ROODE STER QemeetttecadeH Jkwutdaal Tlieum SCHAGEN Door 't. gansche land: Rookers-Feest! Jiimnieiuos 4 OUDORP OUDKARSPEL TABAK NIEUWE NIEDORP TWEEDE BLAD. De terreur duurt voort. - Aangezien de maatregelen, wel de Britsche autoritei ten in Palestina hebben genomen het voor de terroristen moeilijk maakt zich van voorraden en levensmiddelen te voorzien, doen zij aanvallen op de dorpen om levens middelen te rooven. Een bende van onge veer honderd man heeft een aanval gedaan op het dorp Samaria en heeft de bevolking met den dood bedreigd voor het geval zij tegenstand wilde bieden. Vervolgens roofde de bende de meeste levensmiddelen, het vee en het geld. De bende wordt door mili tairen achtervolgd. De politie zoekt naar personen, die de terroristen van wapenen voorzien, 37 personen werden gearresteerd. Spoorweg-ongeval. - De Britsch-Indische sneltrein Allahabad—Bombay is op 75 mijl afstand van Jubbelpore in botsing gekomen met een goederentrein. De machinist en een stoker werden gedood, negentien inlanders werden gewond. Alexander Malinoff f Alexander Malinoff, die vele malen min.-president is geweest in Bulgarije is gister op 71-jari gen leeftijd aan hartverlamming over leden, toen hij te Sofia het woord voerde in een verkiezingsvergadering. Malinoff was sinds 1901 aan één stuk voorzitter ge weest van de democratische partij. Geruchten over zelfmoord. - Het ge rucht heeft te Weenen de ronde gedaan, dat de leider van de onverzoenlijke Oosten- rijksche legitimisten, kolonel Wolf, de hand aan zichzelf zou hebben geslagen, doch in offifciëele kringen wordt dit gerucht met klem tegengesproken. Volgens de geruch ten zou kolonel Wolf bij het binnenrukken van de Duitsche troepen de legitimistische vlag hebben geheschen op zijn villa, welke door een officier en enkele manschappen van het Duitsche leger weer zou zijn inge haald. Kolonel Wolf zou na het vertrek van de Duitschers de vlag wederom geheschen hebben en toen de Duitschers hierop terug kwamen, geschoten hebben op den officier en vervolgens zichzelf hebben gedood. Twee matrozen omgekomen. - Aan boord van het Fransche petroleumtank- schip „Merope" zijn te Londen twee ma trozen in een benzine-tank ten gevolge van de giftige dampen om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot werd geborgen. Het schip is afkomstig uit Havre en ligt op het oogenblik in het Grandemouth dok. Het schip zal morgen naar Amsterdam vertrek ken. Spionnage-affaire ontdekt. - Er is te Toulose een belangrijke spionnagecentrale ontdekt, welke over geheel Frankrijk ver takkingen had. Te Parijs en Bayonne zijn vijf personen gearresteerd. Bij een der ver dachten zijn 145 documenten gevonden, betrekking hebbende op plannen voor de versterking van de zuidoostgrens en de pl&atsing van luchtafweerbatterijen en radiozenders, gegevens over de bewapening en sterkten der grensgarnizoenen en een mobilisatieplan. De raad dezer gemeente kwam Vrijdag avond in openbare vergadering ten raad- huize bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat weth. A. de Boer wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen en hij wenschte hem een voorspoedig en al geheel herstel toe. Van de Adviescommissie voor Uitbrei dingsplannen in de prov. Noordholland was opgave van kosten ontvangen voor het ont werpen van een uitbreidingsplan in de ge meente. B. en W. stelden voor aan deze com missie de noodige opdracht daartoe te geven. De voorzitter deelde mede, dat een uit breidingsplan voor deze gemeente hoogst noodzakelijk is, vooral om de lintbebouwing langs de wegen te kunnen tegengaan en ook om een richtlijn te hebben voor de verdere bebouwing van de gemeente. De kosten van het plan worden door de adviescommissie geraamd op 1000. De heer Staa vond de kosten wel wat aan den .hoogen kant. Hij