Agenda JUavUiciaat Uieuws Artisfilm. KOEDIJK HEILOO EERSTE BLAD. 2 zijn! Dat bewees de zijmuur wel, die thans door de afbraak zichtbaar geworden was. Wat heelemaal niet zeggen wil, dat zij niet goed bewoonbaar of gezellig huiselijk wa ren! Wat een diepte van het pand! Wat een ruime zolders zouden daar zijn! Maar vooral: hoe wankel zou alles zijn, waar de zijmuur verre van recht was en er verre van solied uitzag. Hoe wankel was dat alles! Dat zou hedenmorgen blijken. Want op een gegeven oogenblik zag de bewoonster, die toevallig alleen in den win kel was, den zijmuur scheuren. Meteen rende zij de deur uit, wilde de werklieden waar schuwen. 't Was echter niet noodig meer, want nauwelijks was mej. K. op het trottoir, of daar zakte alles ineen. Groote gaten sloe gen in den zijmuur, vele vierkante meters groot, en in enkele seconden lag de gang achter den winkel vol met puin. Maar door de scheuring van den zijmuur was het heele huis wankel geworden, en op hetzelfde oogenblik, dat de zijmuur instort te, brak ook de voorgevel en zware blokken vielen op het trottoir, terwijl de etalagerui ten met kletterend geraas op straat vielen Het was een enorme ruïne. In een enkele minuut was het geheele huis totaal onbe woonbaar geworden. De bovenkamers waren naar links uitgezakt en hadden hellende vloeren gekregen. Stoelen en tafels waren weggeschoven en stonden daar in een groote wanorde. Winkelwaren puilden naar buiten en stonden plotseling in het volle zonlicht. Etalagelampen hingen „ins Blaue hinein", terwijl de inhoud door elkaar gegooid was. Overal vertoonden de muren groote gaten, overal was de ruïne zichtbaar En ongetwijfeld zou men, een kijkje bin nenshuis nemen, ook daar een volkomen verwoesting hebben waargenomen. Maar het zou levensgevaarlijk geweest zijn, om het pand te betreden. Wat zal er moeten gebeuren? Is herstel van dit huis nog mogelijk? Het is zeer twij felachtig. De politie zette de straat af, zoodra dit mo gelijk was. Fotografen legden de zeer ac- tueele en ongewone gebeurtenis vast op de gevoelige plaat en de eigenaar van het huis alsmede de bewoonster vragen zich af, wie de schade betalen moet. Inmiddels hebben Bouw- en Woningtoe zicht alles afgezet, zoodat het publiek veilig langs de verwoesting kan wandelen. En de ingestorte zijmuur is bereids gestut, voorzoo ver dat nog mogelijk was. CURSUS PROF. DONKERSLOOT. Het bestuur van de Volksuniversiteit verzoekt ons te willen melden, dat wegens ziekte van prof. Donkersloot de voor mor genavond vastgestelde cursusavond 1 week moet worden uitgesteld. BEGRAFENIS MILICIEN PIET DEUTEKOM. Toen gistermiddag om 3 uur onder klok gelui aan den voet van het pittoreske kerkje het stoffelijk overschot van den zoo noodlottig om het leven gekomen 19-jarigen milicien Piet Deutekom ten grave werd gedragen, (een vijftal bloemstukken dekten de baar) hadden honderden zich op de be graafplaats vereenigd. Zelden waren zoo veel personen op den doodenakker te Sint Pancras aanwezig. Namens den minister van Defensie werd de droeve plechtigheid bijgewoond door Overste W. van Steensel Van der Aa, gar nizoenscommandant te Haarlem; voorts waren aanwezig de compagniescomman dant van den jongenman, kapitein Loh- meyer, zijn Sectie-commandant, sergeant Jansen en zijn collega-hoornblazer Nijhuis Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Molenaar, veldprediker te Halfweg, vroeger predikant te Sint Pancras, die aan het woord van God, den Albestuurder „Zendt Uw sikkels en maaiers, want het uur om te oogsten is gekomen, daar de oogst der aarde