VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Jtcovindaal Tlwuos DE BAAS. VEILIGHEID VOOR ALLES! 20-Jarig bestaan S.D.A.P. afd. Bergen. Het bericht dat de Lutine vergaan was. TWEEDE BLAD. HET GAAT GOED MET PRINSES BEATRIX. Prinses Juliana maakt autotochtje. Op het paleis Soestdijk blijft alles zeer goed gaan. De kleine prinses groeit voor spoedig en hoewel Zij nog niet in de bui tenlucht is geweest, profiteert Zjj volop van het mooie weer van de laatste dagen. Dit komt voornamelijk door de speciale con structie der ramen van het door het prinse lijk paar bewoonde paleisgedeelte, welke het mogelijk maakt, dat de heerlijke lente lucht volop toegang heeft en de wieg, hoe wel in de kamer staande, toch als het ware buiten is. Ook prinses Juliana maakt het uitste kend. Zij heeft Zaterdagmiddag in gezel schap van Haar hofdame freule De Brauw een kort autotochtje in de omgeving ge maakt. Gisteren lokte het weer niet tot uit gaan, maar toch heeft het prinselijk paar, in gezelschap van de koningin, een wandeling gemaakt in den paleistuin. Zondagmorgen om elf uur hebben prins Bernhard en zijn broer, prins Aschwin, een bezoek gebracht aan de stallen aan de over zijde van het paleis om een kijkje te nemen in de nieuwe manége. Beide prinsen kwa men de rechter oprijlaan afwandelen en staken daarna den rijksstraatweg over. De belangstelling van het publiek ging wel wat te ver, hetgeen den prins niet aangenaam was. HET WERK TE LOSSER HERVAT. Stagnatie geleidelijk opgeheven. Vanochtend om half acht is het werk bij de firma van Heek te Losser hervat. Door de staking, welke drie weken heeft geduurd is een zoodanig stagnatie in het bedrijf ont staan, dat niet alle arbeiders aan den gang konden gaan. Alleen de dagploeg, bestaan de uit ongeveer honderd man, kon vanoch tend het werk hervatten. Ruim honderd ar beiders werden teruggestuurd. Enkelen van hen kunnen zich vanmiddag melden, terwijl de anderen zich Woensdag a.s. op de fa briek moeten vervoegen. De arbeiders, die nog niet aan het werk kunnen gaan, vergaderen vanavond in het gebouw van de r. k. werkliedenvereeniging over de steunregeling voor de ongeorgani seerden, welke regeling nog dient te wor den gehandhaafd, daar deze menschen in elk geval thans door de staking als gedu peerden moeten worden beschouwd. De besturen der organisaties waren van ochtend op het terrein aanwezig RONSELAAR AANGEHOUDEN. Te Roozendaal. Een vrouw deed te Nijmegen aangifte dat haar man naar het Spaansche front getrokken was. De politie stelde onmiddel lijk een onderzoek in en kon te Roozendaal den bewusten man en iemand, die in zijn gezelschap was, opsporen en naar Nijmegen terug bi-engen. Beide mannen beweerden, dat de -36-jarige B. uit Nijmegen hen had overgehaald naar Spanje te gaan, deze was zelf echter thuis gebleven. B. is ver volgens door" de politie gearresteerd, ver dacht van ronselarij. DE AUTO ALS BELASTING-OBJECT. Ontstellende cijfers. In „De Auto", officieel orgaan van de K.N.A.C., is een beschouwing gepubliceerd over den belastingdruk op het automobiel- verkeer, die aantoont, dat sinds 1930 de lasten met gemiddeld 270 zijn gestegen De totale belastingen op de automobielen, in 1937 63.454.000, worden slechts overtroffen door de omzetbelasting 74.159.914) en de rechten op den invoer, welke in 1937 97.257.562.56 hebben op gebracht, van deze opbrengst hebben de auto's alléén aan de invoerrechten op benzine 38.642.000 of 40 bijgedra gen. De invoerrechten op auto's en chas sis bedroegen in 1937 3.500.000, zoo dat de automobielen ongeveer de helft van de totale opbrengst aan invoerrech ten opbrengen. In 1937 was de totale belastingopbrengst, 583.051.000. Het autoverkeer betaalde hiervan 17.670.000 of 3.3 In 193 was de totale belastingopbrengst, inclusief die voor het Gemeentefonds