"AKKERTJE" VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Rechtszaken Neem dadelijk als de Griep U grijpt! 1 of 2 "Akkertjes" direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dat grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verd wij nen. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. DE „NOOD"-REM! Glimlachje belangrijke gift van h. m. de koningin. giften van prinses juliana en prins bernhard. h.m. de koningin te amsterdam. prinselijk paar rijdt uit. de nieuwe verpleegster van prinses beatrix. tramtrein tegen vrachtauto. de joden in nederland. slechte toestand in den bananenhandel. beroepsvorming van jeugdige werklooze onderwijzers. de „nieuw-amsterdam" van proeftocht teruggekeerd. brandstichters tot hooge straffen veroordeeld. de kindermoord te nieuwe-pekela. pseudo-rechercheur veroordeeld. de „lamme consul" krijgt drie jaar. TWEEDE BLAD. 3 markante tegenstelling vormt met het mach tige, zich steeds uitbreidende complex Jaar beursgebouwen. Het nieuwe administratiege bouw, dat zal komen op de plaats van den tegenwoordigen schouwburg, kan echter niet eerder geplaatst worden dan nadat de oude schouwburg is afgebroken. Hiermee kan pas een aanvang worden gemaakt, wanneer de nieuwe schouwburg voltooid is, dus in den loop van 1940. Het zal derhalve tot 1941 kun nen duren alvorens het Jaarbeursbestuur het nieuwe administratiegebouw in gebruik kan nemen. MINISTER VAN DEFENSIE IS DANKBAAR. De giften voor de weermacht, De minister van Defensie spreekt in ver band met het toenemen van het aantal der vrijwillige giften voor de landsverdediging nogmaals zijn groote waardeering uit voor deze blijken van offervaardigheid. Mede om te voldoen aan de van verschillende zijden ingekomen vragen, is hij van oordeel dat het aanbeveling verdient eventueele giften te zenden aan het departement van defensie of wel te storten op het gironummer 114452 van den comptabel-ambtenaar van dat departement. De ontvangen gelden zullen worden je stemd voor versterking van nader aan te wijzen defensiemiddelen. PATER HENDRICHS S. j. t Op 76-jarigen leeftijd is gisteravond te 's-Gravenhage overleden de bekende apolo geet pater F. Hendrichs S. J. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Maandag a.s. op het kerkhof van de paters jezuieten te Mariëndal bij Grave. DE „JAVA"-SCHEPELINGEN. Schriftelijk beantwoorde vragen Op de vragen van het Tweede Kamerlid Albarda (S.D.A.P.) in verband met het aan de schepelingen van H.M.'s „Java" opgeleg de verbod, te Tanger bepaalde café's te be zoeken, heeft de minister van buitenland- sche zaken, mede namens den minister van defensie het volgende geantwoord. Op grond van de door den commandant Hr. Ms. „Java" van Harer Majesteits gezant te Tanger ontvangen inlichtingen, dat in verschillende café's aldaar gezagondermij- nende propaganda werd gevoerd, heeft ge noemde commandant bij het verblijf van zijn onderhebbenden bodem in die havenplaats gedurende enkele dagen in de maand Fe bruari j.1. terecht maatregelen getroffen om het bezoek van de schepelingen aan die café's te verbieden. Het uitvaardigen van zoodanig verbod staat uitsluitend ter beslissing van den com mandeerenden officier, die daaromtrent uiteraard overleg pleegt met den plaatse lijken diplomatieken, c.q. consulairen ver tegenwoordiger der Nederlandsche regee ring. Aangezien bij den genomen maatregel geen sprake is geweest van het doen blijken van eer.ige voorkeur ten aanzien van een der strijdende partijen in de vijandelijkheden in Spanje, vereischen de overige vragen geen beantwoording. Nieuwbouw: Wat er gebeurde, toen de keu kenmeid de koek liet