^Buitenland DE WESTELIJKE EERSTE KLASSERS. Nieuws in 't kort. Grensincident Littauen-Polen. Regeeringcrisis Frankrijk opgelost. het lot van ds. Niemöller. Protestanten verontwaardigd. Het monster-proces te Moskou. Successen der opstandelingen. DERDE BLAD. 2 V.U.C.—K.F.C. 1—1. In een vrij matigen, doch spannenden wedstrijd hebben V.U.C. en K.F.C. de pun ten gedeeld. Weliswaar zijn de Hagenaars veel meer in den aanval geweest, doch de afwerking der aanvallen liet veel te wen- schen over, zoodat slechts één doelpunt ont stond, hetwelk na 18 minuten in de eerste helft door Bonder werd gescoord. In de tweede helft speelde K.F.C. beter en toen gingen de partijen dan ook vry aar dig tegen elkaar op. De Zaankanters zagen hun harde werken in de tweede helft na 25 minuten beloond met een fraai doelpunt van Kruyver op een voorzet van van Wensveen. Er werd verder niet gescoord, zoodat het einde kwam met 1—1. ExcelsiorSparta 00. Hard hebben Excelsior en Sparta gestre den om de overwinning. Sparta leed evenals Excelsior aan hetzelf de euvel, n.1. het gebrek aan schutters, om dat de Korver op de rechtsbinnenplaats vol komen faalde. In het laatste gedeelte van den wedstrijd deed Excelsior wanhopige pogingen een doelpunt te forceeren, maar Sparta trok zich in de verdediging terug en er was voor de Excelsior-menschen geen doorkomen aan. In groote spanning verliep de strijd in een puntloos spel. D.W.S—Ajax 1—3. Meer dan 30.000 toeschouwers woonden in het Olympisch Stadion den laatsten competi tiewedstrijd tusschen D.W.S. en Ajax bij, welke ontmoeting verdiend door Ajax met 31 werd gewonnen. Het initiatief in het eerste kwartier ging in hoofdzaak van D.W.S. uit, doch langzaam maar zeker nam Ajax het spel in handen. Na twintig minuten hield Caldenhove, ge heel onnoodig, den bal in het doelgebied met de hand tegen. Scheidsrechter van Wel- senes kende een strafschop toe, welke door van Diepenbeek in een doelpunt werd omge zet. In de laatste tien minuten voor de rust ging er van de D.W.S.-voorhoede wat meer kracht uit. Door een fout van de Ajax-ach- terhoede werd Drager in staat gesteld den gelijkmaker te scoren, 11. In de tweede helft was D.W.S. enkele mi nuten sterk in den aanval, doch weldra wist de Ajax-middenlinie het spel te verplaatsen, en na bijna een half uur spelen gelukte het van Reenen met een goed schot uit een pass van Blomvliet zijn club opnieuw de leiding te geven. Tien minuten voor het einde ko gelde van Reenen een voorzet van van Wijn gaarden onhoudbaar in, zoodat het einde kwam met een 31-zege der Ajaxieden. H.B.S.'t Gooi 1—1. Beide elftallen hebben zich weinig moeite getroost de toeschouwers op een spannende ontmoeting te onthalen. Tot een minuut voor het einde stond het 10 voor H.B.S., dat na 'n kwartier spelens in de tweede helft door Ophorst de leiding had genomen. Ondanks vele aanvallen van 't Gooi, leek het bij dit eene doelpunt te zul len blijven, maar vlak voor het eindsignaal, had Sterk van 't Gooi toch succes met een schot; een doelpunt dat aan de spelverhou- ding alle recht deed wedervaren. D.H.C.C.V.V. 2—5. Nauwelijks waren er vier minuten na den aftrap voorbij, of de Rotterdammers wisten door hun rechtsbuiten de leiding te nemen, 0—1. Door een fout van Vermeulen zag de Graaf kans om den stand op 02 te bren gen. Na 24 minuten schoot Bokkum tusschen de beenen van Keeper Boot door, waarmede de stand op 03 werd gebracht. Even later wordt door een fout van Boot de score tot 04 opgevoerd. Even voor de rust