VORS COBRA Economische zaken en Landbouwcrisisfonds êoeooeee JiilduxpCOQtCUHfttQ ®°°oe9og PARLEMENT Verschillende wenschen in de Eerste Kamer. Werkloosheid en extremisme. binnenland. Staking bij Fokker. l t Seuilteton TWEEDE BLAD. (Van onzen parlementairen medewerker.) De Eerste Kamer heeft gisterochtend een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrootingen van Economische Zaken en van het Landbouwcrisisfonds voor 1938. Tot 's namiddags vier uur waren vijf sprekers „afgewerkt" en voor heden stonden er nogmaals vijf ingeschre ven, zoodat minister Steenberghe over gebrek aan belangstelling niet te klagen heeft. Z. E. zal echter, evenmin als wij, op verrassende opmerkingen zijn gestuit, al hoewel natuurlijk hetgeen in het midden werd gebracht door op landbouwgebied deskundige menschen als de heeren van Rappard (lib.), Kolff (c.h.), Hiemstra (s.d.) en van Voorst tot Voorst (r.k.) het aanhooren waard is. Een betoog van den heer de la Bella (s.d.) over de sociaal-eco nomische politiek der regeering en over de dringende noodzakelijkheid van werk verruiming o.a. door middel van uitvoe ring van groote openbare werken moge den gloed van nieuwheid missen, toch bepaalt het de aandacht bij vraagstukken, welke nog geenszins tot oplossing zijn ge komen en waarvan ook een sociaal-demo cratische regeering niet gaarne zou bewe ren in een paar jaar tijds een oplossing te kunnen aanbieden. De heeren van Rappard, Hiemstra, Kolff en van Voorst tot Voorst wijdden in het bijzonder aandacht aan de ongelijke be looning van den arbeid in den landbouw en in het industrieele bedrijf. Zij konden er niet aan ontkomen om nog eens de oorzaken daarvan na te gaan, waarbij laatstgenoemde het verst in de geschiede nis terugtrad en er op wees dat de land bouw al jaren lang in de loonsverhoogin- gen niet kon meekomen. Hoe het ook zij: in den crisistijd, met name in het jaar 1932, toen de landbouw met algeheelen ondergang werd bedreigd, werden de verschillen nog grooter. De door de regeering getroffen maatregelen hebben den verderen teruggang gestuit, zij streef de er naar de bedrijven in stand te hou den, hetgeen met groote offers, vooral ook van de zijde der landbouwers en tuinders en de arbeiders te platten lande gepaard is gegaan, maar nog altijd niet kan men van een loonende productie spreken, ten minste in de meeste gevallen niet. Men is het dan ook volkomen met de regeering eens, dat de steunmaatregelen nog niet kunnen worden gemist, maar men zou het zeer op prijs stellen, indien land en tuinbouw den druk van tal van knellen de maatregelen minder zouden gevoelen, in welke richting op den minister pressie werd uitgeoefend. En dan is er nog een overbevolkings- vraagstuk voor ons platte land. De heeren van Rappard en Kolff gingen hierop wat dieper in. Uitbreiding van den cultuur grond door ontginning, drooglegging, ont watering enz. komt in de eerste plaats in aanmerking, maar daarnaast vroeg eerst genoemde afgevaardigde aandacht voor emigratie, in kolonieverband (wat het meeste succes schijnt te beloven) in Bra zilië en Argentinië. Frankrijk, dat eveneens aan landbouwers behoefte heeft, biedt slechts aan enkele'Nederlanders redelijke kansen; dit land kan voor ons vrijwel op het oogenblik worden uitgeschakeld. Het bovengenoemde viertal leden was het er over eens, dat het prijspeil der land bouwproducten moet worden verhoogd, willen boeren en arbeiders een eenigszins ■behoorlijk bestaan krijgen. Er moet iets