Spoet Rechtszaken bergen OUDESLUIS HENSBROEK TEXEL Langs de N.H.V.B.-velden. Een match Euwe-Capablanca. Met Kerstmis van dit jaar. a.s.c. n—v.v.v. i. Alkmaarsche Politierechter TWEÉDE BLAD. Het ultimatum van Hitier. De afd. Bergen der C. P. N. belegde gisteravond in de Rustende Jager een vergadering waarop de heer J. Reek een wel zeer actueel onderwerp in behandeling zou nemen, nml. het door Hitier aan Oos tenrijk gestelde ultimatum, wat de instor ting van dit rijk als zelfstandige staat ten gevolgen heeft gehad. Een twintigtal partijgenooten en nieuws gierigen toonden hun belangstelling doch wekten na afloop geenszins den indruk be vredigd te zijn, om de eenvoudige reden omdat over het ultimatum, hoewel dit niet geheel en al buiten beschouwing gelaten, weinig is gesproken. Er werd geconstateerd dat het gesteld is en van het overige werd niet anders mede gedeeld dat wat de bladen reeds uitvoerig hierover hebben geschreven. De geheele rede is dan ook niets geweest dan een opsomming van Communisische begrippen over de lotsverbetering der ar beiders. Spr. vond daarbij veel tegenstand van 'n anarchist, die het over de verschillende gezichtspunten door spr. in het daglicht gesteld maar niet eens kon worden. De repliek welke hierop volgde, schonk hem al evenmin bevrediging. Door her haaldelijke interrupties gaf hij hiervan blijk met het gevolg dat de spr. zich gedwongen zag een zijner woorden meer kracht bij te zetten, wat echter ook zijn tegenstander 't bloed dermate sneller in de aderen deed stroomen, dat de bom ten laatste tot uitbar sting kwam. Beide partijen hadden zich een aanhang verworven, van een ordelijke bespreking was geen sprake meer en de woorden wel ke men wederzijds naar het hoofd ge slingerd kreeg, waren verre van vleiend. Omdat de spr. wel inzag dat de kloof welke hen scheidde toch niet te overbruggen was, verklaarde hij het debat tenslotte voor ge sloten. Nadat spreker nog andere vragenstellers op minder heftige wijze had geantwoord, sloot de voorzitter der afd. Bergen, de heer K. Postma, klokslag 11 uur de bijeenkomst. Feestavond. De feestavond, welke de ijsclub te Oudesluis in dé zaal Kreijger alhier heeft gegeven en waaraan medewerkten het ca baretgezelschap Nelson en Wagter uit Am sterdam, alsmede „The Jolly Band" van den heer Kos uit Dirkshorn, is zeer ge slaagd. Zonder de prestaties van bepaalde personen naar voren te brengen, kan wor den gezegd, dat over het algemeen uitste kend werk is geleverd. Deze gezellige bijeenkomst werd geopend en gesloten door den voorzitter, den heer C. Nannis. Tot slot volgde een geanimeerd bal. Het rietbosch gaat verdwijnen. Zooals we het vorige jaar al eens heb ben kunnen lezen, zou naar alle waar schijnlijkheid het ongeveer 50 H.A. groote rietbosch in deze gemeente verdwijnen. Dit is nu werkelijkheid geworden, daar het on der toezicht der Nederlandsche Heidemaat schappij in cultuur zal worden gebracht. Maar voor dit zoo ver is, moet om 'n klein gedeelte wat particulier eigendom is van den heer Wijte, een dijk worden aangelegd over een lengte van ruim een kilometer, daar ter bevordering van den groei van het riet, het land onder water moet worden ge zet, Een en ander brengt voor den eigenaar, in dit geval Graaf Bentinck uit Gelderland heel wat onnoodige kosten met zich mee, wat had kunnen worden voorkomen, als den heer Wijte niet door een persoonlijke kwestie (of misschien een geldelijke) een spaak in het wiel had gestoken en eigenaar wenschte te