rijp geworden is", herin nerde. De beenige maaier, aldus spr., is gekomen en heeft zijn zeis plotseling gezet in een jong leven en dit heeft ons diep ge schokt Geen afscheid, geen voorbereiding, zoo uit het volle leven weggerukt. En op dezen somberen dag staren wij in het sombere graf, dat zicH opende voor een jong leven, een jong leven dat werd afgesneden temid den van toekomstplannen. Ook wij meenen zoo vast te staan en te gaan omtrent ons „morgen".. Maar wat we ten wij van de vastheid van ons eigen leven af? Wij droomen onze toekomstplannen, zooals ook deze jongeman ze gedroomd heeft, die hij uitte in een brief naar huis en waarin hij teekende een schuitje en ik weet niet wat. De maaier des doods oordeelde hier den oogst rijp. Wij vinden dezen oogst van den dood nog op stukken na niet rijp, maar ons wordt niet gevraagd naar het uur van onze geboorte en naar het uur van onzen dood. Wanneer ons gevraagd wordt, of wij bereid zijn tot den stap, dan zijn wij ge neigd te zeggen: „Wij moeten eerst nog dit of dat doen", hoewel wij weten, dat het met dit leven niet uit is en wij rekenschap moeten afleggen van ons leven, dat ons door den almachtigen God is geschonken. Toet sen wij daarom ons aan deze geopende groeve of wij klaar zouden zijn om voor Gods trouw te verschijnen om te kunnen zeggen: „Present, het is in orde, de taak is volbracht". Het is moeilijk, ons volkomen in te den ken de gedachten, die er moeten omgaan in den anderen jongeman, bij dit ongeval betrokken. Wij bidden de ouders en de fa milieleden van den overledene toe, dat zij kracht zullen krijgen. Zij weten, waar zij die kracht hebben te zoeken, om straks dien jongeman de hand te kunnen drukken en in de oogen te kunnen zien, zonder wraakgevoelens, zonders gevoelens van opstand en dergelijke. Dat is een zeer hoog standpunt, het Christelijke standpunt. Kapitein Lohmeyer spreekt. Kapitein Lohmeyer herinnerde eraan, Volksuniversiteit. Voor een goedbezette Harmoniezaal gaf de volksuniversiteit gisteravond een voor stelling van de bekende Artisfilm. Een van de groote attracties van deze film is wel, dat zij is opgenomen onder leiding van den bioloog Portielje, den inspecteur van de levende have van Artis, en dat hij bij de vertooning ervan zelf een inleidend woord spreekt. Portieljes spreektrant is voldoende be kend. Wie htefi er niet n.lnstens één keer genoten van zijn boeiende lezingen, zijn heldere uiteenzettingen, vocral als hij het heeft over zijn stokpaardje: de psycholo gie van zijn dieren En ook gisteravond stond hij weer vlot te praten, gaf hij aan, wat de film te zien geeft en waar op gelet moest worden. En inderdaad, wie de film ziet, geleid door Portielje, ziet anders, ziel beter, dieper dan een ander, gaat begrijpen de manie ren en bewegingen van de objecten, be grijpt de levensuitingen van ouders en jongen, kortom: raakt onder den indruk van de geweldige volmaaktheid, die de natuur het dier op zijn levenspad meege geven heeft, en welke het noodig heeft om te blijven bestaan. De Artisfilm is opgenomen door den heer Verkruysen, die met de 16-m.M.