VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE iBinnenland £atuU m Jmm&omo JCunst en Wetenschap 1 NU BEHOEVEN ZE NIET MEER TE VECHTEN. Zwendelaffaire te Rotterdam. Advocaat-procureur mede in het complot. TWEEDE BLAD. beweging geen aangifte als houder van een hond doen, met 40 wordt verhoogd. De heer V r ij e stelde voor de 40 op 50 te stellen. De heer de Koning was tegen elke hondenbelasting. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten. Wijziging verordening. Voorgesteld werd de verordening op het heffen van los- en opslaggelden in de ge meente, zoodanig te wijzigen, dat B. en W. ten allen tijde bevoegd zijn het gebruik bij abonnement tusschentijds, met terugbetaling van een evenredig deel der belasting, op te zeggen. Conform besloten. De capltulantenverordening. Op aandrang der regeering stelden B. en W. voor de betrekking van gemeente tuinman aan te wijzen als bestemd om door een capitulant te worden vervuld. Als voren. De voetbalvereniging „Berdos". Voorgesteld werd aan de voetbalvereni ging „Berdos" gratis een lokaal der open bare Ulo met vrij vuur en licht beschikbaar te stellen voor training van de leden. Als voren. Moedercursus. Voorgesteld werd aan de afd. van „Het Witte Kruis" voor een moedercursus, die voor allen gratis toegankelijk wordt gesteld, een lokaal der openbare Ulo met vrij vuur en licht gratis beschikbaar te stellen. Als voren. Vragen van den heer Den Das. Aan de orde waren hierop de door den heer Den Das gestelde vragen, die in ons nummer van Maandag zijn gepubliceerd en door wethouder Macdonald bevestigend werden beantwoord. De regeling is nu zóó, dat werklieden boven 65 jaar thans tot hun 66ste in de werkverschaffing mogen blij ven; omdat zij 3 ouderdomspensioen heb ben, mogen zij echter inplaats van 6 weken, 5 weken achtereen werken en dit, overeen komstig de voorschriften. De heer Den Das was van oordeel, dat die voorschriften wèl gelden voor de steun regeling, maar dat voör de werkverschaf fing B. en W. een ruimere bevoegdheid hebben. Spr. zou dan ook gaarne zien, dat het College een ruimer standpunt innam Weth. Macdonald had daartegen geen bezwaar, maar hij wilde toch niet bui' ten den inspecteur handelen. Rondvraag, De heer VoOrte bepleitte een betere opgave in de telefoongids voor het ge meentehuis. Zooals het er nu staat, is het een puzzle. De voorzitter gaf dit toe, maar de opgave is gedaan volgens rijks voorschrift. De heer Voute vernam voortdurend klachten over de klok bij het stationsge bouw. De voorzitter antwoordde, dat deze eigendom is van de V.V.V. en dat de be merking dus daar thuis behoort. De heer S w a a g besprak een hek aan het Veerdijkje en werd tot zijn tevreden heid door weth. Macdonald beantwoord. Op een vraag van den heer V r ij e gaf de voorzitten toe, dat de kwestie over de wijkzuster wel wat stagneert, doch de oorzaak daarvan ligt niet bij B. en W. De heer V r ij e besprak den overlast voor de bevolking van de lieden, die 's Maandags in de gemeente komen voor een muziekverg'-nning. Dit muziek maken vond spr. niet zoo erg, maar wel oordeelde hij het ongewenscht, dat een groot aantal lieden, die geen vergunning krijgen, met veters en schrijfpapier (een verkapte bede larij) overlast veroorzaken. Van een bewo ner aan de Stationsstraat vernam spr., dat deze er op een Maandag 43 aan de deur had gekregen. De voorzitter achtte dit wel haast niet mogelijk, maar zou het onderzoeken. Als het euvel zoo groot is, dan is de eenige weg het aantal negotie-vergunningen te be perken. Op een vraag van den heer D i n g e r d i s, deelde weth. Macdonald mede, dat uit een onderzoek was gebleken, dat het G.E.B. geen blaam treft ten aanzien van de in de vorige vergadering naar voren gebrachte klacht over het tekort aan stroom voor een motor. Dit moest meer aan den installateur