Koopt eeo KINDERWAGEN, JACOB KUIJT, Ik ben almeer dan een halve eeuwoud en nu nog vlugger en actiever dan ooit "M JUouwciaal Tlieuws slechts 10cts.p.pak SCHAGERBRUG ZIJPE HENSBROEK DE DOOP VAN PRINSES BEATRIX. SCHAGEN OBDAM Ja, de Duit presteert thans zelts meer dan vroeger Want het vetgehalte van Duit Vetloogmeel is belang rijk verhoogd en de samenstelling, door toepassing van de nieuwste vindingen der wetenschap, zodanig verbeterd, dat de Duif thans de was witter, gemak kelijker en zuiniger doet dan ooit tevoren. Oit is zeker een bericht, waar alle trouwe verbruiksters van Duif Vetloogmeel blij mee zullen zijnl Een wittere was en nog vlugger klaar en toch maar 10 cents voor een groot pak. Nu zal de Duif nog meer populair worden dan voorheen, vooral ook omdat de zo gewilde Duitmerken voor fraaie geschenken, evenals vroeger, gehandhaafd blijven. k VERBETERD PRODUCT VETTER DAN OOIT! maar koopt een HOLLANDSCHEN wagen van de bekende fabrieken „VAN WERVEN" te Meppel. Sierlijke modellen Licht loopend Soepele veering en NIET DUUR, LAAT 115-117 - Tel. 3368 - ALKMAAR. DAGBLAD-RECLAME DE BESTE RECLAME. verdubbel Uw energieneem TWEEDE BLAD. 4 BRANDSTICHTING DOOR EEN DIENSTBODE. Na aanvankelijke vrijspraak" ver oordeeld. Een 19-jarige dienstbode, wonende te Rhe den, heeft voor de Arnhemsche rechtbank terechtgestaan terzake van brandstichting Zij zou ten huize van den heer d. V. v. D aldaar, waar zij als tweede meisje in betrek king was, brand hebben gesticht. De gevol gen waren echter niet groot, omdat de brand tijdig werd ontdekt en gebluscht. Er schijnt over deze zaak te Rheden heel wat te doen té zijn geweest en bij de behandeling voor de rechtbank bleek de rechter in de jeugdige verdachte geen schuld te vinden en sprak haar vrij. De officier van justitie teekende appèl aan en bij behandeling in hooger be roep concludeerde de advocaat-generaal tot schuldigverklaring en veroordeeling van de verdachte tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. Het Hof heeft met vernietiging van het vonnis der rechtbank de verdachte schuldig verklaard aan brand stichting en haar veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. DE ZAAK VAN „DE ARNOUD" IN HOOGER BEROEP. Voor de Haarlemsche rechtbank stond gister in hooger beroep terecht baron van Hardenbroeck, directeur van de kalkzand steenfabriek „De Arnoud" te Hillegom, die wegens overtreding van de Arbeidswet, door den kantonrechter tot driemaal zes gulden boete was veroordeeld. In 1929 was aan de fabriek een vergun ning verleend, om ook door een nachtploeg te laten werken. Dit om aan de productie- aanvrage te voldoen. Op grond van hel feit, dat de bestaande fabrieken, zonder nachtarbeid ruimschoots in die productie kunnen voorzien, had de Hooge Raad van den Arbeid beslist, dat in deze bedrijven geen nachtarbeid meer ver richt mag worden. Toen in November van het vorig jaar een speciale vergunning voor het verrichten van nachtarbeid afliep, werd deze vergunning door minister Romme niet verlengd, waardoor de nachtarbeid in dit be drijf niet meer was toegestaan. Desondanks was verdachte doorgedaan met nachtarbeid in zijn bedrijf te laten verrichten, omdat hij zich op het standpunt stelde, dat de in 1929 door minister Verschuur verleende vergun ning een soort van overeenkomst met den staat was. De officier van justitie, mr. W. M. Paarde- kooper Overman, stelde zich op het stand punt, dat de staat nimmer gebonden kan zijn door een z.g. toezegging van iemand, die geen minister meer is en dat in een rechts staat ieder burger zich overeenkomstig de wet heeft te gedragen, zoodat hij bevestiging van het vonnis vorderde en verdachte, die nog steeds in overtreding is, er op wees, dat in de toekomst strengere maatregelen tegen over hem overeenkomstig de wet te wach ten staan. Wanneer verdachte met zijn overtredingen blijft doorgaan, dan kan geen geldboete meer worden opgelegd. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. POLDER WAARD EN GROET. In de laatstgehouden poldervergadering heeft de dijkgraaf, de heer A. J. Waiboer, een overzicht gegeven van de groote wer ken, de laatste jaren door den polder tot stand gebracht, er daarbij o.m. op wijzen de, dat de polderlasten, welke in 1929 nog 22 per H. A. bedroegen, de laatste jaren tot 17 zijn teruggebracht. In deze verga dering kwam aan de orde een belangrijk plan tot wegenverbetering. Volgens dit plan zullen de hoofdwegen in den Waard- fen Groetpolder worden losgeploegd, daar na van een onderlaag voorzien en vervol gens van een gesloten wegdek. De lengte van den weg is 10.3 K.M. De kosten wor den begroot op 92000 af te lossen in 14 jaar. Na eenige besprekingen werd dit voorstel met 9 tegen 4 stemmen aangeno men, onder voorbehoud, dat de wegen ge durende den looptijd der leening onder het tertiaire wegenplan zullen blijven. Voorts werd o.m. nog besloten tot over name van de haven van de provincie, waarbij de polder voor beheer en onder houd 200 per jaar zal ontvangen. VROEGE PALING. Enkhuizer fuikvisschers hebben reeds de eerste aal gevangen, hetgeen zeldzaam vroeg is, daar de aalvangst gewoonlijk niet voor eind April of begin Mei wordt begon nen. Dinsdag werden de schooltuintjes voor de leerlingen der o. 1. school alhier officiéél opengesteld, waarby o.m. tegenwoordig waren het gemeentebestuur van Zijpe en leden van de oudercommissie. Na een inleidend woord van den heer J. D. Wiering, hoofd der school, werd de ope ning verricht door den heer mr. D. Bree- baart, burgemeester van Zijpe. Een jury, bestaande uit de heeren G. van der Sluijs, wethouder van Zijpe, D. de Graaf en Jb. Bakker, zal de 76 tuintjes van tyd tot tijd inspecteeren. Vergunning verkoop van sterken drank. Op verzoek van den heer J. Kossen te Petten om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, is door B. en W. afwijzend beschikt op grond van het feit, dat in Zijpe het maximum aantal ver gunningen is bereikt. Coöp. Boerenleenbank. De algemeene vergadering van de Coöp. Boerenleenbank HensbroekObdam werd Woensdagavond in café Mantel te Hensbroek gehouden. Aanwezig waren ongeveer 50 leden. De heer Wit, voorzitter, tevens directeur der Bank, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Het deed spr. een groot genoegen dat zoo velen zijn opgekomen ter vergade ring. Spr. zeide dat 1937 een beetje beter is ge weest dan vorige jaren. Het bestuur stelde voor den kassier weer te benoemen als secretaris. Dit werd met algemeene stemmen goedgevonden. Naar aanleiding van een vraag van den heer de Hart om de vergaderingen om de 2 jaar in Hensbroek te houden, heeft het bestuur besloten om deze te houden by de kasteleins die lid der Bank zyn. Daar het grootste aantal leden in Hensbroek woont, werd besloten 2 maal in Hensbroek en 1 maal in Obdam te vergaderen. Dit werd door de vergadering goedgevonden. Van de afd. Obdam van het Centraal Genootschap was een verzoek ingekomen om subsidie. Na gehouden besprekingen werd het voorstel van het bestuur om 15 te geven, goedgevonden. De heer Aay dankte namens de afd. Obdam voor deze subsidie. Het bestuur heeft besloten dat wie in December niet komt met de boekjes voor de jaarlijksche controle, 25 cent boete zal moeten betalen. Verder heeft het bestuur besloten, 'dat als er rente wordt betaald, er een vrije zegel wordt betaald, uitgesloten, echter zij die hun rente in termijnen betalen. Hier zal alleen de eerste zegel worden vergoed. Dan werd door den voorzitter een gedeelte van de te Utrecht gehouden vergadering voorgelezen. Jaarverslag van den heer Zwagerman. Hieruit vermelden we, dat de bank zich mag verheugen in een groot aantal spaar ders, dat juist dit jaar zoo sterk is toege nomen. Voorschotten en credieten gaven 4 met J/s voor de laatste verhoogd. Het leden aantal is op het oogenblik 130. Het bestuur heeft 12 maal vergaderd met 3 maal met den raad van toezicht. Twee onverwachte kas opnamen zijn gedaan, waarbij alles steeds in de beste orde werd bevonden. Door het bestuur is een tweede kassiere benoemd en wel mevr. den DasDuyn. Met een harte lijk dankwoord sloot de secretaris zijn jaar verslag met de hoop, dat de verstand houding tusschen bestuur, raad van toezicht en leden moge blijven zooals zy is. Namens de leden dankte de voorzitter, den heer Zwagerman voor zijn keurig jaarverslag. De kassier deelde mee, dat op het oogen blik 295 spaarders aan de bank zijn ver bonden. 