VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Rechtszaken Spoct Alkmaarsche Politierechter Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. h. L. O.-mutaties. TWEEDE BLAD. 3 PRUIMENBOOMEN IN ZEELAND IN BLOEI. De K. N. A. C. bericht, dat de vroege pruimenboomen op Zuid-Beveland en Walcheren thans in vollen bloei staan. De eerste kersenbloesem is ook al gezien, zoodat de verwachting is gerechtvaardigd dat de Zeeuwsche kersen- en perenboomen tegen Paschen zullen bloeien. ALBERT VAN DALSUM ONGESTELD. De heer Albert van Dalsum is vry ern stig ongesteld. In verband hiermede zal de aangekon digde voorstelling van „Het lied van het meisje en den moordenaar" waarin Albert van Dalsum de hoofdrol zou vertolken, en welke voorstelling in den Koninklijken Schouwburg te Den Haag zou worden ge geven geen doorgang kunnen vinden. Waarschijnlijk zal de heer van Dalsum voorloopig het bed moeten houden. VARKENSPEST BIJ AMSTERDAM. Maatregelen tegen uitbreiding genomen. Bij een veehouder aan de Ouderkerker- dijk onder de gemeente Amsterdam zyn een zestal varkens door varkenspest aange tast. Vanwege den veeartsenijkundigen dienst zijn de voorgeschreven maatregelen genomen. O.a. zijn de noodige kenteekenen aangebracht. Varkenspest is een besmette lijke ziekte, welke zoo nu en dan voorkomt. Indien het ziekteproces daartoe aanleiding geeft kan de veeartsenijkundige dienst ge lasten de beesten te doen slachten. DE ALUMINIUMFABRIFK. Utrecht uitverkoren? De „Gelderl." meldt, dat volgens haar in formaties de aluminiumfabriek, welke hier te lande staat te worden opgericht, in Utrecht zal worden gevestigd. De aspiraties, welke Zuid-Limburg ten deze had, zouden dan niet in vervulling gaan, terwijl ook de poging van Nijmegen uit gedaan om deze industrie daar te krijgen niet is gelukt. DOODELUKE AANRIJDING TE ROTTERDAM. Gisteren is op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam ter hoogte van de Jongkind straat een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 15-jarigen loopjongen van van Daalen, A. C. Belooys, uit de Kosestraat te Rotterdam, het leven heeft gekost. In de richting Westersingel reden om streeks genoemd tijdstip twee wielrijders. Zij werden ingehaald en gepasseerd door een zwaar met kolen geladen vrachtauto, be stuurd door den 33-jarigen B. J., wonende in de Booomgaardstraat. Op het moment, dat de vrachtauto de fietsers passeerde, wilde de loopjongen met zijn fiets op zijn beurt de beide wielrijders weer voorbijrijden, waar toe hy zich links van de fietsers en rechts van de vrachtauto bevond. De tusschenruim- te was echter te gering, zoodat hij met den meest linkschen fietser in aanraking kwam. Hierdoor raakte hij de macht over zijn stuur kwijt, hy begon te slingeren en viel met fiets en al om, waarbij hij juist voor het rechterachterwiel van de vrachtauto terecht kwam. Dit ging den jongen over den buik. Met zware inwendige kwetsuren is de ge wonde per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel gebracht, waar hy kort na aankomst is overleden. GROOTE BOERDERIJ GING IN VLAMMEN OP. Negenenveertig stuks vee In de vlammen omgekomen. Gisteravond is brand ontstaan in een groote boerderij te Dwingeloo, eigendom van mr. J. J. Veurman te 's-Gravenhage en bewoond door den landbouwer W. Slagter. De bewoners waren nog maar nauwelijks ter ruste, toen zij in het achterhuis gerucht hoorden. Men ging kijken en bemerkte, dat alles in vlammen stond. De te bed liggende kinderen werden ijlings door de vrouw van Slagter gewekt. De man zelf bevond zich by de buren, terwijl eenige volwassen kin deren een uitvoering in het dorp bijwoon den. De brand greep zoo snel om zich heen, dat men onmogelijk het vee kon redden. De stallen boden een vreeselyken aanblik. Drie en twintig stuks melkvee, dertien pinken, negen kalveren, een stier en drie paarden kwamen in de vlammen om. Slechts een koe, een