Agenda DOUWE EGBERTS KIJKEN KOOPELCLOECK |i Stad en Omgeving.i| Weec&eacht u» U.L.V.A. D. E. R. O. EEN BONTEN AVOND. WIM SONNEVELD. ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL VOOR MINSTENS DRIE MAANDEN OP DIT BLAD AHONNFFREN. ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK Postzegel-tentoonstelling. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht EERSTE BLAD. «3» Alkmaar, Dinsdag. GESLAAGD. Voor het Vrijdag te Amsterdam gehouden examen van de Vereeniging van Leeraren in Stenografie en Machineschrijven slaag den: mej. J. Groen te St. Pancras voor steno typiste, mej. C. Flietstra te Medemblik voor steno-typiste; mej. N. Akkerman te Heiloo voor stenografie in de Engelsche taal en mej. C. Metselaar te Alkmaar voor kantoortypiste. ULVADERO'S CABARET. Ulvadero geeft Zaterdag a.s. een extra avond in 't Gulden Vlies. De bedoeling is, om een gezelligen cabaret-avond te organi- seeren, waarin eenige leden der vereeniging zelf zullen medewerken, terwijl bovendien Wim Sonneveld en zijn twee partners ge ëngageerd zijn. 't Programma ziet er goed uit (wij ver klappen alleen maar het optreden van Kees en Klaas Stet!) en van Wim Sonneveld een jaar geleden ons allen verrast heeft met zijn liedje en zijn babbeltjes, hij is mis schien wel de allerbeste onder de jongere caberetiers! dan zal zelfs de grootste Nurks Zaterdagavond plezier kunnen heb ben. Wij verwachten heel veel publiek. VICTORIA-WERF. In de Kabelstraat, in het perceel nummer 20, is de Victoria-werf van den heer C. N. P. Vader gevestigd. De kenner die daar binnenstapt ziet daar verschillende jachtjes om van te watertanden. Ook de leek ziet dat hier mooi werk geleverd wordt, al weet hij dan misschien niet precies het onderscheid tusschen de diverse modellen. Kajuitjachtjes, volgsloepjes, jachtjes in de Vogel- en Bergumermeer-wedstrijdklasse en hoe deze booten ook verder mogen hee- ten, de heer Vader maakt ze voor zijn klan ten, die overal verspreid zijn. De B. M.'s, N. N.'s enz., ze zijn alle mooi, snelvarend, de prijzen vallen mee en de Alkmaardermeer is dicht bij! De gelegen heid is dus thans wel bijzonder gunstig voor onze watersportliefhebber zich een eigen zeiljachtje aan te schaffen. AFD, ALKMAAR INTERN. ROODE HULP. Gister vergaderde in het café van den Roode Hulp protesteert ten zeerste tegen Intern. Roode hulp. Besloten werd aan den minister van justitie het volgende telegram te zenden; De afd. Alkmaar van de Nederlandsche Roode Hulp, protesteerd ten zeerste tegen de uitlevering van den Duitschen anti- fascistischen vluchteling Otto Pentzek naar Duitschland. De afd. Alkmaar van de N. R. H. acht de uitlevering van gevluchte Duitsche anti-fascisten naar Duitschland gelijk aan den marteldood of het doodvonnis. Zij eischt voor de gevluchte Duitsche anti-fascisten uit Duitschland dezelfde vrijheid en rechten welke de Spaansche fascisten in Nederland door de Nederland sche regeering geboden worden. geeft ZATERDAG 26 MAART 's ov. 8 uur i/h. Gulden Vlies Medewerking o.a. van ENTREE F 0.30. BAL NA. Kaartverkoop Boekh. v. d. Meulen. den. Alleen sterke mannen durven te be kennen dat zij zich vergist hebben. Winston Churchill's intrede zou de oppositie be roven van een harer sterkste componenten. Churchill is immers op het oogenblik een veel grootere en sterkere figuur dan de werkelijke leider der oppositie Majoor Attlee. De officieele oppositie heeft op het oogen blik gebrek aan werkelijk groote leiders. Attlee is geen machtig, noch brillant politi cus. De heele Labourparty gaat mank aan werkelijke leiders. Voorzitter Dalton is een scherp maar wisselvallig