DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voor- en nadeelen van de Anschluss Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cn Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse aumraers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320. redactie 3330. No. 69 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Verovering zonder bloedvergieten. HET RADIO-NUT. Woensdog 23 Maart 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang De arrestaties in Oostenrijk In Weenen 1742 personen in hechtenis. Nieuws iri 't kort. De aigemeene toestand. U Het Sudeten-Duitschers- vraagstuk. De partij wordt sterker. ALKMAARSCHE COURANT. (Van onzen correspondent). Berlijn, 21 Maart Juist een week geleden schreef ik u van Berlijn uit over de eerste indruk ken van de bezetting van Oostenrijk door Duitsche troepen. Terwijl ik die indrukken neerschreef, was Adolf Hitier al in Insbrück en bezocht hij in Leon- ding het graf zijner eenvoudige ouders. Sindsdien hebben zeker ook vele geïn teresseerde lezers in Nederland de we reldschokkende gebeurtenissen aan hun radiotoestel zoo goed mogelijk gevolgd Welk een wonder is deze radio! We hoo- ren het jubelen eener bevolking welke zich stellig in haar meerderheid als bevrijd beschouwt van een periode van twintigja rige onderdrukking. We hooren Hitier en de Oo6tenrijksche nationaal-socialisten hun historische redevoeringen in de open lucht houden, vernemen de stemmen van men- schen uit het volk, die in moeilijk te volgen dialect, maar met een overstroomend gevoel, dat in elke vreemde taal verstaanbaar ware, hun ontroering nauwelijks meester, van hun grenzenlooze vereering voor den bevrijder getuigen. En dan klinkt een orkaan uit ons tcestel: het gejubel der massa's in Weenen, dat alles overtreft, wat we op dit gebied ooit hebben meebeleefd. Het is goed, dat we deze geniale uitvin ding der draadlooze overbrenging van het werkelijke gebeuren tot onze beschikking hebben, want het geeft den volken de moge lijkheid, hun organen der openbare mee ning met andere oogen te lezen en beter te begrijpen, waarom een groot gebeuren hun vaak genoeg in „eenigszins gewijz.gden vorm" wordt voorgezet. Hier is een correc tief geboren, dat gelukkig alleen de be- wust-partijdige, vooropgezet-oneerlijke pers te vreezen heeft. Wie waarheid schrijft, kan over de uitvinding der aethergolven slechts zijn vreugde uitspreken, ook dan, als hij met weemoed constateert, dat de zenders alle journalistieke snelheidsrecords in alle eeuwigheid gebroken hebben. In mijn vorig schrijven waagde ik mij reeds aan de voorspelling, dat Hitler*s „ver overing" van Oostenrijk zonder bloedver gieten verloopen zou. Ik kon dat wagen, omdat ik het bliksemsnelle handelen der Duitsche nationaal-socialisten ken, dat el- ken tegenstand verhindert door er „eerder te zijn" en te overbluffen. Ik waagde het echter ook uit een andere overweging: uit de wetenschap, dat achter de regeering- Schuschnigg en het waterhoofd-„Vaterlan- discher Front" slechts een zeer kleine, slap georganiseerde minderheid stond, die nog weinig of geen gelegenheid gehad had, de fanatici onder de marxistische arbeiders, wier organisatie vernietigd was reeds onder het Dollfuss-kabinet, van wapens te voor-( zien en bij zich in te lijven. Terwijl het Oos- tenrijksche leger, stellig reeds voor een goed deel op de hand der Oostenrijksch-Duitsche nationaal-socialisten, door de benoeming van dr. Seys-Inquart tot bondskanselier tijdig tot verdediging van de Hitlerbeweging verant woord was. De donkere wolk. De intocht van Hitier in zijn eigenlijke vaderland heeft geen bloed