8 8 L'Binnenland VtokHulkBidqH'ep. Jludiopcogcauuiio Het E.D.D.-conflict. Spanjaarden in Nederland Deze week komen vluchtelingen terug één stapl Daarom op gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on middellijk Asplrln nemenl ASPIRIN 8 TWEEDE BLAD. 2 !=-B De houding van ir. Ritmeester gelaakt, Het hoofdbestuur van de Nederland sche beweging voor Eenheid Door De mocratie heeft Zaterdag j.L te Amster dam ten bijeenkomst gehouden met de voorzitters der afdeelingen. Van de 62 afdeelingen waren 55 vertegenwoor digd. De vergadering werd gepresideerd door prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr. Deze bracht in zijn openingswoord allereerst verslag uit over de tevoren gehouden vergadering van het hoofdbestuur. Hier in is een brief ter sprake gekomen van den vice-voorzitter, de heer H. D. Lou wes, waarin deze schrijft, dat hij, nu ir. W. Ritmeester niet bereid is op de in de vorige hoofdbestuursvergadering gestel de voorwaarden, zijn taak op het secre tariaat voort te zetten, besloten is, zijn lidmaatschap van het hoofdbestuur neer te leggen, met den dag van de eerstko mende algemeene vergadering i.c. 14 Mei a.s. Het hoofdbestuur heeft tevergeefs getracht den heer Louwes op dit besluit te doen te rugkomen. Toen evenwel vaststond, dat de heer Louwes bij zijn besluit tot aftreden wenschte te blijven, sprak de grootst moge lijke meerderheid van het hoofdbestuur als haar oordeel uit, dat de leiding van de ver- eeniging niet twee maanden lang kon blij ven berusten bij een persoon, die het met den gevolgden koers oneens is. Zij noodigde dus den heer Louwes uit, het vice-voorzit- terschap neer te leggen. De heer Louwes, hieraan gevolg gevend, vond in dit verzoek tevens aanleiding terstond te bedanken voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur. Prof. Goudriaan heeft zich daarop bereid verklaard, het vice-voorzitterschap op zich te nemen tot 14 Mei a.s. Spreker gaf vervolgens een uitvoerige uiteenzetting van de motieven, die tot het aftreden van de heeren Ritmeester en Faber hebben geleid. Van verschil lende zijden heeft men aangedrongen op meer openbaarheid, maar de moeilijk heid is juist, dat er zoo weinig te open baren valt. Spr.'s indruk is, dat de kern van het con flict ligt in een in den loop van vele maan den steeds slechter geworden persoonlijke verhouding tusschen den heer Ritmeester en vele afdeelingsbestuurders. Van eenig zake lijk verschil ten aanzien van het door E.D.D. te voeren beleid is daarbij niets gebleken. Over de zeven punten der beginselverkla ring bestaat volstrekte eenstemmigheid. Met een vrijwillige onderschikking aan een goede democratie en discipline zijn alle leden en alle afdeelingsbestuurders bereid, maar zij hebben er recht op, op het Centraal Bureau te Utrecht een behoorlijke ontvangst te vin den voor hun klachten en verlangens en be hoorlijke antwoorden op hun vragen. Aan den toon van deze ontvangst en deze beantwoording heeft in het verleden veel ontbroken. Daarbij kwam, dat, toen alsnog pogingen gedaan werden om den heer Ritmeester voor het bestuur te behou den, deze den eisch stelde, dat aan z y n secretarisschap een bepaald sa laris zou worden verbonden. Op zichzelf is de eisch van salaris te billijken, maar art. 26, eerste lid van de statuten, sluit uitdrukkelijk salarieering van een bestuurs lid uit. Een voorstel tot wijziging van dit artikel is in het verleden op groote tegen kanting in de beweging gestuit. Voor een zooveel kleurig geschakeerde beweging als E.D.D. is