Agenda |i Stad en Omgeving i| £aatste betichten EERSTE BLAD. Alkmaar, Maandag. EEN AUTOEOTSING MÉT ERNSTIGE GEVf LGEN. Zaterdagmiddag omstreeks half één kwam de heer Van den Heuvel, burge meester van Ursem, met zijn zoon die aan het stuur was gezeten in zijn auto vanuit de richting Heiloo over den Kenine- merstraatweg. Uit de andere richting kwam een taxi, welker chauffeur de Emrnastraat wilde inrijden, doch door het te vroeg naar links draaien in botsing kwam met het Opel- wagentje van den burgemeester. Er volgde een botsing waardoor beide inzittenden van den uit de richting Heiloo komende auto gewond werden. De heer Van den Heuvel Jr. had een bloedende oorwonde, maar kon, na in het Centraal ziekenhuis verbonden te zijn, huiswaarts keeren. Burgemeester Van den Heuvel heeft eenige ribben gekneusd en werd in het St. EHzabeth-ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is, naar wij nader verne men, niet onrustwekkend en hij zal waar schijnlijk nog deze week het ziekenhuis kunnen verlaten. Beioe auto's werden beschadigd. Voor namelijk de wagen van den burgemeester is zeer gehavend uit de botsing gekomen. MOTOR-ONGELUK TE SINT PANCRAS Zondagmiddag omstreeks 5 uur kwam ae motorrijder C. de Geus uit Heer-Hugo- waard aangereden vanaf de richting Alkmaar in de bocht bij de witte kerk Vanaf de richting Broek op Langendyk kwam een luxe wagen. De motorrijder haalde even te ver uit, verloor de macht over zy'n stuur en botste tegen een der aan den kant staande boomen. Hij bleef bewusteloos liggen. Met inwendige kneu zingen werd hij bij dr. Destree binnen gedragen. Later is de patiënt per zieken auto naar het ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. Het motorrijwiel was geheel ver nield. Naar wij bij informatie aan het zieken huis vernemen heeft de heer De Geus een hersenschudding en een kaakfractuur op- geloopen. Zijn toestand is op het oogenblik bevredigend. S. DE KADT t Te Aerdenhout is gister, in den ouder dom van 62 jaar te zijnen huize overleden de heer S. de Kadt, directeur van de „Condensed Milk Company of Holland" alhier. De heer de Kadt, ridder in de Orde van Oranje Nassau, was een bekende figuur in de zuivelwereld. De teraardebestelling is bepaald op Dinsdag a.s. te 3.15 uur te Westerveld. EEN KIEVITSEIEREN-INVASIE. Maar ook hier van Alkmaar de victorie. Zaterdagmiddag laat heeft de heer W. v, Hekeren te Alkmaar aan den Westdijk het eerste kievitsei gevonden. Zondagmiddag heeft de heer P. Vergaij te Warmenhuizen 3 kievitseieren in één nest aangetroffen. De vondsten elders, De heer H. Schrale te Ysbrechtum (Fr.) heeft in een weiland tusschen Ysbrechtum en Nijland twee kievietseieren in één nest gevonden. Van de twee in één nest gevonden kievitseieren zal de heer H. Schrale er één aan Z. K. H. prins Bernhard en één aan dr. E. van Weideren baron Rengers te Ys brechtum aanbieden. Nog een ei!! De heer J. Kingma te Giekerk (Fr.) heeft Zondagochtend vroeg naar gemeld wordt 't „eerste" kievitsei gevonden in de provincie Friesland en dit aangeboden aan den commissaris der koningin in die provincie, mr. P. A. V. baron v. Harinxma thoe Slooten. Aan H. M. de koningin aangeboden De firma M. van Lith en Litjens te 's-Gravenhage heeft H. M. de koningin het eerste kievitsei aangeboden. 