blijven van zijn gedeelte. Zoo zijn dan de vorige week een 10-tal arbeiders uit deze gemeente met het gra ven der eerste sloot begonnen, welke specie direct voor den dijk gebruikt wordt. Dit werk wordt niet in werkverschaffing uitge voerd, maar in z.g. vrij bedrijf. Er wordt ook in accoord gewerkt, daar de Heide maatschappij het werk weer aan de arbei ders uitbesteedt. De tarieven voor dit bui tengewoon zware werk zijn echter zoo, dat de arbeiders met heel hard werken nog niet direct boven de twintig gulden per week komen. En dat het zwaar werk is be grijpt een ieder, die weet wat rietland is en wel een bewijs hiervoor is, dat de beste grondwerkers er voor zijn uitgezocht. De zwakkeren zullen er nooit een goed daggeld in kunnen verdienen wat wel jam mer is, daar er voor geruimen tijd werk is. Voor de arbeiders in de Wognum is het verdwijnen van het rietbosch echter de grootste strop, daar zij in den herfst met het maaien en binden en vervoeren van 't riet geruimen tijd werk hadden. Het beste werd er uitgehaald voor de riet en het andere werd allemaal opgekocht door de groote bollenkweekers, waar het in den winter voor bollendekking werd gebruikt. Bestrijding van t. b. c. rundvee. onder het In hotel „De Lindeboom" te Den Burg is een vergadering gehouden van de ver- eeniging tot bestrijding van de t. b. c. onder het rundvee. De voorzitter, de heer C. de Wit, deelde hierin mede, dat met verschillende in stanties overleg is gepleegd, teneinde te bewerkstelligen, dat op Texel de laatste reactiedieren verdwijnen in het belang van volksgezondheid en vreemdelingen- vcrkcGr. Deze besprekingen hebben tot resultaat had dat het gemeentebestuur (onder eoedkeuring van den raad), T. E. S. O. en de zuivelfabrieken ieder voor een vierde 0deelte geneigd zijn de kosten te dragen vnor verwijdering van de reactiedieren. Do kosten hiervan zijn geschat op 1000. De vereeniging voor t. b. c.-bestrijding zal dan het ontbrekend vierde gedeelte bijdragen. Hiertoe wordt de contributie verhoogd met 5 cent per koe. Het ligt in het voornemen, dat de reactie-dieren (waarvan het aantal nu nog zeer gering is) die op de vaste bedrij ven worden aangetroffen, door de ver eeniging zullen worden overgenomen, en zonder schade voor den eigenaar worden verkocht. De dieren zullen een gat in een oor krijgen, waardoor ze als reactiedieren kenbaar zijn. De reactiekoeien voor niet vaste bedrijven, die mestvee invoeren, worden niet vergoed, daar wordt alleen een bedrag van 10 uitgekeerd als ver goeding voor de vrachtkosten. Daar deze niet op Texel zijn ingeschreven, zullen ze ook niet als reactiedieren worden ver kocht. Met algemeene stemmen werd besloten tot de voorgestelde contributieverhooging en werd met het voorstel van het bestuur accoord gegaan. Op deze wijze hoopt men Texel 15 October a.s. geheel vrij te heb ben van t. b. c. onder het rundvee. Besloten werd verder, op voorstel van den heer P. Dros Bz„ om een actie te be ginnen, waarvoor adhaesiebetuiging van andere vereenigingen zal worden ge vraagd, om gedaan te krijgen, dat reagee- ren op de tuberculineproef voor runderen als koopvernietigend gebrek zal worden beschouwd, zooals dit ook in Denemarken en België het geval is. Voetbal C. S. V. I uitgeschakeld; een beslissingswedstrijd O. F. C I Zaandijk n noodig geworden. D. T. S. in bijna kampioen. De gang van zaken is nu zoo, dat de hui dige competitie weer bijna tot het verle den behoort" Nog enkele achterstallige wedstrijden moeten