hensbroek schoorl heiloo egmond aan zee Nieuwe werken van D. H. W. Filarski. zuidscharwoude UIT HET KATHOLIEKE KAMP. A.F.C. wint te Schagen met 91 Berdos wint van Z.A.P. op eigen terrein met 111 en V.I.O.S. ver liest van H.S.V. met 23. De Alkmaarders hebben dezen keer zich al heel goed gehouden. Zü hebben getoond, dat de voorhoede nog steeds doelpunten kan maken en dat de achterhoede uit het goede hout is gesneden. Door deze overwinning heeft A.F.C. de competitie goed besloten en laten wij slechts hopen, dat de Alkmaarders het nieuwe seizoen beter zullen starten. Het waren dan ook de eerste wedstrijden waar in A.F.C. de meeste verliespunten had te boeken. Langzamerhand kwamen zij er meer en meer in, doch de achterstand was toen practisch bijna niet meer in te halen. Toch kan A.F.C. trotsch zijn op het afgeloopen seizoen, omdat zü zoowel winstpunten van Berdos, V.I.O.S. als H.S.V. in de wacht wist te sleepen. Ook voor Berdos uit Bergen is het een succesvol einde geweest Zondag j.L Weijers c.s. wisten niet minder dan 11 maal het net te vinden, waartegenover Z.A.P. slechts één maal. De fatale inzinking die Berdos had te doorstaan in het midden van deze competitie is voor haar fataal geworden. Zij hebben zich echter keurig hersteld en de voldoening op het einde van de competitie waarschijn lijk nog de tweede plaats te kunnen bezetten, zal haar zeker bevrediging geven. Een vol gend jaar beter, Bergenaren. S.R.C., alhoewel zij verloor met 91, is juist nog aan de degradatie-kans ontspron gen of het zal al moeten zyn, dat Z.A.P. die van Berdos met 111 verloor haar protest zag toegewezen van den wedstrijd Z.A.P.V.I.O.S. Het zou dan nog op een be slissingswedstrijd uitloopen. Voorloopig is echter' Z.A.P. de degradatie-candidaat! In een goeden wedstrijd wist H.S.V. beide punten bij V.I.O.S. vandaan mede naar Heiloo te nemen. Het was eigenlijk een strijd waarin beslist moest worden wie kam pioen zal worden. Het was natuurlijk een zware opgaaf om V.I.O.S. in eigen home te verslaan, maar het is een wedstrijd geweest, waarin van beide kanten zeer goed en fair gespeeld is. Dat H.S.V. flink partij zou ge ven en prijs stelde op haar ongeslagen re cord, is wel heel duidelijk gebleken. De wed strijd heeft voor de volle 100 pCt. aan de verwachting beantwoord. Ende sterkste heeft gewonnen. De eindstand werd 32. De stand is nu: H.S.V. 13 9 4 0 53—14 22 Berdos 14 10 1 3 68—31 21 V.I.O.S. 13 9 2 2 38—21 20 A.F.C. 14 7 5 2 47—18 19 S.V.W. 14 4 2 8 31—44 10 Geel-Zwart 14 4 1 9 3050 9 S.R.C. 14 1 3 9 22—64 5 Z.A.P. 14 2 0 12 30—75 4 Uit bovenstaanden stand blijkt, dat'nog slechts één wedstrijd zou zijn te spelen. Die is op 14 minuten na reeds gespeeld (33). De uitspraak van den D.H.V.B. komt echter deze week af, evenals waarschijnlijk de uit spraak Z.A.P.—V.I.O.S. Typisch is, dat het nu van deze uitspraak zal afhangen of H.S.V. reeds kampioen is, of dat V.I.O.S. door in beide gevallen een gunstige uitspraak te krijgen het nog weer tot een beslissings wedstrijd zal brengen met H.S.V. en dus op nieuw een kans zal krijgen. Met spanning worden de resp. beslissingen tegemoet gezien. Jkoowdaal Tlieuws Voor een goed gevulde zaal trad alhier op in café Mantel de familie Hofman. Voor de radio hebben we de familie menigmaal gehoord, dus weten we wel zoo ongeveer wat zij kan. Wat men hier naar voren heeft gebracht was schitterend. Een succesnummer was het optreden der beide dochters. Op ieder muziekinstrument zijn ze thuis. Enkele zangnummers zooals De maaier en Zeemanslied verdienen een woord van lof. Ook komt een woord van lof toe aan de band onder leiding van J. v. d. Brink voor de afleiding in de pauze. Het was een mooie avond met een gezel lig bal tot slot. V.V.V. Noord-Kennemerland. Maandagavond hield de V.V.V. Noord- Kennemerland haar voorjaarsvergadering in het café van den heer Jb. Swaan te Schoorl. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur besloten had een propaganda-sluitzegel uit te geven, welke voor de leden verkrijgbaar was tegen een bedrag van 0.35 per 100 st Voorts bracht de heer Winder ter kennis van de leden, dat van den pensiongids 5000 exemplaren werden gedrukt. VVO-' ^eide: <!?t in samenwerking met de V.V.V. Groet, Camperduin en Omgeving een nieuwe uitgave van de wandelkaart van behoort zal worden gedrukt. Het bestuur had pogingen in het werk ge steld om gedurende de zomermaanden het oude raadhuis te Schoorl in gebruik te krij gen als hulp-informatiebureau. De kosten hiervan bleken echter te hoog te zijn. Van het Staatsbedrijf der P.T.T. was be richt ingekomen, dat verplaatsing van de brievenbus te Bregtdorp niet kon plaats vinden. De Harddraverij vereeniging te Schoorl verzocht de V.V.V. een bijdrage in het ga rantiefonds te verleenen. Een voorstel van het bestuur om een bijdrage ad f 30 te ver leenen, werd zonder meer goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het in het voornemen van de Harddraverij vereeniging ligt om een drietal draverijen in 1938 te hou den en wel op 12 Juli, 31 Juli en 25 Sep tember a.s. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester over 1937 bleek, dat de ont vangsten hadden bedragen 1013,74 en de uitgaven 942,43, zoodat er een voordeelig saldo was ad 71,31. In verband met het feit dat de uitgave van een reclamefolder geen voortgang had gevonden, moest een gedeelte van het voor dit doel reeds gestorte bedrag, zijnde 40 nog worden terugbetaald, waardoor het saldo tot 31.31 zou terugloopen. Het jaarverslag van den secretaris was met betrekking tot het weer in het seizoen 1937 in mineur gesteld. Een gevolg van het slechte weer gedurende het afgeloopen sei zoen was een belangrijk minder vreemdelin- genbezoek geweest. Wel was gedurende on geveer een week het bezoek zoo gestegen dat er in de pensions en de gemeubileerde woningen geen plaatsen meer vrij waren, doch deze tijdelijke drukte heeft over het algemeen de uitkomsten niet gunstig ge maakt. Uit het verslag bleek, dat de gasten in het algemeen de pensionprijzen en die voor ge meubileerde woningen nog te hoog vinden, alhoewel deze prijzen toch reeds zoo scherp mogelijk zijn gesteld. Er werd dan ook ge adviseerd niet nog lager te gaan, daar het dan niet meer mogelijk is sluitend te kun nen exploiteeren. Het kampeeren in de ge meente bleek nog steeds toe te nemen. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. j.1 152. Het .aantal bij het informatiebureau be handelde aanvragen bedroeg 1349. Het verslag vermeldde voorts nog, dat hoewel het buurtfeest geslaagd genoemd kan worden, de V.V.V. daaraan in de toe komst naar deze wijze bezwaarlijk meer haar medewerking kan verleenen. Het saldo der verloting in 1937 bedroeg 130.70. Voor het keurig gestelde jaarverslag werd den secretaris door den heer Winder dank gebracht, hetgeen de vergadering met een krachtig applaus onderstreepte. De begrooting voor 1938 was in ontvangst en uitgaaf geraamd op een bedrag van 1530 met een bedrag voor onvoorzien ad 76. Ten aanzien van de verloting voor 1938 achtte de heer van de Garde het bezwaar lijk, dat de pensionhouders de loten aan hunne gasten moeten verkoopen. Spr. zou