'T LIEP BEST AF. Op den hoek Westerweg-Egmonder- straat kwamen Zaterdagmorgen een hand wagen en een wielrijder met elkander in botsing. De bestuurder van den handwagen reed vanuit de Egmonderstraat den Wes- terweg op in de richting van de Linden- laan. Hij maakte daarbij de bocht te veel naar links. Uit de richting waarin hij zich wilde begeven, naderde een wielrijder over den Westerweg. Deze laatste zou een moment hebben omgekeken, waardoor hij den handwagen niet had bemerkt, met het gevolg, dat hij tegen de voorzijde van dien handwagen aanbotste. De wielrijder is op advies van den direc teur van den Geneeskundigen Dienst naar het St. Elisabeth-ziekenhuis overgebracht Na aldaar onderzocht te zijn, kon hij zich naar zijn woning begeven. Er ontstond geen materieele schade. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. MET ONDEUGDELIJKE REMMEN OP DEN WEG. Door de politie is Zaterdagmiddag op den Helderschenweg een zware vrachtauto met aanhangwagen in beslag genomen, omdat de remmen zeer onvoldoende waren, terwijl de stuurinrichting van de auto defect was. VUURTJE STOKEN. Hoe uiterst gevaarlijk het vuurtje stoken door kinderen kan zijn, bleek gistermid dag, toen eenige jongens aan de De Ruyter- straat zich met dit ontoelaatbare spel bezig 'hielden. Een 10-jarige knaap wipte op een gegeven moment met een stok een dot poetskatoen uit het vuur omhoog, hetgeen ongelukkigerwijs op het hoofd van een 4-jarig jongetje terecht kwam. Deze liep hierbij brandblaren pp aan neus en ooren, terwijl zijn wenkbrauwen door het vuur verschroeiden. Het jongetje is door een geneesheer verbonden. De politie heeft de jongens zeer ernstig onderhanden ge nomen. DRONKEN FIETSER. Door de politie is gisteravond proces verbaal opgemaakt tegen een beschonken wielrijder, die niet in staat was zijn rijwiel verder naar behooren te besturen. Hij is ter ontnuchtering aan het bureau van poli tie in bewaring gesteld. ONTUCHT GEPLEEGD. Op aanwijzing van enkeie personen heeft de politie gisteravond in de Ridderstraat een 48-jarigen man aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan het plegen van niet nader te noemen handelingen met een minderjarigen jongeman in een water plaats aan de Bierkade. Door de politie is proces-v. -baal opge maakt, terwijl de verdachte ter beschik king van de justitie is gesteld. Tentoonstellingen. Dagelijks van 10—4 uur kunstzaal Boen dermaker te Bergen: tentoonstelling van teekeningen en aquarellen. Tot en met 21 Maart, eiken dag 3—6 en 7—9 in Wico-studio tentoonstelling van schilderijen door J. C. Tiele. 22 en 23 Maart, dancing Harmonie, post zegeltentoonstelling. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.80 uur, tot en met Woensdag hoofdnummer Serenade (rom.); hoofdrollen Igo Sym, Hilde Krahl, Lina Lossen en Albert Matterstock. Toegang bO' ven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 8, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Marie Walewska (hist.-rom.); hoofdrollen Greta Garbo en Charles Boyer. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De ko ning en het revuemeisje (hum.); hoofdrollen Fernand Gravet, Joan Blondell en Edward Everett Horton; extra: de K. L. M.-film. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Tusschen Shanghai en San Francisco (detec tivefilm). Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 23 Maart. 8 uur, 't Gulden Vlies, prop.-vergadering Eenheid door Democratie; sprekers Koos Vorrink (soc.-dem.) en mr. J. J. R. Schmall (chr.-hist.) Rustende Jager te Heiloo, uitvoering door 't Ontluikende Roosje. