KRUSCHEN SALTS derde blad. y>xoviHtiaai Ttieuws NIEUWE NIEDORP BERGEN DE RIJP Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. ST. PAN CR AS ZUIDSCHARWOUDE SCHOORL OPMEER HARENKARSPEL OUDKARSPEL NOORDSCHARWOUDE KOEDIJK BROEK OP LANGENDIJtf HEILOO ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 25 MAART 1938. Nutsavond Terdiets. Een maand geleden werd hier een co mité gevormd dat de taak op zich nam het voorh. bestaande Nut, dat 'n 7 tal jaar sla pende was, weder nieuw leven in te blazen Het resultaat was dat reeds Woensdag avond de eerste nutsavond werd gehouden Het zaaltje was geheel met leden en genoo digden gevuld, wel een bewijs dat de be langstelling voor dergelijke avonden er toch wel is. De heer D. Olie had de leiding van dezen avond. Na zijn openingsw. had een samenzang plaats, waarna een aanvang werd gemaakt met de afwerking van het programma. Mej. A. Myts en de heer Per- syn hebben nog zorggedragen voor eenige stukjes muziek (vioot en piano) en eenige dames en heeren hebben een paar aardige tooneelstukjes te beste gegeven. Een da- mesafdeeling varr de gymnastiekvereeniging HerculesHete voerde op een keurig wijze een paar dansen uit, terwijl tusschen al de ze nummers door nog eenige goed geslaag de voordrachten werden gedaan en de pau ze werd aangevuld met gezellige samen zang. Uitkeering financiëele verhoudingswet. Door den minister van financiën is voor deze gemeente de definitieve uitkeering in gevolge de Wet op de Financiëele-verhou- ding voor het uitkeeringstijdvak 1936—1937 vastgesteld op f 15.767.58 en de definitieve uitkeering ingevolge de garantiebepaling op f 12.753.20. De voorloopige uitkeeringen be droegen resp. 11.415.72 en 15.734.24 zoodat de gemeente uiteindelijk nog een bedrag van 1.370.82 toekomt. Tijdelijk gemeenteveldwachter. Voor de betrekking van tijdelijk ge meen te-veldwachter hebben zich ruim 100 sollicitanten aangemeld. Aan de ingezetenen van de eertijds beroemde dorpen De Rijp en Graft. Namens het Oudheidkundig Genootschap .,De Rijp" wordt ons opname verzocht van het volgende artikel van den heer Loodsma, leeraar in de geschiedenis te Zaandam. Of ik nu mijn toegezegd „Ingezonden" wilde schrijven? Zoo luidde de vraag van het bestuur van het Oudheidkundig Ge nootschap „De Rijp" in een brief aan mij gericht. Maar natuurlijk. Had ik, nog niet den dag daarvoor in een geschiedenisles den lof van het typische dorp, waar Leeghwa- ter dacht en werkte en plannen ontwierp, gezongen? En zelf hield ik mij eveneens een paar weken geleden nog met Ryper- historie bezig. Een historie, die nauw sa menhangt met de geschiedenis der Zaan streek, waarvan De Rijp en Graft het Noordelijk verlengstuk, kunnen heeten. Wie zich nu eenmaal zóó heeft ingeleefd als schrijver dezes in de lotgevallen en toe standen van deze streek, kan niet onver schillig staan tegenover. Neen, moet zich noodzakelijk verdiepen in wat De Rijp in den loop der eeuwen is geweest. Immers: én de Zaanstreek én De RijpGraft vonden eenmaal in zeevaart en visscherij een hoofdbron van bestaan. Daarvoor werden allerlei bedrijven beoefend, die met de uit rusting van schepen annex waren: scheeps bouw, mastenmakerij, touwslagerij, zeil doekweverij en andere. Toen na ongeveer 1640 de beoefening der walvischvangst niet meer uitsluitend in handen van reeders uit bepaalde steden was, maar het bedrijf vrij werd, behoorden de Rijpers mede onder de eersten, die de gladde traanrijke monsters te midden van het Pool-ijs vervolgden. Het blijft een uiterst serieus tafereel, dat dorpen op vrij verren afstand van de zeekust talrijke sche pen uitrusten ter walvischvangst, en een aanzienlijk gedeelte van de dorpsbevolking direct of indirect zijn bestaan daarin vindt. Vele Rijpers en Grafters dienen