paar pinken, die in de schuur naast het huis waren gestald konden worden gered. Van het huisraad werd zoo goed als niets gered. Alleen het aanwezige geld werd in veiligheid gebracht. De oorzaak van den brand is vermoede lijk kortsluiting. Alles was verzekerd. Glimlachje Men moet maar op het idee ko men. DRIEHONDERD STAKERS TE EMMEN. Heden begint de actie in het Noorden. Over het bouwconflict in het Noorden zij nog gemeld, dat de staking, welke heden te Emmen zal ingaan, ongeveer 300 arbeiders omvat, van wie 200 leden van den Algemee- nen Nederlandschen Bouwvakarbeidersbond en de overigen leden van de Christelijke en R.K. Bouwvakarbeidersbonden. De mogelijkheid bestaat, dat binnenkort een conferentie met den rijksbemiddelaar kan worden gehouden, maar veel verwach ting schijnt men daarvan niet te koesteren. De Veenkoloniale Bouwpatroonsbond, die door aanvaarding van het landelijk contract buiten het conflict staat, heeft besloten, dat zijn leden geen „besmet" werk in uitvoering zullen nemen en geen arbeiders zullen aan nemen, die niet een ontslagbriefje kunnen toonen, waaruit blijkt, dat zij niet bij de staking zijn betrokken. (Zitting van Maandag 28 Maart.) Schelmenstreken. In dezen tijd van modern verkeer, nu het autobesturen zoo'n beetje bij de opvoeding gaat behooren, treft men 't vaak aan, dat reeds jongens van 15-16 jaar zich vertrouwd gaan maken met de autorijkunst. Dat kan natuur lijk zijn voordeelen hebben, omdat de jeugd dan reeds vroeg een begrip gaat krijgen var, de gevaren van den weg, het kan echter ook zeer nadeelige gevolgen hebben. En één daarvan is hedenmiddag voor den politie rechter duidelijk tot uitdrukking gekomen. Terecht stonden twee knapen van 17 en 18 jaar, die in samenwerking met een even ouden vriend de „aardigheid" hadden in langs den weg geparkeerde auto's te stap pen en daarmede een toertje te maken. Het waren de jongens de L. en I. uit Den Hel der, die op het matje stonden; hun vriend B. kon niet ter terechtzitting verschijnen, omdat hij voor den militairen dienst moest worden gekeurd. Aan dit drietal was ten laste gelegd, dat ze in vereeniging op verschillende tijdstip pen van de maand Februari zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal in dien zin, dat ze in auto's, welke hun niet toebehoor den, uit rijden waren gegaan en dat nog wel zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Niet alleen, dat ze zich meer dan eens aan dit feit hebben schuldig gemaakt, ze hadden brokken gemaakt ook en dit maakte de zaak nog ernstiger. Zoo waren ze eens op een keer met zijn drieën in een auto gestapt van een heer, die zijn vervoermiddel geparkeerd had voor het hotel „De Burg". Deze heer was nog niet goed en wel in het hotel of de knapen stegen in en reden weg. Door de onvoldoende stuurvastheid van den chauffeur waren er eenige niet onbelangrijke deuken in de 8 cylinder-auto en toen de eigenaar zijn wagen weer terugkreeg, hadden de jeugdige boos doeners maar liefst 30 L. benzine verbruikt. Met een vrachtauto van den bloemist Nuijens hadden ze precies hetzelfde uitge haald en ook hier had men den eigenaar schade berokkend. Die schade was nu wel door de ouders vergoed, maar langen tijd hebben de diverse eigenaren dan toch maar in de grootste onzekerheid geleefd, wat er met hun respectievelijke wagens gebeurd zou zyn. De officier van justitie vond dit een zeer laakbare handeling. Het blijft het zich ver grijpen aan het eigendom van een ander en de justitie dient hier direct flink in te grij pen. Het moge echter aan den anderen kant een les zijn voor de automobilisten om hun auto's niet met een contactsleuteltje achter te laten, m.a.w. het sleuteltje in den zak te steken. Wegens den ernst van het feit eischte spr. 7 dagen gevangenisstraf en bovendien het civiel rechterlijk onder toezicht stellen. De politierechter noemde dit misdrijf een „tydgeestdelict" en