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Men verzoekt ons ook te dezer plaatse de aandacht te vestigen op de groote pro- e paganda-vergadering welke door de af- StOCk OOG! Ondördöölön deeling Alkmaar van D. D. Woensdag avond in 't Gulden Vlies wordt gehouden. Als sprekers zullen daar optreden de heeren Koos Vorrink (S.D.A.P.) en mr. J. J. R. Schmal (Chr.-Hist.) Eerstgenoemde bespreekt het onderwerp „De democratie in de bra duig'' en mr. Schmal zal spreken over „Op vasten bodem." WASCH- EN STRIJKINRICHTING. Hedenmiddag werd de nieuwe wasch en strijkinrichting van den heer C. Vre- dertbuig in de Doelensti aat in de perceelen no. 6 en 8A geopend. De wasscherij is geheel naar de nieuw ste eischen des tijds ingericht. Dit en de jarenlange ervaring van den heer Vreden burg op dit gebied zijn er borg voor dat de wasch op een vakkundige wijze behandeld wordt. Behalve voor de gewone wasch is de wasscherij in het bijzonc.er voor de fijne wasch, zooals gordijnen, overhemden, boorden e. a. ingericht. Wij hebben naar een en ander een nader onderzoek ingesteld, waarbij men ons heeft medegedeeld, dat eerst binnenkort nadere gegevens verstrekt kunnen worden. Vast schijnt wel te staan, dat de villa niet voor kantoorruimte van de verzekeringsmaat schappij zal worden gebruikt en ook, dat daarin een instelling zal worden gevestigd, welke een neutraal karakter zal dragen. ONDERLINGE OPERATIEKAS. Zaterdagmiddag vergaderde de „Onder linge Operatiekas" in Paviljoen Kinheim te Alkmaar. De vergadering werd geopend door den heer L. J. v. d. Kuijl uit Den Helder, die allen hartelijk verwelkomde. Aan het verslag van den administrateur, de heer H. G. Rijs, ontleenen we, dat de kas in ledental gestadig vooruit gaat. In 1937 traden ongeveer 50 nieuwe leden toe. Gezien het feit, dat in vijf jaar tijd een reserve van 2245.99 kon worden gekweekt, kan worden opgemaakt, dat de vereeniging op een hechte basis staat. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1938 in totaal 1678. Voor rekening van de kas werden 14 mannen en 18 vrouwen opgenomen en wel uit Barsingerhorn 4, Burgerbrug 6, Broek op Langendijk 3, Koedijk 3, N.-Zijpe 2, Schoorl 4 en Warmenhuizen 10 leden. Aangesloten zijn de volgende vereeni- gingen: Barsingerhorn, Broek op Langen dijk, Burgerbrug, Dirkshorn, Koedijk, Sint Maarten, Sint Maartensbrug, N.-Zijpe, Callantsoog, Noordscharwoude, Oudkar spel, Schoorl, Warmenhuizen, Winkel en Zuidscharwoude (2 afdeelingen). De rekening sloot met een bedrag van 2785.80 aan inkomsten en uitgaven, met een batig saldo van 475.20, hetwelk in het reservefonds werd gestort. Aan opera tiekosten was 1703 uitgegeven. Na een gunstig rapport van de financieele commissie werd den heer Rijs voor zijn fi nancieel beheer onder dankzegging déchar ge verleend. Tot lid van de commissie van toezicht werd de heer H. van Zuijlen herkozen. De begrooting werd vastgesteld op 2730 aan inkomsten en uitgaven. De ope ratiekosten werden op 2000 geraamd, terwijl de vergoeding van den administra teur, in verband met de toename der werk zaamheden, werd verhoogd. Na rondvraag volgde sluiting. WAT GEBEURT ER MET HET HUIS VAN WIJLEN MR. W. C. BOSMAN? Wij hebben er kort geleden onze voldoe ning over uitgesproken, dat de fraaie villa van wylen den heer mr. W. C. Bosman be- nouaen zou blijven. k dezen tijd zeer moeilijk derge lijke vrij kostbare woonhuizen te verhuren of te verkoopen en het gevaar bestond, dat de fraaie villa Voorhout binnen afzienbaren tijd gesloopt zou worden en de grond, als mede de uitgestrekte tuin, als bouwgrond zou worden aangeboden. Zooals wij reeds mededeelden, is de villa kort geleden aangekocht