als com mandeur-stuurman, harpoenier of matroos op de schepen, anderen zyn betrokken bij de traankokerijen, van welke soort inrich tingen b.v. te Graft drie bestonden. Nog weer anderen houden zich bezig met het verzorgen van de provinand: ingezouten vleesch, spek, scheepsbeschuit. Hoewel het laatste product overwegend te Wormer en Jisp werd gebakken, vond het toch ook be reiding in De Rijp. Maar weinig minder belangrijk (doch veel ouder) was de beoefening der haring vangst, door deze dorpen. En hoeveel aan zienlijke kaas- en graanhandelaars waren er gevestigd! Zoo zou ik kunnen doorgaan, doch het was niet de bedoeling hier hoe beknopt ook, de geschiedenis van hiin in teressante plaatsen te schrijven. Daarmee zal ik my nog verscheidene iaren kIkk bezig te houden. Het onderwerp heeft om verschillende redenen, miJn alg^heele aan" dacht. Neen, dit alles was slechts een aanloopje Men kan geen stap in De Ryp en Graft doen, of de historie spreekt. Ik ondervond dit alle keeren, dat ik er was. En ik zal er in de toekomst, naar ik hoop, meermalen zijn. Want met de oprich ting van het Oudheidkundig Genootschap is een nieuw centrum geschapen, waarmee ik vele relaties hoop te onderhouden. Aller wegen ontwaakt gelukkig het besef, dat de voorgeslachten ons allerlei dingen hebben nagelaten, die de intimiteit van hun leven verhoogden. En wy, 20e-eeuwers, die... deze dingen grootendeels niet meer hebben ook wij ondergaan de bekoring van dat oude. In De Rijp zijn in vele huizen de achouwen versierd geweest met tegelta- bleau's, die betrekking hadden op de be oefende bedrijven, of ook wel scépes uit de Heilige Schrift, voorstelden. Er zijn schil derstukken in deze Beemsterdorpen ver vaardigd. Er is knipwerk geweest, dat op bordjes werd geplakt, welke evenals Delft- sche bordjes op de lambrieeringen de bin nenkamers versierden. Ik doe maar een greep! Bij al het typisch- De zes minerale zouten in Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheufcaiische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG Noordhollandsche, dat de woningversiering ook in deze plaatsen vertoonde, hadden ze nog zoo iets van een eigen cultuur. Waar is dit alles gebleven? Helaas het antwoord daarop is niet bemoedigend, en ook geen compliment voor de Rijpers en Grafters. Indien allen zóóveel piëteit voor deze dingen hadden bestaan als de heer P. Schuurman te Graft zouden de ze dorpen reeds nu in 't bezit zijn van een kostbare en kostelijke oudheidkundige ver zameling. Thans is het zóó, dat prachtige dingen her en derwaarts zijn verspreid ge raakt: „Redden wat te redden is". Nog zijn belangrijke voorwerpen in het bezit van families, die ze zeker in bruikleen aan het Museum willen afstaan. „Aan het Mu seum??" vraagt U. Zeker de vereeniging heeft de beschikking gekregen over een uitstekend in te richten museum-ruimte! Daar kan men ook bezorgen, wat bij het uitdiepen van slooten wordt opgehaald: te gels en aardewerk (of deelen daarvan) ijzerwerk, dat by de walvischvangst dienst deed; beenderen van walvisschen afkom stig; oude spinnewielen, gebruikt bij de zeildoek-weverij, enz. Maar: ook geld is noodig. Ja, schreeuwend noodig. De ver eeniging moet we zouden haast zeggen haringnetten-vol donateurs ophalen. Dat dit aantal groot kan worden, ligt aan het feit, dat het bestuur het donateurschap op 1 per jaar minimum heeft gesteld. Laat het aanmeldingen regenen bij den secreta ris, den heer de Jong. De zaak is het meer dan waard. Komt Rijpers en Grafters, toont dat gy nog iets van het bloed van het on dernemende voorgeslacht in de aderen hebt. Het nu kleine De Ryp en 't nog klei nere Graft kunnen zich groot toonen in de wijze waarop ze hun glansrijke historie eeren. Nieuwe Primula Onze plaatsgenoot de heer