doen vloeien, geen schot doen losgaan, geen offers gekost dan dat der weinigen, die om persoonlijke redenen met of zonder hun gezin de hand aan zichzelf geslagen hebben. Deze revolu tie zal ook in Oostenrijk, gelijk nog heden in Duitschland, tallooze gezinnen aan den rand van den ondergang of althans tijdelijk tot vertwijfeling brengen. Het wreede anti semitisme, dat in Hitler's gevolg is meege komen, zal niet het geringste aantal van deze slachtoffers voor zyn rekening moeten nemen. En zeker is hier de donke™ ff zoeken, die thans ook boven °0bte"^k drijft. Duizenden aanhangers van het Dou fuss-Schuschnigg-regime, eens m v<£a™" woordelijke posities in staatsdienst, in d e re- dactiebureaux en in de organisaties Vaderlandsche front en van het "leg marxisme zullen naar de gevangenissen en concentratiekampen verhuizen o grens trachten te vluchten. Dat is e maal onvermijdelijke gevolg van s a wentelingen. Maar we willen trach Oostenrijk betreft niet in dezelfde fouten te vervallen, die in 1933 ons oordeel over Duitschland zoo gevaarlijk vertroebeld he ben; en er liever aan denken, dat wa schaduw is, ook veel licht moet Z1J"; Na vijf Duitsche jaren heeft Hit er mt een Duitschland met 7 millioen wer o een staat gemaakt, die werkkrachten zoekt op zeer vele gebieden en die een conjun tuur beleeft, waarover we wel geleerd oor- deelen kunnen met argumenten, die op onze liberale levensopvattingen en ingekankerde sociaal-economische theorieën gebaseerd zijn, maar die ons desondanks niet het ant woord in den mond geven: hoe dit alles toch maar goed kan gaan! Het zal ook goed gaan in Oostenrijk. De schilling zal verdwijnen en voor de Duitsche Rijksmark plaats maken, die dan ook voor het Oostenrijksche deel van Groot- Duitschland „Binnenwahrung" zal zijn. Dat wil practisch zeggen, dat voor werkverschaf fing geld weer geen rol zal spelen, omdat als „dekking" voor een oncontroleerbare massa een circulatie niet meer goud of goudswaardig papier aanwezig behoeft te zijn, maar slechts onwankelbaar (zij het ook voor een deel der bevolking gedwongen-on wankelbaar) vertrouwen in het circulatie middel, dat de staat uitgeeft, en dat zonder koersschommelingen door het volk in al zijn geledingen als stabiel middel tot betaling wordt aangenomen. Ook hier een voorspel ling: binnen twee jaren zal Oostenrijk geen werkloozen meer hebben. Praag en Berlijn. Zien we uit zuiver-politiek oogpunt de dingen nuchter, dan moeten we toch wel in zien, dat het Groot-Duitsche Rijk weliswaar een Duitsche machtsuitbreiding, maar tevens een element van consolidatie in het eens voor den vrede zoo gevaarlijke Donaubekken beteekent. Mogelijk en zelfs waarschijnlijk is, dat het zooveel sterker geworden Duitsch land binnen niet langen tijd zal trachten door te zetten, dat Polen, maar vooral de Tsjechische Republiek, beter waarborgen geeft voor het handhaven der rechten van de Duitsche nationale minderheden. Men schijnt in Praag neiging te toonen, de be trekkingen tot Berlijn radicaal te herzien om te voorkomen, dat het thans zoo sterke Duitschland zich meer onmiddellijk met de positie der Sudeten-Duitschers zou gaan be zig houden. Een Duitsch-Tsjechische Tolunie en een nieuwe wetgeving ten bate der Sude ten-Duitschers komt ons niet onmogelijk voor, mits men er in Praag voor te virden is, steun van Duitsche zijde te aanvaarden ten koste van het verdrag met Moskou. Stel lig zal het r.og heel wat voeten in de aarde hebben, voordat de Tsjechen tot zulke stap pen te bewegen zijn. Maar aan de mogelijk heid wordt zoowel in Berlijn als in Praag heden meer geloofd dan een dag of tien ge