Ef urol doet ze verdwijnen! WEENEN NA DE ANSCHLUSS. Nog steeds nieuwe troepen uit Duitschland naar Oostenrijk. De bezetting van Joodsche winkels. Samenzwering tegen de Vetwo r m p jes Braziliaansrhp PPOSSrina. weliswaar de directeur en de Staat der Ne- Druzuiaanscne regeei mg. derlMjden doeh niet de jeererenvergadering Duizenden groenhemden gearresteerd. Miklas in Schutshaft. Voorzorgsmaatregelen voor Schuachnigg. Litauen willigt Poolsche eischen in. Moskou kon geen hulp bieden. Nieuws in 't kort. Kantongerecht te Alkmaar. ST. PANCRAS TWEEDE BI,AD. (Van onzen by zonderen correspondent) WEENEN, 16 Maart. De oude keizer stad ontwaakt uit de psychose, die haar meer dan een week bevangen hield en lang zamerhand gaat de bevolking zich afvragen wat de toekomst onder het nieuwe regime brengen zal. De hoofdstedeling laat daarbij vele pro blemen de revue passeeren, als daar zijn Tsjecho-Slowakije, 't woningvraagstuk, het vreemdelingenverkeer, de godsdienst, de be lastingen, enz. Hij geeft al spoedig zijn po gingen op om een duidelijk overzicht van den toestand te krijgen. Slechts één ding weet hij zeker; het nieuwe regime zal geen plaats laten voor politieke onzekerheid, waaronder Oostenrijk zoovele jaren geleden heeft. Hij miste de vaste lijn, welnu, die zal hij spoedig weer zien. Weenen leefde na den val van het kei- zerhuis voor een belangrijk deel van de vreemdelingenindustrie, het moet dus inte ressant zijn het oor teQuisteren te leggen bij een der voornaamste bronnen van zijn inkomen. De gewezen hoofdstad is te groot en te klein voor het getal van zijn inwoners, die steeds weer opmerken, dat er na 1914 voor Oostenrijk nog geen werkelijke vrede is ge weest. Toen het enorme achterland wegviel waarop Weenen was ingesteld, bleven de twee millioen inwoners achter in een stad met onmogelijk groote huizen, waarvan de huurprijzen officiéél zijn vastgesteld en waaraan niet te tornen valt. Huizen met twintig tot vijf-en-twintig kamers zijn heel normaal. De nieuwe woningen, die niet on der de huurprijs-regeling vallen, zijn in den na-oorlogstijd gebouwd, dus gewoonlijk ook nog te duur voor het verarmde land. Het logische redmiddel was de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer, waarvoor evenwel kostbare instellingen in stand dienden te blijven. Ten deele is dit pogen geslaagd: de grafiek toont dat het vreemde lingen-bezoek, zij het dan ten koste van groote inspanning, ieder jaar nog toenam. Hoe zal dit worden onder het nieuwe regime? Ook zij, die sympathiek staan tegenover het nationaal-socialisme meenen, dat met de Anschluss het vreemdelingen verkeer een klap is toegebracht. Amerika nen, Engelschen en Franschen, die hier veel en zeer geziene gasten waren, zullen al thans voorloopig, elders het seizoen door brengen. Ook rekent men er op, dat het verkeer met de meer naburige staten min der zal worden. Een tourist ziet nu eenmaal een stad niet gaarne schuil gaan onder de propaganda-uitingen van een bepaald po litiek streven. Intusschen blijft het ook voor Duitsch land gewenscht over een groot bedrag aan buitenlandsche deviezen te kunnen beschik ken, dat jaarlijks terugkeert. Ware het mogelijk de politieke uitingen tot de hoogst noodzakelijke te beperken, zouden congres sen en demonstraties vermeden kunnen worden, dan hoopt de Wiener hotelhouder zijn buitenlandsche gasten op den duur terug te winnen. Het kan hem tenslotte ook niet onver schillig blijven of verschillende studenten en doktoren Weenen zullen mijden en zich naar Budapest richten. Jaarlijks rekent men hier