en Werkloosheidssubsidiefonds 674.880.000, terwijl 't autoverkeer hiervan 63.454.000 of 9.4 betaalde. De gemiddelde belasting per rutomobiel was in 1930 157, in 1937 426. De opbrengst der belastingen op auto mobielen 148.946 stuks op 1/8 '37 voor 1937 t.w. 63.454.000 is ongeveer ge lijk aan die der inkomstenbelasting 69.370.395), terwijl over het jaar 1936/ 1937 1.284.556 personen in deze belasting waren aangeslagen, m.a.w. de 148.946 autobezitters brengen ongeveer evenveel op als 1.284.56 aangeslagenen in de in komstenbelasting. Glimlachje Mttav De fotograaf, die bij de artillerie geplaatst werd! DOOR G AS VERSTIKKING GEDOOD. Defecte gaskachel te Vlissingen. Toen het personeel van den heer Mors- heim, die een kapperszaak in de Badhuis straat te Vlissingen heeft, Zaterdag na herhaald bellen niet werd opengedaan, vermoedde men onraad. Nadat de politie zich toegang had ver schaft, vond men in de huiskamer, geheel gekleed zittend, het echtpaar M. in be- wusteloozen toestand. Onmiddellijk inge roepen geneeskundigen hulp wist den man weer tot bewustzijn te brengen, de 30- jarige vrouw bleek echter overleden te zy'n. In het vertrek bevond zich een gas kachel, die blijkbaar defect was. Een vijf jarig dochtertje, dat in een ander vertrek sliep, bleef ongedeerd. HUUR BETALEN MET ATTRACTIES. Het wil te Hoek van Holland met het verhuren van huizen in een bepaald ge deelte van het dorp maar niet vlotten, een verschijnsel, waarvan de Hoek wel niet het alleenvertoningsrecht zal bezitten. Maar wat een der huiseigenaren als re medie ten tooneele heeft gebracht, zal wel eenig in den lande zijn. Om de veertien dagen des Maandagsmorgens komen de huurder bijeen. Er worden gratis loten uitgedeeld (vermoedeHi'' nadat eerst de huurpenningen zijn" geofferd) waarop de huisnummers van de huurders voorkomen Degere. die nu trekt, mag in de eerstvolgende 14 dagen gratis in zijn nuis wonen Daar zit wat in, zou een bekende Neder- landsche revue-komiek zeggen. LUITENANT-GENERAAL C. J. H. VAN DER HARST t Zondagmorgen is in zijn woning te Den Haag op 61-jarigen leeftijd overleden luitenant-generaal b. d. C. J. H. van der Harst, oud-gouwrneur der Koninklijke Militaire Academie te Breda. KAPPERSZAAK EEN PROOI DER VLAMMEN. Zondagmiddag om half zes werd brand ontdekt in het pand Gedempte Singel 12, bewoond door dei kar~°r L. Otten, in het centrum van Assen. Op dat oogenblik waren de bewoners niet thuis. Met vier stralen op de waterleiding be streed de brandweer het vuur, doch zij kon niet verhinderen, dat ook de boven verdieping van het aangrenzend perceel werd aangetast. Een hieronder gelegen sigarenwinkel kreeg veel waterschade. De meubelzaak bleef behouden. De kappers zaak en bovenwoning brandden geheel uit en het dak stortte gedeeltelijk in. NATIONALE VELDDAG VAN HET LEGER DES HEILS. De Nationale Velddag, de groote jaar- lijksche reünie van heilsoldaten en vrien den van het Leger des Heils, zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 22 Juni. H. M. de Koningin heeft daartoe wel willend het Paardenbosch bij het Paleis Soestdijk willen afstaan. Generaal Evangeline Booth hoopt op dien dag de samenkomsten te leiden. DE GEVONDEN BABY. De jonge moeder opgespoord. De baby, die Donderdag in den trein, wel ke te vier uur te Hulst aankomt, te vonde ling was gelegd, blijkt geboren te zijn in een kraam verpleging te Antwerpen. De twintigjarige ongehuwde moeder, die afkomstig is uit een der dorpen in de omge ving van Hulst, werd door de marechaussee opgespoord en aan een verhoor onderwor pen. De jonge vrouw verklaarde de baby uit vrees voor haar ouders in den trein te heb ben achtergelaten, toen zij dezen te Hulst verliet om zich naar huis te begeven. De baby is thans naar de ouderlijke wo ning van de vrouw overgebracht. EEN DORP