gebeuren, wat dan ook. De heer van Voorst tot Voorst achtte ver hooging van de monopolieheffing over de geheele lijn het aangewezen middel. Dat de regeering voor de aardappelen een teeltregeling heeft gemaakt, die met zwaarderen druk gepaard gaat dan vroe ger, ging dezen heeren zeer aan het hart; zij betoogden de nadeeligheid daarvan voor den landbouw De heer van Voorst, partijgenoot van den minister, herinnerde eraan, dat de regeering bevreesd was voor een verhoo ging van het prijspeil der landbouwpro ducten, omdat de loonen in de industrie dan zouden moeten worden verhoogd, het geen weer de productiekosten zou doen stijgen en het concurrentievermogen onzer nijverheid verminderen. Maar, zoo vroeg deze afgevaardigde, is dat standpunt wel in overeenstemming met de door de re geering voorgestane „verdeelende recht vaardigheid?" Mr. Kolff, die de toestanden in de Betuwe op z'n duimpje kent, betwijfelde of de regeering bij onderhandelingen met het buitenland wel stevig genoeg op de bres stond voor de tuinbouw-exportbelan gen; in het bijzonder dacht hij aan de appels en peren. Maar in het algemeen moet de minister z. i. alle aandacht aan vergrooting van den export van land- en tuinbouwproducten wijden. De rede van den heer de la Bella (s.d.) bewoog zich, gelijk we reeds zeiden, op sociaal-economisch gebied. Hij meende dat te dien aanzien een andere politiek van dezen minister had mogen worden ver wacht, gelet op het program van de R. K. Staatspartij en de uitlatingen van voor aanstaande katholieken. Maar na acht maanden beleid blijkt, dat deze bewinds man voor 90 pet. den „ouden liberalen koers" voortzet. De sociaal-democratische afgevaardigde zeide niet te twijfelen aan den goeden wil van minister Steenberghe, maar veronderstelde, dat hij te zeer ge bonden was door de marschroute van de heeren Colijn en de Wilde. Bij de bestrijding van de werkloosheid mist men een bepaald systeem, met het gevolg dat er veel te weinig gebeurt. Het N.V.V. had eens gespeurd naar den voor raad van mogelijk uit te voeren groote openbare werken, een onderzoek, dat zij provinciegewijs heeft ingesteld, en daarbij was het tot de slotsom gekomen, dat voor een bedrag van een milliard gulden aan groote openbare werken kan worden uit gevoerd! Zijn pleidooi was derhalve werkverrui ming en nog eens werkverruiming om het nog altijd zeer groote aantal werkloozen te verminderen. Hij waarschuwde tegen verlaging van de arbeidsloonen, omdat daardoor de koopkracht van de bevolking nog meer zou afnemen; bovendien zijn vele loonen al zoo laag, dat er niets meer af kan. Wil men dus de productiekosten verlagen, dan kan dit alleen nog maar door ordening- in het bedrijfsleven, waarvan standariseering een element moet uitma ken. De arbeiders hebben te weinig in vloed op den gang van zaken in het be drijfsleven; ook daarin moet verandering komen. Ten slotte wees de heer de la Bella er op, dat er nog geen enkel ander serieus plan ter bestrijding van de werkloosheid is aangeboden dan het Plan van den Arbeid; met nadruk betwistte hij, dat dit plan en het ordeningsstreven (waarmede dat in katholieken kring evenwijdig loopt,) staatssocialisme zou inhouden. Tenslotte wees hij op het gevaar dat aan het voort duren der werkloosheid van extremistische zijde dreigt. Vandaag werd het debat^voortgezet. Teekenkamerpersoneel in verzet. In een gisteravond onder leiding der vier samenwerkende organisaties ge houden vergadering heeft het perso neel van de