gaarne zien, dat een paar dames en de bode der vereeniging zich daarmee zullen belas ten. Het bestuur zou deze aanwijzing ern stig overwegen, daar de juistheid werd in gezien. De heer van de Garde achtte het juister de door het bestuur ingevoerde sluitzegeis gratis voor de leden ter beschikking te stellen. Dit voorstel verkreeg in de vergadering geen steun. Hierna volgde een uitvoerige discussie over het feit, dat de gids voor 1938 niet in Schoorl was gedrukt. Hierna sloot de voorzitter deze vlot ge leide vergadering. Verzoeken van de afd. v. d. Alg. Ned. Bond v. Gepensionneerden. De afd. Heiloo v. d. Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden heeft, in verband met den» grooten afstand, dien vele bewoners van den Kennemerstraatweg bij de Krom- melaan moeten afleggen om hun brieven te posten, aan P. T. T. verzocht aldaar een brievenbus te plaatsen. Tevens heeft bovengenoemde afdeeling een adres gericht aan den Raad van Heiloo, om verbetering aan te brengen in de straat verlichting, en in de bosschen bij Heiloo verschillende wandelpaden voor het rijwiel- verkeer uit te sluiten, om zoodoende de vele wandelaars, waaronder ook meer bejaarden, een rustige wandeling te verzekeren. De verhoogde belasting 1938. Nu aan B. en W. Vrijdag de gemeente- begrooting 1938 is aangeboden en door den Raad is aangenomen met andermaal belas- tingverhooging, heeft de burgerij een ver klaarbare belangstelling naar wat men moet betalen. De meeste burgers hebben weinig besef van klassen en opcenten alleen weet men dat meer opcenten verhooging betee- kent, doch hoeveel? Wat beteekent het, dat we voor de gemeentefondsbelasting in de 3e klasse zijn geplaatst? Is dat ook een verhoo ging? Is de belasting nu nog niet hoog ge noeg en is het de bedoeling van den raad om Heiloo onbewoonbaar te maken? Boven staande vragen werden herhaaldelijk gedaan en daarom hebben we te bevoegder plaatse ons licht opgestoken. Voor de personeele belasting is Heiloo ge plaatst in de 7e klasse. De aanslag voor die belasting wordt berekend naar de geschatte huurwaarde van het bewoonde huis en de belastbare huurwaarde kan men zien op zijn belastingbiljet. Op die huurwaarde wordt voor 1938 geheven 200 opcenten (vorig jaar 155). Van de aanslag is in de 7e klasse de eerste 95 vrij. Bij 300 huurwaarde (en dat is het al heel gauw) wordt dus f 205 be last, vermeerderd met 200 opcenten wordt dit 61.50 (n.1. 3 keer 10 pCt. van 205). Was Heiloo (evenals Bergen) ingedeeld in de 5e klasse (en in die klasse behoort onze gemeente) dan is f 145 van de huurwaarde vrij, dus bij 300.huurwaarde wordt belast 155.belasting 10 procent, bedrag 15.50 plus 200 opcenten is 46.50. Zooals men uit dit voorbeeld kan opmaken is het verschil nog al van belang. Voor de gemeentefondsbelasting zijn we in de 3e klasse ingedeeld. Ook dit geeft weer een verhooging, welke we met een voorbeeld zullen aangeven. Bij een inko men van 1000, wordt berekend 1200 in komen, dus een verhooging van 200 aan slag. Het antwoord op de vraag of men Heiloo onbewoonbaar wil maken, moet ont kennend zijn. B. en W. en de raad stonden voor de zeer moeilijke taak om de begrooting sluitend te maken. We zijn nog niet gesaneerd, zeide de burgemeester, en dat is juist, doch niette min stelt het Rijk eischen. We staan min of meer onder „curateele", omdat de regee- ringssteun voor de werkloozen van grooten invloed is op het sluitend maken van de be grooting. Ten raadhuize vernamen we, dat voor 1938 maar liefst 70.000 is geraamd voor de werkloozen en 30.000 voor het Burg. Armbestuur, dus