veroordeelde tot 10 subs. 5 dagen en 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en ten overvloede nog het onder toezicht stellen van een ge zinsvoogd voor den tijd van 1 jaar. Chauffeur, die zijn eigen glazen ingooit. De 26-jarige chauffeur v. T. en diens 17- jarige vriend A. V. te Heerhugowaard wa ren op den avond van den 20sten Februari naar een feestavond geweest en daar had den ze waarschijnlijk meer gedronken dan goed en noodig voor hen was. Ze waren in een alleruitgelatenste stemming en toen ze midden in den nacht huiswaarts keerden, namen ze den verkeerszuil op het kruispunt MiddenwegBroekerweg als mikpunt. Zon der eenigen reden gooiden ze de ruitjes van die zuil in. De veldwachter had dit gezien, althans proces-verbaal opgemaakt en van middag reeds hadden ze zich te verantwoor den. De oudste, de chauffeur v. T., was niet ter terechtzitting verschenen en had door middel van een brief getracht een milder straf te krijgen. In dit laatste had hy zich vergist, want toen bleek, dat hij heelemaa' niet zóó dronken geweest was als in den brief beschreven stond, achtte de officier en met den officier de politierechter een maand gevang een juiste straf. Met den jeugdigen chauffeur-in-spé A. V. was het eventjes anders gesteld. Die kreeg een flinke reprimande en een boete van 20 subs. 14 dagen plus een voorwaardelijke maand tuchtschool met een proeftijd van 2 jaar. De verdediger, mr. Prins, bepaalde zich tot enkele opmerken over de hooge boete, welke de officier geëischt had, n.L 25. De wél-verschenen verdachte A. V. ver telde, dat hij 25 op de spaarbank had staan. Daarvan moet hij nu 20 in de staats kas storten; dergelijke fratsen zal hij allicht niet meer zoo gauw uithalen. En dat is ook de bedoeling van den rechter. Ik niet met haar uit, jij ook niet. In het dorp Warder bestaan natuurlijk net zoo goed onderlinge veeten over een meisje als overal anders. Zoo kon het ge beuren, dat de boerenknechten v. d. O. en K. samen op de uitvoering van de rede rijkerskamer „Aurora" te Warder waren entot hun schrik ontdekten, dat hun aartsvijand v. d. L. in gezelschap was van een beeldschoone Beemsterlinge, by wie de verdachten destijds een behoorlijk blauwtje hadden geloopen. Alleen het zien al, dat de bedoelde juf frouw zich occupeerde met v. d. L. was voldoende om het tweetal voortdurend „in de peiling" te houden. Toen het feest ten einde was en de „noodige" biertjes gingen werken, waren de „helden" op v. d. L. met zijn meisje afgestormd en onder het uit roepen van „Ik niet met haar uit, jij ook niet", waren zij v. d. L. te lijf gegaan en hadden zoowel hem als het meisje een paar fiksche tikken toegediend. v. d. O. liet op de vragen van den rechter hoe ze tot die heldendaad gekomen waren, een onderaardsch gegrom hooren en speelde liever „Orpheus in de onderwereld" dan de diepbeschaamde boerenknecht, die in het bijzijn van de geliefde zijns harten ongezouten schrobbeeringen had te incasseeren. Daar de andere verdachte K. het hem ten laste ge legde feit grif bekende, viel het vonnis een beetje anders uit dan aanvankelijk de be doeling geweest was. v. d. O. kreeg 25 of 15 dagen, K. 15 of 10 dagen. En boven dien moeten de verdachten 12.60 schade vergoeding betalen, zijnde f 10 dokters rekening en 2.60 voor het laten uit- stoomen van een pak. Dat zou nu allemaal nog niets zijn, maar het ergste is, dat het meisje het bij haar laatsten minnaar zal houden en de kans voor de ontstuimige boerenknechts nu heele- maal verkeken is. Uitspraken van op 22 Maart behandelde zaken. Echtpaar W. M.D., pensionhouders te Schagen. Diefstal van electrische energie. Eisch voor den man 50 of 25 dagen en voor de vrouw 75 of 30 dagen. Vonnis: voor den man vrijspraak en voor de vrouw 60 of 30 dagen. J. P. F., markiezenmaker te Amsterdam, diefstal van een damesfiets te Alkmaar. Eiic.i 10 maanden gevangenisstraf. Vonnis 6 