DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nationaal eenheidsfront noodzakelijk. 140e Jaargang Geen concreet werkprogramma. De Poolsche openbare meening. De algemeene toestand. Poolsch ultimatum aan Litauen. Troepen zouden gereed staan. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 <*egels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320. redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Gistermiddag heeft de nieuwe Fransche minister-president Léon Blum zyn regee ring aan de Kamer voorgesteld met de traditioneele regeeringsverklaring die met meer dan gewone spanning werd verbeid, omdat de huidige regeering werd samen gesteld onder den druk der gebeurtenissen in Europa. In zijn verklaring erkende de premier de zwakheid van het huidige kabinet, terwijl hij er op wees, dat do noodzake- lijkheid van het vormen van een regeering op een breedere basit nog steeds actueel was. „Het is nauwelijks noodig in herin nering te brengen onder welke om standigheden de regeering gevormd is, welke zich thans aan u voorstelt. Zoo begon Blum zijn rede en hij vervolgde: Aan het einde van de vorige week op een dramatischen historischen dag, trad de ernst van den Europeeschen toestand plotseling voor de openbare meening. De regeeringscrisis was toen begonnen. Het belang des lands zou hebben geeischt, dat deze crisis opge lost werd door de vorming van een krachtige regeering, welke alle repu- blikeinsche krachten der natie veree- nigde rondom de door haar aangestelde meerderheid. De poging werd onder nomen. Zij slaagde niet. Ondanks het initiatief dat door een der meerderheidspartijen genomen was, on danks de edelmoedige, terstond gegeven in stemming van anderen, ondanks dringen der en rechtstreeksche verzoeken werd de oproep, met slechts één uitzondering, ver worpen door de oppositioneele fracties. Toen werd de tegenwoordige regeering gevormd, de vierde van een wetgevende periode, die nog niet het midden van haar tijdsduur bereikt heeft. Dit kabinet is samengesteld uit dezelfde politieke elementen als het eerste. Ook dit kabinet beroept zich op het Volksfront, dat nog steeds het vertrouwen geniet van de meerderheid van het volk. Wij zijn intus- schen vast besloten geen gelegenheid voor bij te laten gaan, om de meerderheid heen de noodzakelijkt eensgezindheid van alle Franschen te vereenigen. Wij zullen steeds gereed staan de poging te herhalen, die helaas is mislukt en ons laten leiden door den geest, die tot deze poging heeft geleid. De eerste daden, die ons kabinet heeft ver richt toonen reeds welk deel van onze taak ons het meest urgent toelijkt en in welken zin wij aan het werk zullen gaan Wij zul len er slechts een korte verklaring aan toe voegen, want het is de tijd niet voor for mules en de latere debatten zullen ons de gelegenheid geven u ten aanzien van iedere groep problemen aanvullende verklaringen te verstrekken. Wü hebben het bewind in handen geno men den dag na een aangrijpende gebeur tenis, die geheel Europa ontroerd en in ver warring gebracht heeft, en die ontzettende gevolgen zou kunnen hebben of aankondi gen. In de eerste plaats moeten wy de ge varen afweren van den buiten an c toestand. Eensgezind wil Frankrijk harts tochtelijk den vrede. Wanneer het gaat om den vrede in Europa, is er geen en e tiatief, dat Frankrijk niet vastbesloten is te nemen of te aanvaarden. Frankrijk wil zij volledige onafhankelijkheid en zijn levens belangen behoeden, de veiligheid van zijn grenzen en zijn verbindingen in stand hou den en volledig, zooals wij daar zoojuis opnieuw de verzekering van hebben 8e§e" ven, de verplichtingen eerbiedigen die he onderteekend heeft. Wij zullen echter nooit, voor zoover ons betreft, aannemen dat deze beide wenschen niet met elkander in overeenstemming ge bracht zouden kunnen worden en om ze tot overeenstemming te brengen, zullen wij tot het