8 vors cobra fBuuieniand !Radio{icogcammc o©ó«ö©oq# HeuMelon Het Nederlanderschap in trek. Groote brand in Beesd. Bent U onrustig? TWEEDE BLAD. Groot aantal naturalisatie-ontwerpen in behandeling. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer, over een aantal ontwerpen van wet, houdende naturalisaties, vestigden eenige leden er de aandacht op, dat daarby in be handeling werden genomen tien voordrach ten, strekkende tot naturalisatie van twee honderd personen met hun gezinnen, dus in feit» ongeveer duizend personen tezamen. Deze leden nu achtten het onmogelijk in den korten tijd, die daartoe ter beschikking stond, zich voldoende omtrent de voor natu ralisatie voorgedragen personen op de hoog te te stellen. Voorts maakten zij er op op merkzaam, dat ongeveer vijf en veertig ont werpen van soortgelijke strekking op af doening wachten, hetgeen beteekent, dat eerlang bijna tegelijkertijd meer dan vijf duizend personen in het Nederlandsche volksverband zullen worden opgenomen. Van een voortgezette opneming daarin nu van zoo groote massa's vreemdelingen duchtten de hier aan het woord zijnde leden het gevaar, dat zulks belangrijke verande ringen zal teweegbrengen in de ethnologi- sche samenstelling van het Nederlandsche volk. Zij achtten dit ook in strijd met het koninklijk woord: „Wij willen ons zelf zijn en blyven". Bovendien zal, naar de meening van deze leden, de werkloosheid van de oud-Neder- landsche bevolking er door worden ver meerderd en dientengevolge een deel dier bevolking tot emigratie zijn genoopt. Een en ander leidt, dus betoogden zij, tot de slotsom, dat in het vervolg slechts voor nautralisatie in aanmerking mogen worden gebracht gewezen Nederlanders en voorts zoodanige vreemdelingen, met de toelating van dewelke tot het Nederlanderschap het belang van volk en staat wordt gediend Andere leden verklaarden met dit betoog in menig opzicht niet te kunnen instemmen. Zy maakten de opmerking, dat reeds op 14 December 1.1. de Tweede Kamer de ontwer pen had aanvaard en dat derhalve aan dc Eerste Kamer tyd te over is geleten om zich te vergewissen van den inhoud ervan. Wat aangaat de reden, waarom zoovele naturalisatie-ontwerpen tegelijk aan de Sta- ten-Generaal zijn voorgelegd, daarop heeft dus betoogden de hier aan het woord zijnde leden, de minister op alleszins bevredigende wijze bescheid gegeven. Die reden toch gelegen in de omstandigheid, dat ten depar- temente op het stuk der naturalisaties een groote achterstand was ontstaan, welke door versterking van personeel is ingehaald. Het thans aanhangige aanzienlijk aantal natura lisatie-voorstellen is dan ook als exceptio neei te beschouwen. Onjuist chtten zij ook, in dezen te gewa gen van „zoo groote massa's vreemdelingen", die in het Nederlandsche volksverband zou den worden opgenomen, omdat velen, zoo niet de meesten, der voorgedragenen reeds geruimen tijd ten onzent zyn gevestigd en ingeburgerd en zich inderdaad Nederlander gevoelen en zich als zoodanig beschouwen. Mocht het wijders den leden, het eerst aan het woord, zijn te doen, door naturalisatie te weigeren, belangrijke veranderingen in dc ethnologische samenstelling van het Neder landsch volk te ontgaan en derwijze te wa ken voor de zuiverheid van ras, bloed en stam, dan zouden de hier aan het woord zijnde leden daartegen willen inbrengen, dat dergelijk streven, nog daargelaten de waarde ervan, door zoodanige weigering toch niet zal zijn te verwezenlijken. Men maakt zich daaromtrent illusies, die op te leurstelling moeten uitloopen, vergetende de zeer gemengde samenstelling