Stad en Omgeving. Sftoet AMSTERDAMSCHE BEURS H.R.C. I - Z.V.V. I scheepvaarten. amer. spoorwegen. Beslissingswedstrijd Aljechin tegen Capablanca. Jn 1039 te Buenos Aires en Montevideo. DERDE BLAD. De heer Van 't Veer herdacht als voorzitter en regisseur van 't Ont luikende Roosje. Woensdagavond heeft de heer A. Greeuw Jr., secretaris van de rederijkerskamer, wij len den heer P. van 't Veer, in treffende be woording herdacht en wel met de volgende woorden: „Het is voor de eerste maal dat we, sinds de oprichting van de kamer, den heer van 't Veer moeten missen. Bij het vo rige stuk „Kinderen van ons volk" was hjj er nog om aanwijzingen te geven. Nu heb ben we die moeten missen en zijn vertrouw de stem niet meer gehoord. De heer van 't Veer is van de oprichting af (46 jaar gele den) tot aan zijn dood de stuwkracht van de kamer geweest. Onder moeilijke omstan digheden in de eerste jaren heeft hij stand gehouden en daaraan is het te danken, dat de kamer op dat peil staat, dat zij bestaans recht heeft. In al die jaren is hij één geweest met de kamer, zijn levenswerk, waarvoor hij zich met volle liefde en toewijding gaf. Voor zijn werk hebben we grooten eerbied en diep respect. Wij kunnen zijn nagedachte nis niet beter eeren dan door zijn werk voort te zetten". De geheel gevulde zaal waarin vele vrienden van den ontslapen voorzitter en regisseur hoorde in gepaste stemming het afscheidswoord aan. Afd. Ned. Roode Kruis, De afdeeling Heiloo van het Ned. Roode Kruis hield Donderdagavond een vrij goed bezochte vergadering in De Rustende Jager. De nieuwe voorzitter, de heer Schröder, opende en heette de dames en heeren welkom. Tot zijn spijt zag spr. veel uniformen, doch te weinig leden. Van een 2i)0 leden moesten er toch meer be langstelling toonen. In onze vereeniging, in welke politieke of godsdienstige richting buiten beschouwing blijft, is voor ieder plaats. Het ledental is op een 7000 inwo ners veel te klein. Men zal zich moeten instellen op uitbreiding en spr. deed een beroep op alle leden om dat te bereiken. Voorts wees spr. op de belangrijke en tweeledige taak, die het R. K. heeft en ook is er plaats in voor vrouwen en meisjes. Breedvoerig weidde spr. uit over de groote taak die het R. K. vervult en kan ver vullen en wekte allen op om de afd. Hei loo innerlijk krachtig te maken. (Spontaan applaus). Na de notulen kwam aan de orde de be noeming van afgevaardigden naar de alg. vergadering te Bergen op Zoom. Gekozen werden de heeren A. C. van Walbeek en dr. J. P. de Smet. Verkiezing van een nieuw bestuurslid, wegens vertrek van den heer N. Meilink. Voorgedragen en met alg. stem men werd benoemd de heer J. Bolder. De voorzitter wijdde eenige woorden aan het van Vrijdag 2? Maart 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. STAATSLEEN1NGEN. 33H Neder1. 1938 3 Ned -Indië 1937 5H Duitsehi 30 m verkL BANK-1NSTFLLINGEN. Amsterd Bank Handel Mij Cert v. 250 Koloniale Bank Ned Ind. Haodelsbank INDUSTR OND B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 37'/» Calvó Delft Ce-L 8b Nederl Ford^SSJf Philips Gloeil. Gsm. Bezit 2777/g UnÜever 143'/» INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting i *7 Vorige koer» 100»/. 