J. Groen kweekerij de „Dahlia", behaalde het ge tuigschrift eerste klasse op een door hem gekweekte Primula Acaulie welken den naam draagt van Betty Green. Deze variëteit heeft nu reeds drie ge tuigschriften behaald n.1. twee van de Al- gemeene Vereeniging van Bloembollencul tuur en een van de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Geslaagd. Bij het door de vereen, ter bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland afgenomen eindexamen van de teekenschool slaagden de heer C. Rutsen alhier en Jb. Heuselmaus te Noordscharwoude. Het rijwielpad langs de» Schoorlsche duinen. Door het comité van actie, dat zich al hier heeft gevormd, om tegen te gaan den aanleg van een rijwielpad langs den duin voet van de Bergergrens naar Camperduin is aan den minister van binnenlandsche za ken verzocht zijn tusschenkomst te verlee- nen en den aanleg niet goed te keuren. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans aan het comité een schrijven gericht, waarbij Z. E. mededeelt, geen aan leiding te vinden tot het verleenen van de gevraagde tusschenkomst. Steun kleine boeren. Aan een 7-tal kleine boeren in deze ge meente, behoorende tot groep B, is dezer dagen over het tydvak van 1 November 1937 tot en met 19 Maart 1938 de betreffen de steun uitgekeerd. In totaal bedroeg dit 377.40. Een openbare raadsvergadering, welke nooit werd geopend. Het schynt den laatsten tijd hoewel in de vorige vergadering nog vriendelijke woorden werden gericht aan het adres van burgemeester Keyzer in den raad van Opmeer niet al te best te boteren, zegt de N. H. Crt. Speciaal op één punt is men het zeer oneens en wei betreffende den verkoop van enkele perceelen van de vo rmalige trambaan, welke door de gemeente is overgenomen, aan gegadigde ingezetenen. De vorige openbare raadsvergadering, nog slechts kort geleden gehouden, werd drie kwartier na den vastgestelden tijd geopend omdat deze zaak eerst in comité onder de oogen moest worden gezien. Het resultaat van deze comité-zittting was al vrij negatief, omdat dien avond het pro bleem niet tot een oplossing is gekomen. Om toch tot een beslissing te geraken was gisteravond tegen half acht een spe ciale raadsvergadering uitgeschreven met als eenig punt op de agenda de venkoop van een 3-tal perceelen van de voormalige trambaan. Ditmaal werd het geduld van de pers niet minder dan een uur op de proef gesteld en al heel slecht beloond, want te half negen kwam burgemeester Keyzer mededeelen, datde openbare vergadering was verdaagd! Wat in deze comité-zitting, waar blijk baar nogal harde woorden zijn gevallen, is besproken, is ons niet bekend; wel weten wii, dat een dergelijke handelwijze toch geen manier van doen is en de gemeente raad van Opmeer toch eigenlijk een hopeloos figuur slaat door zich niet com petent te betoonen de aan hem voorgeleg de zaken tot een goed einde te brengen Na de wijze van behandeling in de vorige zitting doet dit geheel de deur dicht en het zal goed zijn, ook voor het prestige van burgemeester Keyzer, dat hier ten spoe digste spijkers met koppen worden ge slagen, dat er open kaart wordt gespeeld en dat niet langer achter gesloten deuren persoonlijke belangetjes tegen elkaar wor den uitgewogen en uitgespeeld. Want dat is een raad onwaardig en de pers komt nu eenmaal niet naar een uit geschreven raadsvergadering om resul taatloos naar huis te worden gestuurd. Regeeringsjubileum H. M. de koningin. Naar wij vernemen ligt 't in het voor nemen ook in deze gemeente het 40-jarig regeeringsjubileum van onze geërbiedigde koningin cjp Dinsdag, 6 September a.s. fees telijk te herdenken. Te zijner tijd zal een comité in het leven worden geroepen, tot het beramen van plannen om 't gedenkwaardige jubileum op zoo'n