openbare meening, die eigenlijk met alles instemt wat op radicale manier een einde maakt aan toestanden van dubbelzin nigheid waarvan men reeds lang genoeg heeft. Hierbij aansluitende kan worden ge- -uiAOJd uap uba 'a°q Buipnoq ap do uazaM cieraad van West-Vlaanderen, die geweigerd heeft een subsidie toe te kennen voor den bouw van een nieuw gerechtshof te Oosten de, indien op den gevel van dit gebouw niet het eentalige opschrift in het Nederlandsch werd aangebracht. De heer Grammens heeft een zoogenaamd Vlaamsche schilderschool gevormd, die er met ladder, kwast en verf pot op uit gaat om de Fransche opschriften weg te schilderen. Dit heeft tot komische in cidenten geleid. Zoo moet de heer Gram mens b.v. naar het gerechtshof komen te Gent omdat hij de Fransche teksten van straatnamen had overschilderd, wat hem 'n vervolging heeft op den hals gehaald van wege bet gerecht wegens beschadiging van voorwerpen van openbaar nut. Doch alvo rens terecht te staan heeft hy ook de op schriften in het gerechtshof zelf met de taal wet m orde gemaakt. Hetzelfde gebeurde te ongeren waar hij werd gearresteerd en verscheidene dagen opgesloten, wat voor de Leuvensche hoogstudenten een aanleiding van Maandag 28 Februari 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koor* ST A ATSLEEN1N GEN. 3-3)4 Nederl. 1938 3 Ned.-lndiê 1937 5)4 Duitschl '30 m. verkL BANKINSTELLINGEN. Amstcrd. Bank Handel Mij Cert 250 Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank INDUSTR OND. BINNENL. Aid Kunstzijde Unie CaTvé Delft Ce'h I NederL Ford310 Philips Gloeil. Gem. Bezit 311 Unilever 150- INDUSTR. OND. BUITENL. 1W% 100 31% 159 162% 128 137% 381%, Anaconda Bethlch. Steel f $25V„ <3%, General Motora 27% Kennecott Copper 29%, R public Steel Standard Branda 6%, Steel eomm. t 41%, U. S. Leather I 4 CULTUUR MAATSCH. H. V. A 449% Java Cultuur 160 Ned. Ind. Suiker Unie 135 Vereen. Vorstenlanden 74%» MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong 86% PETROLEUM. Dordtsche Petr. 353% Kon. Petr. t 363 Perlak 86»/, Phillipa Oil 29 Tide Water H»/„ RUBBERS. Amsterd. Rubber t 222% Deli Bat Rubber 142% Heisa Rubber 137 Serbadjadi 106 In tere. Rubber 3»/M SCHEEPVAARTEN. 130% Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie e H9% HollandAmerika lijn 109% 253 314% 28% 15% 9V. 60 laatste k. 2.30-45. 100%, 31V. 159% 161% 127'/, 137% 91% 314% 307-% 155% 36% 2<V% 42HI» 26»/, 28»/, 13i-ft 6 40,'-%, 4 V» 447^-50 162 134 86% 175 347% 358%*' 86 29% 11% ni-7/ii 219-Vs 140 135% 152 105 3-VlS 129J-V, 120-% 103% 87 254% 312 315-% 28 V» H.'-'VM 9-Wis 59 5% JavaChinaJapan lijn TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Soutbern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacific Canadian Pac. tjNoteering per 50. TExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers )4, heden Pct* WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: 8.96»/,. 72.32 5.84 30.34 41.53 40.05 46.20 45.07)4 9.42>4 New-York Londen Berlün Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm O9I0 Italië x) ex-coupon Heden: 1.78 »A» 8.96 72.30 5.84 30.34 41.53 40.05 46.20 45.07#

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8