VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE BAAS. NA DE RIJLES. TWEEDE BLAD. DE TOESTAND VAN JHR. MR. DR. A. ROELL. De toestand van den commissaris der ko ningin in de provincie Noordholland. jhr mr. dr. A. Röell, die in verband met het hem op 1 Maart j.L overkomen verkeersongeval, dat hem een intra-articulaire kniefractuur heeft veroorzaakt, in de Maria-stichting te Haarlem wordt verpleegd, geeft reden tot tevredenheid. Het genezingsproces heeft een gunstig verloop en, naar het zich laat aan zien, zal de commissaris over eenige weken zijne werkzaamheden volledig kunnen her vatten. NEDERLANDSCHE KAMPEERKAARTEN-CENTRALE. Ordening op kampeergebied. De Nederl. Kampeerkaarten-Centrale (N. K. C.) welke in 1936 werd opgericht om door middel van door haar uit te reiken kampeerkaarten eenige orde te scheppen in den chaos op kampeergebied. mag zich in een steeds toenemende populariteit ver heugen. Als controleerend orgaan fungeert de raad van toezicht, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van den A. N. W. B., de Nederlandsche padvinders, het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afd. „De Na- tuurvrienderK', de Nederlandsche Touristen- Kampeerclub en de Algemeene Nederland sche kampeervereeniging. Aangezien het kampeerseizoen onge merkt alweer genaderd is, wordt de aan dacht er op gevestigd dat een steeds toe nemend aantal gemeenten met de voor naamste daaronder ressorteerende dorpen, gehuchten, buurtschappen e.d., welke hun medewerking hebben toegezegd aan het streven van de N. K. C. en welke speciaal gezocht zijn om het natuurschoon en de prachtige kampeergelegenheid, nog slechts kampeerders toelaten die voorzien zijn van een kampeerkaart der N. K. C. Aanvraagformulieren voor kampeer kaarten zijn verkrijgbaar aan alle informa- tiebureaux der V. V. V., in de voornaamste zaken in kampeerartikelen en kunnen schriftelijk aangevraagd worden aan het Bureau van de N. K. C., Leidschegracht 44, Amsterdam. DE DOODEHANDBELASTING MOET VERDWIJNEN. Ds. Lingbeek weet een compensatie. Ter uitvoering van een motie, welke in de jaarlijksche algemeene vergadering van de Herv. Geref. Staatspartij, gehouden te Utrecht op 9 Maart jj., is aangenomen, heeft ds. C. A. Lingbeek, voorzitter van deze par tij, aan den minister van financiën een ver zoekschrift gezonden, waarin de regeering wordt gevraagd, dat zy' ten aanzien de doodehandbelasting aan haar oorspronkelijk voornemen alsnog gevolg zal geven en deze belasting dus niet doet voortduren. Voorts wordt er bij de regeering op aan gedrongen, de salarieering der religieuzen- onderw jzers en -onderwijzeressen hier te lande op zulk een voet te brengen, dat het door genoemde personen gegeven onderwijs niet langer wordt overbekostigd, maar overeenkomstig de wet slechts wordt „be kostigd", door welken te nemen maatregel de schatkist voor het eventueele verlies van de gelden, komende uit de doodehandbe lasting, rijkelijk zou worden scha^®,"os ge steld. DE DEFENSIE-VERSTERKING. Vrijwillige bijdragen. De minister van defensie deelt mede, dat wederom verschillende giften voor de versterking dor defensie werden ontvan gen. In verband met de plaatsruimte is het niet wel mogelijk de begeleidende brieven, welke alle blijk geven van offervaardigheid en vaderlandsliefde, in hun geheel te publiceeren. Ontvrngen werd: f 11.25 in hulde en dank aan de vrr ïw, die iedere oprechte Nederlandsche den weg wees, om haar land van nut te zijn. Een Nederlandsche. ƒ10 een druppel in de zee, maar hopelijk een prikkel voor anderen. Van een oude dame. 350 voor het fonds van vrijwilligen en daadwerkelijken steun voer landsverdedi ging. Vrijwillige steun, elkeen naar vermo gen u i t het volk aan de regeering. Nederlander. 