slaagde van Ditmars er in om door een vrijen schop een tegenpunt te maken. Na de hervatting waren de Rotterdammers gedurende het eerste kwartier veelal in den aanval en de stand werd dan ook op 15 gebracht. Van Dijk zag nog kans om te scoren en den stand te brengen op 25, waarmee het einde kwam. FeijenoordXerxes 31. Ongeveer 45.000 toeschouwers hebben de zen belangrijken plaatselijken wedstrijd bij gewoond. Het scheelde maar heel weinig, of Xerxes had direct na het begin de lei ding genomen. Haar voorhoede combineerde mooi, Lagendaal kwam er goed voor te staan, maar zijn kogel belandde in het zij net. Dra kwam Feijenoord los en na acht minu ten nam Paauwe 'n vrijen schop, de bal daal de voor doel, Vente sprong op en met een prachtigen kopbal gaf hij Feijenoord de lei ding, 10. De Xerxes-voorhoede zat ondertusschen ook niet stil, maar Kok verknoeide veel door buitenspel te staan. Na 39 minuten vergroot te Feijenoord den voorsprong door een kop bal van Vente, 20. Steeds feller ging Xerxes aanvallen en ein delijk slaagde Westdijk erin om uit een van de vele hoekschoppen, welke den bezoekers ten deel vielen, een tegenpunt te maken. 21. Onmiddellijk daarop zag Feijenoord zich een vrijen schop toegewezen op den rand van het strafschopgebied. Linssen plaat ste den bal voor doel, waarna Vente met een kopbal aan alle onzekerheid een einde maakte. Direct na afloop werden namens Xerxes aan aanvoerder van Heel bloemen aangebo den. StormvogelsHaarlem 14. Aan beide zijden werd zeer onbeheerscht en onbenullig gespeeld. Eenige mooie kan sen gingen door slecht schieten verloren. Tien minuten na de rust opende Kam- meyer de score met een fraai doelpunt, 01, en vijf minuten later was het reeds 03 door twee doelpunten van Nienaber. Een goed doelpunt van van Pel gaf Stormvogels weer wat moed, maar een grove fout in haar ach terhoede bezorgde den Haarlemmers een vierde doelpunt. H.-D.V.S.Blauw-Wit 1—3. In een door H.-D.V.S. zeer slecht gespeel den wedstrijd heeft zij volkomen verdiend van Blauw-Wit met 31 verloren, waardoor de Schiedammers dus degradatiewedstrijden zullen moeten spelen. Voor de rust doelpuntte van Nol na goed doorgeven van spil Bosscher. De eerste minuten van de tweede helft waren vrij interessant, na 11 minuten maakte Borrani uit een voorzet van rechts, toen hij vrij voor doel stond, geljjk. Doch drie minu ten later had Blauw-Wit al weer de leiding toen Bergman scherp aan van Nol doorgaf, die fraai hard inschoot, 12. Ofschoon Blauw-Wit het kalm aandeed kon Westphal uit een voorzet van rechts toch nog den voorsprong vergrooten, 13. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. LuxembergBelgië 23. Slechts met de grootste inspanning heeft België in het kader van het voor- tornooi voor het wereldkampioenschap, met 32 van Luxemburg kunnen win nen, nadat met rust de Luxemburgers nog een 21-voorsprong hadden. Het gevolg van de Belgische zege is intus- schen, dat Nederland en België zich de finitief voor het eindtornooi hebben ge plaatst, zoodat de ontmoeting België Nederland op 3 April a.s. te Antwerpen, voor de wereldkampioenschappen al thans, niet meer van belang is. Na vier minuten reeds scoorde rechtsbin nen Libar voor Luxemburg het eerste punt. Voorhoof, die zijn 50sten landen wedstrijd speelde, wist na 20 minuten den gelijkma ker achter Hoscheid te deponeeren. Luxem burg had in het laatste gedeelte van de eer ste helft het beste van het spel en het ge lukten den buitenspeler Kemp nog een doel punt te produceeren. In