liefst een ton, die uit de belasting moet komen. En de steunverlee- ning aan werkloozen is een probleem waar aan niet is te ontkomen. Men kan met den burgemeester van inzicht verschillen over het beleid van vorige college's, doch het is een feit, dat we momenteel een 220 werk loozen hebben te verzorgen. En zonder twij fel heeft de raad werkobjecten gezocht, die op den duur hun rente opbrengen ol bedra- aan Ka- van ook be- dan en en ge- gen die klinken als een klok. We denken de bouwterreinen aan den Zeeweg en naalweg en ook de rioleering is geen over bodige weelde. We ontkennen allerminst, dat een verhooging met plm. 1/6 de personeele belasting groot is en de andere verhoogingen zijn niet zonder teekenis. Doclj een troost is zij het een schrale troost dat het in vele andere gemeenten niet beter is en uit dien hoofde is er geen reden om Heiloo den rug toe keeren. Indien ieder naar vermogen steentje bijdraagt om B. en W. en den raad in hun moeilijke taak te steunen, dan wil len we hopen evenals de heer Sengers, een hoop dit de burgemeester onderstreepte dat we in 1939 belastingverlaging krijgen. Wel zelden zal een gemeentebestuur voor een zóó moeilijke taak staan als dat voor 1938 het geval is. Wie de cijfers ziet over 1937 welke de werkverschaffing (in casu steun verleen ing)Burg. Armbestuur Krankzinnigenverpleging hebben gekost welke voor een zeer groot deel uit de wone middelen (in casu de belasting) moes ten worden betaald, dan zal iedereen moeten toegeven, dat niet alleen het voorgaand jaar een moeilijk jaar was en B. en W. noodge dwongen met een belastingverhooging moes ten komen, die niemand welgevallig is, doch onvermijdelijk was. Nogmaals, laten we ho pen dat 1939 een gunstiger jaar is en daar voor is gegronde reden. Diepspitten in werkverschaffing De minister van sociale zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan een diepspitrege- ling in werkverschaffing, op gronden van verschillende particulieren. Het overheids subsidie voor dit bijzondere werk bedraagt 75 (Werkloosheidssubsidiefonds en ge meente), te berekenen over de uitgaven aan arbeidsloon, voorzoover deze niet voor 100 ten laste van de overheid komen De overige 25 der genoemde kosten, zoomede de bijkomende kosten, waaronder begrepen alle ten laste van het werk blij vende kosten der sociale verzekering, ko men geheel voor rekening van belangheb benden. Het Overheidssubsidie zal hoog stens 1875 bedragen. Voor deze werkverschaffing gelden de ge wone voorwaarden. Het uurloon der werk loozen zal 28 cent bedragen. De Neder- landsche Heidemaatschappij moet met de dagelijksche leiding belast worden. Afscheid hoofd o. 1. school. Op 1 April a.s. verlaat de heer J. G. Bosscchaart, hoofd der openbare lagere school, den dienst met pensioen. Op Don derdag 31 Maart zal in de openbare lagere school des middags een officieel afscheid plaats hebben van de autoriteiten, de ouders, het onderwijzend personeel en de kinderen. Aanbesteding der nieuwe school. De nieuw te bouwen openbare lagere school te Egmond aan Zee zal in den loop van de maand April openbaar worden aan besteed.. Provinciaal subsidie. De provincie heeft aan de gemeente over het jaar 1937 een subsidie van 675 toegekend, als tegemoetkoming in de kos ten van uitzending naar sanatoria in dat jaar. Vergadering van het oud-kath. vakverbond. Maandagavond hield het oud-katholiek verbond van vakvereenigingen in het ver- eenigingsgebouw een openbare vergadering voor leden en genoodigden. De voorzitter van het afdeelingsbestuur, de heer K. Zwart, heette de