uiterste der menschelyke krachtsin spanning gaan. Leon Blum Aangezien de omstandigheden ons land daartoe dwingen, willen wij zijn militaire kracht nog meer vergrooten. Aanvullende bewapeningsprogramma's zullen zonder eenige vertraging opge steld worden. Niets zal gespaard wor den voor de ontwikkeling der mate- rieele. productiemiddelen, om deze op rationeele wijze te ordenen en om hun gebruik tot het hoogste op te voeren. Wij zullen er naar streven de bondge nootschappen, vriendschappen en sympa thieën te onderhouden, waarin Frankrijk tegelijkertijd een motief ziet van vertrou wen voor zichzelf en een pand van den vrede voor de wereld. De vrede in eer en vrijheid is steeds Frankrijk's leidende ge dachte geweest. De toenadering tusschen alle vreedzame krachten ter wereld voor de collectieve vei ligheid zal steeds Frankrijk's doel zijn. De financieele problemen moeten thans uit denzelfden gezichthoek bekeken worden als de diplomatieke en de militaire. Van het standpunt van Frankryk's kracht gezien, vormen de munt, het crediet en de metaalvoorraad drie essentieele ele menten, waarvan het eene niet aan het an dere mag worden opgeofferd. Wy willen de ooging om tot een saneering der begrooting te komen waaraan de meesten onder ons hebben medegewerkt niet in gevaar brengen. Wij zullen zelfs maatregelen voor stellen, welke ten doel hebbefl deze po gingen voort te zetten. De gezondheid van de Fransche staathuishouding eischt een stabiele verhouding niet alleen tusschen de inkomsten en uitgaven, maar ook tusschen productie en verbruik, tusschen loonen en prijzen en tusschen in- en uitvoer. Wij zullen op elk gebied werken aan het her stel van dit evenwicht. Wy gelooven, dat om een gunstig resultaat te verkrijgen, dit nationale streven gepaard moet gaan met het betrachten van rechvaardigheid en der sociale solidariteit, waaraan het land harts tochtelijk gehecht blijft. Wij zullen in het parlement de debatten over de „moderne code van den areid" voortzetten. Wy zullen een wetsontwerp indienen in zake pensioen voor oude arbeiders, dat zich zelf dekt. Zonder uitstel zullen wy de or ganisatie bestudeeren van een uitbreiding van de gezinsbijslagen. Wy zullen er naar streven de wetsontwerpen inzake de toe standen van werkgevers en werknemers in den landbouw alsmede van de kleine koop lieden definitief te doen aannemen. De Fransche eenheid is een kracht, die men moet trachten aan het werk te zetten. Het volksfront is een kracht, die men niet moet laten verslappen of verworden, want het vuur der volksmassa's, haar liefde tot de vrijheid en haar wil tot rechtvaardigheid is misschien het kostbaarste erfdeel der natie. Dat is de diepe reden van onze aanwezig- heid. t Aangezien wy dé' meerderheid des lands, d.w.z. in de democratie de souvereine macht vertegenwoordigen, gelooven wij het recht te hebben een beroep te doen op allen, om allen niet alleen dezelfde discipline, dezelfde vrijwillige onderwerping aan de gemeen schappelijke wet te vragen, maar ook den- zelden geest van zelfverloochening en offer vaardigheid. Wy zijn er zeker van het oor te treffen van het volk der arbeiders, want men krijgt alles van het volk gedaan, wan neer het het gevoel heeft, dat men werkt met het volk, voor het volk en voor het ideaal, dat sinds anderhalve eeuw 't zijne is. Wy hopen vurig, dat onze stem overal denzelfden weerklank zal vinden. Tydens zyn lange geschiedenis is Frankryk er altyd in geslaagd te groeien naar gelang van de moeilijkheden en de gevaren waaraan het bloot stond. Eens te meer zal Frankryk het schouwspel bieden van een sterke, moedige natie, die trotsch is op zichzelf en opgewas sen is tegen zijn historie en zyn lot". Meerderheid voor de regeering. Na de debatten, die dezen keer geen op windend karakter hadden (dat komt na tuurlijk a.s. Dinsdag, als de buitenlandsche politiek aan de >rde komt!) heeft