door de directie van de Noord-Hollandsche Levensverzeke- rings Maatschappij van 1891, de maatschap pen welke in het zoogenaamde Hooge Huys aan het Kerkplein is gevestigd en waar men behoefte aan meerdere kantoorruimte zou hebben. Naar wij thans vernemen, zou het even wel de bedoeling zijn de villa nog uit te bouwen en er een tehuis voor bejaarde R.K. van te maken, welke onderneming gefinan cierd en geadministreerd zou worden door bovengenoemde verzekeringsmaatschappij. DEMONSTRATIE MODEL-REDDINGS- KLOK VOOR DE SCHEEPVAART. Zaterdag- en Zondagmiddag heeft de heer A. Stam te Bergen, de uitvinder van de model-reddingsklok voor de scheep vaart, zijn vinding gedemonstreerd. De heer Stam vestigde voor eenige jaren reeds de aandacht op zich door deze vinding, welke hij zich tot levenstaak heeft gesteld en welke hy nu, na er 25 jaren met onverdroten ijver aan gearbeid te hebben, meent te hebben voltooid. Hoewel deze uitvinding slechts bedoeld was ten gerieve van den onderzeedienst, waarbij de heer Stam als torpedist ge diend heeft, noopte de tegenstand, welken hij ondervond om zijn vinding bekendheid te geven, bij de betreffende regeerings- instantie hem, deze nog te volmaken ten gerieve van de groote vaart en het vlieg- wezen. De heer Stam is uitgegaan van het principe, den mensch van den bodem der zee te houden, waarom deze vinding een tweeledig doel nastreeft, n.1. door middel van een dieptespoel de juiste ligging van een gezonken schip aan te geven en voorbij varende schepen in staat te stellen via deze dieptespoel de bewuste reddings- klok naar de oppervlakte te brengen. Het model dat hier werd gedemon streerd beslaat slechts iU<, van de werke lijke grootte. De klok kan 8 personen be vatten. De as, welke verticaal door de klok loopt, drukt op iets, dat in verbin ding staat met dubbele schaarrollen, die, wanneer zij vrij komen, 'ndruk uitoefe nen op de zuigerveeren, welke de samen geperste lucht uit de binnencylinder ont laden. Op dat moment begint de klok haar reis naar de oppervlakte, waarvan de duur pl.m. 50 seconden in beslag neemt, hetgeen zich voldoende laat ver klaren, wanneer men bedenkt dat op de klok een druk van 40 a 50 atmosfeer wordt uitgeoefend. Zoodra de klok aan de oppervlakte ver schijnt, ontsteekt men de S. O. S. lamp om de aandacht van voorbijvarende sche pen te trekken, die het reddingsproces moeten voltooien. Deze vinding, zooals zij hier gedemon streerd werd, is alleen ten gerieve van den onderzeedienst. De tweede vinding, nog op teekening, omvat hetzelfde idee, met dit verschil echter, dat de klok nu via de dieptespoel langs electrischen weg, en niet door men- schenkracht4 in beweging wordt gebracht. Deze dieptespoel, met een circa 200 meter lange lijn met de klok verbonden, voert in den top een holmus- of torpedo- licht en draagt den naam van het schip waarvan zij afkomstig is en dien van den gezagvoerder. Het schip dat deze spoel oppikt weet hierdoor met welke reederij het zich tele- giafisch in verbinding moet stellen, aan welke reederü alleen het geheim bekend is welke stroomsterkte de motor der red- dxngsklok inschakelt. Ook met het feit dat een gezonken schip steeds een hellende ligging heeft is voldoende rekening gehouden Ju? h,et aa.nbrengen van een kogelge- u'1^f|,de mogelijkheid bestaan dat de klok, zelfs bij een helling van 60 graden, vrij haar kluis kan verlaten. Deze tweede vinding is zoowel ten ge rieve van de groote vaart als het vlieg- wezen. Het feit dat daartoe kundige technici