achtte het beter, dat ook aan anderen gelegenheid werd gegeven om prijsopgave te doen. De voorzitter antwoordde, dat de ge meente dan terecht zou komen bij architec ten, die, zooals de ondervinding geleerd heeft, eerder duurder dan goedkooper zijn. De kosten van het uitbreidingsplan kunnen echter zonder bezwaar over meerdere dienstjaren worden verleeld. De heer Leering juichte het voorstel van B. en W. toe. Z.i. had de gemeente reeds ge- ruimen tijd een uitbreidingsplan moeten hebben. Tevens achtte de heer Leering het gewenscht om in overleg met den polder de sloot voor de huizen aan den Munnikenweg te dempen. Besloten werd het uitbreidingsplan aan de adviescommissie op te dragen. Van het P.E.N. was bericht ontvangen, dat de kosten van het plaatsen van een straatlantaarn aan den Kanaaldijk pl.m. 15,50 per jaar zullen bedragen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de lantaarn aldaar door het P.E.N. te doen plaatsen. De heer F. Nuijens zond mededeeling, dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aannam. Het R.K. Schoolbestuur zond opgave van kosten van instandhouden harer scholen over 1937. Op voorstel van B. en W. werd besloten dit schrijven in nadere behandeling te nemen als de gemeente-rekening over 1937 zal zijn gesloten. Goedgekeurd was de belegging van 10.500 in stukken der nieuwe Nederland- sche Staatsleening. Van B. en W. van Alkmaar was bericht ontvangen, dat de gasleiding ook wordt ge legd naar de woningen aan de Halvemaans- brug. De voorzitter deelde hierbij mede, dat van wege het gasbedrijf te Alkmaar iemand bij de inwoners van het dorp is rondgegaan om hen aan te sporen tot het nemen van gas. Velen hadden zich reeds bereid verklaard om aan te sluiten. In verband met de converteering der 3 lA oblig. der Prov. Noordholland werd besloten de vrijgekomen gelden opnieuw te beleggen in de nieuwe 3 leening. Wegens het bereiken van der. 60-jarigen leeftijd werd besloten den heer H. Smidts met ingang van 1 Juli a.s. op de meest eer volle wijze ontslag te verleenen als hoofd der openbare lagere school. De voorzitter wees hierbij op de groote diensten door den heer Smidts in het belang van de gemeente cn het o.L onderwijs ver richt. In een buitengewone zitting van den raad hoopte hij hierop terug te komen, waarbij den heer Smidts dan tevens een stoffelijk blijk van waardeering zal worden aangeboden. Thans kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om in principe te besluiten dat de O.L. school te Oudorp op een onjuiste plaats staat en hun opdracht te geven aan den raad een voorstel te doen om een nieuwe plaats aan te wijzen voor de stichting van een nieuwe o.l. school. De voorzitter merkte op, dat alhoewel de school in het dorpsgedeelte staat er geen en kele leerling uit dit gedeelte deze school bezoekt. Verreweg het grootste gedeelte van de 50 leerlingen komen uit het zgn. stads gedeelte en aangezien de thans bestaande school niet meer aan de eischen des tjjds voldoet, moet een nieuwe school gebouwd worden, welke op een betere plaats gezet moet worden. Hiertoe zal ook overleg ge pleegd worden met den inspecteur voor het lager onderwijs. Besloten werd bovengenoemde voorstel len van B. en W. aan te nemen. Hierna sluiting. Banne en polder. Hoofdingelanden en dag. bestuur ver gaderden Zaterdag. Voorzitter was de heer D. P. Timmerman. Afwezig waren de heeren Joch. Blaauboer en C. Smit. Ingêkomen was een schrijven van Ged. Staten, waarbij niet goedgekeurd werd een besluit betreffende een rekening-courant ten opzichte van kasgelden bij de Boerenleen bank. Ged. Staten vonden dit te duur. De secretaris deelde echter mede, dat na verdere uiteenzetting betreffende deze aan gelegenheid, waarbij aangetoond werd, dat geen besparing was te verkrijgen, dit be sluit alsnog