salarieering van een hoofdbestuurs lid, tevens leider van het Centraal Bureau, ook niet aanbevelenswaardig. Het tegenwoordige hoofdbestuur is niet bereid, opnieuw een voorstel daartoe te doen, doch blijft dus eventueel alleen de mogelijkheid over den heer Ritmeester een functie als gesalarieerd directeur van 't bu reau aan te bieden. Alvorens dit aanbod te doen, wilde het hoofdbestuur zich eerst ver gewissen of de heer Ritmeester bereid was eventueel deze functie te aanvaarden. De heer Ritmeester heeft deze vraag ontkennend beantwoord en Zaterdag j.L medegedeeld ook als lid van de commissie van redactie van het orgaan en als lid van E.D.D. te be danken. Hiermede is elke mogelijkheid van ver dere samenwerking verbroken. In de vacature-Louwes zal worden candi- daat gesteld de heer D. W. Stork Jr. te Hen gelo. Ds. A. van der Heide te Voorburg zal voor- loopig het secretariaat blijven waarnemen. Alle sprekers hebben zonder uitzondering hui. instemming met de genomen oesluiten betuigd. Tot tweemaal toe heeft de vergadering haar vertrouwen uitgesproken in het thans zittende hoofdbestuur. Naar wij voorts vernemen, zal ir. W. Rit meester zich thans wijden aan een door hem op te richten weekblad „De Wacht", waar mede hij de weerbaarheid binnenslands te gen de extremisten van rechts naar links en na-r buiten tegen mogelijke overweldigingen zal propageeren. DE MAARTSCHE ZOMER. Temperaturen als De Bilt nog nooit waarnam. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te Dc Bilt deelt ons mede: Op 20 en 21 Maart is te De Bilt de maximum temperatuur hooger geweest dan sedert het begin der waarnemingen, in 1897, zoo vroeg in het jaar is voorge komen. De maxima zijn geweest 19.8 gr. Cel sius op den 20sten en 20.6 gr. op den 21sten. De vroegere hoogste temperatuur tot den 20sten bedroeg 18.9 gr. Celsius, tot den 21sten 19.9 gr. Celsius. In de eerste Decemberdagen van het vo rig jaar werd hier te lande het opzienbarend nieuws bekend, dat een aantal van de Span jaarden, die, nadat zij eerst bescherming hadden gezocht in het Nederlandsch gezant schap te Madrid, vervolgens in verschillende plaatsen in Nederland waren geïnterneerd was verdwenen. De betrokkenen genoten met hun lotge- nooten vrijheid van beweging, doch moesten zich wekelijks bij de politie van hun ver blijfplaats melden. Sommigen werd het verblijf alhier echter te machtig, terwijl in hun vaderland zulke geweldige dingen gebeurden en zoo verdwe nen er zes uit Zeist, vijf uit den Haag en vier uit Eindhoven over onze grens om in Ant werpen gezamenlijk scheep te gaan naar Spanje. Onze regeering heeft terstond de noodige stappen ondernomen bij de Franco-regeering en op 28 December ontving zij via den ver trouwensman van dezen laatste de mededee- ling, dat de vluchtelingen zouden worden teruggezonden. Middelerwijl waren den 9en December reeds degenen, die niet waren ge vlucht ondergebracht in de citadelkazerne te Gorinchem, vanwaar zij eenige weken gele den zijn verhuisd naar hotel „De Neder- Veluwe" te Bennekom. Een en ander als voorzorgsmaatregel en in afwachting van den terugkeer der verdwenenen. De terugzending van dezen heeft intus- schen geruimen tijd gevorderd. Een moei lijkheid hierbij was op de eerste plaats, dat zij niet in een groepje by elkaar waren ge bleven, doch zich over geheel Spanje, naar gelang van hun belangen, hadden verspreid. Sommigen schijnen ook naar het front te zijn gegaan. Hun opsporing werd ook door den oorlogstoestand in Spanje verre van vergemakkelijkt. Tenslotte