van ons volk. Ook het daarbij aangehaalde konink lijke woord achtte men hier weinig pp zijn plaats. De stelling, dat de toeneming van het aan tal naturalisaties de werkloosheid onder de oud-Nederlandsche bevolking zou vermeer deren achtte men in stryd met de feiten, vermits voorwaarde voor naturalisatie is, dat de aanvrager in zijn onderhoud kan voorzien, derhalve vermogend is, dan wel een beroep uitoefent dat hem een bestaan verschaft. De naturalisatie zelve heeft der halve geenerlei werkverplaatsing tot gevolg. Wat betreft de onderscheidene voordrach ten in het bijzonder, zoo werden daartegen nagenoeg geen bezwaren ingebracht. Drie boerderijen in de asch gelegd Een felle brand heeft gisteravond drie boerderijen, gelegen aan de Middenstraat te Beesd, geheel in de asch gelegd. Door onbekende oorzaak is het vuur ont staan in de boerderij van den landbouwer P. Tucker. In korten tijd stond alles in lichte laaie, waarna de vlammen, die door een krachtigen wind werden aangewakkerd oversloegen op de aangrenzende boerderij van den landbouwer H. van der Horst. Ook hier viel tegen de vlammenzee niets te be ginnen. Het woedende element wierp zich vervolgens op de boerderij van de wed. Van Buuren, welk complex eveneens ver loren ging. Van de inboedels kon niets noemenswaar digs worden gered. Het vee, dat in de stal len stond, kon evenwel tijdig worden los gemaakt en in veiligheid worden gebracht. De brandweer van Beesd was spoedig met al het beschikbare materiaal ter plaatse. Aangezien aan blusschen niet te denken viel, bepaalde zij zich tot het nathouden vah de omliggende perceelen. Inderdaad mocht het gelukken verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Tegen tien uur kon tot de nablusaching worden overge gaan. Honderden menschen hebben het schouw spel van den brand gadegeslagen. DE FABRIEKSBRAND TE WAALWIJK. Schade ongeveer twee millioen gulden. In verband met den brand, welke gister morgen heeft gewoed in de N.V. Chroom- lederfabriek „De Amstel", v.h. firma L. S. Gompen, en waarbij de gehéele fabriek is vernield, kan nog worden gemeld, dat de schade wordt geschat op ongeveer twee millioen gulden. BOERDERIJ UITGEBRAND. Kinderen stookten een vuurtje. Gistermiddag is brand uitgebroken in de boerderij van den heer E. Kroon, staande onder de gemeente Tienhoven bij Nieuwer- sluis. Als oorzaak van 't uitbreken van den brand kan worden aangenomen, dat enkele kinderen aan het spelen zijn geweest met J lucifers. De kinderen waren achter een hooi berg gegaan en hebben aldaar een vuurtje gestookt. Het kurkdroge hooi vatte spoedig vlam en in een minimum van tyd stond de hooiberg in lichtelaaie. Door den sterken wind greep het vuur snel om zich heen en een tweede hooiberg vatte eveneens vlam De vrouw van den veehouder was op het tijdstip, dat de brand uitbrak, alleen thuis en toen ze bemerkte, dat ook de veestallen door het vuur werden aangetast, snelde zi, de stallen in. Zij had de tegenwoordigheid van geest een mes te grijpen en het op stal staande vee van de touwen, waarmede de dieren waren vastgebonden, te bevrijden. Het vee moest door het woonhuis heen in veiligheid worden gebracht. Twee koeien konden niet Worden gered en kwamen in de vlammen om. D* brandweer van Tienhoven, die men ontboden had, verscheen spoedig ter plaatse, evenals de te hulp geroepen vrij willige brandweer van Maarssen. De brand weer-commandanten zagen echter spoedig in, dat er niet veel meer te redden vieL Zij bepaalden zich er hoofdzakelijk toe, aan grenzende perceelen nat te houden. De boer derij brandde geheel uit ONDER