op het bezoek van 600 Amerikaansche artsen, om slechts een voorbeeld te noemen. Er is natuurlijk ook de mogelijkheid Wee nen te propageeren tot de Groot-Duitsche ontspanningsstad. Wel zou dan het deviezen- voordeel wegvallen, waar tegenover staat, dat vele Duitschers in eigen land zouden blijven in plaats van Zwitsersche, Neder- landsche en Engelsche badplaatsen te be zoeken. Wat de toekomst zal zijn van bad plaatsen als Salzburg en Mariënburg is moeilijk te zeggen. Beide trokken voorna melijk Joodsche gasten. Voorloopig hebben de hotejliers echter niet te klagen; men is bijkans volgeboekt. 300.000 Duitsche militairen. Het aantal Duitsche militairen, dat zich thans in Oostenrijk bevindt, wordt reeds op pl.m. 300.000 geschat. Gisteravond arriveerde hier wederom een groote colonne voertuigen, waaronder vele zware motoren en een gesleepte tank van geweldige afmeting. Vliegtuigen razen over de stad, waarin de eerste joodsche winkels bezet worden. Merkwaardig is het, dat daar voor geen geüniformeerde manschappen worden gebruikt. Een man in burger, een karabijn over den schouder, staat in de deur opening. Het geschiedt alles zoo onopvallend, dat velen niet eens deze eerste bewinds maatregelen bemerken. In de kranten en op de winkelramen verschijnen met groote letters de mededeelingen: Rein „arischer Ge schaft; Wieder arisch geworden," waarop in de bladen de firma-naam volgt. De boekhandelaren hangen landkaarten voor de ramen, waarop het Duitsch spreken de gebied der wereld is aangegeven. Drom men menschen staan voor de ramen en houden zich met de vraag bezig of de Sude- ten-Duitschers eveneens bij het Duitsche rijk zullen worden ingelijf. Anschluss der Sudeten-Duitschers? Ondanks alle geruststellende woorden kan de Oostenrijker de idee niet van zich afzet ten, dat ook deze Anschluss niet lang meer op zich zal laten wachten. Hij heeft bemerkt, dat nog steeds nieuwe troepen het land bin nenstroomen. Compagnieën infanterie, voor afgegaan door officieren te paard, gevolgd door rookende keukenwagens, worden over al op de buitenwegen gezien en moeten wel den indruk geven, dat een land op het oor logspad is. Komt het tot een Anschluss met de Sudeten-Duitschers, dan zou het tegelij kertijd wel eens tot een oorlog kunnen ko men, waarin dan de nieuwe provincie zou worden meegesleept. Ook daarvan geeft de Oostenrijker zich rekenschap. Daar het ech ter voor de gansche bevolking ook de socialisten vaststaat, dat een stemming onder de afgetreden premier geleid zou hebben tot een revolutie, is men geneigd de kansen van een revolutie af te wegen tegen die van een oorlog. Heeft het joodsche deel der Weensche be volking ongeveer 300.000 zielen reeds op onaangename wijze kennis gemaakt met het nieuwe bewind, ook de monarchisten deelen in de nieuwe bepalingen. Gisteravond ontvingen vele legitimisten, die staats- of gemeentelijke functies be kleedden, het bericht van hun schorsing, in afwachting van verder te nemen maatrege len. Wel dus een verschil met de situatie in Duitschland bij den aanvang van het -nazi- bewind aldaar. Viel daar aanvankelijk een samenwerking te constateeren, in de hoop, dat via Hitier de monarchie weder een kans zou krijgen, de Oostenrijksche legitimisten is niet alleen onmidellyk alle hoop ontno men, doch zij moeten nu ook nog boeten voor de aan socialistische zijde gedane con cessies. De kleine groep, die in het verleden leefde, nadert een roemloos einde. Verzet nutteloos, j Volgens 'n specialen correspondent van de Paris Soir, was Litauen gedwongen te capi- tuleeren, aangezien