had men er echter eenigen ge vonden en dezen zouden naar Nederland worden teruggezonden. Een nieuwe moei lijkheid deed zich nu voor, n.L het vincfen van een geschikte vervoergelegenheid. Per trein immers de reis maken, werd minder gewenscht geacht, doch tenslotte vond men een goede scheepsgelegenheid. En zoo ont ving gisteren, naar wij vername#, de verte genwoordiger der Spaanschè nationale re geering te 's-Gravenhage telegrafisch be richt uit Burgos, dat vyf van het vijftiental op den terugweg zijn naar ons land. Zij be vinden zich aan boord van het Braziliaan- sche stoomschip „Almirante Alexandrino", dat zich momenteel te Havre bevindt en 25 of 26 dezer te Rotterdam wordt verwacht. De overige tien, zoo deelde men ons mede, zullen zoo spoedig mogelijk volgen. OOSTENRIJKSCHE CONSULS-GENERAAL VERDWIJNEN. Mededeeling Duitsche gezantschap. Blijkens een mededeeling van het Duitsche gezantschap zijn de consuls- generaal van Oostenrijk te Amsterdam en te Rotterdam, resp. mr. J. P. van Tienhoven en mr. M. E. Kronenberg, en de consul van Oostenrijk te Maastricht, de heer E. van Oppen, met ingang van 15 Maart, van hun consulaire functiën ontheven. De Duitsche consulaire ambtenaren hier te lande hebben zich voor zooveel hun ressort betreft, belast met de be hartiging van de belangen der voor malige Oostenrijksche onderdanen in Nederland. SLECHT INDIVIDU MAAKT TILBURG ONVEILIG. Hij trachtte een 25-jarig meisje aan te randen. Zaterdagavond omstreeks half 11 is in de Leenheerenstraat te Tilburg een poging tot aanranding geschied op een 25-jarig meisje, mej. E. B., wonende Leenheerenstraat, die winkeljuffrouw is in een zaak op het Prins plein. Op weg van de zaak naar huis ont moette ze een verdacht uitziend individu, dat de pet diep op het hoofd gedrukt had, zoodat zijn gezicht moeilijk viel te onder scheiden. De man ging naast het meisje loo- pen, doch zei geen woord. Op een nog onbe bouwde plek van de Leenheerenstraat, op enkele honderden meters afstand van de woning van mej. B., greep de kerel het meisje plotseling bij de keel en wierp haar op den grond. Mej. B. gaf een gil, maar des ondanks zou het voor haar toch nog slechter zijn afgeloopen, indien niet toevallig drie personen zich in de buurt hadden bevonden, die een en ander hadden gezien. Zij kwamen op het tweetal toegestormd, waarna de aanrander het ijlings op een loo- pen zette en, door de duisternis gedekt, wist te ontkomen. Het meisje was intusschen weer van den grond opgestaan, uiteraard was ze zeer over stuur, doch zij bleek geen letsel te hebben bekomen. HeAaauk is handen der politie gesteld. Het behoeft geen betoog, dat het geval nauwelijks veertien dagen na den laffen sluipmoord op de 19-jarige Netty Reijnders de Heikantschebaan, eenige ongerustheid m Tilburg heeft gewekt. WIJZIGING MAXIMUM-FORMATIE VAN GERECHTSHOVEN EN RECHTBANKEN. Aan de memorie van antwoord in zake dit wetsontwerp wordt het volgende ont leend. De zienswij-z der leden, die opheffing van de classificatie en gelijkstelling in rang van alle arrondissements-rechtban- ken bepleitten, kan de minister niet deelen. Indien by de rechtbanken het klasse- verschil zou vervallen, zou aanstonds de vraag rijzen, of op de wedden dezer rech terlijke ambtenaren niet de aan den plaat selijken levensstandaard ontleende stand plaatsaftrek moet worden toegepast, welke ingevolge het bezoldigingsbesluit voor de overige rijksambtenaren geldt. HIT BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ ORIEPI 20 tabletten in een