JbuitwlcuuL GEMENGD NIEUWS. DE BAAS. DIE KLEINE KOOIEN OOK. Glimlachje Na de vereeniging van Oostenrijk en Duitschland. Beïnvloeding van Tsjecho-Slowakije. De Amerikaansche neutraliteitswet. Mexico's economische onafhankelijkheid. Dochter van Bruno Walter gearresteerd. Nieuws in 't kort. TWEEDE BLAD. 3 Criiu-pBbl.cnfif. STEUNREGELING POOTAARDAPPELEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt het volgende bekend: Dezer dagen werden aan de telers van goedgekeurde pootaardappelen circulaires met formulieren voor het opgeven van voorraden en het aanvragen van denatu- ratie verzonden. De circulaires werden niet toegezonden aan handelaren, daar niet bekend is, wie goedgekeurd pootgoed in voorraad hebben. Handelaren, die voor vergoeding op onverkochte voorraden pootgoed in aan merking wenschen te komen, wordt aan geraden deze circulaire met formulieren spoedig aan te vragen bij den Nederland sehen Algemeenen Keuringsdienst te Wageningen of de Nederlandsche Akker- bouw-Centrale, Bezuidenhout 15, 's-Gra- vcnhage. Alle voorraadsopgaven moeten vóór 1 April a.s. zyn ingezonden aan het Secretariaat van den Keuringsdienst van het gebied, waarin de pootaardappelen liggen opgeslagen 's-Gravenhage. 19 Maart 1938. AUTO-ONGELUK ONDER ANTWERPEN Twee Nederlanders gewond. Zondagochtend is op den straatweg bij Capellen onder Antwerpen, op dezelfde plaats, waar eenige weken geleden een Nederlandsche auto door een afsl litboom van een spoorwegc vergang is gereden, op nieuw een Nederlandsche auto veronge lukt. De auto, waarin de heeren C. de Jager en A. Zuidweg uit Arnemuiden geze ten waren, reed tegen den afsluitboom, waardoor het voorstuk van de auto geheel werd vernield. Beide inzittenden werden aan het gelaat gewond, de heer Zuidweg zoo ernstig, dat hy in de Sint Jozefskliniek te Capellen moest worden opgenomen. NU KWEELT EEN „GOUDVINK".... Concurrent of collega van de „Nachtegaal?" Zondagmorgen te ruim elf uur kondigde een omroeper te Vorden een uitzending door de „Goudvink" aan. Hij zeide, dat deze geen correspondentie-adres had, en hy verzocht aan een anderen geheimen zender hem te willen melden of een en ander op 400 meter goed over kwam. Ver der werden reclames afgeroepen en gra- mofoonplaten uitgezonden. Ook vele vaderlandsche liederen werden ten ge- hoore gebracht. Te ruim 12 uur staakte de „Goudvink" zijn uitzending. NA HET CARNAVAL EEN MOORD. Lijk met diepe snijwonden gevonden. Zaterdag is uit de Zuid Willemsvaart on der de gemeente Berlicum (NBr.), het lijk opgehaald van den 32-jarigen landbouwers knecht J. de Haas, afkomstig uit Nuland, die in dienstbetrekking was bij een landbou wer te Mariaheide. Het lyk werd in een toe stand aangetroffen, welke het vermoeden wettigt, dat de jongeman het slachtoffer is geworden van een misdrijf. De boerenknecht werd sedert Carnavals dag vermist. Hij was toen met eenige vrien den carnaval gaan vieren en was het laatst in een café te Heeswijk gezien. De jongeman is nooit weergekeerd en men verkeerde vol komen in het duister, wat er van hem was geworden. Zijn metgezellen konden ook geen opheldering geven, daar de Haas al leen zijn weg zou hebben vervolgd. Nu het lijk van den ongelukkige is opgehaald, wordt het vermoeden versterkt dat hier misdrijf in het spel moet zyn. Het hoofd ver toont diepe snijwonden, terwijl pet en over jas ontbreken. Ook van de fiets, die de Haas bij zich moet hebben gehad, is geen spoor gevonden. Onmiddellijk stelde de politie een uitgebreid onderzoek in, dat thans nog in vollen gang is. Het lijk is door de justitie in beslag ge nomen en naar het Groot ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch vervoerd, waar Zaterdag avond sectie zou worden verricht. De Haas stond