Luchtaanvallen! Den Bosch heeft een wereldrecordhouder. Stad eti O Antoon Lieven verbetert de records over vier en zes uur. Met buitenboord-motor. Beschermt U tegen de gevolgen ven Gij neemt voorzorgen tegen brsnd, ziekte en nstuurrempen. Waarom dan niet tegen het zooveel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nogl Als April nadert. DERDE BLAD. SCHOOLVOETFAL 1938. De uitslagen der schoolvoetbalweditrij- op Zaterdag 26 Maart waren: AI: Lyceum I-HandelsavondschI. 2-0 HBS. INijverheids Avondsch. I 2l AII: Ulo Bergen IAmb. school I 0 3 H.B. ra—H.B S. n 1—3 AIII: Handelacondsch II— Ulo Juliana I 2—1 Amb. Sch. II—Lyceum m, uitgesteld tot Woensdag. A IV: Uli Alkmaar IIUlo Bergen II uitgesteld tot Woensdag. A V: Amb. Sch. IV—Ulo Bergen III, uitgesteld tot Woensdag. DE ENGELSCHE BEKER. Preston North End en Huddersfield Town in den eindstrijd. Onder zeer groote belangstelling zijn Zaterdag de halve eindstrijden om den F. A.-beker gespeeld. In de finale, welke op 30 April a.s. zal worden gespeeld, plaatsten zich Preston North End door een 21-zege op Aston Villa en Hud dersfield Town, dat een verrassende 31-overwinning behaalde op den bekerhouder Bunderland. De wedstrijd tusschen Preston North End en Aston Villa werd op het terrein van Sheffield United gespeeld. Ruim 65.000 toe schouwers zagen een uiterst spannenden kamp tusschen beide elftallen. Reeds in de eerste helft was de eindstand bereikt. O' Donnell en Nutch maakten voor Preston twee doelpunten, terwijl Shell voor een goal voor Aston Villa zorgde. In de tweede helft werd er, ondanks verschillende goede kan sen, niet meer gedoelpunt. De recette van dezen wedstrijd bedroeg ruim 7000 pond sterling. De andere halve eindstrijd tusschen Hud dersfield Town en Bunderland werd te Blackburn gespeeld. Het aantal toeschou wers was hier veel geringer, n.L ongeveer 48.000, maar de recette was vrijwel even groot als die te Sheffield. In de eerste helft ging het spel gelijk op, Beasly zorgde voor een 10-voorsprong van Huddersfield. Na de rust wist Huddersfield de zege op ver rassend zekere wijze te consolideeren door twee doelpunten van resp. Wienand en Mac. Fadyn, terwijl Burbanks tenslotte nog de eer van de verdedigers van den beker wist te redden. Beide wedstrijden werden onder begun stiging van fraai weer gespeeld. De league. De uitslagen van de wedstrijden, welke in de league zijn gespeeld, luidden: Eerste afdeeling: BirminghamBlackpool 1—1 Charlton Athletic Wolverhampton Wanderers 4—1 ChelseaEverton 2—0 Leeds United—Derby Country 0—2 Liverpool—Manchester City 20 MiddlesbroughBrentford 0—1 Stoke CityBolton Wandarers 3—2 West-Bromwich AlbionArsenal 00 Tweede afdeeling: BarnsleyFulham 00 BuryBradford 5—1 Coventry CityWest-Ham United 1—1 Luton TownSheffield Wednesday 2—2 Manchester UnitedChesterfield 41 Newcastle United Blackburn Rovers 20 Nottingham ForestSouthampton 21 Stockport County Plymouth Argyle 13 Tottenham Hotspur—Norwich City 40 Wielrennen. R. V. „ALCMARIA." Was het verleden week ideaal weer om op den weg te trainen, thans heerschte er een echte „Ronde van Purmerend" temperatuur,, wat de renners niet erg vonden. Jan Pronk heeft deze cour se gewonnen. Eerst had Pronk werk om bij te blijven daar hij twee keer 'n inzinking kreeg snel na elkander. Hij bleef zwoegen en het ge lukte hem zich te herstellen, zoodanig dat hij in de 4e ronde het peleton verliet met Piet Evers. Beiden hebben gereden voor wat ze waard waren. Dat Jan Pronk het in de eindsprint zou winnen stond vast, maar dat Piet Evers hem nog zoo dicht te na