teekenkamers der N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fok ker te Amsterdam, besloten met ingang van Vrijdag 1 April a.s. het werk neer te leggen, aangezien de directie niet bereid is met de organisaties overleg te plegen over een salarisregeling en de bestaande salarissen als ver beneden eiken redelijken eisch worden be schouwd. Van het teekenkamerpersoneel bij de Fokkerfabrieken is circa 95 pCt. georgani seerd. Er zijn 73 teekenaren lid van den Nederlandschen Bond van Technici, denAl- gemeenen Bond van Technisch- en Opzicht houdend personeel, de Nederlandsche Ver. van Christelijke Technici en den R.K. Bond van Technici St. Bernulphus. Nadat de besturen van deze organisaties reeds in het afgeloopen jaar pogingen had den aangewend om verbetering te verkrij gen in de salarissen der technici, hebben zÜ zich op 17 Februari j.L met een schrijven tot de directie der Fokkerfabrieken gewend, waarin verzocht werd om een bespreking, teneinde een salarisregeling voor de teeke naars vast te stellen en waarin werd mede gedeeld, dat tot staking zou worden beslo ten, indien voor 28 Febr. geen bevredi gend antwoord zou zijn ontvangen. De rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., bood zijn bemiddeling aan en had op 21 Maart j.1. een bespreking met de Fokker directie, waarbij tevens aanwezig was het hoofdbestuur van den Metaalbond. De di rectie der Fokkerfabrieken beriep zich op het standpunt van den Metaalbond, welke weigert de organisaties van het technische personeel te erkennen. De directie ver klaarde tot overleg bereid te zijn met ver tegenwoordigers van het personeel zelf over persoonlijke grieven, doch niet over een algemeene salarisregeling. Het door de bon den van technici gevraagde onderhoud werd dan ook afgewezen. In de gisteravond gehouden vergadering, die bezocht was door ruim 80 pCt. der be trokken leden, terwijl van verscheidene afwezigen bericht van verhindering en sympathiebetuigingen waren ontvangen, werd hiervan mededeeling gedaan. Met groote bitterheid werd geconstateerd, dat zoowel de Metaalbond als de directie der Fokkerfabrieken de organisaties der land arbeiders niet alleen erkenden en voort durend met deze bonden overleg pleegden, maar bovendien in de afgeloopen weken alle eischen, door de organisaties der hand arbeiders gesteld, hadden moeten inwilli gen, terwijl men ten aanzien van de hoofd arbeiders zelfs overleg met hun organisaties botweg afwees, daarbij nog een beroep doende op de „intellectueele standing" der hoofdarbeiders. Van de zijde van het bestuur werd o.m. verklaard, dat blijkens publicaties in de pers het bedrijf in het afgeloopen jaar ruim een millioen winst had gemaakt en dat op de te houden aandeelhoudersver gadering zal worden voorgesteld een divi dend van vijf-en-twintig procent uit te kee- ren. In ditzelfde bedrijf zijn teekenaars te werk gesteld in het bezit van het eind diploma M.T.S., die op 22- tot 24-jarigen leeftijd salarissen Van 6065 per maand verdienen en werken personen met 12 of 15 dienstjaren op salarissen van 45 per week. Overeenkomstig het op een vorige verga dering in principe genomen besluit, werd ditmaal met vrijwel algemeene stemmen besloten met ingang van Vrijdag a.s. het werk op de teekenkamers neer te leggen. ERNSTIGE AANRIJDING TE HELMOND. Onvoorzichtig den weg over gestoken. Op den Kanaaldijk te Helmond is gister middag om drie uur het dertienjarig zoontje van de familie P. Bruyer aldaar bij het on