leden. Men overdrijft zeker niet als men consta teert, dat in Berlijn en in Rome in den laat- sten tijd met meer succes internationale po litiek gevoerd is dan in Londen, Parijs en Moskou. Nu kunnen wel theoretische pro- testen uitgesproken worden tegen de wijze, waarop ten slotte de Duitschers in het Rijk en in Oostenrijk er in geslaagd zijn een her- eeniging tot stand te brengen, die "wij we zen er een week geleden reeds op vol strekt niet uitsluitend een uitvinding van het nationaal-socialisme geweest is, maar van harte gewenscht werd, reeds in 1919, door de Duitsche en Oostenrijksche sociaal democratie, democraten, Stresemann en an dere groeperr; maar men moet zich daarbij toch ook afvragen, of een andere metho de dan wel tot het eindresultaat gevoerd zou hebben, dat wij heden vóór ons zien: een fusie, die zonder bloedvergieten, zonder burgeroorlog, maar integendeel met gejuich, met muziek 'ert bloemen tot stand geko men is. Van bevoegde zijde wordt geconsta teerd, dat in tegenstelling met de in het buitenland verspreide berichten, waarin gesproken wordt over 10.000 arrestaties en inhechtenisnemingen, Maandagavond te Weenen in het geheel 1742 in arrest waren, waarbij zijn inbe grepen de personen, die wegens mis daden waren gearresteerd. Het betreft hier niet alleen inhechtenis nemingen wegens overtreding der devie- zenwetten, doch vooral arrestaties met het doel vroeger niet vervolgde strafbare feiten alsnog te onderzoeken. Starhemberg, pater Muckermann en prof. von Hildebrandt zouden zich niet in hech tenis bevinden. Zij vertoeven in het bui tenland. De volgepde personen zijn volgens officieuze kringen in sommige gevallen op hun eigen verzoek in hechtenis gesteld: Kolonel Adam (vroeger leider van den Federalen persdienst), Alexander (com mandant van het weercorps van het Va derlandsche front), Ludwig Bechinie (di recteur der veiligheidspolitie te Salzburg), Hans Becker (propagandaleider van het Vaderlandsche front), Siegmund Bosel, Ernst Colbert (van de Telegraf, het be kende anti-fascistische „Hetzblatt"), dr. Ludwig Draxler (gewezen minister van financiën), majoor Alfred Eifler (leider van den republikeinschen „Schutzbund" der revolte van Februari 1934, dr. Alfred Gorbach (leider van het Vaderlandsche front in Stiermarken), Alfred Gautsch (ge wezen directeur der veligheidspolitie in beneden-Oostenrijk), gezant Theodor Horn- bostl (gewezen chef van het protocol), Hertog Max von Hohenberg en prins Ernst von Hohenberg, dr. Albrecht Hantsch („Arrangeur" van de door Schuschnigg aangekondigde volksstemming), Emil Kris ten (majoor van politie, commandant van de politieke gevangenis, „beruchte folter aar van nationaal-socialisten"), Ludwig Klausner( direct, der Kreditanstalt), oud gezant Ludwig (gewezen chef van den bondspersdienst), Joseph Reither (gewezen gouverneur van ben.-Oostenrijk), Schmitz en Seitz (gewezen burgemeesters van Wee nen), dr. Ludwig Weiser (eertijds chef der Staatspolitie). Vollgruber (gewezen gezant te Parijs, Wiesner (leider der legitimisten), baron Werckmann (secretaris van Keizer Karei, leider der legitimisten), dr. Neumann (wegens uitvoer van deviezen) en Louis Rothschild. De hechtenis is, voor zoover zij niet is opgelegd wegens misdaden, bedoeld als tij delijke maatregel. In vele gevallen zal zij kunnen worden opgeheven, zoodra voor de veiligheid der betrokkenen geen vrees meer behoeft te bestaan. Schuschnigg wordt bewaakt Uit nationaal-socialistische bron wordt vernomen, dat de dossiers der te Weenen gearresteerde personen onverwijld aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen zul len worden. Een