30% 155 153»/, 120 »30Vs Anaconda Bathleh. Steel Citiei Service General Motors Ksnnacott Copper R public Staal C t «21'/, 38L/i» u/i« 23'/, 25%» >1*/» 5'/,« 36V, 3'/« Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. av.A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Esplor. Mij.. Reajang Lebocg PETROLEUM. Dordtscba Petr, Kon- Petr. Perlsk 1 Phillips Oil 1 Shell Uolon Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Dell Bat. Rubber Heess Rubber Oostkust Serbadiadi 1 Interc. Rubber 1 HollandAmerika lijn Java—China—Japen lijn Kon Ned Stoomboot» Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude D»Ü Swembab AtcbieoD Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cart. Union Pacific >*nadian Pao. ■Wotaering per 50. iBxelaim. 'Ezdividend. Prolongatie vorige koer» X, heden X pCt, WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: 1.80 '/s 8.97 72.52 X 5.55 30.41 X 41.46 40.05 46.22 X 45.10 9.52X 4111/, 14U 112 «v» 81V, 171 317 32/1/, 781/, 24»/, V7»s 9'/:, 192'/, 118 115 129'/, 90 2'/ta 102 80 120'/, 112'/» 222 279 281 201/, 9V, 5'/, 48V, 4'/. leatite k. 2.30-45 100»/), 99% 29»/, V, 154 155% 119 129»/, 351-6'/, 84V, 283 269-70| 140-»/, 28% 2 3 1»/.-'/M 2 »/e 24%.5 101/,.% 5% 35" Til 3 403-4 125% 108 61 82 171 307% 317-9'/, 78'/, 23'/, 8i/,-'%, 9i/w% 1871/,.8 111 106 120 2%-%» 99'/, 77.1/, 115-'/, HO-V, 218 275-6 281-2 20'/, 8"/i#.% 4»/, 49-48 4 New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië x) ex-coupon Heden: 4.80'/, 8.07»/, 72.47 X 5.53% 30.48 41.46 40.05 46.25 45.10 vertrek van den heer Meilink en bracht hem dank voor het vele werk, door hem verricht. Als nieuwe ploegcommandant is door het hoofdbestuur en bestuur benoemd de heer Ab. Scnouten. Een af«cheid en een cadeau. Het was te verwachten, dat de afdeeling van het R. K. den oprichter en harden wer ker, den heer Meilink, niet zou laten gaan zonder een woord van afscheid. In een hartelijk en oprecht gemeend woord, dat door de vergadering met een krachtig applaus werd onderstreept, heeft de sectie-commandant den heer Meilink bedankt voor het vele werk dat spr. op somde voor de transportcolonne en voor de afdeeling verricht. We wilden U een aandenken geven en op Uw verzoek wat het zou zijn, bieden wij daarom U nu aan een groepsfoto in lijst van de transport-colonne en we spreken de hoop uit, dat het een plaasje zal vinden in Uw woning in Uw nieuwe woonplaas en prettige herinnering zal opwekken aan de jaren, die U hier werkzaam was. (Applaus). De heer Meilink dankte en wierp een terugblik op wat is gedaan. Wat hier is verricht, is te danken aan dr. Louis en niet het minst den oud-voorzitter en aan de sa menwerking van zoovelen. Spr. behield mooie herinneringen. Doch een troost is het dat de heer Balder zijn plaats heeft in genomen en de heer Schouten, die zijn de vies „Ik dien" jaren aaneen in pracktijk bracht, ploegcommandant is geworden. Spr. zal steeds aan Heiloo en het R. K. denken en wenschte de afdeeling, onder leiding van den nieuwen voorzitter alle goeds Moge zij groeien en bloeien (applaus). Hierna werden aan den nieuwen ploeg commandant de onderscheidingsteekenen uitgereikt. De rondvraag leverde weinig op. Hierna sluiting. ONTWIKKELING DER AMERIKAANSCHE SIGARETTENINDUSTRIE. In 1910 werden in de Vereenigde Staten jaarlijks 7.000.000.000 sigaret ten gerookt. In hoofdzaak door een krachtig ge bruik van courantenreclame, was de consumptie in 1913 reeds verdubbeld. In 1917 was de consumptie alweer tot het dubbele van die in 1913 ge stegen. En in het jaar 1937 werden naar schatting het formidabele aantal van 163.000.000.000 sigaretten ver kocht. De distributie van dit enorme aantal was alleen mog olijk door de efficiente toepassing van moderne leclame- methodes, die tenslotte niet anders zijn dan geperfectioneerde verkoops methodes; noodzakelijk en economisch volkomen verantwoord in de tegen woordige samenleving, waar groote menschenmassa's in de steden bijeen wonen en de concurrentie gerationa liseerde verkoopsmetl odes dwingend eischt. Courantenreclame heeft bij deze ont wikkeling een hoofdrol gespeeld. Alleen de vier grootste tabaksmaat schappijen, die circa 85 der Amerikaar.sche markt in handen hebben, besteedden van 19291936 230.778.000 voor reclame in couran ten, tijdschriften en door de radio. 