- smalfilm wondermooie resultaten heeft bereikt. De vijf deelen zijn met zorg in el kaar gezet en, geleid door de filmcamera, w ordt een wandeling door ons mooie Ar tis gemaakt, terwijl eenvoudige verkla rende teksten van den heer Portielje de waarde van het beeld nog verhoogen. De heer Verkruysen is zeer gelukkig geweest met de belichting en heeft kijk op de manier waarop hij zijn objecten voor de lens moet nemen. Niet alleen, dat de film voortreffelijk het doel weergeeft, zij is ook artistiek en er is zeer veel te genieten. Het eerste deel geeft zwanen, pelikanen, aalscholvers e. d„ dan passeeren twintig minuten lang roofdieren de revue, vervol gens gaat de lens naar het ruïnemuurtje, waar roerdompen tusschen het riet hun paalhouding aannemen en de film uiteenzet hoe deze wonderlijke rietbewoi er geen aangeleerde, maar een geboren floret schermer is, als hij zijn huid moet verde digen; het vierde deel geeft de hoefdieren, waar een belangrijke plaats wordt inge ruimd aan het uitgestorven Europeesche rund de wisent, waarvan er nog 85 exem plaren bestaan en die zorgvuldig gere gistreerd zijn. Van die 85 wisenten bezit Artis er acht, en men verheugt zich nu al op de komende twee blijde gebeurtenissen, die in het voorjaar verwacht worden. Tenslotte geeft de laatste acte zeer mooie shots van de menschapen en vooral Jaapje, de jonge gorilla brengt het publiek vreug de door zijn kwajongensachtige streken en zijn prachtig zwart inboorlingentoetje. De knaap is het laatste jaar heel erg gegroeid en hij weegt 68 K.G. Over enkele jaren zal hij 2 meter hoog zijn en 300 K.G. wegen Zoo hebben gisteravond honderden Artis gezien, zooals zij 't wellicht nog nooit gedaan hadden. Zij zullen voortaan met andere oogen langs de dierenverblijven wandelen, zij zullen iets langer stilstaan en zich verschillende dingen realiseeren van hetgeen Portielje en de film te ver tellen hadden. En daarom is het goed geweest van de Volksuniversiteit dezen avond te geven, een avond interessant en leerzaam, die iets gaf, waar men zijn verdere leven plezier en nut van kan hebben. Is het noodig te zeggen, dat de heer Portielje een klein, bescheiden propagan- daspeechje afstak en sprak over de moei lijkheden, waarin het Kon. Ned. Zoöl. Botanisch Genootschap „Natura Artis Magistra" verkeert en dat hij sprak over buitenleden van 15 pei jaar, die steeds met hun heele familie toegang hebben? Een goed verstaander, nietwaar? Tentoonstellingen. Dagelijks van 104 uur kunstzaal Boen dermaker te Bergen: tentoonstelling van teekeningen en aquarellen. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Drie wenschen (rom. Holl. film); met An- nie van Duyn, Jules Verstraete, Aaf Bouber e.a. Toegang voor eiken leeftijd. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Het le ven van Emile Zola (hist.-rom.); hoofdrol Paul Muni. Toegang boven 14 jaar. (Gepro longeerd). Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De Kribbebijter (hum. HolL film); hoofdrollen Cor Ruys, Louis de Bree, Mary Dresselhuys e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer De model-echtgenoot (amus.); hoofdrol Heinz Rühmann. Toegang boven 18 jaar. (Geprolongeerd). Donderdag 3 Maart. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, concert „Vocaal Alkmaar" en „Alkm. kinderkoor"; na afloop feestprogramma van „De Maskers". Vrijdag 4 Maart. 8 uur, Oranjehotel te Bergen, ledenverga dering afd. Roode Kruis. 9.15 uur, Waakt en Bidt, wereldgebeddag voor vrouwen. hoe hij in October van het vorige jaar voor het eerst Piet Deutekom leerde kennen Sedert dien, aldus spr., hebben wij je, door je bizondere functie in de compagnie, nader leeren kennen. Wanneer de stem van den commandant te kort schoot, galmde jouw signaal voor het verzamelen over duin en hei. Je was ook met de anderen de zanger van de compagnie, als je heldere klaroen klanken opklonken en galmden langs de huizenrijen. Je was ook de steun voor je makkers. Wanneer ze loom waren, wist jij i jjOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW. met