400 een kleine bijdrage voor defensie van ons land. Een Nederlandsche vrouw. 2000 van een ouderpaar, dat door ar beid in Indië 50.000 heeft kunner. sparen voor de toekomst van vijf nog jonge kin deren en dat krachtig pacifistisch van UI LU LU UJ LU hr^ OQ Q aanleg is, is van meening, dat thans de toekomst van deze kindeien vóór alles eischt de milita re beveiliging van ons land en van ons Indië. In de hoop, dat het Nederlandsche volk op duidelijke wijze zijn wil zal toonen, sluit het hierbij 2000 van de 50.000 in, terwijl het verder voor elke 5.000.000.— die vrijwillig wordt bijeengebracht, op nieuw 1000 zal storten, tot een maximum van 10.000 voor een volk, dat de beschik king over zeg vijf milliard vermogen heeft en p. jaar bijv. veel meer dan 100.000.000 aan tabak uitgeeft, is 5000.000 een klei nigheid, waar het gaat om ons volksbe staan. 5,bijdrage voor versterking en be waking grenzen. N. N. 15,met de gedachte, dat ik geen 1500,maar wel 15,kan missen zend ik u dit bedrag uit vaderlandsliefde. PAARD OP HOL GESLAGEN. Oude man aan gevolgen overleden. Terwijl de 83-jarige landbouwer J. Visscher uit Rouveen met paard en wagen huiswaarts keerde, sloeg het paard op hol. V. kwam onder de wielen terecht en werd zwaar inwending gewond opgenomen. Medische hulp heeft niet meer mogen baten. Aan de gevolgen van het ongeval is de oude man overleden. VELUWSCHE BOSCHBRANDWEER IN ACTIE. Nauwelijks is de eerste zomerzondag aangebroken, of hier en daar is hei an bosch in vlammen opgegaan. De Veluwsche boschbrandweer is dien dag ook reeds tot actief optreden geroepen geworden, aan gezien in Stroe een heidebrand werd ge signaleerd door de op de torens verblij vende brandwachts. Onder leiding van den burgemeester van Barneveld, den heer J. Westrik, tevens hoofdleider der Veluw sche boschbrandweer, .s men er in ge slaagd, den brand tot een vierde deel van een H A. te beperken. Glimiachje la „Wees maar niet hang, vrienden, ik ben een ontvluchte gevangene, als gevangenisbewaarder verkleed! „Dan is het in orde, wij zijn n.1. gevangenisbewaarders, als gevan genen verkleed!" DEMONSTRATIEBIJEENKOMST VAN MIDDENSTANDERS. Donderdagmiddag wordt te Amsterdam in „Krasnapolsky een demonstratieve vergade ring gehouden voor alle afdeelingen van den K N. M. B. in Noordholland. Daar zullen o.a. worden besproken het cadeaustelsel, de distributie van goederen aan ondersteunden, het onderwerp „Tegen Grootwinkelbedrijf en Verbruikscoöperatie", de bedrijfslasten en nooden en de ouder domsverzorging. DE KANTONGERECHTEN OPNIEUW GEKLASSEERD. Aan de memorie van antwoord in zake het betreffende wetsontwerp wordt het volgen de ontleend: De met ingang van 1 Januari 1934 inge voerde nieuwe rechterlijke indeeling heeft een dusdanige wijziging in de onderlinge verhouding der onderscheidene kantonge rechten gebracht, dat de bestaande classifi catie op vele punten herziening behoefde. Tegenover die leden, welke er de aandacht op vestigden, dat het wetsontwerp weer ten deele de bezuiniging opheft, die uit de ont binding van 39 kantongerechten is voortge vloeid, moge worden opgemerkt, dat de aan de herklasseering verbonden kosten van 25.000 tegenover de mét die ontbinding verkregen vermindering van uitgaven van rond 250.000 (zonder rekening te houden met de wachtgelden), toch wel een betrek kelijk gering gewicht in de schaal leggen. Bovendien was reeds aanstonds met reden te verwachten, dat, als gevolg van de con centratie, onderling minder juiste verhou dingen zouden ontstaan; destijds ontbraken echter de gegevens voor de vaststelling der nieuwe verhoudingen. Nu daarover wel wordt beschikt, mogen maatregelen om tot meer juiste verhoudingen te geraken, niet langer uittlyven. In het algemeen kan thans wel worden aangenomen, dat