de Kamer met 369 tegen 169 stemmen haar vertrou wen in de regeering uitgesproken. De actie der Poolsche regeering ter vestiging van normale betrekkingen met Litauen, aldus meldt het Poolsche tele- graafagentschap Pat, wordt eensgezind door de Poolsche bladen besproken. De verontwaardiging tegen Kowno neemt steeds breeder omvang aan. Er moet een einde komen aan de Litau- sche provocaties, aldus de leuze, die den kern vormt van tallooze resoluties, welke aangenomen worden door organisaties, ver gaderingen en bonden en die in oproepen aan de leden wordt gericht. Verschillende jeugdorganisaties hebben een oproep uitge vaardigd, waarin o.m. gezegd wordt, dat op nieuw aan Litauen de vraag gesteld moet worden, die door Pilsoedski in 1927 aan Woldemaras is gesteld: „Oorlog of vrede?" De organisaties van de nationale party, welke op binnenlandsche politiek gebied de regeering bestrijdt, aarzelen niet de regee ring te steunen in een actie van nationaal belang. Litauen is zich thans niet bewust van de uitzonderlijke sterkte der Poolsche reactie tegenover de laatste gebeurtenissen. De Poolsche natie eischt categorisch, dat een normale toestanc tusschen Polen en Litauen tot stand gebracht wordt. Het geduld van Polen is uitgeput. De Warszawski Dziennik Narodowy stelt vast, dat Polen waarborgen moet verkrijgen, dat eens vooral een einde gemaakt wordt aan de Litausche vijandelijkheid te zynen opzichte. De socialistische Robotnik verklaart ook, dat de afwezigheid van betrekkingen tus schen twee buurstaten gedurende reeds achttien jaar absurd is. Een dergelijke toe stand wekt conflicten van de soort van het laatste grensincident. Alkmaar, 18 Maart. Waar gaat het om? Ziedaar in enkele woorden de vraag, die de geheele wereld zich gesteld heeft en zich nog steeds eiken dag stelt. Waar gaat het om? Gaat het om Tsje- cho-Slowakije of om Spanje? In Engeland beweert men, dat het om Spanje gaat, ui Frankrijk is men er van overtuigd, dat het om Tsjecho-Slowakye gaat. Voor beide meeningen is wat te zeggen, maar het voor en tegen wegen tegen elkaar op. En Frankryk en Engeland zijn het er niet over eens, zijn zelfs nog niet zoo ver, dat zij zeggen, dat beider meeningen goed kunnen zijn. En dus zijn zij het ook nog niet eens over samenwerking. Gaat het om Spanje of om Tsjecho-Slo- wakije? Wij hebben gisteren nog gewezen op de gebeurtenissen in Spanje, waar Franco snel terrein wint. En wy hebben herinnerd aan de beschuldigingen aan het adres der Duit- sche regeering, dat deze nieuwe troepen massa's en nieuw materiaal naar Franco had gezonden. Berlijn heeft dat categorisch ont kend. Maar dat zegt tegenwoordig niets. Het ontkende nauwelijks een week geleden ook de troepenconcentraties in Beieren, om hoogstens een halven dag later met de prac- tische waarheid voor den dag te komen! Een nieuw Duitsch leger van 30.000 man zou in Spanje opereeren, om Franco in staat te stellen, een snelle en volkomen overwin ning te behalen. En meent Engeland het gaat om een Franco-overwinning met Duitsche hulp, want dan kan Italië Catalonië krijgen, zooals Duitschland Oostenryk kreeg met welwillende werkeloosheid van Italië. De politieke puzzle is dus weer met een vraagstuk verrykt: Spanje! Toch valt het moeilijk te gelooven, dat het de bedoeling is, om een deel van Spanje onder Italiaansche vlag te brengen. Noch Mussolini, noch Hitier zouden een dergelijke actie openlyk durven steunen. Wat echter niet zeggen wil, dat na een eventueele over winning Franco niet onder de strenge en absolute leiding van een der beide dictators zou komen te staan. Over de „verdrukte minderheden", waar Berlyn zich zoo bezorgd over maakt, zullen wy het vandaag maar niet hebben; zy zijn door het nieuwe Spaansche probleem wat cp den achtergrond gekomen, evenals het Poolsch-Litausch conflict, dat al een paar keer is opgelost, maar nog steeds terug keert, zonder