zou komen, was voor velen een verrassing. De B-klasse. Evenals verleden week was het ook nu Balvers weer, die in de le ronde het pele ton verliet en zijn eigen wedstrijd ging rijden. De andere B-klassers werden inge- loopen door de C-klassers, maar ook nu was het onbegonnen werk Balvers te gaan halen, die momenteel wel met hoofd en schouders boven de andere B-klassers uitsteekt. De B en C-kl. bleven bij elkaar, wat voor Piet de Vos een kolfje naar diens hand was, want die moet het van een eindsprint hebben. Hij speelde wel gewaagd spel daar ook sprinters als Bos en Schipper er bij zaten, maar door zijn werkelijk grooter kijk op een course riskeerde hij dat en won! Balvers was aan het einde van den course wel 3H min. voor. De uitslagen waren A-kl. 6 r. 1. J. Pronk; 2. P. Evers; 3. J. Groot; 4. A. Bo6ma. B-kl. 6 r.: 1. N. Balvers; 2. E. Bos; 3. K. Kuilboer; 4. W. Wester. C-kl. 6 r. 1. P. de Vos; 2. Chr. Schipper; 3. Jan Glas; 4. A. de Nijs. LOWIE WINT PARUS—NICE. Anton van Schendel wint de laatste étappe. De laatste étappe van den wegwed strijd Parijs—Nice, welke Zondag ver reden werd tusschen Marseille en Nice over 265 K.M., is in den sprint gewon nen door onzen landgenoot Anton van Schendel in den tijd van 7 uur 33 min. In de algemeene rangschikking kwam de Belg Lowie op de eerste plaats te staan, terwijl Anton van Schendel derde werd. Heeft Albert van Schendel het vorig jaar op fraaie wijze de Nederlandsche kleu ren in den rit ParijsNice verdedigd, dit maal was het zijn broer Anton, die deze taak overnam en met een étappeoverwin ning en zijn derde plaats in het eindklasse ment er voor zorgde, dat reeds in het begin van het seizoen de aandacht van het bui tenland op het kleine Holland gevestigd wordt Anton van Schendel was men weet dat Albert tijdens de tweede étappe is uitgevallen voortdurend in de voorste gelederen te vinden. In elke étappe speelde hij een rol van beteekenia en op den laat' sten dag heeft hij de kroon op het werk gezet door de vijfde étappe te winnen. Be zette hU Zaterdag nog de negende plaats in de algemeene rangschikking, door zijn fraaie zege van Zondag en zijn minuten- voorsprong op enkele andere deelnemers, klom hij tot de derde plaats op met nog twee minuten achterstand op den winnaar, Lowle. De eindrangschikking luidt: 1. Lowie (België) 80 uur 45 min. 20 sec.; 2. Dlsseaux (België) 30 uur 46 min. 14 sec.; 3. Anton van'Sehendel 30 uur 47 min. 7 sec.; 4. Jamlnet (Frankrijk) 30 uur 47 min. 42 sec.; 5. Christiaena (België) 30 uur 47 min. 51 sec. Hockey. HILVERSUM in-ALKMAAR 5-0 (DAMES). Ook de derde wedstrijd in de promotie- degradetie-competitie leverde voor Alk maar een groote teleurstelling op. Hilver sum III won op eigen terrein verdiend, al is de uitslag geflatteerd te noemen. De wedstrijd zette in met eenige vlotte aanvallen van Alkmaar, waarna al spoedig Hilversum het heft in handen nam en ge durende de eerste helft een klein over wicht demonstreerde, wat door de gast vrouwen in een doelpunt werd uitgedrukt. De tweede helft liet in den aanvang even eens een aanvallend Alkmaar zien. In deze periode had Alkmaar dan ook zeker een tegenpunt gescoord als een comnetent ar biter den wedstrijd geleid had. De jonge man, die dat gisteren deed, was strikt on partijdig maar had niet het flauwste benul van de spelregels, in die mate zelfs, dat de toeschouwers den indruk kregen dat hij zelf nog nooit gehockeyed had. Het afhouden van de tegenstandster, ten strengste verbo den in het hockeyspel, liet hij toe, terwijl vlak onder zijn scheidsrechterlijk oog