voorzichtig oversteken van den weg door een auto uit Gemert aangereden. De jongen kreeg een hevigen slag van den bumper en bleef bewusteloos liggen. Met een zware hersenschudding, inwendige kneuzingen en verschillende schaafwonden is het slachtof fer naar het St. Antoniusgasthuis te Hel mond overgebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. KINDJE IN EEN TEIL WATER VERDRONKEN. Gistermiddag is het 2-jarig dochtertje van de familie Jansen aan den Binnenweg te Twelloo bij Deventer in een teil met wasch- water, die achter het huis stond, geraakt en verdronken. Vrijdag 1 April. HILVERSUM, 301,5 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9—12.— VARA, de VPRO van 7.309.en de AVRO van 12.—4.— uur). 8.— Gr.pl. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40 Zang met pianobegeleiding. In de pauze gr.pL 11.10 Verv. deel. 11.30 Gr.pl. 12.30 J. Cantor's en semble. In de pauze gr.pl. 2. Pianovoordr. 2.30 Variété-progr. 4.— Gr.pl. 5.— Voor de kinderen. 5.30 Cor Steyn's accordeonorkest. 6.05 Qrgelspel. 6.30 Politiek radio journaal. 6.45 Gr.pl. 6.50 NW-uitz. 7.20 ANP-ber. 7.30 Ber. 7.35 Lezen in den Bijbel, causerie. 8.Ensem ble Stotijn. 8.30 De Oecumenische beweging, causerie. 9.Opera- progr. (solistenconcert). 10.Fan tasia en solisten. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwijding. 11. Viool en piano. 11.30 Jazz-progr. (gr.pl.) 11.5512.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (Alg. progr. KRO). 8.9.15 en 10. Gr.pl. 11.30 Causerie over Bijbel geschiedenis. 12.Ber. 12.15 Mo dern Klein-orkest. (1.1.30 Gr.pl.) 2.Orgelconcert. 3.Gr.pl. 3.45 KRO-orkest. 4.30 Gr.pl. 4.45 KRO- orkest (Vervolg). 5.30 Gr.pL 6.05 De KRO-melodisten en solist. 7. Ber. 7.15 De intelligentie der kin deren en hun schoolresultaten, causerie. 7.35 Bedrijfsrep. 8.ANP- ber. 10.4012.Gr.pl. DROITWICH. 1500 M. 11.4011.50 PianosolL 12.10 Orgelconcert. 12.40 Tommy Kinsman's dansorkest. 1.15 Volksliederen. 1.352.20 Het Bir- minghamsch Dameskwartet. 4.20 Jazzmuziek (gr.pl.) 4.50 Rep. 5.20 Contrabas-voordr. 5.40 John Russell en zijn orkest. 6.20 Ber. 6.45 Zang en piano. 7.20 Gr.pL 7.50 Rep. 8.20 BBC-zangers. 8.35 Revue-progr. 9.20 Ber. 9.40 The Trial of Dreyfus, causerie. 10.BBC-orkest en -koor mmv. solist. 10.55 Leslie Bridge- water's kwintet. 11.35 Jack Jackson en zijn Band. 11.5012.20 Dansmu ziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 7.55—8.05, 9.10 én 10.20 Gr.pl. 11.35 J. Evrard's damesorkest. (12.50 Zang). 2.05 en 3.35 Zang. 4.20 Kamermuziek. 7.35 Zang. 7.50 Radiotooneel. 9.50 Gr.pL 10.20—11.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.30 en 6.30 Gr.pL 7.50 Omroepschrammelensemble en Balalaika-kwintet „Bajan". 11.20 Brandweer-orkest. 12.35 Omroep orkest. 1.30 Schrammelensemble. 2.20 Gev. progr. 3.20 Omroeporkest, solisten en vocaal trio. 5.20 Maand- revue. 6.30 Vroolyk progr. 8.20 Gev. progr. 9.35 Gr.pl. 10.2011.20 Jack Alban's dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pL 11.50 en 12.30 Omroep- kleinorkest. 12.501.20 Gr.pl. 4.20 Omroepkleinorkest. 5.50, 6.20 en 7.20 Gr.pL 7.50 Omroepsymph.» orkest en solisten. 9.3010.20 Gr.pL 484 M.: 11.20 Gr.pL 11.50 en 12.30 L. Langlois' orkest. 12.501.20 Gr. pi. 4.20 Omroeporkest. 5.35 Gr.pL 5.50 Pianovoordr. 6.10 Gr.pL. 6.3J Harmonicasoli. 7.20 Omroeporkest. 7.35 Radiotooneel. 8.05 Vervolg con cert. 9.30 Gr.pL 9.4510.20 Dans muziek (gr.pl.) DEUTSCHLANDSENDER, 157J 7.20 Gev. progr. 8.20 1 April-progr. 