VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE BAAS. TWEEDE BLAD. Glimlachje „ALLE NEGEN!" SCHAGERBRUG 't ZAND LIMMEN ZIJPE HEILOO NOORDSCHARWOUDE EGMOND BINNEN EDAM DE „WAPENSTILSTAND" DER N. S. B. TE BATAVIA. De minister van koloniën heeft ten ver volge op de beantwoording van de vragen van het Eerste-Kamerlid, den heer Bruine- man, naar aanleiding van uitlatingen, gedaan tijdens de in December LL te Batavia ge houden groote wapenschouw der N.S.B., nog het volgende medegedeeld: Voor de beantwoording van de vraag, of de conclusie mag worden getrokken, dat de hierbedoelde zeer afkeurenswaardige uitla tingen van den sedert afgetreden Indischen algemeen organisatie-leider, het in zijn par tij in Nederlandsch-Indië heerschend senti ment jegens het wettig gezag weergeven, beschikt de minister niet over gegevens. In verband met het vorenstaande en met het oog op de mededeeling, welke is vervat in het slot van de memorie van antwoord op het voo-loopig verslag der Eerste Kamer omtrent de algemeene beschouwingen over de ryksbegrooting voor 1938, wordt voors hands geen aanleiding aanwezig geacht, het lidmaatschap der N.S.B. voor landsdienaren in Nederlandsch-Indië te verbieden. Uit den aard der zaak wordt bij voortduring scherp toegezien op de onvoorwaardelijke loyali teit der landsdienaren aan het wettig gezag. INSPECTEURS EN AGENTEN DER V. O. V. Verbetering positie Op de aanvragen van den heer Drop be treffende de nadere regeling van de positie der inspecteurs en agenten der vrijwillige ouderdomsverzekering heeft de minister van sociale zaken o.m. geantwoord, dat eenige toezegging tot het doen ingaan eener ver beterde positieregeling op 1 Januari 1937 niet is gedaan. De afdoening van de bedoelde aangelegen' heid is vertraagd als gevolg van de inmid dels gebleken noodzakelijkheid om in ver band met de aanzienlijke daling van den rentevoet verhooging van de geldende pre mietarieven te bevorderen. Zoodra die ver hooging haar beslag zal hebben verkregen waarbij mede rekening wordt gehouden met de vermeerdering van administratiekosten welke de positieverbetering medebrengt, zal deze verbetering in werking worden ge steld. Aan de verbetering van de positieregeling kan in verband met den geldelijken toestand van het ouderdomsfonds geen terugwerken de kracht worden verleend. KOLENDAMP VEKGIFTIGING. Zondagmiddag zijn te Hoorn, de heer en mevr. Kieft Szn., wonende aan het Keern, naar de N.H.Crt. meldt, aan een groot ge vaar ontsnapt. Omstreeks 3 uur kwamen kennissen het reeds bejaarde echtpaar be zoeken. Toen aan herhaald bellen geen ge hoor werd gegeven gingen de bezoekers naar de achterzijde van het huis, doch ook hier was alles gesloten. Men hoorde echter een zacht gesteun, waarna door het indruk ken van een ruit toegang tot de woning wérd verkregen. Een sterke kolendamp kwam den bezoekers tegen. Bij nader on derzoek trof men den heer en mevr. K. be dwelmd aan. Onmiddellijk werden de ra men geopend en om een dokter getelefo neerd. Dokter Wijtema uit Westwoud was spoedig ter plaatse en achtte overbrenging naar de „Villa" noodzakelijk. Aan het flin ke optreden van de visite heeft het echtpaar Kieft zeker zijn leven te danken. Vermoe delijk hebben de heer en mevr. K. zich na den maaltijd even ter ruste begeven en de zich in de vertrekken ophoopende kolen damp niet opgemerkt. Naar we vernemen maken zij het thans naar omstandigheden vrij goed. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Wielrijder gedood, een tweede krijgt zware hersenschudding. Gistermiddag omstreeks half zes zijn op den Patijnweg te Kloetinge de arbeiders P. Rijn en A. Stroosnijder uit Goes, die per fiets van de werkverschaffing te Kapelle huiswaarts keerden, terwijl zij zich bevon den op het rijwielpad aan den rechterkant van den weg, door een hun tegemoetkomen de bestelauto uit Tilburg aangereden. R. werd op slag gedood, terwijl zijn met gezel een zware hersenschudding opliep. In levensgevaarlijken toestand is hij in het St. Joannaziekenhuis te Goes opgenomen. Het ongeluk is toe te schrijven aan de om standigheid, dat de chauffeur van de auto de macht over het stuur verloor, doordat hij met zijn voeten verward was geraakt in een reisdeken. Als gevolg hiervan kwam de wagen geheel op het linker gedeelte van den weg terecht. De politie heeft 't voertuig, dat licht beschadigd was, in beslag ge nomen. R. was ongeveer 35 jaar, gehuwd en vader van vier kinderC Pijnloos kipzentrekken. yÜ COrvBltHT *"0 W.»ONOy. DIANA EOlTlON VlINN* 54 DE VOORJAARSTREK. Waarnemerscampagne begint. Het vogeltrekstation Texel herinnert er aan, dat heden 15 Maart de waarnemings campagne van den voorjaarstrek aanvangt. De weerstoestand is hiervoor bijzonder gun stig. Na eventueelen weersomslag zal de eerstvolgende gunstige periode wederom worden aangekondigd. EEN 102-JARIGE TE APELDOORN. Mevrouw de weduwe J. Gersevan Voor den, te Apeldoorn, heeft gisteren haar 102- den verjaardag gevierd. De oude dame, die met haar eenige dochter, mevrouw de we duwe J. HormanGerse, samenwoont, maakt het nog vrij goed, al acht zij zich er niet toe in staat, evenals de 102-jarige te Weesp voor de radio te spreken. Bij mooi weer komt zij nog wel eens buiten, maar haar gewone dagverdeeling is 's morgens omstreeks half elf op te staan en dan den dag verder in de huiskamer door te brengen. Gisteren heeft zij van verschillende zijden hartelijke belangstelling ondervonden. HET NIEUWE REGIEM IN OOSTENRIJK. De heer Van Vessem wil de grenzen sluiten. Het Eerste-Kamerlid de heer van Vessem (N.S.B.) heeft de volgende vragen gesteld aan de ministers van buitenlandsche zaken, van justitie en van sociale zaken: 1. Heeft de regeering kennis genomen van de persberichten volgens welke ver schillende staten naar aanleiding der ineen storting van het Schuschnigg-regiem in Oostenrijk hun grenzen voor emigranten uit Oostenrijk gesloten hebben? 2. Is de regeering bereid tot wering van staatsgevaarlijke elementen en tot voorko ming van toeneming der werkloosheid on der het Nederlandsche volk en in het alge meen om herhaling te voorkomen van on- gewenschte immigratie als in 1933 na de Duitsche systeemverandering heeft plaats gevonden, hier te lande onverwijld doel treffende maatregelen te nemen? PENSIOENREGELING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Dezer dagen heeft de Personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen een adres gericht aan den Raad van Ministers, in welk adres wordt verzocht in de wet tot wijziging van de Pensioenwet voor de spoorwegambtena ren 1925 ook de navolgende veranderingen aan te brengen: le. opheffing van de sedert 1 April 1936 toegepaste korting op reeds in gegane pensioenen en 2e. opheffing van de variabiliteit van reeds toegekende en nog toe te kennen pensioenen. Ter behandeling van dit adres hebben de samenwerkende vyf erkende bonden van spoorwegpersoneel, vertegenwoordigd in den Personeelraad der Nederlandsche Spoor wegen en onder leiding van dien raad in den dierentuin te 's-Gravenhage vergaderd. Als voorzitter fungeerde de heer J. Augus- teyn, voorzitter van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, die de aanwe zigen welkom heette en het doel der byeen- komst uiteenzette. Tot de aanwezigen be hoorden vertegenwoordigers van den mi nister van waterstaat, van de directie der Ned. Spoorwegen, van de Rijksverkeers inspectie en leden der beide Kamers van de Staten-Generaal. Nadat afgevaardigden van de bonden het woord hadden