geweten worden. De openbare zitting werd hierop gesloten, waarna de raad in comité ging. Olimlachje „Hallo, met den portier? Stuur s.v.p. den huisknecht naar boven om mijn koffers, die hy naar den trein moet brengen. Ik zelf kom dan straks wel even naar beneden om de rekening te betalen!" De Centrale recherche te Rotterdam heeft vijf personen gearresteerd, onder wie een bekend Rotterdamsch advo caat, die het plan hadden opgevat een groot aantal valsche waarde-papieren in circulatie te brengen en die zich bovendien aan knoeierijen hebben schuldig gemaakt o.a. aan het in on derpand geven van gestolen effecten. De zaak is uitgekomen, doordat een drukker in het Westelijk stadsdeel, tot wien men zich had gewend om de waardepapie ren te laten vervaardigen, van den opzet de politie in kennis had gesteld. De druk ker had eeniee weken geleden bezoek ge kregen van een 32-jarigen kellner, die hem had gevraagd, of hij Amerikaansche aan- deelen wilde drukken, welke in Amerika en Canada zouden worden verkocht. Een maand later vervoegde hij zich wederom bij den drukker en thans zeide hij, dat men van plan veranderd was. Hii zou 15.000 gulden kriigen, wanneer hij honderd rece- pissen van de laatste staatsleening van hon derd gulden en honderd van duizend gulden wilde drukken. De drukker verzocht zijn cliënt 's avonds terug te komen. Hij stelde de nolitie van een en ander op de hoogte. Een rechercheur stelde zich verdekt in hW kantoor op om de besprekingen af te luisteren. De drukker kreeg de opdracht (Donderdagavond j.1.) en nog dienzelfden nacht heeft de politie den kellner van zijn bed gelicht. Men vroeg hem, wie hem de recepissen, welke nagemaakt moesten worden, had verstrekt en na allerlei verhalen te hebben opgedischt, bekende hij ten slotte dat een hier ter stede woonachtig advocaat en pro cureur de opdrachtgever was. Het verhaal kwam de politie onwaar schijnlijk voor, maar toch heeft men den advocaat op het politiebureau ontboden en inderdaad bekende hij de recepissen te heb ben verstrekt, evenwel niet met de bedoe ling deze op grooten schaal in omloop te laten brengen. Uit het verdere onderzoek bleek dat de kellner vroeger caféhouder is geweest en dat de advocaat verscheidene malen als raadsman voor hem was opgetreden, De kellner stond weer in contact met verschei dene personen, die zeer ongunstig bekend staan. Na de arrestatie van den kellner en den advocaat kon de politie direct ophelde ring brengen in een inbraak welke verle den jaar in een pand aan den Beukelsweg is gepleegd ten huize van een familie, waarbij voor een bedrag van 1700 aan effecten werd gestolen. Een 23-jarige kantoorbediende had ver keering met de dochter des huizes. Het was een jongen van goede Rotterdamsche fami lie en de vader van het meisje had er geen enkel bezwaar tegen gehad hem de sleutel van het huis af te staan. Verscheidene ma len had de man een geldkistje in de lesse naar van zijn schoonvader zien staan. Op een goeden dag had hij den sleutel aan een 26-jarigen analist gegeven, die, toen de fa milie de stad in was, de kist heeft gestolen. Deze werd in bewaring gegeven bij een 31-jarigen café-houder. Het was moeilijk de waardepapieren te verzilveren, aange zien bij alle banken de nummers waren bekend gemaakt. Ten slotte heeft men den zooeven ge noemden kellner in den arm genomen. Deze had een plan bedacht, dat men inderdaad ook tot uitvoering heeft kunnen brengen De kellner had n.1. vroeger zaken gedaan met een bierbrouwerij in Brabant die nog een bedrag van f 700 van hem had te vor deren. Hij deelde de directie van de brou werij mede een nieuwe zaak te willen openen. Daartoe zou hij 1700 aan effecten in onderpand geven, wanneer hij 700 con tant in handen kreeg. Hij heeft de advocaat van een en ander op de hoogte gebracht en hoewel deze wist, dat