Rusland te kennen had gegeven, dat het niet in staat was, Litauen eventueel te helpen. Wel was de verbittering van Litauen ten aanzien van de Poolsche nota zeer L.root, want toegeven beteekende in feite de Pool sche verovering van Wilna (in 1922 door Polen bezet!) te erkennen. Misschien, dat er thans, nu Litauen heeft toegegeven, een betere toestand komt in Oost-Europa. huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. behandeling van de zaak voor de rechtbank, voldoende is aangetoond, dat de leerling in kwestie zich aan de in het desbetreffend Koninklijk Besluit genoemde feiten, welke wegzending zouden kunnen motiveeren, heeft schuldig gemaakt. Echter het besluit van verwijdering van den leerling van de school behoort te worden genomen en is dat in dit geval ook, door de leerarenvergade- ring, als orgaan van den Staat, en nu zijn door de eiachers gedagvaard. Op dien grond achtte de rechtbank hen niet ontvankelijk. De politie te Rio de Janeiro deelt mede, dat duizenden leden van de organisatie der groenhemden gearresteerd zijn in verband met de ontdekking van een samenzwering tegen de regeering, die door het geheele land verspreid zou zijn. Het officieele communi qué deelt mede, dat de orde absoluut ver zekerd is. De regeering heeft den steun van militaire en vlootstrijdkrachten. Stefani verneemt, dat de minister van oorlog op 8 Maart vernam, dat een beweging tegen de regeering gaènde was in de kazer nes. Hij deed een groot aantal arrestaties verrichten en nam strenge maatregelen van bewaking. Het plan bestond dat verschei dene bataljons opstand zouden maken en an dere bataljons zouden ontwapenen. Na een aanslag op de ministeries zouden de natio nale bank en andere regeeringsgebouwen bezet worden. De politie heeft een zeer diep gaand onderzoek ingesteld. In het land heerscht absolute rust. Ook zouden de elec- trische centrales bezet worden. De opstand had op 11 Maart moeten plaats vinden, tege lijkertijd in Rio de Janeiro, Rio Grande, Zuid Sampaulo, Minas en in het Noorden, De ontdekte samenzwering der groen hemden had ten doel Vargas te dooden, evenals een aantal andere hooggeplaatste staatspersonen, o.m. den chef van politie Mliller, dien de groenhemden beschouw den als hun grootsten vijand. Onder het in beslag genomen materiaal in de woning van den leider der groenhem den, Salgado, bevonden zich 3000 dolken met hakenkruisen, benevens groote hoeveel heden dumdumkogels. Salgado is gevlucht. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat de leider der legitimisten hertog Max von Ho- henberg de laatste dagen geprobeerd heeft zich onder de bescherming der Duitsche autoriteiten te stellen, aangezien hij bevreesd was voor maatregelen van de bevolking tegen hem. Na lang aandringen heeft men hem in Schutzhaft genomen, echter onder verzachtende bepalingen. Hij mag bezoek ontvangen. Zijn broer Ernst von Hohenberg, die eenige weken geleden een hakenkruis- vlag van het Duitsche verkeersbureau te Weenen had afgerukt, is reeds eenige dagen geleden in Schuthaft genomen. De vroegere bondskanselier Schuschnigg bevindt zich nog steeds in zijn tegenwoor dige woning in slot Belverdere. Hij mag zich in zijn huis en zijn tuin vrij bewegen. Ver dere bewegingen mag men echter niet toe staan, omdat men in verband met de stem ming van de Weensche bevolking tegen hem zijn veiligheid moet kunnen garandeeren. Hij wordt uitsluitend voor zijn eigen veilig heid bewaakt. Hy mag echter vrij spreken en ook beroek ontvangen en zijn gezond heidstoestand is goed. Ook voor den