aanwezigen welkom, waarna de secretaris-penningmeester van het verbond, de heer A. J. van Kleef uit IJmuiden, een lezing hield over „Het voor-ontwerp van wet inzake werkloosheidsverzekering". De spreker begon met erop te wijzen, dat omstreeks 1900 de sociale wetgeving aan de orde was. Werkloosheidsverzekering was toen wel een wensch, die echter onvervuld bleef. De vakbonden organiseerden deze toen zelf tenslotte en pas in 1917 kwam het Werk loosheidsbesluit, volgens hetwelk overheids subsidie op de premie werd toegekend, vol gens het z.g.n. Deensche stelsel. Het is een vrijwillige verzekering voor den arbeider, met oorspronkelijk 63.000 en thans 560.000 aangeslotenen. Niet minder dan 240.000.000 is in den loop der jaren uitgekeerd. Van de 1.700.000 arbeiders is echter maar circa 1/3 verzekerd, namelijk 560.000 arbei ders. Dit is de aanleiding voor het bespro ken wetsontwerp, volgens hetwelk alle ar beiders verplicht worden zich te verzekeren. Daarbij komt dat volgens de wet de onder nemers verplicht zullen worden mee te be talen. Hij zal \yt a 2 van het loon als premie moeten betalen, met recht de helft op den arbeider te verhalen. Overheidssub sidie wordt niet meer gegeven, tenzij sprake is van abnormale werkloosheid. Daarvoor is echter geen grens aan te geven. De uitvoe ring dezer verzekering komt aan bedrijfs- vereenigingen of aan de bestaande bedryfs- raden. De vakorganisatie wordt uitgesloten. Dit alles valt toe te juichen, behalve de uitsluiting der organisaties. Zij organiseer den deze verzekering 30 jaar geleden, brach ten offers, bouwden een administratief ap- apparaat en worden nu, als bekroning van hun werk, zooals minister Romme zegt, van het werk ontheven en belangstellend toe schouwer! De liberale werkgevers juichen dit toe, omdat volgens hen de arbeiders alleen lid eener organisatie worden voor de kasuit- keering. Zü willen de organisaties in den grond boren, door ze dit stuk werk af te nemen. De r.k. pers is vol lof voor het ontwerp, maar de a.r. vakbeweging verzet zich er ook tegen, evenals b.v. het N.V.V. Het was ook thans reeds mogelijk de ondernemers te verplichten mee te betalen, maar de uitkee- ring te laten aan de organisaties en die niet te geven aan de bedrijfsraden, die geen ervaring hebben en het persoonlijk contact en controle missen. De administratie der werkloozenkassen kost nu bovendien de overheid bijna niets, namelyk een halve cent per lid per week of 140.000 op een uitkeering van f 28.000.000. Gezien de politieke constellatie van het In den kunsthandel „De Ronde Brug" te Amsterdam exposeert de tot de Beigensche School behoorende kunstschilder D. H. W, Filarski tot 7 April zyn nieuwste werk, be staande uit stillevens en landschappen uit Joego-Slavië, Spanje, Italië, Marokko en Corsica. Wij hebben gistermiddag het door den kunstenaar Hamel bewoonde 17e eeuwsche huis aan de Reguliersgracht (een paar hui zen rechts van de Kerkstraat), waarin de kunsthandel „De Ronde Brug" is gevestigd, bezocht, om de geëxposeerde 37 doeken in oogenschouw te nemen. Toevallig trofifen wij daar den schilder Filarski zelf, wachten de op den Spaanschen consul, die zich, wat zeer begrijpelijk is, in het bijzonder interes seert voor de werken uit Spanje, w.o. een paar belangrijke doeken uit Teruel, vóór dit door den burgeroorlog werd geschonden. Filarski, die jaren in Bergen heeft ge woond en zich daar als een natuurlijk ta lent deed kennen, schildert, omdat voor hem schilderen leven is en hy gaat daarbij nimmer uit van vooropgezette theorieën of bedoelingen. Oogenschijnlyk