8 boekjes zijn ingetrokken en 2 nieuwe zijn uitgegeven. Hierna werden behandeld de rekening-balans, die geheel uitgewerkt aan de leden is toegezonden. De voorzitter dankte den kassier voor zyn accuraat beheer. De vergadering besloot de rekening goed te keuren, zooals ze den leden is aangeboden. Punt 6 was een voorstel om de winst weer evenals andere jaren by dé reserve te voe gen. Ook hiermede ging de vergadering accoord. Bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren W. Zwager man. Deze werd met byna algemeene stemmen herkozen en nam zijn benoeming aan. Verkiezing raad van toezicht, aftr. de heer Jb. v. Vuure. Ook deze werd herkozen en nam zijn benoeming aan. Rentestandaard. Deze werd als volgt vastgesteld voor 1938. Spaargelden 1 jaar vast 3 Dit volgens den heer Wit aan wijziging onderhevig. Wekelijksch opvraagbaar 2.75 loopende rekening 4'/g voorschotten 4 De heer de Hart zou willen vragen, hoe het eigenlijk mogelijk is, dat de boerenleenbank nog 3 rente kan betalen voor geld voor 1 jaar vast met deze lage rente, die tegenwoordig aan de banken wordt gegeven. Mede hiervan zeide spr. is de rente voor de voorschotten van 4 ook hoog. De voorzitter legde dit uit en het bestuur zal het terdege onder de oogen zien. C. Bas zou de 4 niet willen garandeeren voor 1 jaar vast. De voorzitter antwoordde, dat dit ook zeer zeker het geval niet is maar we zitten ook aan Utrecht vast. Benoeming afgevaardigde naar den kring en centrale vergadering. De heer Aay zou gaarne zien, dat de leden ook eens een kijkje op de vergadering konden nemen, eens een Het nieuwe doopvont in de Groote Kerk te 's Gravenhage, aangeboden aan kerk voogden door het college van collectanten, wordt uitgevoerd naar een ontwerp van den binnenhuis-architect, den heer C. Alons. lid aan het bestuur toe te voegen voor deze vergadering eens bij te wonen. De vergade ring besloot echter, dat het bestuur dit zaakje, zooals het alle jaren is gegaan, op knapt. Rondvraag. De heer Jn. Moeyes vroeg of voor de bank het giro-verkeer kan worden ingevoerd. De kassier zeide, dat als de vergadering er prijs op stelt, hij zijn licht wel eens bij andere banken op zal steken. Het bestuur besloot aldus. Daar de rondvraag verder niets meer op leverde, sloot de voorzitter met den wensch, dat 1938 voor leden en bank een goed jaar moge zijn. Hierna volgde de traditioneele verloting. Plaatsvervangend accountant aan gehouden. De accountant J. S. Pzn. te Schagen, die onlangs is gearresteerd had ter vervanging in zyn zaak iemand in dienst genomen, die zich had aangediend als doctorandus en lid van het Ned. Instituut van Accountants. Na eenigen tijd bereikten den brigadecom mandant der Rijksveldwacht, naar O. Crt. meldt, enkele waarschuwingen tegen dezen. Naar aanleiding hiervan stelde de majoor een onderzoek in, waarbij bleek, dat genoem de heer in het geheel niet aan de reeds ge noemde kwaliteit beantwoordde. Op dat oogenblik was er geen reden voor verder in grijpen, daar de „doctorandus" beloofde van de gefantaseerde titels geen gebruik meer te zullen maken. Intusschen trof genoemde heer echter zelf maatregelen, daar hij blijk baar lont rook. Op een geleende fiets van mevr. S. ging hij er vandoor onder het voor- wendsel enkele klanten te zullen bezoeken. Toen de man niet meer verscheen werd po- litiehulp ingeroepen en kon de voortvluch tige in Amsterdam worden gearresteerd. Het bleek daarbij, dat hy het ry'wiel aan het station te Castricum had achter gelaten, terwijl het belastingplaatje dienst had ge daan als onderpand. De man is naar Alk maar overgebracht, waar hy door den rech ter van instructie zal worden verhoord. Melkrekening. De Coöp. zuivelfabriek „Aurora" be taalde over het laatste tijdvak, 6 Febr. tot en met 19 Febr. '38, als gemiddelde uit per K g. vet 1.75, per K g. melk 6.11 en per li ter melk 6.30. Het gemiddelde vetgehalte bedroeg 3.49. Veel griep. Van geneeskundige zijde vernamen we dat in groote mate in onze gemeente de griep heerscht. In Wognum deelde men ons mee is dit eveneens het geval, terwijl Hoogwoud en Spanbroek, hoewel ook aan getast, toch minder besmet zyn. Vanaf heden voor Uw was niets anders dan DUIF VETLOOGMEEL METCADEAUXBON i tm i M- oev ZS-OZSO Agent voor Alkmaar Tonicum Noury verdrijft Plotselinge moteheiff, sfap en IriïterJgAgevoetfn de ledematen, durzefijj- heid, zwakte typische verschijnselen van voorjaarsmoeheid, waaf duizenden menschen in deze maanden last van hebben.Neem gedurertdfl het voorjaar eens regelmatig Tonicum Noury, het versterkende, wekkende en zenuwkalmeerende middel. Tonicum Noury verdrijft moe heid en lusteloosheid. Verhoogt spier-energie, werkkracht en weer standsvermogen. Tonicum Noury! Dat ééne theelepeltje gooi dei» maaltijd is een weldaad voor Uw geheele wezen. fF5<rpfr jnxtm. Dubbele flacon 2.25. Fabnkanu UiuiijfffhauaiiA Qmtmee. TONICUM NOURY

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8