gespeeld worden. Evenals het vorige jaar is ook nu in de eerste klasse A een beslissings-wedstrijd noodig geworden, om de kampioen te kunnen aanwijzen. Ging het toen tusschen Bergen I en Z. F. C. IV thans komen O. F. C. I en Zaandijk II voor de derde maal tegen elkander binnen de lijnen. De Oostzaners die vorige week in de Beemster een teleurstellenden nederlaag te slikken kregen, waardoor het afdeelings- kampioenschap hen meteen ontging hebben dan toch maar geboft, dat Zaan dijk II kans zag het bezoekende C. S. V. I, in een spannende ontmoeting, net nog met een 10 nederlaag naar huis te zenden. Wel is nu voor de leiders een beslissings wedstrijd noodig, maarzij hebben dan toch plotseling hun lot weer geheel in eigen hand gekregen. Voor de Castricummers die op den drempel hebben gestaan overigens een teleurstelling, dat ze met de derde plaats genoegen moeten nemen. Zoo laat de beslissing hier nog wat op zich wachten. Vrone I dat bezoek van Oudorp I had kon het niet tot een overwinning brengen de punten werden broederlijk gedeeld (1—1). Ook nu deed Beemster I goed werk, door opnieuw een 10 zege te boeken, waartoe K. F. C. IV in eigen omgeving werd gesla gen. De stand is hier nu; O. F. C. I 16 9 5 2 27—16 23 Zaandijk II 16 10 3 3 51—24 23 C. S. V. I 16 10 2 4 52—32 22 Oudorp I 15 7 4 4 39—29 18 Beemster I 16 7 3 6 34—42 17 Vrone I 15 5 4 6 32—48 14 K. F. C. IV 15 5 0 10 31—39 10 Alcmaria IV 16 4 2 10 3552 10 R. C. Z. I 16 2 1 13 21—46 5 De tweede klasse D liet slechts de laatste ontmoeting van Alk maar III zien. De groen-witten brachten 'n bezoek aan W. F. C. VI enwerden zich goed. Ze konden echter niet voorkomen, dat juist nog een kleine 32 nederlaag ge accepteerd moest worden. De stand is hier nu: Z. V. V. IV 14 10 3 1 55—22 23 W. F. C. VI 13 7 3 3 49—25 17 Z. F. C. VI 14 8 1 5 48—35 17 Alcmaria V 14 7 1 6 5340 15 Zaandijk III 14 7 0 7 47—36 14 Alkm. Boys IV 14 6 1 7 40—50 13 Alkmaar III 14 4 1 9 38—66 9 K. V. V. V 13 1 0 12 21—77 2 In de derde klasse F had Koedijk II bezoek van Vrone II en bracht het zoowaar tot een mooie 63 overwinning. Hier resten ons nu nog een tweetal ontmoetingen. De vierde klasse D. Het leidende D. T. S. III omzeide bij Alkmaarsche Boys V een gevaarlijke klip. De rood-witten zouden zich met hand en tand verweren en de ontmoeting liet zulks dan ook volkomen zien. Uit een en kel zwak moment voor het Alkmaarsche doel, konden de Oudkarspelierenjuist vijf minuten voor tijd het eenige doelpunt van den wedstrijd - via den paal - scoren, nadat de lat vooraf voor de Alkmaarders redding had gebracht. De kans op een afdeelings-kampioenschap is nu voor de leiders zeer groot, daar een gelijk spel in eigen omgeving tegen Groot schermer II voldoende is. Overigens een kans, die zeker te benutten zal zijn. Oudorp II blijft voor alle zekerheid in de running en klopte nu Graftdijk in eigen huis met 41. De stand is hier nu: D. T. S. III 15 14 0 1 89—14 28 Oudorp II 13 11 0 2 9512 22 Schagen IV 12 7 1 4 6724 15 Alkm. Boys V 13 7 0 6 37—43 14 Spoorvogels I 14 6 0 8 3054 12 Alkmaar IV 14 5 1 8 4452 11 Gr.-Schermer II 11 5 0 6 4082 10 Akersloot II 15 3 0 12 36—89 4 Graftdijk II 13 1 0 12 17—85 2 Akersloot II twee verliespunten w. n. o. tegen Grootschermer II, d. d. 30-1 '38. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Afdeeling I Promotie 2e klasse D.O.S.