Hil versum elke Alkmaarsche speelster de stick haakte, dat het een aard had. Hilversum scoorde, na Alkmaar weer op haar eigen spelhelft teruggedrongen te heb ben nog eenige goals, hetgeen niet uit fou ten van de Alkmaarsche verdediging voort vloeide maar uit het feit dat de backs over belast werden en op het laatst de vele aan vallen niet meer konden verwerken. Hiermee is reeds duidelijk de zwakke plek in de Alkmaarsche ploeg aangetoond n.1. de halflinie die verre de mindere was van de Hilversumsche dito en zoowel aanval lend als verdedigend te kort schoot. De voorhoede deed wat zij kon doch had geen steun en., bestond uit vier speelsters! Met veel moeite (doch veel te laat!) bleek uit de 42 damesleden een elftal samen te stel len. Een volledige voorhoede met een halflinie vooral, die in vorm ia, en Ausdauer heeft, had na de rust de bordjes kunnen ver hangen. Thans was de halflinie ner- gens, was de voorhoede onvolledig en waren bovendien de twee besten daaruit, rechtsbuiten en middenvoor, niet fit. Zondag 3 April a.s. moet Alkmaar haar laatsten wedstrijd spelen tegen Amster dam V. Laten onze meisjes nu eens toonen, dat zij, hoewel vrijwel kansloos, nog een goede, enthousiaste wedstrijd kunnen spelen en volledig kunnen uitkomen. Wij doen van deze plaats eerstens een beroep op henzelf om zich nu eens één keer iets te ontzeggen en te toonen, dat het hen niet ont breekt aan clubliefde en sportiviteit, en tenslotte op de ouders, hun medewerking te willen verleenen, zonder welke het dames elftal niet op volle sterkte uit kan komen. Er zijn in onze club zulke mooie resultaten behaald door het eerste heeren-elftal. Dacht men, dat dit het zoover gebracht had zonder steun van de ouders en opoffering van de spelers zelf? Mocht Alkmaar winnen van Amsterdam V, dan zijn we even ver als aan het begin en heeft elk elftal twee gewonnen en twee verloren wedstrijden. Waarom niet, Alkmaar? Waterpolo. D. A. W.'s LAATSTE COMPETITIE WEDSTRIJD. Een 31-nederlaag tegen Haarlem II- In het Haarlemsche Sportfondsenbad heeft 't eerste zevental van D. A. W. gister avond op den keeper na geheel volledig zijn laatsten competitie-wedstrijd ge speeld tegen Haarlem II waarvan men zoo'n smadelijke nederlaag In Alkmaar had geleden (16). De returnwedstrijd was be ter, dat valt in de eerste plaats te consta- teeren en dat komt ook in den uitslag tot uitdrukking. En wat verder opviel, het was het feit, dat dit zevental op het toch groote veld behoorlijk in snelheid tegen zijn tegen standers opwoog. Wat tenslotte dezen wed strijd deed verliezen, dat was het betere inzicht in tactiek, in balcontrole en vooral in het juister positie-kiezen van de Haar lemmers. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat D. A. W. zou verliezen, in de eerste mi nuten was er zelfs van een overwicht spra ke. Doch de achterhoede is o.l. te laat inge zien dat de Haarlemsche midvoor een klasse beter speelde dan een der anderen. Dat deze speler buitengewone staaltjes water- polo-techniek ten beste gaf en dat hij een bijzonder talent had om het spel op de vleugels te verdeelen. Was het de Alkm. mid-achter, die dezen speler wel aankon, de buitenspelers zagen zich door de over- rompelingsaanvallen veelal verrast en dan was het tenslotte de keeper die in laatste Instantie voor „heete vuren" stond. Het ging hem (die zoo langen tijd onder de lat heeft „gestaan" en thans weereens in viel) uitstekend af en op uitstekende wijze heeft hij zijn doel schoongehouden, voor zoover dit mogelijk was. Watersport (Van onzen bij zonderen