„Mijnhardtjes" zijn geen ronde, maar hartvormige cachets. Spoet Pluimveeteelt. AMSTERDAMSCHE BEURS GROOTSCHERMER STOMPETOREN DERDE BLAD. van het onderwijs worden ntet geheel ge dragen door de ouders, al zijn ze nog zoo rijk. Het Rijk betaald er altijd een belang rijk bedrag in. Als men het wel aanneemt voor de jeugd, waarom mag men het d niet vragen voor het onderhoud der ouden van dagen? Zoolang de ministers en Kamerleden het premievrij staatspensioen aannemen is het voor de andere menschen geen beleediging het aan te nemen. Er is nog geen Kamerlid geweest, die het heeft geweigerd. Ook on derwijzers van de bijz. school ontvangen een gedeelte premie vrij pensioen. Bij de invoering van het pensioen in 1919 is het oók door niemand geweigerd. In hun bin nenste zijn de voormannen van de rechter zijde niet tegen staatspensioen. Ze gunnen het alleen niet aan de ouderen. Allen hebben het recht op een gelijk deel van Gods zegeningen. De ouden van dagen hebben recht op een deel van de opbrengst van de met hun arbeid verbeterde produc tiemiddelen, als blijk van dankbaarheid door hun arbeid. Ieder moet een loon heb ben, dat hij kan leven en overleggen van den ouden en kwaden dag. 't Is 'n deel van onze menschwaardigheid, te kunnen leven van onze eerlijke arbeid. Den ouden van dagen dient men datgene te ge ven, wat zij in hun leven tekort zijn geko men. Zij moeten niet behoeven te bedelen op hun ouden dag. Bij het Burg. Armbe stuur behooren ze niet thuis. De vraag of er geld aan staatspensioen is beantwoordde de spr. bevestigend. Eerst was er volgens de anti-rev. geen 9 millioen voor de ouden van dagen. Nu zeggen zij, dat er wel 60 millioen voor defensie is, desnoods meer. Het was beter geweest als men verleden jaar gezegd had wij willen niet. Als middelen om de gelden bijeen te krijgen noemde spr. het terugbrengen van de successierechten op het peil van eenige jaren geleden, opheffing van de cumulatie van salarissen en pen sioenen, opheffing van het bankgeheim. Dat thans wel geld beschikbaar is en zeer veel zelfs, voor defensie en niet voor de ouden van dagen, neemt spr. een goddeloos en treurig verschijnsel. Bewezen is hier door, dat er geld genoeg is in Nederland; de ouden van dagen behoeven geen ar moede te lijden. Onze actie is om het gewe ten van ons volk wakker te schudden, de aandacht te vestigen op de ellende van de ouden van dagen en de middelen aan te wijzen om de verbetering aan te geven. De heer van Houten beëindigde zijn rede met de opwekking, dezen strijd te steunen en ■lid te worden van den Bond voor Staats- pensionneering. Na eenige gedachtenwisseling werd de vergadering door den heer wijnveldt geslo ten. Wijkverpleging. De vereeniging Wijkverpleging „Zuid en Noord-Schermer en omgeving" hield Dinsdagavond onder voorzitterschap van dr. Koppen haar jaarvergadering ten huize van den heer P. Jongens te Oost-Graftdjjk. Uit het jaarverslag vermelden we het volgende: Het afgeloopen jaar had een rus tig verloop. Gehouden werden 1 algemeene en 3 bestuursvergaderingen. In de samen stelling van het bestuur kwam geen wijzi ging dan de toetreding van den heer D. Pascha, die de vacature bezette van wijlen den heer J. Waterdrinker. Een bestuurs vergadering werd gehouden in verband met een eventueele toetreding van Oterleek tot onze vereeniging. Een, voorloopige rege ling werd getroffen met het Witte Kruis aldaar. In spoedgevallen kan van de zuster tegen tarief gebruik worden gemaakt. Een nadere regeling laat nog op zich wachten. Voor wijkverpleging legde de zuster af in totaal 2300 bezoeken. Te Zuid en Noord- Schermer 1039, te Graft 444, de resteerende verdeeld over aangrenzende buurtschappen. Als bijzonderheid vermelden we, dat in '37 te Oost-Graftdijk voor wijkverpleging de zuster geen diensten behoefde te verrich ten. Voor t. b. c.