gevoerd, is een resolutie aan genomen, waarin de vergadering haar krach- tigen steun heeft toegezegd aan de ver wezenlijking van de verlangens, neergelegd in het adres aan den Raad van Ministers. Verder wordt in deze resolutie het ver zoek gericht aan de regeering, aan de Sta ten-Generaal en aan de directie der Neder landsche Spoorwegen een spoedige ver wezenlijking van deze rechtvaardige ver langens te willen bevorderen door overleg tusschen de directie en den personeelraad. nere kool. Tenslotte gingen echter ook de zwaardere sorteeringen naar omlaag. De gele koolprijzen waren Dinsdag aan merkelijk hooger dan de vorige week. De hoogste prys was f 4 per 100 K.G. Voor de kleinere sorteeringen noteerden wy de vol gende dagen meestal pl.m'. 3.50—3.80 per 100 K.G. Ook de grootere sorteeringen wer den betaald met prijzen boven 3. De laat ste dagen daalden ook deze prijzen. De groote gele kool voornamelijk. De Deensche witte kool liep op tot hoog stens 3.503.70 per 100 K.G. De grootere kool bracht echter ten laatste lage prijzen op. Ongeveer 2 per 100 K.G. De kleinere sorteeringen waren ook iets goedkooper. Uien, waarvan de aanvoeren minder wor den, waren iets goedkooper. Vanaf 11 tot 12.50 werd hieivoor tenslotte betaald. Zeeuwsche uien noteerden lagere prijzen dan de Langendijker. De eerste spinazie te Broek op Langen dijk noteerde 23.60, later werd echter niet meer dan 12.3017 per 100 K.G. betaald. Groene kool was iets duurder. De mooi- sten noteerden van 45.30. Kleinere kool en mindere kwaliteit vanaf 2. Jiiuist m Wetenschap Huisvlijttentoons telling. Zaterdag en Zondag werd in „Het Wa pen van de Zype" alhier een druk bezochte huisvlijttentoonstelling gehouden, georgani seerd door de plaatselijke vereeniging „Al gemeen Belang". Meer dan 350 fraaie inzendingen, waar onder vele zeer fraaie, waren ingezonden. Wering van schoolverzuim. De heeren De Wit en Elzer alhier zijn herbenoemd tot respectievelijk voorzitter en secretaris van de plaatselijke commissie tot wering van schoolverzuim. £xuid: en Jxrittbouw LANGENDIJK. De vraag naar de Langendyker tuin bouwproducten, welke in het laatst van de vorige week toenam, is in het begin van de nu afgeloopen week steeds beter geworden. Er werd heel wat meer voor export ge kocht. Er zijn dan ook heel wat wagons verzonden. Volgens de Tuinderij zelfs 150 wagons kool in één week tijds alleen naar Duitschland. Dat is van beteekenis. Tegen het einde van de week leek de exporthan- del niet zoo graag. Men nam een gereser veerde houding aan. De gebeurtenissen in Oostenrijk hebben hiertoe wel eenige aan leiding gegeven, veronderstellen wij. De onzekerheid over den toestand en de ge volgen van de gebeurtenissen in dat land waren tenminste aanleiding, dat te Noord- scharwoude een wagon kool, welke voor Oostenrijk bestemd was, niet werd verzon den. De roode kool was op de eerste dagen van de week vrij goed te verkoopen. Er werd veel gekocht. Voor de verschillende sorteeringen noteerden wij dan ook behoor lijke prijzen. Later werd dit echter minder. Voor de grootere kool was de daling eersi niet zoo groot. Het ging meer om de klei- DE WICO-STUDIO. Expositie werken J. C. Tiele De Wico-studio blijft er naar streven om de Alkmaarders in de gelegenheid te stel len kennis te maken met het werk van de jongeren in de schilderkunst. Het is een verdienste, dat de heer Wiedijk begrijpt, dat de aandacht gevraagd dient te worden voor de verschillende stroomingen. Bepaalde de heer Wiedijk zich tot nog toe tot het organiseeren van exposities van stadgenooten, waardoor hij onbekende slui merende talenten naar voren bracht, dit maal noo.digde hy den Delftenaar J. C. Tiele uit om in zijn studio de Alkmaarders met zijn werk bekend te maken. Het