vallenl Het bestuur van de F.I.K.A. (Faderatie van instellingen voor kinderbescherming te Amsterdam) mocht van H.M. de koningin een belangrijke gift ontvangen. De afdeeling 's-Gravenhage der S. A. Rudelsheimstichting voor het verzorgen, op voeden en onderwijzen van joodsche zwak zinnige kinderen werd dezer dagen verblijd door een gift van H.H.K.K.H.H. prinses Juliana en prins Bernhard, als blijk van waardeering voor het werk dezer stichting. In den Stadsschouwburg heeft H.M. de Koningin gisteravond de voorstelling van de Wagnervereeniging bijgewoond. H.M. arriveerde hier ter stede uit Den Haag met den trein van 19.44, waaraan het Koninklijk salonrijtuig gehaakt was. Tot het gevolg van de Koningin behoorden mevr. Van Harinxma thoe Slooten, dame du Palais, de Amsterdamsche Kamerheer jhr. W. F. Röell, freule Van Asbeck, hofdame, en de adjudant, majoor H. J. Phaff. Na aankomst van den trein op het Cen traal Station bleef H.M. nog eenigen tijd in het salonrijtuig vertoeven, om daarna per auto naar het Leidscheplein te vertrekken. Zoowel op het Stationsplein als bij den Stadsschouwburg werd de Koningin door het publiek hartelijk toegejuicht. Onder de peristyle van den schouwburg hebben vervolgens burgemeester dr. W. de Vlugt en wethouder mr. G. C. J. D. Krop man H.M. begroet en in de hal werd de Ko ningin ontvangen door den wethouder voor de kunstzaken, den heer E. Boekman, en door de heeren mr. dr. J. P. van Tienhoven, mr. H. L. de Beaufort en dr. Paul Cronheim, resp. voorzitter, onder-voorzitter en secre taris van de Wagnervereeniging. Na afloop van de voorstelling, om onge veer half elf, is H.M. de Koningin per auto naar Soestdijk vertrokken. Gistermiddag zijn H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. de prins voor een middagtocht uitgereden in de richting Soest. Het prinse lijk paar was vergezeld van jkvr. S. C. Feith, de nieuw benoemde verpleegster van prinses Beatrix. Zooals gemeld, zal in plaats van zuster Boonstra voorloopig als verpleegster van prinses Beatrix optreden jkvr. C. S. Feith te Hilversum. Zuster Feith, die 26 jaar oud is, is een kleindochter van den vroegeren directeur generaal der spoorwegen, jhr. ir. Van Kretschmar van Veen. Op 18-jarigen leeftijd kwam zij als leerling-verpleegster in het kinderziekenhuis te Utrecht, waar zij werkte onder prof. Haberschmidt en den directeur, dr. Carstens. Later was zij werkzaam in de ziekenverpleging aan de Prinsesgracht te Amsterdam en vervolgens in de Emma- kliniek te Den Haag, waar zij thans nog onder dr De Groot werkte. Dinsdag j.1. ver wierf zij hier het diploma voor kraamver- pleging; dat voor ziekenverpleging bezit zij reeds langer. Tot gisteren toe had zij prinses Juliana nog nimmer ontmoet. Botsing te Oegstgeest. Gisteravond heeft zich in de Dorpsstraat te Oegstgeest een hevige botsing voorgedaan tusschen een tramtrein van de Noord-Zuid- hollandsche Tramweg Maatschappij en een met klei beladen vrachtauto, bestuurd door P. van Kessel. De auto reed in de richting Sassenheim en kwam bij het passeeren van een stilstaande personenauto in aanrijding met een tram trein. De cabine van de vrachtauto werd geheel in elkaar gedrukt, zoodat de bestuurder in een netelige positie kwam te verkeeren, waaruit voorbijgangers hem weldra konden verlossen. Met zeer ernstige verwondingen is hij bij omwonenden binnengebracht. Van den tramtrein werd het voorste ge deelte zwaar beschadigd. Enkele ruiten braken, terwijl de bestuurdei een verwon ding aan de knie opliep en voorts aan de handen werd verwond. Oproep van den opperrabbijn. In verband met de gebeurtenissen van de laatste weken in Oostenrijk