man. De eenige figuur die nog eenigszins boven de rest uit steekt, is de leider der L. C. C. (Londensche graafschapsraad) Herbert Morrison. Maar ook over de waarde van deze figuur loopen de meeningen ten sterkste uiteen. „Publici teit meer dan capaciteiten hebben hem groot gemaakt", aldus een vooraanstaand Labourjournalist. De eenige man van for maat in de Labourbeweging is de leider der T. U. C. (Engelsch equivalent van onze N. V. V.) Ernest Bevin. Deze beperkt zich echter tot het leiderschap dier beweging. Het is jammer dat er geen werkelijk goede oppositie-léider gevonden kan worden, want een goede oppositieleider is onmisbaar voor het parlementair democratische systeem. De rede van Huil. Uit de rede die de Amerikaansche staats man Gordon Huil deze week voor de En gelsche en Amerikaansche radio gehouden heeft, meenen velen hier te mogen conclu- deeren, dat de Amerikaansche publieke opinie ten zeerste door de Europeesche si tuatie verontrust is, en dat de hooggeroemde neutraliteit gauw zou worden opgezegd als het werkelijk tot een oorlog kwam tusschen de democratische en fascistische staten. In de ignaurale rede die de nieuwe Ame rikaansche gezant Mr. Kennedy gisteren avond in Claridges gehouden heeft, meenden we hetzelfde te mogen beluisteren. Het is nog te vroeg om van een geheele ommekeer van de Amerikaansche politiek te spreken, maar als de naaste toekomst inder daad uitwijst, dat deze zienswijze juist is, dan zou dit, en een Engelsch kabinet gere construeerd als hierboven uitgestippeld, het oorlogsgevaar aanmerkelijk doen afnemen. UITKEERINGEN AAN DE GEMEENTEN. Uit het gemeentefonds zullen in de provincie Noordholland o.a. de volgende uitkeeringen worden verstrekt over het tijdvak 1936/1937. Alkmaar 311.000, Beverwijk 158.700 Bloemendaal 176.000, Bussum 171.000, Enkhuizen 87.200, Haarlem 1.235.400 Haarlemmermeer 252.800, Den Helder 579.600, Hilversum f 684.300, Hoorn 133.600, Purmerend 110.100, Velsen 380.900, Weesp 76.200, Wormerveer 193.200, Zaandam 521.600 en Zandvoort 113.600. De voor de groote steden vastgestelde be dragen uit het gemeentefonds zijn als volgt: Amsterdam 13.842.000, R'dam 9.043.800, Den Haag 5.008.500, Groningen 1.084.600, Utrecht 1.757.000. VERLOTING TEN BEHOEVE DER ALKMAARSCHE FRÖBELSCHOLEN. Het bestuur van de Fröbelscholen schrijft ons: Hetgeen zoo zeer door de commissie werd gehoopt, zal bewaarheid worden. Deze verloting is op weg een groot succes te worden. Wie er nog aan mocht twijfelen, lette eens op de étalages van 't huis in de Langestraat no. 87 naast het Stadhuis, alwaar een groot aantal nieuwe, alle ge heel belangeloos beschikbaar gestelde prijzen is tentoongesteld. Schier heel den dag trekt de opmerkelijk keurige groepee ring de aandacht van belangstellenden Niet alle prijzen kunnen tegelijk voor de ramen geplaatst worden. Eén gedeelte is nu in het voorvertrek op aantrekkelijke wijze uitgestald. Niet te verwonderen, dat tal van personen ook binnen eens een kijkje gaan nemen, waartoe de geheele week in de avonduren van half zeven tot acht uur gelegenheid bestaat. Nog dage lijks worden reeds eerder toegezegde prij zen bezorgd; het is voor den heer ten Berge, étaleur van de firma Meijer en Zn., dan ook geen gemakkelijke opdracht ge weest om zulk een kleurrijke verscheiden heid van zeer uiteenloopende artikelen, toch nog smaakvol rp te stellen. In de enthousiaste medewerking en offervaardigheid van honderden personen uit alle kringen der burgerij en niet in het minst in de bereidwilligheid van het gemeentebestuur om het benedenhuis in de Langestraat voor het goede doel beschik baar