bui»i® 75 cent. Waar het den minister wenschelijk voorkomt de rechterlijke ambtenaren te doen blijven verkeeren in de bijzon dere positie, welke zU te dezen thans innemen, geeft hy er de voorkeur aan de daarmede gepaard gaande klasse- indeeling der rechtbanken te hand haven. Bij het gerechtshof te Amsterdam is in de afdoening der zaken een niet onbelang rijke vertraging ingetreden. Ten einde daarin te kunnen voorzien, was aanvan kelijk voorgesteld de mogelijkheid te ope nen om een substituut-officier van justitie aan te wijzen als waarnemend advocaat- generaal. By nadere overweging is deze bevoegdheid echter in het betrokken wets ontwerp om redenen van hiërarchischen aard niet gehandhaafd. In verband hier mede wordt, ten einde in de bestaande be hoefte te kunnen voorzien, thans voorge steld het maximum-aantal advocaten generaal by voormeld gerechtshof van 2 op 3 te brengen, waarbij nochtans niet de bedoeling voorzit eventueel aan zoodanige uitbrending een permanent karakter te geven. Verder is bij nota van wijziging by het gerechtshof te 's-Gravenhage het maxi mum-aantal raadsheeren van 15 ge bracht op 16 en het aantal advocaten- generaal van 2 op 3, waardoor de formatie van dit hof gelijk wordt aan die van het hof te Amsterdam. Uit hoofde van den omvang van den arbeid is van de zijde van het Haagsche gerechts hof aangedrongen op deze gelijkstelling, welke, blijkens de statistische cijfers be treffende beide colleges, alleszins gewet tigd is. VEERTIEN STUKS VEE VERBRAND. By boerderybrand te Suawoude. Gisterochtend te ongev. half 10 ontstond brand in de schuur van de boerderij be woond door P. van der Meulen, gelegen in de kom van het dorp Suawoude gem. Tietjerksteradeel (Fr.) De vlammen grepen door de droogte van het houtwerk met groote snelheid om zich heen, zoodat de bewoners en dorpsgenooten geen kans zagen, al het vee uit de stallen te redden. Ee achttal koeien, vijf hokkelingen en een paard kwamen in de vlammen om. De brandweer uit Bergum wist het woonhuis te behouden. Verder brandde alles tot den grond toe af. Een groote hoe veelheid hooi, dat op het erf opgeslagen was, werd eveneens een prooi der vlam men. De oorzaak van den brand is te wijten aan het feit, dat kinderen in de schuur met lucifers hebber gespeeld. BOSCHBRAND. Honderden H.A. hakhout en dennen bosch verbrand. Gistermiddag is brand ontstaan in de heide by Netersel (N.-Brabant). De brand breid de zich snel uit en sloeg over naar het Kwikbosch. Door wind en vluchtend wild werd de brand in verschillende richtingen verspreid langs randen hakhout, zoodat in korten tijd op tal van plaatsen brand was uitgebroken. Ondanks het feit, dat tallooze personen het blusschingswerk hadden aangevat, bleek dit onbegonnen werk. De brand plantte zich over de Beerse op het gebied van Wester- beers en Casteren voort. Honderden H.A. gemeentelijke en particuliere bosschen hak hout en jong dennenbosch zijn door het vuur verteerd. Aangezien de brand gisteravond te zeven uur nog voort woedde, is de schade nog niet te overzien. Hy wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. BRAND IN VERFFABRIEK. Employé in de Zaan gesprongen. Te Zaandam is Maandagmiddag brand uitgebroken in de verffabriek van de firma Heijme Vis in de Oostzijde bij de „De Hoop- brug". Terwijl een der knechts, de 18-jarige H. Jongejans, uit Westzaan, bezig was in de amarilloods paraffine te smelten, geraakte de vloeistof vermoedelijk door te sterke ver hitting, plotseling in brand Eer de betrokkene dit kon