de tweede helft wist Braine, die slechts een matige partij voetbal vertolkte, den Sn™d°P te brengen. Vier minuten later nam Belgie de leiding, dank zij een vrij ge lukkig doelpunt van Devries. In het laatste gedeelte van den wedstrijd was Luxemburg weer iets sterker, dank zij onvermoeid ent housiasme, snelheid en doorzettingsvermo gen, doch de stand bleef verder ongewijzigd Zoo wist België op vrij gelukkige wijze een kleine overwinning te behalen. In het licht van dit resultaat zijn de uitslagen van Ne derland, 30 tegen Luxemburg en 72 te gen België, niet zoo heel vreemd. Hockey. ALKMAAR I—LEIDEN I 1—3. Alkmaar heeft met een goeden wed strijd de competitie besloten. Niettegen staande het vlotte spel eindigde deze laatste wedstrijd toch in een nederlaag, hetgeen echter geen schande is tegen Leiden. De gasten verdienden de overwin ning volkomen. Want slechts technisch was Alkmaar de mindere van de stickvaste Leidenaars en in het veld was Alkmaar even sterk als Leiden. De gelijke kracht van beide partijen blijkt ook wel hieruit dat voor beide doelen slechts drie straf- corners genomen moesten worden. Dat de wedstriid AlkmaarLeiden nog altijd dè wedstrijd van het seizoen is, bleek weer uit de pubi'eke he,anac,plling dia deze enthousiast gespeelde wedstrijd opluisterde. De wedstrijd was deze ten volle waard, vooral daar Alkmaar eenige klassen beter speelde dan verleden week tegen Strawberries. Een dergelijk spel en enthousiasme gedurende de heele compe titie zou Alkmaar op een hoogere plaats op de ranglijst gebracht hebben. Al geeft nakaarten daarover dan ook bitter weinig! De wedstrijd begon met een klein over wicht van Leiden. Beurtelings waren de partijen echter in den aanval en pas na 20 minuten werd de eerste goal geboren n.1. aan Leidsche zijde (01). Uit een goeden aanval plaatste Goekooj. den bal zuiver in het doel. Alkmaar stoorde zich geenszins aan dezen achterstand en de middenlinie, die in dezen wedstrijd prachtig speelde, gaf de voorhoede tal van gelegenheden tot het maken van den gelijkmaker. Tenslotte werd de/.e door den linksbui ten op een tamelijk gelukkige wijze ge scoord met eer zeer zacht, nota bene als keihard bedoeld schot (11). M"t dezen gelijken stand trad de rust in. Ook hierna was Alkmaar weer veel in den aanval en in 9ommige perioden de monstreerden de Alkmaarders een veld- meerderheid. Het succes was echter aan ie Leidsche zijde. Een snelle aanval verge zeld van een struikeling van den Alkmaar keeper over den back had het tweede doelpunt tot gevolg (12). Alkmaar deed wat het kon om gelijk te maken. De links- Kr»eg nog enkele goede kan«°n, evenals de midvoor, doch de gelijkmaker bleef helaas uit. Weldra beslistte 'n derde Leidsche goal den wedstrijd (13). Alle activiteit van de voorhoede ten spijt, kon ^,mawar,het "iet verder brengen dan één f hl' "et ,snelle wegwerken der Leidsche eeï e^°He'1JWaaraan de Alkmaarsche een voorbeeld nemen kan, voorkwam tegengoals. Zoo kwam het einde met een nederlaag voor Alkmaar na een uiterst fraaien wedstrijd, die gefloten werd door een paar scheidsrechters die vrijwel nog nieuwelingen op dit gebied waren, doch de gelukkige eigenschap hadden weinie te fluiten. Intusschen is met dergelijk spel een overwinning op het Noordelijk elftal voor Alkmaar gegarandeerd op Zondag 27 Maart a.s. AMSTERDAM V—ALKMAAR (DAMES) 5—0. Voordat wy van dezen voor Alkmaar zoo teleurstellenden wedstrijd iets gaan ver tellen, willen wij den stand in de promotie- degra.latiecompetitie 