de stukken van dief stal afkomstig warer. is de acte te zijnen kantore gepasseerd. Bij het opmaken van het contract werd da bepaling gemaakt, dat de directie van de brouwerij het onder pand ten kantore van een bank moest depo- neeren en dat deze enveloppe pas over een jaa«" mocht worden geopend. Men hoopte n.1. de schuld binnen dien tijd nog af te los sen en zoodoende te voorkomen dat de her komst der effecten bekend zou worden. De zaak van den kellner ging evenwel zeer slecht en toen het tijdstip naderde waarop de enveloppe geopend zou worden, stelde hij zich weer met den advocaat in verbinding en het plan werd gesmeed val sche aandeelen en recepissen te laten druk ken. Men zou pogen een gedeelte van deze valsche documenten voor de gestolen effec ten te verwisselen en de brouwerij weer te bewegen een bedrag in contanten af te staan. De rest zou worden gezonden naar Amerika en Canada. De kantoorbediende was reeds voor dit doel naar de Canadeesche hoofdstad ver trokken en hij was daar in contact gekomen met een meisje wier vader er nogal goed voorzat. De analist, die in het pand aan den Beukelsweg de kist had gestolen, zond uit Nederland brieven naar den kantoorbedien de met brievenhoofden van notarissen en advocaten, alles om den vader van het meisje om den tuin te leiden. Onder andere werd medegedeeld, dat den Nederlandschen jongen ook nog een groote erfenis te wach ten stond. De vader van het Canadeesche meisje verstrekte den man geld om naar Ne derland te reizen en hier werd de afsfpraak gemaakt, dat hij 50 000 valsche recepissen mede naar Canada zou nemen; een gedeelte zou aan den vader van het Canadeesche meisje worden verkocht en de rest zou in circulatie worden gebracht. Nog voor de plannen ten uitvoer konden worden gebracht werden de vijf mannen, onder wien de advocaat en procureur, die allen bij deze zaak betrokken zijn. door de politie gearresteerd. Zii zijn Zaterdag in het hoofdbureau aan het Haagsche Veer opge sloten en ze zullen naar het Huis van Be waring worden overgebracht. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Elf-jarige jongen door auto gegrepen. Gistermiddag reed op den rijksstraatweg GraveDen Bosch ter hoogte van kilometer- paal 20 onder Berghem 'n auto uit Nijmegen terwijl zich voor deze uit een boerenkar be vond. Op het moment dat de autobestuurder den wagen wilde passeeren, kwamen enkele kinderen stoeiend voor de kar vandaan. De chauffeur remde uit alle macht en trachtte nog uit te wijken, doch hij kon niet verhin deren dat hij den elfjarigen M. de Reuver, woonachtig in het woonwagenkamp onder Oss, aanreed. De aanrijding was zoo hevig, dat de getroffene onmiddellijk dood was. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Nadat de marechaussee uit Oss een onder zoek had ingesteld, werd het slachtoffer naar het St. Anne ziekenhuis te Oss overgebracht alwaar het parket uit 's-Hertogenbosch nog gi«t»rmiddag sectie op het lijk verrichtte. Nader vernemen wij nog, dat in de auto eenige geestelijken waren gezeten. Onmid dellijk na de aanrijding stopte de wagen, waarop een der priesters het slachtoffer nog geestelijken bijstand verleende. van Hasselt, tandarts te 's-Gravenhage, lid van het dagelijksch bestuur van Het Ivoren Kruis, die een causerie hield over de ge schiedenis, het doel en het werk dezer ver- eeniging. Na eenige discussie werd op voor stel van den voorzitter overgegaan tot het stichten van de afdeeling Noordholland. Tot voorzitter van het voorloopig bestuur benoemde de vergadering den heer F. E. Paesi, terwijl verder tot toetreding tot het voorloopig bestuur werden uitgenoodigd de heeren D. de Vries, arts te Wieringerwaard, K. D. Baas, tandarts te Enkhuizen, F. C. Spierings, arts te Heerhugowaard en J. Ro- drigues Pareira, tandarts te Haarlem. De laatste zal voorloopig