EEN VRACHTAUTO GERAAKT. Jongen te Dordrecht op slag gedood. Gistermiddag is de 12-jarige H. F., wo nende aan de Vest te Dordrecht, toen hy in de Bosboom Toussaint aldaar op een rij dende vrachtauto wilde springen, onder de achterwielen van den wagen terecht geko men. De jongen werd op slag gedood. ACHTEROVER VAN EEN DAK GEVALLEN. Slachtoffer kort na het ongeluk overleden. Gistermiddag is de 73-jarige schilderspa troon W. de Jong, toen hij bezig was met het verven van de daklijst eener woning in de Saskiastraat te Leeuwarden, komen te vallen van een hoogte van ongeveer 4 m. De man viel achterover en sloeg met het hoofd tegen den grond. Enkele oogenblik- ken later gaf hij den geest. Men vermoedt, dat een hartkwaal aan het ongeluk niet vreemd is, EEN GARNIZOEN IN ZUTFEN. Nog vóór het einde dezer maand. Het gemeentebestuur van Zutfen heeft be richt ontvangen, dat in verband met het on der de wapenen blyven van de thans aan wezige lichting, nog vóór het einde van deze maand te dezer plaatse een garnizoen zal worden gevestigd. Voor de legering van aan vankelijk driehonderd man wordt medewer king van het gemeentebestuur verzocht, zulks in afwachting van het gereed komen van de nieuw te bouwen kazernes, waar mede vermoedelijk een jaar is gemoeid. MILITAIREN VERHUIZEN. Tengevolge van den verlengden diensttijd. In verband met den verlengden diensttijd vertrekt de onder de wapenen zijnde lich ting van het 7e regiment infanterie, be-1 staande uit hoofdzakelijk Amsterdammers, op Dinsdag 26 Maart naar Zwolle. Voor dit tweede bataljon, dat voorloopig uit twee compagnieën bestaat, zal een nieu we kazerne te Wezep, gemeente Oldebroek moeten worden gebouwd. Zoolang deze nog niet gereed is, wordt het bataljon onderge bracht in de stad Zwolle, Op denzelfden datum zal het tweede ba taljon van het 20ste regiment infanterie naar Deventer vertrekken. De kazerne voor dit bataljon zal aan den Veluwschen oever van den IJsel verrijzen, doch is eerst in Maart 1939 gereed. Derhalve zal dit ba tal on voorshands in de stad Deventer worden ondergebracht, By elke compagnie worden ingedeeld: een adjudant-onderofficier, een sergeant-majoor instructeur, een fourier en 18 sergeants. Verder wordt een sectie 8 c.m. veldgeschut voor verdediging tegen pantserwagens en een ryksvrachtauto ingedeeld. H.M. „GELDERLAND" TE DEN HELDER. Inspectie van den vice-admlraal. In den loop van den nacht is H.M.'s „Gel derland", welke schip Zaterdag 12 Februari uit Curacao vertrok onder commando van kapitein luitenant ter zee P. B. M. van Stralen, op de reede van Den Helder aan gekomen. Om kwart ovre negen begaf de marine- commandant van Willemsoord, vice-admi- raal T. L. Kruys, zich naar de rede waar hij aan boord ging van de „Gelderland", voor de zgn. varende inspectie, welke om twee uur gistermiddag was afgeloopen. Daarna maakte de „Gelderland" zich op om de haven van Nieuwediep binnen te varen, hetgeen op eigen kracht geschiedde Daar de oorlogsbodem langer dan drie maanden weg was geweest, stond de staf muziek, onder leiding van den kapelmeester L. Leistikow, aan het havenhoofd opgesteld Vroolyke marschen weerklonken. De „Gel derland" nam ligplaats voor de zgn. lange brug om korten tijd daarna, met behulp van de „Utrecht", een sleepboot van de firma Weismuller naar de rijkswerf op te varen, waar hij een plaats kreeg in het dok. ■Voor de aankomst vgp de „Gelderland" bestond aan de buitenhaven, waar juist dezen morgen ook de kruiser „Java" uit Kopenhagen was teruggekeerd en voor het paleis ligplaats had gekozen, groote belang stelling. B A