WORDT PRIJSGEGEVEN. De Nationale Actie „Redt Volendam" heeft een frissche brochure het licht doen zien, getiteld: „Een dorp wordt prijsge geven!"; Fred Thomas schreef den vlotten tekst. Hij vertelt van het dorp, zijn wezen, zijn historie er. zijn dreigenden onder gang. Volendam, zegt hij, kan behouden blijven, mits men het de Noordzee geeft. Fraaie foto's verluchten den tekst, even als twee teekeningen van Jo Spier, die ook het geestige bandomslag verzorgde. Van Duinkerken heeft den ondergang van Volendam op rijm bezongen. OP HEETERDAAD BETRAPT. Heer des huizes worstelt met een der dieven. Toen gisteravond de bewoners van een perceel, gelegen aan de Hobbemakade op den hoek van de Balthazar Floriszstraat te Amsterdam thuis kwamen, bemerkten zij tot hun schrik, dat ongenoode gasten zich toe gang tot de woning hadden verschaft. Bij onderzoek bleek, dat de beide inbrekers zich nóg in huis bevonden. Na een worsteling wist de heer des huizes één der beide man nen te overmeesteren, de andere vluchtte De politie, die door voorbijgangers werd ge waarschuwd, was spoedig ter plaatse en nam den arrestant mede, die in een cel van het bureau Leidscheplein werd opgeborgen. SCHIPPER ZAG IEMAND OVER BOORD SPRINGEN Een schippersknecht, die pech had. Op de rivier de Waal vlak beneden Tiel heeft zich een zonderlinge geschiedenis af gespeeld, die voor den betrokken schippers knecht, een zekeren V. L. uit Rotterdam, boven verwachting slecht afg°loopen is. Een schipper bemerkte plotseling tot zijn groote verbazing, dat iemand in badpak vanaf een opvarende Rijnaak iets in de rivier wierp en daarna zelf overboord sprong. Deze persoon trachtte eerst naar den oever te zwemmen, doch na enkele oogenblikken gaf hij deze poging op en probeerde naar zijn aak terug te keeren.. Toen ook dat niet ge lukte, zocht hij zyn toevlucht op een andere in de buurt zijnde Rijnaak. De schipper, die het gebeurde nogal vreemd vond, waarschuwde de Tielsche waterpolitie, die toevallig in de buurt pa trouilleerde. Het onderzoek wees uit, dat de schippers knecht plotseling genoeg van het varen ge kregen had en nu hals over kop een andere richting uit wilde. Hij wilde onder geen enkele voorwaarde de reis naar Duitsch- land voortzetten. Trouwens, dat was ook al spoedig niet meer noodig, want toen de politie het verleden van L. eens nauwkeu rig naging, bleek hij nog eenige straf in het vet te hebben. Omdat voor V. L's schipper bij een even- tueele Duitsche controle moeilijkheden dreigden in verband met de daar vereisch- te personeelssterkte, heeft de politie hem 'n verklaring afgegeven, waarin de geheele toedracht vermeld staat. Mogelijk zullen hem daardoor bij controle geen moeilijkhe den in den weg gelegd worden. Lucie Baart herdacht. Zaterdag bestond de afdeeling Bergen van de S.D.A.P. 20 jaar. Des middags om 4 uur vereenigden de partijgenooten zich op de al- gemeente begraafplaats om het graf van Lucie Baart, die in 1932 overleed. De heer L. den Das herdacht in gevoelvolle bewoor dingen het voor de afdeeling te Bergen ver richte pionierswerk van Lucie Baart. Hij stelde in het licht, wat de kleine, maar ener gieke figuur voor de bewustwording van de arbeiders had gedaan en hij deed uitkomen. dat ook hij persoonlijk voor den steun, dien zij hem in de eerste jaren van zijn raadslid maatschap was geweest, veel dank verschul digd was. Aan het graf van de eerste secretaresse van de afdeeling, mevr. G. RuiterSwaan, werd eveneens een gemeenschappelijke groet gebracht. De feestelijke bijeenkomst. Des avonds werd in de Rustende Jager een feestelijke bijeenkomst gehouden, waar als spreker de heer A. de Vries uit Hilversum, voorzitter vas de V.A.R.A., het woord voer de, de Stem des Volks, directeur de heer P. A. Blauw, zich liet hooren en de voordracht kunstenaar Is. Romijn zijn medewerking verleende. Deputaties uit Schoorl, Koedijk en Alk maar woonden deze feestvergadering bij, terwijl bloemstukken waren ingekomen van de afd. der S.D.A.P. van Egmond, van de afd. van Ned. Bouwarbeidersbond te Bergen, van de Arbeiderstooneelvereeniging te Ber gen, van de afd. Bergen van de V.A.R.A., van de afd. Bergen van de Soc. Dem. Vrou wenclub, van den Bestuurdersbond, van de afd. der S.D.A.P. te Schoorl en van de fami lie Diesfeldt, voor welke bloemenhulde de voorzitter, de heer Monnier, hartelijk dank bracht. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht van de voorbije twintig jaar, waarin ook hij herinnerde aan het pionierswerk van Lucie Baart en mededeel de, hoe in Maart 1918 door acht personen een afdeeling werd opgericht, waartoe be hoorden Klaas van den Berg, Hendrik en Bram Mol, die dezen avond aanwezig waren en al die jaren actieve leden van de afdee ling zijn gebleven. Uit erkentelijkheid bood spr., onder applaus der aanwezigen, aan ieder van hen een exemplaar van het boek werk „De dageraad der volksbevrijding" van Vliegen aan. Spr. verheugde zich erover, dat de heer A. de Vries, die als spreker voor de eerste open bare vergadering van de afdeeling het woord had gevoerd, ook thans in deze feestverga dering zou spreken. Tenslotte beval hij een verloting ten bate van het Studiefonds aan, waarvoor de kunstschilder Kamstra als prijs een door hem geschilderd portret van Wi- baut beschikbaar had gesteld. Ter huldiging van Lucie Baart zong hier op de Stem des Volks „Ecce Moritur", waar na „Aan de strijders" van Otto de Nobel gezongen werd. Rede van den heer A. de Vries. De heer de Vries ving zijn rede aan met het uitspreken van den wensch, dat de af deeling, die thans ruim 100 leden telt, en drie zetels in den raad veroverde, in de ko mende 20 jaar nog grooter successen zal be reiken. De omstandigheden, waaronder wij op dit moment bijeen zijn, aldus spr., zijn nier hoopvoL 11 Maart is voor Europa een dag geweest van ongelooflijke beroering, die nog wel eenigen tijd zal aanhouden. Gezien het gebeurde in Oostenrijk, dient te worden erkend, dat op dit oogenblik het nationaal- socialisme onder leiding van Hitier in mid den-Europa een behoorlijke winst heeft be haald. Veel is nog onduidelijk; het geldt een conflict, waarbij niet alleen Duitschland en Oostenrijk geïnteresseerd zijn, maar ook an dere mogendheden en hoewel het duidelijk is, dat in Oostenrijk het nat.-soc. heeft ge zegevierd, is het nog niet duidelijk, hoe de houding van de andere mogendheden zal zijn. Men moet, zoo betoogde spr. met na druk, niet gelooven, dat Engeland en Frank rijk een hand zullen uitsteken voor de be waring van de democratie. Die zullen pas optreden als hun eigen belangen in het ge drang komen. Ook Italië, dat zich stilhoudt en zeker geen bewonderaar zal zijn van het feit, dat het Duitschland als buur krijgt, zsl niet optreden tegen het nat.-soc., wanneer zijn eigen belangen niet in den knel raken. De inlijving van Oostenrijk bjj Duitschland zal wel, evenals de verovering van Abessi- nië door Italië, als een feit worden geaccep teerd. 197. Peter snapte er niets meer van. Zouden ze allemaal vertrokken zijn terwijl hy sliep? Opeens dacht Flip: Zou deze Peter misschien zijn toverslaap verder ge slapen hebben toen alle anderen door de komst van den koningszoon wakker geworden waren? En zouden ze hem toen vergeten hebben! 