4de klasse3de klasse vermelden. Hij luidt als volgt; Amsterdam V 2 11 62 2 Alkmaar 2 11 56 2 Hilversum III 2 11 36 2 Men is dus net zoover als bij het begin van deze competitie. Er zijn echter wel eenige 'dingen naar voren gekomen, waaruit Alk maar leering heeft kunnen trekken. De wedstrijd van gisteren dan, is door Amsterdam V verdiend gewonnen. Tegen een volledig Alkmaar zijn door de hoofd stedelingen de twee puntjes in de wacht gesleept. De zwakke leiding, waardoor alle wedstriiden in Amsterdam zich kenmerken, zoowel van de heeren als van de dames, had gisteren op den uitslag niet veel invloed. Wél hadden wij de vierde goal niet toege kend en meer op sticks gelet, waaraan spe ciaal de gastvrouwen zich bezondigden. De groote fouten en, eerlijk gezegd, ook de schuld van de débacle van gisteren, liggen bij de Alkmaarsche dames zelf. Dat Alkmaar gisteren met vijf invalsters moest uitkomen, was toch zeker niet noodig geweest. Slechts in één geval kon in verband met medisch verbod overmacht aangetoond worden. Wil len de Alkmaarsche dames promoveeren, dan zullen zij alles op alles moeten zetten en toch in de eerste plaats eigen belang moeten laten varen voor het belang van het elftal, medespeelsters en vereeniging. De fraaie kans, die Alkmaar had, is weer te niet gegaan, de strijd is weer geheel open. Het zij ons vergund op deze plaats de ver wachting te mogen uitspreken, dat de Alkmaarsche dames zich van nu af aan beter van haar plichten bewust zijn. Wan neer zij de resteerende wedstrijden, n.1. tegen Hilversum uit en tegen Amsterdam thuis, winnen, zijn zij derde klasser. De tweede fout is het gebrek aan tactiek. Dat bij een achterstand, wanneer dus alles op alles gezet en aangevallen dient te wor den, de spil zich geheel terugtrekt en zich opstel achter de backs, zoodat de zwakke kanthalfs niets in te brengen hebben tegen het sterkste deel van de Amsterdam- schen, de voorhoede, is een blunder op het gebied van de tactiek. Goed, de gastvrou wen waren overwegend sterker, maar waarom niet trachten te forceeren en de eigen voorhoede helpen, wanneer reeds een achterstand is geboekt? Bovendien was de keeper van Almaar in uitstekenden vorm, terwijl mej. Otter als rechtsback keer op keer redding bracht en onpasseerbaar bleek. De achterhoede treft zeker geen schuld. De voorhoede probeerde wel eens iets, doch mej. Vos, van de spilplaats naar de midden voorplaats verhuisd kon weinig uitrichten. De vleugels waren zwak, de captain gaf de rest een voorbeeld van te kort spel, „pinge len" en te lang wachten met afgeven van den bal. Rest nog te vermelden dat de gasten zidi lieten intimideeren door Amsterdamsen geloei langs de lijn. waartegen de eenige Alkmaarsche supporters en schrijver dezes niet veel in te brengen hadden. Wij rekenen op meer aanhang in den vervolge. Wielrennen. WIELERCLUB ALCMARIA. Zondag hield Alcmaria haar eersten rit om de licentie-competitie, welke niet zoo slaagde als werd verwacht. De bekende Julianadorper Jb. Kuiper deed voor de eerste maal mee, buiten mede dinging. Hij mocht er in slagen Ab Bosma in den eindsprint te kloppen. Bij de B-klasse won M. Balvers van Kees Kuilboer ook in den eindsprint, welke sprint zeer fel betwist is geworden. De uitslagen waren: A-kiasse 56 K.M.: 1. Jb. Kuiper, 2. Ab Bosma, 3. J. Groot, 4. P Evers, 5. J. Pronk. B-klasse 45 K.M.: 1. Nic. Balvers, 2. C. Kuilboer, 3. W. Wester. Jan Pronk kreeg banden pech, waardoor hij genoegen moest nemen met de vijfde plaats. Kolven. OM