als een stille oppassende jongeman be kend en voor zoover bekend, had hij geen vijanden. STAKING BIJ DE PEELONTGINNING. Zeer lage uurloonen. Bij de Peelontginning onder Sevenum (L.) hebben vanochtend vyf-en-veertig arbeiders uit Venray het werk neergelegd. De oorzaak van deze staking is gelegen in het feit, dat de beste ploeg slechts een uurloon kan ma ken van zestien cent, enkele ploegen verdie nen twaalf cent per uur. Bij een werktijd van vijftig uur per week verdient de beste ploeg dus maar acht gul den per week. De uitvoerders van het werk zullen zich met de directie van de N.V. Grondmaat- schappij in verbinding stellen. Met zuigeling van de trap «eva"®n~ Zaterdagavond had een bewoonster vande Lange Houtstraat te Amsterdam het ongeluk, met een zuigeling, die veertien dage was, in haar arm, van de trap te va vrouw kwam met den scnrik vry, maa kindje bleek eenige inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. Het verkeer n levensgevaar, maar is niettemin ter deling in het Ned. Israëlietisch ziekenhu s opgenomen. Vijfjarig knaapje verbrand. Zoncj®*[ morgen omstreeks 11 uur is brand ui g broken in de schuur van de tuinderswoning van den heer Timmermans aan den Water- leidingsingel te Venlo. De brandweer w is het vuur met enkele stralen te blusschen. Groot was echter de ontsteltenis, toen, na a de vlammen gedoofd waren, een onderzoek m de schuur tot de ontdekking leidde, dat het vijfjarig zoontje van den heer P. in de schuur moest zijn komen spelen, voordat het het vuur uitbrak. Het geheel verkoolde lükje werd in de overblijfselen gevonden. Slag van een molenwiek gekregen. - In een onbewaakt oogenblik wandelde een 5- jarig zoontje van de familie Vreugdenhil te Maasland op het terrein van een water molen, toebehoorende aan den heer de Bruyn. Het ventje liep langs den molen en kreeg een klap van één der draaiende wieken. Met ernstige wonden aan het ach terhoofd werd het knaapje opgenomen in het ziekenhuis te Delft,«waar het aan de gevolgen is overleden. De afgetreden Oostenrijksche gezant. - De afgetreden Oostenrijksche gezant, de heer G. Alexich, is heden per vliegtuig naar Weenen vertrokken. De heer Alexich is voornemens over eenigen tyd in den Haag terug te komen, in verband met de afwikke ling van verschillende aangelegenheden, alvorens ons land definitief te verlaten. Onder vallend zand geraakt. - Zater dagmiddag is bij de afgraving aan een zand weg, ter zijde van den provincialen weg BaarnHilversum, onder de Hooge Vuur- sche, een 24-jarige werkman uit Hilversum onder neervallend zand bedolven. Hij werd eerst na een half uur vermist. Toen het slachtoffer uitgegraven was, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Heidebrand bij Oosterbeek. - Zaterdag middag ongeveer twee uur werd de bosch brandweer te Oosterbe'ek gewaarschuwd voor een heidebrand in de „Kievitsdel". Dank zij het doortastend optreden van de brandweerlieden kon het vernielende vuur beperkt blijven tot een oppervlakte van 3 H.A. en kon een aangrenzend bosch blijven gespaard. Het vuur is ontstaan, doordat men in de onmiddellijke nabijheid bezig was tuinvuil te verbranden. Vereeniging Nederland Oostenrijk ont bonden. - In de te Den Haag gehouden bui tengewone algemeene vergadering van leden van de Vereeniging NederlandOostenrijk is besloten tot ontbinding der vereeniging en hare afdeelingen over te gaan. De Nederlandsche gezant te Rome. - Uit Rome wordt gemeld, dat de nieuwe Nederlandsche gezant, dr. Hubrecht, zijn ge loofsbrieven aan het Italiaansch staatshoofd heeft aangeboden. Scheepsbrandje te Rotterdam. - Aan boord van het Noorsche motortankschip „Teth", dat in reparatie lag in dok bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij aan