vroegeren bondspresident Miklas heeft men eenige voorzorgsmaat regelen moeten nemen, opdat hem geenerlei ongerief wordt aangedaan. De rust en de orde in Oostenrijk worden bewaard door den veiligheidsdienst, de ge heime politie, politie in uniform, S.A. en S.S. en door de Oostenrijksche poltie. In de eer ste dagen na de omwenteling, aldus gaat deze uiteenzetting van het Duitsche nieuws bureau verder, hebben eenige plunderingen plaatsgevonden, waarvan sommige door lie den in uniform. Men heeft van al deze ge vallen kunnen vaststellen, dat de daders communistische elementen in nazi-uniform waren. Zij zyn in hechtenis genomen en zul len gestraft worden. Reuter meldde vannacht uit Kaunas, dat de meeste leden van het Litausche kabinet voor inwilliging der Poolsche eischen zijn, hoewel zij uitdrukking ge ven aan hun afkeuring, dat zij gesteld zijn in den vorm van een ultimatum. Met deze beslissing mag dus het con flict tusschen Polen en Litauen als ge ëindigd worden beschouwd. Het ultimatum, dat Polen aan Litauen ge zonden had, was van den volgenden mhoud: De Poolsche regeering kan de door Li tauen op 14 Maart gestelde voorwaarden niet accepteeren, daar deze de veiligheid niet voldoende waarborgen. Het eenige middel om het incident te regelen is volgens haar het instellen van normale en rechtstreeksche diplomatieke betrekkingen zondr prelimi naire voorwaarden, hetgeen het eenige mid del is om de gevaren, die den vrede bedrei gen, te vermijden. De Poolsche regeering stelt een termijn vast van 48 uur, aanvangende op het oogen- blik, waarop de nota door den Poolschen ge zant te Tallin aan den gezant van Litauen is overhandigd. Religieuze fanatici. - Religieuze fana tici hebben een in het binnenland van den staat Bahia van Brazilië gelegen haciënda overvallen en twaalf personen, waaronder een zevenjarig meisje, vermoord en de lyken verminkt. De moordenaars zyn te Bahia gearresteerd. Autobusongeluk eischt twaalf dooden. - Nabij het dorp Falgon in de provincie Santa Clara (Cuba) is een autobus in de langs den weg loopende rivier gestort. Twaalf personen kwamen door verdrinking om het leven. Oudheidkundige vondst. - Bij het uit graven van fundamenten voor een nieuw hotel te Budva in het Zuiden van Dalmatië hebben werklieden een gouden ring, ver scheidene urnen met asch, goud en hals kettingen en broches, en verscheidene ivoren voorwerpen gevonden. De vondst schijnt te wijzen op een nederzetting uit de 4e eeuw vóór Christus, en een groote hoeveelheid aardewerk op nog grootere diepte is wel licht afkomstig van de z.g. Illyrische inwo ners van het Balkan-schiereiland. Men heeft voorgesteld de gevonden voorwerpen in een speciaal museum te Budva ónder te bren gen ter bevordering van het vreemdelingen verkeer. Slachtoffers van den storm. - Tijdens den storm, die den laatsten tijd over geheel Zweden heeft gewoed, zijn de Aadalen in Norrland ongeveer 100.000 boomen .ontwor teld. In het bosch van een enkele zaagmolen werden 50.000 boomen het slachtoffer. Een landbouwer, die zijn auto verlaten had om op het land te werken, vond bij zyn thuis komst zijn wagen verpletterd liggen onder een 60 voet hoogen boom, die omgewaaid was. Duitsch schip op een mijn. - Het Duitsche s.s. „Clauboege" is vannacht in de Noordzee op een mijn geloopen en binnen tien minuten gezonken. Het Zweedsche s.s. ..Sverre" was spoedig ter plaatse en wist de geheele uit 21 koppen bestaande beman ning behalve den kapitein te redden. Vrouw slaapt 865 uren achtereen. De vrouw van een spoorwegbeambte te Sera je wo (Joego-Slavië) is