BELASTINGCONTROLE OP DEN WEG. Een overlast van het autoverkeer. De klachten over de controle van de docu menten voor de motorrijtuigenbelasting blij ven voortdurend aanhouden, schrijft ons de K.N.A.C. Het begint er zelfs naar uit te zien, dat deze controle op den weg tot een ernstig euvel begin uit te groeien. En dit alles zon der eenige noodzaak, omdat met een goed- kooper en eenvoudiger systeem practisch alle moeilijkheden met één slag kunnen worden opgelost. Deze oplossing bestaat in het ook in an dere landen sinds jaren toegepaste systeem, het belastingpapier in kleinen vorm op de voorruit van de auto zichtbaar te doen aan brengen. Door het toepassen van verschil lende kleuren en teekens op het biljet kun nen de verschillende klassen en belasting- termijnen reeds op afstand worden onder scheiden. De K.N.A.C. heeft zich thans tot de minis ters van financiën en waterstaat gewend met het verzoek de medewerking van een amb tenaar van elk dezer departementen te mogen ontvangen om in gezamenlijk over leg, doch geheel voor rekening van de K N. m Zaterdag 19 Maart. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (VARA-uits.) 8— Gr.pl. 10.— VP- RO-morgenwijding. 10.20 VoorArb. in de Continubedrijven. 12.Gr. pl. 12.45—1.45 VARA-orkest. 2.— Lezing. 2.15 Solistenconcert. 2.45 Gr.pl. 3.15 Schaakpr. 3.30 Residen tie-orkest en solist. 4.30 Esperanto- uitz. 4.50 Gr.pl. 5.— Verv. concert. 5.40 Lit. causerie. 8.— Orgelspel. 8 30 Jubileum-uitz. van de A.J.C. 7.— Filmland. (7.30 VPRO: Bijbel- vertellingen, causerie). 8.— Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber., VARA- Varia. 8.15 VARA-orkest, Esme- ralds-Septet en solift 9.15 En nu.. Oké. 10.30 ANP-ber. 10.40 Cor Steyn's accordeonorkest. 11.15 Ber. 11.20—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301,5 M. (KRO-uits.) 8.—9.15 Gr.pl. J0.— Hoogmis. 11.15 Gr.pl. 12.— Ber. 1215 KRO-orkest. (1.—1.20 Gr.pl.) 2.— Voor de rij pere jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.Kinder uur. 4.KRO-melodisten en solist, (4.45—5.Gr.pl.) 5.30 Esperanto- nieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaal- tjes. 8.15 Gr.pl. 8.20 Journalistiek weekoverzicht 8.45 Gr.pl. 7.— Ber. 7.15 Huish. schulden en hoe me neer, mevrouw en de rechter daar over denken, causerie). 7.35 Act aetherflitsen. 8.— ANP-ber., mede- deelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gr.pl. 9.— KRO-orkest en gr.pl. 10.— KRO- melodisten en solist. 10.30 ANP- ber. 10.40 Intern, sportrevue. 10.55 —12— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 12.10 Orgelspel. 12.40 Dansmuziek (gr.pl.) 1.20 Luigi Voselli's Hon- gaarsch orkest en soliste. 2.20 Pianovoordr. 2.50 Gr.pL 3.15 Sport- rep. 4.55 Gr.pl. 5.20 Geraldo en zijn orkest. 8.20 Ber. 8.50 Sportpr. 7.05 Gr.pl. 7.20 Gedeelte uit Car- men, opera 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber. 9.40 Amer. nieuws. 9.55 Radiotooneel. 10.45 Cello en piano. 11.20 Ambrose's Band. 11.50 Orgelspel. 12.10—12.20 Berichten. RADIO PARIS, 1648 M. 7.50, 8.55— 10.05 en 10.40 Gr.pl. 12.35 Can- trelle-orkest en zang. 3.20 Cello voordracht. 4.05 Zang. 6.20 Viool- voordr. 8.35 Zang. 8.50 Radiotoo neel. 9.30 Variété-progr. 10.25 Sym- phonieconcert. 11.20—1.20 Jo Bouil- lon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Ed. Prascn en zyn orkest 7.50 Danziger Lan- desorkest. 8 50 Gr.pl. 11.20 Orkest van den Ryksarbeidsdienst. 12.35 Orkest van 't Duitsch Nat. Theater te Osnabrück. 3.20 Vrooljjk trio, KeuLsch accordeonkwartet, Om roeporkest en solisten. 5.30 Gev. progr. 6.30 J. Alban's dansorkest. 