het secretariaat waarnemen. Bij de aanwezigen bleek veel sympathie te bestaan met het streven van deze nieuwe afdeeling van Het Ivoren Kruis en door enkelen, o.a. door prof. dr. G. C. Heringa, die namens de Ned. Ver. voor sociale tand heelkunde aanwezig was, werd samenwer king toegezegd. De vergadering werd besloten met het vertoonen van eenige instructieve films, die de belangstelling hadden der aanwezigen. DS. KERSTEN NIET NAAR AMERIKA. Naar wjj vernemen, heeft het Tweede Kamerlid, ds. G. H. Kersten te Rotterdam, voor het eroep naar de Gereformeerde gemeente van Grand-Rapid (N.-Amerika) bedankt. KIND SLIKTE EEN KNIKKER IN. Na operatie overleden. Dezer dagen had het vijfjarig zoontje van de familie V. aan de Hoogstraat te Waalre het ongeluk om een knikker in te slikken. De jongen moest voor verpleging in het Binnengasthuis te Eindhoven opge nomen worden, doch is aan de gevolgen daarvan overleden. VERLAAGDE SPOORWEG- ABONNEMENTSPRIJZEN. Alléén voor de eerste klasse. Naar wij vernemen worden de prij zen der algemeene abonnementskaarten eerste klasse der Nederlandsche spoor wegen met ingang van 1 Mei 1938 verlaagd tot 75 voor de eerste maand en 50 voor elke aansluitende maand (met geldigheid in D-treinen zonder betaling van toeslag f 5 meer). De prijzen der achtdaagsche abonne mentskaarten eerste klasse zullen worden verlaagd tot 25. Deze prijsverlaging is een gevolg van de omstandigheid dat het aantal treinen waarin in de eerste klasse gereisd kan worden, ingaande 15 Mei a.s. sterk be perkt wordt. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR MOND- EN TANDHVGIENE. Afdeeling Noordholland gesticht. „Het Ivoren Kruis" voert reeds eenige Mentallen jaren propaganda voor goede -nond- en tandhygiene. Deze vereeniging tracht haar doel te be reiken door het streven naar wettelijke en sociale maatregelen om goede tandheelkun dige hulp aan de bevolking te verschaffen in het belang der volksgezondheid. Het Ivoren Kruis is een landelijke ver eeniging. Eenige leden van Het Ivoren Kruis hebben het initiatief genomen om in de provincie Noordholland een afdeeling dezer vereeniging te stichten. Door de initiatiefnemers werd Maandag 14 dezer te Haarlem een vergadering bij eengeroepen, waartoe waren uitgenoodigd vertegenwoordigers van de besturen van Het Ivoren Kruis, de Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, de Ned. Maatschappij tot bevordering der tandheel kunde en van de drie in de provincie Noordholland gevestigde afdeelingen dezer maatschappij, Het Witte Kruis, Het Witgele Kruis, de vereeniging tot bestrijding der tuberculose en de vereeniging van Ned. gemeenten, benevens de inspecteurs van 't L. O. in de provincie Noordholland. De vergadering werd geleid door den heer F. E. Paesi, tandarts te Haarlem, Deze hield een korte inleiding, waarin hij zijn waardeering uitsprak voor het vele werk, dat de voorzitter van Het Ivoren Kruis, de heer J. J. Backer Dirks te Rotterdam ge daan heeft in het belang van de propagan da voor een goede mond- en tandhygiene. Daarna kreeg het woord de heer A. L. J. C. BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Nederweert ontstond door onbekende oorzaak brand in de woning van den land bouwer R. Janssen. Het huis brandde geheel uit. Van de meu belen korv-weinig gered worden. Een viertal varkens vond den dood in het vuur. Huis en inventaris waren zeer laag ver zekerd. EEN DERGELIJKE LEZING... De heer de Marchant et d'Ansembourg (N. S. B.) heeft den minister van binnen- landsche zaken de volgende vragen gesteld: I. Heeft de minister kennis genomen van den omzendbrief der studievereeniging van officieren der vrijwillige burgerwacht te Amsterdam houdende uitnoodiging tot bij woning van een lezing door dr. J. Brouwer, op Woensdag 16 Maart a^. om 20.15 uur in het gebouw der vrijwillige