te stellen ziet de commissie een overtuigend bewijs, dat algemeen beseft wordt, dat de Alkmaarsche fröbelscholen (waarop dagelijks 380 kleuters op prettige leerzame wijze door geheel bevoegde leer krachten worden bezig gehouden) niet gesloten mogen worden. Het voor 1938 geraamde tekort kan met de opbrengst dezer verloting juist gedekt worden. Daarom koope men een lot a 0.25. De verloting telt, zooals bekend, 2500 loten, terwijl thans 350 prijzen be schikbaar zijn. „DE MASKERS". Opvoering van „De schaduw van het verleden". Voor de uitverkochte zaal van 't Gulden Vlies speelde Zondagavond de tooneelver. De Maskers het tooneelspel in drie bedrijven „De schaduw van het verleden", geschreven naar het boek van Ernst Zahn. Door den titel alleen kan men zich al indenken, dat dit een levenstragedie moet zijn, maar die het spel van verschillende spelers zwaar moet maken. Wat den inhoud betreft kunnen wij kort zijn. Alle drie bedrijven spelen zich in de zelfde kamer af, welke bewoond wordt door Johan Reuner, diens vrouw en zijn moeder in een dorpje in Zwitserland en waar zij samen al gedurende 10 jaar in vrede en ge luk leven en werken. Reuner is een goed gesitueerde heereboer van afkomst, zijn vrouw daarentegen niet, wat niet verhin dert, dat zij samen 'n gelukkig huwelijk heb ben, totdat een broer van hem hieraan een einde maakt. Deze, Frans Reuner, een nietsnut, die zich zoowel aan bier als met vrouwen te buiten gaat, leeft een leven dat geheel gebaseerd is op een fout in het tes tament van hun overleden vader. Deze toch vermaakte hun gezamenlijk al zijn bezittin gen, zoodat de opbrengst ook gelijk ver deeld moest worden, maar waarvoor Johan werkte, terwijl Frans er geen hand voor uit stak. Gedurende al die jaren van Johan's hu welijk was zijn broer in het buitenland, waar hij geheel door Johan werd onderhou den. Totdat, juist op den tienden verjaardag van het huwelijk broer Frans binnenstapt en waarmede de rust in het huiselijk leven verdwijnt. De oude moeder der beide jon gens tracht hen nog met elkaar te verzoe nen en spoort Frans aan om ook te gaan werken, wat hij natuurlijk niet doet. Het blijft tusschen beide broers haat en nijd. Ondertusschen knoopt Frans in de weinige dagen dat hij in zijn ouderlijk huis terug is, een verhouding aan met een der dienstbo den, waarvoor Johan haar ontslaat. Frans gaat nog verder en laat ook Johan's vrouw Marie niet met rust. Hij kwelt haar op alle mogelijke manieren, alleen door het feit dat zij vóór de eerste kennismaking met haar man een liefdesgeschiedenis met hem heeft gehad, welke geen nadere beschrij ving verlangt, en die haar man nooit van haar vernomen heeft. Nooit zal zij het hem zeggen, omdat zü hierin een bedreiging ziet van de liefde, die Johan haar geeft. Frans dwingt haar nogmaals tot een dergelijke verhouding als zij alleen naar een hut in de bergen gaat, waar hij haar opwacht, 't Gaat anders dan hij het zich voorstelt, want als hij worstelt om haar te overmeesteren, krijgt hij een onverwachten duw van haar, waardoor hij in een ravijn stort. Tentoonstellingen. Dagelijks van 104 uur kunstzaal Boen dermaker te Bergen: tentoonstelling van teekeningen en aquarellen. 22 en 23 Maart, dancing Harmonie, post zegeltentoonstelling. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7 30 uur, tot en met Woensdag hoofdnummer Serenade (rom.); hoofdrollen Igo Sym, Hilde Krahl, Lina Lossen en Albert Matterstock. Toegang bo ven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Marie Walewska (hist.-rom.); hoofdrollen Greta Garbo en Charles Boyer. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De ko ning en het revuemeisje (hum.); hoofdrollen Fernand Gravet, Joan Blondell en Edward Everett Horton; extra: de K. L. M.-film. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Tusschen Shanghai en San Francisco (detec tivefilm). Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 22 Maart. 8 uur, 't Gulden Vlies, N.R.V.-avond; spreker de heer Thoolen. Woensdag 23 Maart. 8 uur, 't Gulden Vlies, prop.-vergadering Eenheid door Democratie; sprekers Koos Vorrink (soc.-dem.) en mr. J. J. R. Schmall (chr.-hist.) Rustende Jager te Heiloo, uitvoering door 't Ontluikende Roosje. Donderdag 24 Maart. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, Ned. Vereen, v. Huisvr., voordr. met lichtbeelden over de Noord-Veluwe. 8 uur, in de bioscoop Harmonie, film avond N. Malth. Bond, spr. mevr. S. Koele- man uit Gouda. 8.30 uur, gebouw Leeszaal, ledenvergade ring openbare leeszaal en boekerij. Dit is een ontgoocheling voor de toe schouwers, want niet alleen Frans is nu dood, maar ook Marie sterft aan de onder vonden kwellingen en geleden ontberingen. Over 't geheel genomen is dit een tooneel- stuk, dat veel enthousiasme van de spelers verlangt. En dit was nog wel eens zoek. Zenuwen kan men op het tooneel niet ge bruiken, maar meevoelen, meeleven, zich indenken in de situatie waarin de voorge stelde persoon verkeert! Noemen wij Johan (den heer M. Smi Zijn spel was soms wat te stroef, evenzoo dat van mevr. Reunei (mevr. M. SwierNierop), die op 't eerste gezicht ook wel wat te jong voor deze rol leek. Babesepp, een veekooper (de heer J. Coersen) was de eenige, die nog wat den vroolijken kant moest laten zien, hoewel hij wel wat erg luidruchtig was! En aan het lachen moet ook nog even geschaaft wor den! Verder mej. M. Meyer, als wed. Nagel, het dienstmeisje, mej. D. Bakker, de heer C. J. Hoebe als Frans Rennes, zij allen hadden wel wat meer enthousiasme kunnen spelen. Pater Clemens (de heer Joh. Swier), had toch wel wat erg van zijn „atak" ge leden, het beven was o.i. in 't begin te hevig, terwijl het op 't einde heelemaal niet voorkwam. Toch mogen wij het spel van bovengenoemden niet te sterk critisch be kijken, omdat veel van hun fouten vergeten wordt door het spel van mej. Maars als Marie, Johan's vrouw, want zy is het ge weest die met eer haar taak vervuld heeft. Ontegenzeggelijk heeft zij de eer, die „De Maskers" op dezen avond van de bezoekers, door herhaaldelijk applaus, mochten ont vangen, voor het grootste gedeelte in de wacht gesleept. Vermelden wij nog dat het tooneel een keurig aanzien had, wat in zijn geheel is verzorgd door den heer Theo Groothuizen. Tusschen de bedrijven door speelde het salonorkest „Lyra" onder leiding van den heer J. J. Hillen eenige fraaie nummers, waar echter veel van verloren ging door het rumoer in de zaal. Een gezellig bal besloot dezen geslaagden avond van „De Maskers". UITVOERING VEREENIGING „ONTWAAKT". De Arbeiders-tooneelvereeniging „Ont waakt" gaf Zaterdagavond voor haar le den een uitvoering in het Gulden Vlies, 't Was een prettig gezicht, die geheel gevulde zaal te zien en dit vestigde reeds dadelijk de overtuiging, dat „Ontwaakt" een goed werk doet, door de leden op gemakkelijke voorwaarden zulk aangename avonden te brengen. De heer A. Montfoort, heette als voor zitter de aanwezige hartelijk welkom, in 't bijzonder de zustervereeniging „S. D. A." uit Langendijk, die met zeventien leden aanwezig was. Spr. vestigde tevens de aan dacht op het spaarfonds en sprak de hoop uit, dat nog meerdere leden zich zouden aansluiten. Om ook de décors zoo goed mo gelijk te kunnen verzorgen