-bestrijding waren de aan tallen bezoeken 76 en 23 resp. te Zuid en Noord-Schermer en Graft. Afgegeven werd te Zuid en Noord-Scher mer 1 ligtent. Voor zuigeling-bescherming waren afge legd te Zuid en Noord-Schermer 111 bezoe ken te Graft 134, Jisp 20, Akersloot 34, totaal 299. Het totaal aantal bezoeken voor alle diensten is 2698. Een 5-tal jaren terug nog maar 1107. Voortdurend loopt het aantal bezoeken op. Thans het zorgenkind der vereeniging, het financieel-gedeelte. Was het mogelijk geweest gedurende de laatste 4 jaren het nadeelig saldo steeds te doen verkleinen, thans is daaraan en einde gekomen en het nadeelig saldo vrijwel gehandhaafd. Hoe wel de financieele toestand momenteel niet verontrustend is, is versterking der finan- °ien f^oTmS gewetti«d het laat zich ^°°r ,1838 aanzien ,dat het moeilijk zal zijn hetzelfde nadeelig saldo te kunnen hand haven. Voor wijkverpleging waren de ontvang sten 1733.08, de uitgaven 1731.49, voor- deelig saldo 1.59. Voor t. b. c.-bestrijding werd uitgegeven 792.58 en ontvangen 741.01 nadeelig saldo 51.57. De vereeniging telde 31 Dec. j.1. 356 le den, 30 nieuwe leden traden toe, 11 werden afgevoerd. De leden betaalden aan contri butie 552.75. 20 Corporaties droegen ge zamenlijk bij 335. De gemeenten Zuid en Nordschermer en Graft verleenden resp. 550 en 300 subsidie. Rijk en provincie droegen in totaal bij 441. De aftredende bestuursleden, de heeren D. Pascha en S. van Stralen werden herko zen. Het niet herkiesbaar aftr. lid der reke ningcommissie, de heer v. d. Beid werd vervangen door den heer D. Kool. Plaats vervangend lid werd de heer C. Spaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Y. Mole naar: „hoe staat het met de samenwerking met Oterleek?", Uitvoerig werd de verga dering over dit punt ingelicht en het be stuur neemt thans een afwachtende hou ding aan. Bij eventueele aansluiting zal de vereeniging een auto moeten aanschaffen. De jaarlijksche af te leggen afstand door de zuster wordt in de eventueel te vergrooten wijk geschat op totaal 1214000 K.M., het geen niet meer per rijwiel kan geschieden. Daarna sluiting. Holl. Mij. van Landbouw. Dinsdagavond had de afd. van den Holl My. van Landbouw „Sc^rmeer" met de Rundveefokvereeniging „Stompetoren" in café Kamsteeg een vergadering belegd, waar de heer P. de Boer, veearts te Schagen, als spreker was uitgenoodigd, die een cau serie zou houden over „Kunstmatige be vruchting bij het rundvee". De zaal was goed bezet, toen de heer C. Kramer Glynis de bijeenkomst opende met een woord van welkom, speciaal tot den spreker en tot de jongere generatie van boe ren, welke zoo goed vertegenwoordigd was. De heer de Boer begon zijn rede met er op te wijzen, dat in andere landen reeds se dert vele jaren de kunstmatige bevruchting bij dieren worden toegepast. In Rusland bi.i paarden op zeer groote schaal, in Engeland en Denemarken bij koeien en de resultaten waren heel goed. In Olderbekoop (Fr.) werkt de veearts Sybenga reeds twee jaren met de kunstmatige bevruchting, ook prof. van der Plak te Utrecht interesseert zich voor de proefnemingen. De heer de Boer ziet vele voordeelen wanneer kunstmatige be vruchting wordt toegepast. Het gevaar van besmetting is veel geringer, ook is de teelt veel overvloediger. Spr. toonde eenige appa raten welke men gebruikt bij de inspuiting en liet zien, hoe men door het gebruik van die kunstmiddelen, controle kan uitoefenen op den stier, en zoo allerhande stoornissen kan ontdekken. Oude stieren verkiezen de natuur boven de imitatie. Spr. zag in de kunstmatige