gisteren ont- GEPOOGD RECHERCHEURS AAN TE RIJDEN. In den nacht van 15 op 16 November liepen twee rechercheurs op de Prinsen gracht te Amsterdam ter hoogte van de Egelantiersgracht: met volle vaart kwam een auto recht op beide mannen aan, zy poogden den chauffeur te beduiden, dat hy moest stoppen, omdat zy alle reden hadden hem wegens een eerder op den avond begane overtreding aan te houden. De man gaf vol gas en de twee politieman nen ontsnapten ternauwernood aan een overrijding door opzij te springen. In het voertuig zaten drie mannen, en de recher cheurs meenden den bestuurder herkend te hebben. De man hield vol, dat hij wel in de auto had gezeten, doch achterin en niet op de plaats van den bestuurder, wiens naam hy noemde. Gisteren stond de gearresteerde,* een 35-jarige chauffeur terecht: de vrienden, die volgens hem in de auto hadden gezeten en waarvan de een gechauffeerd zou heb ben, waren als getuigen opgeroepen. Zij hielden vol, dat zij dien avond niet samen met verdachte waren geweest en dat zijn verweer gelogen was. De rechercheur herkenden verdachte niet pertinent als den bestuurder. De officier mr. C. J. van Arkel vorderde een jaar gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorloopige hechtenis. Mr. Th. Eskens pleitte vrijspraak: z. i. was er alle reden om aan verd.'s schuld te twijfelen. Hij heeft immers direct gezegd, dat niet hy, doch H. de auto bestuurde. Hij is niet met een verhaal over „een onbeken den man" aangekomen. ZIJN VROUW BEDREIGD MET DOODSLAG. En zware mishandeling. De rechtbank te Assen zette gistermiddag de behandeling voort van de zaak tegen H. J. H. S. te Assen, thans gedetineerd, die in de maand Januari, zijn vrouw had bedreigd met doodslag en getracht had haar ernstig te mishandelen. Bovendien was hem verduistering van 24 ten laste gelegd. Het reclasseerings-rapport luidde gun stig. Verd. bleek van goede familie te zyn, doch hy had al heel wat ellende veroor zaakt. Wel kwam de rapporteur nog tot de conclusie, dat het gewenscht was een ge deeltelijk voorwaardelijke straf op te leg gen. Doch de president wees verd. er op. dat, indien inderdaad een clemente straf zou worden opgelegd, dit alleen geschiedde voor zyn gezin en niet voor hem zelf. De officier van justitie achtte de feiten echter te ernstig om een voorwaardelijke of gedeeltelijk voorwaardelijke straf op te leggen. Misschien zou later een voorwaardelijke invrijheidstelling overwogen kunnen wor den. De officier eischte thans twee jaar ge vangenisstraf. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 18 Maart 1938. Overtredingen van deMotor- en Rywielwet: C. M. te Purmerend, J. K. te Alkmaar, H. J. te Alkmaar, W. T. te Alkmaar, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. L. B. te Graft, J. P. te Heerhugowaard, ieder 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. P. de G. te Schagen, A. J. K. te Purmerend, G. P. te Edam, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. A. V. te Beverwijk, R. R. te Purmerend, C. E. te Midden-Beemster, J. v. L. te Bak- kum, C. v. H. te Beverwijk, B. L. te Edam, H. K. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. L. B. te Alkmaar, S. S. te Alkmaar, P. O. te Alkmaar, ieder 4 boete Veaaq. en Aan&od (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent by vooruit- Te koop; goede piano voor 25. Lief kamerorgel 22. Brandkast 15. Prima Singerhandnaaimachine met garantie 9.50. Naaimachines vanaf 5. DEKKER, Nieuwesloot 89. Prima merken Stofzuigers met nieuwe motoren waarop 1 jaar garantie, vanaf 10 bij de Reparatie-Wikkelinrichting Peperstraat 3 by den Dijk. Te koop: best veerenbed voor 8.50. Prima ledikant 6. Gemskskoffer met pot f 4.50. Mooi karpet 10. Te koop gevraagd alle soorten diverse goederen. DEKKER, Nieuwesloot 89. Te koop; 1 dressoir eiken hout, 1 eiken uittrektafel, 1 theekastje, 1 staande schemerlamp, 1 kinderauto, 1 kind«r- ledikantje. Te bezichtigen C. W. Bruinvisstraat 23. Singer Handnaaimachine werkt als nieuw 11.00. prima Damesrijwiel met torpedonaaf, lamp en achterlicht 12450, Heerenrijwiel 7.50. Alle soorten Meube len, enz. J. L. SOSTMAN Jr., Verkoop- lgkaal Ridderstraat 10. Te koop wegens vertrek naar het. buitenland, een in zeer goeden staat zijnd motorrijwiel fabrieksmerk „Gillet". Adres STOUTJESDIJK, Voordam 5, Alkmaar. Party brandhout te koop (planken, deuren, ramen, enz.) J. HABBE, Baanpad of op het werk Molenbuurt. Gebruikte rijwielen te koop gevraagd. Motorrijwielen voor den sloop te koop gevraagd. NIEROP, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Gevraagd 2e handsch piano. Opgave prijs en merk onder letter F 782 aan het bureau van dit blad. Handnaaimachines z. g. a. n. met kast vanaf 6 met garantie. Singer, Titan, Pfaff en Gritzner machines. Eiken naai machinetafels met la 4.50. GUUS KLUNNEN, Hofdijkstraat 13. Te koop: een zoo goed als nieuwe waterdichte kampeertent 2 x 2 x 2 M. met grondzeilen en verschillende kaïm- pe.rart. 20. Spotgoedkoop. Koffer - gramofoon met platen, 5. Verder nog een Stössel-luit, bijna niet bespeeld, van ƒ11.50 voor 3.50 en een 3 pits gasstel met on derplaat 4.50. OUDEGRACHT 185. waakt, na 865 uren, d. w. z. sedert den of 4 dagen hechtenis. A. V. te Beverwijk 5 V* 11 -f/-4 o« Unk,,.eii. L mI L A *J> vijfden Februari, onafgebroken te hebben geslapen. Alle pogingen der doctoren, haar te doen ontwaken, waren vergeefs geweest. Men had er zich tenslotte maar toe bepaald, haar vloeibare voedings middelen toe te dienen. JONGEN VAN DE H.B.S. GESTUURD. 3 ordering van 10.000 gulden schade- I boete of 8 dagen hechtenis. boete of 3 dagen hechtenis. J. S. te Stompe- toren, 5 boete of 5 dagen hechtenis. A. S. te Alkmaar, 6 boete of 4 dagen hechtenis. J. C. B. te St. Maarten, 4 boete 2 boete of 4 en 1 dag hechtenis. A. W. te Schagen, f 4 3 boete of 2 -f- 1 dag hechtenis. A. B. te de Ryp, G. M. V. te Den Helder, ieder 3 4 boete of 1 2 dagen hechte nis. C. W. B. te Alkmaar, 6 boete of 6 dagen hechtenis. J. F. G. A. M. te Alkmaar, 2 x 5 boete of 2 x 3 dagen hechtenis. A. K. te Spanbroek, J. B. te Alkmaar, ieder f 10 vergoeding klaard. niet ontvankelijk ver- tv i *11. i °k rechtbank wees vonnis in Diplomatieke vertegenwoordigers moeten de bekende zaak van het verwijderen van worden benoemd vóór 31 Maart. Er moeten een leerling van de H.B.S. aldaar, daaromtrent vóór 19 Maart, dus vóór den Door den leerling en diens vader was een afloop van den gestelden termijn, nota's civiele vordering ingesteld tegen den Staat worden gewisseld. De teksten der desbetref- der Nederlanden en den directeur dier fende nota's zijn aan deze nota toegevoegd. Bovenstaande voorstellen kunnen niet het onderwerp eener discussie vormen, noch wat den vorm, noch wat den inhoud betreft. Het achterwege blijven van een antwoord zal zoowel als eenigerlei voorbehoud, welk ook, met een weigering worden gelijkgesteld. In dit gevel zal de Poolsche regeering met eigen middelen de rechtmatige belangen van den staat beschermen. Overtredingen van de Poli tieverordeningen: J. J. T. te Egmond aan den Hoef, G. M. te Alkmaar, K. H. te Purmerend, J. K. te Alkmaar, J. W. te