correspondent.) „Leve den Bosch" riep burgemeester v. Lanjchot uit, terwijl hij in vervoering zijn hoed zwaaide, toen het Antoon Lieven gelukt was het 4-uurs wereld uurrecord voor buitenmotoren te ver beteren. Tijd om den nieuwen houder te hul digen was er niet, want als een oranje pijl uit den boog schoot de Syllt II weg om te trachten ook het record over zes uur te verbeteren, waarin de bestuurder overtuigend slaagde. Tamelijk veel publiek had zich bij de plaats verzameld, waar Lieven zou starten en waar zich ouk de boei bevond, waarom heen de boot een respectabel aantal malen op het af te leggen traject zou draaien. Offi- cieele en officieuze vlaggen woeien nabij dc Bossche Citadel, een feestelijk uitgedoste boot lag bij het startpunt, beladen met des kundigen, die gekleed waren in het gebrui kelijke watersport-tenue, te weten zeilpet, blauwe blazer of zeiljumper en oliejas. Mede voorzien van chronometers en een telma chine, stomme voorwerpen, die de prestaties van Lieven levend zouden maken. Niet alleen het woord van den official „het is zoo" geldt, het geperfectionneerde horloge beslist den strijd van techniek en pech. Want ook pech belaagde Liev-r reeds In de eerste oogenblikken van zijn poging. Pre cies om 30 seconden voor achten startte hij in zijn sierlijke, krachtige boot en niet veel later was een onregelmatig loopende motor oorzaak, dat het scheen of zijn poging(en) niet zou(den) slagen. Een onwillige accu was de bewerkstelliger van al dit kwaad, doch technici hadden het belagende euvel spoedig onder de knie en van dat oogenbllk af was het slagen vrijwel zeker. Mede door de niet genoeg te waardeeren hulp van toegewijde vrienden, die per roei boot elk stroohalmpje (waar Lieven zich niet aan behoefde te klampen onderdeelen van de groentenveiling etc. etc. opvischten, waardoor de schroef niet in een groot gevaar kwam, legde de Bosschenaar ronde na ronde af. die Engeland en Frankrijk op hun motor boot-grondvesten zouden doen sidderen. Het Bossche publiek eensgezind, zonder onderscheid tusschen rang en stand, waav het een Bosschenaar geldt bleef trouw hartig in zijn bijvalsbetuigingen. „D'n Antoon lapt 't 'em toch maar". En Antoon lapte 't 'em. Ronde na ronde zwenkte de oranje-boot om de rood-witte boel en telkenmale kon Lieven na een niet zeer succesvol begin winst boeken. Het zwarte bord met de witte rondencijfers bracht hem het record telkenmale nabij. Een korte knik van den bestuurder, een zwaai overboord van een leeg benzinebliK en vóór: gierde de Sylla de nieuwe ronde tegemoet, driftig denderend tegen de korte golfjes die de zoo pas afgelegde baan had veroorzaakt En het publiek bleef een goede tien mi nuten in afwachting. Want slechts over een kort stuk kon men Lieven in zijn prestaties gadeslaan. Een felle draai onder de spoor brug en wèg was de raceboot. Geen nood gramofoonmuziek en Bosch' gekout over Bossche prestaties er is een Bosch' nationaliteitsgevoel! kortten den tijd, die even regelmatig verstreek als het komen en gaan van Lieven. Na elke vooruit gang klaterde het applaus op van den een- voudigen kant van de officieele zijde, bü welken laatste burgemeester Van Lanschot zich gevoegd had en op ondubbelzinnige wijze belangstelling toonde voor de verrich tingen van zijn stadsonderhoorige. Op het oogenblik dat men de recordver betering een feit achtte, dreigde een kink in den kabel te komen. Een raceboot, waarin zich de helpers van Lieven bevonden, kwam aanstormen en hunne afwerende handge baren voorspelden weinig goeds. Het bleek echter dat hunne manipulaties