be vruchting een groot financieel voordeel, daar de kans veel grooter is op een goeden uit slag. Ook is het een middel voor abortus- bestryding. Een zeer groot struikelblok vond spr. de houding van het N.R.S., welke de op deze wijze voortgebrachte producten niet erkent, zoodat de leden van de Jokver- eeniging er geen gebruik van kunnen ma ken. Het N.R.S. heeft byna onmogelijke be palingen gemaakt, uit vrees voor een te groot aantal nakomelingen, en ongunstige gevolgen. Maar als het gevolg goed zou zijn? vroeg spreker. Als het N.R.S. op dat stand punt bleef staan, zou doorwerken practisch onmogelijk blijken. In Friesland heeft men tot het vorige jaar de toepassers dezer me thode geen moeilijkheden in den weg gelegd. In den vervolge zullen ook daar de kunstma tig verwekte dieren niet meer worden er kend. Spr. betreurde dit, de vraag naar 2e en 3e soort dieren zou z.L geringer worden, de eerste soort zou aanmerkelijk in waarde stijgen. De heeren P. de Geus en E. Dz. Govers vroegen of het niet wenschelijk zou zijn, dat bij de beoefening door den veearts, een con troleur aanwezig was, om te voorkomen, dat minderwaardige stieren zouden worden ge bruikt. Hierop antwoordde de spreker, dat hij bij de de boeren in zijn omtrek, welker vee hij behandelt, het volste vertrouwen ge noot. Wie zou kunnen voorkomen, dat een veearts, die onbetrouwbaar was, een contro leur omkocht? Tenslotte, aldus spr., zou men dan zonder eenige waarborg, een ander de uitvoerder het vertrouwen geven, waar voor hij paste. Na nog eenige vragen beant woord te hebben sloot spr. zijn lezing met de verzekering, dat hij zeker was van zijn zaak, en dat zijn methode in de Schager- hoek voortgang zal vinden. Daarna dankte de dijkgraaf den spreker, en sprak den wensch uit, dat allen thuis het gehoorde nog eens zouden overdenken. Hij hoopte op een groot succes van de goede zaak. HET NOORDHOLLANDSCH LANDSCHAP. Het bestuur van de in December 1936 op gerichte stichting „Het Noordhollandsch landschap" heeft gistermiddag in de Staten zaal van het provinciaal gouvernementsge bouw zijn eerste vergadering gehouden on der leiding van den heer H. de Bordes, bur gemeester van Bussum, voorzitter van het dagelyksch bestuur. Spreker gaf een overzicht van hetgeen tot de stichting van „Het Noordhollandsch land schap" had geleid en bracht hulde aan mr. P. G. van Tienhoven, die de promotor is ge weest van de oprichting van alle geweste lijke „Landschappen". Het jaar 1937 stemt ongetwijfeld tot te vredenheid, aldus de heer de Bordes, indien men zich bepaalt tot opsomming van alli bosschen, plassen en vennen, welke door rijk, gemeenten, vereenigingen en stichtin gen werden gekocht met het doel het na tuurschoon te bewaren. Toch is dat alles slechts een klein deel van ons land. Allen die zich met de bevordering van het behoud van natuur- en landschapsschoon be zighouden, krijgen echter vroeg of laat het gevoel, dat zij een „loosing game" spelen, daar elke maand ons land aan schoonheid inboet. De heer de Bordes stelde de vraag, waar nanr??S 3,tfed? de wet«ever de voortschry- dende ontluistering van ons land van te wei- vindtVom door een rijkswet de bedreigde schoonheid te beschermen, het geen temeer noodzakelijk is, nu provinciale verordeningen blijkbaar de vereischte ko ninklijke goedkeuring niet kunnen verwer ven. De natuurbeschermingswet ligt in ont werp reeds jarenlang gereed, doch schijnt den drempel van het desbetreffende departe ment niet te kunnen overschrijden. De secretaris, mr. H. Westermann, bracht het jaarverslag over 1937 uit. In het dage lijksch bestuur heeft o.a. zitting de heer jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Alkmaar. Na een