DEN PRINS-TITEL. Zondag werd in De Vier Eenen te Span broek de wedstrijd gespeeld om den prins- titel van den Nederlandschen Kolfbond, uitgeschreven door de Pers- en Propaganda- Commissie van den Nederlandschen Kolf bond. De uitslag was, dat de heer D. Langereis van Berkhout voor gummi den titel behaalde met 187 punten. Tweede werd de heer K. Graaf, Venhui zen 182 punten en derde de heer K. Kiste- maker, Kolhom 170 punten. Sajetballen: Eerste prijs en koning de heer K. Dekker, Barsingerhorn met 132 punten. Tweede prijs de heer Toornstra te Nieuwe-Niedorp met 115 punten. Uitgelokt door Littausche autoriteiten? In een officieel communiqué wordt me degedeeld, dat aan de Littausche grens een incident heeft plaats gphad, waarbij een Poolsche grenswacht door de Littausche politie werd doodgeschoten, toen hij bij de achtervolging van twee personen die de grens hadden overschreden, op Littausch gebied verdwaald as geraakt. Het commu- nuque zegt, dat het incident het karakter droeg van een hinderlaag, gelegd door de Littausche autoriteiten, die weigeren de betrekkingen met Polen te normSallSeenm In verband met den ernst van dit incident rppht Poolsche regeering zich het recht voor de noodzakelijke maatregelen te nemen. Een der individuen, die aanlei ding waren, is door de Poolschgrenswacht gearresteerd en bekende op aanwijzing van Littausche autoriteiten te hebben gehan deld. Poolsch protest. De Poolsche regeering heeft krachtig geprotesteerd bij de regeering van Lit- tauen in verband met het incident. Zij heeft geëischt, dat een einde zal komen aan de anti-Poolsche provocaties van Littauen. Blum heeft Zaterdag laten weten, dat hij zou trachten te geraken tot de vor ming van een regeering onder socialis tische leiding, waaraan wordt deelge nomen door de radicalen en die door de communisten gesteund wordt Aan het einde van een bijeenkomst van parlementsleden en leidende figu ren der radicaal-socialistische party werd besloten, dat deze psmtij zou deelf nemen aan de door Blum voorgestelde regeeringsformatie. Blum De nieuwe Fransche regeering is als volgt samengesteld: Minister-president en minister voor de schatkist: Leon Blum (S. F. I. O.) Minister voor het budget: Spinasse (S. F. I. O.) Minister van staat: Paul Faure (S. F. I. O.) Minister van staat (coördinatie van N. Afrika): Sarraut (Rad. Soc.) Minister van staat: Viollette (links-demo craat). Minister van staat: Steeg (rad.-soc.) Minister van staat (propaganda): Frossard (links-democraat). Minister van buitenlandsche zaken: Bon cour (links-democraat). Minister van coördinatie van het presi dentschap: Vincent Auriol (S. F. I. O.) Minister van binnenlandsche zaken: Marx Dormoy (S. F. I O.) Minister van justitie: Rucart (Rad.-Soc.) Minister van landsverdediging: Daladier (Rad.-Soc.) Minister van oorlogsmarine: Campinchi (Rad.-Soc.) Minister van luchtvaart: Guy lu Chambre (Rad.-Soc.) Minister van opvoeding: Jean Zay (Rad.- Soc.) Minister v. landbouw: Monnet (S. F. I. O.) Minister van openbare werken: Jules Moch (S. F. I. O.) Minister van arbeid: Serol (S. F. I. O.) Minister van handel: Pierre Cot (Rad.- Soc.) Minister van P. T. T.: Lebas (S. F. I. O.) Minister van pensioenen: Riviere (S. F. I. O.) Minister van gezondheid: Gentin (Rad.