77.5 van dit bedrag werd besteed aan courantenreclame. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Gisteravond werden in het gebouw der Openbare Leeszaal een bestuursvergadering en een algemeene ledenvergadering gehou den. In de bestuursvergadering, onder leiding van mr. C. A- de Groot, werd o.a. melding gemaakt van een benoeming van de le as sistente, mej. Meyling tot le assistente aan de Openbare Leeszaal te Enschedé. Haar vertrek wordt zeer betreurd, daar zy zich in de vele jaren van haar verblijf hier ter stede als een uitstekende kracht voor. de Leeszaal heeft doen kennen. In de ledenvergadering, welke door het noodzakelijk vertrek van mr. de Groot, door den vice-voorzitter, den heer Tj. N. Adema, werd gepresideerd, werd de rekening 1937 van den penningmeester, den heer H. Lind, goedgekeurd met een totaal bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 11.675,07. De voorzitter bracht daarbij een woord van dank aan de heeren Louwaars en van de Pol voor het nazien der rekening, welke vervolgens met dank aan den penningmees ter werd vastgesteld. Den heeren van de Pol en Haijtema werd tevens een woord van dank gebracht voor de moeite, welke zij zich getroost hadden, een collectie slagzinnen bijeen te brengen, waarmee voor de leeszaal propaganda kan worden gemaakt. De begrooting voor het dienstjaar 1939 werd vervolgens vastgesteld op een bedrag van t 11951,40 aan ontvangsten en uit gaven. Door de secretaresse, mej. H. W. M. de Waal, was het jaarverslag opgemaakt, dat dezer dagen in de Alkmaarsche Courant ter algemeene kennis zal worden gebracht. In de na afloop der algemeene ledenver gadering heropende bestuursvergadering heeft de vice-voorzitter eenige waardeeren- de woorden gesproken tot mej. Meyling en haar dank gezegd voor de vele goede dien sten, aan de Openbare Leeszaal bewezen. Het beatuur besloot haar een cadeau aan te bieden als bewijs, hoezeer haar werkzaam heden aan de Leeszaal gewaardeerd zijn geworden. Jaarverslag 1937. Algemeene toestand. Wat de algemeene toestand betreft wordt opgemerkt, dat deze niet onverdeeld gun stig te noemen is. Het aantal bezoekers dat van lees- en studiezaal gebruikt maakt, neemt nog steeds toe. het gebruik, dat van de uitleen bibliotheek gemaakt wordt, toont echter, in tegenstelling tot andere jaren, een merk bare achteruitgang. Wat het ledenaantal aangaat, dit loopt nog steeds eenigszins achteruit, hetgeen gedeeltelijk moet worden toegeschreven aan de ongunstige tijdsomstandigheden, echter vermoedelijk ook voor een gedeelte aan het gebouw, met name aan de gelegenheid tot uitleening, welke in genen deele vol doet aan de moderne eischen aan een der gelijke inrichting te stellen. Bestuur. In de algemeene ledenvergadering in De cember gehouden werden de bestuursleden mevr. R. PrinsVlessing, de heer Tj. N. Adema en mej. H. W. M. de Waal, die vol gens rooster moesten aftreden, allen her kozen. Door het overlijden van den heer N. J. M. Dresch. die de functie van gemeentelijk gedelegeerde vervulde, ontviel het bestuur een gewaardeerd medewerker. Hij droeg de O. L. B. een warm hart toe en het werk, dat