maanden gevangenisstraf. F. de J. en Fr. de J., zwervers te Kol- horn. Diefstal van waschgoed. Eisch res pectievelijk 1 jaar gevangenisstraf en 7 maanden gevangenisstraf. Vonnis 6 maan den en 4 maanden gevangenisstraf. J. A. M. te Bergen. Veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Eisch 1 maand hechtenis en intrekking van rij bewijs voor den tijd van een jaar. Vonnis conform. HET RADEN VAN VOETBALUITSLAGEN. De procureur-generaal by den Hoogen Raad heeft gisteren conclusie genomen in een zaak van het O.M. bij de kantongerech ten te 's-Gravenhage tegen T. P., die bij vonnis van het kantongerecht ter zake van overtreding van art. 2 der loterij wet werd veroordeeld tot een geldboete van f 5. De ambtenaar had één en de heer T. P. had 4 middelen van cassatie ingediend. Het ging hier om de exploitatie van het blaadje „De Voetbalexpert", waarin een prijsvraag werd opengesteld met betrekking tot de te houden voetbalwedstrijden, waar van men te voren de uitslagen moet raden. De procureur-generaal achtte het vonnis juist gewezen en concludeerde tot verwer ping van het cassatieberoep. Spr. constateerde, dat in de 28 onderzochte prijsvragen in „De Voetbal-expert" er slechts 3161 winnaars stonden naast 937.146 ver liezers. Men vergeet by den opzet van der gelijke prijsvragen z.i. steeds, dat de wet niet vordert dan men geen invloed zou kun nen uitoefenen, doch slechts stelt: geen overwegenden invloed. Al zijn er statistisch eenige vaste omstandigheden aan te wijzen, b.v. dat een grooter percentage z.g. thuis clubs een voetbalwedstrijd wint dan bezoe kende clubs, dat een club, die tien overwin ningen behaalde, veel kans loopt tegenover een zwakkere spelend, de elfde overwinning te boeken, dat een in de bladen aangekon digde „voetblessure" van een voetbalbe roemdheid hem zal „handicappen", zoo blijft volgens spr. toch het raden van uit slagen grootendeels gissen. Deze factoren zijn bij de waarschijnlijkheidsrekening on voldoende in aanmerking genomen. De prysvragen zijn dan ook z.i. niet be doeld voor „deskundigen", maar voor voet balliefhebbers, hetgeen geen deskundigheid behoeft mede te brengen. De resultaten, welke de kansberekening geeft, komen daar om z.i. niet in aanmerking. De wet verlangt veel minder, wil een bepaalde handeling tot een loterij gestempeld kunnen worden. Arrest 25 April. W ielrennen A. S. V. VICTRIX. Zondag reden de A-klassers een afstand van 48 K.M. Aan den start verschenen 12 A- klassers. Bij den afrit werd al direct 'n hoog tempo ingezet. H. de Rooij en K. Kusch wis ten bij de 2e ronde te ontsnappen. Kort daarop gingen Jan Ottenbros en Jb. Schip per de vluchtelingen achterna en na veel in spanning en samenwerking kwamen zy mede aan den kop. De eindspurt ging tusschen deze vier renners: 1. Jan Ottenbros, 2. K. Kusch, 3. H. de Rooij, 4. Jb. Schipper, 5. W. Visser, 6. W. Harms, 7. J. Mulder. Vijf renners staakten den strijd. De B-klassers kwamen met 7 renners aan den start. Ook hier ging het hard. Vooral Jan Alles, Jaap Stroet en Ravenstein reden een goeden wedstrijd. 1. Jaap Stroet, 2. Ravenstein, 3. C. Kusch, 4 R. Hiemstra, 5. J. Elings. Junioren: 1. Joop Hennink, 2. Jan Hen- nink, 3. C. Stroomberg. A-klasse: 48 K.M., tijd 1 uur 17 min. B-klasse 40 K.M.: tijd 1 uur 7 min. Junioren 12 K.M.: tijd 25 min. 40 sec. Hockey R. J. C. BARON VAN PALLANDT Voorzitter van den Nederlandschen Hockeybond. In den nacht van Zondag op Maandag is op zijn kasteel te Laagkeppel overleden R. J. C. baron van Pallandt in den ouderdom van vijftig jaar. De overledene was wethou der der gemeente Hummelo en Keppel en bestuurslid van verscheidene vereenigingen. De teraardebestelling zal plaats hebben op 1 April, op de begraafplaats Hoogkeppel. Het vertrek is bepaald om twee uur van het kasteel. Baron van Pallandt is een zeer bekende figuur in de Nederlandsche hockevwereld geweest. Hij was jaren lang voorzitter van de Arnhemsche hockeyclub. Deze functie legde hij twee jaar geleden neer, waarna hem het eerevoorzitterschap werd aangebo den. In 1925 trad hy toe tot het bestuur van den Nederlandschen hockeybond. In 1930 volgde hij den heer Tresling als president op. Tot op den huidigen dag heeft de overledene deze functie waargenomen. Het plotselinge verscheiden van den voorzitter heeft diepen indruk in hockeykringen van Nederland ge maakt. Het Alkmaarsche H.L.O.