198. Flip vertelde nu precies wat er allemaal in en om het kasteel was ge beurd. Peter luisterde aandachtig en z'n gezicht werd hoe langer hoe verdrietiger. „Heb ik dan werkelijk zóveel jaren ge slapen", mompelde hij; „en dat m'n baas me niet gemist heeft!" Een onzer lezers, de heer Jacob Stroomer te Oterleek, brengt ons, in verband met de pogingen welke thans weer worden ondernomen om het goud van de Lutine op te halen, een exem plaar van de Alkmaarsche Courant van 11 November 1799, waarin we de vol gende geschiedenis aantreffen: LONDEN den 25 October. Den 20ste dezer is te Plymouth bin nengekomen het Spaansche Fregat Thetis, hetwelk van de Havana naar Ferrol zeilde, en aan boord had, behalve veele koopmanschappen, een en een half millioen piasters in geld; hetzelve is genomen door het konings Fregat 1'Etalion, hetwelk met de Fregatten Na jade en Alcmene, op de kust van Por tugal kruistte, die dan ook jagt maakten op een ander Spaansch schip, met Con- chenille en drie millioen piasters bela den, en hetwelk door de Etalion eene laag had gekregen, toen het de Thetis vervolgde. Daartegen hebben wij, op de hoogte van het Vlie, verloren het Fregat la Lutine, hetwelk, behalven een groot aantal passagiers, honderd en veertig duizend ponden sterling aan boord had voor de Armée aan de Helder, en daarna eene aanzienlijke somme gelds naar Hamburg moest overbrengen, om al daar het crediet van den koophandel te ondersteunen; zoodat het verlies aan geld alleen op vijfmaal honderd-duizend ponden sterling wordt gerekend. Er is slechts één man van de Equipage gered. Ook is ons Oorlogschip de Inprenable, van 98 stukken, bij Portsmouth geble ven, doch de Equipage is behouden. Dit schip, een der schoonste van onze Zee macht, kwam van Lissabon met een aantal koopvaarders onder deszelfs convoy. De geheele Engelsche vloot, behalven de Foudroyant en de Cullo- den, zijn te Minorka bijeen verzameld. Napels was ten prooi van de ijslijkste anarchie, want de Koning durfde er zich noch niet vertoonen; zijnde de Kardi naal Ruffo, als Onder-koning aan het hoofd van het zogenaamd Gouverne ment. De Bode Dickem is gisteren uit Holland aangekomen, medebrengende de Capitulatie door den Hertog van York geteekend, om de Troupes, zonder gevaar, te doen inschepen. Terstond zijn er Couriers naar de Zeehavens gezonden, om de Transport schepen, ten dien' einde, derwaarts te zenden; alsmede, om een groot aantal wagens gereed te houden, ten einde de zieken en gekwetsten naar de hospita len binnen 's lands over te brengen. Ongetwijfeld is de Alkmaarsche Cou rant een der weinige bladen in ons land die ten tijde van het vergaan der Lutine reeds een uitgebreiden lezerskring had den en een relaas der gebeurtenissen uit dien tijd hebben gegeven. Naar spr. oordeel moeten het fascisme en het nat.-soc. met als ondergrond het autarkisch streven, op een catastrophe voor Europa uit- loopen, omdat de burgers in die dictatuur- staten tot oorlogszuchtige soldaten worden opgevoed, in het idee, dat zij een taak in de wereld hebben te vervullen. Wanneer de bevolking in Frankrijk en Engeland ook tot het waanidee wordt gebracht, dat hun staten op zichzelf veilig zijn, dan komen de volke ren als vijanden tegenover elkander te staan en dit, terwijl de wereld door de toenemen de techniek veel meer een éénheid wordt. Spr. wees erop, dat zelfs een man als dr. Schacht in Duitschland over dit probleem met toenemende bezorgdheid wordt ver- vuld. Spr. zag de nat.-soc. en fascistische onder drukking als een phase tusschen het kapita lisme en het socialisme. De socialisten heb ben verlangd langs geleidelijken weg, zon der wapengeweld, maar met het wapen van de rede, het socialisme te brengen. Het wereldkapitalisme schroomt niet om ge weldsmiddelen te gebruiken om de demo cratie met als eindpunt de socialistische productiewijze neer te slaan. Spr. was daarom van oordeel, dat dit kapitaüsme verantwoor delijk gesteld moet worden, wanneer in den eindstrijd tegen het kapitalisme de arbei dersklasse diezelfde middelen zal gaan ge bruiken. inzicht begrippen producties'telsela verstaan moeten

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7