de fungeerende kanton rechters een normale ambtstaak hebben Hiervan uitgaande, is het alleszins «•°',0Hjk, dat men de beslissing over de vraag of het kantongerecht gerubriceerd dient te worden in een hoogere dan de derde klasse, doet steunen op het getal der behandelde zaken en het zielental. Een vermindering van dc arbeidstaak der kantonrechters kan in dc naaste toekomst niet worden verwacht; naar zich laat aanzien zal de arbeidsver- meerdering, voortvloeiende uit de invoering der nieuwe pachtwet, ruimschoots opwegen tegen de vermindering van de zaken inge volge de crisispachtwet en de andere crisis- wetten. De minister ziet geen reden om toe te geven aan de in het voorloopig verslag gegeven dringende suggestie tot terugnemen van dit wetsontwerp. Evenmin kan er voor hem een bijzondere aanleiding zijn, juist in verband met de voorgestelde nieuwe indee ling, langs anderen weg compensatie te zoe ken'voor de meerdere uitgaven, welke bij aanvaarding daarvan ten laste van de justi tiebegroting zullen komen. Een voorstel tot opheffing van de rechtbanken te Dordrecht en te Zutfen is dan ook van hem niet te verwachten. DE UITWIJZING-KWEKZYLBER. Ministeriëele beantwoording. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Donker in verband met de uitwijzing van den staatlooze J. Kwekzylber heeft de minister van justitie ten vervolge op vroeger reeds gedane mededeelingen thans nog het vol gende geantwoord. Juist is, dat Kwekzylber, toen tot zijn aan houding overgegaan zou worden, een poging tot zelfmoord begaan heeft; of hij ternau- we...„od aan den door hem gezochten dood ontsnapt is, onttrekt zich aan het oordeel van den minister. Wel verblijft hij voor zoovee1 benend op heden nog in een der Amsterdamsche ziekenhuizen. De raadsman van Kwekzylber, mr. L. A. Donker, heeft den minister in een brief van 8 October LI. medegedeeld, dat de reden van vertrek uit Duitschland is geweest, dat Kwekzylber en diens vrouw, die nimmer aan politiek gedaan hebben en ook bij geen par tij zijn georganiseerd geweest, herhaaldelijk door S.A.-mannen zijn lastig gevallen in ver band met de vroegere politieke werkzaam heden en de daarna (in April of Mei 1933) gevolgde vlucht van hun zoon Willy; dat hun steeds naar de verblijfplaats van hun zoon gevraagd werd; dat zij daarvoor eenige malen verhuisd waren; dat ten slotte den man, toen hij in Februari 1937 op het bureau dc- Gestapo ontboden werd, de schrik om het hart is geslagen, waarna hij met zijn vrouw over de Nederlandsche grens gevlucht is. Dit relaas komt in hoofdzaak overeen met hetgeen den minister te voren gerapporteerd was. In deze feiten kon de minister onder de tegenwoordige omstandigheid geen voldoen de reden vinden om aan de familie Kwek zylber vergunning tot voorloopig verblijf hier te lande te verleenen. Het is voor de regeering een harde noodzakelijkheid de nog steeds voort durende onregel matige binnenkomst hier te lande van vluchtelingen uit Duitschland zooveel mo gelijk te beperken, als niets bllikt van een werkelijk dwingende reden, Duitschland te verlaten. Deze laatste acht de minister hier niet aanwezig; dat thans, vier jaren na het vertrek uit Duitschland van den zoon, een bijzonder dreigend gevaar voor de familie Kwekzylber zich zou hebben voorgedaan, blijkt uit niets. Ook heeft gewogen, dat aan den zoon indertijd eerst na lange aarzeling voorloopig verblijf hier te lande is toege staan geworden en dat telkens weder blijkt, dat bij vluchtelingen, aan wie verblijfsver gunning hier te lande verleend is, zich ver dere familieleden aansluiten; een toestand, waartegen in de tegenwoordige omstandig heden opgetreden dient te worden. Boven dien is de familie Kwekzylber statenloos, niet van vroegere Nederlandsche