later door Ged. Staten werd goedgekeurd. Een schrijven was binnengekomen van de directie van den Prov. Waterstaat, waarin medegedeeld werd, dat de Latschoterweg in orde was gebracht. De voorzitter deelde hieromtrent mede, dat dit jaar de kuilen met puin en grint aangevuld zullen worden. Het speet hem, dat niet meer hieraan ge daan kon worden, doch zooals de provincie mededeelde, zal binnen afzienbaren tijd deze weg een provinciale weg worden. Betreffende den Tolkerdijk was over ont heffing van de verbodsbepalingen gunstig bericht afgekomen. Bericht was ingekomen van Ged. Staten betreffende wijziging van het waterschaps reglement (zekerheidsstelling penning meester). Idem van Ged. Staten aangaande afkoop waterschapslasten. Wie minder dan 0.25 moeten betalen, kunnen dit dan ineens af- koopen door 25 x den gemiddelden omslag te voldoen. De rekening 1937 sloot met een batig saldo van 8939,52. Ontvangsten 75.008,91, uit gaven 66.069,39. De begrooting voor 1938 sluit met een eindcijfer van 42540,99. Post onvoorzien van 1261,95. De voorzitter deelde mede, dat het bag geren met den baggermolen was gestaakt. Dit voldeed niet. Een bedrag van 1500 is Ook in Petten werden vaten wijn op de kust geworpen. Dezer dagen had de ver koop van de fusten plaats. Hier een foto van het vervoer. nog beschikbaar. Zal aangewend worden om in werkverschaffing te gebruiken. Het lag tevens in de bedoeling, alle sloo- ten van den polder droog te leggen en uit te baggeren. Het dag. bestuur zal een en ander nagaan met opmeting der slooten en zich verder in verbinding stellen met den bond van waterschappen, teneinde voor dit werkobject een geheele of gedeeltelijke sub sidie van overheidswege te verkrijgen. HEERHUGOWAARD Ouderavond en jaarvergadering Chr. Nat. School. *- Vrijdagavond hield bovengenoemde schoolvereeniging haar jaarvergadering, gecombineerd met den ouderavond, in de geref. kerk aan den Basserweg. De voorzitter der schoolvereeniging, de heer J. J. Gootjes, opende deze bijeenkomst met Schriftlezing en gebed, waarna hij de aanwezigen een welkom toeriep er aan herinnerde welke groote dingen tot stand zijn gekomen in het afgeloopen jaar, n.1. de verwisseling van het hoofd der school, terwijl er nu drie inplaats van twee leer krachten zijn. Spr. wees op de loyale me dewerking van het gemeentebestuur inzon derheid van B. en W. bij de verbouwing der school. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal stabiel was gebleven, terwijl het leer lingental steeds in stijgende lijn gaat. Uit het jaarverslag bleek dat de rekening sloot met een ontvangst en uitgaaf van 6135.50, terwijl het batig slot was 351.93. In de vacature van den heer A. Glas werd tot bestuurslid gekozen de heer K. Leegwater. Bij de bespreking welke werd gehouden om gezamelijk een Oranjefeest te vieren ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van H. M. de koningin, werd feestviering goedgevonden onder voor waarde dat de Chr. levensbeschouwingen in acht worden genomen. Verder werd een en ander overgelaten aan het hoofd der school met het bestuur. Van de gelegenheid om het werk der kin deren te bezichtigen werd druk gebruik gemaakt. Tot slot van den avond gaf de heer Stouthamer, het hoofd der school, nog een causerie over opvoeding van het kind. Willen wij onze kinderen aan ons binden, ook voor hun verdere leven, dan moeten wij, wanneer ze klein zijn en naar school gaan, voldoende tijd voor hen over hebben Wanneer het kind iets vraagt moet er ge antwoord worden en juist geantwoord. De groote levensvragen welke bij een kind op komen moet men beantwoorden. Een gezel lige bespreking volgde op dit onderwerp, waarna spr. dezen avond sloot met dank zegging en psalmgezang. Staats pensionneering. Zaterdag was er een propaganda-avond van den Bond