was het idee ontstaan van een décor-fonds, dat zeker wel succes zal hebben. (Bij deze opvoering waren de décors reeds heel goed). Spr. wenschte allen een genoeglijken avond. Daarna begon onder leiding van den Zoo bekenden B. C. Loevens de opvoering van „Kinderen van ons Volk", dat door Cor Hermus en Kees Sparrings in samenwer king met den schrijver Antoon Coo]en was gemaakt naar de romans „Kinderen van ons Volk" en „De Schoone Voleinding". De onverwoestbare ijver van den heer Loevens verdient alle hulde. Steeds weer is hij bereid leiding te geven. En er wordt door de dilettanden ernstig gewerkt. Zoo hebben wij ook Zaterdagavond de ijver en toewijding van de werkende leden van „Ontwaakt" geconstateerd. Er werd steeds getracht deze typen uit 't land van de Peel zoo goed mogelijk uit te beelden. Natuurlijk slaagde het één wel eens wat beter, dan het andere, maar de spelenden wisten toch het publiek te boeien en onder opmerkelijke stilte werden de scènes ge volgd, wel een bewijs, dat men meeleefde. Het stuk is door meerdere opvoeringen bekend. Men kan zich ook bij „Ontwaakt" zoo echt in dit milieu inleven en begrijpen hoe Marie 'Verberne weifelde in haar keuze tusschen Gul en Godefridus. Deze rol van Marie is lang niet gemak kelijk, doch mevr. MontfoortSchats wist er zich kranig door te slaan. Mooie typen gaven J. Teeuwen als Marie's vader, C. Kiewitt als Godefridus en C. Blauw als Giel. A. Montfoort viel op door zijn uit beelding van de pastoorsrol en voor aardi ge afwisseling zorgde K. Streicher in de rol van Doruske, den vader van het groote gezin. Ook mej. C. Schenk, P. Bruin, mevr. KiewittPool, D. v. Leyen, G. Oud en de 'eider B. C. Loevens zelf, werkten op sym pathieke wijze mee om het geheel te doen lagen en het applaus dat de uitvoerenden peloonde was welverdiend en gaf duidelijk het bewijs, dat men het gebodene op prijs stelde. Na afloop bleven de leden een poos gezellig in de beste stemming bijeen en werd er naar hartelust gedanst. Wanneer „Ontwaakt" op ernstige wijze voortwerkt zal zij haar leden nog dikwijls een prettigen avond kunnen bezorgen. Er zijn twee categorieën menschen, de eerste verzamelt en de tweede verzamelt niet. Er zy'n menschen, die er pleizier in hebben antieke meubels, oude boekwer ken, historische documenten enz. te ver zamelen, er zijn er zelfs die collecties van de wonderlijkste voorwerpen samenstel len. In hen allen zit de verzamelwoede en zij komen vroeg of laat tot de overtuiging, dat het heel gemakkelijk is om met een collectie te beginnen en heel moeilijk om er mee op te houden omdat men vrijwel nooit constateert dat de een of andere verzameling heelemaal compleet is. Onder de collectionneurs nemen de postzegelliefhebbers een aparte plaats in. Zij kunnen, tot groote verbazing van de meer nuchtere menschen uit hun omge ving, in extase geraken over een nieuwe uitgifte, over een opdruk of een stempel en bovenal over een drukfoutje, een kleurverschil of een tandje te veel of te weinig, wat een schijnbaar doodgewonen postzegel plotseling tot een waardevol be zit maakt. En het is opmerkelijk zoo nu en dan eens na te gaan hoe buitengewoon groot het aantal menschen is, dat postzegels verzamelt. Niet-verzamelaars mogen dan smalend van een „dooie liefhebberij" spreken, maar in werkelijkheid is een postzegel al lesbehalve een dood ding, maar een le vend stukje historie. De romantiek ligt in het land van her komst, in de gedachte, dat 't kleine stukje papier vaak een zwerftocht door allerlei landen heeft gemaakt en dan komt daar bij de geschiedenis, omdat een postzegel vaak ook gelegenheidszegel is en