niet anders ten grondslag hadden den volke te verkon digen, dat alles naar wensch ging En zoo geschiedde het dat ongeveer kwart voor twaalf door den luidspreker bekend gemaakt kon worden dat het een feit was geworden dat de Nederlander Lieven op de simpele Dieze-baan het 4-uur wereldduurrecord dat op naam van den Engelschman Feddon stond, gebroken had. Van een moyenne van pl.m. 45 K.M. per uur op 5052 K.M, Wie gedacht had, dat toen het oogenblik was aangebroken voor Lieven om te tanken, vergiste zich deerlijk, want onverstoord zette de nieuwe snelheidskoning zijn vaart voort teneinde den Gallischen haan mede het zwijgen op te leggen. Toch was het aantal uitgeworpen leege benzineblikken dusdanig groot geworden, dat bijtanken tot een groote noodzaak was geworden en niet lang hierna onderbrak Lieven zijn regelmatige vaart om brandstof in te nemen en maakte men tevens van de gelegenheid gebruik wederom een nieuwe accu in te brengen. Wederom ging de boot met een welhaast eentoonige snelheid over de baan. Aanrazen vaartminderen draalen even kijken naar het sco- rlngbord een korte knik ap plaus .vol gas! Dag I ven. En zoo slaagde ook de Bossche water coureur erin het record, dat in het bezit was van den Franschman Garson, in handen te krijgen. Daar kon de motorpech, die even na half twee optrad, geen afbreuk meer aan doen. Royaal was het zes-uurs-record ge broken, alhoewel de verbetering nog grooter zou zijn geweest als de motor die de razende vaart al genoeg nsar veler mee ning doorstaan had niet verder zijn diensten weigerde. Maar hoe dan ook, het door Lieven ge stelde doel was ten volle bereikt. Het ge middelde over den „6-uur-afstand" was van 37.03 K.M. per uur gestegen tot 48.89 K.M.! Twee motorboot-wereldrecords in Ne- derland's bezit. Bloemen, kransen werden aangedragen en werden den gelukkigen Lieven overhan digd en omgehangen. Op de meeat officieele wijze ware de records gevestigd, volkomen gerechtigd kur „n zij gehomologeerd wor den. En op Boasche wijze met Bossche leut is de Nederlandsche triomf in de verdere uren gevierd! Een nieuwe waterzege voor ons waterland. Wat tenslotte de voorhoede betreft, dat vlotte den eersten keer wat beter dan den anderen keer, een feit was in ieder geval, dat het plaatsen van gisteren de grootste fout was, waarvan de Haarlemmers dank baar profiteerden. Het zwerverssysteem pasten de Alkmaarders een beetje te veel toe en dat is hen duur komen te staan. Resumeerend kan gezegd worden, dat het speltype vóór de rust tot tevredenheid stemde, dat het echter na de pauze bene den de verwachtingen bleef. VERTROKKEN PERSONEN. E. ILbrink, magazijnbediende, van Dijk graafstraat 27, naar Amsterdam. T. W. J. Fleskens, R.K., rijkscontroleur, van Laat 138 naar Zaandam. T. J A. Frommé, winkel» bediende, van Steijnstraat 15, naar Den Helder. J. J. Cramer, geen, banketbak ker, van Ritsevoort 28, naar Baarn. B. J. Mynders, R.K., schoenmaker, en gezin, van le Kanaalstraat 6, naar Akersloot. J. H. E. de Liefde, N.H., verpleegster, van Wil- helminalaan 11, naar Baarn. Wed. C. Kostelijk, geen, z.b., van Parkstraat 12, naar Purmerend. Wed. M. Weijl, geen, z.b., en kind, van Bisschop Bottemannestraat 56, naar Zwolle. M. Boshart, N.H., los arbei der, van Uitenboschstraat 71, naar Kampen M. A. Hoefeijzers, R.K., dienstbode, van Bisschop Bottemannestraat 78, naarSchoorl. R. Kelly, N.H., dienstbode, van Wester- weg 92, naar Groningen. H. Mulder, geen, kellner, van Langestraat 70, naar Bolsward. A. W. G. Pijning, N.H., z.b., van Pr. Hendrikstraat 22, naar