dat het echter als al te gevaarlyk be oordeeld moest worden. Totdat er sinds gisteravond laat een wen ding is gekomen, die zeer ernstig schijnt te zijn Mussolini heeft gesproken! Zijn rede heb ben wij gisteren gepubliceerd en de lezer weet dus, hoe Mussolini over Oostenryk denkt en hoeveel genegenheid hy voelt jegens Hitier. Vier jaar geleden heeft Mussolini ook eens Oostenrijk en Duitschland onder de loupe genomen. Dat was enkele dagen na den moord op Dolfuss, den toenmaligen Oosten- rij kschen bondskanselier. Het Hbld. heeft nu om de rede van den Duce naar waarde te kunnen schatten eens opgezocht in zijn leggers, wat Italië in 1934 schreef en dacht. En ziet, het resultaat was verrassend! In het telegram van rouwbeklag naar aanleiding van den moord op Dolfuss liet Mussolini aan de Oostenryksche regeering weten: „De onafhankelijkheid van Oosten rijk, waarvoor Dolfuss gestorven is, is een beginsel, dat door Italië werd verdedigd en met nog meer hardnekkigheid zal worden verdedigd in buitengewoon moeilijke tyden. Dolfuss heeft zijn volk tot het einde toe ge diend met volstrekte afwezigheid van eigen baat en verachting van gevaar. Zyn nage dachtenis zal worden geëerd niet slechts door Oostenrijk, maar overal in de beschaafde wereld, die reeds door haar zedelyke ver oordeeling hen, die rechtstreeks en indirect de schuldigen zijn, getroffen heeft. Ik geef hierby uitdrukking aan myn rouwbeklag, dat de tolk is van de eensgezinde gevoelens van afschuw en leedwezen van het Italiaan sche volk". Van de stemming, die de moord op Dolfuss te Rome had gewekt, kan het volgende Reu- tertelegram d.d. 29 Juli 1934 getuigen: „In Romeinsche kringen wordt groote aandacht geschonken aan een artikel, verschenen in de „Messagero" van gisterochtend, dat, naar men zegt, door den Duce rechtstreeks is ge ïnspireerd. Het is overbodig te zeggen, doet het blad opmerken, dat Italië niet zal deel nemen aan een démarche, welke de andere mogendheden misschien zullen ondernemen. Het is reeds vaak voorgeko men, dat beloften van de Duit sche regeering niet zyn ge houden. Men onderhandelt geen twee maal op voetvan gelykheid met dengeen, die met zooveel cynisme de wet ten van de eer tekort heeft gedaan. Er is op het oogen- blik geen regeering, die ten aanzien van Duitschland niet het volste recht heeft, zijn volledige vryheid van handelen te herneme n". De „Giornala d'Italia", het blad van Vir- ginio Gayda, den spreektrompet van den Duce, bevatte op 30 Juli 1934 de volgende verklaring: „De onafhankelijkheid van Oos tenryk is één der voorwaarden voor den vrede van Europa. Duitschland kan in het Oosten en Westen en Noorden terugverlan gen wat het verloor; Oostenryk is steeds een onafhankelijke staat geweest, en Duitsch land kan geen rechten daarop doen gelden". Ziet, er schijnt in Italië sinds vier jaar wel iets veranderd te zijn. Anders ware het verschil tusschen toen en nu niet zoo enorm groot! Wy schreven hier reeds over de kwestie tusschen Polen Litauen, in welk conflict sinds gisteravond een verandering is geko men, die als zeer ernstig te beschouwen is. Het verluidt n.1., dat Polen een nota aan Litauen heeft gezonden, waarin het vijf eischen stelt, welke moeten worden aange nomen; zoo niet, dan zou Pblen niet terug deinzen voor de scherpste vergeldingsmaat regelen, desnoods met gebruik van militair geweld. Terzelfder tyd schynt Polen de garnizoe nen aan de Litausche grens te hebben ge alarmeerd. Dit alles is zeer ernstig te noemen, vooral ook, omdat Rusland zich in de kwestie mengt. De Sovjet-staat wenscht n.1. de on af hankelykheid van Litauen te waarborgen en zou volgens geruchten reeds troepen naar de Poolsche grens hebben gezonden. Er heerscht groote spanning in Polen en het oorlogsgevaar is daar op het oogenblik zeker niet denkbeeldig. Zou een nieuw spannend week-end op til zyn? Het Poolsche telegraafagentschap