—D.W.V. Beslissingswedstrijd 2 A H.R.C.Z.V.V. (terrein Alcmaria) 3e klasse B BloemendaalKinheim De MeteoorS.D.Z. W.M.S.Zandvoort Promotie 4e klasse TexelWier in gerwa ar d Reserve 3e klasse A Alcmaria IIHollandia II West-Frisia IIZ.F.C. IV H.R.C. III—K.F.C. ni Reserve 3e klasse B Ajax IV—O.S.V. IV Q.S.C. IIAssendelft II Purmersteijn IIAlcmaria III K.V.V. II—D.W.S. IV Afdeeling III Promotie 2e klasse Quick—P.E.C. Afdeeling IV le klasse P.S.V.Bleijerheide NoadEindhoven RoermondN.A.C. B.V.V.Juliana Long|tM.V.V. Afdeeling V G.V.A.V.Leeuwarden Be QuickAchilles HoogezandVeendam Promotie 2e klasse F.V.C.G.R.C. UIT HET KATHOLIEKE KAMI*. A.F.C. speelde een vriendschappelijken wedstrijd tegen Berdos te Bergen. Het is in alle opzichten werkelijk een vriendschappe lijke wedstrijd geworden en tevens kreeg Berdos inderdaad gelegenheid om revanche te nemen. Het werd 61. Toch zouden wij de A.F.C.-ers willen aanraden ook in vriend schappelijke wedstrijden zoo volledig moge lijk uit te komen, om den goeden roep, die den laatsten tijd van het elftal uitgaat, te bewaren. Dit elftal was maar een schaduw van het elftal dat den laatsten tijd met zoo veel succes aan de competitie deelnam. S.R.C. te Schagen ontving voor de compe titie H.S.V. uit Heiloo en alle goede bedoe lingen van S.R.C. ten spijt, konden zij toch niet verhinderen, dat de Heilooers reed; met de rust een nuttigen 20-voorsprong hadden veroverd. S.R.C. was wel enkele malen voor het H.S.V.-doel geweest, doch door te veel individueel spel konden se H.S. V.-backs en in uiterste instantie de keeper, ingrijpen. Na de thee hetzelfde spelbeeld. Een door loopend aanvallend H.S.V. en zeer goed ver dedigend S.R.C. Doelpunten werden er ech ter niet meer gemaakt. Op wonderbaarlijke wijze ontsnapte het Schager-doel soms aan doorboring, doch de stand bleef 20 voor H.S.V. De Heilooers zijn door deze overwinning weer aan den kop gekomen door een beter doelgemiddelde dan V.I.O.S. uit Warmenhui- zen. Zondag a.s. spelen beide clubs te War- menhuizen en voor een groot deel zal deze kamp moeten beslissen wie van beide kam pioen wordt in deze afdeeling. Wanneer nog voor Zondag a.s. door den D.H.V.B. uit spraak wordt gedaan in het geschil van den wedstrijd H.S.V.-V.I.O.S. en Z.A.P.-V.I.O.S., is het niet uitgesloten dat Zondag zelfs do beslissing valt. Geel-ZwartS.V.W. werd wij voorspel den het reeds een gelijkwaardige strijd. De wedstrijd eindigde zooals hij begonnen was (00). De stand is nu: H.S.V. 12 8 4 0 50—12 20 V.I.O.S. 12 9 2 1 36—18 20 Berdos 13 9 1 3 57—30 19 A.F.C. 13 6 5 2 36—17 17 Geel-Zwart 14 4 2 8 3049 10 S.V.W. 14 3 3 8 30—40 9 S.R.C. 13 1 3 8 21—55 5 Z.A.P. 13 2 0 11 29—64 4 Schaken In het Carlton Hotel te Amsterdam werd Maandagavond de slotvergadering gehouden van het Nationaal Nederlandsch Comité We reldkampioenschap schaken, kortweg ge noemd Euwe-Aljechin-comité. In samenwer king met den Koninklijken Nederlandschen Schaakbond is in de plaats van het Euwe Aljechin-comité een nieuw lichaam ge vormd, Euwe-comité genaamd, dat zich ten doel stelt matches voor Euwe te organisee- ren of tornooien te doen plaats vinden, waarin de ex-wereldkampioen kan uitko men. In matches of in tornooien krijgt Euwe dan de gelegenheid zich volkomen van zijn nederlaag tegen Aljechin te rehabiliteeren, terwijl hij een uitstekende oefengelegenheid krijgt om het bewijs te leveren, dat men in de topklasse der wereldschakers geducht re kening met hem moet blijven houden. Het nieuwe Euwe-comité kwam reeds direct met plannen, welke zich in vrij vasten vorm voordeden. Het ligt name lijk in de bedoeling in de Kerstvacantie van dit