hij in het belang van deze instelling verricht heeft, moge hier nogmaals met dankbaarheid herdacht worden. Personeel. Wat het personeel betreft, verliet mej. A. S. Elfring, administratrice, op 1 Febr. de O. L. B. wegens huwelijk. In deze vaca ture werd voorzien door de aanstelling van een gediplomeerd assistente mej. M. Boese winkel uit Vlaardingen, die met 1 April haar functie aanvaardde. Met October d. a. v. werd mej. M. Kouwenaar uit Bergen als leerlinge-volontair aangenomen. Mej. C. Verburg, wier hulp voor toezicht in de lees- en studiezaal door de benoeming van de 3e assistente niet langer noodzake lijk was, gaf te kennen, belangeloos haar medewerking ten bate van de O. L. B. te willen blijven verleenen, welk aanbod met waardeering aanvaard werd. Gebouw en meubelen. Hoezeer een nijpend gebrek aan ruimte'n toenemende bloei van de O. L. B. in de weg staat, is in het afgeloopen jaar op duide lijke wijze aan het licht gekomen. Een waardevolle bibliotheek, die ons ten ge schenke werd aangeboden, kon het bestuur zeer tot haar spijt om bovengenoemde reden niet accepteeren, ondanks het feit, dat de voorzitter zich alle mogelijke moeite ge troost had haar alsnog voor de O. L. B. te behouden. Het tekort aan ruimte wordt geleidelijk zoo dringend, dat zelfs een normale ont wikkeling van het boekenbezit er door be lemmerd wordt en het is dan ook in het belang van de O. L. B. te hopen, dat de tijdsomstandigheden zullen toestaan hierin weldra een grondige verbetering aan te brengen. Boekerij. Gedurende 1937 werden voor de biblio theek voor volwassenen 482 nieuwe wer ken aangeschaft, terwijl 24 door nieuwe exemplaren werden vervangen en 82 oude boeken werden verwijderd. Voor de Nutsbibliotheek werden 60 nieu we boeken aangeschaft, terwijl één oud exemplaar werd vervangen en 5 uit de boe kerij verwijderd. De kinderbibliotheek werd met 60 nieu we boeken uitgebreid, waarvan 13 tot de Nutsbibliotheek behooren, terwijl 7 ex. door nieuwe werden vervangen en 33 moesten worden afgeschreven. Tevens verscheen in het laatst van het jaar het eerste sunplement op de bestaande katalogus van 1936. Periodieken. Het aantal perodieken onderging slechts een geringe wijziging. Op aanraden van een lid der advies-commissie werd besloten tot het nemen van een abonnement op het maandblad „Historia" en tevens tot het ter lezing neerleggen van de bladen „Bella- my-nieuws" en „Jongeren en democratie", orgaan van de Vrijzinnig-democratische Jongeren organisatie, welke bladen beide hiertoe gratis aan de O. L. B. werden aan geboden. De „Alkmaarsche Courant" en het „Volksblad" zorgden als voorheen voor het publiceeren der nieuwe aanwinsten, voor welke medewerking het bestuur zeer er kentelijk is. Uitleening. In totaal werden uitgeleend 80050 banden tegen 82521 banden in 1936, dus 2471 ban den minder. Het aantal uitleeningen aan de corres pondentschappen bedroeg: 8971 banden te gen 8094 banden in 1936, dus 877 banden meer, waardoor de achteruitgang van het aantal uitleeningen ter plaatse, te weten 3348 banden, des te meer opvalt. Van diverse blbliotheeken buiten de stad werden 99 banden in bruikleen ontvangen. Correspondentschappen. Het aantal correspondentschappen bleef gelijk, te weten: Bergen, Heerhugowaard, Koedijk, Middenmeer, Slootdorp, West- Graftdijk, Oosterland en Hippolytushoef. Leden. Stand op 31 Dec. 1036: 2122 groote leden, 94 ads. leden, 413 kinderleden. Stand op 31 Dec. 1937: 2073 groote leden, 121 adsp. leden, 390 kinderleden. Bezoekers. De lees- en studiezaal werden bezocht