heeft de opper rabbijn van de Nederlandsch Israëlietische hoofdsynagoge te Amsterdam, de heer L. H. Sarlouis, zich in een herderlijk schrijven tot de leden van zijn ressort gewend met een woord van kalmeering. De opperrabbijn roept zijn gemeenteleden tevens op den vastendag „kleine verzoen dag", welke niet verplicht is en dit jaar op 31 Maart zal vallen, algemeen in vasten door te brengen. Naar wij vernemen hebben bereids ook de opperrabbijnen van de overige ressorten een dergelijk verzoek tot hun gemeenteleden gericht. ROEKELOOZE DRONKEMANSDAAD. Gistermiddag tegen half vier heeft zich in de Saroleastraat te Heerlen een man, die la ter bleek te zijn de 56-jarige zwerver S. uit Neder-Asselt, voor een electrische tram ge worpen, toen deze zich juist weer in bewe ging had gezet. Terwijl de man zich liet val len, riep hij drie keer „Heil Hitier". Gelukkig kon de tram nog tijdig stoppen en werd de roekelooze niet ernstig gewond. Hij was slechts door den bumper geraakt. De man, die dronken bleek te wezen, is eerst een winkel binnengedragen en vervol gens naar het ziekenhuis vervoerd. ALGEMEENE NED. BOND VAN LEESBIBLIOTHEEKHOUDERS. Te 's-Gravenhage is de algemeene jaar lij ksche vergadering gehouden van den Al- gemeenen Nederlandschen bond van leesbi bliotheekhouders. Als voorzitter werd gekozen, in de plaats van den aftredenden voorzitter C. J. Heeck uit Castricum, E. van Dusschoten uit Hilver sum. Ingevolge het algemeen verlangen tot uit breiding van het hoofdbestuur zijn boven dien gekozen S. B. Gompers uit Gouda en M. Sas uit Heemstede. Verzoek om opheffing der monopolie-heffing. Gedurende de laatste jaren is de toestand in den groothandel in bananen in ons land voortdurend slechter geworden en eenigen tijd geleden is op last van het betrokken departement een accountantsonderzoek in een vijftiental plaatsen van ons land inge steld, loopende over een zestal jaren. Dit onderzoek had voornamelijk ten doel de gevolgen vast te stellen, welke de mono polieheffing op den invoer van bananen heeft. Het rapport van dit onderzoek is korten tijd geleden by den minister ingediend. Daar de handel intusschen in zulke mate noodlijdend is geworden, dat er volgens de betrokkenen sooedig verandering moet ko- ben, heeft de Vereeniging van Nederland sche Groothandelaren in Bananen zich met egn schrijven tot den minister van econo mische zaken gewend, waarin dringend wordt verzocht de monopolieheffing op te heffen en aan de betrokkenen de reeds door hen betaalde heffing over 1937 tot nu toe in zijn geheel te restitueeren. Tevens heeft het bestuur van deze organisatie een audiëntie bij den minister aangevraagd. NEDERLANDER IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. Verdacht van overtreding der deviezenbepalingen. In de Westfaalsche hoofdstad Münster is eenige dagen geleden een bekende inge zetene van Enschedé, de 64-jarige H. H. B., directeur van een bouwhandel en industrie aangehouden. De heer B. was mede-vennoot van een steenfabriek in de Duitsche grens plaats Alstaette, welke vennootschap ten deele in Nederlandsch, ten deele Duitsch bezit was. Deze fabriek is een drietal jaren geleden geliquideerd, maar de zaken waren nog steeds niet afgewikkeld. Op verzoek van den liquidateur was de heer B., in gezelschap van zijn boekhouder naar Münster gegaan, teneinde enkele inlichtingen te geven. Daar is hij aangehouden door ambtenaren van den douane-opsporingsdienst. De boekhouder is onmiddellijk naar Enschedé teruggekeerd en heeft de familie van het gebeurde in kennis gesteld. Deze heeft onmiddellijk de noodige stappen genomen en zich in verbin ding gesteld met een