Noordscharwoude, J. A. te Alkmaar, J. v. T. te Leiden, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. W. v. d. L. te Bever wijk, W. H. W. te Enschedé, A. J. C. de K. te Alkmaar, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van het Crisis- zuivelbesluit: De rechtbank verklaarde de vordering I dagen hechtendm^ver^urdve^klarmg°van met ontvankelijk. Zy was o.a. van oordeel, het in beslag genomen vet. school tn privé en in hoedanigheid, van 10.000 wegens geleden en nog te lijden schade, op grond van het plegen van 'n on rechtmatige daad. dat door gedaagde noch uit de stukken, zoo als de correspondentie tusschen directeur en den vader van den leerling, de notulen van de leeraarsvergadering enz., noch tijdens de Overtreding besluit: G. de N. te Beverwijk, 15 boete dagen hechtenis. van het IJs- of 10 Overtreding van het Melk* besluit: J. IJ. E. te Alkmaar, 25 boete of 15 dagen hechtenis. Overtreding van de Vuur* wapenwet: P. S. te Zijpe, 8 boete of 6 dagen hechte nis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer en bevel tot vernietiging van de in beslag genomen patronen. Overtredingen van de Vi«- scherywet: S. M. te Amsterdam, 5 boete of 3 dagen hechtenis. F. K. en M. K., beiden te Groot- Schermer, ieder 12 boete of 8 dagen hech tenis met verbeurdverklaring van het in- beslag genomen net. J^ovUtcuiai 1lieuws BOND HEEMSCHUT. Algemeene vergadering te Hoorn op 7 Mei. Als belangrijkste punt zal aan de orde gesteld worden de achteloosheid en het weinige ontzag voor het verleden, welke verwaarloozing van vele soorten monumen ten ten gevolge heeft, als voorbereiding voor afbraak en vernieling. Verschillende sprekers zullen hiervoor gevraagd worden, die op elk der onderdeelen volkomen inge werkt zijn: voor de grachten, die door ver vuiling gedempt dreigen te worden, voor de bouwwerken, die eerst verslonsd en dan afgebroken worden, voor de kunstvoorwer pen, die teloor gingen, de genealogische gedenkteekenen, die oneerbiedig behandeld werden. Zulks om te trachten in breeden kring betere begrippen te doen post vatten. Uitvoering Sport Staalt Spieren. Donderdagavond werd door de gymnas- tiekver., onder leiding van G. de Rie uit Alkmaar, S.S.S. de eerste uitvoering gege ven, in het café van den heer Bouwstra. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. De voorzitter, de heer Boskamp, opende den avond met een woord van welkom aan de talrijke aanwezigen inzonderheid het hoofd der gemeente, burgemeester Kroo- nenburg. Het ledental der vereeniging is steeds stijgende en bedraagt op het oogen- blik 130. Vooral het uitbreiden van de vete- ranen-afdeeling is een succes geworden. Met den opmarsch bleek het tooneel te klein te zijn om alle turners te bergen. Als eerste nummer werd ten tooneele ge bracht, brug voor meisjes A en B. Onder deze schuilen goede krachten. Evenwichts- balk en vrije oefeningen voor jongens ge tuigden van ernstige studie. Vrije- en knot- oefeningen voor dames werd keurig uitge voerd, alsme.de stokoefeningen voor heeren seniores. Alle eer aan de oude garde, ook zij getuigde van ernstige studie. Paardspringen heeren was een schitterend nummer wat vlug werd afgewerkt. Onder de heeren zijn werkelijk beste krachten waar S.S.S. trots op kan zijn. Hierna werd door de dames een boerendans uitgevoerd, wat mede door de kleeding en het humoris tische cachet geweldig insloeg. Ter afwisseling werd een tooneelstukje opgevoerd „Dolle Dries". De rolkennis was prima in orde, de dames en heeren, die

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6