feestelijk mogelijke wijze te vieren. Rijwielpad DirkshornKerkbuurt. Van den minister van sociale zaken is bij het gemeentebestuur bericht ingekomen, dat de bruggenbouw in het rijwielpad DirkshornKerkbuurt in eigen beheer mag worden uitgevoerd. Werklooze timmerlieden zullen bij dezen bruggenbouw te werk worden gesteld. Volgens verkregeen inlichtingen zal het waarschijnlijk zijn, dat nog dit jaar het nieuwe rijwielpad voor het verkeer kan worden opengesteld. Wij gelooven, dat de raad, door indertijd tot den aanleg van dit rijwielpad te beslui ten, een voor de gemeente goede beslis sing heeft genomen, welke het verkeer tus schen Dirkshorn en Kerkbuurt zeer zal vergemakkelijken en gunstig zal beinvloe- den. Dienstboden-opleiding. Naar wij van bevoegde zijde vernemen bestaat er ook voor jonge meisjes uit deze gemeente gelegenheid om kosteloos opge leid te worden tot dienstbode. De opleiding duurt drie maanden. De melbjes worden ondergebracht in interna ten. Voor iedere gezindte is een afzonderlijk internaat. Wie voor deze opleiding in aanmerking wenscht te komen, kan zich vervoegen ten raadhuize te Dirkshorn, waar alle ge- wenschte inlichtingen gaarne worden ver' strekt. Aangezien de geheele opleiding benevens het verblijf 'n het internaat geheel koste loos is, betwijfelen wy niet, of velen zullen van deze unieke gelegenheid gebruik" wil len maken om zich de noodige vakbe kwaamheid, die ook een dienstbode zeer te pas zal komen, eigen te maken. De vergadering van de Coöp. Boeren leenbank te Oudkarspel werd Woensdag ge houden in het lokaal van den heer Vis. De voorzitter, de heer P. Wijn, zeide, dat de algemeene vergaderingen van de Boeren-i leenbank nooit zoo belangrijk lijken, daar alle werkzaamheden door het bestuur of den raad van toezicht geschieden. Toch is dit niet juist, want de verkiezingen van de be stuursleden en leden voor den raad van toe zicht zijn van het grootste belang. Spreker gaf een overzicht van de werk zaamheden. Door den toevloed van gelden en het moeilijk kunnen plaatsen tegen behoor lijke rente, is het bestuur genoodzaakt ge weest de rente voor leden-spaarders te ver lagen tot ÏVt en voor niet-leden tot 2 Het bestuur overweegt ook verlaging van rente van gegeven voorschotten. In tegenstelling tot vele leden van de bank staat de bank er zelf goed voor. De notulen werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat er 360 spaarders zijn. Het aantal leden is 211. De balans geeft een winstsaldo van 873,56 aan. De vergadering keurde goed .het winst- seldo te bestemmen voor afschrijving van dubieuze posten. Als bestuurslid werd de heer J. Visser herkozen en als lid van den raad van toe zicht de heer P. Kroon Az. De heer Jb. de Boer zeide, dat de Boeren leenbank over veel geld beschikt en vroeg of men zooveel geld in kan brengen als men wil, of dat er een bepaald limiet is. De voorzitter zeide, dat er tot nu toe geen officieele limiet gesteld is. Het bestuur heeft er echter het recht toe. Tevens zeide de heer de Boer, dat op een jaar geleden gestelde vraag door 't bestuur is geantwoord, dat practisch geen voorschot ten worden verstrekt. Spreker vroeg of het standpunt niet iets ruimer is geworden. De voorzitter zeide, dat inderdaad het standpunt is veranderd. Wanneer de zaak gezond is, worden voorschotten verstrekt. Er schijnt echter weinig gebrek aan te zyn, want er worden den laatsten tyd zoo goed als geen voorschotten gevraagd. Nadat nog verschillende vragen waren be antwoord, sloot de voorzitter de vergadering. Langendyker Winkeliers-Nering en Vakvereeniging. Bovengenoemde vereeniging vergader de Woensdagavond in Concordia, alhier, kr waren pbm. 30 leden aanwezig. oorzitter was de heer S. Timmerman. Medegedeeld werd dat van het BUVA uit 6 amer