jaar Euwe een match van veer tien partijen tegen Capablanca in Ne derland te laten spelen. Drie partijen zouden te Rotterdam, een zelfde aantal te den Haag en de overige acht par tijen te Amsterdam worden gespeeld. De voorwaarde, aan dezen tweekamp ver bonden, luidt, dat de onderhandelingen tus schen Aljechin en Capablanca voor een strijd om den wereldtitel vóór dien tijd moeten zijn afgeloopen, hetzij in definitieven vorm. n l- dat de match zal doorgaan, hetzij in ne gatieven zin, nj. dat de strijd voor den hoogsten schaaktitel tusschen beide spelers niet doorgaat. Men neemt aan, dat binnen 3 maanden een beslissing omtrent dit punt zal zijn verkregen. Mocht dit niet het geval zyn, dan overweegt het Euwe-comité, waarin naar men weet ook enkele bestuursleden van den K.N.S.1. zitting hebben genomen, een match te organiseeren tusschen Euwe en den jeugdigen Keres uit Estland. Het is volkomen logisch, dat de voorwaar de inzake de match AljechinCapablanca bij den tweekamp tusschen Euwe en den Cubaan gesteld is. Capablanca n.L moet van tevoren weten, waar hij aan toe is, hetzi dat hij van Euwe wint, hetzij, hetgeen toch ook mogelijk is, dat hij van Euwe verliest De uitslag van den te Amsterdam ge speelden competitiewedstrijd voor den N.H. Schaakbond tusschen A.S.C. II en V.V.V. I luidt als volgt: A.S.C. II V.V.V. I W. de RuiterE. de Waal 01 C. Orbaan Jr.P. J. Ros 10 A. GadielP. Deugd 01 J. Sturm—D. Appel Jr. 1—0 J. B. Nas—P. Hoekstra 1—0 D. Wiersma—A. W. Tegel 1—0 H. Slagt—D. Weisenborn 1—0 J. GrondmanP. Hartog 10 J. da SilvaB. Veltman 10 C. Keyzer—C. Kieft 0—1 De uitslag was ten gunste van A.S.C. 73 Wielrennen KAERS—BILLIET WINNEN DE PARIJSCHE ZESDAAGSCHE. Gisteravond is de Parijsche Zesdaagsche geëindigd en gewonnen door het Belgische koppel KaersBilliet. De Franschen Ignat Diot bezetten de tweede plaats. Met een ronde achterstand volgden als derde en vier de PijnenburgWals en PellenaarsPeliS' sier. Na de sprints van acht uur geraakte Ar- chambaud bij een valpartij dermate gewond, dat hij den strijd moest staken. Zijn koppel- genoot Guimbretiere moest toen later even eens van verderen strijd afzien. De eindstand luidt: 1. KaersBilliet, 541 pt., afgelegde afstand 3782 K.M.; 2. IgnatDiot 376 pt.; op één ronde: 3. PijnenburgWals 449 pt.; 4. PellenaarsPelissier 289 pt.; op twee ronden: 5. MagneSpeicher 107 pt.; op drie ronden: 6. SeresGiorgetti 157 pt.; 7. BautzWengler 99 pt.; op vier ronden: 8. EgliBoucheron 277 pt.; 9. BouchardFournier 147 pt. A. S. V. VICTRIX. Deze vereeniging heeft Zondag voor het eerst weer eens op den weg gereden en wel een selectie-rit over 32 K.M. en 24 K.M., resp. voor de A- en B-klasse. In de A-klasse startten 16 renners en in de B-klasse 14 renners. Het was schitterend weer en de jongens hadden er geweldig zin in. De uitslag was: A-klasse: 1 Jb. Schipper; 2 W. de Zeeuw; 3 Jan Ottenbros. B-klasse: 1 Ravenstein; 2 H. Blok; 3 W. Zomerdijk. Junioren 8 K.M.: 1 Jan Hennink; 2 C. Stroomberg; 3 Joop Hennink. Wandelen. DE KAASKOPPEN. Begunstigd door het mooie zomerweer namen drie leden der Kaaskoppen, n.1. de Vet, W. Blumink en N. van der Steen, deel aan den 30 K.M. wandeltocht, uitgeschre ven door de Heldersche wandelsportver- eeniging „de Zilvermeeuwen". De reis naar den Helder en terug werd op de fiets gemaakt, zoodat genoemde le den ongeveer 112 K.M. afgelegd hebben. Intusschen zijn de kaaskoppen weer in training gegaan voor de Vierdaagsche waaraan nu al eenige jaren met stijgend