overzicht van hetgeen reeds in de provincie Noordholland aan natuurschoon beschermd wordt, gaf mr. Westermann een opsomming van de werkzaamheden der stichting in 1937. Reeds zijn een vyf-en- twintigzal zaken behandeld, die betrekking hadden op afzanding van duinen, voorgeno men ontginningen, bebouwingskwesties, streekplannen, wegenaanleg, aanleg van een vliegveld bij Bergen, oprichting van een vuilverwerkingsinrichting, uitbreiding van een begraafplaats en op diverse bosschen en landgoederen. In het eerste jaar van haar bestaan heeft de stichting nog geen onroerende goederen in eigendom verworven, In een besloten vergadering werden nog enkele huishoudelijke punten behandeld. Zwemmen. DE FILM „HOE LEER IK ZWEMMEN?" Met medewerking van eenige Alkmaarsche zwemmers en zwemsters. Op uitnoodiging van de „Opvoedkundige filmstudio" hebben wij een dezer dagen te Zaandam de première gezien van de zoo juist gereed gekomen film „Hoe leer ik zwemmen", waaraan wat het laatste ge deelte betreft Alkmaarsche zwemmers en zwemsters hun medewerking verleenden De cineast de Jong heeft deze film ver vaardigd om van het sportonderdeel „zwem men" een juist beeld op het celluloid vast te leggen. Daarom ook is alles wat maar op eenigerlei wijze met het zwemmen verband houdt, in deze film te zien. Hierdoor is een goed-afgerond geheel tot stand gekomen, dat naar wij vermoeden op zijn tour- née door tientallen plaatsen in ons land van groote propagandistische waarde zal blijken te zijn. Het is een smalfilm, die zich onge twijfeld in aller belangstelling zal kunnen verheugen. Wie van plan was zich te eeniger tijd de zwemkunst machtig te worden, zal in deze film een bij uitstek geschikt stuk bewijs materiaal vinden om toch vooral niet langer te wachten het zwemmen te gaan leeren. Wij zien op deze rolprent (die muzikaal geïllustreerd is en voorzien is van verkla rende teksten) op welk een verbluffend eenvoudige wijze men reeds in enkele maanden zich de zwemkunst kan eigen ma ken. Op werkelijk alleraardigste wijze is b.v. het droogzwemmen in beeld gebracht. Daaraan hebben vele Zaansche schoolkin deren daadwerkelijk medegeholpen en toen eenmaal de camera de beginoefeningen (de oefeningen aan de brug en aan de lijn) voorgoed had vastgelegd, heeft de lens zich verplaatst naar Alkmaar, waar een tiental D.A.W.-ers (uiteraard de besten) zich heb ben toegelegd de vervolmaking van het zwemmen op uitstekende wijze te toonen. Het is juist voor Alkmaar een bijzondere eer te zien hoe de heer Pesie in het „Over dekte bad" alhier aan deze zwemmers en zwemsters de bijzondere slagen van de zwemsport leert. Wij zien b.v. hoe Corry de Vos Burchart en A. D. Imhülsen het starten demonstree- ren, terwijl Kirkenier en Nans Botterman het watertrappen (een belangrijk onderdeel van het zwemmen) in beeld brengen. Wat dan de slagen zelf betreft, daarvan zien we, hoe b.v. Kostelijk, Vogtachmidt en Kirkenier de crawl-slag zwemmen en zien we verder, hoe de gebr. Imhülsen den vlin derslag demonstreeren. Corry en Willy de Vos Burchart geven een exhibition van den samengestelden rugslag en van rugcrawl en Imhülsen Jr. en Kirkenier laten zien hoe het Kiefer- keerpunt genomen moet worden. De kleine v. Dijk zwemt in deze film een keurigen schoolslag, terwijl Nans Botter man met haar sprongen het schoonspringen vertegenwoordigt. Naast het poloën wordt ook nog een de monstratie gegeven van het reddingzwem- men, waarvoor de heeren van Diepen en Koot eenige kunstgrepen toepassen, terwijl tenslotte de heer Pesie de oude slagen als „Trudgeon" en „Northern Kick" in deze film demonstreert. Het geheel een alleszins bezienswaardige film, welke wanneer ze binnenkort hier ter stede zal worden vertoond zeker een groote belangstelling verdient. Kegelen. A.S. VRIJDAG BEGINT DE A. K. B.