- Soc.) Minister van koloniën: Moutet (S. F. I. O.) Verder zyn benoemd twaalf staatssecreta rissen. In totaal hebben in de nieuwe regeering zitting vijftien sosialisten, vijftien radicaal socialisten, alsmede drie leden van de links- democraten. Bovendien heeft één onafhan kelijk linksche zitting in bet kabinet. Het is het honderdvijfde van de derde republiek en het tweede, dat is gevormd door Leon Blum. In Duitsche protestantsche kringen is men zeer bedroefd over het lot van ds. Nie möller. In de kerken, waar aanhangers van de belijdende kerk voorgaan, is gister een in krachtige bewoordingen gesteld mani fest voorgeiezen over het opsluiten van ds. Niemöller in een concentratiekamp. In het manifest werd gezegd, dat bij het von nis van de rechtbank werd- «vastgesteld, dat ds. Niemöller niet heeft gearbeid tegen het welzijn vair het volk. Hoewel de straf was uitgeboet in het voorarrest, is hij toch niet in vrijheid gesteld, doch in eer con centratiekamp opgesloten voor onbepaal- den tyd. Voor onfcepaalden tijd zal hy dus niet in staat zijn zijn taak in zijn parochie uit te oefenen. Zyn invloed was ver buiten zijn parochie verbreid. De kerk dai«kt God, dat haar een waar leeraar van het evan gelie ts gegeven in den persoon van Mar tin Niemöller. De laatste verklaringen der beklaagden. In het groote politieke proces tegen Boecharin c. s. was de dag van Zaterdag opnieuw gevuld met de slotverklaringen der 21 beklaagden. De vroegere volkscom missaris der houtindustrie, Iwanof, vroeg het gerechtshof hem gelegenheid te geven om zijn oprechtheid en berouw te betoo- nen. Vervolgens beschuldigde hy Boecha rin, dien hy den voornaamsten aanstich ter en organisator der bende van „misda dige spionnen" noemde. Kretinski zeide, dat hij in de gevange nis het misdadige karakter van het werk der Trotzkisten had leeren kennen. ..Ik ben een ander mensch geworden, en er is niets in mij overgebleven van een niisaadigen duivel". Zoekaref smeekte om genade, hoewel nij inzüg den dood verdiend te hebben. «•ykof bekende zyn schuld en zyn lei Mar, dende rol in de organisatie, maar ontken de nog deel te hebben gehad aan h moord op Kirof, Menjinski, Gorki e. a 611 Achttien beklaagden ter dood ver oordeeld. Rakowsky krijgt 20 Pletnef 25 jaar en Bessonof 15 jajr Het militaire college van het hoovct gerechtshof der U. S. S. R. heeft vaste 6 steld, dat alle beklaagden schuldig aan het ten laste gelegde: zij hebben Rp- handeld op rechtstreeksche instructie! van buitenlandsche spionnagediensten verraad en terreur gepleegd, een oorlog overval van vreemde staten op de Sovjet" Unie geprovoceerd om het gebied te ver" deelen, met als einddoel het ten val bren" gen van de in de Sovjet-Unie bestaand# socialistische maatschappij en staatsord en herstel van het kapitalisme en d# macht van de bourgeoisie in de Sovjet, Unie. Derhalve heeft het militaire colle/ tot de hoogste straf den dood door kogel alle beklaagden verooorde^ met uitzondering van Rakowsky, diek jaar, Pletnef, die 25 jaar en Bessonow, 15 jaar gevangenisstraf krijgen. Den laat. sten drie beklaagden zijn bovendien alle politieke rechten ontnomen voor den tijd van 5 jaar na het einde van hun straf. Het Spaansche ministerie van landsver dediging meldt over den stryd: Aan het oostelijk front hebben wy giste- ren Escatron en Hyar ontruimd en Cax, vandaag Arino, Alloza en Andorra. De vij and bombardeerde hevig Caspe. Van de overige fronten is niets te melden. In het communiqué van het hoofdkwar tier der opstandelingen wordt medegedeeld, dat de opmarsch aan het front Aragon werd voortgezet. Verscheidene dorpen werden bezet. Maarschalk Blücher gearresteerd? Het Italiaansche agentschap Stefani meent te weten dat te Stockholm van welinge