Duitschen en een Ne derlandschen advocaat. Den heer B. wordt ten laste gelegd, dat hij in verband met de zaken van de steenfabriek de deviezenbepalingen zou hebben overtre den. Doch dit wordt met klem door hem ontkend. De familie is van oordeel, dat alles voortvloeit uit een fraude, welke drie jaar geleden in genoemde fabriek is gepleegd en waarvoor de leider van het bedrijf is ver oordeeld. De administratie was geheel in de war, waarom een liquidateur werd benoemd, mede om voor de Duitsche autoriteiten de exportzaken af te wikkelen. Deze liquida teur heeft echter reeds drie jaren de zaak sleepende gehouden en deze grove nalatig heid is volgens het oordeel der familie de oorzaak Van het misverstand. De heer B. heeft tegenover de Duitsche autoriteiten verklaard, dat hij onschuldig is en dat hij zich steeds bereid heeft verklaard de boe ken voor ond ;rzoek ter beschikking te stél len. Men heeft te Enschedé thans alle ge gevens verzameld en deze naar Duitschland gezonden. De heer B. vertoefde geregeld in Duitsch land en is er zich nimmer bewust van ge weest de deviezenbepalingen te hebben overtreden. Het vorige jaar heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen een commissie ingesteld, ter bevordering van de opleiding in technische richting van jonge werklooze bezitters van de akte van be kwaamheid als onderwijzer. Door bemiddeling van deze commissie hebben met ingang van den cursus 1937/1938 een aantal van deze gegadigden, met toeken ning van een rijksstudiebeurs, een nieuwe studie aangevangen aan middelbare tech nische scholen (weg- en waterbouwkunde, werkt.bouwkunde, electrotechniek, scheeps- bouwkunde, chemische techniek), aan zee vaartscholen (opleiding voor stuurman, scheepswerktuigkundige, radiotelegrafist) en aan textielscholen. Het is de bedoeling, dat deze beroeps vorming ook in de eerstvolgende jaren be vorderd wordt en daartoe rijksbeurzen (als renteloos voorschot) beschikbaar gesteld worden. Hiervoor komen in aanmerking bezitters van bovengenoemde akte met technischen aanleg, met behoorlijke cijfers voor rekenen, wiskunde, kennis der natuur en teekenen, en die op 1 Mei 1938 niet ouder zyn dan 20 jaar. Voor nadere inlichtingen kan men zich, nu de commissie inmiddels ontbonden is, wenden tot het dep. van onderwijs, kunsten en wetenschappen, afdeeling N. O. was beloofd. Op de trap en op den overloop werd petroleum aangetroffen, daar verdach te het laatste thuis was geweest, meenden politie en justitie ir. hem den dader te moe ten zien. De officier van justitie eischte 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf. Verdachte werd thans veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventief. Tegen den vader H. J. v. 't Z., die terecht had gestaan wegens het uitlokken van brandstichting, had het O.M., terzake van overtreding van art. 134bis Wetb. van Straf recht, 9 maanden gevangenisstraf geëischt. Ook hem veroordeelde de rechtbank even wel tot 1 jaar gevangenisstraf. De „Nieuw-Amsterdam" is gistermiddag van zijn technischen proeftocht op de Noordzee, welke drie dagen geduurd heeft, in den Nieuwen Waterweg teruggekeerd. Tengevolge van den mist is het schip ter hoogte van het eiland Wight geruimen tijd opgehouden. De rechtbank te Zwolle deed gistermiddag uitspraak in de zaak van den kapper A. v. 