van Koophandel een brief is ingekomen over de werkzaamheden van t instituut. Er komen meer aanvragen om rechtskundige adviezen. Aanwezig was een verslag van de Kamer van Koophandel van de bevindingen t.a.v. de credietbeper- king voor den Middenstand. Medegedeeld werd, dat de heer H. Nolet te Warmenhuizen benoemd is tot vice- voorzitter van het Middenetandsborgs tel lingsfonds, de heer Van Slingerland te Alkmaar tot penningmeester. Vervolgens werd door den heer Jb. Smit een overzicht gegeven van de rekening van Ons Weekblad. Ontvangen was 3742,38, uitgegeven 3695,98. In kas was dus 46,40. Volgens de balans is het bezit van Ons Weekblad toegenomen met 45,25, van 1390,46 tot 1435,71. De kascommissie had alles in de beste orde bevonden, zoodat de heer Smit met een woord van dank voor zijn beheer, werd gedéchargeerd. De Sint Nicolaas-attractie werd hierna afgerekend. Er was een klein batig saldo. De voorzitter dankte de leden, die hun krachten voor het welslagen van deze at tractie hebben gegeven, voor hun arbeid. De heer R. de Vries te Oudkarspel en de fa. Mol Blom te Noordscharwoude wer den met algemeene stemmen tot de ver eeniging toegelaten. De aansluiting bij den Kon. Ned. Midden standsbond was hierna aan de orde. De heer K. Stam wees op de moeilijk heden, welke bestonden voor de leden die tot de chr. of kath. richting behooren en reeds by een andere organisatie zyn aangesloten. Zij zullen, als de L.W.N. V.V zich bij den K.N.M.B. aansluit, bedanken als lid, verwacht spr Ook zullen de finan- cieele lasten te zwaar zijn. Op de vraag van den heer Stam, hoe de verhouding van het bestuur was, ant woordde de voorzitter, dat slechts één be stuurslid tegen de aansluiting wat,. Voor hen, die reeds lid zyn van Hanze of Chr. Bond behoeven geen bezwaren te bestaan, aangezien zij niet meer voor den K.N.M.B. behoeven te betalen. Men heeft altyd de neutraliteit kunnen handhaven. Hij had gedacht, dat de an dersdenkenden nu de rreening var. de an deren zouden respecteeren. De heer Otto zeide, dat de mogelijkheid toch bestaat om individueel lid van den K.N.M.B. te worden. De heer Van der Leeuw, dir. van den K.N.W.B., hield hierna een rede, waarin hy memoreerde, hier reeds meer over de aan sluiting te hebben gesproken. De beide vereenigingen, Ons Belang en de L.W.N. V.V., werken eigenlijk voor hetzelfde doel. Door lid te zijn van een algemeene ver eeniging heeft men het principieele stand punt reeds verlaten. Naar de levensbe schouwing wordt in den K.N.M.B. niet ge vraagd. Alleen zakelijke overwegingen moet men voor eventueele aansluiting laten gelden. Hij wees op de reeds door de orga nisatie verrichte werkzaamheden in het belang van den middenstand. Organisatie in een landelyken bond is noodzakelijk. Katholieke en christelijke leden kunnen buitengewoon lid blijven van de L.W.N. V.V. Zy behoeven niet aan den K.N.M.B. te contribueeren. Over de aansluiting werd zeer uitvoerig van gedachten gewisseld. Tenslotte, het was reeds over elven, ging men tot stem ming over en werd het bestuursvoorstel met 16 tegen 8 stemmen en 2 blanco-stem men aangenomen, zooaa' de vereeniging en bloc als lid van den K.N.M.B. toetreedt. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit' DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 Ziekenhuisverpleging. Woensdagavond werd door de Ver. Zie kenhuisverpleging een ledenvergadering gehouden in het lokaal van den heer D. C. Butter, onder leiding van den heer P. Hart. De voorzitter opende met een woord van welkom en wees op de wijzigingen van het reglement door de contributie-regelingen die aan de orde is. De voorzitter leidde het nieuwe reglement, bevattende een 40-tal artikelen, in. Na voorlezing lichtte de voor zitter toe, dat zenuw- en zielszieken