-COMPETITIE. Zooals wij reeds eerder uitvoerig hebben uiteengezet, zullen de dit jaar door den Alkm. Kegelbond te organiseeren compe titie-wedstrijden op andere wijze worden verkegeld dan dit tot dusverre het geval pleegde te zijn. Thans zijn 3 afdeelingen geforneerd, waarvan de indeeling als volgt luidt: le klasse: „Op 't Kantje Af" I, „Z. E. K. Z.?" I, „Koekoek" I, „Cubo" I, „Met z'n Tienen" I en „Alcmaria-Victrix" I. 2e klasse- „Op 't Kantje Af" II, „Onder Ons" (heeren), „Alcmaria-Victrix" II, „Cubo" II, „Met z'n Tienen" II, idem III, „Houthakkers" en „Op de Lat". Afd. dames: „Onder Ons", „W. I. K." en „Men heeft ze niet aan een Touwtje". Bepalen we ons nu tot de le klasse, waar Met z'n Tienen tegen Alcmaria-Victrix O. K. A. tegen Cubo en Koekoek tegei Z; E. K. Z. uitkomt. De verliezende vijftallei hier krijgen nog éénmaal een kans dooj onderling uit te maken, in de z.g. verliezers f°n e' w®lk vijftal zich alsnog geplaatst ziet by de winnaar van de le ronde. De ver- de 2e ronde vallen definitief af, terwyl de winnende vijftallen uiteindelijk en stujd om 't kampioenschap le klasse t j zullen moeten uitmaken. Kik P»e=i^d^dïdee"°E™ °*W wedstry den zullen worden gehouden Wnit pnTïu ballen) in 't Gebouw de Urne en telkenmale op Vrijdag worden ver kegeld. Voor a.s. Vrijdag is, by loting, 't volgende programma vastgesteld: le klasse, 8.30 uur: Alcmaria-Victrix 1 Met z'n Tienen I, 9.45 uur O. K. A. I—Cubo I. 2e klasse, 8.30 uur: Alcm. Victrix II— Houthakkers, 9.45 uur Cubo II—O. K. A. II. Vrydag, 8 ApriL le klasse, 9.45 uur: Koe koek I—'Zit k< Z* L Vrijdag, 8ApriL 2e klasse, 8.30 uur: Onder Ons—Met z'n Tienen II, 8.30 uur Op de Lat— Met z'n Tienen III. Voor belangstellenden zijn deze wed strijden welke, gezien de zeer sportieve op zet, inderdaad spannend beloven te worden, vrij toegankeiyk. OM 'T LANDSKAMPIOENSCHAP VAN DEN NED. KEGELBOND, Telkenjare worden te Utrecht door de aangesloten bonden wedstrijden om 't landskampioenschap gehouden. De bonden, welke districtsgewyze zyn in gedeeld, moeten eerst z.g. districtswedstrij den spelen, waarvan de best geplaatste bond naar Utrecht wordt afgevaardigd. Dit jaar valt Haarlem de eer te beurt die voorwed- stryden te mogen organiseeren op Zondag 10 April a.s. In 't district, waarin onze plaatseiyke bond is ingedeeld, komen o.a. nog uit: Haarlem, Den Helder en Amsterdam. Voor de Alkm. Kegelbond is door de keuze-commissie 't volgende 10-tal samen gesteld: A. Köllmann (Op de Lat), Jac. van Spanje (O. K. A.), C. van Wyngaarden en C. H. de Lange (Z. E. K. Z.?), J. de Bakker (Alcm. Victrix), J. Eickholt (O. K. A.), G. J. Genefaas en H. Buys (Koekoek), C. Klerk (de Burg) en C. v. d. Cappelle (Schagen). Reserve: A. Kosters (Houthakkers), M. Oosterwyk (O. K. A.), A. Hendriks (Met z'n Tienen) en N. Burdorff (Z. E. K. Z.?) Voetbal. HET BELGISCHE ELFTAL SAMENGESTELD. Het Belgisch elftal, dat Zondag 3 April a.s. te Antwerpen tegen het Nederlandsch elftal uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Badjou (Daring). Achter: Paverick (Antwerp F. C.) en J. Petit (Standard Luik). Midden: Van Alphen (Beerschot), N. N. en de Winter (Beerschot). Voor: Van der Wouwer (Beerschot), Voorhoof (Liersche Sportkring), Isenborghs (Beerschot), Braine (Beerschot) en Buyle (Daring). Reserves zyn: van de Weyer (Union St. Gilloise), Smellinckx (Union St. Gilloise), Dalem (Standard) en Ceuleers (Beerschot). De spil zal eerst Donderdag a.s. worden aangewezen. Men heeft de keuze tusschen Stynen (Olympique Charleroi), Meulder- mans (Beerschot), Gommers (Beerschot) en Maertens (Gantoise). Veel