Veendam. T. B. van Wijk, N.H., dienstbode, van Ken- nemerstraatweg 97, naar Zeist. R. J. H. Veltkamp, geen, wagenmeester N.S., en echtg., van C. W. Bruinsvisstraat 35, naar Rotterdam. A S. F. Stadegaard, R.K., insp. verz. mij., en gezin, van Reguliers laan 18, naar Haarlem. Wed. V. Pranger, N.H., z.b., en kinderen, van Oudegracht 9, naar Deventer. M. Jesse, geen, z.b., van Asterstraat 16, naar Leiden. J. Kramer, Ger.K., z.b., van Dijk 2, naar Schermerhorn. H. Schoonhoven, N.H., horlogemaker, van Fnidsen 111, naar Winschoten. Arie en Arend Toes, geen, timmerlieden, van Tuinstraat 1, naar Barsingerhorn. J. van 't Hoff, R.K., buffetbediende, van Anjelier straat 2, naar Amsterdam. J. R. van Leersum, R.K., z.b., van Snaarmanslaan 17, naar Beverwijk. N. de Vries, geen, dienstbode, van Stationstraat 19, naar Beemster. INGEKOMEN PERSONEN. Th. G. Meereboer, R.K., vertegenwoordi ger, Kennemersingel 11, van Sint Pancras. C. Smit, geen, z.b., en echtg., Dr. Schaep- rnanstraat 23, van Anna Paulowna. M. Konijn, R.K., dienstbode, Laat 194, van Hei- loo. J. de Wit, N.H., Noorderkade, woon wagenkamp, van Medemblik. T. Langen- berg, N.H., dienstbode, Voordam 7, van Hei- loo. A. M. den Hartog, R.K., transport arbeider, Noorderkade 120 van Oudorp. T Peereboom, R.K., dienstbode, Schelphoek 10, van Den Helder. D. Leeuwenkamp, N.H., vertegenwoordiger en gezin, Juliana- straat 30, van Bergen (N.H.) P. J. A. van Eijsden, R.K., winkelbediende, le Land- dwarsstraat 9, van Haarlem. K. Vellinga, N.H., bedrijfsleider, en gezin, Lyceumstraat 83, van Leiden. W. G. Kollof, R.K., lijs tenmaker, Compagniestraat 3, van Haarlem. J. C. Hollander, R.K., kleermaker, Schou tenstraat 12, van Lemsterland. A. A. op de Weegh, R.K., broodbakker (o.), Tous- saintstraat 11, van Heiloo. L. de Liefde, ambtenaar ter secretarie gem. Alkmaar, Rembrandtstraat 15, van Bergen (N.H.) Tr. de Liefdede Groot, N.H., Rembrandt straat 15, van Hoorn. W. Brons, geen, kantoorbediende, Spoorstraat 13, van Am sterdam. D. Kregel, N.H., dienstbode, Heerenstraat 4, van Zuid- en Noordscher mer. R. P. J. Wortel, N.H., chauffeur, Dahliastraat 2, van Amsterdam. N. Boer- senRomi.in, N.H., Kennemersingel 18, van Graft. P. Zut, R.K., Schoutenstraat 4, van Noordscharwoude. J. Boon, N.H., chauffeur, en gezin, Hoeverkade 8, van Oudorp. M. P. van der Hlmst, R.K., fa brieksarbeider, Sliksteeg 9a, van Heiloo. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. De uitslag van de veiling bij opbod ge houden op Zaterdag 26 Maart 1938, ten overstaan van den notaris Mr. J. W. van der Heide, te Alkmaar, van de nieuwe boerderij „Leliehof" met stalling voor 28 stuks vee «n 2 paarden, groote wagen schuur met varkensstalling, vjjzelberg, ierkelder en mestplaat, boomgaard, ar beiderswoning en uitmuntende weilanden, aan de Ooztzijde van de Zuidervaart no.' C 27 nabij de Noordervaart in den Scher mer, gemeente Zuid- en Noord-Schermer is als volgt: 1. Huis, schuur, erf, ierkelder, vflzelberg samen groot 0.35.30 H.A. 5050.1 2. Boomgaard —.29.15 H.A. 1110 3. Weiland 2.87.25 H.A. 6233.33 4. Arbeiderswo ning en erf —.08.—H.A. 1530.— 5. Weiland 3.27.—H.A 7521.