burgerwacht. Singel 548, Amsterdam, over De inzet en het verloop van den Spaanschen burgeroorlog? II. Is de minister niet van oordeel, dat eer dergelijke lezing, te houden door ge noemden dr. J. Brouwer, die bekend staat om zijn marxistische neigingen en zijn sterk anti-militaire gezindheid, verboden moet worden, zulks, om gezagsondermijnende propaganda voor het revolutionnaire Spanje in het Koninkrijk der Nederlanden en in het bijzonder in de burgerwacht te verhinderen, temeer, waar klaarblijkelijk ook officieren in actieven dienst, genoemde lezing zullen bij wonen? OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Gisteravond kwart voor elf is de 46-jari ge gehuwde D. Bouwman uit Vlaardingen, stoker aan boord van de sleepboot „IJsel- monda" van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst, op de Nieuwe Maas, onder Pernis, bij het vastmaken van een tros aan een boei, overboord geslagen en verdron ken. Het lijk is nog niet opgevischt. DE BOTERPRIJS. Leeuwarder noteering plus toeslag gemiddeld op 1.30. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in de bedoeling van den minister van economische zaken, onder handhaving van het tegenwoordige systeem van steun- verleening, met ingang van 17 Maart den toeslag op boter voor het voorjaar en zomer tijdvak zoodanig te bepalen, dat de Leeu warder noteerir.g plus toeslag ongeveer 1,30 zal bedragen. Dit bedrag dient zoodanig te worden op gevat, dat dit het gemiddelde vertegenwoor digt van hetgeen de minister zich voorstelt te bereiken. De werkelijke prijs kan weke- lijksche schommelingen vertoonen, wijl het in de bedoeling ligt, niet meer wijzigingen in het bedrag van den toeslag aan te bren gen dar. voor het bereiken van een gemid delde en het voorkomen van prijsexcessen noodig is. CONSUMPTIEMELK-REGELING IN HET WETTELIJK GEBIED. Einde bemoeienissen der Zuivel- centrale. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat ingevolge een door den minister van economische zaken genomen beslissing, de bemoeienissen der Nederlandsche Zuivel- centrale met de uitvoering van de con- sumptiemelkregeling in het z.g. wettelijk aangewezen gebied per 3 April geheel zul len worden beëindigd. Op dit tijdstip zal voor dit gebied een nieuwe consumptiemelkregeling in werking treden. Deze regeling is gezamenlijk opge steld door een uit de melkveehouders ge vormde organisatie (de vereeniging con- sumptiemelk-centrale) en een organisatie van den melkhandel (de algemeene ver eeniging voor molk voorziening), welke or ganisaties tevens de regeling zullen uitvoe ren. Van overheidswege is bepaald, dat melkveehouders, die hun melk afleveren voor consumptiedoelelnden, en handelaren in consumptiemelk voor de uitoefening van hun bedrijf toestemming dienen te hebben van hun bovenvermelde organisatie. TENTOONSTELLING D. H. W. FILARSKI In de kunstzaal „De Ronde Brug" te Amsterdam zal Zaterdagmiddag 19 Maart om half drie een tentoonstelling van nieu we werken worden geopend van den kunstschilder D. H. W. Filarski. Deze ex positie omvat vele schilderijen uit Spanje, zooals het was vóór den burgeroorlog. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 7 April. 201. Toen gingen ze op weg. In 't begin schoten ze niet zo vlug op, want Peter was nog erg stijf, maar langzamerhand werd dat beter. En de steen rolde maar verder, steeds verder. Af en toe nog liet Peter zich neervallen om zijn stijve benen een ogenblik rust te gunnen. Zo ging het ver der, totdat het bos ineens ophield en ze voor een groot stuk land stonden. 202. „Hè gelukkig", riep Peter, „nu krij gen we tenminste eens iets anders te zien dan bomen en vogels en bloemen. Als ik me niet vergis, dan ligt daar in de verte een grote stad voor ons. Nu zullen jullie nog eens wat beleven!

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7