door in totaal 40601 personen, waarvan 36598 mannen en 4003 vrouwen. De over eenkomstige cijfers voor 1936 waren: in to taal 40189 personen en wel 35848 mannen en 4341 vrouwen. Geldmiddelen. Hoewel de penningmeester er leder jaar nog kans toe ziet een sluitende begrooting te maken en wij door een zeer zuinig be heer de rekening daarmee in overeenstem ming weten te houden, is de financleële toestand toch verre van rooskleurig te noe men. Ieder jaar moet weer meer worden bezuinigd, zoodat het uiterste daarin nu wel is bereikt, voor verschillende posten zelfs is overschreden. De post „boekenaanschaffing" b.v. is be slist te laag in verhouding tot het gebruik, dat er van de bibliotheek wordt gemaakt en het gevaar is niet denkbeeldig, dat deze sluitpost van de begrooting gaat worden. De salarissen zijn te laag, terwijl het toe kennen van periodieke verhoogingen bij toename van dienstjaren, wat in vele O. L- b. wordt toegepast tot de onmogelijkheden behoort. Het gevolg hiervan is, dat het per soneel uitziet naar beter gesalarieerde plaat sen en wy telkens weer voor het feit wor den geplaatst, dat de beste en meest inge werkte krachten onze O. L. B. gaan verla ten. Al deze factoren, een gevolg van de tijds omstandigheden, met de slecht geoutilleer de uitleening werken remmend op de groei van de O. L. B. Propaganda. Ook in het afgeloopen jaar verleende de O. L. B. gastvrijheid aan de Wereldbiblio theek voor het houden harer jaarlijksche tentoonstelling, welke ook ditmaal leidde tot het bestellen van een groot aantal pak ketten boeken. Op verzoek van de „Vereeniging van Huisvrouwen" zorgde de O. L. B. wederom voor een stand op de door genoemde ver eeniging gehouden tentoonstelling in No vember j.1. Hier waren een aantal boek titels uitgebeeld, voor het raden, waarvan twee prijzen beschikbaar waren gesteld. Tevens was een keur van boeken tentoon gesteld, betrekking hebbend op het gebied van de huisvrouw. Deze stand mocht zich ook in een bijzondere belangstelling ver heugen. In het eigen gebouw nam de 'O. L. B. het initiatief tot het houden van een kleine expositie van „Het goede kinderboek", welke met medewerking van diverse uitgevers tot stand kwam. Deze tentoonstelling was voor namelijk bedoeld om als leidraad te dienen voor ouders bij de keuze van een boekge schenk voor het St. Nicolaasfeest en de be langstelling ervoor bleek dusdanig, dat deze eerste poging op dit gebied als geslaagd mag worden beschouwd. De O. L. B. hoopt dan ook dit werk in de toekomst voort te zetten. Ten slotte nam ook de O. L. B. deel aan de algemeene Vondel-herdenking door het organiseeren van een beperkte Vondelten toonstelling, waar voornamelijk werken van en over Vondel uit eigen boekenbezit waren geëxposeerd. Voor de toewijding, waarmee het perso neel al deze extra arbeid heeft verricht, moge haar hier een woord van dank worden gebracht. Wij spreken hierbij de hoop uit, dat de O. L. B. door haar nuttige arbeid voor de gemeenschap in d% toekomst op een toe nemende belangstelling van de zijde van het publiek mag rekenen. Aldus uitgebracht in de algemeene leden vergadering van 24 Maart 1938. (w.g.) H. W. M. DE WAAL. PROF. DR. VAN POELJE VOORZITTER DER H.L.O. Naar wij vernemen is als voorzitter van de nationale vereeniging tot bevordering van harmonische lichaamsontwikkeling, de H.L.O., als opvolger van den onlangs over leden prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, geko zen prof. dr. G. A. van Poelje, directeur- generaal van het departement onderwijs, kunsten en wetenschappen. Prof. van Poelje zal op de jaarvergade ring, welke op 23 April a.s. te Amsterdam wordt gehouden, als voorzitter worden ge ïnstalleerd. Voetbal.» STEEMEYERS FORD—JONG-HOLLAND. Morgenmiddag trekt Jong Holland naar Oostzaan om de return-ontmoeting te spe len tegen Steemeyers Ford. In Alkmaar werd een groote overwinning (100) be haald. Ook nu zullen de winstpunten wel bü de Oranje-truien terecht komen. Bij een over winning bezet Jong Holland positief de derde plaats op de ranglijst. OM DEN K.N.V.B.