is hij een on verschillige persoonlijkheid, die den indruk maakt, gewild de goede vormen te ver- waarloozen. Zij, die hem beter kennen, we ten, dat hij een gevoelig hart bezit en zich ervan bewust is, dat de menschen innerlijk niet zooveel verschillen; dat er in ieder wat goeds, maar ook wat slechts aanwezig is. Hy aanvaardt het leven, maar hij weet ook, dat er tegenover de eeuwigheid geen verschil tusschen leven en dood is. Juist daarom heeft b.v. een door hem geschilder de harlekijn eeuwigheidswaarde. Vóór 30 jaar vestigde hy zich met Colnot in huize „Plein Air" te Bergen. In tegen stelling met Colnot, die ondgr de Holland- sche schilders de honkvaste genoemd kan worden, zat by Filarski, als bij de zigeu ners, het reizen in het bloed. Hij kon het wel eens een jaar achtereen in Holland uit houden (wij danken aan hem mooi werk uit Bergen en Giethoorn) maar regelmatig kwam bij Filarski den drang om naar vreemde landen te trekken. Er is wel haast geen land in Europa of Filarski heeft er gewerkt en in den loop der jaren is hij voor de Hollandsche schilders de vraagbaak geworden, wanfteer zij voor vernieuwing van hun werk naar het buiten land willen. Filarski weet internationaal te reizen. Hij weet zich ook ongelooflijk snel aan te pas sen aan de zeden en gewoonten van andere volkeren en daardoór slaagt hij er ook bui tengewoon snel in om de sfeer van een land juist aan te voelen. Gelukt hem dit niet, dan kan het voorkomen, dat hij, die maanden weg zou blijven, weer binnen een week terug is. Wanneer hij weg blijft, dan weten zijn vrienden echter, dat Filarski gevonden heeft wat hij zocht en hard, ja ongelooflijk hard werkt. Na zoo'n reis keert hij- met een schat van doeken weer naar Holland om daaraan op zyn atelier de laatste hand te leggen. Onder zyn kunstbroeders bestond dan ook een levendige belangstelling naar het laatste werk van Filarski uit Joego-Slavië, waar hy in de hefst van 1937 in Mostar heeft gewerkt. Zijn collega's weten, dat Filarski intuïtief gevoel bezit voor den bouw van een landschap en de mensche- lijke architectuur. Zijn werk uit Zuid- Frankrijk, Parijs, Marokko, Corsica, Venetië, Italië en Marokko heeft daarvan getuigenis afgelegd en ingewijden hebben dit ook lee- ren kennen uit de collectie-Boendermaker waarin hy met een groot aantal schilderyen vertegenwoordigd is. Ook wij waren in hooge mate belangstel lend naar zijn nieuwste werk. Het viel ons op, dat het palet van Filarski belangrijk lichter is geworden. In karakter is het evenwel gelijk gebleven. Ook zijn nieuwe werk bewijst, dat hy er naar streeft om het vlak in een decoratieve orde met motieven en details te vullen. Zijn compositie-gevoel getuigt van talent. Mees terlijk is de sfeer, die Filarski in zyn werk weet te leggen. Nog steeds schildert hij in doove kleuren. Zyn grijs is echter meer zil verachtig geworden; dit is ook in zijn stil levens het geval. Hieronder geven wij een reproductie van een door hem in Mostar vervaardigd doek, dat in tempera is uitgevoerd. Hoe prachtig ligt deze stad, met de oude Turksche brug en met de minarets tegen den berg en hoe indrukwekkend komt daar de rivier van den berg stroomen. De schoonheid van dit werk is vooral hierin gelegen, dat de bouw werken in kleur zich zoo harmonisch aan het landschap aanpassen. Dit viel ons ook op by de aanschouwing van het groote doek uit Teruel, dat een af meting heeft van 2.50 bij 1.80 M. Dit werk geeft een overzicht van de stad tegen de wallen. De roode berg en de bouwwerken, die in bouwstijl Moorsche invloeden ver raden, vormen