zal afhangen van de conditie der candidaten, wie ten slotte zal worden gekozen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel III te Rotter dam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. GOEDE VAKLITTERATUUR OP PLUIM VEEGEBIED. Hoewel we midden in de drukte van den kuikentyd zitten en al heel weinig tyd tot lezen of studeeren hebben, lykt het me toch gewenscht even aandacht te vragen voor een juist verschenen boekje, dat voor ve len van groot belang zal zyn. Ik kryg zoo verbazend veel verzoeken om inlichtingen over de meest eenvoudige zaken, soms rtelt men in één brief zooveel vragen dat feitelyk de geheele pluimveehoudery in het antwoord besproken zou moeten worden en dan is een geschikt boekje vaak de beste hulp voor den vragensteller. Welnu, zoo'n boekje hebben we thans. Het is uitgegeven by den uitgever Tjeenk Wü- link te Zwolle en geschreven door den be kenden pluimveeteeltconsulent P. J. Wyk te Apeldoorn ten behoeve van de „Bibliotheek voor de huisvrouw op het platteland", Leid draad voor het landbouwhuishoudonderwys. Het omvat 125 bladz. en kost slechts f 1.25, een bedrag dat het boekje ruimschoots waard is. By 20 exemplaren tegelijx (voor vereenigingen, enz.) kost het zelfs maar 1.05. De heer Wyk is districts-assistent bij den Ryksvoorlichtingsdienst voor Pluimvee teelt te Apeldoorn en kent door zyn jaren lange werkzaamheden het vak door en door. Hy is dus een betrouwbare voorganger en het boekje is speciaal geschreven met het oog op de praktyk. De pluimvee-wetenschap verandert snel en dure handboeken, die diep op alles ingaan, hebben in ons land eigenlyk geen zin. De omzet in de Nederlandsche taal is te gering om er voortdurend nieuwe drukken van te kunnen uitgeven, daarom zyn kleine handige boekjes, die na eenige jaren herdrukt wor den, beter. In verschillende hoofdstukken verdeeld geeft het geheel ons een goed overzicht van de hedendaagsche methoden der pluimvee houdery in ons land. Hoofdstuk I begint met de afstamming en de verspreiding van en kele der voornaamste rassen. Tevens geeft het een korte beschryving van de voornaam ste bedrijfsrassen. Tentoonstellingsrassen en ischen worden niet besproken, toch zal ook 'e tentoonstellingsfokker in dit boekje ver hullende nuttige wenken kunnen vinden. >e korte beschryving van de geschiedenis mzer Barnevelders en Welsummers zal ve len interesseeren. Ook de nieuwe proeven om de Barnevelders te verbeteren of liever gezegd weer sterker te maken door krui sing met de Fransche Marans worden be sproken. In hoofdstuk II, dat over den inwendigen en uitwendigen lichaamsbouw handelt, vin den we een paar goede plaatjes, die voor ve len nuttig zullen zyn om hun wat van den bouw der kip te doen begrypen. De afdee- ling eieren is weer van den praktischen kant bekeken en is ook veler aandacht waard. In hoofdstuk III maken we kennis met de eischen welke men aan broedeieren moet stellen en worden het natuurlyk en het kunstmatig broeden beschreven, terwyl hoofdstuk IV over de samenstelling van den ioktoom handelt, ook een zaak van zeer gToot belang. Over het bouwen en de inrich ting van kippen- en kuikenhokken geeft Hoofdstuk V byzonderheden aan de hand van verschillende teekeningen. De in ons land meest gangbare types van hokken worden nauwkeurig besproken, zoodat een ieder ze desnoods zelf kan bouwen. Hoofdstuk VI behandelt de voedingsleer In theorie en praktyk, terwyl eenige recep ten gegeven worden van goed legmeel en goed kuikenopfokmeeL Een aparte afdee- ling van hoofdstuk VII, de voeding en ver zorging der kuikens, is gewyd aan de voe ding van piepkuikens. Van veel belang is ook hoofdstuk VIII, dat de ziektebestrijding behandelt. Een