succes wordt deelgenomen. SLACHTOFFER VAN DRANKSMOKKELAARS? Tegen Zeeuwsch' landbouwer 1000 geëischt. „Als men in Zeeuwsch-Vlaanderen woont, is men nog niet gelukkig". Deze zinsneden, welke allerminst tot slag zin van de plaatselijke Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zal worden gekozen, vormde de basis van het verweer van den landbouwer I. C. du B. te Breskens, op wiens terrein twee wagens, beladen met en kele tientallen liter gesmokkelde spiritus, werden gevonden. De wagens, boerenkarren met hooi volgeladen, behoorden hem inder daad toe, doch van de flesschen spiritus, welke onder het hooi verstopt waren, wist hij niets af. Hij was, zoo beweerde hij, het slachtoffer van de geraffineerde streken van sluwe dranksmokkelaars geworden. Dit voorval speelde zich in December 1933 af. Pas drie jaar later werd de landbouwer voor de rechtbank te Middelburg ter ver antwoording geroepen en nadat de zaak nog eens naar de instructie verwezen was, werd hij van rechtsvervolging ontslagen, terwijl natuurlijk de gevonden spiritus werd ver beurd verklaard. Het O.M. was van meening, dat de land bouwer wel meer van deze geestrijke vloei stof af wist, teekende hooger beroep aan en zoo diende de zaak gister voor het Haagsche gerechtshof. .We kur.nen niet allemaal in Den Haag wonen", verklaarde de ronde Zeeuw in sap pig Vlaamsch, „als je bij ons aan de kust woont, dan komen er telkens smokkelaars over je terrein en als die in moeilijkheden raken, zetten ze hun buit zóó bij je neer. Als het dan gevonden wordt, ben je er bij". De rijksadvocaat mr. C. R. C. Wijckerheld (Bisdom meer.de evenwel uit de gedragingen van den verdachte te kunnen opmaken, dat deze niet geheel onschuldig was aan de smokkelarij. Persoonlijk had spr. de over- uiging dat het afgesproken werk was en hy oah een geldboete van 1000 subs. 200 dagen hechtenis, bij welke vordering de procureur-generaal zich aansloot. „Als ik schuldig was", commentarieerde verdachte dezen eisch, „zou het veel te wei nig zijn. Maar ik moet hard werken voor mijn brood en hoef er niet voor te smokke- len. Ik ben onschuldig". De verdediger, mr. P. C. Adriaarse te Mid delburg, voegde hier nog aan toe, dat de smokkelaars, die alcohol uit België halen op de meest listige wijze te werk gaan, waarbij de boeren, die hun velden aan de kust heb ben, dikwijls het slachtoffer worden. Pleiter had zelf wel eens de verdediging van zulk een smokkelaar gevoerd en was dus met hun streken op de hoogte. Pleiter achtte de schuld van verdachte allerminst bewezen en drong met klem op bevestiging van het Middelburgsche vonnis (ontslag van rechtsvervolging) aan. HET FAMILIEDRAMA TE THORN. Op 19 November van het vorige jaar heeft onder de gemeente Thorn (N.B.) een vreeselijk familiedrama plaats ge. had. De aldaar wonende chauffeur W. J. r. heeft in een vlaag van woede zijn schoonvader Hendrik Hubert Cober met een schop den schedel ingeslagen, waar na Cober tengevolge van verbloeding is overleden. De aanleiding tot dit vreeselijke dra ma moet worden gezocht in de relaties welke Cober met de vrouw van R. on derhield. In verband met de bijzondere omstandig heid werd deze zaak met gesloten deuren be handeld en werden geen getuigen gehoord. De advocaat-generaal, mr. H. W. Massink, requireerde twee jaar gevangenisstraf. (Zitting van Maandag 21 Maart.) De diefachtige dienstbode. Alvorens een aanvang gemaakt werd met de politiezitting is gistermiddag aan onzen oudsten rechtbankverslaggever, den