verhinderen, hr^H T*ldeeren .Vlam en 200 snel ver breidde het vuur zich over zyn lichaam, dat een brandende fakkel gelyk wa, Hy had echter de tegenwoordigheid van geest zich zonder te bedenken in de Zaan te storten, waardoor hij zyn leven wist te redden. De ernstige brandwonden, vooral aan zyn armen, maakten het noodzakelijk hem naar het ziekenhuis over te brengen. De brand zelf kon spoedig met behulp van een in de fabriek aanwezigen schuimblus- scher, eenige emmers water en een hoeveel heid gemalen krijt gebluscht worden. O Woensdag 23 Maart. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (VARA-uits.) 8.— Gr.pl. 9.30 Onze keuken, causerie. 10.VPRO-mor- genwijding. 10.20 Uitz. voor Arb. in de Continubedr. 11.30 De vesti gingswet en de werkloozen, cause rie. 12.— Gr.pl. 12.30 VARA-orkest mmv. solist. 1.151.45 Gr.pl. 2. Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.— Voor de kinderen. 5.30 De Ram- blers. 6.— Gr.pl. 6.10 OrgelspeL (6.30 RVU: Wat maken wij van onze woning?, causerie). 7.— Gr.pl. 7.10 Zang. (7.30 VPRO: Ons werk en ons geloof, cyclus). 8.— Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA- Varia. 8.15 Res.-orkest. In de pauze causerie. 10.ANP-ber. 10.05 Deel. 10.20 VARA-orkest mmv. solist. 11.12.Gr.pl. HILVERSUM, 301,5 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.15 Cello en piano. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Orgelspel. 1.30 Gr.pl. 2.Zang, piano en gr.pL 1.45 Gr.pl. 3.15 Hollandsch Kamer- muziekensemble. 4.40 Kinderuurtje. 5.45 Gr.pL 6.Land- en tuinbouw- praatje. (6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en causerie over 't binnenaanvaringsregl.) 7. Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Rep. 8. ANP- en Herh. SOS-ber. 8.15 NCRV-propaganda-avond. 10.10 ANP-ber. 10.15 Damles. 10.30 NCR V-orkest. 10.45 Gymnastiekles. 11— Gr.pl. Ca. 11.50—12— Schrift lezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.50 Gr.pL 12.05 BBC-Northern-orkest mmv. soliste. 1.05 Gr.pl. 1.352.20 Het New Coventry Hippodrome Orkest. 4.05 Voor de vrouw. 4.20 Vesper. 5.05 Gr.pL 5.40 H. Roy en zijn Band. 6.20 Ber. 6.40 Land- bouwpraatje. 7.Hoorber. 7.20 De Band Waggoners mmv. solisten. 8.20 BBC-Symph.-orkest. 9.20 Ber. 9.40 Verv. concert. 10.30 Gr.pl. 11.05 Pianovoordr. 11.3512.20 Michael Flome en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.50, 9.20— 9.40, 10.40 en 12.20 Gr.pl. 1.50 Zang. 2.05 Gr.pL 3.05 Pianovoordr. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Vioolvoordr. 5.20 Cantrelle-orkest. 8.50 Pianovoordr. 9.20 Variété-progr. 10.5011.05 Gramofoonplaten. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroep orkest. 7.50 Plietzsch Marko-orkest. 11.20 SA-orkest. 12.35 Omroepklein- orkest mmv. solisten. 1.30 Omroep- sextet. 3.50 Pianoduetten. 4.30 Om- roepkleinorkest. 5.50 Gr.pL 7.20 Omroeporkest mmv. solist. 8.20 Rijksuitz.: Auf gut Deutsch. 8.50 Mannenzangver. 9.5011.20 Om- roepkleinorkest en accordeonduo. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Ororoepsalon- orkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 2.20 Gr.pL 5.20 Omroepsalon- orkest. 6.50 Kamermuziek. Hierna gr.pl. 8.20 Conservatorium-orkest, mmv. solisten. 10.5011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 L. Lang- lois' orkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Luiksch kwartet. 6.35 Omroepdans orkest. 7.35 Gr.pL 8.20 Omroep orkest. 9.35 Cabaretprogr. 10.05 Zang. 10.4511.20 Omroepdans orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M, 7.35 Blaasorkest van den Ryks- arbeidsdienst. 