hun groote bewondering hebben geuit voor deze alleszins logische doch niette min opzienbarende vinding, verklaart hoe hoog men de practische waarde ervan mag schatten. TWINTIG JAAR A. J. C. Herdenking In de Unie. De A. J. C. herdacht dezer dagen haar twintigjarig bestaan. De afdeeling Alkmaar hield naar aanleiding hiervan gisteravond in de Unie een herdenklngs-b(Jeenkomat, nadat reeds een receptie gistermorgen den diversen vertegenwoordigers van party en vakbeweging gelegenheid had gegeven bij de vele ingekomen schriftelijke gelukwen- schen ook de hunne te voegen. Hier gaf Arie de Ley, de voorzitter van de afdeeling Alkmaar een overzicht van den groei der A J. C., werd gewezen op de gelukkige samenwerking met andere groepen jeugd bewegingen en werd ln het bijzonder het werk van den heer Westerhof, die o.a. veel deed voor de inrichting van een eigen ge bouw, geëerd. De receptie werd vervolgena onderbroken voor een défilé van de jongeren der A. J. C. langs de voor het gebouw verzamelde af gevaardigden der oudere beweging. 's Middags is in de Unie een bont pro gramma van de Roode Valken opgevoerd, waar veel belangstelling bestond voor de diverse leekenspelen, zangnummers enz. 's Avonds in de Unie werden in een .revue" alle oude herinneringen en histo- risch-komische lotgevallen en gebeurtenis sen in en om de afdeeling nog eens opge haald. Alle aanwezigen hebben zich prachtig vermaakt, vooral de oudere en oud-leden van de afdeeling moeten deze serie episo den uit „Twintig jaar A. J. C." wel bijzon der gewaardeerd hebben. Met het gezamenlijk zingen van „Het morgenrood der zege" werd de avond ge opend. Hierna heette de voorzitter allen hartelijk welkom, in 't bijzonder den heer Evert Vermeer, die - na het eerste deel van „Twintig jaar A. J. C." een enthou siast woord tot de aanwezigen sprak. Het doel der A J. C., aldus de heer Vermeer, is van den aanvang geweest van de arbei dersjeugd in de allereerste plaats menschen te maken. Dit heeft moeite gekost even als het bij de oudere beweging moeite ge kost heeft om in de duisternis van de tijden het hoofd te heffen en te komen tot de bewustwording van eigen kracht. De broederschap wordt in de A J. C. op sommige momenten tot een levende wer kelijkheid. Spreker dacht in dit verband aan de internationale jeugdfeesten, o.a. te Weenen. Het roode Weenen met zijn roode burgemeester Karl Seitz, het Weenen dat thans niet meer bestaat: vernietigd door het fascisme. Maar ondanks dit alles zal het socialisme winnen op den duur. Solidariteit is noodig. En met deze solidariteit kan ondanks het feit dat de wereld thans kraakt in haar voegen gezegd worden: „Het wordt toch weer lente.1" Vervolgens bood de heer Keesman na mens de oud-leden van de A. J. C. de afd. een klok aan, die naar de voorzitter zei „De Wachter" juist nog noodig had. Het tweede deel van de revue de langzame groei van de afdeeling tot wat zij nu is viel al evenzeer, in den smaak als 't eerste deel, waarna met een gezamenlijk „Broe ders verheft u ter vrijheid" de bijeenkomst gesloten werd. Vrouwelijk personeel: 1 huisnaaister, 1 winkeljuffrouw, 1 steno-typiste, 7 kantoor bedienden, 1 meisje voor h. dagen, 1 dienst- bode, 8 werksters. Alkmaar, 19 Maart 1938. De directeur v.n. v. d. HEUVEL. CENTRALE WERKPLAATS VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN VAN 14 TOT 24 JAAR. Over de week van 13 tot en met 19 Maart werd door bemiddeling van de Ar- beldsbeur geplaatst by een patroon: 3 tim merlieden, 1 grondwerker. Aan de Centrale Werkplaats kunnen wor den geplaatst: 6 timmerlieden, 2 metselaars, 3 schilders, 1 teekenaar, 2 in andere vakken. Voor enkele verslagen van vereenigings- uit voer in ten was heden geen plaats. Ongecorrigeerd. MEISJE IN BRAND GERAAKT. Aan de gevolgen overleden. Zaterdagmiddag was men in het ge hucht Goor, onder de gemeente Deur- ne (N.