7.20 Dansorkest van den Rijks- arbeidsdienst, Militair orkest en solisten. 10.2012.20 Geo Engel en zijn Orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50 en 4 05 Gr.pl. 4.20 Con servatorium-orkest, koor en solis ten. 6.20 Gr.pl. 6.35 Transvaalsch progr. 7.20 Omroepsalonorkest. 8.20 Speciale Sarov-uitz. 9.20 Omroep orkest en solist. 11.2012.20 Dans muziek (gr.pl.) 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 L. Darcy's orkest. 1.50 2.20 Gr.pl. 4.20 Harmonica-soll 4.45 Gr.pL 5.35 Selectie Ciboulette, operette. 6.35 Gr.pL 6.50 en 7.10 Pianovoordr. 7.35 Gr.pL 8,20 Om roepsalonorkest en solisten. 9.05 Omroepsymph.-orkest en soliste. (9.35 Rep.) 10.30 Omroepdans- orkest en zang. 11.2012.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Populair progr. 7.20 De Humo- resk-Melodio's, Robert Gaden's dansorkest, het Omroep-Am.-orkest en solisten. 9.20 Ber. 9.50 Solisten concert. 10.05 Ber. 10.2012.15 F. Kaufmann's orkest m. m. v. het pianoduo Schmidt-Neuhaus (opn.) GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.20—10.05, Radio PTT Nord 10.05 10.35, Parijs R. 10.3511.20, Keu len 11.20—12.20, Brussel VL 12.20 13.35, Keulen 13.3514.20, Brus sel VI. 14.20—15.20, Keulen 15.20— 17.20, Droitwich 17.20—18.20, Keu len 18.2020.20, Brussel Fr. 20.20— 21.35, Parijs R. 21.35—22.55, Keulen 22.55 21. Lijn 4: Brussel VI. 8.—9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.10, Droitwich 12.10—14.20 Lond. Reg. 14.20—16.05, Brussel VI. 16.05—18.20, Droitwich 18.20—18.50 Lond. Reg. 18.5019.05, Droitwich 19.05—21.40, Weenen 21.40—22.50, Lond. Reg. 22.50—23.20, Droitwich 23.20—24.—. Lijn 5: Diversen. A.C., een voorstel als in bovenstaanden geest volledig uit te werken en den ministers aan te bieden. Inmiddels wenscht de K.N.A.C. echter zoo volledig mogelijk te zijn ingelicht omtrent den overlast door de huidige controle-metho den ondervonden en verzoekt zij derhalve alle auto- en motorrijders haar secretariaat, Lange Vijverberg 10, 's-Gravenhage, bericht te zenden van ondervonden moeilijkheden onder opgave van datum, plaats, tijd en zoo mogelijk van de controleerende instantie. EENHEID IN BEROEPSGOEDEREN- VERVOER. Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude voorzitter van nieuwe federatie. Het weekblad „Bedrijfsauto" meldt, dat te s-Gravenhage een gecombineerde vergade ring is gehouden van verschillende organi saties op het gebied van het beroepsgoede- renvervoer langs den weg. Na ampele besprekingen stemden alle aanwezigen unaniem ermede in te besluiten tot oprichting van een federatie van dit be roepsvervoer, welke federatie ten doel heeft te omvatten de groep beroepsgoederenver- voer van den B.B.N. als landelijken bond, en de thans in de centrale van organisaties voor autoberoepsvervoer verbonden plaatse lijke en gewestelijke vereenigingen. Men kwam tot overeenstemming het voor zitterschap aan te bieden aan jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, voorzitter van de En niet meer beheerscht In Uw denken, handelen en spreken? Neem dan terstond Mijnhardt's Zenuwtablattan Deze werken zenuwstillend, zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. commissie van voorbereiding voor den tl- gemeenen opbouw van het autoberoepsver voer in den B.B.N., en het secretariaat aan mr. J. Nolen, thans secretaris van deze com missie en van de centrale voor het autobe roepsvervoer, welke heeren deze benoeming hebben aangenomen. In een nadere vergadering zullen de grondslagen voor de federatie worden vast gesteld, waarna de vereenigingen tot de op richtingsvergadering zullen worden