nationali teit, zoodat ook in dit opzicht geen reden aanwezig is tusschen deze staatloozen en ons land een band te leggen, met al de moei lijkheden, daaraan verbonden. Het onderhavige geval zou voor den mi nister slechts in zooverre reden kunnen zijn de bestaande regels, als hier bedoeld, te her zien, als het belang van een scherpere grensbewaking daardoor nog eens naar voren is gekomen. Ook het geval Kwek zylber zoude, naar het oordeel van den mi nister, èn voor deze familie èn voor ons land allicht een rustiger oplossing gevonden heb ben, als de onregelmatige grensoverschrij ding voorkomen ware geworden. Overigens houdt hij het geval, in verband met hetgeen hem nader omtrent den gezond heidstoestand van een der familieleden ge bleken is, nader in beraad. Jkovwciaal Tlieuws LANGENDIJK Zal er nog eenige kans bestaan voor onze bewaarkool? Tot nu toe is er maar heel weinig, wij zouden wel kunnen schrijven heelemaal geen kool naar Amerika verzonden. Naar ver luidt is de voorraad bewaarkool in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika echter zeer gering. Gering zelfs, dan sinds lang is geconstateerd. De voorraad Deensche witte bewaarkool was op 1 Januari 1938 volgens de Tuinderij 29.710 ton tegen 49.520 ton op denzelfden datum van het vorige jaar. Misschien is er nog een kans voor de Nederlandsche witte- kool. Een flinke afzet naar Noord-Amerika zou zeer goed te pas komen. De maximum-factuurprijzen. De maximum factuurprijzen voor export naar Duitschland zijn, met ingang van Maandag 21 Maart vastgesteld op 7.50 per 100 K.G. voor de roode kool, voor Deensche witte kool op 4.50 en voor gele kool op f 5. Dit beteekent een verlaging van 0.50 per 100 K.G. De export in Februari. Wat de export van de tuinbouwproduc ten betreft, wij hebben reeds eenige malen medegedeeld, dat er heel wat meer voor export werd gekocht. Thans zijn-de officieele cijfers bekend en hieruit blijkt wel, dat er in Duitschland belangrijk grootere vraag naar onze producten heeft bestaan dan ver leden jaar. In de maand Februari 1938 werd naar dat land geëxporteerd een hoeveelheid van 1210 ton Deensche witte kool ter waarde van 47.000 tegen 444 ton in Februari 1937, waarvan de waarde 9000 was. Er werd voorts 1061 ton savoye kool naar Duitsch land verzonden tegen 493 ton in Februari 1937. De waarde hiervan was in Februari 1937 12.000 en in 1938 47.000. Hoewel de geëxporteerde hoeveelheid roode kool niet zoo veel grooter was dan verleden jaar, was de waarde aanmerkelijk hooger. In Februari 1938 werd n.1. 1363 ton roode kool naar Duitschland verzonden ter waarde van 91000, terwijl de in Februari 1937 verzon den 1137 ton 41.000 waard waren. Oostenrijk was in de afgeloopen maand een heel wat betere klant voor witte kool dan in Febr. 1937. De uitvoer is ruim ver tienvoudigd. Van 45 ton in Febr. 1937 steeg hij in Febr. 1938 tot 457 ton. Opmerkelijk was voorts, dat voor de peen België heelemaal van de markt was ver dwenen, hoewel in Febr 1937 nog 167 ton door dat land werd afgenomen. De export naar Engeland daarentegen steeg van slechts elf ton in Febr. 1937 tot 686 ton in Febr. 1938. De totale export van sluitkool beliep in de afgeloopen maand 6640 ton ter waarde van 300.000. In Febr. 1937 was dit 4428 ton ter waaide van 120.000. EGMOND BINNEN Het eerste kievitsei. Zondag 20 Maart werd alhier door Jan v. d. Berg het eerste kievitsei gevonden. Het is terstond opgezonden naar H. M. de koningin. Nog denzelfden dag vond de heer J. de Goede, eveneens alhier, ook een kievitsei, doch inmiddels was dat van den heer v. d. Berg reeds verzonden. WIERINGERWAARD Boerenleenbank. De Boerenleenbank vergaderde Zater dagavond in het lokaal Breed onder leiding van den heer H. K. Koster. De rente voor loopende