de Heyplaat te Rotterdam, is brand uitge broken, vermoedelijk doordat een olie- en vetlaag, die op de stookplaat van de donkey ketel was vastgekoekt, vlam heeft gevat. Aanvankelijk liet de brand zich zeer ernstig aanzien. In betrekkelijk korten tijd echter had de brandweer den brand onder de knie. Dreigend conflict in sigarenindustrie. De vertegenwoordigers der vier arbeiders organisaties in de sigarenindustrie hebben de huidige situatie in deze nijverheid te Eind hoven onder oogen gezien. Vastgesteld werd, dat indien de werkgevers van 1 April a.s. af geen zeer belangrijke verbetering in voeren tegen dezen datum de staking zal worden geproclameerd. Verschillende maat regelen, hiermede verband houdend, werden voorloopig vastgesteld. De organisaties zullen één dezer dagen opnieuw bijeen komen, teneinde dan definitieve besluiten te nemen. Schip gezonken; opvarenden gered. Het motorschip „Francina", schipper G. Lok uit Werkendam, dat met rijshout geladen op weg was naar de Zuiderzeewerken te Lem mer, is tengevolge van den vrij sterken wind Zaterdag tusschen Enkhuizen en Lem mer door het water overspoeld, volgeloopen en gezonken. De schipper en zijn gezin wisten zich tijdig in veiligheid te Ijrengen door in een sloep over te stappen, waarmede zij de kust onder Oude Mirdum bereikten. Hofbericht. - H. M. de koningin heeft Zondagochtend in de Bethlehemkerk te Den Haag de godsdienstoefening onder gehoor van ds. G. Bos bijgewoond. De fakir neemt er voor den win ter een dekentje bij! De koningin naar Toscanini. - H. M. de koningin heeft het voornemen hedenavond een gedeelte van het concert van het resi dentieorkest onder leiding van Toscanini in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Den Haag bij te wonen. Amerika erkent de aanhechting van Oostenrijk. Minister Huil heeft bekend gemaakt, dat de Ver. Staten de vereeniging van Oosten rijk met het Duitsche Rijk de facto erkend hebben. De Duitsche ambassadeur heeft Huil medegedeeld, dat hij de functies van den Oostenr(jkschen gezant heeft over genomen. Mexicaansch protest. Fabella, de permanente gedelegeerde van Mexico bij den Volkenbond, heeft namens zijn regeering een brief gezonden aan den secretaris-generaal, waarin hij krachtig pro testeert tegen de buitenlandsche agressie, waarvan Oostenrijk het slachtoffer is ge worden. Hij verklaart tegenover de wereld opinie, dat het eenige middel om vrede te verkrijgen en nieuwe internatinonale aan slagen te vermijden is, de verplichtingen naxomen van het Volkenbondspact, alsmede de verdragen en de beginselen van het internationale recht. Gevolgen van den Anschluss. Het officieuze Hongaarsche blad Pester Lloyd verneemt, dat tengevolge van den Anschluss verscheidene gezanten, die tot dusverre geaccrediteerd waren in Oosten rijk, Hongarije, Roemenië en Joegoslavië, den zetel hunner legaties zullen verplaatsen van Weenen naar Boedapest. Bij beschikking van den rijkskanselier zyn het Oostenrijksche post- en telegraaf- bedrijf en de postspaarbank tot deelen van de Duitsche Rijks post verklaard en onder geschikt gemaakt aan den rijkspostminis- ter. Het kapitaal der postspaarbank is op de Duitsche post overgeschreven. Bij verordening van minister Göring is de Duitsche rijksminister van economische zaken, Funk, belast met het treffen van de noodige maatregelen tot uitvoering van het vierjarenplan in Oostenrijk. Op grond van deze machtiging, heeft minister Funk een deviezenbureau in Weenen geopend. Een tweede verordening vormt den rechtsgrond slag voor de aanpassing van het goederen verkeer in Oostenrijk aan dat in het Duit sche rijksgebied. De zelfmoorden in Oostenrijk. Tot degenen, die zich van het leven be roofd hebben, behooren de oud-minister van