-werkcomité heeft vergaderd. En het heeft een nieuw dagelijksch bestuur gekregen, bestaande uit de heeren dokter N. H. Louis, arts (Geestersingel 36), die den voorzittersha mer zwaait, A. J. ter Horst (Kennemer- singel 6), die als secretaris zyn best zal doen, en J. H. Snel (Bleekerskade 10), die een brandkast heeft aangeschaft, om daar in de binnenkomende guldens te verza melen. Verder bestaat het comité uit, de vol gende leden: N. P. Andriesma, Coster- straat 17, A. J. Elte, Laat 201, J. G. Kemp, Troelstrakade 26, H. J. Reurslag, Wester- weg 300, dr. L. v. d. Wilk, Palingstraat 2 en J. Werkman, Rippingstraat 33. Alle comité-leden hebben op 't oogen- blik seizoenkaarten thuis en willen die graag van de hand doen. Zij meenen, dat 30 oefenavonden in dezen zomer voor één enkelen gulden niet duur is en dat alle H.L.O.-ers van het vorig jaar opnieuw naar het sportpark zullen gaan, om daar onder goede leiding gezondheid en kracht op te doen. Zy meenen, dat de Alkmaar- ders en allen, die in wijden kring rondom Alkmaar wonen, gaarne hun steentje in de onkosten willen bijdragen, dat zij dit liever doen dan een paar menschen voor alles te laten opdraaien. Het nut der H.L.O. is bekend genoeg. Allen, die het vorig jaar geoefend hebben, zijn propagandisten geworden. Ook al, om dat zij de zeer aparte gezelligheid en spor tiviteit hebben leeren kennen. H.L.O.-ers! Koopt nog deze week een seizoenkaart. En begin straks met deel te nemen aan een gezelligen trainingsmarsch, die het comité binnenkort organiseert. Tennis DE HECHTENIS VAN VON CRAMM. De zaak tegen von Cramm, den bekenden Duitschen tennisspeler, die sedert 7 Maart in voorloopige hechtenis is onder verdenking van een zedendelict, wordt nog steeds door den rechter van instructie onderzocht. Het is echter nog niet bekend of von Cramm in het openbaar zal terecht staan. Er wordt echter vernomèn, dat indien zulks het geval zal zyn, het niet waarschijnlijk is, dat hij binnen afzienbaren tijd voor den rechter zal verschijnen. Voetbal DE KAMPIOENSCOMPETITIE. Gisteravond is in hotel „Atlanta" te Rot terdam een vergadering gehouden van ver tegenwoordigers der kampioensclubs, waar bij ook de heer K. J. J. Lotsy aanwezig was, ter vaststelling van het volledige program ma van de kampioenscompetitie in den K.N. V.B. Het programma is als volgt samenge steld: 10 April: D.W.S.Be Quick en HeraclesP.S.V. 17 April: FeijenoordP.S.V. en HeraclesBe Quick. 18 April (Maandag): P.S.V.Feijenoord en Be QuickHeracles. 24 April: Be QuickFeijenoord en P.S.V.D.W.S. 1 Mei: FeijenoordBe Quick en HeraclesD.W.S. 8 Mei: D.W.S.Heracles en Be QuickP.S.V. 15 Mei: D.W.S.Feijenoord en P.S.V.Heracles. 22 Mei: P.S.V.—Be Quick. 26 Mei (Donderdag): HeraclesFeijenoord en D.W.S.P.S.V. 29 Mei: Be QuickD.W.S. 223. „Jij ondeugende kleine dief", zei een boze stem, daar hebben we je einde lijk!" Verschrikt keek Peter naar de twee dreigende mannen en smeekte: „Laat me toch los!" Maar de bakker en de si ger waren veel te blij, dat ze de dief eindelijk te pakken hadden en snauwden hem toe: 224. „O nee, baasje, we weten drommels goed dat jy die broodjes en die worst ge stolen hebt!" Wat moest hij hier nu op zeggen? Ze zouden toch niet geloven, da niet hij, maar de onzichtbare Flip gesto len had. En Flip had het alleen voor hem gedaan, dus die mocht hij niet verraden. Wat moest hy doen?

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7