niet in de vereeniging kunnen opgenomen worden. De observatiedagen zijn beperkt tot 10, Opgenomen kan men worden 42 dagen in het jaar. Daarbij mag niet meer dan 10 uitgegeven worden voor autover voer. De contributie werd by vooruitbeta ling bepaald op 6 cent per week boven de 16 jaar, daar onder voor 2 cent per week. Met alg. stemmen werd het reglement vast gesteld. De besfiiursverkiezing gaf tot uitslag dat gekozen werden, de heeren P. Hart, P. Mul der, G. Kooy, mevr. ButterGrim, L. Vis ser, K. Mol en mevr. HartogKlomp. Dit reglement treedt in werking op 1 April 1938. De voorzitter pleitte voor uit breiding van leden, wat per circulaire zal worden aangevraagd. De achterstallige om slag moet voor 1 Juli voldaan zyn. Het sa laris van den bode is bepaald op 125. Van den secretaris-penningmeester 100 per jaar. Hierna sluiting met dank aan de oude aftredende leden in' zonderheid aan den penningmeester den heer G. Meyer. Boete opgelegd. In aansluiting op ons bericht betreffen de het door de vereen, „de Koophandel" verleende ontslag van den transport-arbei der D. M. wegens het niet naar behooren verrichten zyner werkzaamheden tijdens het in de wagon ontvangen der roode kool van den tuinbouwer en metselaar C. de G. alhier, vernemen we nader, dat thans door het bestuur van den Langendyker Groen ten-Centrale aan de G. een boete is opge legd van 5 zijner te veilen producten, ingaande 1 Juni 1938 en eindigende 30 Mei 1940 of een bedrag van 200 te storten in m, Algemeene vergadering van den Provincialen Bond van Geitenfok- vereenigingen in Noordholland. Bovengenoemde bond hield Woensdag een buitengewoon druk bezochte jaarvergade ring „De Roode Leeuw" te Amsterdam. De voorzitter, de heer J. L. Groot uit Heiloo, opende en riep het welkom toe aan allen, doch meer in het byzonder aan de af gevaardigden van de nieuwe afdeelingen. Hy bracht dank voor veler medewerking. De Paasch-tentoonsteliingen en de groote internationale tentoonstelling, welke waar schijnlijk in September te Utrecht wordt gehouden, zullen andermaal toewijding en werk vragen. Spr. vroeg meer belangstel- lisg voor het bondsorgaan. Hierna kwam aan de orde het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer D. Wit Czn. te Berkhout. Hieruit blijkt de her- nieuwe activiteit van de afdeelingen en de oprichting van 4 nieuwe afdeelingen. De oprichting van de afdeeling De Rijp en Lim- men is in voorbereiding. In 23 afdeelingen is een keuring gehou den. Ingeschreven in het fokregister zijn 78 dieren (23 bokken). In totaal zijn 951 leden met 1551 dieren ingeschreven. In het jong- register zijn 179 dieren ingeschreven. Een byzonder succes was de tentoonstelling te Purmerend met 223 dieren. Jammer was, dat de tentoonstelling te Hoorn was mislukt door het slechte weer. De rekening werd vastgesteld in ontvang sten en in uitgaven op een bedrag van 1544,71, nadeelig saldo f 29,43. De heer P. Clement te Nieuw-Vennip werd by enkele candidaatstelling als lid van het hoofdbestuur herkozen. Met dankbaarheid werd geconstateerd, dat het Rijk een subsidie geeft van f 357 en de Provincie Noordholland van f 900. De behandeling van de ontvangsten ontmoette weinig verzet, doch by de „uitgaven" kwa men de tongen los. Reeds dadelijk maakte men bezwaar tegen de f 0,25 per geit af dracht aan het hoofdbestuur en breedvoerig werd gediscussieerd over den post subsidies. Krommenie wilde het bedrag besteden voor melkcontrole. Verschillende heeren voerden het woord en betoogden, dat de afdee lingen, die minder goed bij kas zijn, het be drag (als toelage) niet kunnen missen. Na een uitvoerige discussie zeide de voorzitter, dat het bedrag is teruggebracht van f 365 op 200. Daar men het niet eens werd, kwam het voorstel-Krommenie „geheel