't Z. te Zwolle, die veertien dagen geleden terecht had gestaan wegens opzettelijke brandstichting, waardoor gemeen gevaar voor goederen te duchten vieL Bij de be handeling van deze zaak was gebleken, dat gedurende een tijdelijk afwezigheid van verdachte en diens echtgenoote, brand was uitgebroken in de zaak van verdachte. Deze werd ontdekt door een klant, die toevallig door de brievenbus naar binnen keek. Hy vond het vuur verwacht, omdat de zaken niet florissant gingen, de verzekering hoog was, en er geregeld over de mogelijk van brand was gesproken, ook met een buurman van verdachte, wien voor het stichten 250 In een zitting met gesloten deuren stonden gistermiddag voor het Leeuwarder gerechts hof terecht een 46-jarige arbeider uit Nieuwe- Pekela, gedetineerd, die door de Groninger rechtbank wegens het dooden van een pas geboren kind en het verbergen van het lijkje veroordeeld was tot zes jaar gevangenis straf en zyn 36-jarige huishoudster, even eens gedetineerd, die ook tot zes jaar gevan genisstraf was veroordeeld wegens mede plichtigheid. De procureur-generaal eischte tegen beiden bevestiging van het vonnis. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft twee Amsterdammers, die zich voor recher cheur hadden uitgegeven, veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Het tweetal belastte zich met het terug halen van huurkoopgoederen, waarvan de betaling stagneerde of achterwege bleef. In Januari 1937 meldden zy zich aan de woning van een werkloozen bankwerker aan, waar zij zich als rechercheurs uitgaven en een nog niet afbetaalde accordeon terug haalden. De rechtbank had beide verdachten tot een maand veroordeeld. Voorloopige hechtenis in mindering gebracht. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Arr. rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de bekende strafzaak tegen den 42-jarigen koopman A. de V., bijgenaamd „de lamme consul", die terecht heeft ge staan wegens vervalsching van postwissels op groote schaal. De rechtbank veroordeelde hem tot drie jaar gevangenisstraf met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De man was in Maart 1936 te Parijs ge arresteerd; hij gaf voor volkomen verlamd te zyn en werd in een ziekenhuis opgeno men, hij ontvluchtte en kon korten tijd later te Brussel opnieuw worden aangehouden. Intusschen was de strafzaak tegen hem en zijn beide medeplichtigen door de recht bank te Amsterdam behandeld. De „lamme consul" werd bij verstek veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Toen de man naar Nederland was uitge leverd, kwam hij in verzet tegen het bij ver stek gewezen vonnis. Zijn lichamelijke toe stand is echter zoodanig, dat hij onmogelijk voor de rechtbank kon verschijnen. Van daar dat de rechtbank ter berechting van deze zaak zitting hield in de regentenkamer van het huis van bewaring, waar verdachte, liggende op een bed, de behandeling van zijn zaak bijwoonde. De officier van justitie mr. L. de Blécourt vorderde bekrachtiging van het verstekvon- nis en veroordeeling tot vijf jaar gevange nisstraf. De rechtbank vernietigde echter het ver- stekvonnis en legde een aanmerkelijk lagere straf op. Als verdedigers zyn opgetreden mr. Joh. K. M. Matthuisen en mr. Dunselman. 217. „Best hoor", zei Flip, „maar je ziet nu wel, dat ik jullie niet alleen het werk laat opknappen als ik onzichtbaar ben, hè?" Nu begon Flip zijn rooftocht naar de slagerij. De slager was niet minder ver wonderd, toen een worst zich plotseling los maakte van een lange rij kameraden en door de deur naar buiten verdween. 218. Het volgende ogenblik zat de worst veilig geborgen naast de broodjes in Pe- ter's zak. De slager holde naar buiten en botste tegen de bakker op, die ook juist kwam aanrennen om te zien wat zyii broodjes gebleven waren. „Kijk toch ui bromde de slager, „wat zijn dat voor ma nieren om me zomaar onderstboven gooien! Dat doe ik toch ook niet

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7