lichte zyde wordt vernomen, dat maar schalk Blüchei. de opperbevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten, met een groot aantal officieren van zijn staf gearresteerd zou zijn. Twaalf dooden bij een autobotsing. - By een botsing tusschen twee auto's te Milnerton bij Kaapstad zijn 'n Europeaan en elf kleurlingen om het leven gekomen,' terwij! dertig kleurlingen ernstig werden gekwetst. De gewonden zijn meest kinde ren tusschen negen en een en twintig jaar, die van een kerkdienst naar huis terug keerden. Vlootmanoeuvres begonnen. - By het aanbreken van den dag zyn vandaag de groote Amerikaansche vlootman oeuvrea begonnen, waaraan 160 schepen en 55.000 man deel nemen. Geen enkele journalist of fotograaf zal de operaties volgen en de manoeuvres zijn volkomen geheim. Zij omvatten een aanval op de Zuidzeekust en een aanval op en de verdediging van een eilandengroep in den Grooten Oceaan. De manoeuvres zullen tof April duren. Verkiezingen in Bulgarije. In Burgos en Peevna werden gister verkiezingen ge houden voor 41 afgevaardigden in de wet gevende vergadering. De rechtbanken heb ben het onderzoek betreffende de candi- daten voor het district Sofia beëindigd. De vroegere premiers Malinof en Tsankof en de oud-ministers Grigor Wassile Smiloff, Madjarof en Sakaroff werden als candidaten toegelaten. Eenige candidaturen van per sonen, die als revolutionnair bekend staan, werden niet aanvaard. Dreigbrieven voor Japansche censoren. - Voor den tweeden keer in acht dagen het ben leden der Japansche censuur een dreigbrief ontvangen, waarin zy er voor worden gewaarschuwd, dat stoffen van hooge ontploffingskracht in hun bureau* zullen worden geworpen, tenzij de censuur wordt stopgezet. Geruchten in omloop gebracht. De politie te Sofia heeft 18 personen, o.w. tien vrouwen, laten opsluiten Zy worden er van verdacht tendencieuze berichten te hebben verspreid. Koning Karol toch naar Boekarest. Reuter is er van officieele zijde van in ken nis gesteld, dat er geen wijziging is gekomen in de plannen van koning Karei en prini Michael voor hun voorgenomen bezoek aan Londen. Men verklaart, dat het initiatief voor wijziging in deze plannen van Londen j zou moeten uitgaan en niet van Boekarest, Sinaasappelplantage in brand gestoken. - In de Palestijnsche joodsche nederzetting Rechovot is gisteren een groote sinaasappel- plantage afgebrand. Drie Arabieren, die van deze brandstichting verdacht worden, gearresteerd. Aan het naburige Arabisch dorp Jibnel hebben de Engelschen opgedra- geen binnen 24 uur alle schuldigen aan wijzen, anders zal het dorp zwarr ges Li WÉ worden. Brug ingestort. - De groot brug over het Belgische AlbertkanaaJ nry Hasselt K hedenochtend ingestort. De brug brak 111 drie stukken en het middengedeelte kwab» in het water terecht. Gelukkig zijn er geen slachtoffers te betreuren. De genie wordt hedenmiddag ter plaatse verwacht voor het slaan van een schipbrug Amerika stapt over dc maximumgrens - De correspondent van de New York Herald Tribune te Washington verneemt, dat he Amerikaansche ministerie van buitenland sche zaken definitief heeft besloten, gebruik te maken van de „escalator clause" de clau sule die onder bepaalde ómstandigheden bet overschrijden van de tonnagegrenzen va» het vlootverdrag van 1936 toestaat, Amerika is bereid, de tonnagegrens voor slagschepeh te overschrijden zelfs indien Engeland en Frsnkryk niet tegelijkertijd hetzelfde len doen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10