voor Staatspensionneering in de zaal van den heer A. Rus, waar als spreker optrad de heer H. Bruin uit Alkmaar en de tooneelvereeniging „Harmonie" alhier haar welwillende medewerking verleende. Na de opening door den voorzitter, den heer A. Kooy, kreeg de heer Bruin het woord, die op de hem eigene wijze de be langen der arme oudjes verdedigde. Op het in April 1937 gehouden congres in Den Haag is heel wat beloofd, maar spr. stelde op dit gebied weinig vertrouwen in de zich noe mende christelijke ministers, want hun christelijke naastenliefde gaat niet tot den ouden dag. Voorts hekelde hij de radio- contróle wegens het zonder commentaar verbieden der rede van ds. v. Krevelen. Geld er niet voor de oudjes, maar wel voor Dikke Bertha's, zeide spr. Hij memoreerde een geval, dat een arm kind door een rijke slagersvrouw werd weg gestuurd, omdat zij 1 cent tekort had voor een paar ons vleesch en dat hij later aan diezelfde dame zijn medewerking had ver leend om haar aan staatspensioen te helpen, omdat zij geheel aan lager wal was geraakt, iets wat maar al te veel voorkomt in deze dagen van crisis en malaise. Spr. eindigde zijn rede met de opwekking „Sluit U nog heden aan bij den B. v. S. en beschermt de ouden van dagen". Vervolgens voerde Harmonie op „Najaars stormen" of „Robbedoes getrouwd" door Christien van BommelKouw en Henk Bakker. De vertolking was veel beter dan de eerste maal. In zijn sluitingswoord, waarin de voor zitter allen dank bracht voor het welslagen van den avond, memoreerde hij dat 9 nieuwe leden tot den bond waren toegetreden. V isschers vereeniging De jaarvergadering van de visschers- vereeniging afd. Geestmer-Ambacht werd gehouden Zaterdagmiddag in het lokaal van den heer J. Dekker. Wegens afwezigheid van den voorzitter den heer Kliffen, opende de oud-voorzitter, de heer E. Vlug, de ver gadering. De voorzitter deelde mede, dat het voor stel om de aalmaat te verhoogen tot 30 c.M. niet is aangenomen, maar dat deze maat toch is bepaald op 28 c.M. Uit het jaarverslag bleek dat het den vis- schers nog steeds slecht gaat. Het besluit van den minister om den ge sloten tijd op 1 April te doen ingaan, doet de visschers de das om. Hieruit blijkt dui delijk de invloed van den handel, waardoor de arme visschers het loodje moeten leg gen. Gehouden zijn 1 leden- en 3 bestuurs vergaderingen. Uitgezet is 50 pond monté /n406 24 P°0taaI VOOr een totaal bedra« van Het verslag van den penningmeester gaf aan een ontvangst van 1801.53, uitgave 1469.89, saldo 331.55. De voorzitter deelde mede, dat op een bestuursvergadering besloten is een brief van verweer te zenden aan het hoofdbe stuur waarin ten sterkste tegen de sluiting op 1 April wordt geprotesterd. Als antwoord kreeg men dat de bedoeling was de sterk verminderde inkomsten door de snoekvangst eenigszins te verbeteren. In overweging werd gegeven om in dezen pol- are I Goed nieuws moet snel worden bekend gemaakt! Op kantoren, in fabrieken, banken, winkels ver tellen zij het elkaar, die van pijptabak verstand hebben: Niemeijer's rijpe Roode Ster Tabak nu ook in pakjes van 6 en 10 cent per half ons! Het karakteristieke „Roode Ster aroma" volkomen gehandhaafd, óók bij deze nieuwe soorten No. 6 en No 10. Nu weet het iedereen! Nu feest men algemeen! NIEMEIJER'S Dus voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons. „De Ster op het pak garantie voor rijpe tabakI" der van de bepaling geen gebruik te ma ken. De voorzitter zeide dat het niet zoo erg is, dat de rijsnoekjes worden gevangen, maar het broed wordt vernield. Het is niet de minister die dit zoo heeft bepaald, doch het is op voorstel van een inspecteur ge weest en de minister slikt dat. Deze inspec teur heeft van verschillende afdeelingen al een flinke afstraffing gehad. De reden dat het