8.20 Rijksuitz.: Auf gut Deutsch. 8.50 Gr.pL 9.20 Ber. 9.50 Trioconcert. 10.05 Ber. 10.20— 11.20 Het Frankforter Omroepklein- orkest mmv. pianoduo. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Norman- dië 9.5010.40, Parijs R. 10.40 12.05, Radio PTT Nord 12.05—12.20, Brussel VL 12.20—13.30, Keulen 13.30—14.20, Radio PTT Nord 14.20 15.05, Parys R. 15.0515.35, Lond. Reg. 15.35—16.50, Keulen 16.50— 17.20, Brussel Fr. 17.20—18.20, Lond. Reg. 18.2018.40, Keulen 18.40—19.05, Brussel Fr. 19.05— 19.20, Keulen 19.2020.20, Brussel Fr. 20.20—20.35, Parys R. 20.35— 22.50, Keulen 22.50—23.20, Dan- marks Radio 23.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.—9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3513.05, Droitwich 13.0514.20, Lond. Reg. 14.20—15.10, Droitwich 15.1018.40, Lond. Reg. 18.40— 19.20, Droitwich 19.20—24—, Lijn 5: Diversen. ZWARE BRAND TE DEN HAAG. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is een zware brand uitgebroken in de bovenwoning van een werklooze, A., aan de Hemsterhuisstraat 198 te Den Haag. De brand werd ontdekt door den buurman op no. 202, een winkelier in rijwielonderdeelen, die onmiddellijk de brandweer telefo neerde en maatregelen nam om de buren te waarschuwen, voorzoover deze niet reeds door den rook wakker waren geworden. In het brandende huis woont genoemde A. met vrouw en vijf kinderen, varieerend van twee tot elf jaar. A. had intusschen zelf reeds de kinderen in veiligheid gebracht. Bij den genoemden winkelier, Beek geheeten werden allen voorloopig onder dak gebracht, later werden de kinderen door het Leger des Heils liefderijk opgenomen. Van de bovenwoning brandden de voor kamer en een zoldervertrek geheel uit. KERKINBRAAK TE JOPPE. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Joppe (Gem. Gorssel). Toen de huishoudster van de pastorie gis termorgen tegen 7 uur in de sacristie kwam, vond zy hier alles overhoop gehaald. Ter stond waarschuwde zij den pastoor en eeni ge andere personen alsmede de politie en bij het onderzoek bleek, dat er inbrekers aan het werk waren geweest. Door het verbre ken van een glas-in-lood raam boven het gebouwtje van de verwarmingsinstallatie hadden zij zich toegang tot de kerk verschaft en hier een viertal offerblokken geforceerd; een vijfde was in tact gelaten. Door forcee ring van een paneel in de deur hadden zy zich vervolgens toegang verschaft tot de sacristie, waar zij alles hadden doorzocht. Kelken en andere gewyde voorwerpen wa ren echter blijkbaar niet van hun gading; alleen een flesch miswyn werd hier vermist. Door een paar bidstoelen op elkaar te plaatsen wisten de indringers ten slotte weer het verbroken raam te bereiken en hierdoor te verdwijnen. De buit, dien zij in de offerblokken heb ben gevonden, is niet groot, omdat de pas toor ze nog Zaterdag had geledigd, naar schatting zullen zy met een bedrag van on geveer 2 genoegen hebben moeten nemen. De politie heeft verschillende vingerafdruk ken gevonden, terwijl er ook enkele andere aanwijzingen zijn, die zouden kunnen leiden leiden tot arrestatie van de daders. DE PRAKTIJKEN VAN DEN OSSCHEN BANKIER. Geknoei met verzekeringen. Voor het kantoor van den gearresteerden bankier en makelaar te Oss verdrongen zich gisteren vele menschen uit Oss en omgeving, meestal kleine boertjes, met de bedoeling hun belegde gelden terug te halen. Het was naar het „Hbld." meldt, waaraan we ook het volgende ontleenen vergeefsche moeite, want het kantoorgebouw is verzegeld