je muzikale gaven hen op te monteren. Voor dfc afd Alkmaar van de Hollandsche Naast j# muzikaleh aanleg was het jevroo - I M„ van Landbouw sprak gisteravond in VERKOOP GROND AAN DE ROZENSTRAAT. B. en W. schrijven in bijlage nr. 34: De firma A. Hoekmeijer alhier heeft ver zocht voor zich of haar lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rozenstraat, groot ongeveer 736 M2., voor den prijs van 5710 in totaal, ten einde daarop vijf wo- ningen te bouwen, alsmede een naast dat terrein gelegen strook grond, bestemd voor steeg, ter oppervlakte van ongeveer 27 M2., tegen den prijs van 1 in totaaL Tegen ver koop van eerder genoemd perceel bestaat bij ons geen bezwaar. B. en W. bieden een ontwerp-besluit ter vaststelling aan. 500STE VOORSTELLING VAN „DE WIJZE KATER". Op Dinsdag 15 Maart geeft het gezelschap Jan Musch in de schouwburg 't Gulden Vlies te Alkmaar het boosaardig sprookje van Herman Heijermans „De Wijze Kater". De heer Jan Musch zal dan voor de 500ste maa! optreden in zijn bekende creatie van Hans, den Kater. De overige rollen worden vervuld, ver meld in volgorde van het programma, door: Adolphe Hamburger, Jaap van der Poll, Mieke Flink—Verstraete, M. van Praag, Pierre Myin, Willem de Vries, Henk Schaer, Constant van Kerckhoven, Mary Musch Smithuysen, Jeanne van Rijn, van Staal- duynen, Theo Vink, Ko v. d. Bosch, Jos. Schoch, Is. Monnikendam, Marcel Berck- mans, e.a. Fraaie, nieuwe décors zijn vervaardigd door H. Kiefmeijer, de cosctumeering is ver nieuwd door de fa. A. Serné Zn., het kap- werk wordt verzorgd door de fa. D. H. Michels. Een comité van vooraanstaande ingeze tenen wordt gevormd, met het doel om aan deze voorstelling een feestelijk karakter te geven. Ujkheid, die je maakte tot een prettig en goed kameraad. Je vroolijkheid en opgewektheid, je speel sche vroolijkheid en je yroolijke speelsch- heid, deden je oproepen door den Almach tige. Zooals je leefde, ben je van ons heen gegaan. Jou te moeten missen, smart ons en er zal een leegte blijven aan het hoofd van de compagnie, ook als een ander in je plaats is getreden. Die leegte is nog groo- ter voor je ouders en de familieleden. Mo gen zij steun vinden in de wetenschap, dat je in blijheid bent daar waar geen begeerte meer is. Als vertegenwoordiger van het regiment en in het bizonder namens den Comman dant, luitenant-kolonel Scherpenhuyzen, betuig Ik de familieleden in de eerste plaats onze oprechte deelneming. Ik doe dit ook namens Majoor Griendman, den officier van de campagnie, de onderofficieren en de manschappen. De burgemeester spreekt. Burgemeester Kroonepburg zeide, dat het bericht van het ongMil, dat Piet Deu tekom had getroffen, als' een schok door de gemeente was gegaan. Iedereen leefde in de eerste plaats mee met de ouders en de naaste familieleden, die door de verschrik kelijke gebeurtenis zoo diep in den rouw waren gedompeld. Spr. hoopte, dat God hun de kracht moge geven om dit kruis, dat hen hun geheele leven zal bijblijven, te dragen en in het lot te berusten. Piet Deutekom, aldus apr., was een vroo- lijke, goedhartige jongen en dat hij bij zijn kameraden goed stond aangeschreven, daar van getuigt zeker deze zeer groote be langstelling. Piet is het slachtoffer geworden van een noodlottige gebeurtenis. Ds. Molenaar heeft er reeds op gewezen, dat er een tweede zwaar getroffen is en- dat is wel degene door wiens noodlottig schot eèn einde werd gemaakt aan het leven van Piet. Bij alle droefenis bereikte spr. van den vader en de moeder van Piet toch het verzoek, om