werk van den heer Tiele verdient dit ze$r zeker. Zijn landschappen en bloemstil- levens zijn sterk naturalistisch, maar toonen een weergalooze knapheid in een juiste weergave. Belangrijk zyn voor ons vooral zy'n por tretten, waarvan men in de étalage een sterken negerkop geëxposeerd vindt. Ook 't negerportret in het zaaltje legt er getuige nis vanaf, dat Tiele over een groot ontwik keld kleurgevoel beschikt en het figuur tot leven weet te scheppen. Wy kunnen kunstbelangstellenden een wandeling naar de Wico-studio in de Ko ningstraat wel aanbevelen. J^cooutciaal Tlieuws Tavenu Zaterdagavond half acht heeft Tavenu haar bonten avond gehouden. De voorzitter de heer J. C. de Leeuw opende den avond met een hartelijk wel kom. De avond werd gevuld met een tooneel- stukje „de Bonte Kakatoe" dat bijzonder veel applaus gaf. Voorts zang met pianobegeleiding. De bonte avond is goed geslaagd. Om 12 uur sloot de voorzitter met een tot weersziens. De kinderen worden ingeënt. Waar in deze gemeenten den laatsten tijd meerdere gevallen van roodvonk zijn geconstateerd zal van gemeentewege bin nenkort gelegenheid worden gegeven tot kostelooze actieve onvatbaarmaking tegen roodvonk en diphtherie. Deze onvatbaarma king zal hierin bestaan, dat den kinderen drie maal een inspuiting wordt gegeven. Uit zijn woning gezet. Men verzoekt ons mede te- deelen, dat een gezin, wonende Heerenweg F 178 te Heiloo, gister op straat gezet is omdat de huisbaas bet huis ledig wilde hebben. De huurder ver zekert 6 weken huurschuld in drie jaar tijds te hebben. Het gezin bestaat uit man, vrouw en broer van den man, alsmede 8 kinderen van 3 tot 18 jaar. De man geniet steun, de broer niet Het gezinshoofd heeft zich tot den burge meester gewend om voorloopig onderdak. De burgemeester heeft geen woning beschik baar maar verwees naar liefdadige men- schen, waarvan er eenige zich gister over de kinderen ontfermd hebben. De gedupeer de zou gaarne willen weten wat hem nu te doen staat. Wy hebben by het gemeentebestuur hier naar geïnformeerd. Men deelde ons daar mede, dat de huurschuld van den man inder daad niet van beteekenis is. Evenwel heeft de eigenaar het huis noodig en reeds maan den lang gewaarschuwd, dat het ontruimd zou worden. Nimmer heeft de bewoner werk van een andere woning gemaakt, zoodat h# door eigen schuld in dezen toestand is ge komen. Ten Raadhuize wordt geconstateerd, dat de man een behoorlijken steun heeft en in niet slechter omstandigheden dan andere werkloozen verkeert, zoodat er geen reden is dat van overheidswege wordt ingegrepen by het zoeken naar een andere woning, wel ke deze man in het dorp zeker wel zal kun nen vinden. Contact-Commissie. Verschillende standsorganisaties kwamen één dezer dagen bijeen om te komen tot op richting van een Contact-Commissie hier ter plaatse. Reeds meerdere malen was de nood zakelijkheid hiervan gebleken. De commissie werd na stemming als volgt gevormd: J. Sengers (L.T.B.) voorzitter; H. Pel (R.K. Volksbond) secretaris; Kroon (De Hanze) penningmeester; A. Dekker (L.T.B.), G. W. v. Lieshout (R.K. Volksbond) en G. Heijne (De Hanze), leden. Hoofdzakelijk is het doel samen te werken zoowel op sociaal als cul tureel terrein. Afloop aanbesteding. Door den bouwkundige C. Nap te Bergen werd Zaterdagmiddag namens mevr. S. Nap—Brouwer te Heiloo aan- bestee4 het bouwen van een woonhuis en het verbouwen van een gedeelte van „De Rustende Jager" (aanbouw vestibule, hall enz.) op terreinen aan weerszijden van ge noemde zaak. Ingekomen waren 12 biljet ten. Ingeschreven was als volgt: G. Ro- sloot te Bergen 8430; A. Kroon te Bergen 7949; B. P. van Kooten te Oudorp j 7912; Gebr. Pilkes te Alkmaar 7780; Joh. Bos te Limmen 7650; C. Schotvanger te Sehoorldam 