groot aantal arrestanten zou in vrijheid gesteld worden. Anderzijds wordt vernomen, dat Schusch nigg nog steeds door soldaten bewaakt wordt. Miklas kan gaan waar hij wil. De vroegere burgemeester van Weenen, Schmitz, die er van beschuldigd wordt le den van een politieke partij van wapenen voorzien te hebben en hen tot tegenstand te hebben aangezet, zal voor het bevoegde gerecht verschijnen. Maandag zijn dertig personen, die bij plundering verrast werden, in hechtenis genomen. Van nationaal-socialistische zijde wordt verklaard, dat zich geen nazi's onder hen bevonden. Filiaal van het ministerie van propaganda. Het Duitsche ministerie van propaganda vestigt te Weenen een afdeeling, die zich zal bezig houden met pers, radio-omroep, bioscooptheaters, enz. Hitier heeft order gegeven, dat de filialen van Duitsche orga nisaties te Weenen 'n Oostenrijksch karak ter moeten hebben en geheel bestuurd moeten worden door Oostenrijkers van ge boorte. De „Amtliche Nachrichtenstelle" zou blijven bestaan, doch als filiaal van het D. N. B. Ernstig mijnongeluk. - Negen inboor lingen hebben den dood gevonden en der tien anderen werden gewond, toen plotse ling in de Westernreefs mijn in Potchef- stroom (Z.-Afrika) een zwaar rotsblok naar beneden kwam. Moordenaar van priester ter dood ver oordeeld. - De rechtbank te Poznan heeft den communist Nowak, die een roomsch-katho- liek priester van het leven beroofd had, ter dood veroordeeld. Alkmaar, 23 Maart. De Anschluss het woord is wel zeer bekend geworden en een nadere aan duiding is dus niet noodig heeft vele gevolgen gehad, waarvan de meeste, zoo niet alle, niet te overzien zijn. Daar zijn nog tal van vraagstukken die opgelost moeten worder en die buitengewoon moei lijk zijn. Echter, het zal de Duitsche regeering wel mogelijk zijn te bereiken wat zij wil. Hoe men ook over deze Anschluss mag denken, één ding is er, dat tot ernstig na denken dwingt: het rassenvraagstuk. Het is toch niet te ontkennen, dat de Joden in Oostenrijk er heel, heel slecht aan toe zijn. Men denke zich eens in, wat dit ras de laatste jaren beleefd heeft. De Anschluss heeft altijd gedreigd en uit de voorbeelden in het Derde Rijk hebben de Oostenrijksche Joden zoo ongeveer kunnen opmaken, wat hun toekomst zou. zijn. Welnu, than-^ weten zij het al te goed, welke groote wij zou den haast zeggen onmenschelyke gevol gen deze Anschluss voor hen gehad heeft. Ontelbare Joden zijn opeens volkomen broodeloos geworden en er heerscht in menig Joodsch gezin thans groote nood. Er zijn er, die sinds den llden Maart zich nog niet weer op straat vertoond hebben. Uit angst, uit groote angst. Zij voelen zich reddeloos, want zij weten, dat zij geen rechten meer hebben. Het arische ras heeft zich het recht genomen, om hen uit te jouwen, om hun het leven vrijwel onmo gelijk te maken. In eigen onderhoud voorzien? Het is voorbij. Naar het buitenland vluchten? De gren zen zijn gesloten. Hen dulden? Ook dat zelfs kent de Ariër niet. En zoo zien wij, dat ontelbare JoocUche huisgezinnen tot den volkomen ondergang gedoemd zijn. Dat wordt dan Christenliefde genoemd... De Jood vertrapt! Zie daar in een enkel woord de waarheid. En nu mogen de „hervormers" zeggen, dat de nationale revolutie in Oostenrijk onbloedig is verloopen en dat niet hard heid, doch zachtheid het parool zal zijn en dat niet de wraak, maar de vergiffenis het eerste punt van het programma zal wor den, maar waar blijft die zachtheid en waar blijft die vergiffenis? En waar is die onbloedige revolutie, als wij dagelijks melding kunnen maken van zelfmoorden? Zelfmoorden, die gepleegd zijn uit