ultge- noodigd. EEN GARNIZOEN IN WEZEP. Naar wij vernemen, zal waarschijnlijk reeds aan het einde dezer maand een garni zoen in het dorp Wezep bij Zwolle worden gevestigd en wel zoolang een kazerne nog niet gereed is, voorloopig gedurende circa een jaar in eventueel aanwezige groote ge bouwen of door inkwartiering bij perticu- lieren. De sterkte aan onderofficieren en man schappen, waarvoor op deze wijze legering zal moeten worden gezocht, zal ongeveer driehonderd bedragen. Door MARK CHANNING Ned. bewerking door MARit IDEBELMONTE 5) Deze woorden ontrukten sir John aan zijn bijna gevoellooze onverschilligheid. Voort gedreven als in een nachtmerrie stond hij op met vertrokken gezicht. Gray sprong overeind en greep den ander by den pols, juist op het moment, dat een harde donderslag viel, wegrolde en boven hun hoofden met dof geratel nadreunde. Het onweer was losgebarsten. Een verblindend licht, blauwachtig wit, bliksemde door de duisternis. Kristallen regenstaafjes lichtten onophoudelijk in zil veren glans. Beide Engelschen, op het punt van naar huis te hollen, keken nog even om naar hun vreemdsoortigen bezoeker, fr was geen spoor van hem te bekennen. De Sadhu, de asceet, het geestelijk hoofd van de Hindoes, was verdwenen. HOOFDSTUK III. De mantel van schaapsvel. Naar mate Diana Lindsay, na haar vader cn Gray verlaten te hebben, de woning na derde, begon het voorgevoel, dat er iets vreesdij ks zou gebeuren, steeds zwaarder te wegen. In gedachten verdiept, was ze op den hoek van het huis bijna tegen majoor Merces, den commandant van 't kleine cavalerie-escorte van de residentie, opgdoopen. Deze deed met een lantaarn in de hand de ronde langs de schildwachten. ,,'t Is een opwindende geschiedenis, vindt u niet?" zei ze met een geforceerd lachje, nadat hy haar had aanbevolen de luiken van haar slaapkamer vooral goed te sluiten. Ze had graag het onderhoud nog verlengd, doch hij scheen ongerust en haastig. Met gekletter van wapenen sprongen twee stoere lanciers by haar nadering onder de breede galerij in de houding. Zooals hun Indische officier de bejaarde Rissaldar Sher Singh eens beweerd had, beschouw den deze mannen zich persoonlijk verant woordelijk, zoowel voor de veiligheid van Diana als voor die van den resident zelf. Ze hadden inderdaad groote vereering voor hen. Lenig en gracieus in haar groen satijnen japonnetje liep ze de lange galery door, die er. vroolijk uitzag met palmen en bloemen; beneden aan de breede trap bleef ze even staan, en liet een onwillekeurigen blik gaan door de ruime hal met het spiegelgladde par ket en de Perzische karpetten, verlicht door de groote Moorsche moskee-lamp. Tegen de lambrizeering openbaarde het zachte schijn sel van de met rose overtrokken lampjes een fonkelende uitstalling van Oosterscht wapens. Jachttrofeeën hingen overal ver spreid. 't Was alsof een geheime macht haar blik naar één ervan trok, een immense cobra, door den resident gedood en in heel natuur lijke houding met wijd open bek opgezet. De meeste bedienden waren bang voor het dreigende dier met zyn gapenden muil; ze beweerden, dat het betooverd was. De ayah (Indische meid) van Diana zwoer dat zy uit zijn rood, fataal keelgat gesis had hooren komen. Na den knecht besteld te hebben, koffie en biscuits in de werkkamer van haar va der sir John te brengen, ging Diana lang zaam naar boven. Op het oogenblik, dat zy haar hand uitstak, om de deur van haar slaapkamer te openen, aarzelde ze: dat voorgevoel van een nakend gevaar werd ondragelijkEn daarbij die stikkende hitte in huisEen inlandsche vrouw, dik en