eeen harmonisch geheel. Een mooi doek is ook dat van Dubrovnik aan de Adriatische Zee, voorstellende een rots met fort, aan zee. Ook van Ravello, bij Napels, onlangs nog door Greta Garbo bezocht, is op deze expositie een belangrijk doek aan wezig. Van zijn stillevens was voor ons wel het beste dat met het gemberpotje met Azalea Mollis, waar op den achtergrond Chineesche figuurtjes zichtbaar worden, een werk, dat ietwat mysterieus aandoet. Als eigenaardigheid hangt op deze ten toonstelling ook een door Filarski vóór 30 jaar in Bergen vervaardigd stilleven (bloe men in pot met oude sjaal als achtergrond) dat bewijst, dat hij reeds toen over een sterk kleurgevoel beschikte. Deze expositie is zeer zeker belangrijk en ze bewijst, dat Filarski zijn plaats weet te handhaven. Tot 7 April is deze tentoon stelling, die gratis toegankelijk is, nog geopend. „Mostar, Dalmatië". Schilderij van D. H. W. Filarski. (Kunsthandel De Ronde Brug te Amsterdam). parlement vreest spreker aanneming van het ontwerp. Het oud-katholiek verbond van vakvereenigingen blijft er tegen gekant en wil, wat natuurlyk gegroeid is en met veel moeite en kosten is opgebouwd voor de organisaties behouden. Na deze, door de talrijke aanwezigen met belangstelling aangehoorde, lezing, hield in genieur C. J. Heyligers een voordracht met lichtbeelden over „Een kykje in de Neder- landsche mynen". De heer A. J. van Kleef wekte tot slot op tot propaganda voor het verbond. Een der de der opvarenden van de trawlervloot is by het verbond aangesloten, maar toch kun nen in Egmond nog een honderd visschers zich aansluiten. Het aantal bouwvakarbei ders, dat voor aansluiting in de termen valt, is zelfs nog veel grooter. De heer K. Zwart sprak tot slot een woord van dank aan de beide sprekers en aan de vele belangstellenden voor hun aandachtig gehoor. Ouderavond. Maandagavond werd in de O. L. school een drukbezochte ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer J. Renaud, opende de vergadering met een woord van welkom, z(jn genoegen uitsprekende over de groote opkomst. By de verkiezing van een lid van de Oudercommissie werd in de vacature, ont staan door het vertrek van den heer H. J. Erkamp, gekozen de heer P. de Geus Jz. Hierna werd besproken het belangrijkste onderwerp van dezen avond, de tandver- zorging op de school. De heer C. Schrieken las het verslag voor van de door hem en den heer D. de Geus bygewoonde vergadering waar dr, de Vries uit Wieringerwaard een lezing heeft gehouden over de school-mondver- zorging ten plattelande. Na breedvoerige gedachtenwisseling be sloot men, aan te sluiten by den op te rich ten kring Heerhugowaard. Tijdens de pauze werd gelegenheid gege ven het werk der kinderen te bezichtigen. Vooral de handwerken genoten veel be langstelling. In het schoollokaal was van de werkstukken een welverzorgde tentoon stelling gemaakt. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om met het onderwy- zend personeel over de vorderingen van hun kinderen te spreken. Van de rondvraag maakten eenige perso nen gebruik. Gevraagd werd nog, of het niet gewer,acnt was, eens te informeeren naar de moge- lykheid of weer een derde leerkracht aan de school zal kunnen krygen in verband met de door den minister gedane mededee- ling in de Tweede Kamer. Hiernaar zal gevraagd worden. Men steunt de actie. De actie van de Nederlandschen Tuin- dersbond tegen de aardappelheffing van 50 per H.A. wordt hier wel gesteund. By- na honderd tuinders hebben de protestlyst geteekend.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8