wan hoop Men zou nog liever een bloedige revolu tie hebben kunnen wenschen De Jood vertrapt! Men vraagt niet, wat hij gedaan heeft, nog minder, wat hij misschien misdaan heeft. Alleen de afkomst is voldoende, om hem te vertrappen, om hem uit de gemeenschap te stooten. - Als dat het heil is, wat een nationaal- socialistisch bewind ons brengt, dan is dat buitengewoon verheffend! Zouden wij ons niet nog eerder moeten schamen, onschristenen te durven noemen? Laten wij liever het voorbeeld van Buziau volgen. In een der scènes van zijn jongste revue behandelt hij den schoen. En hij zegt, hoeveel soorten schoenen er zijn, en hoeveel modellen. Maar zegt hij tenslotte en er is bitterhe;d in zijn stem of het nu schoenen zijn met lange neuzen, of met korte neuzen, of met kromme neu zen, wat doet iat er toe: het xomt hoofd zakelijk aan op het binnenwerk en dat moet goed zijn. Laten wy christenen niet naar de neuzen kijken, maar trachten, het binnenwerk te beoordeelen en naar waarde te schatten. Dat is meer waard dan de uiterlijke vorm! Dit overzicht schijnt wel zeer in mineur geschreven te moeten worden. Want ook het tweede onderwerp, dat wij hier ter sprake brengen, is weinig verheffend. Wij bedoelen de nog steeds voortdurende luchtaanvallen van Franco's luchtleger. De burgemeester van Barcelona heeft thans een telegram gestuurd aan de burgemees ters van Parijs, Lyon, Bordeaux, Marseil- le, Brussel, Londen, Stockholm, Genève, Manchester, Liverpool en New-York, waarin hij melding maakt van de lucht aanvallen door Duitsche en Italiaansche vliegtuigen, waardoor zoo talrijke slacht offers, onder wie kinderen, vrouwen en ouden van dagen gevallen zijn. Hij doet in dat telegram een beroep op zijn collega's om eenstemmig tegen deze daden te protesteeren. Wanneer men weet, dat in Barcelona thans ongeveer een duizend menschen om het leven zijn gekomen door de luchtaan vallen en dat tienduizend menschen aldaar geheel dakloos zijn geworden, terwijl het militaire nut van deze moord^j' q zeer problematisch is feitelijk bereikt men er alleen een paniekstemming mee onder de bevolking dan vraagt men zich wer kelijk af, of deze ma* ie" van oorlogvoeren niet al te beestachtig geworden is. Is het dan wonder, dat uit alle deelen der wereld stemmen opgaan van protest tegen deze afschuwelijke r ethoden van Franco's luchtmacht, om de bewoners van Barce lona murw te krijgen? Helaas, wij vreezen dat het telegram, hierboven bedoeld, geen enkel resultaat zal hebben, en dat Franco zal voortgaan met deze slachting van mede-menschen, die zich zelf niet kunnen verdedigen. En wij vreezen ook, dat het beroep van het Vaticaan op generaal Franco, om uit strikt menschelyk oogpunt dergelijke bom bardementen te staken, geenerlei uitwer king zal hebben. Wordt op"° ?flste eeuw niet de /erlichte eeuw genoemd? Inzake de uitbreiding der Duitsche boe renpartij uit de regeering van Tsjecho-Slo- wakije en haar samensmelting met de Su- deten-Duitsche party van Konrad Henlein, schrijft het „Berliner Tageblatt": De Su deten-Duitschers zijn thans bijna tot op den laatsten man van hun 3% millioen een gesloten eenheid geworden. Ziet ook Praag nu nog in de paar marxisten en clericalen de eenige vertegenwoordigers der Sudeten- Duitschers? Met 49 afgevaardigden in het parlement, een getal, dat na het succes der Sudeten-Duitsche eenheidsbeweging reeds lang overtroffen is, is de sterkste party in den Tsjecho-Slowaakschen staat een Duit sche. Het begrip „nationale staat" heeft zijn laatsten slag gekregen. Volgens de parle mentaire wetten moest in Praag nu eigenlijk een Duitsche Kamervoorzitter