kort al gemeen overzicht over besmettelyke ziekten wordt gevolgd door bespreking van: diph- therie en pokken, snot, tuberculose, cholera, klein'sche ziekte, coccidioeis, verlamming, eileiderontsteking, gaapziekte, kalkpooten, luizen, myten, veerenpikken, voetgezwellen. Een niet te uitgebreide maar degelijke be spreking der ziekten die geheel op de hoogte is van de eischen des tyds. In hoofdstuk IX wordt het verenigings leven besproken, terwyl hoofdstuk X aan de eendenhouderij en kalkoenenteelt gewijd is. Hier worden ook recepten voor de samen stelling van voer voor kuikens en oudere eenden gegeven. Tenslotte een hoofdstuk over boekhou ding, iets dat maar al te vaak vergeten wordt, terwyl toch de stelregel moet zyn dat men niet met voordeel kippen kan houden als men geen boek kan houden. Het geheele boekje ziet er keurig uit, de tekst zoowel als de plaatjes zyn goed ver zorgd. Ik beschouw dit boekje als een zeer nuttige aanwinst voor onze Nederlandsche vaklitteratuur en wensch het in het bezit van vele pluimveehouders, daar ik weet, dat zy er voordeelen uit zullen kunnen halen. DR. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. COLLECTIEVE RECLAME VOOR HET LEVENSVERZEKERINGSBEDRIJF, Voor de zesde maal gaan circa 140 Amerikaansche levensverzekerings maatschappijen dit jaar een reclame campagne voeren, waarmede zij het publiek collectief zullen wyzen op het mooie „levensverzekeringsidee." Deze actie wordt geconcentreerd in een speciale „Levensverzekerings- week" in de maand Mei. Voor een serie advertenties, uitslui tend in couranten te plaatsen, hebben de deelnemers 120.000 dollar bijeen gegaard. van Woensdag 30 Maart 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCRED1ET N.V. Vorigi koers STAATSLEENINGEN. 3—3y, Nederl. 1938 lOOtyjj 3 Ned-lndiê 1937 99»/, 5H üuitschl '30 m verkl. 287/$ BANK-INSTFLLINGEN. Amsterd. Bank 150 Handel Mij CerL 250 151 Koloniale Bank107 Ned ind Handelsbank 1247a INDUSTR OND B1NNENL. Alg Kunstzijde Urne 317/, Caïvé Delft Ce-t i 80 Nederl. Ford279 Pbilips Gloetl. Gem. Bezit 2507/, Unilever 137s/a INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting 22»/, Anaconda §18'/» Betbleh. Steel 34 Cities Service General Motors Kennecott Copper R public Steel Standard Brandt Steel comm U S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Vereen Vorstenlanden MIJNBOUW. 21uA4 2iv, 97» 47/;s 319/a 27l6 3887j 125 107 61»/, Alg Eaplor My. 75 66-7 Redianii Lebong c 170 170 PETROLEUM 283 274 Dordtscbe Petr. Kon Petr. 1 296 285-90 Perlak 787, Phillips 011 21Vg 20»As Shell Union 7% 774-'/. Tide Water t 87» 7'A-1»/» RUBBERS. 179 Amsterd Rubber 1657,-8 Deli Bat Rubber 106 867,-9* Hessa Rubber 99»/, 76-8 Oostkust 9 110 90 Serbadiadi 73 64-5 Interc Rubber 1 1'%, IV. SCHEEPVAARI 93 91»/, HollandAmerika lijn f JavaChina—Japan lijn e 68»/, 67 Kon Ned Stoomboot. 106'/, 101-3 Scheepvaart Unie f 1047, 98*-9»/, TABAKKEN. 209 212 Deli Batavia Oude Deli 259 259 Senembah 261 258-97, AMER SPOORWEGEN. 187. Atchison Topeka t 17V. Southern Pacific ''Tia 77. 4-1/4 Southern Railw. Cert. B 47/i, Union Pacific t 47 1 46 Canadian Pac. 1 38/MI 37»-7, §Noteering per 50. x) ex-coupon laatste k. 2.30-45 1007»-* 997s 27u/is 149% 100 Vi 118 22*V« 78 260 242-47, 134»/,-6 21 167/r7 32-»/» 207, 20»/,-V, 8"U/tó 30»/»-f 27« 380-2% tExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers X, heden y, pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Züric h Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Vorige koers: Heden: 1.80 1.80 K 8-977,. 8.97 72.50 72.47)4 5.52 5.50 30.50 30.51 41.41 41.41 40.05 40.05 46.25 46.25 45.10 45.10 9.52 y,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10