hoofdbestuur hier niet vertegenwoordigd is, zal ook wel zijn dat het zich niet kan verantwoorden. Bestuursverkiezing. De aftredende hee ren P. Boerdijk Gz. en P. Glas werden her kozen met resp. 26 en 22 stemmen. De prijs der vergunning werd wederom bepaald op 25. Het voorstel om de fuikenvisscherij te laten als in 1937 ontlokte evenals alle ja ren weer in discussie. Het bleek wel dat er nopit de hand aan werd gehouden. Uit de vergadering kwam het voorstel dat de zaak beter ter hand moet worden genomen. De heer Berkhout stelde voor, om indien de bepaling niet wordt gehandhaafd, de ver gunning voor een jaar in te trekken. Over de vraag wie over de overtreding te beslis sen heeft, de politie of de vereeniging, was de vergadering het niet eens. De nu geldende bepaling is, dat de fui ken er pm 9 uur uit moeten zijn en om 3 uur beginnen te zetten. De voorzitter stelde voor een compromis te sluiten tusschen voor- en tegenstanders en te bepalen 10 uur er uit en 2 uur zetten. Na een lange discussie werd het voorstel om de bepaling te laten gelden van half Juli tot eind Augustus, om 2 uur beginnen te zetten en 9 uur er uit, met de bepaling dat bü overtreding de vergunning voor 1 jaar wordt ingetrokken aangenomen met 19 stemmen voor, 4 tegen en 2 blanco. Voorgesteld werd de grondelzegen te doen ingaan met 1 November. Dit werd aangenomen met algemeene stemmen. Behandeling beschrijvingsbrief. Voorstellen voor steun aan de visscherij vonden instemming. De voorzitter zeide dat reeds eerder steun is verleend van ten hoogste 80. Ook is steun verleend aan de vereeniging in den vorm van 5000 pond pootaal. Steun is hoogst noodzakelijk. Als is de vangst goed, de prijzen zijn veel te laag. Als afgevaardigde werd gekozen den heer E. Vlug. Rondvraag. Den heer Tiezema wees er op dat de pootaal verkeerd is uitgezet. Er is heel wat door de sluis bü Schoorldam geraakt. Verder wees spreker er op dat er voor heen geen aal gekocht werd voor 10 ct. en nu is er ingegaan voor 14 cent. voorzitter lichtte dit toe. Het bleek a e .Centrale erg onzeker levert. Beslo ten werd wederom 5000 pond te bestellen. _C,HWez®n ™erd °P den proefpolder en de staat n ,daaruit voor de visschers ont staat Daar is echter niets aan te doen, zeide de voorzitter. Besloten werd ook nog 100 pond monté te bestellen en 300 pond karpers ter tege moetkoming van de hengelaars. Gewezen werd op de kroosplaag en op de reigers die met veel visch weggaan. Besloten werd voor geschoten reigers 10 cent uit te betalen. Daarna sluiting. Propaganda-avond. De schrijver W. van Iependaal be sprak voor de afd. der R. S. A. P. in de Prins Maurits zijn boek „Polletje Piek haar". In zijn inleiding besprak spr. den grondslag van zijn boek, de moraal van de onderwereld uit de groote stad. Scherp hekelde spr. de rechtspraak en het bestaande gevangeniswezen (het cel lulaire stelsel). Verder werd gewezen op de rol der moeder in het gezin en de criminaliteit van moederlooze kinderen. Het was een mooie avond, mede door de wijze waarop de spr. een fragment uit zijn werk heeft voorgedragen. TROUWT GRETA GARBO? Of trouwt ze niet De „Daily Telegraph" meldt uit Rome: Van betrouwbare Zweedsche züde wordt medegedeeld, dat Greta Garbo deze week in het huwelük zal treden met Leopold Sto- vosky. De plechtigheid zal te Taomina op het eiland Sicilië onder den schaduw van den vulkaan Etna worden voltrokken. In de villa Cimbrone te Ravello, waar Greta Garbo in de afgeloopen week heeft vertoefd, worden voorbereidingen getroffen om op te breken. Haar huur loopt heden tegen middernacht af. De garage- en andere rekeningen zijn be taald en men is druk bezig met pakken. Het wordt waarschijnhjk geacht, dat Greta Garbo van Napels naar Sicilië zal vliegen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8