namens hen aan de militaire autoriteiten te verzoeken, den jongeman niet te straffen, uit de overweging, dat hij zelf reeds zwaar gedrukt is door de wetenschap, dat door zijn ongewild noodlottig schot zijn beste vriend werd gedood. Spr. voldoet gaarne aan dit verzoek van de ouders en de naaste familieleden van Piet en hij is van oordeel, dat dit verzoek van de ouders van den overledene bij de militaire autoriteiten veel gewicht in de schaal behoort te leggen. Namens de fami lie bracht spr. hierop dank aan de aanwe zige militairen, aan ds. Molenaar en aan de belangstellenden. Diep onder den indruk verliet daarop de menigte den doodenakker. EEN JUBILEUM. Iemand dit jarenlang de menschen bij den neus heeft genomen is in den regel geen persona grata van wiens jubileum men notitie gaat nemen. Maar wanneer dit in figuurlijken zin ge schied is, kan de jubilaris heel wat nuttig werk verricht hebben en daar men ons bo vendien verzekert, dat het een zeldzaam heid is, dat een kappersbediende zoo vele aren bij eenzelfden patroon werkzaam ge weest Is, maken wij gaarne melding van het feit, dat de heer Jb. Dik Maandag 7 Maart a s. bij den heer v. d. Schilden zijn koperen jubileum zal vieren. RAADSVERGADERING. Aan de agenda voor de heden ge houden raadsvergadering is toegevoegd: 18a. Voorstel tot verkoop van grond aan de Rozenstraat (bijlage no. 34). FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank wer den heden failliet verklaard: P. Zwart, timmerfabriek, Egmond aan Zee. Rechter-commissaris mr. Ubbena, cu rator mr. Prins. K. Venema, aannemer te Den Helder; rechter-commissaris Fruin; curator mr. Mulder. café „Central" ir. K 1 n h o u t, de waar nemend secretaris van het hoofdbestuur over „De pachtwet". Deze vergadering was goed bezocht. De voorzitter, de heer D. Govers heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker en mr. Langeveld. Ir. Klijnhout wilde de nieuwe pachtwet uitsluitend uit landbouwkundig oogpunt be handelen en dan direct opmerken, dat deze wet beoogt, een betere verhouding te schep pen tusschen den verpachter en den pachter. Dan is aan een 50-jarigen strijd een einde gemaakt, doordat de overheid (vermoedelijk vanaf 1 Juli a.s.) de bevoegdheid heeft zoo- noodig in te grijpen in onderlinge geschil len. De regeering wil pachtovereenkomsten scherp scheiden van huurovereenkomsten. Men heeft vroeger gezworen bij den vrij handel en men wenschte niet, dat de regee ring zich hiermee bemoeide. Doch dit stelsel heeft aanleiding gegeven tot groote mis standen en algemeen werd behoefte ge voeld aan een wettelijke regeling. In de nieuwe pachtwet komt b.v. vaak voor het „dwingend recht", waarbij de pachter be schouwd wordt als de economisch zwakkere partij en waardoor men hoopt, dat een menschwaardiger peil bereikt zal kunnen worden tusschen beide partijen. Doch aan den anderen kant heeft men ook een zoodanige regeling voor den verpachter getroffen, dat hij aan de hand van de wet zich telkens kan beroepen op zijn rechten. Zooals te doen gebruikelijk zal men probee- ren de pachtwet te ontduiken, doch om dat zooveel mogelijk tegen te gaan heeft de regeering zoogen. „aanvullende maatrege len" gegeven. Spr. heeft hierna uitvoerig en groepsge wijze de artikelen behandeld en met tal van voorbeelden duidelijk gemaakt, dat men voor de niet te ontkomen uitzonderingen bijzon dere voorzieningen heeft getroffen. Vooral de „pachtovereenkomst voor onbepaalden tijd" onderwierp spr. aan een langdurige beschouwing. De wet kan zoonoodig overal ingrijpen; in onbillijke gevallen; bü