-B.), bezig met het afstoken van een slootkant. Het zevenjarig dochtertje van den landbouwer K. kwam te dicht by het vuur, waardoor de kleeren van het kind vlam vatten. Onmiddeliyk schoten omstanders toe. De kleine had ernstige brandwonden opgeloopen. Het kind werd naar het St. Antonius-gast- huis te Helmond overgebracht, waar het Zondag in den loop van den dag is overleden. DE STERFDAG VAN WIJLEN H. M. KONINGIN EMMA. Kranslegging te Soest. Ter herdenking van den sterfdag van wylen H. M. de koningin-moeder is na mens het college van burgemeester en wethouders van Soest hedenochtend om 10 uur een krans gehecht aan het monument, dat ter harer gedachtenis in die gemeente is opgericht. STILLE OMGANG. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd wederom te Amsterdam „de Stille Omgang" gehouden. Van uit Alkmaar na men daaraan 24 personen deel, die den tocht te voet hebben afgelegd. DISTRICTSARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30 TeL 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 3 glas in loodzetters, 1 glazen wasscher, 1 steenbikker, 2 steen houwers, 4 stratenmakers, 2 stratenm.-op perlieden, 2 stuc.opperlieden, 1 granietwer ker, 6 betonwerkers, 14 voegers, 28 opper lieden, 22 stucadoors, 46 schilders, 94 grond werkers, 45 metselaars, 88 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 1 autog.lasscher, 10 bankwerkers, 4 blikslagers, 1 carrosserie bouwer, 2 constructiewerkers, 10 electri- ciens, 1 fitter, 2 instrumentmakers, 3 kern makers, 2 ketelmakers, 4 klinkers, 1 koper gieter, 14 loodgieters, 2 lijnwerkers, 4 ma chinisten, 2 machineteekenaars, 6 metaal draaiers, 1 metaalvijler, 1 metaalslijper, 17 monteurs, 2 orgelmakers, 1 pianostemmer, 4 plaatwerkers, 1 ponser, 3 rijwielherstellers, 1 rijwiellakker, 2 scheepsbouwers, 1 scheeps timmerman, 2 scheepswerktuigkundigen, 10 smeden, 8 stokers, 1 tandtechniker, 1 voor- slaandei, 3 vuurwerkers, 3 wagenmakers, 6 yzer werkers, 1 zandbereider, 1 ijzerboorder. Groep voedings- en genotmiddelen: 58 sigarenmakers, 5 sorteerders, 1 kistenplak- ker, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 2 koks, 9 slagers, 9 chocoladebewerkers, 1 koffie- stroopbrander, 2 bierbottelaars, 1 ouwelbak ker, 3 zuivelbereiders, 25 bakkers. Groep verkeerswezen: 70 chauffeurs, 12 schippers, 1 machinist binnenvaart, 3 expe ditieknechten, 8 koetsiers, 23 pakhuisknech ten, 27 magazijnbedienden, 1 emballeur, 4 kellners, 5 loopknechten, 1 hotelknecht, 1 buffetbediende. Groep houtbewerking: 22 meubelmakers, 8 stoffeerders, 6 mach.houtbewerkers, 2 kistenmakers, 4 borstelmakers, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 biljartmaker. Groep handel: 22 vertegenwoordigers, 4 winkelbedienden, 2 colporteurs. Groep boek- en steendrukkeryen: 8 boek binders, 6 letterzetters, 3 drukkers. Groep land- en tuinbouwbedryven: 17 tuinlieden, 28 lanJarbeiders, 3 bloemisten. Overige beroepen: 4 wasschers, 2 kleer makers, 1 rietwerker, 4 schoenmakers, 1 port.huisknecht, 1 verfbereider, 1 kalkbran der, l huidenzouter, 1 klompenschilder, 1 papierbewerkers, 3 controleurs, 1 bedryfs- leider, 1 batlkker, 1 adminstrateur, 2 boek- ouders, 1 secr.ambtenaar, 18 kantoorbe- ÏSL i 3 ^casseerders, 2 verz.agenten, 4 «xTi!?'stopJPers- 1 reclameteekenaar, 265 los- ar^erf. 39 transportarbeiders. ovSa! hClyk werkloos: tabaksindustrie 9, overige beroepen 2. jaar^ff'^e werkzoekenden beneden 18 BOSCHBRANDEN IN BRABANT. De groote droogte van de laatste weken heeft ertoe geleid, dat Zondag, toen ieder een in bosch en hei vertoefde, tal van bran den in N.