7600, A. van Tiel te Alk maar 7590; P. J. de Haan te Heiloo 7350; G. Beek te Bergen 7260; P. Op dam te Heiloo 7243; Th. Langedijk te Heiloo 7100; R. Kuyper te Heiloo 6920 De begrooting (zonder schilderwerk) was 7000. De gunning is aangehouden. Propaganda-avond. Zondagavond hebben de afdeelingen Oud karspel en Noordscharwoude van de V.a.r.a. in Concordia te Noordscharwoude een pro paganda-avond gehouden, waaraan werd medegewerkt door „Het gezelschap Albert de Booy". De zaal was heel goed bezet. Er waren pl.m. 300 personen aanwezig. Allereerst traden op The Cavelli's, de dan sende harmonica-virtuozen, die een drietal muzieknummers ten gehoore brachten. Zij werden beloond met een daverend applaus. Vervolgens was de beurt aan den clown Rinee, een imitator, die door zijn vaak zeer goed geslaagde imitaties van allerhande dieren, welke op een boerderij te vinden zijn, de lachspieren meermalen in beweging bracht. De man met de vlugge vingers, Crochet, verrichtte eenige alleraardigste goochel toeren. Bij zijn eerste optreden zong Albert de Booy, de bekende radio-zanger, een pro gramma van liederen voor elck wat wils, I waarvan wij noemen „Jeruzalem" en „Als ik groot ben, lieve nloeder"; vooral met dit laatste lied wist hij z'n toehoorders te ont roeren. Nadat The Cavelli's nog eenige nummers ten beste hadden gegeven, was de beurt aan een buikspreker, die de aanwezigen eenigen tijd aangenaam heeft bezig gehouden. Tenslotte zong Albert de Booy liedjes op verzoek. Hierby waren ernstige, maar ook grappige. De heer G. Grim heeft een propagandis tisch woord gesproken. Kalf met 2 koppen. Zondag heeft een koe van den veehouder S. Jonker uit de Egmondermeer een kalf met twee koppen ter wereld gebracht. Het dier leefde nog wel by de geboorte, doch is kort daarop gestorven. Verassching P. de Griendt Dreux. Onder groote belangstelling is te Velsen het stoffelijk overschot van den heer P. de Griendt Dreux, oud-notaris, eere-burger van Edam, verascht. In het crematorium waren behalve de hierna te noemen sprekers o.a. de heeren J. J. Krijns, oud-vice-voorzitter v. h. college van kerkvoogden der hervormde gemeente te Alkmaar; de kerkvoogdij der hervormde gemeente te Edam; het bestuur der Alg. Cie. v. Weldadigheid te Edam; dr. H. Har tong van Ark te Alkmaar. Velen, o.w. wethouder Schagen, namens het gemeentebestuur van Edam; notaris H. J. Hofland, namens het notariskantoor te Edam; C. Haringhuizen, namens het college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen der Hervormde Ge meenten in Noordholland; H. J. Meyer, na mens de kerkvoogdij der hervormde gemeente te Edam en namens de restaura tie-commissie der Groote kerk, aldaar; een afgevaardigde van het Fonds Edam, als mede eenige vrienden, hebben woorden van dank en afscheid gesproken, gememoreerd alles wat de nu overledene voor de ge meente Edam, in vele functies heeft ver richt. Ds. Leistra, doopsgezind predikante te Edam, heeft tenslotte het Onze Vader gebe den. Hierna strooiden de aanwezigen bloemen op de kist vóór deze onder orgelspel daalde. Een schoonzoon van den overledene heeft namens de familie voor de belangstelling dank gezegd. 199. Opeens kwam Flip op een idee. „Ga maar met ons mee, Peter, zei hy, we zijn op reis naar ooievaarland en we kun nen er nog best een reisgenoot bij gebrui ken, niet Wip?" „O, best", zei Flip, „ik zal me weer graag bij jullie aansluiten, hoor!" 200. „Maar zou 't niet gemakkelijker zijn als jullie op mijn schouders gingen zit ten? Ik krijg tenminste al een stijve nek van dat naar beneden kijken". Zo gezegd, zo gedaan. „En hoe komen we nu in dat land?" Flip haalde de steen voor de dag en vertelde de geschiedenis daarvan.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7