binnenlandsche zaken Neustadter- Stürmer, Kurt Sonnenfeld van de „Neue Freie Presse" en de geschiedkundige Friedel. Duitschers in staatsinstellingen. De ministerraad van Tsjecho-Slowakije heeft een decreet goedgekeurd, op grond waarvan in staatsinstellingen 22 procent Duitschers moeten worden opgenomen. Deze principiëele verordening moet volgens de bladen zóó uitgelegd worden, dat daar, waar méér dan 22 procent Duitschers wo nen, ook méér Duitschers in den staats dienst moeten worden opgenomen en omge keerd. Verwijding van het kabinet. De Tsjecho-Slowaaksche regeeringscoali- tie breidt zich uit naar rechts. Bij decreet van den president der republiek en van den minister-president is n.1. de afgevaardigde Jezek, vertegenwoordiger van de nationaal- democraten, in het kabinet als minister van staat opgenomen. De partij der nationaal-democraten is de oude partij van Kramar. Zij telt 13 uiterst rechts georiënteerde afgevaardigden. Deze party was in de oppositie sinds de breuk tusschen Kramar met Benesj en Masaryk, welke breuk kort na den oorlog ontstond De intrede van de nat.-democraten in de re geering beteekent een eersten stap naar de vorming van de Tsjecho-Slowaaksche een heid, waarvoor Milan Hodza, de minister president, zich veel moeite geeft. Een wetsontwerp is in voorbereiding om een nieuw ministerie van economische zaken op te -richten en zoodra dit is goed gekeurd, zal den president der republiek worden voorgesteld, de portefeuille hiervan in handen te stellen van Jezek. Hongarije en de positie van Tsjecho-Slowakije. De binnenlandsche politieke ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije wordt door de open bare meening in Hongarije met belangstel ling gadegeslagen. De Praagsche correspon dent van de officieuze Pester Lloyd schrijft dat Praag geen beslissingen kan nemen vóór Londen en Parys het eens geworden zyn over der, bijstand in geval van agressie. De Uj Magyarsag schrijft, dat de houding van Duitschland in de kwestie der Sudeten- Duitschers de oplossing der Hongaarsche eischen zal vergemakkelijken. „De regeering, zoo schrijft het blad, moet de openbare meening der belanghebbende mogendheden richten op de Hongaarsch Tsjecho-Slowaaksche problemen. De Hon gaarsche eischen moeten worden verbonden met de Duitsche. Tsjecho-Slowakije kan er toe gebracht worden zonder revolutie de Sudeten-Duitschers tevreden te stellen en zonder militaire agressie van Duitschen kant. Zestig tot zeventig procent van den buitenlandschen handel van Tsjecho-Slo wakije gaat naar Polen, Duitschland en Hongarije. Tsjecho-Slowakije is dus econo misch afhankelijk van zijn drie buren en zal slechts moeilijk weerstand kunnen bie den aan een gelijktijdigen boycot, door deze drie mogendheden georganiseerd." De Völkische Beobachter richt een waar schuwing tot Tsjecho-Slowakije in verband met „communistische en chauvinistische Tjechische provocaties tegen de Sudeten- Duitschers.". Volgens dit blad zouden deze provocaties „gemakkelijk aanleiding kun nen geven tot ernstige botsingen". Het nat.- sooialistische orgaan noemt incidenten, die zich zouden hebben voorgedaan te Popaja, waar Henlein gemolesteerd zou zyn door een communistischen betooger, „waaruit bijna een ernstige botsing was voortgeko men tusschen Duitschers aan den eenen en Tsjechen en communisten aan den anderen kant". Ten slotte sommeert het blad Tsjecho- Slowakije zich ten spoedigste met deze inci denten bezig te houden. „De Sudeten-Duit schers zijn niet van zins zich te laten provo- ceeren door communisten en Tsjechen langs de grens. Wanneer dezen niet energiek tot de orde werden geroepen, zouden daar ern stige botsingen uit kunnen voortvloeien. De verantwoordelijkheid zou daarvoor