-Brabant werden gesignaleerd, die groote oppervlakten natuurschoon hebben vernield. In Waalre heeft het gebrand in het natuur reservaat „De Horcht" en voorts langs di verse vennen. Op het grondgebied van de gemeente Eindhoven moest de brandweer Zaterdag en Zondag tien keer uitrukken. De gemeente Luiksgestel, aan de Belgische grens, zag een oppervlakte van 50 HA. ge- meenteheide zwart geblakerd, toen Zon dagmiddag een hevige heidebrand, die in België was ontstaan, naar Nederlandsch ge bied oversloeg. Zeven hectaren bosch, eigen dom van de weduwe Melskens, gingen in de vlammen op. BOERDERIJTJE UITGEBRAND. By Amsterdam. Hedenochtend om kwart over negen werd de Amsterdamsche brandweer gealarmeerd voor een brand in een alleenstaand boerde rijtje aan den voet van de Buiksloterweg, aan de overzyde van het IJ. Het huisje, dat uit een van steen opgetrokken woonge deelte en een groote houten schuur bestond, wa3 weldra in vlammen gehuld. De bhissching leverde weii.ig moeilijk heden op, aangezien het vuur, dat met in totaal vijf s>raien op de waterleiding werd bestreden, aan alle zijden kon worden aan getast. Niettemin brandde de woning geheel uit, terwyl óe —huur tot den grond toe af brandde. Van den inboedel kon niets worden gered. De oorzaak is waarschynlyk te zoeken in een brandend petroleumtoestel, waarop een ketei water stond. NEDERLANDSCHE VERPLEEGSTERS NAAR SPANJE. Bovendien medisch instrumentarium. In een by eenkomst in het American Hotel te Amsterdam hebben hedenmorgen eenige verpleegsters afscheid genomen alvorens naar Spanje te vertrekken, waar zij te werk gesteld zullen worden in regeeringshospi- talen en waarheen zy worden uitgezonden door de medisch-hygiënische commissie van het comité „Hulp aan Spanje". Deze commissie heeft tevens de gelden bijeengebracht voor een medisch instru mentarium, vormende den completen in ventaris van 'n operatiekamer, welk instru mentarium, tezamen met een Röntgen- apparaat en nog een aanvullende collectie medische hulpmiddelen, een handelswaarde vertegenwoordigend van 4000, eveneens naar Spanje zal worden gezonden. De secretaris van de commissie, dr. B. H. Sajet, lid van den Amsterdamschen ge meenteraad, deelde mede, dat op de thans te Parijs gehouden conferentie besloten was, dat de verschillende nationale comité's zich tot hun regeeringen zouden wenden, om te verzoeken, ook het vervoer van andere goederen tot nog toe werd uit sluitend humanitaire hulp verleend - die de Spaansche regeering noodig had, te willen toestaan, opdat de non-interventie geen eenzydige, tegen de Spaansche regeering geriche interventie zou blyven. In April a.s. hopen de gezameniyke hulpcomités een groote karavaan vrachtauto's met levens middelen en medische hulpmiddelen naar Spanje te zenden. Vervolgens wendde dr. Sajet zich tot de vertrekkende verpleegsters. Thans zyn er reeds ruim 20 in Spaansche regeeringshospitalen werkzaam. Spr. eindigde met de vertrekkende ver pleegsters zyn beste wenschen mee te geven by het vervullen van haar schoone taak.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2