9.20 Ber. 10.20—11.20 Eugen Jahn's orkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.2011.05, Radio PTT Nord 11.05 11.20, Keulen 11.20—12.20, Brus sel VL 12.2012.30, Brussel Fr. 12.3013.20, Keulen 13.2014.20, Danm. Radio 14.2015.20, Keulen 15.2016.20, Droitwich 16.2016.50 Keulen 16.50—17.20, Brussel Fr. 17.20—18.20, Keulen 18.20—20.20, Brussel VL 20.2020.35, Brussel Fr. 20.35—21.20, Brussel VL 21.20— 21.35, Keulen 21.35—22.20, Parijs R. 22.20—24.—. Lijn 4: Brussel VL 88.20, Nor- mandië 8.2010.35, Lond. Reg. 10.35—17.20, Droitwich 17.20—19.50 Lond. Reg. 19.5020.20, Droitwich 20.2022.55, Lond. Reg. 22J5 23.35, Droitwich 23.35—24.—. Lijn 5: Diversen. VILLA'S GEPLUNDERD IN DE OMGEVING VAN ARNHEM. Daders door de politie gepakt. Niettegenstaande enkele weken geleden te Arnhem een drietal personen was aange houden terzake van diefstal met braak in onbewoonde villa's en kippendiefstallen in hoofdzaak in Schaarsbergen, kwam enkele dagen geleden uit dezelfde omgeving weder een bericht in bij de politie, dat onbevoeg den een bezoek hadden gebracht aan een on bewoond zomerhuisje, thans aan den Dee- lenschenweg. Bij onderzoek bleek, dat een belangrijke hoeveelheid lakens, dekens, gordijnen enz. was gestolen tot een gezamenlijke waarde van ongeveer 300. Tegelijkertijd werd aangegeven, dat uit een andere villa, bij afwezigheid van de be woners, op onverklaarbare wijze eenige goe deren waren verdwenen. Hoewel het oogenblikkelijk aangevangen onderzoek aanvankelijk geen resultaat had, kon na enkele dagen op verschillende plaat sen in Arnhem een gedeelte van het gesto- lene worden opgespoord. Tenslotte kon op grond van de verkregen aanwijzingen tot aanhouding van de daders, twee oude bekenden van de politie, worden overgegaan. LANDBOUWER GEDOOD DOOR TREIN. Ongeluk op onbewaakten overweg. Op den onbewaakten spoorwegovergang te Emmikhuizen (gem. Renswoude) heeft zich gistermiddag omstreeks half vijf een ernstig ongeluk voorgedVn, waarbij de 53-jarige landbouwer A. v. d. Brandhof uit Renswoude het leven heeft gelaten. Deze fietste nabij den overgang, toen en kele arbeiders, die in de nabijheid werkten, hem attent maakten op een naderenden trein. De man scheen de gebaren en de waar schuwende woorden van de arbeider» niet te hebben begrepen, met het gevolg, dat de trein, welke uit Arnhem kwam en in de richting Utrecht reed, den landbouwer greep. De ongelukkige was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuteje té RensWoude overgebracht. De trein heeft na tien minuten vertraging zjjn reis voortgezet. HET EERSTE SLACHTOFFER. In de nieuwe garnizoenen. Dinsdagavond na afloop van de door de in garnizoen te Roermond gekomen militai ren gehouden taptoe, wilde de milicien H. v, d. Westen, uit Raamsdonk, voor een naderen de vrachtauto den Minderbroederaingel oversteken. Hij werd door de auto gegrepen en eenige meters meegesleurd. Met een ge compliceerde beenbreuk en een lichte her senschudding werd hij, nadat ter plaatse door een ontboden geneesheer het eerste verband was gelegd, naar het St. Laurentius* ziekenhuis overgebracht f DOOD DOOR SPIRITUS DRINKEN. In de heide, onder de gemeente Schijndel (N.Br.), ter hoogte van den Couveringschendijk, het lijk gevonden van den 55-jarigen zwerver L. S. De doodsoorzaak moet worden toege schreven aan het drinken van spiritus. KIND VERDRONKEN TE ZWOLLE. Het 5-jarig zoontje van den arbeider J. Woutstra te Zwolle, dat gisteren zijn vader op het land eten had gebracht, is in een sloot