en blyft voor iedereen gesloten. Intusschen blijkt steeds duidelijker aan welke prak tijken de man zich heeft schuldig gemaakt. Zeer groot is het aantal menschen, dat bij hem gelden belegd heeft. Dat is tot op zekere hoogte verklaarbaar, want hij betaalde een beduidend hoogere rente dan de rijkspost spaarbank. Deze rente betaalde hij regel matig uit en de boeren koesterden dan ook niet de minste verdenking tegen hem» te meer daar hij steeds bereid wai iedereen te helpen. Thans vragen zij zich echter af, wat er met de door hen belegde gelden is ge schied en of zy deze nog wel ooit terug zul len krijgen. Kwam er iemand op zijn kan toor om geld te leenen, dan verklaarde de bankier zich daar aanstonds toe bereid. Hij begaf zich dan daags vóór het geld sou worden uitbetaald, naar zyn cliënt en wist hem te bewegen een levensverzekering af te sluiten tot een aanmerkelijk hooger bedrag dan het gevraagde crediet, welke verzekering dan als Onderpand moest dienen. Vanzelf sprekend gaven de boertjes toe, bang als zij waren het gevraagde geld niet te zullen krijgen. De uitbetaling geschiedde steeds op {iet kantoor. De bankier liet de menschen de noodige stukken teekenen, waarop de bedragen niet ingevuld waren. Rente en aflossing van de leening, alsmede de premie van de verzekering, werden regel matig geïnd, maar een polis kregen de menschen niet en de schuldbekentenissen liepen tot belangrijk hoogere bedragen op dan aangevraagd was. Zoo maakte hij niet alleen een woekerrente, maar lichte de menschen bovendien nog op. Wat de zwendel met brandverzekeringen betreft, dikwijls begaf hy zich naar lieden, die reeds verzekerd waren en deelde hun mede, dat de maatschappij deze verzekering had opgezegd. Hij zag evenwel kans, zoo deelde hy hun mede, by een andere maat schappij de verzekering onder te brengen, waar weliswaar iets meer premie moest worden betaald. Een nieuwe verzekering werd dan afgesloten en hiervoor begon de man alvast 25 a 35 taxatiekosten te reke nen. Nimmer hebben de boeren bemerkt, dat zy voor de premie geen kwitantie van een verzekeringmaatschappij kregen, maar kwitanties van het bankierskantoor. Het ligt dan ook voor de hand, dat vele van de?e z.g. nieuwe verzekeringen in werkelijkheid nimmer zijn afgesloten en dat de bankier zich de premie heeft toegeëigend. ZIJN DE LANDBOUWERS EELEEDIGD? Vragen aan den minister. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft aan den minister van defensie de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat dezer dagen te Beilen by de aldaar gehouden keuring voor de militie landbouwers door een of meer der met bedoelde keuring belaste artsen zijn bejegend op een wijze, die niet al.een voor de betrokkenen, doch voor het landbou wende deel der bevolking in het algemeen als beleedigen-" moet worden beschouwd? Indien de voorgaande vraag in bevestig den zin wordt beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat ee i dergelijk op treden, als zijnde geenszins bevorderlijk aan de vooral in de huidige omstandig heden zoo noodige goede stemming ook onder de tot het genoemde deel der bevol king behoorende miliciens, hoogst onver antwoordelijk moet worden genoemd? Indien ook deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan be reid, aan de daarvoor in aanmerking komende onder zijn departement ressor- teerende functionnarissen te doen weten, dat zij zich van voor de boerenbevolking beleedigende uitingen hebben te onthou den?

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6