heer L. Obdam, die na geruimen tijd ziek geweest te zijn zijn werkzaamheden weer hervatte door zijn collega's een kleine bloemenhulde gebracht en ook de politierechter, Mr. A. M. Ledeboer, heeft in het weer ter zitting aanwezig zijn van den heer Obdam aanleiding gevonden hem met eenige vriendelijke woorden ge luk te wenschen met zijn herstel en de hoop uitgesproken dat het hem gegeven moge zijn iog vele jaren zijn werk te kun nen verrichten. En nadat de reclasseeringsambtenaar, de heer Wiggers, over enkele verdachten, die reeds eerder terecftt gestaan hadden, een rapport had uitgebracht en naar aanlei ding daarvan recht was gesproken, kwam de 19-jarige dienstbode Adriana Maria v. d. M. uit Zijpe op het matje om gehoord te worden over eenige kleine diefstallen van 2 en 2.50 bij haar mevrouw te Zijpe. Voor dit geld had ze schortjes en zakdoeken gekocht en het bleek ter zitting wel dat het meisje veel spijt had van haar misstap. Aanvankelijk zag het ei slecht uit voor de verdachte, want ze was stug en weinig soepel en met moeite kon men haar tot een redelijk inzicht in haar verkeerde handelwijze krijgen. Maar zoowel de offi cier als de rechter wilden 't nog een keer probeeren, zoodat het vonnis ten slotte luidde twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De schortjes en zakdoeken zullen bij wijze van schadevergc-edng aan haar mevrouw worden overhandigd, een be sluit, waarmede het meisje zich gaarne vereenigde. Nasleep van den Nationalen Feestdag. De nationale feestdag, die in alle deelen van ons land op zoo uitbundig-spontane wijze is gevierd, heeft jammer genoeg in eenige plaatsen tot excessen geleid, en zoo kon het gebeuren, dat de veehouder H. en de bakkersknecht D. uit Schoorl terecht stond3n wegens mishandeling van Jan H., toen deze, ook al niet geheel nuchter, uit een café te Schoorl werd gezet en blijk baar niet erg met de verdachten kon op schieten. Het was op een ongezouten par tijtje vechten uitgedraaid en de thans als getuige verschijnende Jan H. was zo< toe getakeld, dat hij, behalve met een klacht, ook nog met een onkostennota van 8, kwam aandragen. Daar deze getuige zelf ook niet brand schoon bleek te zijn geweest, en de ver dachten verder een blanco strafregister hadden, kwamen ze er met een geldboete af, t.w. 15.of 10 dagen hechtenis. Het stelen van Staats-wilgentakjes. Op 9 Febr. hadden vader en zoon de M. uit Uitgeest zich schuldig gemaakt aan het snijden van wilgen-takjes, welke aan den openbaren weg stonden en zooals men weet het eigendom van den Staat zijn. Met stelen van deze z.g. „katjes" neemt in den laatsten tijd een zoo ver- schrikkelijken omvang aan, dat de rech ter eens en voor goed daaraan paal en perk wilde stellen. En temeer daar vader de M. (thans ge detineerd) zich kon beroepen op een enorme straflijst, werd tegen hem 14 dagen gevangenisstraf geëischt en tegen zijn zoon 10 boete of 10 dagen hechtenis. De rechter was iets milder en maakte hier van voor den vader 15 of 15 dagen en voor den zoon 5 of 5 dagen. UITSPRAKEN ALKMAARSCHE RECHTBANK. Zaken van Dinsdag 15 Maart. Dirk S., zonder beroep te Alkmaar, diefstallen uit villa's te Bergen aan Zee. Eisch twee jaar. Vonnis: 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Cornelis W., veehouder te Nibbixwoud, brandstichtingen en oplichting van assu rantie-mij. Eisch twee jaar. Vonnis: aan houding voor een nader onderzoek. Verdediger was hier Mr. Scholten.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8