omvangrijk in haar witte mousseline, stond op en begon bedrijvig en stilzwijgend om haar jeugdige meesteres heen te drsai- en. Die ayah was een juweel in haar aoort: geen babbelkous. Een oogenblik later had Diana haar avond japonnetje verwisseld voor een crépe- de-chine peignoir. Toen ze voo^ haar kap tafel zat, kreeg ze groot verlangen alleen te zijn. „Ayah, je kunt gaan slapen. Ik doe het verder wel alleen". De zware vrouw schommelde naar de deur. Opeens bleef ze staan en draaide zich om. „Ik bang", mompelde zij. Diana, wier kam bleef steken achter een weerbarstige krul, keek haar verbaaad aan. Zy wist, dat inlandsche bedienden, ten prooi aan hevige emoties, zich onveranderlijk in hun landstaal uitdrukken en niet in het ge broken Engelsch, dat ze gewoonlijk met hun meesters spreken. „En waarvoor ben je dan bang?" „Ik niet weten, missie Sahib". De leugen kwam er vlot uit. Doch de meeste inlandsche bedienden spreken met zooveel ijver onwaarheid, dat Diana deze al te in het oog loopende half geamuseerd aanhoorde. ,,'t Zal waar zyn, dat je het niet weet. Er is niet de minste reden, om bang te zyn", zei ze glimlachend. „Maar missie Sahib, luister". In een boom onder het raam krasten lu guber een paar uilen voor inlanders een voorteeken van den dood. „Dat zyn maar vogels", hernam Diana met een ontroerd lachje, terwijl ze een vluchtigen blik wierp op de met grendels gesloten blinden. „Dat leven kwaad", zei de inlandsche en zij boog het hoofd om de verwarring op haar gezicht te verbergen. Diana merkte, dat ze beefde. „Ik vragen missie Sahib goed te zijn voor ongelukkige meid", vervolgde de vrouw stotterend. „Heb je soms weer voorschot noodig op je loon?" vroeg Diana, haar satijnen schoentjes uitschoppend. Haar kamenier schudde ontkennend het hoofd. „Neen, missie. Ik veel geld hebmissie goed is voor meid.. Zij zweeg en kronkelde haar dikke, brui ne, met zilveren ringen overladen vingers. „Nu vertel het me dan maar", zei Diana afgetrokken, terwijl ze de titels bestudeer de van boeken in een kastje naast haar bed. Er waren juist dien morgen nieuwe uit Engeland gekomen. Welk zou ze kiezen? „Als het u blieft, missie Baba, laat mij in uw kleedkamer slapen! Ik durf niet door donker! Er geesten zijn onder de boomen Geesten van booze menschen". „O, dat is goedmaar alleen voor dezen nacht, hoor..." Het verzoek, evenals de omstandigheid, waaronder het werd gedaan, vond ze vreemd en verdacht. De ayah liep naar de deur van de kamer cn grendelde deze. „Dief nu niet binnen kan", zei ze voldaan glimlachend, waarbij haar tanden, rood van sirih, zichtbaar waren. „God zegene missie Baba". De deur van de kleedkamer sloot zich achter haar en Diana opende een boek. Da delijk daarop sloot ze het weer. Ze kon er haar gedachten niet bij bepalen. Zij strek te haar hand uit naar het lampjeeen klik., duisternis. Door haar brein dwarrel den allerlei onrustbarende gedachten. De afgetrokkenheid van haar vaderDe vrees van haar kamenier, de ayah... Het aan staande vertrek van Colin Gray om den Gesluierden Man" op te sporen... De angst hem nooit weer te zullen zien, liet haar niet los. Hem zou het natuurlijk niet kunnen schelenMaar voor haar? Zonder hem zou er in haar leven zoo'n leegte zijn die uilenleeg Ze was even in een onrustigen slaap gevallen, toen twee schoten in den tuin den vrede van den heeten nacht verscheur den. Vlug sprong ze uit bed en gleed in haar muiltjes: ze durfde geen licht te ma ken plotselinge opwelling van iemand, die gewend is snel zyn gedachten te laten (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6