niet ten laste van de Sudeten-Duitschers komen. In een artikel, dat er als geïnspireerd uit ziet, stelt de New-York Times de anoma lieën aan de kaak, die naar zijn meening de neutraliteitswet oplevert, welke geen enkel onderscheid maakt tusschen landen, die het internationale recht schenden en landen, die het verdedigen. „Het is pure dwaasheid", zoo schrijft het blad, op een oogenblik van noodzaak belemmeringen in den weg te leggen aan de naties, die ons diepe geloof in het democratische systeem deelen en die de vooruitgeschoven verdedi gingslinies tegen de dictaturen en de tyran- nie bezetten, terwijl deze dreigen alles te verpletteren, waarin wy gelooven en dat onze wijze leven mogelijk maakt". Voort gaande wijst het blad op de „groteske conse quentie" van de Johnsonwet, die Frankrijk en Engeland verbiedt leeningen te sluiten in de Vereenigde Staten, maar dit toestaat aan Duitschland en Japan, wier daden openlijk veroordeeld zijn door den woordvoerder van de Amerikaansche regeering en door de openbare meening. Het blad voegt hieraan toe, dat, wanneer de Vereenigde Staten niet bereid zijn de aanvallers te straffen, zij ten minste „de naties" kunnen beloonen, die den vrede behoeden". Het werpt dan het denk beeld op van een uitgebreide economische zóne, waarin de beginselen van Cordell Huil, die reeds door zeventien naties geratifi ceerd zijn, zouden worden toegepast, terwijl de economische faciliteiten daarvan ontoe gankelijk zouden worden gehouden voor de naties, die weigeren het internationale recht en de internationale orde te eerbiedigen. Hierin zou het doel van de Amerikaansche buitenlandsche politiek moeten worden gelegd. De onteigening der petroleum- maatschappijen. In het onteigeningsdecreet, dat Zaterdag uitgevaardigd is, wordt gezegd, dat de wei gerende houding der maatschappijen het in het belang van het nationale economische leven onvermijdelijk maakte, dat de regee ring tot onteigening der petroleummaat- schappijen overging. Het decreet wordt onmiddellijk van kracht. Schadevergoeding zal betaald worden over een priode van tien jaar. Als eenig blad levert El Nacional, het officieele orgaan van de revolutionnaire partij in Mexico, commentaar op de ont eigening van de petroleummaatschappyen. Het blad maakt een vergelijking tusschen het jaar 1810. toen de nationale onafhanke lijkheid werd gevestigd, en het jaar 1938, waarin de economische onafhankelijkheid tot stand kwam, en schryft dan: „Het werk der stichters van de natie bleef onvolledig. Thans is het voltooid door de verdrijving van den Mexicaanschen grond van onder nemingen, welker macht streefde naar poli tieke overheersching en naar een economisch overwicht". Lombardo Toledano, leider van de con federatie van Mexicaansche arbeiders en de voornaamste promotor van een voortgezette politiek ten aanzien van het buitenlandsche kapitaal, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: „De boodschap van den president beteekent de nationale eco nomische onafhankelijkheid. Mexico begint thans een diep gevoel te krijgen^ voor zijn groote historische lotsbestemming". In economische kringen heerschte eerst een zekere stomme verbazing. Men tracht thans de consequenties te overzien van de onteigening, om. ten opzichte van den Peso. Algemeen gelooft men in deze krin gen, dat de Bank van Mexico een „zweven- den peso" zal instellen. De beslissing der rechtbanken onaanvaardbaar. Sinclair, de president der Consolidated Oil Corporation, heeft verklaard, dat de eischen der Mexicaansche vakvereenigingen en de beslissing der rechtbanken betreffende de onteigeningsdecreten onaanvaardbaar zijn. Hij zeide alle reden te hebben om te gelooven, dat men een grondslag zou vinden voor voortzetting