geraakt en verdronken. Door MARK CHANNING Ned. bewerking door MARIE DEBELMONTE 16) „De overwinning is ons, Oh Khoon", zei Gray omkijkend, terwijl hij, gevolgd door den dwerg, terug klauterde naar den top. Khoon gromde iets onverstaanbaars. Vanaf het begin der vijandelijkheden had hij Gray gevolgd als zijn schaduw en hij kende klaarblijkelijk geen vrees. Gray begreep, dat de vijand ieder oogen blik een poging doen kon, om hem tot te rugtrekken te dwingen door den bergkam te bezetten. De instructies, zoo juist door hem aan Sher Singh gezonden, behelsden dan ook hem alle beschikbare mannen te sturen. Bij zijn snellen opmarsch had hy de heuvels niet kunnen verkennen, daar dit zijn tempo zou hebben vertraagd. En t was hem er juist om te doen tijd te winnen. Weer inspecteerde hij door zijn verrekijker het operatieterrein. „Ik ga ter verkenning naar boven", riep hij" zich tot een onderofficier wendend. „Achba Sahib". Toen Gray zijn doel bereikte, was van den vijand niets meer te bespeuren. Het geweervuur was verminderd, tot te hooi en 1® gras een toevallig schot. Even wel, het gevaar bleef bestaan tot de man nen van Gray zich van den bergkam zou den hebben meester gemaakt. Hij ging zit ten om een punt aan zijn potlood te slijpen. De steile klim had hem een razenden dorst bezorgd. Ergens water vandaan te halen, was onmogelijk, dat wist hij. Zijn hand uit strekkende, plukte hij een paar grassprie ten, met het doel er al schrijvende op te kauwen, maar ze waren zoo bitter, dat hij ze weer uitspuwde. „Hier is wat om uw dorst te lesschen". Gray keerde zich om en ontmoette een blik uit een paar zwarte, boosaardige oogen. Khoon, de Mongoolsche gids, reikte hem den leeren wijnzak der bergbewoners. Te dorstig om te spreken bepaalde Gray er zich toe met een hoofdknik te bedanken en hy dronk gulzig den lauwen inhoud. Hemel Wat overkwam hem? Waarom werd 't opeens zoo donker? Daarop scheen het hem of de zijkant van den berg zich ophief en hem een slag in 't gezicht gaf. Geknield voor den bewusteloozen En- gelschman stak Khoon twee vingers in zijn mond en liet een schel gefluit hooren. HOOFDSTUK IX. Het Paleis van den Spiegel. De beschrijving door Chirine, die het Pa leis van den Spiegel vergeleek met een druivenpit in een schaal, was nog zoo kwaad niet. Feitelijk bestond deze vesting van den Cobra uit een versterkte stad in miniatuur, verscholen diep in een dal, dat ingesloten werd door een keten van ontoe gankelijke bergen vol kloven. Met hun immense elkaar rakende schouders leken ze op een troep Titanen, die naar een mier aan hun voeten keken. Een groote steile rots stak boven het pa leis uit en vormde een geweldig grauw steenen baldakijn; het ongeveer twaalf honderd meter hooge gevaarte liep aan de achterzijde uit in een spitsen top van zeven duizend meter, in welks flanken eeuwige sneeuw fonkelende litteekens had gegrifd. Van duizelingwekkenden hoogten in de om geving vielen watervallen donderend neer; beneden in het dal vervloeide hun water in den nevel, die gewoonlijk boven de val lei hing. Dit paleis was klaarblijkelijk gebouwd in den krater van een uitgebranden vulkaan, in den loop der tijden door weer en wind herschapen in een gedurende lente- en zo mermaanden vruchtbaar, lachend dal vol bloemen en vruchten, doch dat in den win ter onbeschrijfelijk dor en doodsch was. De aloude vesting besloeg drie zijden van een vierhoek, die omringd werd door de overblijfselen van twee hooge grijssteenen bastions