komen." Brand aan boord van Japansch schip. - Het van Korea naar Tientsin op weg zijnde s.s. „Yeiko Maroe" (1.850 ton) heeft ter hoogte van Takoe noodseinen uitgezonden, aangezien aan boord brand is uitgebroken. Het schip begeeft zich op volle kracht naar het dichtstbijzijnde strand om aan den grond te worden gezet. Er bevinden zich talrijke passagiers aan boord. Britsche artillerie-officier vermist. - De artillerie-luitenant Peacock, die te Singapore thuis hoort, wordt vermist. Hij was 14 Januari te Tokio aangekomen en 19 Januari naar Nikko vertrokken voor een skitocht in de omgeving van Nikko. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen aangezien hij niet op 23 Februari naar Singapore is terugge keerd, zooals zyn plan was. Men weet niet waar hij zich op het oogenblik bevindt en een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Vier dood en door gasvergiftiging. Tengevolge van een lek in een gasleiding zyn in de Japanscbe staalfabriek te Kawa- saki vier arbeiders om het leven gekomen, terwijl twintig werklieden een ernstige gas vergiftiging hebben opgeloopen. Russische onderscheidingen. - Het pre sidium van den oppersten Sovjet heeft be sloten, den marconist van het drijvende Noordpool-station, Krenkel, en de weten schappelijke medewerkers Sjirsjof en Flo- dorof den titel van „Held der Sovjet-Unie" en de Orde van Lenin te verleenen. De chef van het Poolstation, de „Held der Sovjet- Uie" Papanin, werd onderscheiden met de Lenin-orde tweede klasse. Bovendien zullen de vier Poolvorschers ieder een geldpremie van 30.000 roebel ontvangen. Verder zijn ook onderscheidingen ver leend aan hen, die een werkzaam aandeel hebben gehad in het afhalen der Poolonder- zoekers. Mongoolsch vorst ontvoerd. - 'Uit Peking wordt gemeld: In Mongoolsche krin gen heerschte ernstige opwinding over een bericht, dat de vorst van de Alasjan-Mon- golen door den Mohamedaanschen gouver neur van de provincie Ningsjia, Ma Hoengkoe, is ontvoerd en gevangen gezet. Volgens berichten uit Mongoolsche kringen heeft de centrale Chineesche regeering eenigen tijd geleden een agent naar het ge bied van de Alasjan Mongolen gezonden om den vorst te bespionneeren, aangezien hij de onafhankelijkheidsbeweging gunstig ge zind is. Deze spion werd ontdekt en moest vluchten, waarna hij den gouverneur van Ningsjia aanspoorden den vorst gevangen te nemen of te dooden. In Mongoolsche kringen wordt een straf expeditie tegen Ningsjia geëischt en een oorlogsverklaring van de West-Mongolen. Slowaaksch dorp door brand geteisterd. - In de Slowaaksche gemeente Nizna in de buurt van de Poolsche grens heeft Dinsdag een brand gewoed, welke het halve dorp in de asch heeft gelegd. 65 huizen en schuren zyn een prooi der vlammen geworden. Een kind is in de vlammen om het leven geko men, een tweede kind heeft levensgevaar lijke brandwonden opgeloopen. Lente en winter in hetzelfe land. - Ter wijl de bewoners van het Turksche gebied van Marmara een zeer vroege lente genieten, lijdt men in Oostelijk Anatolië nog onder zwaar winterweer. De thermometer is daar gedaald tot 50 graden onder nul en de wol ven naderen de dorpen. Een club van dwazen. - Te Tokio is aan tering overleden Sjoeji Egawa. Hij had veel van zich doen spreken door zijn optreden als „president van de zelfmoordenaarsclub In Februari '37 verwekte hij opschudding door aan te sturen op een zelfmoord en masse van de leden der club. Verscheidene leden deden ook een poging om zich van het leven te berooven, maar de politie, die va" e™igfandïre"^" der club spoorloos zyn verdwenen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1