Pat verneemt, dat Polen gisteravond om 9 nar een diplomatieke nota aan de Litausche regeering heeft overhandigd. In welingerichte Poolsche kringen verheelt men niet, dat de toestand ernstig is. De plaatselijke pers heeft opdracht gekregen, op krachtigen toon over het conflict te schrijven en er op te wijzen, dat het voor Polen onmogelijk is, nog langer abnormale diplomatieke betrek kingen met Litauen te onderhouden. Het schijnt, dat het doel van deze pers campagne is, Litauen te intimideeren en het te dwingen, de Poolsche voorwaar den te accepteeren. Arbeidersblad publiceert den inhond. De „Nowa Prawda", orgaan van de Pool sche arbeiderspartij, die in de oppositie is, heeft een extra nummer uitgegeven, waar in gemeld wordt, dat gisterochtend te 11 uur een Poolsche nota naar Litauen gezon den is. Er zou sprake zijn van een ultima tum, waarin Polen op krachtige wijze een onmiddellijk herstel der Poolsch-Litausche diplomatieke betrekkingen eischt. In geval van weigering zou Polen de uiterste conse quenties uit het incident van 11 Maart trekken, met inbegrip van een militaire actie. In officieele kringen blijft men het diep ste stilzwijgen bewaren. Het arbeidersblad noemt geen termijn van het ultimatum, maar meent te weten, dat Polen de volgende voorwaarden gesteld heeft: 1. Herstel van normale diplomatieke betrekkingen. 2. Herstel der post- en spoorwegbe trekkingen. 3. Accoorden over de nationale min derheden. 4. Een handels- en Douane-overeen komst. 5. Afschaffing van de Litausche grondwetsartikelen, waarin Wilna de hoofdstad van Litauen genoemd wordt. 6. Schadeloosstelling van het nagela ten gezin van den doodgeschoten Poolschen soldaat. Litauen zwijgt eveneens. In officieele Litausche kringen weigert men iets mede te deelen omtrent den inhoud van de Poolsche nota. Havas meent te weten, dat de Poolsche nota inderdaad den vorm heeft van een ultimatum. Dit zou in 48 uur afloopen. Het Litausche kabinet is onmiddellijk bijeen gekomen. Poolsche troepen gereed tot een inval? Een bijzondere Havas-correspondent uit Tallinn meldt, dat volgens bepaalde inlich tingen gemotoriseerde Poolsche troepen op twee punten aan de PoolschLitausche grens samengetrokken zouden zijn. Ingeval van een afwijzend antwoord op het Poolsche ultimatum zouden de Poolsche troepen het grondgebied van Litauen bin nendringen en den weg inslaan naar Kau- nas, dat 80 K.M. van de grens is gelegen. Zij zouden zoodoende de Poolsche hoofd stad waarschijnlijk den 19en Maart, den naamdag van maarschalk Pilsoedski, bin nenrukken. Betoogingen te Warschau. Van Poolsche zijde zou men op geringen tegenstand van het Litausche leger rekenen. Gisteravond hebben meer dan honderd duizend personen betoogd op het maar schalk Pilsoedski plein te Warschau, om te protesteeren tegen de provocaties van Li tauen en te eischen, dat de normale betrek kingen tusschen Polen en Litauen zouden worden hersteld. De betoogers verklaarden zich geheel ter beschikking van maarschalk Smigly Rydz te stellen. Gelyke betoogingen werden gehouden te Krakau, Wilna, Lwow en Lublin. Maarschalk Smigly Rydz, de opperbevel hebber van het Poolsche leger, is heden ochtend te Wilna, naby de Litausche grens, aangekomen, waar hy door de bevolking met enthousiasme werd begroet. Vandaag zullen te Wilna groote tegen Li tauen gerichte betoogingen worden gehou den. De door de betoogers aangenomen moties zullen aan Smigly Rydz worden voorgelegd. Weer een incident. De Poolsche bladen melden dat te Kal- waria in Litauen, Litausche onderdanen in een huis van een Poolsche vereeniging zes tien ruiten hebben vernield. De dader zou een Litausch onderwyzer zyn, die tegely- kertyd de leider van een paramilitaire or ganisatie is. De Poolsche pers zegt datd» niet de eerste keer is dat ze sche organisaties worden gemolestreejd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1