met afgebrokkelde kanteelen op de buitenste omwalling. Bressen, welke zich in het metselwerk vertoonden, waren zorg vuldig gestopt met verweerde rotsblokken; in het midden van den buitensten ring muur bevond zich de hoofdingang, een dubbele deur van ebbenhout, wel een voet dik en die de eeuwen had getrotseerd. Ze werd bevestigd door massief ijzeren stangen en door zware cylinders van gedreven ko per in den vorm van opgerolde palmblaren. Deze poort gaf toegang tót een ringvor mige straat, waarin, behalve een kleine ba zaar ook het kwartier van het garnizoen gevestigd was; een bijna loodrechte trap voerde naar de binnenste omwalling, die het iets lager gelegen paleis en tuinen om gaf. Langgerekt, beverig hoorngeschal ver stoorde plotseling de rust van het eenzame dal. Toen de laatste der duizenden echo's weggestorven was, scheurde in de verte een rasperig gebrul door de lucht: Shiv, de tijgerin, begroette haar meester. Op de even te voren nog verlaten wallen krioelde nu het in blauw en wit gekleede krijgsvolk: een loop van een geweer, een bloote sabel kling glinsterden in de zon. In de binnen straat verzamelde zich een norsch uitzien de menigte: vrouwen met harde gezichten en scherpe oogen verlieten haastig hun aarden krotwoningen; met groote mannen stappen kwamen ze aanloopen, druk pra tend, doch met gesmoorde stem. Onbe schrijflijk vuile kwajongens, brutaal en wantrouwend, haveloos en aanmatigend, lachten of schreeuwden niet als andere straatjongens, maar ze kropen stiekum in een hoekje, om elkaar deelgenoot van hun schunnige geheim te maken. Angst bezielde de bevolking, want de wachters hadden den ruiterstoet vanAlam Khan, die eenige mijlen verder uit een nieuwen pas was opgedoken, aangekondigd. Zoodra een der ruiters uit de duisternis te voorschijn kwam, teekende zijn silhouet- te zich een oogenblik duidelijk af tegen den horizon en verdween dan weer om plaats te maken voor een ander, bijna ge- lijk Weer dreunde liet gebrul van Shiv dooi de lucht. De schildwachten luisterden er naar en zwegen een oogenblik. Daarop: „Men beweert, dat Allah aan dieren geen hart heeft gegeven", bromde de kleinste der soldaten, „maar die beesten van hem houden meer' van Alam Khan dan de meesten van zijn vrouwen..." De man bedwong zijn lachlust, 't Was niet heilzaam te lachen, indien het betrek king had op den Cobra. „Wat je daar zei, is waar", kwam de lange, magere tusschenbeide, een stofje wegblazend, dat het uiteinde van zijn vuur steen ontsierde. „Mijn broer is een van de vier oppassers van het beest. Ze is ja- loersch, zelfs op een man". „Is het waar, dat hij eiken morgen een bloemkrans om haar hals hangt, en dat ze met kostbare oliën gezalfd wordt?" infor meerde een der mannen. „Dat alles is waar.. Bovendien eet ze uit een gouden schaal, ingelegd met sma ragden (de man zuchtte diep). De goud smid, die er iets aan repareeren moest, heeft me verteld, dat die bak wel een lakl (honderdduizend roupies) waard is". „Wah!"riepen drie verschrikte stem men. Al hun soldijen tezamen van een heele maand zouden nog geen duizendste deel van deze som vertegenwoordigen. „Ja", vervolgde de man voldaan", en ze slaapt vóór zijn bed op zijden kussens". Onwetend van de thuiskomst van den Cobra leefden zijn vrouwen tevreden met hun sleurbestaan, waarin slechts door ziek te van een hunner een kleine variatie kwam en dat pas met hun dood eindigde. (Wordt vervolgd). A

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6