schade loosstelling; bij gebreke van betaling enz. enz. Merkwaardig was hierbij wel te ver nemen, dat bü den eigendomsovergang de pachtovereenkomst niet verbroken zal wor den, een punt van bespreking, dat veel critiek uitlokte bü de rondvraag. Verder behooren de mondeljjke overeen komsten te vervallen en zün schriftelüke overeenkomsten verplicht. Afschriften zün bü de wet noodig geoordeeld. Het voornaamste uit de nieuwe pachtwet is wel het instellen van de pachtkamer, waar de pachtrechter (kantonrechter) ge assisteerd door 2 landbouwdeskundigen alle büzondere gevallen van beide partüen zul len behandelen. Hooger beroep tegen het vonnis van den pachtrechter is alleen mo gelijk bü de pachtkamer te Amhem, de eenige instantie, waar men hooger op kan gaan. En bovendien zullen zoogen. pacht- bureaux opgericht worden, waar eveneens verschillende gevallen kunnen worden be handeld en die eigenlük een schakel zün tusschen verpachter en pachter eenerzüds en de pachtkamer anderzüds. Spr. verklaarde tenslotte hoe de over- gangstüd geregeld zal worden en beant woordde uitvoerig de vele vragen, welke vanuit de vergadering opgingen naar aan leiding van dit onderwerp. De heer D. Govers sloot onder dankzeg ging aan den spreker de vergadering. on- OPA PATER IS HONDERD JAAR. Men achrgft ons uit Oude-Niedorp: Het is feest in het dorp Iedereen, die het dorp binnenkomt, verschillig of hü komt uit de richting Ver laat, Langereis of Terdiek, zal dit terstond merken, want de vlaggen wapperen van veie huizen. De vreemden vragen nieuws gierig wat hier toch aan de hand is. Het moet wel iets büzonders zün. En de inwo ners zullen het U spoedig vertellen en zü ®yaagl «root en klein. „Opa Pater is 100 jaar „Ja, dat is terdege iets byzonders, geeft zeer zeker reden tot feestvieren. dat 100 jaar.. Dus op 2 Maart 1838 geboren?! Wanneer je daar even bü stil staat, dan kan het niet anders of je slaakt de ver zuchting: „Wat heeft die Opa Pater toch ontzettend veel meegemaakt". Wat is er de laatste eeuw niet veranderd, zoowel op economisch als staatkundig gebied. Wat werd er niet uitgevonden, wat kwam er niet tot stand, kortom welk een ander beeld heeft de wereld in deze laatste eeuw niet gekregen. En men krügt bewondering voor Opa Pater, dat hü zoolang de wereld heeft mogen aanschouwen. De belangstelling kon dan ook niet uit- blüven. En deze was groot, zeer groot. Op recht en hartelük zyn de felicitaties geweest. Hoeveel menschen, zoowel jong als oud, zün niet bü Opa Pater gekomen om hem de hand te drukken, hoeveel bloemen zün er niet geschonken De kamer staat vol en is herschapen in een bloementuin, een weelde van bloemen. En de 100-jarige ligt op zün bed en geniet van deze hulde, die hem zoo van ganscher harte wordt bewezen. Het gemeentebestuur, vertegenwoordigd door den burgemeester, den heer C. G. M. van Baar, den wethouder, den heer J. van Zoonen, en de Vereen iging Plaatselijk Belang, vertegenwoordigd door de heeren J. Biersteker en G. de Heer, brengen hun felicitaties. De fotograaf van Polygoon legt de felicitatie van den burgemeester op de gevoelige plaat vast; de kinderen van de o. L school brengen om half twaalf een zanghulde voor het raam, dat is openge schoven en waardoor Opa Pater den hel deren kinderzang kan aanhooren. Uit volle borst worden de liederen gezongen. De kinderen worden getracteerd en keeren opgetogen huiswaarts na eerst den 100-jarige nog te hebben toegewuifd. Wat een vreugde. En de schoonzoon, de heer Blokker, en zün echtgenoote, bü wie Opa Pater reeds zoovele jaren een tehuis