van den arbeid in Mexico. In verband met de onteigening zijn de ar beiders der ondernemingen niet, zooals aan vankelijk in de bedoeling lag, in staking gegaan. Naar het ANP-verneemt, is Woensdag of Donderdag j.1. te Weenen in een bridgeclub, waar zy op dat oogenblik vertoefde, gearresteerd Frau Lotte Walter, dochter van Bruno Walter, die in de afgeloopen weken een serie con certen van het Concertgebouworkest in ons land heeft gedirigeerd. Frau Lotte Walter was de eenige van de familie, die tydens de ingrijpende gebeurte nissen van de laatste dagen in Oostenrijk in de woning van den dirigent te Weenen ver toefde. De directe aanleiding tot de arresta tie is niet bekend, doch kan gemakkelijk verondersteld worden en wellicht in ver band worden gebracht met de verklaringen die Bruno Walter heeft afgelegd omtrent zijn definitief vertrek uit Oostenrijk, nu dat land in het Duitsche rijk is opgenomen. De dirigent zou, na Zaterdagavond in den Haag zijn afscheidsconcert te hebben gege ven, Zondag naar Frankrijk vertrekken, waar hij aan de Riviéra een paar concerten zou dirigeeren en vervolgens eenige weken rust nemen. Thans niet naar Weenen. - De zan geres Lily Pons, die de volgende week in Weenen zou optreden, heeft, naar uit Michigan (Amerika) gemeld wordt, me degedeeld, dat zij in verband met de politieke omstandigheden besloten heeft haar bezoek niet te laten doorgaan. Russisch kapitein in Japan veroor deeld. - De kapitein van het Russische vrachtschip Koenetzstroi, die gerechtelijk vervolgd is, omdat hij zich >.p 19 Februari met zijn schip tijdens een storm in de ver sterkte zóne had gegeven, is beschuldigd van schending van militaire geheimen en veroordeeld tot een boete van 1000 yen. De nalatenschap van een millionnair. - Er is thans eindelijk een beslissing ge vallen ten opzichte van de verdeeling der nalatenschap van den te Toronto (Ameri ka) overleden excentrieken millionnair, die een testament had gemaakt, waarin hy zyn vermogen naliet aan de moeder, die in de laatste tien jaar de meeste kin deren ter wereld had gebracht. Het ver mogen wordt verdeeld tusschen vier moe ders, die elk negen kinderen in dien tyd hebben gekregen. D anti-semietische relletjes in War schau. - Naar aanleiding van de ernstige antisemietische ongeregeldheden van Zaterdagmiddag hebben de joodsche afge vaardigde Ru' instein en de opperrabbijn van Warschau stappen bij Let ministerie van binnenlandsche zaken gedaan. Een waarschuwing van den Poolschen president. - Ter gelegenheid van Pilsoed- ski's naamdag heeft de president der Poolsche republiek een radiorede gehou den, waarin hij zich keerde tegen „de demagogische leuzen der oppositie" en tegen de houding van een deel der jeugd, dat, naar hij zeide, hoewel het goede voor nemens had, wanorde zaaide, waarvan slechts communisme en revolutie kunnen profiteeren. In den strijd tegen het gevaar zou het noodig kunnen worden, dat men zijn heil zoekt in een totalitair regime. De president zeide echter te gelooven, dat het niet tot dat uiterste zou komen, daar hij het uitgesloten achtte, dat de onrustzaaiers cte regeering eiken arbeid onmogelijk zou den maken. - Scheepsramp bjj Korea. - Gistermor gen is bij de Koreaansche zuidkust het Japansche s.s. Jin tsenmaroe gezonken. Slechts zeven van de vijftig passagiers konden worden gered. Orkaan op de Kaspische zee. - orkaan heeft op het Russische sch'ereiland Afsjeron in de Kaspische zee «root^ha^ aangericht, aan de m^aUaües van de naphta-industrie ,Molotowneft werdgro^ schade aangericht. Vele boortorenzqn om gewaaid en 64 boorgaten mges °rt. Een schip op de Kaspische zee heeft medege deeld, dat het stuurloos ronddryn.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7