de af beelding daarvan of de stempel daarop onmiddellijk aan een historisch feit her innert. Daar liggen b.v. twee enveloppen naast elkaar beide uit Oostenrijk en beide ge stempeld, de één enkele uren voor het Duitsche ultimatum met den oproep van het Vaderlandsche Front, de andere na den intocht der Duitsche troepen met den stempel van het hakenkruis. Daar is in de Dancing van de Harmonie waar deze expositie heden en morgen wordt gehouden b.v. een collectie enve loppen met zegels, die men maar bijeen hoeft te zien om dadelijk herinnerd te worden aan al de beroemde vluchten van onze K.L.M. en helaas ook aan de rampen welke deze Nederlandsche onderneming hebben getroffen. Daar ligt Nederland en Koloniën, nage noeg volledig en de zeer velen, die zich beijveren om hun collectie zoo groot mo- Meest zwakke veranderlijke wind; neve lig tot licht bewolkt; waarschijnlijk droog weer; iets koeler. Iets koeler. De hooge luchtdruk over het vasteland van west-Europa nam iets af, het gebied breidde zich echter over het zuiden van de Britsche eilanden uit, zoodat een verbin ding is ontstaan tusschen den hoogen lucht druk op het vaste land en die over het zuid westen op de oceaan. De secundaire de pressie, welke gisteren over de Britsche eilanden lag, trok noordoostwaarts en ligt thans over de Oostzee, terwijl over de Golf van Biscaye zich een afzonderlijke kern van lagen druk ontwikkelde. In het noordwes ten is een nieuwe depressie verschenen, waarvan de kern hedenmorgen over IJs land lag. Krachtige zuidwestelijke winden waaien alleen nog in Schotland, langs de Noorsche kust en in het Oostzeegebied, waar, onder invloed van de aftrekkende de pressie nog regen valt. Overigens is de wind in het geheele waarnemingsgebied zwak met meest lichte bewolking. Met uit zondering van enkele plaatsen in Engeland en Zwitserland was de temperatuur in het geheele waarnemingsgebied nog boven nor maal. Voor onze omgeving wordt voor mor gen nog mooi voorjaarsweer verwacht, doch de temperatuur zal vermoedelijk iets minder hoog worden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 18.45 uur tot 5.29 uur licht op. gelijk te maken staren met groot ontzag naar de vaak kostbare exemplaren, die wel in hun album gedrukt staan, maar die zij tot dusver alleen nog maar achter glas op een expositie kunnen bekijken. En dan zijn er de afwijkingen, de post zegels met kleine, alleen door een insider te ontdekken foutjes, Jamboree-zegels met kleurverschillen, en een universi- teits-jubileumzegel waarop Palas Athene met een dubbele onderkin prijkt. Een dubbele kin is een kostbaar bezit, althans voor de echte postzegel-verzamelaars. Luchtvaartzegels zijn er van Nederland en Ned.-Indië, diverse stempels van „Tante Pos", welke tante tenslotte de overgrootmoeder van alle postzegels ge weest is. Een Hollandsche zegel met Duit sche woorden in het stempel, zegelverza melingen uit Suriname en Curacao, de oudste Ned. postzegels, met de z.g. Moes man-zegels zoo genoemd naar dten man, die een oud postzegelcliché in handen kreeg en de zegels nadrukte de Goud- sche glazen, met een afbeelding van de echte glazen, die van de opbrengst ge kocht konden worden enz. enz., het zijn alle min of meer historische zegels, welke enkele collectionneurs hier bijeenbrach ten. Daarnaast ziet men eep overzicht van de opbrengst van diverse gelegenheids zegels. Van 19241928 brachten de kin derzegels aan extra baten een bedrag van 1.768.018.33. in 1935—'36 en '37, brach ten de zomerzegels een extra'tje van 259.106.89, de zeemanszegels brachten

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2