-BEKER. Zondag begint de eerste ronde om den K.N.V.B.-beker. Voor deze le ronde zijn o.m. de volgende wedstrijden vastgesteld: A.D.W.Z.N.C., KinheimAlkmaar (uit gesteld), Spartaan—Madjoe, SchotenB.K. C., R.C.H.—W.F.C., Watervogels—Gold Star, H.F.C.—Kennemers, SchagenZeemeeuwen, HollandiaWilh. Vooruit, VictoriaBever wijk, PurmersteijnAlcmaria, West-Frisia Ahrends, Helder-Zaanlandia, Z.F.C.-Elincks- wijk, M.F.C.—A.P.G.S., Assendelft—R.C.A., K.V.V.Ajax, UitgeestRapiditas, E.A.C. Q.S.V. Wielrennen PARUS—NICE. Gisteren werd de tweede etappe gereden van den wegwedstrijd ParijsNice, welke etappe leidde van Nevers naar St. Etienne, een afstand van ongeveer 250 K.M. Eerste werd Mallet in den tijd van 6 uur 2 min. 55 sec. Tweede was in denzelfden tijd Dis- seaux. Op de derde plaats eindigde Lowie in 6 uur 5 min. 12 sec. Anton van Schendel reed vandaag opnieuw uitstekend en nam een achtste plaats in met een tijd van 6 uur 5 min. 14 sec. In de algemeene rangschikking heeft Dis- seaux de leiding genomen met een totaaltijd van 11 uur 51 min. 11 sec. Hij wordt gevolgd door zijn landgenoot Lowie met een tijd van 11 uur 53 min. 30 sec. Op de derde plaats ligt Anton van Schen del met een tijd van 11 uur 53 min. 58 sec., een zeer fraaie verrichting van onzen land genoot. Zijn broer Albert van Schendel gaf van daag den strijd op. SCHOOLWEDSTRUDEN 1938. Athletiek en zwemmen. In een dezer dagen gehouden verga dering van de schoolwedstrijdencommissie is principieel vastgelegd, dat dit jaar bij de school wedstrijden zal worden ingelascht het nummer athletiek, waarvan de uitvoering en voorbereiding in handen is gesteld van de nieuw opgerichte athletiek-ver. „Alk maar" (Ava). De bedoeling bij de komende ZONDAG a.2 uur (Alcmaria-terrwn) Oewoue entreeprijzen. Voorkomt laug wachten, door reeds nu Uw kaarten te koopeu bij de Stgarenmag, GERRIT8E, HARTLAND en PORSSIUS. wedstrijden is eenige estafettenummers (voor jongens en meisjes) te laten verloo- pen, waarvoor de scholieren per school kunnen inschrijven. Voor de jongens staat de 4 x 100 m., voor de meisjes 4 x 80 m. estafette-hardloopen op het programma. Wat betreft het nummer zwemmen kan worden medegedeeld, dat indien de tem peratuur van het water dit toelaat de zwemwedstrijden gehouden zullen worden in het „Zomerbad" op Hemelvaartsdag. Het programma is vrijwel ongewijzigd geble ven, alleen is een kleine verandering ge bracht in het nummer estafette (3 X 25 m.) voor jongens lagere school. Het was een wisselslag-estafette en dit is nu geworden een vrije slag estafette. De belangrijkste wijziging is wel deze, dat er thans gestart zal worden in series met deelnemers, geklasseerd naar den leeftijd. Als attractie zal er dit jaar een nummer balktrekken zijn, zoowel voor de lagere als voor de middelbare scholen (jongens). In gelascht is een nummer schoonspringen. Met de uitvoering van het onderdeel „zwem men" is D.A.W. belast. Turnen NED. ARBEIDERSSPORTBOND. Onderlinge turn wedstrijden. Woensdag werden door bovengenoemde vereeniging haar