— 6- idem 3.54.20 H.A. 7969.50 7- idem i.74._h.A. 3332.20 8. idem 1.88.80 H A. 3754.68 9- idem 3.39 «C H.A. 7443.72 10. idem 1.74.80 H.A 3198.84 11. idem 1.79.00 H.A. 3060.90 Samen 21.15.10 H.A. ƒ50404.17 De afslag en combinatiën blijven be paald op Zaterdag 2 April 1938, des vóór middags te 11K uur in het café „de Tabakshandel" aan de Houttil no. 42 te Alkmaar. De kentering der seizoenen. De mooiste maand? Nog enkele dagen en de lentemaand heeft plaats gemaakt voor April. Een eerst kwartaal is weer in den stroom der vergankelijkheid weggevloden: ons wach ten de vreugden in een volgend verreljaar van lente en vroegen zomer. Maart heeft dit jaar al veel gebracht aan wat vaak April pas geeft, stralend licht als uit hoornen van overvloed uitgestort over de aarde, 't eerste prille groen over struiken en hees ters, koestering en glans, gloed en jong leven die gewoonlijk pas latere weken brengen. Het wordt April en dat wil zeggen, dat weer nader komt een der schoonste tijden van het jaar. Ik kies April, zegt Björnson, de Noorache schrijver maand die wat wil, waarin ie zomer wordt geboren! En ik kan mij voorstellen, dat er zoovelen zijn, die met Björnson April willen kiezen als de liefste maand. Mei is vol, uitbundig, overvloedig, ook al kan hij naar de Génestet's bekende, gevleugeld geworden woorden, de guurheid van November bezitten. Juni beteekent nog rijkere overdaad, nog weliger, weid- scher ontplooiing van groen, van groen èn bloei. April heeft nog het prille, het frissche en teere. Er is niet meer het dorre van Maart, immers half nog wintermr.and, er is nog niet het soms haast al te overvloe dige, al te groene groene van den vroegen en vooral van den laten zomer. April staat op de grens van twee werel den, de winterwereld, die in de laatste vlagen van hagel en sneeuw haar einde vindt, de zomerwereld, die met al meer en al forscher teekeoen zich ontplooit. Er is in April iets van de charme van het nog ongerepte, iets van de teedere bekoring van den knop, die op ontspringen staat, iets van de bekoring van jonge liefde, van den glans van warm en nog onbedorven geluk. April de naam zou volgens sommigen afgeleid zijn van Aphroaite, de Grieksche godin van de liefde, de uit het aphros, uit het schuim geborene. Waarschijnlijk juister is echter de afleiding van het Latijnsche werkwoord operire, dat openen beteekent: de aarde opent zich als het ware in Aprildagen om veelheid en volheid van gewassen voort te brengen, of wilt ge: de natuur opent na den winter opnieuw haar poorten van overvloed. April is de maand van de groene weiden, waarover de roep van den kievit klinkt, en waarover de zang van den leeuwerik opstijgt: grasmaand, maand van weer welig en frisch wordende weiden is dus een juiste, zij het misschien wat prozaïsch klinkende benaming voor deze maand, die juist overvloedig vol is vpn poëzie. April: goddelijke gave, opnieuw aan een verscheurde, donkere wereld geschonken. Nieuw leven breekt los uit dood en dood- sche banden. Truus Gerhardt in haar prachtige verzenbundel Laagland, waaruit ik al eerder iets aanhaalde, zegt ervan: Het goud der dotters klatert langs den waterkant, de rogge wimpelt op den win l in frissche stroomen, op groene voeten waadt April door 't bü ikend land en woelt met witte handen in de bloesem- boomen. Goud en groen, smaragd en robijn, flonkering en glans van gloed en kleuren legt zich over de zich verjongende wereld. Harmonie, vrede, schoonheid, licht en luister ontplooit zich over de aarde, over ons Europa, dat wij men6chen zoo desolaat, zoo verdeeld, zoo dreigend donker in menig opzicht maakten. April: nieuwe beloften, nieuwe verwach tingen, nieuwe hoop en opstanding uit de dooden! Paschen over enkele weken, de goddelijke boodschap der verrijzenis. Zoo zal het zingen roepen en schalmeien over de velden en de wateren, over de bosschen en de heuvelen. O, werd ten nieuwen leven ook ons hart bezield! A. L. B.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10