voorschotten is bepaald op 3 3/4. Voor ingebrachte gelden wordt 2 3/4 ver goed. Voor bedragen boven 5000 wordt voor het meerdere 1 rente gegeven. Het bestuur hoopt dit jaar geen rente- verandering te moeten toepassen. Besloten werd tot vaststelling van de rekening. Het jaarverslag deelde o.a. mede: 1 Januari 1937 telde de bank 112 leden. Wegens overlijden zijn 3 leden afgeschre ven. Een nieuw lid toegetreden, zoodat het getal nu 110 is. 307 spaarders maakten ge bruik van de bank. In 1937 werden geen nieuwe voorschotten verleend; 2 werden af gelost. Op 31 December waren nog 7 voor schotten loopende tot een bedrag van 4660. Het aantal credieten in loopende rekening bedroeg 51. De ontvangsten be droegen 1461.559,26, de uitg. 1445.769,05, de winst beliep 1343,42, waardoor het reservefonds thans bedraagt 23654,43, De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 1124366,22, de balans op 412127,51 en de balans van de spaaibank op 356775.95. De voorzitter gaf nog een uitgebreide toelichting over de moeilijkheden, die be staan om geld te plaatsen, dat iedere bank verplicht is één aandeel te nemen van 500, waarop 50 gestort moet worden; meerdere aandeelen 10. De heer H. K. Koster werd herkozen als bestuurslid, de heer K. Zijp als lid van den raad van toezicht. De twee jongste leden van de raad van toezicht werden aangewezen als plaatsvervangende bestuursleden. Als afgevaardigde voor de vergaderingen in 1938 .werd wederom de heer P. J. Visscher aangewezen; een eventueel plaatsvervanger zal door het bestuur worden aangewezen. OBDAM N. T. B. De jaarvergadering van bovenge noemde vereeniging, afd Obdam, vond plaats in café Stammis, .ajhier. Uit 't jaarverslag van den secretaris, den heer A. Zwaan, halen we aan, dat de bond alhier in ledental achteruit gaat. leder tuinder behoort in aezen tijd vooral lid van een organisatie te zijn, zegt 't ver slag. De ontvangsten van den penning meester beliepen over 1937 27.50, de uit gaven 31.40, nadeelig saldo 3.70, in kas 1 Jan. '37 30.75 en 1 Jan. '38 26.85. De heeren Stammis en Bankert uitten hun beste bevindingen van de bescheiden. Voor het keurig beheer werd dank gebracht. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren D. Bar.kert, C. Molenaar en C. Dekker (te Hensbroek) met meerderheid van stemmen herkozen. De contributie bleef ip 3 per jaar be paald. Na besprekingen van meer huis- houdelijken aard volgde sluiting. Ongeval. Onzen plaatsgenoot den heer J. de Beurs, is Maandagmorgen een ongeval overkomen dat nog goed is afgeloopen. Met paard en wagen reed de heer B. uit de richting Obdam ter hoogte van het woonhuis van den heer Joh. Koning te Hensbroek, toen 't paard juist bij het pas- seeren van een vrachtauto eenigszins links week, met 't gevolg dat een botsing onver mijdelijk was. Wonder boven wonder bleek de materieele schade slechts gering aan 't gerij. Het hek van den heer T. Schrooder had door aanraking met de auto schade opgeloopen. Deze zal onderling gere geld worden. 211. Wip had het intussen ook benauwd gekregen en had zich een ogenblik ver scholen gehouden aan de kant van de weg, maar nam nu zijn oude plaatsje weer in op Peter's schouder. Flip alleen was kalm gebleven en troostend legde hij uit: „Je behoefde niet bang te zijn, Peter, dat was een auto, waarmee de mensen tegenwoor dig rijden om maar wat vlugger vooruit te komen". 212. „En rijdt die wagen dan vanzelf, zonder dat er een paard voorgespannen is? vroeg Peter. „O ja, deed Flip gewich tig, je drukt maar op een paar knopjes en het ding rijdt of staat weer stil. Dat weet ik allemaal van de trekvogels uit ons bos". Weldra liepen ze nu in de straten van de stad, tussen hoge huizen en grote winkels.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7