onderlinge wedstrijden ge houden. Voor den aanvang werd het overle den lid mej. Boldewyn herdacht. De wed strijden werden in de beste verstandhouding uitgevoerd en de strijd was, wat ook blijkt uit het geringe puntenverschü, zeer fel. Jammer was het, dat de zenuwen bij di verse leden een groote rol speelden en voor al bij de adspiranten was dit duidelijk merk baar. De uitslagen waren: Dames: mevr. Pronk 40 pt., G. Prins 39 3/4 pt., B. Hulst 38 X pt., mevr. Oosterbroek 38 pt., mevr. Dekker 35 pt. en mevr. de Jong 34 3/4 pt. Maximum aantal punten 50. Heeren: N. Duyneveld 49 3/4 pt, B. Prins 48 3/4 pt., W. Weinbrecher 46 3/4 pt, J. Vis ser 45 pt„ D. Hesselink en H. Marsman 43 3/4 pt, M. Jimmink 38% pt Maximum aantal punten 60. Adspirant meisjes: A. Poeze 35)4 pt., Alie Wiedenhof 33 pt., Annie Wiedenhof 31 pt, A. Douma 26 X pt, T. Koger 25 X pt. Maximum aantal punten 40. Adspirant jongens: W. v. Rutten 33 pt., A. de Ley 30)4 Pt-. L. de Ley 29 X pt., C. Kra mer en F. Zeegers 28 pt., J. Derksen 27 X pt, J. Bakker 27 pt., G. Dekker 26% pt. Ma ximum aantal punten 40. Dames senioren: mevr. Bonsema 221/4 pt., A. Posthuma 21X pt., mevr. Hesselink 211/4 pt., mevr. Koeleman 19 3/4 pt. Maximum aantal punten 30. Voor de leden en voor de adspiranten was voor het hoogst behaalde aantal punten een prijsje beschikbaar gesteld, welke dus wer den gewonnen door Annie Poeze en N. Duy neveld. Alle deelnemers(sters) zullen nog een diploma ontvangen. Door den voorzitter werden de prijsjes uitgedeeld met een toepasselijk woord en tevens dank gebracht aan de juryleden voor hun medewerking. De afdeeling kan met genoegen op deze wedstrijden terug zien, die zelfs ledenwinst brachten. Schaken De wereldkampioen dr. A. Aljechin beeft een contract geteekend voor een match tegen Capablanca, waarbij de titel van wereldkampioen den inzet vormt. De match zal waarschijnlijk in Juni 1939 aanvangen. Er wordt gespeeld te Buenos Aires en Montevideo. De voorwaarden voor deze titelmatch zijn geheel anders dan die, welke voor de wed strijden tusschen dr. Euwe en Aljechin gol den, remises tellen n.1. in de match Alje- chin-Capablanca niet mee. Wie het eerst zes volle winstpunten heeft is wereldkam pioen. Indien de stand 5—5 is, beschouwt men de match als onbeslist. Theoretisch kan deze tweekamp dus na zes partijen reeds beslist zijn. De meening van dr. Euwe. Dr. Euwe toonde zich, toen wij hem van dit bericht in kennis stelden, ten zeerste ver heugd, dat de titelkamp tusschen Aljechin en Capablanca tot stand was gekomen. Mijn match tegen Capablanca, met Kerstmis van dit jaar, is daarmede practisch definitief ge worden, aldus onze landgenoot. Bridge. ALKMAARSCHE BRIDGE-CLUB. De Alkmaarsche Bridge-club zal Donder dag 31 Maart voor de eerste maal spelen in haar nieuwe clublokaal, de Dancing van de Harmonie. Voor dien openingsavond is door het bestuur een groote wedstrijd georganiseerd voor de leden en voor introducé's. Tot nu toe konden geen nieuwe leden worden aan genomen, omdat de speelruimte zulks niet toeliet. Thans echter is er plaats voor nieuwe leden en op den bovengenoemden wedstrijdavond kunnen adspirant-leden en bridge-liefhebbers medespelen, waarvoor zij zich kunnen wenden tot de bestuursleden (ook per telefoon). Er zal in verschillende groepen worden gespeeld, terwijl voor de paren, die in de verschillende lijnen de beste resultaten be halen, mooie prijzen naar keuze worden uit- ^Wotnsdagavond 30 Maart wordt de lijst der deelnemers afgesloten.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9