afvoeren" in stemming en werd verworpen met 4 tegen 73 stemmen. Het voorstel van het hoofdbe stuur om den post te handhaven werd aan genomen met 66 tegen 26 stemmen en 1 ont houding. Ook over den post „tentoonstelling" k 40 werd druk gediscusseerd. Bij de behandeling van verschillende pos ten kwam naar voren de groote bereidwil ligheid van de afgevaardigden om gelden te voteeren of de posten te verhoogen voor het aanschaffen van fokmateriaal of(en) melkco*role, alles iA 't belang van den gei tenstapel. Eindelijk werd de begrooting vastgesteld op een bedrag van 1512. De heer Vet uit Zaandam bracht een. uit voerig verslag uit van de Nederlandsche Commissie. Hieruit bleek, dat niet minder dan 29000 geiten by de Ned. Comm. staan ingeschreven. Van de vele ingekomen vragen (schrifte lijk ingediend) vermelden we de voor naamste. In Krommeniedyk is een tweede afdeeling opgericht. Ook in Assendelft. Is dat niet in strijd met het reglement en is het gewenscht? Ir. L. de Vries zeide, dat mén de oorzaak moet beoordeelen. Gewenscht is, dat het hoofdbestuur het weet, zijn oordeel uit spreekt en het bestuur van beide afdeelingen in een gemeente hoort. Zonder toestemming van het hoofdbestuur is het niet mogelijk. In allen gevalle moet men elk geval op zich zelf beoordeelen. De secretaris betwijfelde of men een tweede vereeniging in een ge meente kan verbieden. Eindelijk werd be paald, dat het hoofdbestuur beslist. Bussum had een vraag gesteld of het mo gelijk is om den datum van 1 April voor het uitkeeren van fokpremie te wijzigen tot bijv. 15 April. Het kan zijn, dat een boklam na 1 April geboren beter is dein een diertje dat voor dien datum is geboren. De consulent, ir. de Vries, wilde liever den datum van April laten vervallen en de beoordeeling (aanhouden met behoud van de fokpremie 15) aan het hoofdbestuur over te laten. Na een uitvoerige spreking werd dit goed gekeurd. Nieuwer Amstel stelde voor om een ver zekering op te richten voor schadevergoe ding (uitkeering) voor gestorven dieren. Een goede geit is een waardevol bezit. Het hoofdbestuur zal dit in overweging nemen. De vergadering, welk van half elf tot half vijf had geduurd, werd met een harte- dijk dankwoord gesloten. Ver. voor Facult. Lijkverbranding. De afdeeling Alkmaar der Vereeniging voor Facult. Lijkverbranding heeft tegen Maandag in „De Rustende Jager" alhier een vergadering uitgeschreven, waar ais spreker zal optreden de heer dr. Rade maker, lid van het hoofdbestuur. Getracht zal worden een afdeeling Heiloo op te richten, daar het aantal leden meer dan 20 bedraagt en dus ruim voldoende is voor een afzonderlijke afdeeling. De toegang is vrij. Ieder kan inlichtingen vragen of vra gen stellen. Het bestuur hoopt dat het succes even groot zal zijn als in 19.55 Bergen, waar de afdeeling nu reeds 120 leden telt. Rede over het huwelijk. De r. k. contact-commissie hield Woensdagavond haar eerste veigadering in het Brunogebouw. Het doel van de contact-commissie werd door den voor zitter, den heer J. Sengers, uiteen gezet: werkzaam te zijn op cultureel en sociaal gebied. Het Heilooschc mannenkoor zong „Grietje van den mulder", waarna recto Vis te Alkmaar over het huwelijk spra Spr. behandelde eerst de theorie van ne huwelijk, zooals men dat ziet en we v verschillende zijden, als christe-ij modern huwelijk. Na de pauze werden et door hef mannenkoor eenige liederen g zongen. Het tweede gedeelte van de ie e was gewijd aan de huwelijksproblemen spr. ga* een duidelijke uiteenzetting hiei- van, getoetst aan de practrk. Rectificatie. In het bericht over het nieuwe wegdek op den Stationsweg wordt gesproken over den desolaten toestand van den Heeiet weg. Dit moet zijn; Holleweg.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10