heeft gevonden, zooals hü zich maar kan wenschen, deelen volop mede in de vreugde. De oude wordt door hen op handen ge dragen en de grootste zorg wordt aan zijn wel zün besteed. Onze besten wenschen Opa Pater! Tot den volgenden verjaardag! KAL VER-DRIELING. „'t Gebeurt nooit", zei ons vanmiddag de brenger van een nieuwtje, „maar nou is 't gebeurd!" En dus vertellen wü het aan onze lezers: Bü den veehouder A. de Groot aan oe Zui dervaart bü Stompetoren heeft een koe van morgen het leven geschonken aan drie kal veren. Volgens de Jongste berichten maken moeder en kalveren het goed. Zie daar het gebeurde, „dat nooit gebeurt, maar nou gebeurd is!" Inmiddels merken wü op, dat dezer dagen een zelfde gelukkige geboorte ook op Texel plaats had. Woensdagavond werd door de afd. van den Nederlandschen Tuindersbond een ledenvergadering gehouden in het lokaal van den heer Jn. Nieuwland onder leiding van den heer P. Hart. De voorzitter opende met een woord van welkom en betreurde de geringe opkomst. Behandeld werd de agenda van den kring Noordholland. Vermeld werd de verkiezing van den heer A. Hoogland als lid van den Ned. Tuindersbond. Een belangrüke agenda punt was de actie voor de heffing van 50 voor de aardappelenteelt. Men zal er niet aan ontkomen. Uit verschillende agenda punten bleek, dat steun en andere hulp van de regeering in Noordholland noodig is, en een krachtige actie is noodig om het leden tal van den bond te verhoogen. Ook over het punt schuld heeft men gesproken, wat men zeer noodig achtte. Het wordt behandeld op de vergadering van den Tuindersbond. Als afgevaardigde naar den Prov. Bond werden gekozen de heeren W. Butter en A. Jungma. Daarna werd behandeld de agenda van den Ned. Tuindersbond. De uitgebreidheid daarvan was oorzaak, dat alleen de belangrijkste punten behan deld werden. Rekening en begrooting gaven geen besprekingen. De teeltvergunning voor jonge kweekers lokte eenige besprekingen uit, daar men het noodig achtte, hierin ver betering te brengen door betere verdeeling der teeltvergunningen. De voorstellen van Koedyk om officieel erkend te worden en meer ordening in den tuinbouw te krügen, zullen krachtig verde digd en toegelicht worden. Verschillende punten van andere afd. passeerden vlug de revue. Als afgevaardigde naar den Tuinders bond werden gekozen de heeren P. Hart en A. Jongsma. De bespreking van de rentever laging zal ook in den tuindersbond aan de orde komen, ont zoo een 3 rente te ver- krügen Daar de rondvraag niets opleverde, volgde sluiting. De afd. van het Genootschap „Stille Omgang", hield Woensdagavond jaarverga dering. De voorzitter, de heer C. Bakker Pzn., memoreerde bü de cpening de bespreking in de Federatie Uitgeest. De rekening sloot met een voordeelig saldo van f 47.35 H. Bü de bespreking van den Stillen Omgang op 13 Maart te Amsterdam werd besloten, dat Heiloo Der trein van 00.12 zal gaan, voor zoover niet per fiets op te voet. Als bestuursleden traden af de voorzitter en de hr. N. Ursem Jr. In hun plaats werden gekozen de heeren G. Heüne en J. Borst. De afgetredenen werden tot eere-leden be noemd. Proces verloren. Naar we uit alleszins betrouwbare bron vernemen heeft de rijkswaterstaat het pro ces tegen de heeren W. van Slooten en J. Opdam verloren. Het ging om een taxatie van de gronden die benoodigd waren voor de verbreeding van Sen Rijksstraatweg, welke taxatie te laag werd bevonden. De rechtbank heeft den rükswaterstaat in het ongelük gesteld en veroordeeld in de kos ten.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2